Luikas

Diskuze o zdejších členech a jejich Hifi.
Odpovědět
Luikas
Příspěvky: 43
Registrován: 07 říj 2023 07:53

Luikas

Příspěvek od Luikas »

Ahoj,

nějaký čas toto fórum sleduji a dospěl jsem k názoru že bych se okrajově zapojil. Některá místní těmata jsou plná zajímavých informací, třeba Fidjiho prezentace je obdivuhodná.

Jelikož jsem tak nějak v procesu stavby kina, zvolil jsem trochu jinou formu představení, která mi umožní vše snadno a přehledně doplňovat - pdf soubor (nebojte, není v něm žádný vir :) - https://webshare.cz/#/file/zuuA26IQMI/mojekino-pdf

Je mi jasné, že můj úhel pohledu je o dost jiný, než jak na hifi pohlíží řada z Vás a vlastně není moc "highendový", ale věřím, že může přinést oboustranně zajímavé diskuze. Zajímavé pro mě jsou především Vaše poslechové zkušenosti, protože to je oblast, kde jsem určitě proti mnohým z Vás pozadu :thumbup:

Lukáš
blesk666
Příspěvky: 1322
Registrován: 24 bře 2013 22:26

Re: Luikas

Příspěvek od blesk666 »

Luikas fajn ze mas snahu byt efektivny a kreativny, ale webshare je z telefonu na stahovanie suborov naprd.
Audio PC+Daphile+DRC/Lindemann CD1SE/Chord Dave+Choral stand>Denafrips Athena>PMA PA4-Big Brother>Marten Django XL
230V:VDH,Furutech,NA,Viborg, prepoje:Crystal Cable,Audioquest
Fidji99
Příspěvky: 859
Registrován: 24 zář 2018 08:43

Re: Luikas

Příspěvek od Fidji99 »

Zaujimave citanie- tiez postupne stavam multikanal, aj ked ja mam vyhodu dedikovanych miestnosti.

Problem v CZ/SK je ze tu neexistuje kino komunita ako v US, co sa premieta aj do velmi slabej ponuky napr subov a tak.
Martin Logan Renaissance 15A, Focus C18+ 13xMCH/Beckersounds subwoofers 8x18in/8*2500W/Purifi&NCore
Trinnov Altitude 32/LINN Akurate&Organik 9.8.7, Sony 4K Laser Screen 124in Panasonic UB9000
Akustika GIK Snake Oil - Isoacoustics, Mogami, Kimber.
Uživatelský avatar
Dieter Burmester
Příspěvky: 3299
Registrován: 16 říj 2012 13:19

Re: Luikas

Příspěvek od Dieter Burmester »

No bodejd, tech 14 lidi, ktere v CZ/SK prostoru kino zajima, komunitu nevytvori 🤷🏼‍♂️
Dieter Burmester
Luikas
Příspěvky: 43
Registrován: 07 říj 2023 07:53

Re: Luikas

Příspěvek od Luikas »

Blesk666- to me mrzi, zvyk je zelezna kosile... me to v chromu s idhlasenym websharem slo snadno

Fidji99- no je mi to samotnemu zahadou, proc nema kino vic lidi. Popravde jednou z motivaci pro zverejneni bylo rozsirit rady, v nekterych diskuzich mi pripada, ze na multikanal koukaji priznivci sterea malinko z patra. Tvoje vlakno i prispevky ctu se zajmem, je v nich citit, ze mas blizko k aktualnim trendum a sledujes kam se obor ubira. Samostatnou mistnost muzu jen zavidet, ja se musim spokojit se skromnejsim setupem :)

Dieter - no zajimala by me statistika pomeru kupcu kino vs stereo - zas kdyby kino nikdo nekupoval, tak by nemelo kazdy vetsi studio kino mistnost a vetsina vyrobcu beden radu pro kino, ne?
Agilent
Příspěvky: 46
Registrován: 12 črc 2023 08:10

Re: Luikas

Příspěvek od Agilent »

Dieter Burmester píše: 15 lis 2023 19:11 No bodejd, tech 14 lidi, ktere v CZ/SK prostoru kino zajima, komunitu nevytvori 🤷🏼‍♂️
Kino zajímá i u nás hromady lidí, jen ne každej má potřebu narvat do toho miliony. Ale to neznamená, že ten kdo nemá ultimátní aparaturu za pár míčů, toho kino nezajímá.
blesk666
Příspěvky: 1322
Registrován: 24 bře 2013 22:26

Re: Luikas

Příspěvek od blesk666 »

Luikas: uz som si to otvoril v iPade, na telefone bolo tlacitko na bezplatne stiahnutie pre mna bez okuliarov neviditelne.
Podnetne citanie. Super spracovane. Dost prace si na tom uz odviedol a vidno ze ta to bavi. Ja som sa ako “hifista” dokopal nedavno aspon k DRC a povazujem to uz teraz pri 7. verzii target curve za urcite prinosne, napriek zbavenia sa “high end” streameru a nahradenia ho s “audio pc”. Nerozmyslal si aspon vpredu o inwall zabudovani?
Audio PC+Daphile+DRC/Lindemann CD1SE/Chord Dave+Choral stand>Denafrips Athena>PMA PA4-Big Brother>Marten Django XL
230V:VDH,Furutech,NA,Viborg, prepoje:Crystal Cable,Audioquest
Luikas
Příspěvky: 43
Registrován: 07 říj 2023 07:53

Re: Luikas

Příspěvek od Luikas »

Diky za mila slova. No inwall by byl technicky super reseni, ale uplne do zdi to jednoduse nejde (cihlova zed) a predstena by byla slozita. Navic musim manzelce zachovat pred tv neco, na co muze davat adventni vence a jine dekorace... no ten predek je na schovani repro nejtezsi
Fidji99
Příspěvky: 859
Registrován: 24 zář 2018 08:43

Re: Luikas

Příspěvek od Fidji99 »

Agilent píše: 15 lis 2023 20:38
Dieter Burmester píše: 15 lis 2023 19:11 No bodejd, tech 14 lidi, ktere v CZ/SK prostoru kino zajima, komunitu nevytvori 🤷🏼‍♂️
Kino zajímá i u nás hromady lidí, jen ne každej má potřebu narvat do toho miliony. Ale to neznamená, že ten kdo nemá ultimátní aparaturu za pár míčů, toho kino nezajímá.
Ale zlepsuje sa to, postavit primerane dobre kino je coraz lacnejsie a naopak postavit dobre stereo coraz drahsie. A v oblasti audio kde to momentalne ide najviac dopredu tak to je skutocne multikanal [a sluchatka] Formatova vojna skoncila, kvalitne watty su lacne, nastupuje aktivna akustika. Skutocne najvacis problem je dnes priestor [hlavne kam dat surroundy a schovat kable ;-)

Akurat teraz pomaham jednemu cloveku, co sme sa zoznamili cez zahranicne forum [lebo v CZ/SK nic nie je] stavat kino v obyvacke marantz/kef rkova rada, ploche pasivne suby, UST projektor,110 platno optimalizovane do nie uplne zatemmenych priestorov MOderny interier v novostavbe, a aj to celkom dobre vyzera.
Martin Logan Renaissance 15A, Focus C18+ 13xMCH/Beckersounds subwoofers 8x18in/8*2500W/Purifi&NCore
Trinnov Altitude 32/LINN Akurate&Organik 9.8.7, Sony 4K Laser Screen 124in Panasonic UB9000
Akustika GIK Snake Oil - Isoacoustics, Mogami, Kimber.
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 939
Registrován: 26 dub 2020 20:19
Bydliště: Praha 18

Re: Luikas

Příspěvek od dvader »

Tak ono to je asi také ovlivněno obsahem…
Dobré hudby je tolik, že jí snad za život nejde ani poslechnout!

Ale kdo by si chtěl doma kolem dokola točit těch dvacet, třicet filmů, které fakt stojí za to… :lol:
Luikas
Příspěvky: 43
Registrován: 07 říj 2023 07:53

Re: Luikas

Příspěvek od Luikas »

Fidji99 píše: 16 lis 2023 06:34
Agilent píše: 15 lis 2023 20:38
Dieter Burmester píše: 15 lis 2023 19:11 No bodejd, tech 14 lidi, ktere v CZ/SK prostoru kino zajima, komunitu nevytvori 🤷🏼‍♂️
Kino zajímá i u nás hromady lidí, jen ne každej má potřebu narvat do toho miliony. Ale to neznamená, že ten kdo nemá ultimátní aparaturu za pár míčů, toho kino nezajímá.

Ale zlepsuje sa to, postavit primerane dobre kino je coraz lacnejsie a naopak postavit dobre stereo coraz drahsie. A v oblasti audio kde to momentalne ide najviac dopredu tak to je skutocne multikanal [a sluchatka] Formatova vojna skoncila, kvalitne watty su lacne, nastupuje aktivna akustika. Skutocne najvacis problem je dnes priestor [hlavne kam dat surroundy a schovat kable ;-)

Akurat teraz pomaham jednemu cloveku, co sme sa zoznamili cez zahranicne forum [lebo v CZ/SK nic nie je] stavat kino v obyvacke marantz/kef rkova rada, ploche pasivne suby, UST projektor,110 platno optimalizovane do nie uplne zatemmenych priestorov MOderny interier v novostavbe, a aj to celkom dobre vyzera.

Urcite, taky citim, ze multikanal dost zlevnuje. Ten popisovany setup me pro zajimavost vyjde na cca 70k za audio a 50k za akustiku, to uz jsou docela rozumny penize. Bylo by fajn videt vicero "lokalnich" projektu. Na aktivni akustiku v mainstreamu se hodne tesim.

Co se tyce obsahu - naopak, nativne multikanaloveho obsahu posledni dobou rychle pribyva. Filmy a serialy uz se jinak ani nedelaji. U hudby se to take rychle zlepsuje.
Fidji99
Příspěvky: 859
Registrován: 24 zář 2018 08:43

Re: Luikas

Příspěvek od Fidji99 »

dvader píše: 16 lis 2023 07:14 Tak ono to je asi také ovlivněno obsahem…
Dobré hudby je tolik, že jí snad za život nejde ani poslechnout!

Ale kdo by si chtěl doma kolem dokola točit těch dvacet, třicet filmů, které fakt stojí za to… :lol:
Prave preto spravny hifista hlada to spravne vydanie DSOTM a Brothers in Arms cely zivot :thumbup:

Ono to je sposobene hlavne faktom, ze malokto pocul, co dokaze sprostredkovat v oblasti hudby kvalitny multikanal. Vcera som si pustil koncert Stevena Wilsona a tak ma to dojalo, ze som si rovno pustil Haydna z Blu Ray audio.
Martin Logan Renaissance 15A, Focus C18+ 13xMCH/Beckersounds subwoofers 8x18in/8*2500W/Purifi&NCore
Trinnov Altitude 32/LINN Akurate&Organik 9.8.7, Sony 4K Laser Screen 124in Panasonic UB9000
Akustika GIK Snake Oil - Isoacoustics, Mogami, Kimber.
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 939
Registrován: 26 dub 2020 20:19
Bydliště: Praha 18

Re: Luikas

Příspěvek od dvader »

No ale multikanál na hudbu není domácí kino…
Fidji99
Příspěvky: 859
Registrován: 24 zář 2018 08:43

Re: Luikas

Příspěvek od Fidji99 »

Luikas píše: 16 lis 2023 07:46
Urcite, taky citim, ze multikanal dost zlevnuje. Ten popisovany setup me pro zajimavost vyjde na cca 70k za audio a 50k za akustiku, to uz jsou docela rozumny penize. Bylo by fajn videt vicero "lokalnich" projektu. Na aktivni akustiku v mainstreamu se hodne tesim.
ked pozeram na tvoje PDFko - kde citim, ze mozno robis zbytocne kompromis, ktory ti moze znehodnotit celkovy dojem, tak to je zosik k subom. Skusil by som sa pozriet na nejaky Hypex, kludne UCD alebo IcePower z druhej ruky, aspon 2 kanaly, nech to nezenies tak do krajnosti. 2x500W/4 to uz dava aj nejaku tu rezervu, ktoru na bascoh potrebuejs, ani nevies ako.\
Martin Logan Renaissance 15A, Focus C18+ 13xMCH/Beckersounds subwoofers 8x18in/8*2500W/Purifi&NCore
Trinnov Altitude 32/LINN Akurate&Organik 9.8.7, Sony 4K Laser Screen 124in Panasonic UB9000
Akustika GIK Snake Oil - Isoacoustics, Mogami, Kimber.
Luikas
Příspěvky: 43
Registrován: 07 říj 2023 07:53

Re: Luikas

Příspěvek od Luikas »

Diky za tip, hypexy se mi libi - cil je postupne dodelat naplanovane a pak ladit, vylepsovat, atd. - vsak hadam ze toto znas :) zesilovac subwooferu je urcite jednim z adeptu.

Btw, jak jsou na tom hypexy se spotrebou bez signalu? Pro zajimavost tenhle klasicky AB zesilovac 500w/2ohm bere cca 16W, u receiveru je to pak vic - denon x4500h ma kolem 59w, x3500h cca 44w. Zajimalo by me o kolik lepsi jsou Dcka
Luikas
Příspěvky: 43
Registrován: 07 říj 2023 07:53

Re: Luikas

Příspěvek od Luikas »

Jinak pokud bych ten hlavni subwoofer delal znova, nevolil bych takovyhle vestavbovy zesilovac, ale udelal bych vetrany suplik na 2U rackovy komponent a pouzil klasicky PA zesilovac s dsp (4x 250-500w)
Janik
Příspěvky: 1660
Registrován: 14 pro 2020 15:35

Re: Luikas

Příspěvek od Janik »

@Luikas vitaj gratulácia k veľmi peknému a premyslenemu setapu. Vcera som bol opäť u @fidjiho a dobrý multikanal ma dačo do seba.
Gramo: Denon DP-80 DasPlinth, Ramena:Bokrand 12”,Denon DA-309 10”,Prenosky: AT33MonoAnni, EMT JSD6G, Phono: PJ RS + LPS (Rix), SUT: Entre ET-100 (MySonicLab), Preamp: SPX 2010, Koncak: SPX A40 (A class), Repro: STH12 , Filter: NA, Kable: Rix,NA,Viborg,YT
Uživatelský avatar
Pavel M.
Příspěvky: 107
Registrován: 30 čer 2015 08:52

Re: Luikas

Příspěvek od Pavel M. »

dvader píše: 16 lis 2023 07:14 Ale kdo by si chtěl doma kolem dokola točit těch dvacet, třicet filmů, které fakt stojí za to… :lol:
Přesně!
Mám sice kolem stovky oblíbených filmů a dokumentů... Ale aby se snoubil kvalitní scénář, režie, herecké výkony a zvuk, je to jen pár snímků.
Audiovizuální zážitek je pak úžasný, ale mít na to extra kinomístnost..? :-?
Casea Lynx DAC ► Accuphase P-450 biamp Sroll Epigram ► Troels Gravesen-The Loudpeaker TL1
filtrace: Sroll Purity Quantum ■ hadice: Kimber KS3038 ■ AAI-assoluto
akustika: AVA ing.Daněk, sólo přívod Viablue/Furutech
Fidji99
Příspěvky: 859
Registrován: 24 zář 2018 08:43

Re: Luikas

Příspěvek od Fidji99 »

Pavel M. píše: 18 lis 2023 16:16
dvader píše: 16 lis 2023 07:14 Ale kdo by si chtěl doma kolem dokola točit těch dvacet, třicet filmů, které fakt stojí za to… :lol:
Přesně!
Mám sice kolem stovky oblíbených filmů a dokumentů... Ale aby se snoubil kvalitní scénář, režie, herecké výkony a zvuk, je to jen pár snímků.
Audiovizuální zážitek je pak úžasný, ale mít na to extra kinomístnost..? :-?
Dufam, ze sa Luikas nenahneva, ze sa mu to tu zvrtlo na diskusiu o AV ako takom.

Ja myslim, ze to je prave naopak [podobne ako zo stereom] - ked mas raz kvalitny aparat, tak tych filmov/serialov/koncertov, ktore su uzasny zazitok nie je niekolko, ale zrazu su ich stovky/tisice. To ci separatna kinomiestnost - to uz je na kazdom, da sa urobit dobre kino aj v obyvacke [pravda skor v dome ako v panelaku] a vie to byt este drahsie, ked to ma aj nejako vyzerat.

Z vlastnej skusenosti - ked mas raz doma obraz porovnatelny s kinom a zvuk lepsi ako v kine - tak aj tie serialy na Netflixe zrazu dostanu uplne inu dimenziu. bez srandy - minule som si pozrel Better Call Saul - a to bol uplny masaker, zazitok nedosiahnutelny na TV so soundbarom. Toto je len provnanie 85 palcovej telky voci 120 palcovemu platnu - tych 120 palcov je optimum na cca 3.2-3.8 metrov vzdialenost.
screen compare.JPG
A to uz vobec nehovorim o zvuku - vobec nejde len o suby a tak - ale spickovy multikanal da ten zvuk na kvantovo inu uroven, kde sa vzdy len potvrdi, ze polka zazitku z filmu je zvuk. Velmi vela filmov/serialov je zvukvo uplne excelentnych - tak ze ked ma nieco oslovi, casto zavriem oci a film len pocuvam - za tebo ticho v dialke prejde auto, je sprava pocut nejaky tlmeny rozhovor, prsi, pocut ako kvapky padaju na zem a nad tebou buchocu o strechu, proste realna zvukova scean, do ktorej su zasadene krystalovo ciste dialogy alebo akcia bez kompresie zvuku.

Treba pocut, mna to bavi stale viac a viac. Preto kupujem napriklad koncertne BluRaye vsetkeho co sa pohne - a ten zazitok je velmi velmi blizko realu.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Martin Logan Renaissance 15A, Focus C18+ 13xMCH/Beckersounds subwoofers 8x18in/8*2500W/Purifi&NCore
Trinnov Altitude 32/LINN Akurate&Organik 9.8.7, Sony 4K Laser Screen 124in Panasonic UB9000
Akustika GIK Snake Oil - Isoacoustics, Mogami, Kimber.
Uživatelský avatar
Pavel M.
Příspěvky: 107
Registrován: 30 čer 2015 08:52

Re: Luikas

Příspěvek od Pavel M. »

Fidji99 píše: 19 lis 2023 08:17 ... casto zavriem oci a film len pocuvam - za tebo ticho v dialke prejde auto, je sprava pocut nejaky tlmeny rozhovor, prsi, pocut ako kvapky padaju na zem a nad tebou buchocu o strechu, proste realna zvukova scean, do ktorej su zasadene krystalovo ciste dialogy alebo akcia bez kompresie zvuku.
Tak pokud to napíšeš takto, umím si to představit a dává to smysl :thumbup:, (ale je to spousta práce a peněz a času a... :lol: )
Casea Lynx DAC ► Accuphase P-450 biamp Sroll Epigram ► Troels Gravesen-The Loudpeaker TL1
filtrace: Sroll Purity Quantum ■ hadice: Kimber KS3038 ■ AAI-assoluto
akustika: AVA ing.Daněk, sólo přívod Viablue/Furutech
Luikas
Příspěvky: 43
Registrován: 07 říj 2023 07:53

Re: Luikas

Příspěvek od Luikas »

Urcite se nehnevam :) Rad si rozsirim obzory. Obsahu je dneska dost pro oboji.

Z moji zkusenosti potrebuje multikanal docela jinak akusticky upravenou mistnost a proto pokud se nebavime o premiovych reseni jako ma Fidji, dost tezko se to kombinuje, tim spise v obyvaku. Pro stereo mi nejlip fungoval nearfield v prostoru ve vetsi mistnosti s hlavou skoro mezi bednama (docela obycejna 2p) - prakticky kazda nahravka znela skvele - s bednami ve farfieldu jsem nikdy nic podobneho nezazil. Ale pro rodinne vecery to neni optimalni reseni, takze i z tohohle duvodu mi dava multikanal smysl. Taky je obecne min nachylny na odchylky od poslechu ve sweetspotu.

Ad akustika - nejlepsi zvuk mam na stereo v dilne, coz je hodne ziva mistnost prakticky ze vsech stran oblozena otevrenymi regaly s vecmi a s minimem cehokoliv zvukove pohltiveho. U multikanalu dokud jsem mistnost nezatlumil, vubec nefungovala lokalizace, spis to byl takovy ramus ze vsech stran. Jsem cca v pulce s akustikou obyvaku a je az neuveritelne, jak se zvuk zklidnil a jak se zpresnila lokalizace - a to ten obyvak byl proti dilne daleko zatlumenejsi uz predtim
Uživatelský avatar
MANA
Příspěvky: 237
Registrován: 30 zář 2021 22:17

Re: Luikas

Příspěvek od MANA »

Vítej na fóru Luikas. Musím upřímně říct, že kino není můj šálek kávy, ale taky se přiznat, že jsem nikdy nějaké joo opravdu dospělé kino neslyšel :thumbup:
Přeji Ti , aby Ti kino přinášelo stejné zážitky a emoce jako mě přináší poslech sterea :angel:
Pro mě je úsměvné, jak máš snahu komponenty/krabičky schovávat. Já to mám opačně, dívám se rád na ně a usmívám se při tom jako blbeček :razz:
Ale opět, každý to má jinak a tak to má být.
Užívej a hlavně, vydrž a nepřestávej - hudba nebo zvuk v jakékoliv podobě naplňuje a to z jakéhokoliv zdroje :thumbup:
SPaudio-P1(S) + A400(S),STRANKA GT2
SPaudio-D1(S),ROON Nucleus,Pioneer PD-S904 transport
Project RPM10, Ortofon SPU Royal N, Parasound JC3+
PSaudio P20, solo přívod
STRANKA,Townshend,Roth,PSaudio,Oyade,VDH
akustika Martin Vitvar
STRANKA RBS podložky
Luikas
Příspěvky: 43
Registrován: 07 říj 2023 07:53

Re: Luikas

Příspěvek od Luikas »

Vcera vecer jsem mel chvilku na mereni a hrani se subwoofery, tak posilam prvni vysledky. Jeste to urcite pujde vylepsit (minimalne trochu stahnout mod kolem 37 Hz, ktery zlobi i na dalsich poslechovych mistech), ale aby to melo smysl a bylo z mereni neco videt, je treba mereni delat nahlas a manzelka uz se tvarila jako ze mam pokracovat jindy az nebude doma :) Povedlo se i vyrazne stahnout rozdily mezi jednotlivymi poslechovymi misty (sedacka do L...), mereni jsem ale bohuzel neulozil.

Obrázek

Taky jsem provizorne povesil zadni akusticke panely (bez latky nize):

Obrázek
Obrázek

Coz opet trochu zlepsilo dobu dozvuku a srovnalo L a P stranu. Nemel jsem cas si hrat s nejakym doladovanim, takze toto je s Vanocnim stromeckem pred levou bednou a konferencnim stolkem nacpanym pod centrem:

Obrázek

No ceka me jeste spousta prace. Pri vyssich hlasitostech drnci okna, skrinky a par dalsich drobnosti, ktere pry musime v obyvaku mit :) Takze bude treba vsechno umravnit. Taky uz mi prisla pruzvucna latka na potazeni akustickych panelu. Dalsim krokem budou nove DIY LCR bedny, najezil jsem si uz reproduktory, az budu mit chvilku, tak je blejsknu. Vyhledove me pak ceka novy nabytek do obyvaku a pak mozna rozsireni na 7.8.4 (ted mam 5.8.4).
Luikas
Příspěvky: 43
Registrován: 07 říj 2023 07:53

Re: Luikas

Příspěvek od Luikas »

Jeste ten jezisek:
Obrázek
Obrázek
Luikas
Příspěvky: 43
Registrován: 07 říj 2023 07:53

Re: Luikas

Příspěvek od Luikas »

Opet mensi update. Pomocne subwoofery jsem presunul do z ergonomickeho hlediska vhodnejsiho mista. Zvukove je to o malicko horsi, ale hold zivot je o kompromisech :) Rozdil je fakt minimalni.Takze jen pro inspiraci - schovka na dva subwoofery:

Obrázek

Obrázek

Drobnou nevyhodou je, ze se pred subwoofery oteviraji dvere, jejich sklenena vypln se dostava pri vyssich hlasitostech kolem 44 Hz do rezonance - takze na nich vyzkousim jestli je resenim sklenarsky silikon
Luikas
Příspěvky: 43
Registrován: 07 říj 2023 07:53

Re: Luikas

Příspěvek od Luikas »

Pred casem jsem od jednoho zdejsiho velkoryseho clena dostal darem MiniDSP 2x4, coz mi otevrelo ohromne dalsi moznosti, jak dostat ze sveho kina vice. Objednal jsem k tomu dva zesiky s tpa3255. Zatim se s novyma moznostma seznamuju, ale uz ted je jasne, ze tahle krabicka umi fakt velky kouzla, pro ilustraci:

- MSO - Multi Subwoofer Optimizer
- BEQ - Bass Equalization
- Negative delay a ekvalizace signalu pro bass shaker (Buttkicker LFE)
- presety pro hudbu, filmy, nocni poslech...
- kompresor

A dalsi - koho to zajima, spousta info je na AVSforum. Tohle vsechno uz mam zprovozneny a testuju. No a dalsi krok bude stavba BOSS platformy (opet viz AVS), kde jsem zatim poridil repro. Risknul jsem Hadex, konkretne Q431 a jsem moc mile prekvapenej. Supr zabaleny (stejne jako SB Acoustic, nahoda?), presny cisty zpracovani (lepsi nez sica, beyma, apod), tichej provoz i s velkou vychylkou... Za tisicovku za kus nejde chtit vic. V BOSS pojedou cca 5-25Hz, tak pak dam vedet, jak si stoji. Zkusenosti s BOSS ze zahranici jsou velmi povzbuzujici.

Kazdy z tech temat by vydalo na knizku smile Koho bavi kino, urcite doporucuju se tim zabyvat, uz jen ten basshaker s BEQ posune zatitek uplne jinam ;)
Fidji99
Příspěvky: 859
Registrován: 24 zář 2018 08:43

Re: Luikas

Příspěvek od Fidji99 »

OHladne MSO - skus sledovat na avsforum clena fattire - na youtube ma zopar videi oke Jeff Mery. Ja uz si nespominam, to 2x4 som mal tiez len ako experimentlany kusok na naucenie sa.Urcite viem, ze 2x4HD [a teda aj Flex] poukaju moznost All Pass FIltrov, kde sa da pekne doladit faza, ked budes potrebovat s MSO pomoct daj vediet, este ho niekde budem mat nainstalovany, mam take myslim celkom dobre nastavenia [prave of Jerryho]

Tam hlavne netreba podlahnut snahe to zekvalizovat to do roviny, ja som sa snazil nech tam nejako vyzera faza a impulz a nepretazovat ziaden sub.

Pri tej 2x4 ale ja HDcku si treba davat pozor na gain - myslim, ze max je 0.9V na vystupe a 2V? na vstupe, cize funguje trochu ako atenuator. Tam je optimum FLEX ci uz 2x4 alebo HTcko.

Inac aj ja travim coraz viac casu na avsforum, podla mna spolu s ASR a ciastocne audiogonom najlepsi zdroj info, snad na kazdy problem, ktory som kedy riesil tam viem najst odpoved.
Martin Logan Renaissance 15A, Focus C18+ 13xMCH/Beckersounds subwoofers 8x18in/8*2500W/Purifi&NCore
Trinnov Altitude 32/LINN Akurate&Organik 9.8.7, Sony 4K Laser Screen 124in Panasonic UB9000
Akustika GIK Snake Oil - Isoacoustics, Mogami, Kimber.
Luikas
Příspěvky: 43
Registrován: 07 říj 2023 07:53

Re: Luikas

Příspěvek od Luikas »

No zatim jsem to proste od oka nastavil a par tydnu to budu testovat poslechove a pak se k tomu vratim a budu optimalizovat.

Podle mereni - Group delay vypada s MSO mnohem lepe nez Aud., spektrogramy trochu hur. Mnohem lepsi konzistence mezi jednotlivymi misty. SPL na subech cca +-2dB.

U MSO trochu tapu jak ho nastavit, tomu chci urcite venovat vic casu, diky za tipy. Ja vetsinou jdu do veci po hlave a ziskavam zkusenosti behem realizace a teprve pak si doplnim teorii :D

Gain vystupu u minidsp je trochu omezujici, HD verze by to resila - no treba casem :)

AVS a ASR jsou oboji bezva, to musim souhlasit, jen teda nektery zajimavy temata maji o par tisic stranek vic, nez mam cas cist :) jeste na diyaudio byvaji obcas zajimave informace.

Jsem moc zvedavej na vlastni zkusenost ze srovnani bass shakeru a BOSS (jinak ten repro je Q341, ne Q431...)
Luikas
Příspěvky: 43
Registrován: 07 říj 2023 07:53

Re: Luikas

Příspěvek od Luikas »

Zvedavost byla silnejsi nez ja a tak jsem po vecerech zabudoval BOSS, nize je foto ;)
20240418_130528.jpg
sladeni BOSS a Buttkickeru mi dalo trochu zabrat, ale vysledek stoji za to. Diky minidsp maji asi 5ms negativni delay proti subwooferum a BOSS jde cca 0,2ms pred BK. Oboji je vyekvalizovano tak, ze cca 3-7 Hz se projevuji a od 7 Hz jdou v plne sile. Od 15 Hz vys se pak pomalu utlumuji a splyvaji se subwoofery. Na hudbu by slo to pustit i vys, ale ve filmech je to rusive, kdyz se sedacka porad klepe.

Co je kriticky dulezite mit sedacku oddelenou od podlahy silentblokama - ja jsem omezeny estetikou, takze mam jen male spalicky 30x50mm.

Pro spravny riz je treba vetsine filmu pomoct BassEQ. Kdo nezazil, nepochopi :)
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Fidji99
Příspěvky: 859
Registrován: 24 zář 2018 08:43

Re: Luikas

Příspěvek od Fidji99 »

Ako sme sa bavili - nie som moc na tieto Tactile Trasnducers, ale mal som moznost zazit toto
https://crowsontech.com/tactile-motion- ... -it-works/

a to ma teda velmi prijemne prekvapilo. Uplen iny vnem oprotu Buttkickeru. Uz som sa bavil s Trinnovom, ako by sa to teoreticky dalo napojit na Waveforming, ale nevedia, ze toto a integracia infrasubov do WF je v dalsej etape, ze momentalne sa sustreduju na ine veci.

Problem je, ze kazdy sub v WF ma vlastne filtre, cize natiahnut to cez nejake MiniDsp ale Y Splitter dost dobre nejde.
Martin Logan Renaissance 15A, Focus C18+ 13xMCH/Beckersounds subwoofers 8x18in/8*2500W/Purifi&NCore
Trinnov Altitude 32/LINN Akurate&Organik 9.8.7, Sony 4K Laser Screen 124in Panasonic UB9000
Akustika GIK Snake Oil - Isoacoustics, Mogami, Kimber.
Luikas
Příspěvky: 43
Registrován: 07 říj 2023 07:53

Re: Luikas

Příspěvek od Luikas »

Ty crowsony musi byt podle me uz z principu dobre, zkusenost ale nemam. U vsech tactile variant strasne zalezi jak a kam je to namontovane a jak je to nastavene. Tim spis, ze se to blbe meri a nastavovani je tak nejak podle zadku :D

Paradoxne ma dost vliv nastaveni filtru a delay, ale otoceni faze skoro nepoznam.

Ad integrace - teoreticky - pokud kazde sedadlo bude mit svuj tactile system (oddelene sedadlo od ostatnich), tak by melo jit +- zkalibrivat vuci tomu, co v miste toho sedadla vytvori v sume suby, ne?
Luikas
Příspěvky: 43
Registrován: 07 říj 2023 07:53

Re: Luikas

Příspěvek od Luikas »

Vcera vecer jsem na rychlo premeril inroom frekvencku v MLP centru (LR vypadaji obdobne) - Audessey srovnava ve vyhybce spatne kompenzovany bafflestep. Pod 80 Hz prebiraji praci subwoofery doladene pomoci MSO.
SPL centr.jpg
Pro doplneni co tedy prinasi a bere MSO - spektrogram. Projevuje se velmi vyrazne mod mistnosti na 31 Hz, jinde je to dobre. Oproti predchozimu setupu, kde mod byl likvidovan druhym subem (coz stalo mnodo db maximalniho SPL) ted hraji oba suby spolu. MSO umi vyborne optimalizovat rozdily SPL v jednotlivych pozicich (zmensovat je) tim, za kazdy subwoofer dostane svoje filtry a v praxi se suby jakoby stridaji - nektere frekvence hraji vylozene spolu, ale kde je to vyhodne, tak se jeden, nebo druhy vyrazne utlumi.MSO pracuje pouze s fekvencni oblasti, takze je treba pak vysledne filry doladit, pokud to nedela dobrotu ve frekvencni oblasti. Na tohle se chci jeste podivat, nicmene na tech problematickych 31 Hz maji uz ted oba suby ohromny utlum....
Spectrogram MLP.jpg
JInak co se tyce srovnani Buttkickeru a BOSS platformy
- BK je silnejsi, predevsim v oblasti 5-15 Hz (precijen hybe s 1,5kg zavazim), ale je hlucnejsi a jakoby pomaly. Take ma tendenci dokmitavat. Take je docela hlucny a pod 10 Hz ho i 100W dostane do limitace. Hluk a limitaci mam v planu vyresit jeho upravou a odhlucnovacim boxem.
- BOSS - pod 10 Hz ztraci rychle vykon, ale je mnohem tissi a predevsim ma brutalni dynamiku. Rekl bych, ze je prirozenejsi.

Takze BK upravim a nebudu poustet moc nad 10-12 Hz a BOSS bude vyplnovat tu mezeru a bude hrat rekneme 8-25 Hz
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
tm.watch
Příspěvky: 141
Registrován: 09 říj 2013 15:07

Re: Luikas

Příspěvek od tm.watch »

Luikas píše: 26 dub 2024 09:57 …Audessey srovnava ve vyhybce spatne kompenzovany bafflestep.
Dá se jednoduše popsat co to slovo “bafflestep” vlastně znamená? O jaký jev se jedná? Proč je ho potřeba kompenzovat?
Uživatelský avatar
PMA
Příspěvky: 596
Registrován: 21 úno 2011 09:01
Kontaktovat uživatele:

Re: Luikas

Příspěvek od PMA »

Vliv tvaru a rozměrů, ev. zaoblení rohů), ozvučnice (přední desky) bedny. Zdůraznění (a zvlnění) o cca 6dB od kmitočtů souvisejících převážně se šířkou ozvučnice.
Naposledy upravil(a) PMA dne 26 dub 2024 10:48, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
PMA
Příspěvky: 596
Registrován: 21 úno 2011 09:01
Kontaktovat uživatele:

Re: Luikas

Příspěvek od PMA »

Luikas: vypadá to dobře, ta kmitočtová charakteristika je měřena s jakým vyhlazením, resp. FDW?
Luikas
Příspěvky: 43
Registrován: 07 říj 2023 07:53

Re: Luikas

Příspěvek od Luikas »

Screenshot 2024-04-26 111639.png
1/12, takovy kompromis aby v tom bylo vse videt a aby se to dobre cetlo

jinak v mistosi mam 1ks Boomkilleru - predtim byl ladeny na 75Hz, takto to vypada s ladenim kolem 30Hz - budu muset naposlouchat co je lepsi
Spectrogram MLPs BK30.jpg
Ad bafflestep - jeho kompenzace ma za ukol vyrovnat prechod z vyzarovani do poloprostoru na vyzarovani do celeho prostoru na nizsich frekvencich. Tady je to slozitejsi, ze moje bedny jsou onwall a maji dva basaky - nicmene vyrobce se na to vyprdnul s tim, ze nechal hrb kolem 100-200Hz (cimz si dosti zjednodusil vyhybku u basaku - jsou to 3p) a spolehal, ze tim zamaskuje lavor 200-800Hz
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Luikas
Příspěvky: 43
Registrován: 07 říj 2023 07:53

Re: Luikas

Příspěvek od Luikas »

ted koukam, ze jsem ten posledni graf dal normalizovany, admina prosim o nahrazeni timto, at se to snaz srovnava
Spectrogram MLPs BK30.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
PMA
Příspěvky: 596
Registrován: 21 úno 2011 09:01
Kontaktovat uživatele:

Re: Luikas

Příspěvek od PMA »

Ad BOSS, příspěvek http://highendforum.cz/viewtopic.php?p=118038#p118038

Je ta konstrukce uchycení čelní desky přes malé úhelníky dostatečně tuhá? Žádné rezonance nebo pazvuky na větší hlasitosti?
Luikas
Příspěvky: 43
Registrován: 07 říj 2023 07:53

Re: Luikas

Příspěvek od Luikas »

zadnych jsem si nevsiml :)
Uživatelský avatar
PMA
Příspěvky: 596
Registrován: 21 úno 2011 09:01
Kontaktovat uživatele:

Re: Luikas

Příspěvek od PMA »

Jinak díky, zase jsem se něco dozvěděl

https://hometheater.blog/boss-riser-1/

tohle je oblast, která šla úplně mimo mě.
Odpovědět