Oregon

Odpovědět
Uživatelský avatar
Mark Levinson
Administrátor
Příspěvky: 4212
Registrován: 23 pro 2010 12:00
Bydliště: Ostrava

Oregon

Příspěvek od Mark Levinson »

Tohle vlákno už jsem někde dával, ale dám ho i sem, protože si ho Oregon rozhodně zaslouží. Vydali spoustu desek a mnohé z nich opravdu stojí za pozornost. Jejich styl se nedá pojmenovat jednoduše jedním slovem, jazz. Je to směsice spousta žánrů a jazzových směrů od fusion přes folk až po instrumentální jazz.

Zakládající sestava byla:
Collin Valcott
Glen Moore
Paul McCandless
Ralph Towner

V roce 1984 tragicky zahynul Collin Valcott při autonehodě a kapela si dala pauzu. Později za Colina Valcotta zaskakovali různi muzikanti např. Trilok Gurtu. Až později se sestava ustálila a díru zaplnil Mark Walker, který hraje na několika posledních deskách.

Zde je seznam desek, které dle mne stojí za pozornost:
1972 Music of Another Present Era
1974 Distant Hills
1974 Winter Light
1978 Roots in the Sky
1978 Moon and Mind
1992 Always, Never and Forever
1997 Northwest Passage
2005 Prime
2007 1000 Kilometers
2010 In Stride


Nedávno se mi dostal do ruky jejich nejnovější deska z roku 2010 "In Stride" a po obavě, že už to s nimi půjde z kopce, musím říct, že je opravdu dobrá. Musím uznat, že staříci neztracejí energii a nové hudební nápady. Rozhodně stojí za poslech.

Obrázek
Mark Levinson
Peer
Příspěvky: 1125
Registrován: 23 pro 2010 20:31
Bydliště: Olomouc

Re: Oregon

Příspěvek od Peer »

Moc se mi líbí i třeba tato deska:
Obrázek
bh69

Re: Oregon

Příspěvek od bh69 »

Beyond Words
Obrázek
Peer
Příspěvky: 1125
Registrován: 23 pro 2010 20:31
Bydliště: Olomouc

Re: Oregon

Příspěvek od Peer »

Ze starších poslouchám třeba Music Of Another Present Era.
Obrázek
Peer
Příspěvky: 1125
Registrován: 23 pro 2010 20:31
Bydliště: Olomouc

Re: Oregon

Příspěvek od Peer »

Obrázek
Peer
Příspěvky: 1125
Registrován: 23 pro 2010 20:31
Bydliště: Olomouc

Re: Oregon

Příspěvek od Peer »

Obrázek
Uživatelský avatar
Mark Levinson
Administrátor
Příspěvky: 4212
Registrován: 23 pro 2010 12:00
Bydliště: Ostrava

Re: Oregon

Příspěvek od Mark Levinson »

Výborná deska je také Oregon - Prime z roku 2005. Právě jsem si ji po dlouhé době pustil a úplně jsem nadšen. Trochu lituji, že jsem si ji tak dlouho nepustil. Doporučuji k poslechu, kdo Oregon nezná, tak je možné touto deskou začít ;).

Obrázek
Mark Levinson
paul
Příspěvky: 318
Registrován: 26 pro 2010 20:10
Bydliště: Šumperk

Re: Oregon

Příspěvek od paul »

když ML dovolí,tak jen lehce doplním pár info a řádků. ;)

OREGON je bezpochyby jednou z nejvýraznějších kapel, které kdy malovaly hudební krajinu tak obrovitých globálních rozměrů. Již tři desetiletí má věrné a nadšené posluchače v renomovaných koncertních síních, včetněCarnegie Hall, Lincoln Center, Philharmonic Hall v Berlíně a Mozartsaal ve Vídni i mezinárodních jazzových klubech a na hlavních festivalech na všech kontinentech.
Mladí hudebníci RALPH TOWNER a GLEN MOORE potkali COLLINA WALCOTTA při nahrávání v New Yorku v roce 1969. Poté, co tito tři hráči absolvovali v následujícím roce americké turné padesát koncertů s kapelou Consort Paula Wintera, hbitě se dali dohromady s jeho hobojistou PAULEM McCANDLESSEM.
Za prvopočátky vývoje OREGONU lze považovat okamžik, když tito čtyři spoluhráči začali zkoumat nové hudební možnosti, když přišli na chuť skupinové improvizaci při turné s Consortem. Winterova skupina je vtáhla do projektu vystupování s nezvyklými kombinacemi nástrojů a v různorodých hudebních stylech. S použitím těchto prvků se vynořil OREGON a přinesl unikátní syntézu klasické evropské instrumentace, americké jazzové harmonie a celosvětových hudebních vlivů.
V roce 1972 vydal OREGON první dlouhohrající desku Music of Another Present Era u vydavatelství Vanguard a představil tak svůj kvartet americkému publiku. V průběhu spolupráce s ECM vytvořili album European a následovalo turné, které jim přineslo uznání v rostoucí mezinárodní komunitě. O šest let a devět alb později přešel OREGON k Elektra/Asylum Records. Jejich první nahrávka pod touto značkou, Out of the Woods, zasáhla podstatně širší publikum a dostala se mezi 101 nejlepších jazzových alb. Těšili se široké popularitě, avšak v roce 1984 zahynul při autonehodě v bývalém Východním Německu Collin Walcott. Posledním projektem, na kterém měl podíl, bylo album Crossing, vydané u ECM. V dalších pěti letech hrál na třech albech s kapelou perkusista Trilok Gurtu. Po jeho odchodu se původní členové skupiny dále tvůrčím způsobem vyvíjeli v uskupení tria.
Pro nahrávku Northwest Passage, která vznikla u vydavatelství Intuition v roce 1996, angažovala skupina hudebníka MARKA WALKERA a podařilo se jí dosáhnout s jeho pomocí na nejvyšší ocenění od Indie Awards. Krátce poté se Mark stal jejich nejnovějším stálým členem. V červnu 1999 odcestovali do Moskvy, aby tu nahráli dvojité CD Oregon in Moscow, opět pod hlavičkou Intuition. Tento projekt se stal debutovou nahrávkou orchestrálního repertoáru skupiny. Od časů Winterovy skupiny Consort zaznamenalo toto fenomenální těleso ohromný vývoj a účinkovalo například s orchestry St. Paul, Philadelphia, Indianapolis, Stavanger, Freiburg a Stuttgart Opera Orchestra, z žádného koncertu však nikdy nevznikla nahrávka. Album Oregon in Moscow představuje členy kapely jako skladatele, komponisty orchestrální hudby i jako sólisty ve spolupráci s Čajkovského symfonickým orchestrem v Moskvě. U firmy Intuition ještě vydali album Live at Yoshi’s. Poslední alba Prime a 1000 Kilometers a In Stride vydali u italského labelu Cam Jazz.
Uživatelský avatar
Mark Levinson
Administrátor
Příspěvky: 4212
Registrován: 23 pro 2010 12:00
Bydliště: Ostrava

Re: Oregon

Příspěvek od Mark Levinson »

když ML dovolí,tak jen lehce doplním pár info a řádků. ;)
Když ML dovolí? :D
Paule, díky moc. Perfektní, jako vždy :clap:.



P.S.Také je posloucháš?
Mark Levinson
paul
Příspěvky: 318
Registrován: 26 pro 2010 20:10
Bydliště: Šumperk

Re: Oregon

Příspěvek od paul »

-měl jsem kdysi Beyond words od Chesky records,ale za něco jsem to vyměnil (už ani nevím za co).Nahrávka zvukově excelentní,ale asi jsem tomuto druhu hudby ještě "nedorostl" ;) -bylo to tuším i bez bicích.Ale zajímal jsem se v té době dost o audiofilní nahrávky a Chesky rec. byla jedna z mých oblíbených a tak jsem čuchnul trochu i k Oregonu.Z jazzu mám radši takové klidnější a melodičtější věci,třeba Stan getz-Cafe Montmarte apod.
Uživatelský avatar
Mark Levinson
Administrátor
Příspěvky: 4212
Registrován: 23 pro 2010 12:00
Bydliště: Ostrava

Re: Oregon

Příspěvek od Mark Levinson »

Právě si pouštím skvělou desku od Oregonů - Northwest pasage z roku 1997.
Paule, možná by jsi mohl zkusit tuto jejich desku, ono podle té desky od Chesky records se nedá hodnotit celá jejich tvorba. Chci říct, že deska Beyond worlds je trochu jiná než jejich ostatní desky. A taky člověk, posluchač také zraje ;).
R-3236391-1321740296.jpeg.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Mark Levinson
Uživatelský avatar
Mark Levinson
Administrátor
Příspěvky: 4212
Registrován: 23 pro 2010 12:00
Bydliště: Ostrava

Re: Oregon

Příspěvek od Mark Levinson »

V rámci AghaRTA Prague Jazz Festival vystoupí slavné jazzové quarteto Oregon v Lucerna Music Baru, Praha 1. Termín je 18.4.2012 ve 21:00 hodin a vystoupí v klasické sestavě tedy:

Ralph Towner – guitars, piano
Glen Moore – double bass
Paul McCandless – sopran sax, oboe
Mark Walker – drums, percussion


Obrázek
Mark Levinson
Uživatelský avatar
Mark Levinson
Administrátor
Příspěvky: 4212
Registrován: 23 pro 2010 12:00
Bydliště: Ostrava

Re: Oregon

Příspěvek od Mark Levinson »

Léta mne míjela jedna deska Oregonu a to Beyond words, kterou jsem nedávno sehnal (ještě jednou díky členovi Milesovi) a s chutí jsem si ji dnes pustil (již po několikáté). Tahle deska vyšla jako jediná od Oregonu u Chesky Records a to jak hybridní SACD, tak i čistokrevné CD. Nevím kdo zde poslouchá Oregon, ale chtěl jsem se o to podělit, protože to stojí za to.
2018-04-25 17.05.13.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Mark Levinson
Bond 007 alias Monte

Re: Oregon

Příspěvek od Bond 007 alias Monte »

Ze zvědavosti jsem pár desek sosnul a :thumbup: , pěkná muzika .
Uživatelský avatar
Mark Levinson
Administrátor
Příspěvky: 4212
Registrován: 23 pro 2010 12:00
Bydliště: Ostrava

Re: Oregon

Příspěvek od Mark Levinson »

Nejnovějším počinem Oregonu je deska Lantern, která má zatím jen kladné hodnocení. Sám jsem ji ještě neslyšel, jaký na ni máte názor?
Podělte se.
lantern-cover.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Mark Levinson
PGH
Příspěvky: 3180
Registrován: 27 led 2011 19:03
Bydliště: Olomouc

Re: Oregon

Příspěvek od PGH »

Už ji mám asi 2 měsíce ale ještě přes příval nových CD na ni nedošlo, musim to odpoledne napravit.
PGH
Příspěvky: 3180
Registrován: 27 led 2011 19:03
Bydliště: Olomouc

Re: Oregon

Příspěvek od PGH »

PGH píše:Už ji mám asi 2 měsíce ale ještě přes příval nových CD na ni nedošlo, musim to odpoledne napravit.
Už mě to hraje, je to výborné asi jako posledni 3 desky.
Uživatelský avatar
Mark Levinson
Administrátor
Příspěvky: 4212
Registrován: 23 pro 2010 12:00
Bydliště: Ostrava

Re: Oregon

Příspěvek od Mark Levinson »

PGH píše:
PGH píše:Už ji mám asi 2 měsíce ale ještě přes příval nových CD na ni nedošlo, musim to odpoledne napravit.
Už mě to hraje, je to výborné asi jako posledni 3 desky.
Super, díky za info., je to lepší než deska PRIME? Tu mám hodně rád.
Mark Levinson
PGH
Příspěvky: 3180
Registrován: 27 led 2011 19:03
Bydliště: Olomouc

Re: Oregon

Příspěvek od PGH »

Zítra si pustim oboje a uvidíme. Já mám velice rad OUT OF THE WOODS a WINTER LIGHT.
PGH
Příspěvky: 3180
Registrován: 27 led 2011 19:03
Bydliště: Olomouc

Re: Oregon

Příspěvek od PGH »

PGH píše:
PGH píše:Už ji mám asi 2 měsíce ale ještě přes příval nových CD na ni nedošlo, musim to odpoledne napravit.
Už mě to hraje, je to výborné asi jako posledni 3 desky.
Ted mě to zase dohrálo a spíš bych to přirovnal k deskám ze 70 let ale je to výborné.
Odpovědět