Mé poslechové zkušenosti

Diskuze o kabelech.
aretax
Příspěvky: 3078
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Mé poslechové zkušenosti

Příspěvek od aretax »

Ešte by som sa chcel vyjadriť k dileme - prečo daný kábel k regálovým sústavám - ja keď niečo testujem, zaujíma to, čo "ide" z bední. Je jedno, či sú aktívne, alebo pasívne. Aj keď prepojím zosilovača s phonom, CD, a pod., výsledok počúvam vždy cez bedne. Čo sa týka regáloviek a kábla Cameo, podľa mňa je potrebné zvýrazniť to, v čom daný prístroj, alebo kábel vyniká. Pri regálovkách nemá zmysel naháňať basy a zatlmiť tak ich prednosti v stredoch, výškach a priestorovosti.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
aretax
Příspěvky: 3078
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Mé poslechové zkušenosti

Příspěvek od aretax »

Prečo Cameo k regálovkám? Aby sme na nich zvýraznili to, v čom sú ich prednosti - stredy, výšky, priestor. Nemá zmysel "naháňať" basy na úkor toho, v čom vynikajú. Nemyslel som iba na aktívne. Predsa kdekoľvek v zostave zapojím kábel, výsledok sa vždy prejaví na konci - t.jt. v bedniach.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
Uživatelský avatar
davidm535i
Příspěvky: 126
Registrován: 03 úno 2012 20:45
Bydliště: Třemošná u Plzně
Kontaktovat uživatele:

Re: Mé poslechové zkušenosti

Příspěvek od davidm535i »

aretax píše:
Odar píše:
lubin píše:nahrávek, kde je 50Hz a méně je poměrně dost
Vidim to podobne.
Subjektivni pocit, nebo necim podlozeny?

Mam merici mikrofon, a musim rict, ze pres 12khz a pod 60Hz se toho v normalni hudbe s beznymi nastroji (nemyslim elektronicky vygenerovanej s h i t) vyskytuje pomerne malo. [-x

David
mp3 + špunty
aretax
Příspěvky: 3078
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Mé poslechové zkušenosti

Příspěvek od aretax »

Mam merici mikrofon, a musim rict, ze pres 12khz a pod 60Hz se toho v normalni hudbe s beznymi nastroji (nemyslim elektronicky vygenerovanej s h i t) vyskytuje pomerne malo. [-x

David[/quote]
Presne tak. Bas sa nám zdá hlboký už okolo 60 Hz. Tie naozaj nízke basy (nie pod 30 Hz) sú naoaj ojedinelé a počujeme ich vtedy, keď hrajú sólo, resp. s minimom doprovodnej hudby (organ, kontrabas, tuba a pod.). Ak sa v bežnej hudbe, kde hrá orchester, prípadne kapela, vyskytujú, jednoducho ich nepočujeme. Čím je väčší "rámus", tým menej okkrajových frekvencií počujeme. Je to dané citlivosťou ucha. Súhlasím, aj tu sú ľudia s výnimočným sluchom. Skúste si pre vlastnú potrebu zájsť na vyšetrenie uší a sami na audiometri zistíte, aké frekvencie s akým poklesom budete počuť. A to Vám do uší pôjde vždy len jedna jediná frekvencia. Sami budete počuť, ako hlboko hraje napr. 63 Hz a aké vysoké výšky sú okolo 12 - 13 kHz. Ja som si to skúsil a bol som veľmi prekvapený realitou, čo všetko nepočujem. Na týchto základoch sú aj navrhované špičkové prístroje. Čím je lepší, tým viac zohľadňuje charakteristiku ľudského sluchu. Napr. zosilovače Technics za pár € majú naozaj špičkové namerané parametre a výsledok? Presne za pár €.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
Uživatelský avatar
lubin
Příspěvky: 715
Registrován: 26 pro 2010 19:54

Re: Mé poslechové zkušenosti

Příspěvek od lubin »

Subjektivni pocit, nebo necim podlozeny?

Mam merici mikrofon, a musim rict, ze pres 12khz a pod 60Hz se toho v normalni hudbe s beznymi nastroji (nemyslim elektronicky vygenerovanej s h i t) vyskytuje pomerne malo. [-x

David[/quote]

Čtvrtinu desek mám, jak ty říkáš...elektronicky vygenerovanej s h i t. Dozvuky sálu, odrazy, vjem prostoru, prsknutí do mikrofonu, varhany, basa, kontrabas, doznívající blány velkých bubnů...a spousta dalších by se našla i v "reálné" muzice, tedy ne el. s h i t. Stojím si za tím, že kdyby bedny hrály striktně jen třeba do těch 50Hz a jiné šly ve stejném poklesu třeba na 35Hz , tak to na podstatné části muziky poznáš a to podstatně (myslím tím třebas polovinu produkce).
Moje subjektivní zkušenost. Tečka.
A kdyby ne, tak všichni zahoďte subwoofery a třípásma. Běžte do dvoupásem s basáčkem velikosti kelímku od jogurtu.
Hudba je ticho mezi notami...hraje mě to k pláči, ale i tak mám často husí kůži :lol:
PJ Classic,Vincent phono,Vincent SAT8,PS Audio BHK 300, Holo May DAC,Magnepan 3.7i,DIY filtrace,Nordost Frey,N.A. Zephyr....
Tubes: Philips,GE,EH,JJ, Valvo...
Uživatelský avatar
davidm535i
Příspěvky: 126
Registrován: 03 úno 2012 20:45
Bydliště: Třemošná u Plzně
Kontaktovat uživatele:

Re: Mé poslechové zkušenosti

Příspěvek od davidm535i »

Muj nazor subwoofer: nepotrebna vec vygenerovana manii jmenem Dolby.

Btw., uz jste nekdo strilel, treba z devitky? Nevsiml jsem si, ze by pri vystrelu vznikaly tony kolem 30Hz, tak jak je nam to prezentovano v akcnich filmech.

Slovni spojeni "elektronicky vygenerovanej s h i t" nemelo znit pohrdave, to se omlouvam. Jen jsem tim chtel naznacit, ze s realitou maji tyto tony malo spolecneho.

Jeste k prskani do mikrofonu, to preci taky do hudby nepatri, zase jen chyba pri zpracovani. U taboraku taky nikdo pri zpevu z kytarou nepraska kolem sebe 30Hz.

David
mp3 + špunty
slayers
Příspěvky: 591
Registrován: 28 bře 2011 07:36
Bydliště: Lázně Bělohrad

Re: Mé poslechové zkušenosti

Příspěvek od slayers »

davidm535i píše:
Jeste k prskani do mikrofonu, to preci taky do hudby nepatri, zase jen chyba pri zpracovani. U taboraku taky nikdo pri zpevu z kytarou nepraska kolem sebe 30Hz.

David
:mrgreen: :mrgreen:
NA Galaxys, McIntosh MA9000, Lumin D2 - 8Switch, Audiovector R3 Avantgarde, Nordost Heimdall 2,
Pro-Ject Signature 10.
Uživatelský avatar
lubin
Příspěvky: 715
Registrován: 26 pro 2010 19:54

Re: Mé poslechové zkušenosti

Příspěvek od lubin »

davidm535i píše:Muj nazor subwoofer: nepotrebna vec vygenerovana manii jmenem Dolby.

Btw., uz jste nekdo strilel, treba z devitky? Nevsiml jsem si, ze by pri vystrelu vznikaly tony kolem 30Hz, tak jak je nam to prezentovano v akcnich filmech.

Slovni spojeni "elektronicky vygenerovanej s h i t" nemelo znit pohrdave, to se omlouvam. Jen jsem tim chtel naznacit, ze s realitou maji tyto tony malo spolecneho.

Jeste k prskani do mikrofonu, to preci taky do hudby nepatri, zase jen chyba pri zpracovani. U taboraku taky nikdo pri zpevu z kytarou nepraska kolem sebe 30Hz.

David
s h i t...určitě to nikoho neurazilo...neboj chlape :lol: Hudba není nutně o realitě, stejně jako jiné druhy umění.
Silný dopad vzduchu na mikrofon při zpěvu je naprosto normální a autentický..tím jsem myslel ten "prskanec"...mnozí snad pochopili. Není to o nějakém špatném zpracování!!!
K ostatnímu ses nevyjádřil.
Už jsme se dostali i k devítce :lol: a to přirovnání s kytarou nedává dokonce ani smysl...no...končím debatu :crazy:

Třeba tohle si pusť na bednách, co jdou např. s poklesem 10dB na 50Hz a potom na bednách co umí stejný pokles na 30Hz.

http://www.youtube.com/watch?v=7Nmi_jwOiLU
Hudba je ticho mezi notami...hraje mě to k pláči, ale i tak mám často husí kůži :lol:
PJ Classic,Vincent phono,Vincent SAT8,PS Audio BHK 300, Holo May DAC,Magnepan 3.7i,DIY filtrace,Nordost Frey,N.A. Zephyr....
Tubes: Philips,GE,EH,JJ, Valvo...
aretax
Příspěvky: 3078
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Mé poslechové zkušenosti

Příspěvek od aretax »

Nízke a vysoké frekvencie nielen počujeme, ale tie "nepočuteľné" vnímame celým telom. Hlboké basy (nebudem hádzať frekvencie) často už nepočujeme, iba cítime. To k tým bedniam 50Hz a 30Hz. Hovorí sa tomu pocitové vnímanie hudby a na celkový dojem má veľmi výrazný vplyv. Doporučujem ísť na organový koncert, kde "spodok" počuť nebudete (min. 16 Hz), ale cítiť ho budete veľmi výrazne. Obdobne je to aj s výškami. Asi budete so mnou súhlasiť, že keď sa budete nachádzať pri zdroji nepočuteľných a vysokých frekvencií o vyššom výkone, bude Vás bolieť hlava. Je to naozaj veda. Ale k pôvodnej debate - aké frekvencie počujeme v hudbe - čím je väčší "rámus", tým užšie frekvenčné spektrum vnímame. Kto a aké frekvencie a s akým poklesom vníma - to zistí len na audiometrickom vyšetrení.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
Uživatelský avatar
davidm535i
Příspěvky: 126
Registrován: 03 úno 2012 20:45
Bydliště: Třemošná u Plzně
Kontaktovat uživatele:

Re: Mé poslechové zkušenosti

Příspěvek od davidm535i »

tím jsem myslel ten "prskanec"...mnozí snad pochopili
Samozrejme ze jsem to pochopil, prave tento "prskanec" ale v realu (tedy zivy zpev bez mikrofonu) NEEXISTUJE!

Jak musi byt vlastne velky buben, aby dokazal 30Hz?

David
mp3 + špunty
Uživatelský avatar
lubin
Příspěvky: 715
Registrován: 26 pro 2010 19:54

Re: Mé poslechové zkušenosti

Příspěvek od lubin »

Samozrejme ze jsem to pochopil, prave tento "prskanec" ale v realu (tedy zivy zpev bez mikrofonu) NEEXISTUJE!

Jak musi byt vlastne velky buben, aby dokazal 30Hz?

David



Citát z mezikus.cz o nahrávkách a jejich úpravách...

Pokud má mít nahrávka pevné basy, je potřeba velmi opatrně pracovat se subbasovým pásmem. U velkého bubnu je proto obvykle dobré použít hi-pass filtr, který odřeže frekvence pod 30-50 Hz.

A to se tam prosím pěkně píše pouze o "kopáku" u bicích.

davidm...a ty posloucháš tedy živou či reprodukci...z těch svých beden?? :lol:
Hudba je ticho mezi notami...hraje mě to k pláči, ale i tak mám často husí kůži :lol:
PJ Classic,Vincent phono,Vincent SAT8,PS Audio BHK 300, Holo May DAC,Magnepan 3.7i,DIY filtrace,Nordost Frey,N.A. Zephyr....
Tubes: Philips,GE,EH,JJ, Valvo...
Uživatelský avatar
lubin
Příspěvky: 715
Registrován: 26 pro 2010 19:54

Re: Mé poslechové zkušenosti

Příspěvek od lubin »

aretax píše:Nízke a vysoké frekvencie nielen počujeme, ale tie "nepočuteľné" vnímame celým telom. Hlboké basy (nebudem hádzať frekvencie) často už nepočujeme, iba cítime. To k tým bedniam 50Hz a 30Hz. Hovorí sa tomu pocitové vnímanie hudby a na celkový dojem má veľmi výrazný vplyv. Doporučujem ísť na organový koncert, kde "spodok" počuť nebudete (min. 16 Hz), ale cítiť ho budete veľmi výrazne. Obdobne je to aj s výškami. Asi budete so mnou súhlasiť, že keď sa budete nachádzať pri zdroji nepočuteľných a vysokých frekvencií o vyššom výkone, bude Vás bolieť hlava. Je to naozaj veda. Ale k pôvodnej debate - aké frekvencie počujeme v hudbe - čím je väčší "rámus", tým užšie frekvenčné spektrum vnímame. Kto a aké frekvencie a s akým poklesom vníma - to zistí len na audiometrickom vyšetrení.
:thumbup:

Bez těch nejnižších i nejvyšších to prostě není ono....a kdo je nevnímá, je ochuzen.
Hudba je ticho mezi notami...hraje mě to k pláči, ale i tak mám často husí kůži :lol:
PJ Classic,Vincent phono,Vincent SAT8,PS Audio BHK 300, Holo May DAC,Magnepan 3.7i,DIY filtrace,Nordost Frey,N.A. Zephyr....
Tubes: Philips,GE,EH,JJ, Valvo...
Uživatelský avatar
davidm535i
Příspěvky: 126
Registrován: 03 úno 2012 20:45
Bydliště: Třemošná u Plzně
Kontaktovat uživatele:

Re: Mé poslechové zkušenosti

Příspěvek od davidm535i »

davidm...a ty posloucháš tedy živou či reprodukci...z těch svých beden??
Ne, snazim se poslouchat takovou reprodukci, kde se podobna manipulace jak jsi popsal nevyskytuje. Nahravky jsou takto zamerne manipulovany, aby se to dalo poslouchat i na beznem komercnim zarizeni.

Dekuji timto vsem nahravacim studiim, ze maji takovou starost o koncoveho zakaznika. :ymsick:

Mam ale pocit, ze moje zarizeni nahravku zkousne i bez teto "zlepsujici" upravy.

David
mp3 + špunty
aretax
Příspěvky: 3078
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Mé poslechové zkušenosti

Příspěvek od aretax »

Lubin: Máš úplnú pravdu, všetci chcú počuť celý frekvenčný rozsah, ale ucho neoklameš. Každý počujeme inač. S tou audiometriou som to myslel vážne. Je naozaj dobré tam zájsť, nechať si odmerať sluch a vyčistiť uši. To nemyslím ironicky, ale vážne. Ja to občas absolvujem a divil by si sa, čo Ti urobí sluch po vyčistení uší. Je to rozhodne vyšší prínos, ako nový stroj. Aj keď si čistíme uči, ušný maz sa ukladá vo vnútri ucha a vatou ho von nedostaneme. To má za následok horšie počutie hlavne výšok a od toho poom vyplýva počuteľnosť aj ostatných frekvencií.
Čo sa týka ucha - stačí si len pri počúvaní "natočiť uši a hneď človek ináč počuje. Pritom každý človek má ináč tvarované uši.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
Uživatelský avatar
lubin
Příspěvky: 715
Registrován: 26 pro 2010 19:54

Re: Mé poslechové zkušenosti

Příspěvek od lubin »

davidm535i píše:
davidm...a ty posloucháš tedy živou či reprodukci...z těch svých beden??
Ne, snazim se poslouchat takovou reprodukci, kde se podobna manipulace jak jsi popsal nevyskytuje. Nahravky jsou takto zamerne manipulovany, aby se to dalo poslouchat i na beznem komercnim zarizeni.

Dekuji timto vsem nahravacim studiim, ze maji takovou starost o koncoveho zakaznika. :ymsick:

Mam ale pocit, ze moje zarizeni nahravku zkousne i bez teto "zlepsujici" upravy.

David
Manipulace je úplně něco jiného, než o čem jsem psal. Ach jo.
Zvuky, které by si rád neslyšel a považuješ je za "zmanipulované" (možná), jak ty píšeš, jsou na většině nahrávek. Vrzání židle, nádechy, někdy v hlase poznáš, jak se člověk usměje, pohyby rukou, prskance, ševelení kohosi vzadu...to všechno je na plackách. Nedávno jsem si pouštěl Krajina Rovina od známé slovenské zpěvačky. Nebýt právě těchto ruchů a zvuků, které tam zdánlivě nepatří, zní hudba příliš relaxovaně a chudě. Manipulací jsi měl na mysli zmrvené nahrávky, sice "vyčištěné", ale "umělé", z malou dynamikou a posunutým basem i výškami nahoru....o těch jsem v předchozích přízpěvcích nepsal, doma jsou ovšem i takové...nu což, ne vždy si můžeš poslechnout muziku předem...bohužel.
Hudba je ticho mezi notami...hraje mě to k pláči, ale i tak mám často husí kůži :lol:
PJ Classic,Vincent phono,Vincent SAT8,PS Audio BHK 300, Holo May DAC,Magnepan 3.7i,DIY filtrace,Nordost Frey,N.A. Zephyr....
Tubes: Philips,GE,EH,JJ, Valvo...
Odpovědět