DIY (corner) basstrap

Šíření zvuku v polechové místnosti, zkušenosti, problémy a jejich řešení apod..
F2014
Příspěvky: 533
Registrován: 05 zář 2014 14:02

DIY (corner) basstrap

Příspěvek od F2014 »

Dosud jsme používal v rohu místnosti basstrapy od Vicoustic.
Teď po rekonstrukci v bytě potřebuji jinou barvu pro vyplnění rohů místnosti na přední stěně a uvažuji, že bych si udělal basstrapy sám. V různých návodech a diskusích na internetu se opakovaně objevuje materiál na výrobu panel od Owens-Corning s označením 705, případně 703 - 705 má vyšší hustotu (90-100kg /m3) než 703 a různě se diskutuje, že pro eliminaci basů je lepší ten s vyšší hustototu. Například tady je docela obsáhlý příspěvek.

U nás se tento materiál koupit asi nedá, tak jsem hledal něco podobného a narazil například na tohle "Rockwool Techrock 100 FB2 60 mm", který má hustotu těch 100kg/m3.

A teď jednoduchá kalkulace pro řešení, kdy se roh vyplní kompletně na sebe naskládanými trojúhelníky. Z 1m2 (2 desky) 6 cm vysokých za cca 700 Kč uřežu 8 trojúhelníků a vyskládám tak 48 cm. výška místnosti je 260cm. To mi vychází jeden roh za 260cm /48cm * 700Kč = 3800. K tomu nějakou konstrukci, ochrana před skelnou vatou, povrchová úpava pěknou akustickou látkou anebo možná tahle Proreverba. Řekněme, že se dostanu bez ocenění vlastní práce na nějakých 7-8 tisíc bez jasně definovaného očekávaného výsledku (akustického i vizuálního).

Vedle toho 4 basstrapy od Vicousticu pro zaplnění jednoho roku vyjdou na nějakých 20 tisíc, což vypadá jako výrazně dražší varianta, ale jen do okamžiku, než možná zjistím, že ten DIY výtvor nefunguje dobře.

Máte s tím někdo praktickou zkušenost?
PC Audio + lineární PSU HDPlex + Metronome DSS + Metronome c|AQWO + integrovaný zesilovač Vitus audio SIA-025 + TAD Evolution One + doplňky a kabeláž Nordost (Tyr2, Valhalla2, SortKone, SorfFut, QB8, QKORE1)
Naim Superuniti + KEF RDM One
Fidji99
Příspěvky: 859
Registrován: 24 zář 2018 08:43

Re: DIY (corner) basstrap

Příspěvek od Fidji99 »

Oproti Vicousticsu (ale aj inym) ti tam chyba difuzna platna na prednu stenu. Ta je podla mna dost dolezita pre vyrovnanost ucinku.
Da sa to schovat aj pod latku.
Martin Logan Renaissance 15A, Focus C18+ 13xMCH/Beckersounds subwoofers 8x18in/8*2500W/Purifi&NCore
Trinnov Altitude 32/LINN Akurate&Organik 9.8.7, Sony 4K Laser Screen 124in Panasonic UB9000
Akustika GIK Snake Oil - Isoacoustics, Mogami, Kimber.
F2014
Příspěvky: 533
Registrován: 05 zář 2014 14:02

Re: DIY (corner) basstrap

Příspěvek od F2014 »

@Fidji99: Děkuji za reakci. Pokud budu nakonec kupovat ty Vicousticy, tak budu muset vzit kvuli designu prave ty VMT s potahem (ale zase jsou o kus dražší).
PC Audio + lineární PSU HDPlex + Metronome DSS + Metronome c|AQWO + integrovaný zesilovač Vitus audio SIA-025 + TAD Evolution One + doplňky a kabeláž Nordost (Tyr2, Valhalla2, SortKone, SorfFut, QB8, QKORE1)
Naim Superuniti + KEF RDM One
Fidji99
Příspěvky: 859
Registrován: 24 zář 2018 08:43

Re: DIY (corner) basstrap

Příspěvek od Fidji99 »

skus sa pozriet na GIK, s premoviou latkou a napr flex-range membranou.

vyjce ta to tak na polovicu toho co Vicoustics.
Martin Logan Renaissance 15A, Focus C18+ 13xMCH/Beckersounds subwoofers 8x18in/8*2500W/Purifi&NCore
Trinnov Altitude 32/LINN Akurate&Organik 9.8.7, Sony 4K Laser Screen 124in Panasonic UB9000
Akustika GIK Snake Oil - Isoacoustics, Mogami, Kimber.
Luikas
Příspěvky: 43
Registrován: 07 říj 2023 07:53

Re: DIY (corner) basstrap

Příspěvek od Luikas »

Z moji skromne zkusenosti bych doporucil:

- kdyz uz si doma prosadis takovouhle velkou krabici, byla by skoda do ni neschovat difuzory

- nepodcenit vyber latky, ja dospel k tomu ze z normalne zaplatitelnych latek dobre funguje jen ta na repro (ted budu pouzivat od akustikstoff) - kdyz pouzijes bavlnu/kepr atd. tak sice potlacis pohlcovani vyssich frekvenci (rekneme nad 1khz, bohuzel velmi nerovnomerne a nepredvidatelne), ale nebudou ti fungovat difuzory za latkou
Uživatelský avatar
Pavel M.
Příspěvky: 107
Registrován: 30 čer 2015 08:52

Re: DIY (corner) basstrap

Příspěvek od Pavel M. »

Něco o Rockwoolu.
Pak zajímavý odkaz na rohové pasti.
Casea Lynx DAC ► Accuphase P-450 biamp Sroll Epigram ► Troels Gravesen-The Loudpeaker TL1
filtrace: Sroll Purity Quantum ■ hadice: Kimber KS3038 ■ AAI-assoluto
akustika: AVA ing.Daněk, sólo přívod Viablue/Furutech
matus_pigy
Příspěvky: 165
Registrován: 25 pro 2019 23:22

Re: DIY (corner) basstrap

Příspěvek od matus_pigy »

:thumbup:
Pavel M. píše: 17 pro 2023 14:37 Něco o Rockwoolu.
Pak zajímavý odkaz na rohové pasti.
Hlavné stereo: (Auralic Aries mini + SP audio power supply -> Chord Hugo TT2 -> Ayre K5Xe -> Ayre V5Xe -> Dynaudio Contour 20i)+GIK Acoustics
Slúchadlá: Hifiman Ananda s Chordom; Apple Airpods 3th. gen.
F2014
Příspěvky: 533
Registrován: 05 zář 2014 14:02

Re: DIY (corner) basstrap

Příspěvek od F2014 »

Fidji99 píše: 17 pro 2023 11:46 skus sa pozriet na GIK, s premoviou latkou a napr flex-range membranou.

vyjce ta to tak na polovicu toho co Vicoustics.
Pravda, děkuji za tip. To se ani neoplatí vyrábět svépomocí. Tri-Trap Corner Bass Trap + Scatter plate za nějakých 220 EUR je parádní cena. A vypadá to, že jsou účinné od nižších frekvencí :thumbup: Jen bych to potřeboval v reálu někde ukázat manželce.
Z moji skromne zkusenosti bych doporucil:
- kdyz uz si doma prosadis takovouhle velkou krabici, byla by skoda do ni neschovat difuzory
- nepodcenit vyber latky, ja dospel k tomu ze z normalne zaplatitelnych latek dobre funguje jen ta na repro (ted budu pouzivat od akustikstoff) - kdyz pouzijes bavlnu/kepr atd. tak sice potlacis pohlcovani vyssich frekvenci (rekneme nad 1khz, bohuzel velmi nerovnomerne a nepredvidatelne), ale nebudou ti fungovat difuzory za latkou
Zas tak výrazně jsme si doma nic neprosadil. "uhrál" jsem 6 akustických panelů integrovaných do podhledu účinných v rozpětí 400-4000Hz a 2 rohy za repro k vyplnění basstrapy. A ty stávající Vicousticy mají velice decentní půdorys.
Mám malou místnost a relativně velké repro (TAD Evolution One, teď trochu lituji, že jsem nevzal TAD Compact Evolution One, libily se mi take velice moc). Talže primárně budu bojovat s basy (zatím teorie, ještě není zabydleni). Nicméně mne zajímá, jak bych zkombinoval ty basstrapy s difuzory, aby to navenek nebylo větší a mělo hladký povrch?
Něco o Rockwoolu.
Pak zajímavý odkaz na rohové pasti.
Jo, něco podobného jsem měl na mysli v případě DIY...
Děkuji za ten link ohledně Rockwoolu, na tuhle informaci jsm ezatím nenarazil: "The most important finding when comparing glass wool vs. rock wool: rock wool must be about 50% heavier than glass wool to achieve the same flow resistivity. For example, we achieve the value of 10000 Pa * s / m² with 35-40kg / m³ rock wool, or with 20kg / m³ glass wool"
PC Audio + lineární PSU HDPlex + Metronome DSS + Metronome c|AQWO + integrovaný zesilovač Vitus audio SIA-025 + TAD Evolution One + doplňky a kabeláž Nordost (Tyr2, Valhalla2, SortKone, SorfFut, QB8, QKORE1)
Naim Superuniti + KEF RDM One
slayers
Příspěvky: 591
Registrován: 28 bře 2011 07:36
Bydliště: Lázně Bělohrad

Re: DIY (corner) basstrap

Příspěvek od slayers »

Já jsem léta zkoušel vyrobit hezkou a funkční past a nakonec jsem stejně skončil u Vicoustic. Různé vnitřní i vnější materiály jsem vystřídal ale ten Vicoustic je nejlepší a nejhezčí. Jako snad jediný nezasahuje tam kam nemá a basy dělá fakt dobře.
Pokud by si ale chtěl přeci jen dělat z vaty tak bych na zakrytí použil nástěnné lamelové panely, ty dekorační s filcem, to ničemu neublíží a vypadá to luxusně.
NA Galaxys, McIntosh MA9000, Lumin D2 - 8Switch, Audiovector R3 Avantgarde, Nordost Heimdall 2,
Pro-Ject Signature 10.
Luikas
Příspěvky: 43
Registrován: 07 říj 2023 07:53

Re: DIY (corner) basstrap

Příspěvek od Luikas »

Nadherny bedny, ty si urcite zaslouzi profi reseni ;)

Jinak nejjednodussi by asi bylo udelat pudorys jako ctvrtkruh, pri takovym polomeru by to fungovalo jako difuzor uz od docela nizkych frekvenci. "Celo" udelej z neceho zvukove odrazivyho s mezerama po stranach, abys neblokoval nizky frekvence (ohnuta preklizka?).Jakekoliv jine reseni difuzoru by zabralo vice prostoru...
F2014
Příspěvky: 533
Registrován: 05 zář 2014 14:02

Re: DIY (corner) basstrap

Příspěvek od F2014 »

@Luikas: Aha, jasně. Takže podobné řešení jako má ten Vicoustic Bass Trap anebo Gik ve variantě se Scatter plate, akorát by to bylo navíc vypouklé, aby se ten difuzni efekt zesílil. Díky za námět.

Tohle...
PC Audio + lineární PSU HDPlex + Metronome DSS + Metronome c|AQWO + integrovaný zesilovač Vitus audio SIA-025 + TAD Evolution One + doplňky a kabeláž Nordost (Tyr2, Valhalla2, SortKone, SorfFut, QB8, QKORE1)
Naim Superuniti + KEF RDM One
Luikas
Příspěvky: 43
Registrován: 07 říj 2023 07:53

Re: DIY (corner) basstrap

Příspěvek od Luikas »

Jj, treba tak
slayers
Příspěvky: 591
Registrován: 28 bře 2011 07:36
Bydliště: Lázně Bělohrad

Re: DIY (corner) basstrap

Příspěvek od slayers »

Překryj to tímhle, máš tím i ochráněný únik vaty. Nahoru a dolů víko a i uprostřed na uchycení.
https://www.alfistyle.cz/akusticky-pane ... dub-hnedy/.
Držel bych se ale Acoustic.
NA Galaxys, McIntosh MA9000, Lumin D2 - 8Switch, Audiovector R3 Avantgarde, Nordost Heimdall 2,
Pro-Ject Signature 10.
F2014
Příspěvky: 533
Registrován: 05 zář 2014 14:02

Re: DIY (corner) basstrap

Příspěvek od F2014 »

No vida, co se dá koupit za kousky do skládačky :thumbup:

Dneska jsem měl chat s Vicousticem a ptal se, jestli mi ke 4 kusům nových bass trapu v provedení VMT v bílé barvě prodají tu látku na potažení 4 kusů, které mám doma s dřevěným povrchem, protože logicky potřebuji stejný design (aby to prošlo u manželky). Říkali, že ne :thumbdown: , prý si mám koupit akusticky neutrální látku na internetu... a to si říkám, že za 1150 EUR mám bez práce od GiK to samé - tedy 8 ks - a ještě nejspíše ušetřím.
PC Audio + lineární PSU HDPlex + Metronome DSS + Metronome c|AQWO + integrovaný zesilovač Vitus audio SIA-025 + TAD Evolution One + doplňky a kabeláž Nordost (Tyr2, Valhalla2, SortKone, SorfFut, QB8, QKORE1)
Naim Superuniti + KEF RDM One
F2014
Příspěvky: 533
Registrován: 05 zář 2014 14:02

Re: DIY (corner) basstrap

Příspěvek od F2014 »

Zatím jsem se moc nikam neposunul (čekám na nábytek a následné měření), ale zatím jsem požádal o vzorky akustických látek:
- Perfect Acoustics (platí se jen poštovné)
- Akustikstoff (6 vzorků zdarma)
- GIK (na mail nereagovali - asi jsem skončil ve SPAMu anebo moc prozákaznicky nefungují)

Údajně jednoduchý test, jak posoudit akustickou neutrálnost látky je prostě zkusit přes ni dýchat.
Pokud je to pravda, potom je rozdíl mezi Perfect Acoustics a Akustikstoff jako nebe a noc.
Zatímco Akustikstoff před ústy prakticky nijak proud vzduchu neblokuje, tak přes látku od Perfect Acoustics se dýchá hůř než přes obyčejný bavlněný kapesník.
PC Audio + lineární PSU HDPlex + Metronome DSS + Metronome c|AQWO + integrovaný zesilovač Vitus audio SIA-025 + TAD Evolution One + doplňky a kabeláž Nordost (Tyr2, Valhalla2, SortKone, SorfFut, QB8, QKORE1)
Naim Superuniti + KEF RDM One
Luikas
Příspěvky: 43
Registrován: 07 říj 2023 07:53

Re: DIY (corner) basstrap

Příspěvek od Luikas »

Ja pouzivam akustikoff a za me super. Jen bacha, pokud to ma byt nepruhledne, je treba dat dve vrstvy (ja dal spodni standard a na vrch tu vodoodpudivou)

Jinak rozdil proti bavlne ohromnej, mam za ni difuzni prvky, ktere za bavlnou skoro nefungovaly, je to krasne videt treba na mereni rt60
F2014
Příspěvky: 533
Registrován: 05 zář 2014 14:02

Re: DIY (corner) basstrap

Příspěvek od F2014 »

@Luikas: Děkuji. Tu neprůhlednost vskutku budu řešit (tedy pokud žena vybere hodně světlou barvu) a je dobré vědět, že dvě vrstvy neublíží :thumbup:
PC Audio + lineární PSU HDPlex + Metronome DSS + Metronome c|AQWO + integrovaný zesilovač Vitus audio SIA-025 + TAD Evolution One + doplňky a kabeláž Nordost (Tyr2, Valhalla2, SortKone, SorfFut, QB8, QKORE1)
Naim Superuniti + KEF RDM One
F2014
Příspěvky: 533
Registrován: 05 zář 2014 14:02

Re: DIY (corner) basstrap

Příspěvek od F2014 »

F2014 píše: 23 led 2024 09:28 Zatím jsem se moc nikam neposunul (čekám na nábytek a následné měření), ale zatím jsem požádal o vzorky akustických látek:
- Perfect Acoustics (platí se jen poštovné)
- Akustikstoff (6 vzorků zdarma)
- GIK (na mail nereagovali - asi jsem skončil ve SPAMu anebo moc prozákaznicky nefungují)

Údajně jednoduchý test, jak posoudit akustickou neutrálnost látky je prostě zkusit přes ni dýchat.
Pokud je to pravda, potom je rozdíl mezi Perfect Acoustics a Akustikstoff jako nebe a noc.
Zatímco Akustikstoff před ústy prakticky nijak proud vzduchu neblokuje, tak přes látku od Perfect Acoustics se dýchá hůř než přes obyčejný bavlněný kapesník.
.. pokračování k akustickým látkám...

Tak nakonec dorazila obálka se vzorky od GiK. Moc se s Vámi sice nebaví, ale poslali pěkně připravený vzorník třech druhů látek, které nabízejí:
- Cara Camira
- Lucia Camira
- Inloom Bondai 170

Každú vzorník sestává z dvoustrany velikosti A4 z tuhého papíru, kde jsou uvnitř vlepené cca 2 x 3 cm vzozky a k tomu je tam na volno vložený cca 5 x 5 cm útržek látky, ať si ji můžete vzít do ruky. Bohužel, u Lucia Camira ten volný útržek chyběl.

Od pohledu nejvíce obyčejná je Cara Camira - je to taková hrubo pletená tkanina. Její prodyšnost je lepší než od Perfect Acoustics, ale výrazně horší než od Akustistoff, dokonce o dost horší než 2 vrstvy Akustistoff.

Lucia Camira je jemněji pletená z mně osobně se docela líbí.Tady chyběl volně vložený vzorek, tak jsem se snažil jeden z větších kousků sloupnout z papíru, ale nepodařilo se mi odrbat všechno lepidlo, takže její prodyšnost nemůžu relevantně posoudit. S trochou zbytku lepidla má horší prodyšnost než Cara Camira.

Inloom Bondai 170 vypadá opravdu pěkně. Ze všech látek, co se mi tu sešly vypadá nejlépe, lépe než Akustikstoff. Bohužel, takhle je skoro neprodyšná, takže kdo ví, jak to bude s její akustickou neutrálností.

Celkově se mi to jeví tak, že když nebudu chtít riskovat útlum na výškách, pak bych volil jednoznačně Akustistoff.
Když se mi nějaký ten útlum bude hodit, pak se nabízí obyčejnější Cara Camira nebo pěknější a méně prodyšná Lucia Camira.
PC Audio + lineární PSU HDPlex + Metronome DSS + Metronome c|AQWO + integrovaný zesilovač Vitus audio SIA-025 + TAD Evolution One + doplňky a kabeláž Nordost (Tyr2, Valhalla2, SortKone, SorfFut, QB8, QKORE1)
Naim Superuniti + KEF RDM One
Fidji99
Příspěvky: 859
Registrován: 24 zář 2018 08:43

Re: DIY (corner) basstrap

Příspěvek od Fidji99 »

urobil by som si celkovy plan kde chces na konci byt s akustickymi prvkami. Ono ti v konecnom dosledku moze byt jedno, ked budes mat 3% plochy pokytej difuziou, ze ci ti to hlta vysky a kolko. Ale hlavne vediet aky problem vlastne riesis ....

Potom este plati jedna vec [ale to len na zamyslenie] - ak planujes natiahnut latku na nejaky QRD difuzor - tak jasne, tam najradsej priesvitnu gazu, ak chces latkou potiahnut nieco ako si mal od vicustics [difuzna platna] - tak tom je relativne jedno, nakolko latka natiahnuta na tvrdu plochu bude mat minimalny vplyv.

Celkovo sa vplyv difuzie precenuje - potrebujes toho vela, a kombinovat s absorpciou, cielom je mat vyrovnany dozvuk. Ludia si nahadzu na steny 2-3-4 drevene skyscrapery a prepadn dojmu, ze maju difuziu.

Keby som toto vsetko vedel, predtym nez som sa pustil sam do akustickych uprav, tak by som par tisic euro usetril a nemal polku pivnice plnej akustickyhc prvkov [nastastie uz toho dost zmizlo]. Aj tak som si nakoniec najal profikov, ktori mi z toho poskladali nieco, co sa podoba na dobru akusktiku.
Martin Logan Renaissance 15A, Focus C18+ 13xMCH/Beckersounds subwoofers 8x18in/8*2500W/Purifi&NCore
Trinnov Altitude 32/LINN Akurate&Organik 9.8.7, Sony 4K Laser Screen 124in Panasonic UB9000
Akustika GIK Snake Oil - Isoacoustics, Mogami, Kimber.
F2014
Příspěvky: 533
Registrován: 05 zář 2014 14:02

Re: DIY (corner) basstrap

Příspěvek od F2014 »

Až bude byt zařízený, pak teprve budu měřit a zjistím, jestli můžu aspoň něco vyřešit. Na difúzi můžu zapomenout - to vím už teď, protože jediný prostor, který můžu použít jsou ty rohy za bednama a tam budu rád, když si aspoň trochu pomůžu na basech :sad:

Ale tohle mne zajímá: "ak chces latkou potiahnut nieco ako si mal od vicustics [difuzna platna] - tak tom je relativne jedno, nakolko latka natiahnuta na tvrdu plochu bude mat minimalny vplyv"

Je to trochu jiná zkušenost než zminuje Luikas: "Jinak rozdil proti bavlne ohromnej, mam za ni difuzni prvky, ktere za bavlnou skoro nefungovaly, je to krasne videt treba na mereni rt60"

Tak teď nevím, co si z toho vybrat :crazy:
PC Audio + lineární PSU HDPlex + Metronome DSS + Metronome c|AQWO + integrovaný zesilovač Vitus audio SIA-025 + TAD Evolution One + doplňky a kabeláž Nordost (Tyr2, Valhalla2, SortKone, SorfFut, QB8, QKORE1)
Naim Superuniti + KEF RDM One
Fidji99
Příspěvky: 859
Registrován: 24 zář 2018 08:43

Re: DIY (corner) basstrap

Příspěvek od Fidji99 »

Ak mas konstrukciu nieco taketo - absorpcia s difuznou platnou ako to napravo, kde sa akusticky efekt dostavuje odrazom od plochy, na ktorej je naitahuta latka, tak ten vplyvje vyrazne mensi, ako ked mas difuziu za latkou a vzduchovou medzerou, kde zvuk ide latka->vzduch->odraz->vzduch->latka
scatter 1.JPG
Aj ked podla mne je uplne optimalne to v strede, kombinovane s vonkajsou difuznou platnou, len to sa vizualne dostavas tam kde si aj bol s Vicoustics..

to potom meria este lepsie ako toto a funguje to fakt ako bass trap.

Flex range.JPG
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Martin Logan Renaissance 15A, Focus C18+ 13xMCH/Beckersounds subwoofers 8x18in/8*2500W/Purifi&NCore
Trinnov Altitude 32/LINN Akurate&Organik 9.8.7, Sony 4K Laser Screen 124in Panasonic UB9000
Akustika GIK Snake Oil - Isoacoustics, Mogami, Kimber.
F2014
Příspěvky: 533
Registrován: 05 zář 2014 14:02

Re: DIY (corner) basstrap

Příspěvek od F2014 »

Děkuji za vysvětlení.
PC Audio + lineární PSU HDPlex + Metronome DSS + Metronome c|AQWO + integrovaný zesilovač Vitus audio SIA-025 + TAD Evolution One + doplňky a kabeláž Nordost (Tyr2, Valhalla2, SortKone, SorfFut, QB8, QKORE1)
Naim Superuniti + KEF RDM One
F2014
Příspěvky: 533
Registrován: 05 zář 2014 14:02

Re: DIY (corner) basstrap

Příspěvek od F2014 »

Narazil jsem na velice zajímavou stránku se spoustou informací potřebných ke konstrukci akustických panelů. Je to snad nejkomplexnejší zdoj informací pro laiky, na který jsem zatím narazil.
PC Audio + lineární PSU HDPlex + Metronome DSS + Metronome c|AQWO + integrovaný zesilovač Vitus audio SIA-025 + TAD Evolution One + doplňky a kabeláž Nordost (Tyr2, Valhalla2, SortKone, SorfFut, QB8, QKORE1)
Naim Superuniti + KEF RDM One
Uživatelský avatar
Check-VMAudio
Příspěvky: 58
Registrován: 27 zář 2012 20:27
Bydliště: Praha

Re: DIY (corner) basstrap

Příspěvek od Check-VMAudio »

Range limiter nejde kombinovat se Scatter plate - ta difuze pak nefunguje.

Range limiter stejně pod 100 Hz neudělá nic.

Ty webovky z předchozího příspěvku jsou informačně smutné, jak obrázková knížka pro děti.

Pardon nemám sílu se v tom více rýpat. Najměte si profesionála, místo neúčinných řešení.
F2014
Příspěvky: 533
Registrován: 05 zář 2014 14:02

Re: DIY (corner) basstrap

Příspěvek od F2014 »

Range limiter nejde kombinovat se Scatter plate - ta difuze pak nefunguje.
A tvrdí tady někdo něco jiného?
Range limiter stejně pod 100 Hz neudělá nic.
A?
Ty webovky z předchozího příspěvku jsou informačně smutné, jak obrázková knížka pro děti.
Tak Vaše znalosti asi budou někde jinde. Nicméně, mně to dalo rozhodně více, než Váš "výkřik do tmy".

Pardon nemám sílu se v tom více rýpat
Však v pohodě, nikdo Vás nenutí reagovat.
Najměte si profesionála, místo neúčinných řešení.
Hledám. Zatím komunikuji přímo s GIK.
PC Audio + lineární PSU HDPlex + Metronome DSS + Metronome c|AQWO + integrovaný zesilovač Vitus audio SIA-025 + TAD Evolution One + doplňky a kabeláž Nordost (Tyr2, Valhalla2, SortKone, SorfFut, QB8, QKORE1)
Naim Superuniti + KEF RDM One
F2014
Příspěvky: 533
Registrován: 05 zář 2014 14:02

Re: DIY (corner) basstrap

Příspěvek od F2014 »

Další zajímavý zdroj. Tentokráte je to série lekcí na Youtube:
https://www.youtube.com/playlist?list=P ... jrGrKpX021
PC Audio + lineární PSU HDPlex + Metronome DSS + Metronome c|AQWO + integrovaný zesilovač Vitus audio SIA-025 + TAD Evolution One + doplňky a kabeláž Nordost (Tyr2, Valhalla2, SortKone, SorfFut, QB8, QKORE1)
Naim Superuniti + KEF RDM One
Fidji99
Příspěvky: 859
Registrován: 24 zář 2018 08:43

Re: DIY (corner) basstrap

Příspěvek od Fidji99 »

F2014 píše: 17 bře 2024 15:13 Další zajímavý zdroj. Tentokráte je to série lekcí na Youtube:
https://www.youtube.com/playlist?list=P ... jrGrKpX021
To su lekcie pre teba, alebo pre manzelku? Aby si konecne uvedomila. ze je treba viac panelov? :smile:
Naposledy upravil(a) Fidji99 dne 17 bře 2024 18:02, celkem upraveno 1 x.
Martin Logan Renaissance 15A, Focus C18+ 13xMCH/Beckersounds subwoofers 8x18in/8*2500W/Purifi&NCore
Trinnov Altitude 32/LINN Akurate&Organik 9.8.7, Sony 4K Laser Screen 124in Panasonic UB9000
Akustika GIK Snake Oil - Isoacoustics, Mogami, Kimber.
blesk666
Příspěvky: 1322
Registrován: 24 bře 2013 22:26

Re: DIY (corner) basstrap

Příspěvek od blesk666 »

Co tak este riesit bass trap ako kus nabytku na mieru. Moze to byt z casti funkcny nabytok a z casti Helmholzov rezonator (bass trap)
Audio PC+Daphile+DRC/Lindemann CD1SE/Chord Dave+Choral stand>Denafrips Athena>PMA PA4-Big Brother>Marten Django XL
230V:VDH,Furutech,NA,Viborg, prepoje:Crystal Cable,Audioquest
Fidji99
Příspěvky: 859
Registrován: 24 zář 2018 08:43

Re: DIY (corner) basstrap

Příspěvek od Fidji99 »

Ked to ma byt obyvacka - a neni povolene nieco pekne od Artnovionu, tak su podla mna tie rohove absorbery mozno aj zbytocne.

isiel by som plnou parou do DRC, a mozno zvazit nieco taketo

https://www.psiaudio.swiss/avaa-c214-active-bass-trap/
Martin Logan Renaissance 15A, Focus C18+ 13xMCH/Beckersounds subwoofers 8x18in/8*2500W/Purifi&NCore
Trinnov Altitude 32/LINN Akurate&Organik 9.8.7, Sony 4K Laser Screen 124in Panasonic UB9000
Akustika GIK Snake Oil - Isoacoustics, Mogami, Kimber.
Ramones
Příspěvky: 590
Registrován: 11 úno 2013 08:48

Re: DIY (corner) basstrap

Příspěvek od Ramones »

Vifil kostet dize vunderbarmašine?
F2014
Příspěvky: 533
Registrován: 05 zář 2014 14:02

Re: DIY (corner) basstrap

Příspěvek od F2014 »

blesk666 píše: 17 bře 2024 18:01 Co tak este riesit bass trap ako kus nabytku na mieru. Moze to byt z casti funkcny nabytok a z casti Helmholzov rezonator (bass trap)
Čteš mi myšlenky :thumbup: Už jsme manželce přednesl projekt úžasného konferenčního stolku, kde je spodní blok tvořený laděným rezonátorem. Ne že by mne úplně poslala někam, ale další inovativní nápad, jak originály od Kataríny Vavrové na japonském papíře přilepíme na absorbér (samozřejmě bez krycího skla), jsem si už raději nechal pro sebe.
Ked to ma byt obyvacka - a neni povolene nieco pekne od Artnovionu, tak su podla mna tie rohove absorbery mozno aj zbytocne.
isiel by som plnou parou do DRC, a mozno zvazit nieco taketo
https://www.psiaudio.swiss/avaa-c214-active-bass-trap/
Po pravdě o tom trochu uvažuji, ale co vím, tak to není k zapůjčení nikde v okolí a na slepo bych do toho nešel. A vypadá to, že to ani nemá dovozce skladem. Pořád ještě nemáme nábytek (a čas), takže jsem tam nedělal měření. Basy jsou jasný problém hned na první dobrou, ale ohledně středů a výšek teprve uvidím, zda budu potřebovat broadband abrorbér anebo ne.
DRC přijde na řadu až vyčerpám jiné možnosti.
To su lekcie pre teba, alebo pre manzelku? Aby si konecne uvedomila. ze je treba viac panelov? :smile:
Manželce panely nevadí. Stačí, když nebudou vidět, nebudou překážet a nebudou tam, kde mají být obrazy :lol:

Ale teď vážně. Internet je plný zaručených postupů, jak vyrobit ten nejlepší basstrap a kam ho umístit, aby měl co největší efekt. Často to vypadá tak, že někdo udělal jeden projekt, měl pocit, že to trefil, a do celého světa hlásá, že přesně tak to je správně... Stačí si vyhledat diskuse k tomu, jak velkou hustotu (případně flow resistivity) by měl takový ideální basový absorbér mít, aby jeden došel k závěru, že je to jedno (= všichni mají pravdu) anebo že se někteří mýlí (ale není jasné, kteří to jsou).

Já bych teď momentálně potřeboval vědět, jak moc se reálně změní vlastnosti rohového absorbéru s perforovaným čelním panelem, když ho udělám opravdu jako uzavřený (sealed) box v porovnání s řešením, kdy jen zakryju roh místnosti (a nebude to tedy těsnit).
PC Audio + lineární PSU HDPlex + Metronome DSS + Metronome c|AQWO + integrovaný zesilovač Vitus audio SIA-025 + TAD Evolution One + doplňky a kabeláž Nordost (Tyr2, Valhalla2, SortKone, SorfFut, QB8, QKORE1)
Naim Superuniti + KEF RDM One
Luikas
Příspěvky: 43
Registrován: 07 říj 2023 07:53

Re: DIY (corner) basstrap

Příspěvek od Luikas »

Prvni krok by 100% mel by celou mistnost spravne zmerit, abys presne vedel co chces vlastne resit a proc.
F2014
Příspěvky: 533
Registrován: 05 zář 2014 14:02

Re: DIY (corner) basstrap

Příspěvek od F2014 »

@Luikas: To je jasné, hned jak prostor zabydlíme, budu měřit.
PC Audio + lineární PSU HDPlex + Metronome DSS + Metronome c|AQWO + integrovaný zesilovač Vitus audio SIA-025 + TAD Evolution One + doplňky a kabeláž Nordost (Tyr2, Valhalla2, SortKone, SorfFut, QB8, QKORE1)
Naim Superuniti + KEF RDM One
Tewerko
Příspěvky: 5
Registrován: 10 pro 2021 14:03
Bydliště: Levice
Kontaktovat uživatele:

Re: DIY (corner) basstrap

Příspěvek od Tewerko »

Já bych teď momentálně potřeboval vědět, jak moc se reálně změní vlastnosti rohového absorbéru s perforovaným čelním panelem, když ho udělám opravdu jako uzavřený (sealed) box v porovnání s řešením, kdy jen zakryju roh místnosti (a nebude to tedy těsnit).

To co pises je o dvoch principoch fungovania pascii. prve riesenie by som ani neskusal. dokonale uzavrety box potrebujes pri pastiach tzv. rezonatoroch. nie je jednoduche vyrobit take pasce svojpomocne len tak doma a vobec nemusia byt najucinnejsie v rohoch miestnosti. druhe riesenie je jednoduchsie ale aby si dosiahol dobry vysledok potrebujes vela takych pascii. moze to skoncit radikalnym zmensenim objemu miestnosti.
F2014
Příspěvky: 533
Registrován: 05 zář 2014 14:02

Re: DIY (corner) basstrap

Příspěvek od F2014 »

@Tewerko: Děkuji za názor.
PC Audio + lineární PSU HDPlex + Metronome DSS + Metronome c|AQWO + integrovaný zesilovač Vitus audio SIA-025 + TAD Evolution One + doplňky a kabeláž Nordost (Tyr2, Valhalla2, SortKone, SorfFut, QB8, QKORE1)
Naim Superuniti + KEF RDM One
Fidji99
Příspěvky: 859
Registrován: 24 zář 2018 08:43

Re: DIY (corner) basstrap

Příspěvek od Fidji99 »

Po pravdě o tom trochu uvažuji, ale co vím, tak to není k zapůjčení nikde v okolí a na slepo bych do toho nešel. A vypadá to, že to ani nemá dovozce skladem. Pořád ještě nemáme nábytek (a čas), takže jsem tam nedělal měření. Basy jsou jasný problém hned na první dobrou, ale ohledně středů a výšek teprve uvidím, zda budu potřebovat broadband abrorbér anebo ne.
DRC přijde na řadu až vyčerpám jiné možnosti.

No tak riesil sa toto na Trinnov fore - a tam niekto postol tento link, tak si vyber
https://www.theabsolutesound.com/articl ... ps-review/
Martin Logan Renaissance 15A, Focus C18+ 13xMCH/Beckersounds subwoofers 8x18in/8*2500W/Purifi&NCore
Trinnov Altitude 32/LINN Akurate&Organik 9.8.7, Sony 4K Laser Screen 124in Panasonic UB9000
Akustika GIK Snake Oil - Isoacoustics, Mogami, Kimber.
Fidji99
Příspěvky: 859
Registrován: 24 zář 2018 08:43

Re: DIY (corner) basstrap

Příspěvek od Fidji99 »

nejako to divne ukazalo quote, tne druhy link, z absolute sound
Martin Logan Renaissance 15A, Focus C18+ 13xMCH/Beckersounds subwoofers 8x18in/8*2500W/Purifi&NCore
Trinnov Altitude 32/LINN Akurate&Organik 9.8.7, Sony 4K Laser Screen 124in Panasonic UB9000
Akustika GIK Snake Oil - Isoacoustics, Mogami, Kimber.
matus_pigy
Příspěvky: 165
Registrován: 25 pro 2019 23:22

Re: DIY (corner) basstrap

Příspěvek od matus_pigy »

Fidji,toto riesenie som uz niekde videl,nieje to lacne ale asi je to dost ucinne.Do miestnosti predpokladam treba minimalne dva,jeden dozadu a jeden mozno na prvy odraz.Paci sa mi ze je to dost univerzalne.
Hlavné stereo: (Auralic Aries mini + SP audio power supply -> Chord Hugo TT2 -> Ayre K5Xe -> Ayre V5Xe -> Dynaudio Contour 20i)+GIK Acoustics
Slúchadlá: Hifiman Ananda s Chordom; Apple Airpods 3th. gen.
matus_pigy
Příspěvky: 165
Registrován: 25 pro 2019 23:22

Re: DIY (corner) basstrap

Příspěvek od matus_pigy »

Odvolaaavam co som napisal 😀Je to drahe a ucinnost je slaba.
Hlavné stereo: (Auralic Aries mini + SP audio power supply -> Chord Hugo TT2 -> Ayre K5Xe -> Ayre V5Xe -> Dynaudio Contour 20i)+GIK Acoustics
Slúchadlá: Hifiman Ananda s Chordom; Apple Airpods 3th. gen.
F2014
Příspěvky: 533
Registrován: 05 zář 2014 14:02

Re: DIY (corner) basstrap

Příspěvek od F2014 »

V recenzi pán tuším zmiňuje, že 2 aktivní trapy daly srovnatelný výsledek jako 8 pasivních, ale to je takové hodně neurčité - kde byly umístěné, jak velké atd...
Nuž, uvidíme, nikam nespěchám. Nejprve zkusím dosáhnou nějaké zlepšení pomocí stavebního materiálu (tím nemyslím nový barák), pak pomocí kombinovaných basstrapů (resonance + absorpce) a nakonec přjde DRC a třeba aktivní basová past, pokud bude vůbec k dispozici na vyzkoušení.
PC Audio + lineární PSU HDPlex + Metronome DSS + Metronome c|AQWO + integrovaný zesilovač Vitus audio SIA-025 + TAD Evolution One + doplňky a kabeláž Nordost (Tyr2, Valhalla2, SortKone, SorfFut, QB8, QKORE1)
Naim Superuniti + KEF RDM One
Odpovědět