Ochrana prístrojov pred prepätím

Filtry, pračky, síťové zásuvky a elektrické rozvody k hifi.
Odpovědět
matus_pigy
Příspěvky: 165
Registrován: 25 pro 2019 23:22

Ochrana prístrojov pred prepätím

Příspěvek od matus_pigy »

Dobrý deň,
rád by som sa spýtal,akým spôsobom chránite svoje komponenty pred prepätím.Bývam aktuálne v dome bez zvodičov.Zatiaľ nepoužívam žiadnu sieťovú filtráciu,ale začnem to riešiť.Vždy keď dopočúvam,prístroje manuálne odpájam zo zásuvky.Čomu veríte vy,prípadne ako máte ochránené napájanie pred prepätím?Takmer všetky ostatné elektrické prístroje v domácnosti máme chránené obyčajnými prepäťovými ochranami.Píšem takmer…Pretože router sme nemali a dnes skosil traktor elektrický stožiar a pri nábehu elektriky mi odpálilo router.Samozrejme z routra mi išiel sieťový kábel priamo do sterea a s maličkou dušičkou som zisťoval,či sa nič nestalo.Našťastie teda nie,ale teda máte nejako chránené aj sieťové káble?
Vďaka za postrehy.
Hlavné stereo: (Auralic Aries mini + SP audio power supply -> Chord Hugo TT2 -> Ayre K5Xe -> Ayre V5Xe -> Dynaudio Contour 20i)+GIK Acoustics
Slúchadlá: Hifiman Ananda s Chordom; Apple Airpods 3th. gen.
Vienna
Příspěvky: 267
Registrován: 04 led 2020 12:51

Re: Ochrana prístrojov pred prepätím

Příspěvek od Vienna »

V "v dome bez zvodičov" znamena bez bleskosvodu? To bych zacal investici tady (tyc-vedeni-svod-zemneni), neco okolo 1kEUR. Prepeti to neresi, ale s prepetovou ochranou a bez zvodicov to mas horsi. Proti traktorum to vsak neochrani :crazy: Potrebujes spis protitraktorovou ochranu - tam by pomohl system HIMARS nebo neco tak...
Uživatelský avatar
MANA
Příspěvky: 237
Registrován: 30 zář 2021 22:17

Re: Ochrana prístrojov pred prepätím

Příspěvek od MANA »

matus_pigy píše: 16 črc 2023 17:26 Dobrý deň,
rád by som sa spýtal,akým spôsobom chránite svoje komponenty pred prepätím.Bývam aktuálne v dome bez zvodičov.Zatiaľ nepoužívam žiadnu sieťovú filtráciu,ale začnem to riešiť.Vždy keď dopočúvam,prístroje manuálne odpájam zo zásuvky.Čomu veríte vy,prípadne ako máte ochránené napájanie pred prepätím?Takmer všetky ostatné elektrické prístroje v domácnosti máme chránené obyčajnými prepäťovými ochranami.Píšem takmer…Pretože router sme nemali a dnes skosil traktor elektrický stožiar a pri nábehu elektriky mi odpálilo router.Samozrejme z routra mi išiel sieťový kábel priamo do sterea a s maličkou dušičkou som zisťoval,či sa nič nestalo.Našťastie teda nie,ale teda máte nejako chránené aj sieťové káble?
Vďaka za postrehy.
Ahoj Matus_pigy:
osobně jsem to vyřešil síťovou pračkou PS audio P20. Dlouho jsem zvažoval, zda pořizovat takto cenově náročný komponent, ale nakonec jsem si ho pořídil v akci u prodejce - byla to předváděčka. Výrobce udává, že by před přepětím a podpětím měla zapojené komponenty ochránit, tak tomu budu věřit :smile: .
Před pračkou jsem měl již samostatný síťový přívod pouze pro hifi, chráněný pojistkou - když jsem odjížděl na delší dobu nebo hlásily bouřky, tak jsem pojistku vyklopil z držáku pojistky umístěném v rozvaděči a tím odstavil napájení přístrojů. To jsem byl asi nejklidnější :thumbup:
Na začátku jsem vždy vytahoval kabel ze zásuvky napájecí lišty, ale to bylo nekomfortní.
Měj se fajn
Marián
SPaudio-P1(S) + A400(S),STRANKA GT2
SPaudio-D1(S),ROON Nucleus,Pioneer PD-S904 transport
Project RPM10, Ortofon SPU Royal N, Parasound JC3+
PSaudio P20, solo přívod
STRANKA,Townshend,Roth,PSaudio,Oyade,VDH
akustika Martin Vitvar
STRANKA RBS podložky
Uživatelský avatar
MANA
Příspěvky: 237
Registrován: 30 zář 2021 22:17

Re: Ochrana prístrojov pred prepätím

Příspěvek od MANA »

Vienna píše: 16 črc 2023 20:29 V "v dome bez zvodičov" znamena bez bleskosvodu? To bych zacal investici tady (tyc-vedeni-svod-zemneni), neco okolo 1kEUR. Prepeti to neresi, ale s prepetovou ochranou a bez zvodicov to mas horsi. Proti traktorum to vsak neochrani :crazy: Potrebujes spis protitraktorovou ochranu - tam by pomohl system HIMARS nebo neco tak...
Dobrá rada nad zlato =))
Promiň, neber to zle, ta ochrana proti traktoru mě rozesmála - představil jsem si jak traktor zmizí a s ním poměrně velká část sítě vysokého napětí včetně desítek sloupů - to bude mít matuš své miláčky hodně dlouho v bezpečí, než to dají do kupy a opět zavedou proud do domácností =))
Jinak bleskosvod/hromosvod je důležitý a základ. Bez toho je to nebezpečné a podle mě i mimo normy - musí na to snad být minimálně výchozí revize při kolaudaci a dle mého i po nějaké delší době i periodická revize. Ale nejsem z oboru, tak to nebudu rozvádět - tomu tak nerozumím a nejsem si jistý, zda matus to myslel tak, že nemá hromosvod.
SPaudio-P1(S) + A400(S),STRANKA GT2
SPaudio-D1(S),ROON Nucleus,Pioneer PD-S904 transport
Project RPM10, Ortofon SPU Royal N, Parasound JC3+
PSaudio P20, solo přívod
STRANKA,Townshend,Roth,PSaudio,Oyade,VDH
akustika Martin Vitvar
STRANKA RBS podložky
Uživatelský avatar
fox
Příspěvky: 1695
Registrován: 27 pro 2010 09:07
Bydliště: Opava

Re: Ochrana prístrojov pred prepätím

Příspěvek od fox »

Elektro revizak mi kdysi tvrdil, že pokud udeří blesk přímo do baráku, může se stát, že vyletí zásuvky přímo ze zdi. Proto si myslím, že žádná přepěťová ochrana ani pračka proti úderu blesku moje hifi neochrání. I když mám AQ Niagara 5000. Proto při bouřce raději vytahují přívod že zásuvky.
Michell Gyrodec/Orbe, SME V, Lyra Delos, RCM+step up trafo MgBeran, Esoteric DV60, Lumin U2 Mini+DAC Gustard X26 Pro, Audia Flight Strumento no4 mk II+Audia Flight FLS1,Tannoy Turnberry GR+ST100, Niagara 5000+1200, hrom, hurikán, drak a pták Ohnivák.
matus_pigy
Příspěvky: 165
Registrován: 25 pro 2019 23:22

Re: Ochrana prístrojov pred prepätím

Příspěvek od matus_pigy »

Ahojte kolegovci,
to som rad,ze sa tema rozbehla.
V prvom rade,zvodic je zvodic a bleskozvod je bleskozvod.Velmi hrubo,bleskozvod je ochrana pred atmosferickymi vplyvmi,burka.Ale nepchrani vas pokial blesk praskne do vedenia ulicu dalej a vam sa dostane vysoke napatie po sieti az ku zasuvkam,pripadne opitym traktoristom.Nato sluzia zvodice,je ich niekolko typov/levelov,umiestnuju sa za sebou vacsinou v rozvodneh skrini.Viac teorie je na nete.Co sa tyka zhodeneho istica,tak tomu neverim pretoze mi moj ucitel, u ktoreho som robil vyhlasku povedal,ze vysoke napatie preskoci aj cez vypnuty istic.A ani zvodice na 100% neochrania elektricku siet pred prepatim.PS Audio je vyborny ochranca standardnych prepati v sieti,P20 daleko za mojim limitom,mozno niekde vyskoci P15 v dobrom stave…Este pozeram po medzistupni,mozno Isotek Aquarius a potom PS Audio…Pouziva niekto este nieco ine ako Filtre / zvodice?Chranite si kolegovia nejako sietove kable? Ja ich zatial len vytahujem z routru ked nepocuvam.
Hlavné stereo: (Auralic Aries mini + SP audio power supply -> Chord Hugo TT2 -> Ayre K5Xe -> Ayre V5Xe -> Dynaudio Contour 20i)+GIK Acoustics
Slúchadlá: Hifiman Ananda s Chordom; Apple Airpods 3th. gen.
Uživatelský avatar
MANA
Příspěvky: 237
Registrován: 30 zář 2021 22:17

Re: Ochrana prístrojov pred prepätím

Příspěvek od MANA »

matus_pigy píše: 16 črc 2023 21:37 Ahojte kolegovci,
to som rad,ze sa tema rozbehla.
V prvom rade,zvodic je zvodic a bleskozvod je bleskozvod.Velmi hrubo,bleskozvod je ochrana pred atmosferickymi vplyvmi,burka.Ale nepchrani vas pokial blesk praskne do vedenia ulicu dalej a vam sa dostane vysoke napatie po sieti az ku zasuvkam,pripadne opitym traktoristom.Nato sluzia zvodice,je ich niekolko typov/levelov,umiestnuju sa za sebou vacsinou v rozvodneh skrini.Viac teorie je na nete.Co sa tyka zhodeneho istica,tak tomu neverim pretoze mi moj ucitel, u ktoreho som robil vyhlasku povedal,ze vysoke napatie preskoci aj cez vypnuty istic.A ani zvodice na 100% neochrania elektricku siet pred prepatim.PS Audio je vyborny ochranca standardnych prepati v sieti,P20 daleko za mojim limitom,mozno niekde vyskoci P15 v dobrom stave…Este pozeram po medzistupni,mozno Isotek Aquarius a potom PS Audio…Pouziva niekto este nieco ine ako Filtre / zvodice?Chranite si kolegovia nejako sietove kable? Ja ich zatial len vytahujem z routru ked nepocuvam.
Myslíš, že pojistka v odpojovači pojistek např. od Hifi-Tuning Ultimate 3 na tom nebude líp oproti jističi? U jističe si nejsem také jistý, zda by vysoké napětí nepřeskočilo, ale u pojistky, když ji vyklopíš v odpojovačí pojistek, tak jsou kontakty poměrně daleko od sebe, ale nevím, jen amatérská domněnka. Možná směřuj dotaz na Mirka - Pytell, ten by Ti mohl poradit.
SPaudio-P1(S) + A400(S),STRANKA GT2
SPaudio-D1(S),ROON Nucleus,Pioneer PD-S904 transport
Project RPM10, Ortofon SPU Royal N, Parasound JC3+
PSaudio P20, solo přívod
STRANKA,Townshend,Roth,PSaudio,Oyade,VDH
akustika Martin Vitvar
STRANKA RBS podložky
Uživatelský avatar
MANA
Příspěvky: 237
Registrován: 30 zář 2021 22:17

Re: Ochrana prístrojov pred prepätím

Příspěvek od MANA »

MANA píše: 16 črc 2023 21:59
matus_pigy píše: 16 črc 2023 21:37 Ahojte kolegovci,
to som rad,ze sa tema rozbehla.
V prvom rade,zvodic je zvodic a bleskozvod je bleskozvod.Velmi hrubo,bleskozvod je ochrana pred atmosferickymi vplyvmi,burka.Ale nepchrani vas pokial blesk praskne do vedenia ulicu dalej a vam sa dostane vysoke napatie po sieti az ku zasuvkam,pripadne opitym traktoristom.Nato sluzia zvodice,je ich niekolko typov/levelov,umiestnuju sa za sebou vacsinou v rozvodneh skrini.Viac teorie je na nete.Co sa tyka zhodeneho istica,tak tomu neverim pretoze mi moj ucitel, u ktoreho som robil vyhlasku povedal,ze vysoke napatie preskoci aj cez vypnuty istic.A ani zvodice na 100% neochrania elektricku siet pred prepatim.PS Audio je vyborny ochranca standardnych prepati v sieti,P20 daleko za mojim limitom,mozno niekde vyskoci P15 v dobrom stave…Este pozeram po medzistupni,mozno Isotek Aquarius a potom PS Audio…Pouziva niekto este nieco ine ako Filtre / zvodice?Chranite si kolegovia nejako sietove kable? Ja ich zatial len vytahujem z routru ked nepocuvam.
Myslíš, že pojistka v odpojovači pojistek např. od Hifi-Tuning Ultimate 3 na tom nebude líp oproti jističi? U jističe si nejsem také jistý, zda by vysoké napětí nepřeskočilo, ale u pojistky, když ji vyklopíš v odpojovačí pojistek, tak jsou kontakty poměrně daleko od sebe, ale nevím, jen amatérská domněnka. Možná směřuj dotaz na Mirka - Pytell, ten by Ti mohl poradit.
Ještě jsem našel i foto:
images.jpeg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
SPaudio-P1(S) + A400(S),STRANKA GT2
SPaudio-D1(S),ROON Nucleus,Pioneer PD-S904 transport
Project RPM10, Ortofon SPU Royal N, Parasound JC3+
PSaudio P20, solo přívod
STRANKA,Townshend,Roth,PSaudio,Oyade,VDH
akustika Martin Vitvar
STRANKA RBS podložky
Uživatelský avatar
fox
Příspěvky: 1695
Registrován: 27 pro 2010 09:07
Bydliště: Opava

Re: Ochrana prístrojov pred prepätím

Příspěvek od fox »

Před dvěma roky uhodil blesk do břízy, která stála asi dvacet metrů od mého domu. Mému najemníkovi odešel počítač a některým televize. Já jsem měl si štěstí, že jsem měl kabely vytažené ze zásuvky. Naproti v ulici cca padesát metrů měli všechny spotřebiče na výměnu.
Michell Gyrodec/Orbe, SME V, Lyra Delos, RCM+step up trafo MgBeran, Esoteric DV60, Lumin U2 Mini+DAC Gustard X26 Pro, Audia Flight Strumento no4 mk II+Audia Flight FLS1,Tannoy Turnberry GR+ST100, Niagara 5000+1200, hrom, hurikán, drak a pták Ohnivák.
aretax
Příspěvky: 3078
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Ochrana prístrojov pred prepätím

Příspěvek od aretax »

A čo tak si zaplatiť komerčné poistenie? Kúpiš si kvalitný filter aj so všetkými možnými poistkami za cca 10 - 20 tis. €. Čo ušetríš, keď Ti blesk, alebo inak vzniknuté prepätie "odpáli" tento filter/pračku? Ochrániš zosilňovač za 10 tis.€ a spáliš pračku za 20 tis.€.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
Janik
Příspěvky: 1660
Registrován: 14 pro 2020 15:35

Re: Ochrana prístrojov pred prepätím

Příspěvek od Janik »

Jeden môj známy veľmi dobrý a skúsený elektrikár povedal to co tu fox píše. Nič ti nepomôže. Preto som si dal poistenie, ktoré zahrna aj spotrebiče v domácnosti.
Gramo: Denon DP-80 DasPlinth, Ramena:Bokrand 12”,Denon DA-309 10”,Prenosky: AT33MonoAnni, EMT JSD6G, Phono: PJ RS + LPS (Rix), SUT: Entre ET-100 (MySonicLab), Preamp: SPX 2010, Koncak: SPX A40 (A class), Repro: STH12 , Filter: NA, Kable: Rix,NA,Viborg,YT
Uživatelský avatar
djrix
Příspěvky: 119
Registrován: 14 dub 2020 13:42

Re: Ochrana prístrojov pred prepätím

Příspěvek od djrix »

Většina realizací přepěťovek se dělá dost fušersky a podceňuje už v počátku realizace.
Ochrana před bleskem: musí být realizována správně, vzdálenosti co 15m svod, všechny rohy objektu atd
S tím se nese i umístění těchto svodů, často se nedomyslí, že svod vede z druhé strany zdi, ve které vede kabel ke světlu atp, nezdá se to, ale těch 40cm zdiva může být (a často je) málo, dnes se navíc chce hlavně design, aby nebyly hromosvody vidět tak se schovají pod fasádu, tím se vzdálenosti zmenší a takový barák se pak po úderu blesku klidně "rozpáře" a hrozí o to více požár.
Ochrana před přepětím (a bleskem v rozvodu): musí být realizovány všechny 3 stupně. Často je vidět, i když se realizují všechny stupně, že fyzické provedení je špatně - opět vdálenosti v rozvaděči, kdy se kabely k prvnímu stupni táhnou kolem vodičů k druhému apod. ideální je, umístnit první stupeň už do elektroměrného rozvaděče, to Vám však distributor nepovolí, protože požaduje typizovaný rozvaděč a jeho provedení. Náhradní (ale ne optimální) řešení je použití stupně 1+2 a třetí použít u zásuvek (to jsou všechny ty přepěťovky ala alza apod). Klíčové je, aby k přepěťovkám ideálně vedl samostatný vodič k hlavnímu uzemění, rozuměj aby se ta případná enegrige přes přepěťovky měla kam odvést,ne aby se motala v rámci rozvaděče.
I přes všechny tyto opatření to ale může být 50/50 že to citlivé zařízení nepřežije.
manev
Příspěvky: 34
Registrován: 24 lis 2021 11:52

Re: Ochrana prístrojov pred prepätím

Příspěvek od manev »

Jak už tu bylo řečeno,proti obrovské energii blesku je téměř nemožné uchránit přístroje zapojené do elektriské sítě nn 230V.V německém Stereu vyšlo před lety podrobné pojednání s popisem nejmodernějších sofistikovaných několikanásobných ochran před vn přepětím,ale závěr byl takový,že nejlepší ochranou při bouřce je vytažená přívodní vidlice ze zásuvky.Zde popsaný způsob vypnutí pojistkového odpojovače má jednu podstatnou vadu:vypíná pouze jednopólově-to jest nevypíná ani nulový ani ochranný vodič(což se při vytažení zástrčky děje).Nehledě na to,že rhodiované kontakty u mé hlavní zástrčky jsou podstatně odolnější a lépe přístupné na kontrolu a čištění než vnitřek pojistkového modulu AHP,který používám a který tím,že je uvnitř silně poměděný a pak zlacený,tak je mnohem náchylnější na otěr a znečištění.
matus_pigy
Příspěvky: 165
Registrován: 25 pro 2019 23:22

Re: Ochrana prístrojov pred prepätím

Příspěvek od matus_pigy »

V podstate pocas burky je nutne jedine vypinat pristroje zo zasuvky.Vratane sietovych kablov,kt.je nutne z routra vytiahnut.
Na klasicke prepatia do zasuvky stacia hifisticke filtracie?

Samozrejme chapem,ze zalezi to od pouzitej jednotky,avsak napriklad mnou zmieneny Isotek Aquarius vraj udrzi 81000A.To by asi mohlo byt na beznu prevadzku OK.
Hlavné stereo: (Auralic Aries mini + SP audio power supply -> Chord Hugo TT2 -> Ayre K5Xe -> Ayre V5Xe -> Dynaudio Contour 20i)+GIK Acoustics
Slúchadlá: Hifiman Ananda s Chordom; Apple Airpods 3th. gen.
Uživatelský avatar
MANA
Příspěvky: 237
Registrován: 30 zář 2021 22:17

Re: Ochrana prístrojov pred prepätím

Příspěvek od MANA »

manev píše: 17 črc 2023 18:50 Jak už tu bylo řečeno,proti obrovské energii blesku je téměř nemožné uchránit přístroje zapojené do elektriské sítě nn 230V.V německém Stereu vyšlo před lety podrobné pojednání s popisem nejmodernějších sofistikovaných několikanásobných ochran před vn přepětím,ale závěr byl takový,že nejlepší ochranou při bouřce je vytažená přívodní vidlice ze zásuvky.Zde popsaný způsob vypnutí pojistkového odpojovače má jednu podstatnou vadu:vypíná pouze jednopólově-to jest nevypíná ani nulový ani ochranný vodič(což se při vytažení zástrčky děje).Nehledě na to,že rhodiované kontakty u mé hlavní zástrčky jsou podstatně odolnější a lépe přístupné na kontrolu a čištění než vnitřek pojistkového modulu AHP,který používám a který tím,že je uvnitř silně poměděný a pak zlacený,tak je mnohem náchylnější na otěr a znečištění.
manev:
díky za upozornění na podstatnou vadu/slabinu při vysunutí pojistky v pojistkovém odpojovači - nejsem elektrikář, tak si tyto věci nespojím. Při hlášených bouřkách vypojím raději kabel.
Jinak je také důležité, mít pojištění na elektroniku/domácnost. V loni jsem to řešil s pojišťovnou a opět navyšoval. To je také za mě důležitý a zcela legitimní pohled. Je dobré si naskenovat všechny doklady o koupi a pár foteček sestavy a uložit to mimo domov (flešku nebo tištěnou podobu).
Ale hlavně to nepřivolávejme chlapi, je období bouřek. Takže držím palce, ať to nikoho nepotká :angel:
SPaudio-P1(S) + A400(S),STRANKA GT2
SPaudio-D1(S),ROON Nucleus,Pioneer PD-S904 transport
Project RPM10, Ortofon SPU Royal N, Parasound JC3+
PSaudio P20, solo přívod
STRANKA,Townshend,Roth,PSaudio,Oyade,VDH
akustika Martin Vitvar
STRANKA RBS podložky
Uživatelský avatar
fox
Příspěvky: 1695
Registrován: 27 pro 2010 09:07
Bydliště: Opava

Re: Ochrana prístrojov pred prepätím

Příspěvek od fox »

Nesmí se zapomenout na revizi hromosvodů. Každých pět let. Jinak může být pojistka k ničemu.
Michell Gyrodec/Orbe, SME V, Lyra Delos, RCM+step up trafo MgBeran, Esoteric DV60, Lumin U2 Mini+DAC Gustard X26 Pro, Audia Flight Strumento no4 mk II+Audia Flight FLS1,Tannoy Turnberry GR+ST100, Niagara 5000+1200, hrom, hurikán, drak a pták Ohnivák.
Uživatelský avatar
djrix
Příspěvky: 119
Registrován: 14 dub 2020 13:42

Re: Ochrana prístrojov pred prepätím

Příspěvek od djrix »

Já bych rád viděl někoho, kdo má osobní zkušenost s uplatňováním pojistné události při přepětí v síti vlivem blesku či bouřky.
V praxi totiž:
-pojištění proti blesku nekryje poškození elektrospotřebičů
- pojištění proti přepětí kryje pouze škody, vzniklé vinou distributora, kdy prokazatelně došlo k přepětí v síti jeho vinou, ne vinou bouřky

Důkazní břemeno bude na Vás, ne na pojišťovně, v případě kdy pojistnou událost neuzná.

Za mě instalovat pořádné a správné přepěťovky, pokud někoho baví odpojovat při bouřce 50 kabelů po celé domácnosti OK, ale v 99% případů se nic nestane a když Vám střelí blesk do baráku, budete mít stejně jiné starosti než to, zda umřel hifi aparát.
Janik
Příspěvky: 1660
Registrován: 14 pro 2020 15:35

Re: Ochrana prístrojov pred prepätím

Příspěvek od Janik »

Mam poistenie zariadenia vratane spotrebicov do vysky 26k.
Gramo: Denon DP-80 DasPlinth, Ramena:Bokrand 12”,Denon DA-309 10”,Prenosky: AT33MonoAnni, EMT JSD6G, Phono: PJ RS + LPS (Rix), SUT: Entre ET-100 (MySonicLab), Preamp: SPX 2010, Koncak: SPX A40 (A class), Repro: STH12 , Filter: NA, Kable: Rix,NA,Viborg,YT
Uživatelský avatar
djrix
Příspěvky: 119
Registrován: 14 dub 2020 13:42

Re: Ochrana prístrojov pred prepätím

Příspěvek od djrix »

Snad ji nikdy nebudeš potřebovat, nebo máš dobrou pojišťovnu :)

Já mám bohužel zkušenosti negativní, proto na to upozorňuji. Typicky odpočet amortizace, protože u staré věci se uvažuje reálná hodnota v době pojistné události, často chtějí doklad o koupi, což u bazarového zesíku asi mít nebudete (a ani u nového to člověk 20 let nearchivuje, pokud ano reálná hodnota po 20ti letech už stejně bude zlomek pořizovací), v případě drahé věci raději prohlásí škodu za totální a vyplatí Vám zůstatkovou cenu po odečtení amortizace. Sdělení pojištovně že "ten zesík ale stál kdysi půl mega" stačit nebude :)
Výsledkem toho je, že vám u škody 100 tisíc vyplatí třeba jen 10 tisíc a šmytec :(

Proto já preferuji udělat soubor opatření pro prevenci poškození a pojistku řešit až jako poslední možnost.
Dasta
Příspěvky: 1452
Registrován: 25 zář 2016 15:08

Re: Ochrana prístrojov pred prepätím

Příspěvek od Dasta »

djrix má pravdu.
Úplně podle výše popsaných postupů dopadnete i u rozvodu, když si drahá polovička nechá všechen nábytek a televizi a vám u soudu přiznají hodnotu všech těch věcí asi 6-7tisic s odůvodněním,ze byly více jak deset a více let staré.
Tak si vše koupíte znova,ale ne za sedm,ale za sto.A tak by to bylo i v případě hifi a blesku.Bohužel.
Sorry za Off topic.
Technics SL1210/SME3009,Ortofon A95, Jo No8,Yosegi, Pro-ject phono RS,Step Up trafo Ortofon Verto , Brassany, Vincent/Casea Lynx MK2, Xavian Carisma, Noble Audio Sunrise,
Furutech, VdH 501silver, Sroll, Mondiale2
Janik
Příspěvky: 1660
Registrován: 14 pro 2020 15:35

Re: Ochrana prístrojov pred prepätím

Příspěvek od Janik »

djrix píše: 18 črc 2023 13:25 Snad ji nikdy nebudeš potřebovat, nebo máš dobrou pojišťovnu :)

Já mám bohužel zkušenosti negativní, proto na to upozorňuji. Typicky odpočet amortizace, protože u staré věci se uvažuje reálná hodnota v době pojistné události, často chtějí doklad o koupi, což u bazarového zesíku asi mít nebudete (a ani u nového to člověk 20 let nearchivuje, pokud ano reálná hodnota po 20ti letech už stejně bude zlomek pořizovací), v případě drahé věci raději prohlásí škodu za totální a vyplatí Vám zůstatkovou cenu po odečtení amortizace. Sdělení pojištovně že "ten zesík ale stál kdysi půl mega" stačit nebude :)
Výsledkem toho je, že vám u škody 100 tisíc vyplatí třeba jen 10 tisíc a šmytec :(

Proto já preferuji udělat soubor opatření pro prevenci poškození a pojistku řešit až jako poslední možnost.
to mas asi pravdu... kazdopadne je treba mat doklady o kupe a od toho sa nejak odpichnut ked nieco take nastane. Dufajme, ze nie! Ja mam vsetko zapojene do filtra a ten odpojim ked ide burka.
Gramo: Denon DP-80 DasPlinth, Ramena:Bokrand 12”,Denon DA-309 10”,Prenosky: AT33MonoAnni, EMT JSD6G, Phono: PJ RS + LPS (Rix), SUT: Entre ET-100 (MySonicLab), Preamp: SPX 2010, Koncak: SPX A40 (A class), Repro: STH12 , Filter: NA, Kable: Rix,NA,Viborg,YT
Odpovědět