Jak organizovat kabely

Potřebujete poradit? Hifi rady všeho druhu.
Odpovědět
Zdenek57
Příspěvky: 17
Registrován: 22 kvě 2023 21:02

Jak organizovat kabely

Příspěvek od Zdenek57 »

Muže my prosím někdo poradit jaká jsou základní pravidla “organizace “ kabelaže u propojených komponentu?
Mám na mysli souběžné vedení ,vzájemně křížení síťových ,reproduktorových,analogových případně digitálních kabelů.
Jsou nějaká obecná pravidla jimiž se řídit?
Děkuji za odpověď.
Zdeněk
Jeliman nautilus
Příspěvky: 134
Registrován: 28 čer 2018 13:22

Re: Jak organizovat kabely

Příspěvek od Jeliman nautilus »

Za mna ziadne pravidla nie su, ~x( ved kable su tienene a izolované. :crazy: Nevím si predstavit cca 30 kablou každý zvlášť zavesit v mojom případě aby sa nedotikal ineho :roll:
Uživatelský avatar
jirie
Příspěvky: 1517
Registrován: 30 pro 2010 14:49

Re: Jak organizovat kabely

Příspěvek od jirie »

Ne všechny kabely jsou stíněné! (Třeba Nordost)
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 938
Registrován: 26 dub 2020 20:19
Bydliště: Praha 18

Re: Jak organizovat kabely

Příspěvek od dvader »

Za mě je hlavní pravidlo se v tom vyznat a dobře se ke všemu dostat, když je potřeba do toho sáhnout!
matus_pigy
Příspěvky: 165
Registrován: 25 pro 2019 23:22

Re: Jak organizovat kabely

Příspěvek od matus_pigy »

Vzdy sa snazim mat oddelene trasy napajacich kablov,aby isli z jednej strany do vsetkych pristrojov,zvlast signalove kable, a zvlast reprokable.Samozrejme aby sa co najmenej krizili.Jednak to vypada pekne a na druhu stranu,mam klud.Ci su tie tienenia 100%,to neviem povedat.Mohol by sa vyjadrit niekto znaly.
Hlavné stereo: (Auralic Aries mini + SP audio power supply -> Chord Hugo TT2 -> Ayre K5Xe -> Ayre V5Xe -> Dynaudio Contour 20i)+GIK Acoustics
Slúchadlá: Hifiman Ananda s Chordom; Apple Airpods 3th. gen.
efičák
Příspěvky: 661
Registrován: 15 říj 2012 16:32
Bydliště: Ostrava Jih

Re: Jak organizovat kabely

Příspěvek od efičák »

Sám na to nehledím, za HiFi je klubko hadů.
Síťové vedou trochu bokem. Známí mají podložené reprokabely aby neležely na zemi. Nemám tak přísnou soustavu a sluch abych to slyšel.

Zato mě šokovalo, co umí tentýž předzesilovač před a po renovaci. Všechno stejné a přesto změna nad všechny kabelové hrátky. Odstup od šumu je až překvapivý. Bordel ze sítě v koncáku je přepojením do 2 třídy také významně snížen do nepoznatelné úrovně.

Stíněné signálové kabely vydrží dost a digi optika je nejtišší. Komponenty s vyřešeným napájením mi dělají největší užitek.
DAC napájím baterií, vynikající výsledek a hladkost.

A druhá nejlepší věc pro zvuk bylo nové elektrické vedení s rozvaděči a jističi.
Zvuk dobrý - všechno dobré
Zdenek57
Příspěvky: 17
Registrován: 22 kvě 2023 21:02

Re: Jak organizovat kabely

Příspěvek od Zdenek57 »

Děkuji za reakce
Instalací nového filtru se zasuvkami zezadu se nemohu vyhnout krátkému sice ale přece jen souběhu napájecího kabelu a kablu k reproduktoru .
To byl hlavní důvod k mému dotazu :organizování kabelů.
Přemýšlím o odstínění ma-li to ovšem smysl.
Zdenek
HonzaE
Příspěvky: 420
Registrován: 21 úno 2019 22:33

Re: Jak organizovat kabely

Příspěvek od HonzaE »

Zdenek57 píše: 11 zář 2023 16:32 Instalací nového filtru se zasuvkami zezadu se nemohu vyhnout krátkému sice ale přece jen souběhu napájecího kabelu a kablu k reproduktoru .
Proto mám (nejen) repro kabely podložené podložkami, aby byly v různé výšce.
Za stolkem mám poměrně málo místa tak se kompromisům také nevyhnu. Snažím se alespoň, aby se kabely vzájemně fyzicky nedotýkaly.
Oppo BDP-105D (EU) Casea mk2+zdroj
Tesla NC580 s Ortofon Super OM20, Trichord Dino MkIII / Aiwa AD-F600
Hegel H200, Denon AVC-A11XV
Magnat Vintage 620, 410, Center 6
kabeláž Sroll, Oehlbach, Audioquest, Supra, Viablue, filtry Supra
Uživatelský avatar
jirkash
Příspěvky: 56
Registrován: 10 bře 2022 18:16

Re: Jak organizovat kabely

Příspěvek od jirkash »

Kabely extra usporadne nemam, dotyk rozhodne nevadi, ani neprinasi zadne ruseni. Nefunkcni hovadiny typu pokladaci drivka apod vynechavam s velkym smíchem.
Od vintage až po současnost.. Linn Nexus, Monitor Audio, Yamaha, Sony, Onkyo, Teac, Technics, Dual, JVC.
Uživatelský avatar
Petr 5-Naimstudio
Příspěvky: 466
Registrován: 24 pro 2010 14:17
Bydliště: Kopřivnice
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak organizovat kabely

Příspěvek od Petr 5-Naimstudio »

Zajímavé řešení poskytuje Švédská firma Solid Tech, tzv cabel rack.
Používáme to a projevuje se to pozitivně i na výsledném zvuku celého systému.
CR4SIBL-whithe-background.jpg
dscf7247.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Audio Solutions, Alluxity, Rockport Technologies, Métronome a Kalista, Vitus Audio , SOtM, Solid Tech, ASI, Nordost, Naim Audio, KEF, Vicoustic.
http://www.amarockstudio.cz/ http://www.sotmaudio.cz/

Mé uši věří tomu, co slyší...
Uživatelský avatar
jirkash
Příspěvky: 56
Registrován: 10 bře 2022 18:16

Re: Jak organizovat kabely

Příspěvek od jirkash »

Ohavnost s bojkami.
Od vintage až po současnost.. Linn Nexus, Monitor Audio, Yamaha, Sony, Onkyo, Teac, Technics, Dual, JVC.
Fidji99
Příspěvky: 859
Registrován: 24 zář 2018 08:43

Re: Jak organizovat kabely

Příspěvek od Fidji99 »

Pri standardnej stereo ozstave s 4-5 komponentami a dvomi reprakmi to je skoro jedno, ak sa pouziva zakladny zdravy rozum a technicky kompetentne kable. Kde sa da pozuivat symetriku a tym by to malo byt na 99% vyriesene.

Uricte treba davat pozor na gramofon a repro kable.

Ak sa bavime o komplexnejsich zostavach - da sa to pekne vyriesit but multicore kablami, dobre umiesntenymi PDU alebo teda pouzit profi riesenia, ci uz s obalsti IT alebo studiovej techniky.
Martin Logan Renaissance 15A, Focus C18+ 13xMCH/Beckersounds subwoofers 8x18in/8*2500W/Purifi&NCore
Trinnov Altitude 32/LINN Akurate&Organik 9.8.7, Sony 4K Laser Screen 124in Panasonic UB9000
Akustika GIK Snake Oil - Isoacoustics, Mogami, Kimber.
Uživatelský avatar
jirkash
Příspěvky: 56
Registrován: 10 bře 2022 18:16

Re: Jak organizovat kabely

Příspěvek od jirkash »

U me sa bavime o soustave s 19 komponenty.
Od vintage až po současnost.. Linn Nexus, Monitor Audio, Yamaha, Sony, Onkyo, Teac, Technics, Dual, JVC.
Fidji99
Příspěvky: 859
Registrován: 24 zář 2018 08:43

Re: Jak organizovat kabely

Příspěvek od Fidji99 »

Jirkash, ty nemas zostavu s 19 komponentami. Ty mas sklad.
Martin Logan Renaissance 15A, Focus C18+ 13xMCH/Beckersounds subwoofers 8x18in/8*2500W/Purifi&NCore
Trinnov Altitude 32/LINN Akurate&Organik 9.8.7, Sony 4K Laser Screen 124in Panasonic UB9000
Akustika GIK Snake Oil - Isoacoustics, Mogami, Kimber.
Uživatelský avatar
jirkash
Příspěvky: 56
Registrován: 10 bře 2022 18:16

Re: Jak organizovat kabely

Příspěvek od jirkash »

Nikoliv sklad, 19 zapojenych a pouzivanych komponentu synku.
Od vintage až po současnost.. Linn Nexus, Monitor Audio, Yamaha, Sony, Onkyo, Teac, Technics, Dual, JVC.
efičák
Příspěvky: 661
Registrován: 15 říj 2012 16:32
Bydliště: Ostrava Jih

Re: Jak organizovat kabely

Příspěvek od efičák »

Zdeňku 57, k těm digitálním kabelům. Některé levné DAC jsou citlivé na rušení z USB a pomůže izolátor a to velmi. Optika mi přijde nejklidnější, ale neumí vyšší rozlišení. Stíněný koaxial se mi ani nechce zkoušet, už tak je to oproti klasickému CD přehrávači komplikované.

Věřím, že kabely v velmi rozlišujících sestavách mají vliv. V elektrice se projeví kde co. Při ladění výhybek Kocourem jsem úmyslně poprosil o méně rozlišující typ, protože ty drahé Mundorfy jsou na mě příliš prezentní.

Mám za to, že sestava se má řešit jako celek a osobně vnímám více hudbu než zvuk. Ten je velmi důležitý jen celkové vyladění do monitorového rozlišení nechávám na zvukařích a příznivcích toho typu maximálního rozlišení. Už tak mě zaskakuje kvalita nahrávek jak jsem ji neznal a mrzí mě dobrá hudba z horších nahrávek které se se zlepšující kvalitou sestavy propastně liší.
Naštěstí sem u předzesilovače zachoval korekce basů a loudness kterým například horší nahrávku z LP například Suprafonu upravím.
Moc si užívám hudby. :mrgreen:
Zvuk dobrý - všechno dobré
Uživatelský avatar
Mark Levinson
Administrátor
Příspěvky: 4232
Registrován: 23 pro 2010 12:00
Bydliště: Ostrava

Re: Jak organizovat kabely

Příspěvek od Mark Levinson »

Zajímavé řešení ten tzv. cabel rack od fa Solid Tech. Pomůže to nejen v organizaci kabelů, ale i k vyrovnání kabelů od přístrojů. Hlavně napájecích kabelů, kdy může váha kabelu lomit koncovku kabelu v přístroji směrem dolů. V podstatě by celý systém za rackem s přístroji nebyl vůbec vidět, tedy pokud je dost místa.
Efi :thumbup:
Mark Levinson
Zdenek57
Příspěvky: 17
Registrován: 22 kvě 2023 21:02

Re: Jak organizovat kabely

Příspěvek od Zdenek57 »

Děkuji všem za reakce
Z odpovědi plyne ,že případné křížení či letmém doteky kabelů nejsou problém.Je dobré silovou kabeláž odklonit,a pro reproduktorove kabely připravit”volnější” prostor.
Zbylé kabely uspořádat dle možnosti či pro “pořádek”🙂
Dík
Zdeněk
Odpovědět