Thermal tuning

Obecná diskuze o kvalitě zvuku a možnostech techniky.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Jano hifista
Příspěvky: 328
Registrován: 02 pro 2023 19:32

Thermal tuning

Příspěvek od Jano hifista »

Riesite to niekto ? Zistil som ze vplyv okolnej teploty je hlavne pre zosilovac,jeho funkciu zasadný.To ci hra blizsie k cistemu A alebo A/B.Teda neviem ako je to u inych zosikov ale u toho mojho Cambridge Edge A toto vplyv má.
Qobuz, Tidal, BW 702s2 + komplet repas výhybky na Jantzen, 2xREL T/7i, Cambridge Edge A, Moon 280D, wireworld electra 7, wireworld silver eclipse XLR, SOtM pCBL-SS8-F, SOtM dCBL-CAT7, Ediscreation OCXO II standard, V5 Syncro Uni 16.
Uživatelský avatar
NA-Noble Audio
Příspěvky: 1134
Registrován: 23 pro 2010 22:19
Bydliště: Ústí nad Labem
Kontaktovat uživatele:

Re: Thermal tuning

Příspěvek od NA-Noble Audio »

Pro mě to je zcela nový termín ve vztahu k audio komponentům. A nerozumím tomu jak by si uživatel měl jako měnit teplotu okolo přístrojů a co by to mělo změnit aby zesilovač začal lépe hrát. Nechceš to rozvést?
http://www.noble-audio.webnode.cz
Noble Audio Heaven, Lindemann CD1SE, Noble Audio Atlantis, Noble Audio Stonehenge
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 1266
Registrován: 26 dub 2020 20:19
Bydliště: Praha 18

Re: Thermal tuning

Příspěvek od dvader »

Jak poznáš, v jakém módu to jede? Ten zesík to hlásí na displeji?
Výkonný zesilovač potřebuje dostatečné chlazení, tedy by měl být postaven někde, kde je okolo něj dostatek prostoru. Manuál toho zesilovače neuvádí požadovaný rozsah okolní teploty, pouze to, že při přehřátí se vypne...
blesk666
Příspěvky: 1797
Registrován: 24 bře 2013 22:26

Re: Thermal tuning

Příspěvek od blesk666 »

Teplota predsa neurčuje pracovný bod tranzistorov ale naopak, teda prúd ktorý tranzistormi tečie dáva stratové teplo ktoré tranzistory vyprodukujú do okolia (najmä do chladičov). Skôr ide o stabilizáciu teplôt jednotlivých súčiastok najmä odporov. Chladenie by malo byť čo najlepšie
2x iFi iSilnecer>Audio PC+Daphile+DRC>Topping HS02+Shanti LPS>Rockna Wavedream Signature Balanced>Canor AI 1.20>Marten Django XL, 230V:Torus TOT Max modif,Furutech,Viablue,Viborg,prepoje:DYI XLR,Audioquest
Uživatelský avatar
Jano hifista
Příspěvky: 328
Registrován: 02 pro 2023 19:32

Re: Thermal tuning

Příspěvek od Jano hifista »

dvader píše: 27 říj 2025 11:09 Jak poznáš, v jakém módu to jede? Ten zesík to hlásí na displeji?
Výkonný zesilovač potřebuje dostatečné chlazení, tedy by měl být postaven někde, kde je okolo něj dostatek prostoru. Manuál toho zesilovače neuvádí požadovaný rozsah okolní teploty, pouze to, že při přehřátí se vypne...
Poznam to posluchom,ze ten zosik ide viac v B rezime nez v A rezime alebo opacne.Deje sa to vtedy,ked je okolna teplota nizsia napr 18 stupnov,naopak v lete ked je nejakych 25 v izbe,tak je zvuk viacej objemnejsi a muzikalnejsi.Naopak ked hra viac v B,tak je celkovy prejav tensi a vysky su ostrejsie.

No aj ja som si najprv myslel ze potrebuje dobre chladenie - ano - ale s tym ze urcitu teplotu mat musí aby drzalo bias vyssie.Ono to s tym totiz suvisí.Ak je bias vyssie,tak zosik ide viac v A nez v B.

No je to cele zaujímave a vlastne je vidiet ci pocut ze aj okolna teplota je dost dolezita u urcitych typov zosilovacov a Edge A je na toto citlivy.
Ale uz teraz mam sposob,ako si dokaze udrzat viac A rezim.
Qobuz, Tidal, BW 702s2 + komplet repas výhybky na Jantzen, 2xREL T/7i, Cambridge Edge A, Moon 280D, wireworld electra 7, wireworld silver eclipse XLR, SOtM pCBL-SS8-F, SOtM dCBL-CAT7, Ediscreation OCXO II standard, V5 Syncro Uni 16.
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 1266
Registrován: 26 dub 2020 20:19
Bydliště: Praha 18

Re: Thermal tuning

Příspěvek od dvader »

Různá teplota vzduchu během roku taky znamená různou vlhkost a tlak. Nemusí to být jen zesilovačem...
blesk666
Příspěvky: 1797
Registrován: 24 bře 2013 22:26

Re: Thermal tuning

Příspěvek od blesk666 »

Záleži ako ma Edge A riešený koncový stupeň, podľa dostupnýych údajov to bude nejaký hybrid BJT+Mosfety. Tiež či má riešenú teolotnú kompenzáciu. Pri BJT, bez teplotnej kompenzácie by to čo opisuješ v nejakej malej miere mohlo byť možné. Teda s rastúcou teplotou okolia a teda aj chladičov, že by mierne mohol bias stúpnuť
2x iFi iSilnecer>Audio PC+Daphile+DRC>Topping HS02+Shanti LPS>Rockna Wavedream Signature Balanced>Canor AI 1.20>Marten Django XL, 230V:Torus TOT Max modif,Furutech,Viablue,Viborg,prepoje:DYI XLR,Audioquest
Ondrag
Příspěvky: 53
Registrován: 07 lis 2024 19:27

Re: Thermal tuning

Příspěvek od Ondrag »

Téma vnímám jako lehce spekulativní, ale obecně změna teploty a vlhkosti má u dopad u materiálů jako je dřevo, papír (a samozřejmě i u jiných) na jejich roztažnost (změnu vnitřního pnutí). Jak moc velký nechám bez komentáře. I tak bych důvod změny zvuku hledal spíše u reprosoustav a primárně membrán reproduktorů. :wave:
Uživatelský avatar
fox
Příspěvky: 1735
Registrován: 27 pro 2010 09:07
Bydliště: Opava

Re: Thermal tuning

Příspěvek od fox »

Kdysi jsem měl přenosku Denon DL304. V manuálu byla doporučená teplota při přehráváni. Už si přesně nevzpomínám, ale bylo to okolo dvaceti stupňů C.
Michell Gyrodec/Orbe, SME V, Lyra Delos, RCM+step up trafo MgBeran, Esoteric DV60, Lumin U2 Mini+DAC Gustard X26 Pro, Audia Flight Strumento no4 mk II+Audia Flight FLS1,Tannoy Turnberry GR+ST100, Niagara 5000+1200, hrom, hurikán, drak a pták Ohnivák.
Uživatelský avatar
Jano hifista
Příspěvky: 328
Registrován: 02 pro 2023 19:32

Re: Thermal tuning

Příspěvek od Jano hifista »

Ondrag píše: 29 říj 2025 14:09 Téma vnímám jako lehce spekulativní, ale obecně změna teploty a vlhkosti má u dopad u materiálů jako je dřevo, papír (a samozřejmě i u jiných) na jejich roztažnost (změnu vnitřního pnutí). Jak moc velký nechám bez komentáře. I tak bych důvod změny zvuku hledal spíše u reprosoustav a primárně membrán reproduktorů. :wave:
Ziadne spekulacie to nie su urcite.To nie je o dopade vlhkosti ci teploty na materialy,ale o tom,ze urcite typy zosilovacov potrebuju proste urcitu pracovnu teplotu,kedy vykazuju najlepsí priebeh.Badat to naozaj zvukovo.V A rezime je to jemnost,muzikalnost,mekost.V B rezime je to vsetko akosi utiahnutejsie a preexponovanejsie,hlavne stredy a vysky.Zvuk je taky drsnejsi,nie je taky jemny a prirodzeny ako v A.

Teraz skusam kus vymedzit chladice,aby sa celkove zosik viac zahrial.Samozrejme to vsetko meriam teplomerom,cize ako rebra tak i toroidy,kondenzatory ci stabilizatory.
Urobil som zmeny v tom zmysle ze som teda zvysil jeho teplotu na rebrach zo 45 stupnov (namerane pri 18 stupnov v miestnosti ) na 53 stupnov. Hodnotu 53 stupnov som nameral v lete kde bola v miestnosti okolna teplota 25 stupnov. Vtedy mal zosilovac najstabilnejsiu prevadzku a zvukovo bol charakter typycky pre A režim. A naozaj to funguje.Nakoniec aj vyrobca myslim uvadza rozsah 50-55 stupnov na rebrach,ze ma najlepsí priebeh.Pri 60tich sa uz spusta ochrana,ktora by uz obmedzila bias.
Qobuz, Tidal, BW 702s2 + komplet repas výhybky na Jantzen, 2xREL T/7i, Cambridge Edge A, Moon 280D, wireworld electra 7, wireworld silver eclipse XLR, SOtM pCBL-SS8-F, SOtM dCBL-CAT7, Ediscreation OCXO II standard, V5 Syncro Uni 16.
Ondrag
Příspěvky: 53
Registrován: 07 lis 2024 19:27

Re: Thermal tuning

Příspěvek od Ondrag »

Pojem "spekulativní" jsem použil proto, že ho vnímám seriózně jako přemítání či hloubání o něčem, kde chybí jasné informace či důkazy. Za upřesnění a sdělení tvých pozorování vlivu teploty na zesilovač děkuji, je to zajímavé.

Téma jsem od tebe pochopil spíše obecně, nebral jsem ho jako týkající se výhradně zesilovače ("vplyv okolnej teploty je hlavne pre zosilovac"), tak jsem nadhodil i svou úvahu směrem k jiným materiálům a komponentům.
roberto
Příspěvky: 59
Registrován: 24 úno 2020 09:50

Re: Thermal tuning

Příspěvek od roberto »

Protože je P-N prechod tranzistoru teplotně zavisly (s ohratim vzrusta proud) musi mit kazdy zesilovač zavedeno rizeni klidoveho proudu koncovymi tranzistory tak aby to neujelo a neupeklo se. Zaroven i musi byt udrzovan optimalni proud pro minimální přechodové zkreslení (AB trida zesilovače). Nekde je ta regulace ale resena spatně a zesilovač hraje dobre az po zahrati.
Uživatelský avatar
NA-Noble Audio
Příspěvky: 1134
Registrován: 23 pro 2010 22:19
Bydliště: Ústí nad Labem
Kontaktovat uživatele:

Re: Thermal tuning

Příspěvek od NA-Noble Audio »

roberto to popsal správně.
U mého nového Atlantisu, ale i u předcházejícího Srolla je zvuk bez známek negativních artefaktů ve zvuku už po několika málo minutách po zapnutí. Už bych nechtěl mít doma žádná "kamna", ani muset zapínat aparaturu dlouho před poslechem...
http://www.noble-audio.webnode.cz
Noble Audio Heaven, Lindemann CD1SE, Noble Audio Atlantis, Noble Audio Stonehenge
Uživatelský avatar
pajuna
Administrátor
Příspěvky: 1925
Registrován: 23 pro 2010 14:02
Bydliště: Liberec

Re: Thermal tuning

Příspěvek od pajuna »

U mne, u lampace se da poslouchat sice uz po par minutach, ikdyz k idealnimu zvuku dochazi tak za 20-30 minut. Vcera jsme s kamarady poslouchali a testovali par streameru nekolik hodin a v tom teple a v patre pod stresnimi okny to byl uz teplotni mazec! 8vykonovych lamp opravdu topi. Nastesti mam v prizemi druhou aparaturu s tranzistorem a staci sejit par schodu do chladu (*) , kde to hraje slusne hned po zapnuti :thumbup: . Jinak jsem vliv teploty na zvuk nijak nezaznamenal.
1. Jadis DA88S MkII,ML5101,Franco Serblin Accordo Essence,Tyr2,Heimdall2,LessLoss,XLO,filtr NA,Sennheiser HD595,
2. Electrocompaniet ECI6D,McIntosh MCD500,OPPO UDP205,Franco Serblin Accordo,Pro-ject Debut III ES, BW PV1D
Odpovědět