servis Krell / SACD Evolution 505

Odkazy na servis, dotazy a rady nebo zkušenosti s opravami High End přístrojů apod..
Odpovědět
LordRIP
Příspěvky: 5
Registrován: 15 pro 2020 12:27

servis Krell / SACD Evolution 505

Příspěvek od LordRIP »

Zdravím velevážené fórum, zejména pak současné či bývalé majitele tohoto přehrávače. Odchází mi laser zdá se - nenačítá SACD a poslední dobou už umí zazlobit i při čtení lehce poškrábaných CD. Neřešil někdo z vás jeho výměnu, pakliže lze vůbec sehnat náhrada, příp. celkový servis přehrávače, na koho se obrátit? O Casea samozřejmě vím, ale zajímá mě jestli nevíte o někom se zkušenostmi s tímto modelem...díky za váš čas...L:
Uživatelský avatar
jirie
Příspěvky: 1517
Registrován: 30 pro 2010 14:49

Re: servis Krell / SACD Evolution 505

Příspěvek od jirie »

Obávám se, že pokud není k dispozici náhradní laser, nepomůže ani Casea ani nikdo jiný.
Je to chmurný konec i sebelepšího stroje.
Není laser není nic.
U BD nebo DVD-A se to nějakým způsobem dá za použití PC mechaniky a software nějak substituovat,
ale SACD, tam je to nenahraditelná ztráta :sad:
LordRIP
Příspěvky: 5
Registrován: 15 pro 2020 12:27

Re: servis Krell / SACD Evolution 505

Příspěvek od LordRIP »

Na ebay se dají nějaké sehnat, ovšem jestli některé z nich jsou funkční náhrady, nevím. Zatím jsem neprověřoval možnosti autorizovaného servisu, myslím by měl být nejblíže v Německu, dle předchozího majitele tam stála naposled oprava snad kolem 1200e. Nerad bych takový stroj odepsal, takže jestli nebude zbytí...
Uživatelský avatar
djrix
Příspěvky: 119
Registrován: 14 dub 2020 13:42

Re: servis Krell / SACD Evolution 505

Příspěvek od djrix »

Lasery jsou dostupné i na Amazonu apod, cena není závratná.

Velký problém je, že pro spolehlivé SACD přehrávání je třeba perfektní ostření do SACD vrstvy, to podle mě bez kalibrace nejde a jsem si na 1000% jist, že krell bude mít proprietální řízení a postup na tuto činost o který se s nikým nepodělí. Tudíž bych před neautorizovanými servisy jako je např zmiňovaná Casea varoval, přístroj se může ve výsledku z neúspěšného servisu vrátit ještě více nefunkční než před ním :(

V tomto případě asi jediným řešením je autorizovaný servisní partner...
LordRIP
Příspěvky: 5
Registrován: 15 pro 2020 12:27

Re: servis Krell / SACD Evolution 505

Příspěvek od LordRIP »

díky za osvětlení problematiky, tak nějak jsem tušil, že to nebude triviální záležitost...může to tedy znamenat, že laser jako takový vyzařuje OK, jen je rozhozené ostření? Ptám se jen ze zvědavosti, samozřejmě až to bude akutní, při servisu počítám i s jeho výměnou.
PGH
Příspěvky: 3196
Registrován: 27 led 2011 19:03
Bydliště: Olomouc

Re: servis Krell / SACD Evolution 505

Příspěvek od PGH »

Nechápu jak muže odejit laser po asi 15 letech, mám dva přehrávače jeden CD 27 let a druhy SACD 17let a oba šlapou jako hodinky a témeř denně a jsou za vyrazně menší peníze jako tento Krell.
LordRIP
Příspěvky: 5
Registrován: 15 pro 2020 12:27

Re: servis Krell / SACD Evolution 505

Příspěvek od LordRIP »

No tak závodní stroje potřebují údržbu, to je přece běžná věc :-) Ale vážně...jestli je to ne/kvalita komponent, nebo třeba vyšší teplota uvnitř? (přeci jen je to v Áčku a na přehrávač to celkem i topí)
manev
Příspěvky: 34
Registrován: 24 lis 2021 11:52

Re: servis Krell / SACD Evolution 505

Příspěvek od manev »

V německém Stereu bylo před několika lety hezké pojednání o životnosti laserů u CD přehrávačů v souvislosti s teplotou uvnitř přístroje.Závěr byl takový,že životnost laseru se stoupající teplotou se nezkracuje lineárně,nýbrž exponenciálně(a to jen při načítání dat za provozu- nikoli v klidu).Někdo znalý z oboru tam přišel s tím,že kdyby se teplota uvnitř CD mechaniky udržovala pomocí chlazení na hodnotě kolem 10 st.,životnost laseru by stoupla na 100 tisíc hodin.Nedělal bych si hlavu z toho,že nějaký laser vydržel “ jen “ 15 tis.hodin.Nejsem si vůbec jistý,zda současná produkce CD(SACD) přehrávačů zaručí životnost aspoň 10 tis.hodin.
Uživatelský avatar
djrix
Příspěvky: 119
Registrován: 14 dub 2020 13:42

Re: servis Krell / SACD Evolution 505

Příspěvek od djrix »

Souhlasím, není to asi ale jen o té teplotě. Například někteří výrobci se s tím nemažou a klidně nechají laser zaplý celou dobu, co je zaplý přístroj (viz někde zde můj příspěvek o servisu CD Densen)
Například Marantz, pán se divil, že po 5 letech je laser KO, v autorizovaném servisu si řekli za výměnu 3t (u CD s pořizovací cenou 12t) , nechal ho vyměnit a za 4 roky opět laser KO. Na další servis už neměl náladu, tak se mi dostal do rukou přístoj v krásném stavu na ND.
Uživatelský avatar
jirie
Příspěvky: 1517
Registrován: 30 pro 2010 14:49

Re: servis Krell / SACD Evolution 505

Příspěvek od jirie »

Tak u přístroje za dvanáct tisíc, pal to ďas, ale u těch dražších je to peklo :evil:
Konkrétně SACD přehrávače solidní úrovně jsou už obvykle nad hranicí 100 tis !!!
Jak běžný zákazník zjistí v jakém režimu pracuje nebo nepracuje laser???
LordRIP
Příspěvky: 5
Registrován: 15 pro 2020 12:27

Re: servis Krell / SACD Evolution 505

Příspěvek od LordRIP »

psal jsem na servisní podporu Krell v US, odpověď přišla celkem rychle - "lasery se již nevyrábí, přístroj nemusí být opravitelný", plus nějaké kontakty na evropské servisy...možná nakonec zbude přeci jen ten neautorizovaný servis jako poslední varianta...
Odpovědět