měření DR ve Foobar2000

Potřebujete poradit? Hifi rady všeho druhu.
Odpovědět
Kufir
Příspěvky: 10
Registrován: 12 črc 2020 17:22

měření DR ve Foobar2000

Příspěvek od Kufir »

Ahoj.

Teprve nedávno jsem přešel z oblíbených Win7 na Win11.
Velmi často používám měření DR ve Foobar2000 a ve Win7 jsem s tím neměl nikdy problémy.
Nejčastěji jsem používal ve Win7 od Foobar2000 verzi 1.5.1, sice starší, ale osvědčenou.

Po přechodu na Win11 jsem začal mít velké problémy s měřením DR ve Foobar2000. Hodnoty ani výpis se téměř nikdy neobjeví poprvé.
Musím několikrát spustit měření DR, aby se hodnoty a výpis objevily. Často zkouším restartovat samotný Foobar2000 a většinou ani toto nepomůže.
Nejčastěji pomůže restart Win11, ale ne vždy!
Ve Win11 jsem vyzkoušel mnoho verzí Foobar2000 od 1.3.20 až po nejnovější 2.0, ale u žádné verze není spolehlivost měření DR ani cca 30 %.

Dokázal by mi někdo sdělit, v čem může být problém? Mockrát děkuji.

Honza
muchacho
Příspěvky: 4
Registrován: 28 srp 2023 08:20

Re: měření DR ve Foobar2000

Příspěvek od muchacho »

Ta v2.0 byla celá nová instalace, nebo jen aktualizace ze starších verzí?
Intel NUC->Audirvana->RME ADI-2 DAC FS->KRK V8S4/Neumann NDH30
Foobar2000/TIDAL->TOPPING DX3 Pro->iLoud Micro Monitor
Audirvana/UAPP->TOPPING D10s->xDuoo TA-26->Senn HD600/650/660S2
xDuoo TA-10R->Senn HD25
FiiO BTR5->FiiO EM3
Uživatelský avatar
jirie
Příspěvky: 1517
Registrován: 30 pro 2010 14:49

Re: měření DR ve Foobar2000

Příspěvek od jirie »

Zajímavý problém. Během příštích měsíců budu nucen přezbrojit na nový PC s Win 11, takže jak na DR meter?
RedBaron
Příspěvky: 270
Registrován: 10 zář 2013 14:19

Re: měření DR ve Foobar2000

Příspěvek od RedBaron »

Občas v jednom případů z tisíce s nějakými pochybnými MP3jkami se špatnou hlavičkou nebo streamem je třeba v utilitách foobaru přestavět stream nebo vymazat tagy a znovu zapsat, ale jinak naprosto bez problému s Win11, aktuálním foobarem 2.1 preview z 24.8. a foo_dynamic_range 1.1.1
SPaudio D1 > P1 > A400 > JBL 250Ti Jubilee
Kufir
Příspěvky: 10
Registrován: 12 črc 2020 17:22

Re: měření DR ve Foobar2000

Příspěvek od Kufir »

Verze 2.0 ve 32 bit u Foobar2000 byla samozřejmě nová instalace.
Vždy před zkoušením nové verze jsem kompletně odinstalovat předchozí verzi Foobar2000 a bylo jich opravdu hodně.
MP3 nepoužívám, popsaný problém je vždy u skladeb ve FLAC v 16 nebo 24 bitech.
Win11 mám vždy aktualizované. Počítač mám Intel NUC 11 Extreme.
Ve velmi podivné, že tento komponent není mezi oficiálními komponenty přímo na stránkách Foobar2000.
Taky je podivné, že tento komponent se přidává pro nainstalování v ZIP formátu, oficiální komponenty mají jiný formát.
Taky je podivné, že tento hodně používaný komponent není zahrnutý ve Foobar2000 již po úvodní instalaci, jako např. Replay Gain a mnoho jiných.
A nejpodivnější je, že existuje Foobar2000 již v 64 bit verzi, ale Dynamic Range Meter je stále jen v jediné velmi staré verzi 1.1.1 a funguje pouze v 32 bit verzích Foobar2000.
Vyzkoušel jsem nakonec jiný nástroj pro měření DR - MAAT DROffline MkII, v2.2.3 (64bit) - a nevyskytly se zatím vůbec žádné problémy.
Takže zřejmě budu používat Foobar2000 v 64 bit verzi a pro měření DR použiji MAAT DROffline MkII, v2.2.3 (64bit).
RedBaron
Příspěvky: 270
Registrován: 10 zář 2013 14:19

Re: měření DR ve Foobar2000

Příspěvek od RedBaron »

Ten plugin je 32bit, neaktualizovaný snad od roku 2011 a pro foobar pod verzi 1.0, je zázrak že mi to ještě chodí.
SPaudio D1 > P1 > A400 > JBL 250Ti Jubilee
matus_pigy
Příspěvky: 165
Registrován: 25 pro 2019 23:22

Re: měření DR ve Foobar2000

Příspěvek od matus_pigy »

Ahojte,prepacte za off topic otazku ale preco merate dynamic range?Samozrejme tiez si pozeram loudneswar a zaujima ma to ale urcite by som pri zisteni,ze ma nahravka slabe DR neprestal pocuvat.Skor by to zistenie vyrusovalo…
Hlavné stereo: (Auralic Aries mini + SP audio power supply -> Chord Hugo TT2 -> Ayre K5Xe -> Ayre V5Xe -> Dynaudio Contour 20i)+GIK Acoustics
Slúchadlá: Hifiman Ananda s Chordom; Apple Airpods 3th. gen.
RedBaron
Příspěvky: 270
Registrován: 10 zář 2013 14:19

Re: měření DR ve Foobar2000

Příspěvek od RedBaron »

Já mám DR údaje u kompletní sbírky na NAS. Užitečné když člověk porovnává různá vydání stejného alba.
obrázek_2023-08-31_092001848.png
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
SPaudio D1 > P1 > A400 > JBL 250Ti Jubilee
PGH
Příspěvky: 3195
Registrován: 27 led 2011 19:03
Bydliště: Olomouc

Re: měření DR ve Foobar2000

Příspěvek od PGH »

Dobrou nahrávku od špatné musím poznat poslechem. Kdysi jsem to trochu řešil dneska už ne.
Antony
Příspěvky: 47
Registrován: 23 led 2015 09:57

Re: měření DR ve Foobar2000

Příspěvek od Antony »

Zásadně poslechem. DR měření už jen kvantifikuje to, co slyším.
Pro toho, kdo je neslyší, má měření DR význam pouze technický, nikoli posluchačský.
valderon
Příspěvky: 775
Registrován: 18 bře 2014 19:11

Re: měření DR ve Foobar2000

Příspěvek od valderon »

PGH píše: 31 srp 2023 13:14 Dobrou nahrávku od špatné musím poznat poslechem. Kdysi jsem to trochu řešil dneska už ne.
Přesně. Neumím si představit, že bych si musel grafy a čísly obhajovat, jestli se mi hudba či zvuk líbí. Ale chápu, že to má každý jinak, ať už z jakéhokoliv důvodu.
Ještě bych pochopil, když si chce někdo koupit určité album a váhá které vydání. Mrkne na DR, kde jedno má např 5 a druhé 10. Ok..Ale když bude 10 a 11, tak mi to stejně nic neřekne a je to jen jeden nic neříkající parametr z mnoha. Pravda je, že jsem se dříve díval do databáze DR, jestli album, které chci koupit, není zmrsene.
Nedávno proběhla poslechova návštěva u Zattyho a tam se stalo něco podobného. Přes Qobuz se streamovala hudba a okamžitě bylo slyšet špatné a nebo lepší vydání. Nebylo potřeba hledět na žádná čísla. :cool:
Agilent
Příspěvky: 46
Registrován: 12 črc 2023 08:10

Re: měření DR ve Foobar2000

Příspěvek od Agilent »

valderon píše: 31 srp 2023 13:56 Ještě bych pochopil, když si chce někdo koupit určité album a váhá které vydání. Mrkne na DR, kde jedno má např 5 a druhé 10. Ok..
Právě to je odpověď na otázku proč měříme DR, přesně tohle je to k čemu nám DR slouží nejvíc, abychom neváhali, ale věděli, zkrátka abychom nekupovali šmejdy.
valderon píše: 31 srp 2023 13:56 Ale když bude 10 a 11, tak mi to stejně nic neřekne a je to jen jeden nic neříkající parametr z mnoha.
Ano, DR nám neřekne jakej je zvuk, jen nám řekne, jestli je nebo není něco jinak a i rozdíl jen třeba o 1dB nám i tak může říct až dost. Jen je potřeba to sledovat a mít do toho vhled, abychom například věděli jaký rozdíl udělá v DR preemfáze, jaký rozdíly s sebou nese období vydání atd. Rozdíl o 1dB nebo dokonce i o 3dB nemusí znamenat nic zásadního či dokonce vůbec nic a zvuk může být velmi podobný nebo dokonce stejný a kvalitativně na stejné úrovni, ale taky nemusí být a často právě taky není, často je to spjaté ještě s něčím dalším, například právě s obdobím vzniku atd. Téměř stejné a jen trochu se lišící DR totiž ani zdaleka neznamená, že nám to nic neřekne a že zvuk nemůže být klidně i diametrálně odlišný. I ten rozdíl jen o 1dB nám právě dokáže říct například to, že je možná něco jinak a máme si dát pozor a zjišťovat dál jak je na tom konrétní vydání.
Malý příklad - Hi-Res verze alba Tejas od ZZ Top z roku 2013:
https://dr.loudness-war.info/album/view/42541
https://www.youtube.com/watch?v=AVWCdMJ ... ZTop-Topic
CD verze stejnýho alba z roku 1987:
https://dr.loudness-war.info/album/view/154202
https://www.youtube.com/watch?v=5N3KXLT ... hernRocker
Antony
Příspěvky: 47
Registrován: 23 led 2015 09:57

Re: měření DR ve Foobar2000

Příspěvek od Antony »

Dobré DR je podmínka nutná, nikoli dostačující.
Nahrávka s dobrým DR nemusí mít dobrý zvuk. Nahrávka se špatným DR nemůže mít dobrý zvuk.
Můžeme polemizovat nad tím, co je dobré a špatné DR, stejně jako, co je dobrý a špatný zvuk. Tohle má asi každý nastaveno trochu jinak.
Já osobně nahrávky s DR6 a nižším ignoruji a do uší nepouštím. Vím velmi dobře, jaká zvuková drť z nich leze. DR7-8 považuji za kompromisní. DR9 a a víc už beru v potaz a zvuk zkoumám dál.
Vše mám takto nastaveno na základě tisícinásobné poslechové zkušenosti, bez ní by to byla jenom čísla. Ale to platí pro každý technický údaj.
RedBaron
Příspěvky: 270
Registrován: 10 zář 2013 14:19

Re: měření DR ve Foobar2000

Příspěvek od RedBaron »

Tak to zhruba je, nikdo se tady DR nezaklíná, užitečné to však je minimálně k oddělení zrna od plev, na začátku foobar tři dny a tři noci skenoval vše na NAS a ke všem albům ve sbírce dnes DR znám a přehrávač je přehledně zobrazuje v technických detailech alba během procházení playlistu. Když přidám várku nových alb, stačí ve vyhledávání songů napsat %dynamic range% MISSING a oskenovat nové zatímco úplně jiné album právě hraje.
SPaudio D1 > P1 > A400 > JBL 250Ti Jubilee
ts.jethro
Příspěvky: 41
Registrován: 29 bře 2022 12:46

Re: měření DR ve Foobar2000

Příspěvek od ts.jethro »

matus_pigy píše: 30 srp 2023 13:24 Ahojte,prepacte za off topic otazku ale preco merate dynamic range?Samozrejme tiez si pozeram loudneswar a zaujima ma to ale urcite by som pri zisteni,ze ma nahravka slabe DR neprestal pocuvat.Skor by to zistenie vyrusovalo…
Meriam DR už len z princípu..možno ten rozdiel ani nepočuješ ale prečo máš podporovať niekoho kto kašle na kvalitu nahrávky?naše uši nie sú dokonalé..aj keď si to niektorí tu prítomní myslia..česť výnimkám..a software neodrbeš..je až nepríjemne presný..ja nahrávky pod DR 8 mažem..
Pro-Ject Xtension 9 Evolution/Ortofon 2m Black,Bi amp 2x Onkyo A9150,Bowers & Wilkins 606,kabeláž DM audio,phono kabel Pro-Ject silver
ts.jethro
Příspěvky: 41
Registrován: 29 bře 2022 12:46

Re: měření DR ve Foobar2000

Příspěvek od ts.jethro »

Tiež mám v poslednej dobe problémy s DR vo foobare..žeby aktualizácie windows?nič iné sa v mojom pc totiž nezmenilo..myslím že to nebude trvať dlho a DR nám neukáže žiadny program..je to proti systemu..proti peniazom a proti konzumáci toho čo nám ponúkajú
Pro-Ject Xtension 9 Evolution/Ortofon 2m Black,Bi amp 2x Onkyo A9150,Bowers & Wilkins 606,kabeláž DM audio,phono kabel Pro-Ject silver
RedBaron
Příspěvky: 270
Registrován: 10 zář 2013 14:19

Re: měření DR ve Foobar2000

Příspěvek od RedBaron »

Mám opět další zkušební betaverzi a furt to chodí, nic se nezměnilo.
SPaudio D1 > P1 > A400 > JBL 250Ti Jubilee
Odpovědět