Steaming vs CD transport - jak to vnímáte z pohledu kvality zvuku?

Diskuze o CD přehrávačích, transportech, DAC, room corrector apod..
Odpovědět
Uživatelský avatar
MANA
Příspěvky: 237
Registrován: 30 zář 2021 22:17

Steaming vs CD transport - jak to vnímáte z pohledu kvality zvuku?

Příspěvek od MANA »

Zdravím všechny nadšence,
V poslední době si stále častěji kladu otázku - Co je v mém řetězci z pohledu kvality zvuku lepší, Streamer nebo CD transport :?: :?: :?:
Při budování své digitální cesty, jsem se rozhodl, že prozatím půjdu cestou samotného streameru s tím, že si budu nadále držet možnost přehrávání svých fyzických CD nosičů, na což jsem zvolil CD přehrávač v roli transportu. Oba přístroje vedou své jedničky a nuly do DACu (nevyužívám tedy převodník CD přehrávače). Streamer je s DACanem propojený USB kabelem Audioquest carbon a CD přehrávač je propojený digitálním coaxiálním kabelem Oyade FTVS 510 /WBT 0110 AG. V roli streameru používám Roon Nucleus a CD transportu Pioneer PD-S 904.
Osobně se mi zvukově líbí více Nucleus, který má více šťávy, zvuk je přesnější, čistší a zábavnější. Naopak CD transport má klidný, hladký charakter zvuku, který mě však tolik nebaví - řekl bych, že mírně chybí dynamika.
Uvědomuji si, že je zde mnoho věcí, které to ovlivní - jako například verze nahrávky fyzického CD nosiče vs uloženého alba v digitální podobě ať na HDD nebo některého z poskytovatelů streamingu (Tidal,Qobuz).
Nyní mi ani nejde o výhody/nevýhody, ale spíše o kvalitu zvukovou, kdy za mě u mé sestavy nyní má opravdu navíc streamer Nucleus.
Pokud tedy budete mít ochotu se podělit, jaké stroječky a cestu využíváte a co je podle Vás zvukově lepší, tak budu rád.
Další formáty jako SACD atd. asi nemá cenu řešit - zde je to předpokládám jednoznačně, ve prospěch fyzického nosiče, ikdyž v tom nemám vůbec žádnou zkušenost, ale upřímně musím říct, že mě tato zkušenost do budoucna také láká :smile:

Díky za vaše názory

M.
SPaudio-P1(S) + A400(S),STRANKA GT2
SPaudio-D1(S),ROON Nucleus,Pioneer PD-S904 transport
Project RPM10, Ortofon SPU Royal N, Parasound JC3+
PSaudio P20, solo přívod
STRANKA,Townshend,Roth,PSaudio,Oyade,VDH
akustika Martin Vitvar
STRANKA RBS podložky
F2014
Příspěvky: 533
Registrován: 05 zář 2014 14:02

Re: Steaming vs CD transport - jak to vnímáte z pohledu kvality zvuku?

Příspěvek od F2014 »

Tvé hodnocení "V roli streameru používám Roon Nucleus a CD transportu Pioneer PD-S 904.
Osobně se mi zvukově líbí více Nucleus, který má více šťávy, zvuk je přesnější, čistší a zábavnější. Naopak CD transport má klidný, hladký charakter zvuku, který mě však tolik nebaví
" je spíše takový souhrný pocit při poslechu různých nahrávek anebo jsi stáhnul pár konkrétních CD na harddisk a porovnával tyto ripy proti fyzickým CD?

Ten druhý postup samozřejmě eliminuje vliv samotné nahrávky a dává Ti možnost srovnání jen samotného technického řešení. A pokud ti Roon Nucleus hraje lépe, než CD transport, tak to máš super - máš komfort i kvalitu :smile:
PC Audio + lineární PSU HDPlex + Metronome DSS + Metronome c|AQWO + integrovaný zesilovač Vitus audio SIA-025 + TAD Evolution One + doplňky a kabeláž Nordost (Tyr2, Valhalla2, SortKone, SorfFut, QB8, QKORE1)
Naim Superuniti + KEF RDM One
Uživatelský avatar
MANA
Příspěvky: 237
Registrován: 30 zář 2021 22:17

Re: Steaming vs CD transport - jak to vnímáte z pohledu kvality zvuku?

Příspěvek od MANA »

F2014 píše: 12 črc 2023 06:51 Tvé hodnocení "V roli streameru používám Roon Nucleus a CD transportu Pioneer PD-S 904.
Osobně se mi zvukově líbí více Nucleus, který má více šťávy, zvuk je přesnější, čistší a zábavnější. Naopak CD transport má klidný, hladký charakter zvuku, který mě však tolik nebaví
" je spíše takový souhrný pocit při poslechu různých nahrávek anebo jsi stáhnul pár konkrétních CD na harddisk a porovnával tyto ripy proti fyzickým CD?

Ten druhý postup samozřejmě eliminuje vliv samotné nahrávky a dává Ti možnost srovnání jen samotného technického řešení. A pokud ti Roon Nucleus hraje lépe, než CD transport, tak to máš super - máš komfort i kvalitu :smile:
Takto přímé srovnání jsem dělal v milosti před poslední úpravou akustiky, kabelů atd. a přišlo mi to hodně podobné. V současnosti po změnách je však zvuk otevřenější a rozdíly jsou tím více slyšitelné. Zkusím tedy stáhnout CD přes Nucleus na HDD a porovnat.
Při založení tohoto vlákna jsem měl spíše na mysli, který ze systémů je v dnešní době více využíván a jakou zkušenost mají ostatní.
V minulosti byl takový názor, že streaming je spíše využívaný na nesoustředěný poslech, nebo pro objevování zajímavých alb, které si pak dotyčný zakoupil na fyzickém nosiči. Je tomu tak i dnes? Nebo se začíná karta otáčet a streaming začíná být zajímavý již pro tzv. soustředěný poslech a kvalita těchto zařízení (ať v podobě PC, nebo komponentu) již začíná, u někoho hrát prim.
Schválně jsem uvedl svůj příklad a je mi jasné, že uvedený CD přehrávač v roli CD transportu nepatří do pater highendu, nicméně zajímalo by mě, jaké jsou konkrétní zkušenosti ostatních.
V podstatě jsi to uvedl ve tvé odpovědi - pokud se povede streaming dostat na úroveň srovnatelnou s CD transportem, tak je vyhráno - získal jsem komfort i kvalitu :thumbup:
Já takový pocit nyní mám a zajímalo by mě, zda je takových lidí víc. Nebo je má myšlenka lichá a CD transporty stále streaming válcují :lol:
SPaudio-P1(S) + A400(S),STRANKA GT2
SPaudio-D1(S),ROON Nucleus,Pioneer PD-S904 transport
Project RPM10, Ortofon SPU Royal N, Parasound JC3+
PSaudio P20, solo přívod
STRANKA,Townshend,Roth,PSaudio,Oyade,VDH
akustika Martin Vitvar
STRANKA RBS podložky
F2014
Příspěvky: 533
Registrován: 05 zář 2014 14:02

Re: Steaming vs CD transport - jak to vnímáte z pohledu kvality zvuku?

Příspěvek od F2014 »

@MANA: Tohle téma (CD vs streaming) je v různých vláknech řešeno vícekrát a obvykle v docela konfrontativním tónu.

Prolínají se tady dvě základní názorové oblasti:

1. Technická kvalita řešení CD transportu vs streamovaný obsah (a ten se dále člení na stream z lokálního disku/lokální sítě/internetu). Komu se to jak podařilo realizovat, podle toho hlásá svou pravdu.

2. Dostupnost "těch správných" digitálních dat pro přehrávání. A názory jsou zase obrazem toho, co kdo poslouchá a jak moc se tomuto koníčku věnuje. Pro lidi, kteří mají doma 10 vydání stejného alba vydaného (ideálně před 30 lety) a pořád dokola řeší, které ne/hraje, bude stream asi jen žumpa nehodná jejich uší :crazy: A pro ty, kteří poslouchají také nové věci, bude nejspíše stream naprosto vyhovující, pokud se popasujou s technickým řešením.

Ad1)
Moje "pravda" je taková, že za stream ve srovnatelné kvalitě s mým CD transportem jsem zaplatil výrazně více.

Ad 2)
Mám rád fyzická média - bohužel jen CD, na vinyl není místo. Ale většinou poslouchám z QOBUZ anebo z lokálního serveru.
PC Audio + lineární PSU HDPlex + Metronome DSS + Metronome c|AQWO + integrovaný zesilovač Vitus audio SIA-025 + TAD Evolution One + doplňky a kabeláž Nordost (Tyr2, Valhalla2, SortKone, SorfFut, QB8, QKORE1)
Naim Superuniti + KEF RDM One
Uživatelský avatar
MANA
Příspěvky: 237
Registrován: 30 zář 2021 22:17

Re: Steaming vs CD transport - jak to vnímáte z pohledu kvality zvuku?

Příspěvek od MANA »

F2014 píše: 12 črc 2023 11:21 @MANA: Tohle téma (CD vs streaming) je v různých vláknech řešeno vícekrát a obvykle v docela konfrontativním tónu.

Prolínají se tady dvě základní názorové oblasti:

1. Technická kvalita řešení CD transportu vs streamovaný obsah (a ten se dále člení na stream z lokálního disku/lokální sítě/internetu). Komu se to jak podařilo realizovat, podle toho hlásá svou pravdu.

2. Dostupnost "těch správných" digitálních dat pro přehrávání. A názory jsou zase obrazem toho, co kdo poslouchá a jak moc se tomuto koníčku věnuje. Pro lidi, kteří mají doma 10 vydání stejného alba vydaného (ideálně před 30 lety) a pořád dokola řeší, které ne/hraje, bude stream asi jen žumpa nehodná jejich uší :crazy: A pro ty, kteří poslouchají také nové věci, bude nejspíše stream naprosto vyhovující, pokud se popasujou s technickým řešením.

Ad1)
Moje "pravda" je taková, že za stream ve srovnatelné kvalitě s mým CD transportem jsem zaplatil výrazně více.

Ad 2)
Mám rád fyzická média - bohužel jen CD, na vinyl není místo. Ale většinou poslouchám z QOBUZ anebo z lokálního serveru.
F2014:
díky za Tvůj popis, který naprosto vystihuje vše a je v tom veliká pravda ^:)^ .
Tohle téma je hodně probírané a bude vždy mezi lidmi rezonovat z důvodů, který jsi výstižně popsal výše - nechci se opakovat, lépe bych to nenapsal.
Mou myšlenkou při založení vlákna bylo, jak to ostatní vnímají a jaké jsou hlavně praktické zkušenosti. Po tvých slovech si uvědomuji, že to není tak jednoduché a takto paušalizovat se to prostě nedá.
Stále si totiž pohrávám s myšlenkou lepšího CD transportu do budoucna.
Asi to vypadá tak, že nechám streaming na současné úrovni spokojenosti a začnu se aktivně zajímat o CD transporty a jejich potenciál v posunu zvukové kvality. Dočetl jsem se, že zde hodně lidí má např. přehrávač Primare BD32. Zde se jedná o multi-formát a zcela jistě skvělý stroj. Na druhou stranu samotný CD transport bude nejspíš více tak říkajíc nekompromisní ke zvukové kvalitě - no je toho hodně k přemýšlení :clap:

Ještě jednou moc díky za Tvůj názor

M.
SPaudio-P1(S) + A400(S),STRANKA GT2
SPaudio-D1(S),ROON Nucleus,Pioneer PD-S904 transport
Project RPM10, Ortofon SPU Royal N, Parasound JC3+
PSaudio P20, solo přívod
STRANKA,Townshend,Roth,PSaudio,Oyade,VDH
akustika Martin Vitvar
STRANKA RBS podložky
F2014
Příspěvky: 533
Registrován: 05 zář 2014 14:02

Re: Steaming vs CD transport - jak to vnímáte z pohledu kvality zvuku?

Příspěvek od F2014 »

Stále si totiž pohrávám s myšlenkou lepšího CD transportu do budoucna.
...Asi to vypadá tak, že nechám streaming na současné úrovni spokojenosti a začnu se aktivně zajímat o CD transporty a jejich potenciál v posunu zvukové kvality...
Já jsem si nechal udělat od CASEA vestavbu COAX výstupu do svého starého CD přehrávače CAIRN FOG 2. Byl to velice hezký upgrade za pět peněz. Také používám jejich COAX kabel.
Stále si totiž pohrávám s myšlenkou lepšího CD transportu do budoucna.
...Na druhou stranu samotný CD transport bude nejspíš více tak říkajíc nekompromisní ke zvukové kvalitě - no je toho hodně k přemýšlení ...
Já bych to nevymezoval na CD transport. Čím méně bude zvuk zahuhlaný, tím více vyniknou rozdíly mezi nahrávkami - v dobrém i zlém. Vždycky mne pobaví, když recenzent napíše, že přístroj má skvělý detailní zvuk a současně je schovívavý ke špatné nahrávce :crazy:
PC Audio + lineární PSU HDPlex + Metronome DSS + Metronome c|AQWO + integrovaný zesilovač Vitus audio SIA-025 + TAD Evolution One + doplňky a kabeláž Nordost (Tyr2, Valhalla2, SortKone, SorfFut, QB8, QKORE1)
Naim Superuniti + KEF RDM One
Uživatelský avatar
MANA
Příspěvky: 237
Registrován: 30 zář 2021 22:17

Re: Steaming vs CD transport - jak to vnímáte z pohledu kvality zvuku?

Příspěvek od MANA »

F2014 píše: 12 črc 2023 12:18
Stále si totiž pohrávám s myšlenkou lepšího CD transportu do budoucna.
...Asi to vypadá tak, že nechám streaming na současné úrovni spokojenosti a začnu se aktivně zajímat o CD transporty a jejich potenciál v posunu zvukové kvality...
Já jsem si nechal udělat od CASEA vestavbu COAX výstupu do svého starého CD přehrávače CAIRN FOG 2. Byl to velice hezký upgrade za pět peněz. Také používám jejich COAX kabel.
Stále si totiž pohrávám s myšlenkou lepšího CD transportu do budoucna.
...Na druhou stranu samotný CD transport bude nejspíš více tak říkajíc nekompromisní ke zvukové kvalitě - no je toho hodně k přemýšlení ...
Já bych to nevymezoval na CD transport. Čím méně bude zvuk zahuhlaný, tím více vyniknou rozdíly mezi nahrávkami - v dobrém i zlém. Vždycky mne pobaví, když recenzent napíše, že přístroj má skvělý detailní zvuk a současně je schovívavý ke špatné nahrávce :crazy:
Děkuji za informace. Můj stávající Pionner digitální coaxiální výstup má - je otázkou v jaké kvalitě a zde by mohl být potenciál vylepšení. Dle názorů uživatelů, je vybavený dobrou inverzní mechanikou.
Nebudu se také soustředit pouze na CD transport - to jsem rád, že slyším tento názor - :thumbup:
Nezbývá, než zkoušet a vybírat dle svých uší - co jim sedne - :lol:
SPaudio-P1(S) + A400(S),STRANKA GT2
SPaudio-D1(S),ROON Nucleus,Pioneer PD-S904 transport
Project RPM10, Ortofon SPU Royal N, Parasound JC3+
PSaudio P20, solo přívod
STRANKA,Townshend,Roth,PSaudio,Oyade,VDH
akustika Martin Vitvar
STRANKA RBS podložky
blesk666
Příspěvky: 1322
Registrován: 24 bře 2013 22:26

Re: Steaming vs CD transport - jak to vnímáte z pohledu kvality zvuku?

Příspěvek od blesk666 »

CD transport zdaleka necharakterizuje len citacia optika a jej ulozenie a pohon. Starsie pristroje a o to skor tie ktore nie su primarne len trasportom ale obsahuju aj DA prevodnik a maju len digital out, mozu byt na tom principialne este horsie ako dedikovane CD transporty.
Necitim sa byt povolany a asi v tomto vlakne a na tomto fore to ani nie je az tak nutne zaoberat sa hlbsie teoretickou konstrukcnou strankou, ale zjednodusene by mala byt kvalita vystupneho transceiveru digitalneho vystupu a riesenie minimalizacie kolisania oneskorenia (jitter) urobi spojenie s konkretnym DA prevodnikom. Cize jedno je kvalita vystupu dat z CD prehravaca/streameru a druhe je co s tym vie urobit DA prevodnik resp ako je citlivy na samotny jitter a/alebo ci ma napr tzv FiFo buffer na vstupe.

Co sa tyka subjektivnych nazorov su velmi rodielne. Jiri tu z fora ma skusenost, ze CD transport ma lepsi zvuk ako vymazleny pomerne nakladny streamer. Moja skusenost je taka, ze rozdiel je aspon u mna velmi maly, resp nejaky je, ale pod hranicou toho aby som zodpovedne a opakovane vedel povedat co je lepsie.
Audio PC+Daphile+DRC/Lindemann CD1SE/Chord Dave+Choral stand>Denafrips Athena>PMA PA4-Big Brother>Marten Django XL
230V:VDH,Furutech,NA,Viborg, prepoje:Crystal Cable,Audioquest
Uživatelský avatar
MANA
Příspěvky: 237
Registrován: 30 zář 2021 22:17

Re: Steaming vs CD transport - jak to vnímáte z pohledu kvality zvuku?

Příspěvek od MANA »

blesk666 píše: 12 črc 2023 18:39 CD transport zdaleka necharakterizuje len citacia optika a jej ulozenie a pohon. Starsie pristroje a o to skor tie ktore nie su primarne len trasportom ale obsahuju aj DA prevodnik a maju len digital out, mozu byt na tom principialne este horsie ako dedikovane CD transporty.
Necitim sa byt povolany a asi v tomto vlakne a na tomto fore to ani nie je az tak nutne zaoberat sa hlbsie teoretickou konstrukcnou strankou, ale zjednodusene by mala byt kvalita vystupneho transceiveru digitalneho vystupu a riesenie minimalizacie kolisania oneskorenia (jitter) urobi spojenie s konkretnym DA prevodnikom. Cize jedno je kvalita vystupu dat z CD prehravaca/streameru a druhe je co s tym vie urobit DA prevodnik resp ako je citlivy na samotny jitter a/alebo ci ma napr tzv FiFo buffer na vstupe.

Co sa tyka subjektivnych nazorov su velmi rodielne. Jiri tu z fora ma skusenost, ze CD transport ma lepsi zvuk ako vymazleny pomerne nakladny streamer. Moja skusenost je taka, ze rozdiel je aspon u mna velmi maly, resp nejaky je, ale pod hranicou toho aby som zodpovedne a opakovane vedel povedat co je lepsie.
blesk666:
děkuji za uvedené informace. To co popisuješ je zajímavé. Vnímal jsem čistý CD transport jako ekonomickou verzi oproti plnohodnotnému CD přehrávači s převodníkem. Je to pro mě zajímavá informace a obohacení vědomostí :thumbup: Určitě se to zde probíralo, ale často jsou příspěvky a tyto informace různě roztroušené mezi jednotlivými vlákny, které na začátku ani takové téma neřeší a diskuzí se k tomu dojde což je fajn a správné, nicméně tuto informaci jsem nezachytil. Další můj velký milník a je to při tom logické, je problematika jitteru. Zde jsem měl jitter spojený hlavně s USB, nedocvaklo mi, že to je spojené s digitální cestou nejen přes USB, ale i coax, optika....
O tyto názory a zkušenosti mi jde. Jedna otázka je samozřejmě kvalita DACu jako takového a druhá je samostatný streamer. Hodně se zde o streamerech mluví/diskutuje a to zejména z pohledu sestaveného PC a s ním spojeným softwarovým řešením. Jde to dotáhnout opravdu do špičkového řešení :?: nebo právě fyzický nosič je možné dotáhnout do špičkové kvality a streamer má svoji hranici????
Co tak vychází z diskuzí a komunikace s kamarády, zatím se mi zdá, že názor se kloní k fyzickému nosiči.
Samotné převodníky dnes dosahují špičkových kvalit a mnoho hifistů s opravdu skvělými sestavami je využívají - i cenově tyto stroje bývají kolikrát z říše snů, ale ohlasy a zkušenosti uživatelů napovídají, že to je kvalitní a zcela jistě správná cesta pro toho, kdo jí zvolí.
A teď návrat na začátek - co k takovému špičkovému DACanovi napojit - jakou cestou se vydat, kterou z těchto větví mít jako primární a nainvestovat do ní, protože je dále oproti té druhé :angel:
Ano, tohle je teoretická rovina a rezonující téma, ale já si tuto otázku kladu poměrně často :crazy:
Osobně jsem zvolil Nucleus z pohodlí a právě té nejistoty - zvládnu to dotáhnout do uspokojivé kvality???? Když jsem se probíral tímto tématem a co kluci mají za stroje a jak to řeší, aby to bylo opravdu kvalitní, mi vždy sebralo odvahu se do toho pustit - nejsem takový odborník na PC. S Nucleusem jsem spokojený, ale pohybujeme se v HI-FI a vždy jde vše posunout a dokud to člověk neuslyší, tak nevěří.
Samozřejmě nejsem ten, co by vše neustále měnil, jen aby to zkusil, ale právě zkušenosti druhých napoví a toto téma vnímám jako zajímavé a je to koníček u kterého zkušenosti a názory druhých obohacují :-)

Fórum je právě zajímavé diskuzí a pokud je korektní, je to skvělé a baví to :-)

Díky :thumbup:
SPaudio-P1(S) + A400(S),STRANKA GT2
SPaudio-D1(S),ROON Nucleus,Pioneer PD-S904 transport
Project RPM10, Ortofon SPU Royal N, Parasound JC3+
PSaudio P20, solo přívod
STRANKA,Townshend,Roth,PSaudio,Oyade,VDH
akustika Martin Vitvar
STRANKA RBS podložky
blesk666
Příspěvky: 1322
Registrován: 24 bře 2013 22:26

Re: Steaming vs CD transport - jak to vnímáte z pohledu kvality zvuku?

Příspěvek od blesk666 »

Roon Nucleus nie je optimalny ako tzv “endpoint” ale len ako kniznica a za tym mat este tzv “Roon endpoint” co moze byt bud dedikivany streamer (Linn, Lumin…) alebo PC na tento ucel defikovane s optimalizovanym operacnym systemon a s ostrenym napajanim aj vystupom a “prehravacom” ktory ponuka napr aj moznosti upsamplingu a roznych filtrov. Na to su to ale skusenejsi hifisti, ja som v tomto smere “pohodlnejsi” a pouzivam len streamer (Aurender). Je to defacto specializivany jednoucekovy pocitac na ktorom bezi na pozadi Linux a ma vlastne graficke rozhranie na ovladanie a streamovanie ovladane cez tablet/iPad alebo mobil
Audio PC+Daphile+DRC/Lindemann CD1SE/Chord Dave+Choral stand>Denafrips Athena>PMA PA4-Big Brother>Marten Django XL
230V:VDH,Furutech,NA,Viborg, prepoje:Crystal Cable,Audioquest
F2014
Příspěvky: 533
Registrován: 05 zář 2014 14:02

Re: Steaming vs CD transport - jak to vnímáte z pohledu kvality zvuku?

Příspěvek od F2014 »

K tomu dedikovanému "endpointu" a "serveru":

Byly doby, kdy jsem nevěděl (nevěřil :smile: ) , že je potřeba mít mezi server a endpoint dedikovaný switch, a že může mít vliv na zvuk, a že jeho napájení má výrazný vliv na zvuk, a že ethernetové kabely jsou taky "slyšet", že nastavení BIOSu může být taky trichu slyšet ... prostě tyhle audio PC voodoo věci jsem ignoroval.

Naopak, držel jsem se obecné pravdy, že je třeba endpoint a server oddělit, mít na endpointu co nejmenší zátěž (BTW, to se mi zdá, že platí i nadále), takže jsem si to takto postavil ... a vrátil jsem se k režimu, kdy jsem měl server i endpoint v jednom počítači - ne kvůli zjednodušení zapojení, ale kvůli kvalitě zvuku.

Takže v obecné rovině s blesk666 souhlasím, ale prakticky to může být jinak podle dalších okolností.
PC Audio + lineární PSU HDPlex + Metronome DSS + Metronome c|AQWO + integrovaný zesilovač Vitus audio SIA-025 + TAD Evolution One + doplňky a kabeláž Nordost (Tyr2, Valhalla2, SortKone, SorfFut, QB8, QKORE1)
Naim Superuniti + KEF RDM One
blesk666
Příspěvky: 1322
Registrován: 24 bře 2013 22:26

Re: Steaming vs CD transport - jak to vnímáte z pohledu kvality zvuku?

Příspěvek od blesk666 »

F2014: Znamy si pozical nemenovany velmi respektovany top model streameru v cene vyse 15tis Eur. Zvuk bol bodla nrho bez zivota az zastrety… Takze aj obecne povazovane vyborne riesenie sa moze niekomu javit zle.
Co ale je objektivne slabsie, je neptimalizovany transport Roon Nucleus ktory je primarne urceny ako server riesenie a co z neho lezie po digital vystupoch von co sa tyka minimalne rusenia nie je vec velmi na diskusiu a subjektivne pohlady ale fakt
Audio PC+Daphile+DRC/Lindemann CD1SE/Chord Dave+Choral stand>Denafrips Athena>PMA PA4-Big Brother>Marten Django XL
230V:VDH,Furutech,NA,Viborg, prepoje:Crystal Cable,Audioquest
F2014
Příspěvky: 533
Registrován: 05 zář 2014 14:02

Re: Steaming vs CD transport - jak to vnímáte z pohledu kvality zvuku?

Příspěvek od F2014 »

@blesk666: Je klidně možné, že máš pravdu a Roon Nucleus je jeko endpoint špatný, k tomu se vyjádřit nemohu, neměl jsem možnost si jej vyzkoušet. Ani nebudu tvrdit, že dedikovaný endpoint nebude lepší než universální počítač - ostatně sám jsem skončil u Metronome DSS.

Já jen říkám, že za určitých okolností (které vskutku nastaly minimálně v mém systému) je intregrované řešení lepší než duo server - endpoint. A to je taky fakt, žádná hypotetická domněnka.
PC Audio + lineární PSU HDPlex + Metronome DSS + Metronome c|AQWO + integrovaný zesilovač Vitus audio SIA-025 + TAD Evolution One + doplňky a kabeláž Nordost (Tyr2, Valhalla2, SortKone, SorfFut, QB8, QKORE1)
Naim Superuniti + KEF RDM One
Uživatelský avatar
MANA
Příspěvky: 237
Registrován: 30 zář 2021 22:17

Re: Steaming vs CD transport - jak to vnímáte z pohledu kvality zvuku?

Příspěvek od MANA »

F2014 píše: 13 črc 2023 20:46 @blesk666: Je klidně možné, že máš pravdu a Roon Nucleus je jeko endpoint špatný, k tomu se vyjádřit nemohu, neměl jsem možnost si jej vyzkoušet. Ani nebudu tvrdit, že dedikovaný endpoint nebude lepší než universální počítač - ostatně sám jsem skončil u Metronome DSS.

Já jen říkám, že za určitých okolností (které vskutku nastaly minimálně v mém systému) je intregrované řešení lepší než duo server - endpoint. A to je taky fakt, žádná hypotetická domněnka.
@blesk666
@F2014

Je zajímavé číst Vaší diskuzi :thumbup: Abych řekl pravdu a byl zcela upřímný, tak endpoint jsem nikdy neřešil a domníval se, že v podstatě Nucleus - DAC je jediná cesta a nemá smysl, řešit další řešení - hlavně se vyhnout zařízení, které je konstrukčně streamer a DAC společně = kompromis.
Je super, že se podělíte o své zkušenosti a názory, osobně to pozorně čtu a vnímám.
Další pro mě zásadní informace, kterou jsem opravdu netušil. Budu to muset nastudovat a rozšířit si v tomto obzory.
Pokud to tedy chápu dobře, tak Nucleus by byl pouze v roli hudební knihovny a např. streamer a DAC Lumin X1 jako endpoint :?: :?: :?: :?:

Sakryš to je věcí, moc Vám oběma děkuji za diskuzi a sdílení názoru :thumbup:
SPaudio-P1(S) + A400(S),STRANKA GT2
SPaudio-D1(S),ROON Nucleus,Pioneer PD-S904 transport
Project RPM10, Ortofon SPU Royal N, Parasound JC3+
PSaudio P20, solo přívod
STRANKA,Townshend,Roth,PSaudio,Oyade,VDH
akustika Martin Vitvar
STRANKA RBS podložky
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 938
Registrován: 26 dub 2020 20:19
Bydliště: Praha 18

Re: Steaming vs CD transport - jak to vnímáte z pohledu kvality zvuku?

Příspěvek od dvader »

Streamer, jako komponenta audio systému, má mnoho plusů:
Bezproblémové rozchození a ovládání (pokud výrobce napsal slušně SW).
Dlouhodobá stabilita řešení a jednoduchý upgrade firmware.
Není nutné řešit problematiku přenosu digitálního signálu do další komponenty.

Je to samozřejmě vyváženo cenou…
Ale to už je na rozhodnutí každého, zda-li chce primárně zapojit a poslouchat, nebo si hrát, ladit a vylepšovat…
Uživatelský avatar
MANA
Příspěvky: 237
Registrován: 30 zář 2021 22:17

Re: Steaming vs CD transport - jak to vnímáte z pohledu kvality zvuku?

Příspěvek od MANA »

dvader píše: 14 črc 2023 00:00 Streamer, jako komponenta audio systému, má mnoho plusů:
Bezproblémové rozchození a ovládání (pokud výrobce napsal slušně SW).
Dlouhodobá stabilita řešení a jednoduchý upgrade firmware.
Není nutné řešit problematiku přenosu digitálního signálu do další komponenty.

Je to samozřejmě vyváženo cenou…
Ale to už je na rozhodnutí každého, zda-li chce primárně zapojit a poslouchat, nebo si hrát, ladit a vylepšovat…
@dvader
Naprostý souhlas s Tvým názorem ^:)^ . Je to na každém, jakou cestu si vybere. Upřímně jsem spokojený s mou cestou Nucleus-DAC-premamp a proto jsem i toto vlákno založil - jak to vnímáte a dozvěděl se tyto zajímavé informace :clap:
Na druhou stranu se člověk stále učí a názory zkušených kluků, kteří se tímto více zabývají a snaží dotáhnout do maxima jsou velmi zajímavé a poučné. Tohle fórum si hodně pročítám a uvedená varianta s endpiontem mi naprosto unikla. Nyní už jsem v obraze a pokud bych měl možnost to doma vyzkoušet, nebo bych chtěl se tím více zabývat, tak mám alespoň představu, jak začít :thumbup:

Děkuji všem za sdílení názorů - osobně se k těmto informacím jinak moc nedostanu, než od zkušených hifistů :cool:

Marián
SPaudio-P1(S) + A400(S),STRANKA GT2
SPaudio-D1(S),ROON Nucleus,Pioneer PD-S904 transport
Project RPM10, Ortofon SPU Royal N, Parasound JC3+
PSaudio P20, solo přívod
STRANKA,Townshend,Roth,PSaudio,Oyade,VDH
akustika Martin Vitvar
STRANKA RBS podložky
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 938
Registrován: 26 dub 2020 20:19
Bydliště: Praha 18

Re: Steaming vs CD transport - jak to vnímáte z pohledu kvality zvuku?

Příspěvek od dvader »

Já bych k tomuto tématu dodal ještě jednu osobní zkušenost, která je myslím důležitá pro toho, kdo zatím streamer nikdy neměl a uvažuje o tom..

Na rozdíl od již dlouho existujících komponent, jako jsou CD/SACD přehrávče, DAC, zesilovače, gramce atp., je u streameru velmi důležitý i SW a aplikace, kterou se ovládá! Zatímco na kvalitu HW a obvodů si slušné firmy většinou dávají pozor, tak s tím SW to často bývá jinak. Jako kdyby jim už došel „elán“ či peníze na pořádný SW vývoj...
A věřte, že nešikovná ovládací aplikace dokáže znechutit používání streameru bez ohledu na kvalitu jeho zvuku.

No a i v recenzích bývá často tato stránka opomíjena - hodnotí se zvuk, fyzické provedení, konektivita, ale kvalita, šikovnost a funkce ovládací aplikace často ani předmětem hodnocení nejsou, nebo se to odbyde jedním malým odstavcem...

Takže zájemcům silně doporučuji si vyzkoušet u zvažovaných přístrojů pořádně i tu aplikaci, zda-li jim bude vyhovovat, a má všechny funkce, které by chtěl. A také si zjistit, jak často dělá výrobce aktualizace (opravy či přidávání funkcí) a s jak starými přístroji funguje. Ta zpětná kompatibilita je dost důležitá - asi nechceme, aby třeba za 3 roky novější verze aplikace přestala starší model podporovat a museli jsme zůstat u historické aplikace bez dalšího vývoje a s hrozbou, že na novější telefony nepůjde nainstalovat...

Proto jsem také mimo jiné po nějakých zkoušeních vybral streamer od CA - v dané cenové relaci, kde jsem se chtěl pohybovat, mi jejich aplikace právě vyhovovala nejvíc.
efičák
Příspěvky: 661
Registrován: 15 říj 2012 16:32
Bydliště: Ostrava Jih

Re: Steaming vs CD transport - jak to vnímáte z pohledu kvality zvuku?

Příspěvek od efičák »

Amber, CD přehrávač s vnitřkem Thule Spirit 150, ten se symetrickým výstupem a muzikální mechanikou Philips nehrál nic moc, však po výměně operáků a pod. dostal sladce analogový plný zvuk s tučnými vokály jako Grado Gold. Výsledek hraje s bravůrním prostorem se správným rytmem. Nepustil sem jej dobrého půl roku. :mrgreen: Hrabat se v CD které nemám smysluplně uložené už nejde od chvíle s přenodníky.

Přítel s 6 miliony skladbami v mém telefonu a PC hraje stále nové , nebo skvělé starší skladby co vybírá skvělým softwarem dle mých uložených preferencí. Zbytek dohledám lupou vyhledavače a mohu načítat podrobnosti o skupinách a dalších albech.
Ovšem hraní z PC vyžaduje příčetného IT technika co vypne z cesty signálu operační program co kazí hudbu. Není to snadná cesta pro technický antitalent, jsem odkázán na kamarády. Naštěstí je něco jako "vzdálená plocha".
DAC mám levný ve srovnáni s Vámi kolegáčkové, ale postupně nahoru za další radostí. Vlastně to jediné co mě chybí je kvalitní klasika, náročná disciplína na kvalitu v digitalu.
Zvuk dobrý - všechno dobré
Uživatelský avatar
MANA
Příspěvky: 237
Registrován: 30 zář 2021 22:17

Re: Steaming vs CD transport - jak to vnímáte z pohledu kvality zvuku?

Příspěvek od MANA »

efičák píše: 14 črc 2023 16:21 Amber, CD přehrávač s vnitřkem Thule Spirit 150, ten se symetrickým výstupem a muzikální mechanikou Philips nehrál nic moc, však po výměně operáků a pod. dostal sladce analogový plný zvuk s tučnými vokály jako Grado Gold. Výsledek hraje s bravůrním prostorem se správným rytmem. Nepustil sem jej dobrého půl roku. :mrgreen: Hrabat se v CD které nemám smysluplně uložené už nejde od chvíle s přenodníky.

Přítel s 6 miliony skladbami v mém telefonu a PC hraje stále nové , nebo skvělé starší skladby co vybírá skvělým softwarem dle mých uložených preferencí. Zbytek dohledám lupou vyhledavače a mohu načítat podrobnosti o skupinách a dalších albech.
Ovšem hraní z PC vyžaduje příčetného IT technika co vypne z cesty signálu operační program co kazí hudbu. Není to snadná cesta pro technický antitalent, jsem odkázán na kamarády. Naštěstí je něco jako "vzdálená plocha".
DAC mám levný ve srovnáni s Vámi kolegáčkové, ale postupně nahoru za další radostí. Vlastně to jediné co mě chybí je kvalitní klasika, náročná disciplína na kvalitu v digitalu.

Efičáku:
Plně Tě chápu. Osobně také nyní využívám zejména stream a CD transport začíná být upozaděn. Jednak nemám mnoho fyzických nosičů a zvukově jsem s cestou Roon Nucleus - SPaudio D1 - SPaudio P1 spokojený. Rozhodně je však mnoho cest, jak si užít poslechu a jak k digitální cestě přistupovat/sestavit ji. To je opravdu zajímavé. Osobně jsem měl doposud dobrý pocit, že mám jednoduché řešení a v jednoduchosti je síla a ejhle, cest je vícero a to je dobře. Kdyby to tak nebylo, tak je nuda :smile: .
Cesty hifistovy jsou nevyzpytatelné a jen ten nahoře ví kam nás zavedou ^:)^
Osobně jsem si vždy přál pořídit SACD player, tak snad jednou doplní tzv. svatou trojici - LP / SACD(CD) / HiRes :cool:
Médium bych na SACD už měl - nedávno jsem si pořídil první hybridní SACD nosič: Patricia Barber - Cafe Blue - un-mastered, takže médium by bylo, teď už jen tu mašinu :clap:
Užívej muziky :smile:
Marián
SPaudio-P1(S) + A400(S),STRANKA GT2
SPaudio-D1(S),ROON Nucleus,Pioneer PD-S904 transport
Project RPM10, Ortofon SPU Royal N, Parasound JC3+
PSaudio P20, solo přívod
STRANKA,Townshend,Roth,PSaudio,Oyade,VDH
akustika Martin Vitvar
STRANKA RBS podložky
valderon
Příspěvky: 775
Registrován: 18 bře 2014 19:11

Re: Steaming vs CD transport - jak to vnímáte z pohledu kvality zvuku?

Příspěvek od valderon »

SACD nosič: Patricia Barber - Cafe Blue - un-mastere
To je naprosto skvělé Sacd!
Uživatelský avatar
MANA
Příspěvky: 237
Registrován: 30 zář 2021 22:17

Re: Steaming vs CD transport - jak to vnímáte z pohledu kvality zvuku?

Příspěvek od MANA »

valderon píše: 15 črc 2023 10:17
SACD nosič: Patricia Barber - Cafe Blue - un-mastere
To je naprosto skvělé Sacd!
Ano,ano :cool: To je zrovna věc, kterou si člověk na streamovacích službách nepustí, teda na Tidalu a Qobuzu jsem ho nenašel v edici un-mastered. Zatím ho pouštím na CD-transportu a už tak je znát, že oproti verzím na streamu je zvuk opravdu úplně jiný. A co teprve to SACD :roll:
SPaudio-P1(S) + A400(S),STRANKA GT2
SPaudio-D1(S),ROON Nucleus,Pioneer PD-S904 transport
Project RPM10, Ortofon SPU Royal N, Parasound JC3+
PSaudio P20, solo přívod
STRANKA,Townshend,Roth,PSaudio,Oyade,VDH
akustika Martin Vitvar
STRANKA RBS podložky
Dasta
Příspěvky: 1452
Registrován: 25 zář 2016 15:08

Re: Steaming vs CD transport - jak to vnímáte z pohledu kvality zvuku?

Příspěvek od Dasta »

Ale na verzi 1step 45.rpm. od Impexu nemá ani náhodou.
Navzdory tomu, že jde o zastaralé medium, které papírově vůči digitálním verzím nestíhá.
Technics SL1210/SME3009,Ortofon A95, Jo No8,Yosegi, Pro-ject phono RS,Step Up trafo Ortofon Verto , Brassany, Vincent/Casea Lynx MK2, Xavian Carisma, Noble Audio Sunrise,
Furutech, VdH 501silver, Sroll, Mondiale2
Uživatelský avatar
MANA
Příspěvky: 237
Registrován: 30 zář 2021 22:17

Re: Steaming vs CD transport - jak to vnímáte z pohledu kvality zvuku?

Příspěvek od MANA »

Dasta píše: 15 črc 2023 11:05 Ale na verzi 1step 45.rpm. od Impexu nemá ani náhodou.
Navzdory tomu, že jde o zastaralé medium, které papírově vůči digitálním verzím nestíhá.
A máme zde další formát :clap:

DASTA: díky za Tvůj příspěvěk - reakci. To je další level a úroveň, která nesmí být opomíjena [-x
Naprosto to chápu a věřím Ti. Úroveň, na jaké máš analogovou větev musí být skvělá a veliký zážitek. Moc rád si pouštím gramofon, ikdyž nedosahuji zvukových kvalit Vašich mašinek a hlavně ZKUŠENOSTÍ. Na základě Vašich doporučení jsem si pořídil LP od Mofi - Muddy Waters - Folk Singer. Moc se mi to líbí a zvukově pro mě výborná věc ^:)^ . Už jsem to zmínil výše v příspěvku - dnes je v podstatě hifistova svatá trojice LP / SACD-CD / HiRes. K tomu lahůdky jako kotoučák a pásky, kazety, jiné digitální formáty ať fyzické, tak i v podobě jedniček a nul, ale v tom si netroufnu vůbec vyslovit názor - neznám je.
Jen jsem slyšel pásek a i vlastně kazetu u Mirka a jen jsem zíral a Mirek se šibalsky usmíval - to je má zkušenost.
Jsem takovej univerzál, který fandí všemu a všem, kdo se hudbou a poslechem zabývá. Bohužel na druhou stranu se mi asi nikdy nepodaří všechny formáty dotáhnout do konce, z pohledu kvality zvuku, je to veliké sousto a když si pročítám, jak to chlapi mají dotažené v jakémkoliv formátu, tak klobouk dolů ^:)^
Hold mě čeká ještě dlouhá cesta, ale těším se na ni :razz:
No a nyní se jdu podívat na to LP, co píšeš :lol:
Díky a užívej hudbu :cool:
Marián
SPaudio-P1(S) + A400(S),STRANKA GT2
SPaudio-D1(S),ROON Nucleus,Pioneer PD-S904 transport
Project RPM10, Ortofon SPU Royal N, Parasound JC3+
PSaudio P20, solo přívod
STRANKA,Townshend,Roth,PSaudio,Oyade,VDH
akustika Martin Vitvar
STRANKA RBS podložky
komak
Příspěvky: 214
Registrován: 01 bře 2012 21:22

Re: Steaming vs CD transport - jak to vnímáte z pohledu kvality zvuku?

Příspěvek od komak »

Zdravím
ja mám svatú štvoricu kotúčak/LP / SACD-CD / HiRes plus MC kazety ,DVD Audio, Bluray.
Neriešim čo hrá najlepšie....
Streamovanie je pre mňa po vychodňarsky strimovaňe-zdržiavanie.
Mám taký obrovsky archív materiálu že ho nestihnem celý vypočuť :roll:
Prajem veľa krásny chvíľ pri našich mašinkách :clap:
Uživatelský avatar
MANA
Příspěvky: 237
Registrován: 30 zář 2021 22:17

Re: Steaming vs CD transport - jak to vnímáte z pohledu kvality zvuku?

Příspěvek od MANA »

komak píše: 15 črc 2023 12:29 Zdravím
ja mám svatú štvoricu kotúčak/LP / SACD-CD / HiRes plus MC kazety ,DVD Audio, Bluray.
Neriešim čo hrá najlepšie....
Streamovanie je pre mňa po vychodňarsky strimovaňe-zdržiavanie.
Mám taký obrovsky archív materiálu že ho nestihnem celý vypočuť :roll:
Prajem veľa krásny chvíľ pri našich mašinkách :clap:
Tak to jsi opravdu multi-runner :thumbup:
Jaký stroj máš na BD a DVD audio - předpokládám, že se jedná o nějaký více-formátový přehrávač?
Ten archiv nosičů je super, pokud máš odkud brát - já zatím nemám takový výběr, ikdyž se snažím doplňovat a syslit :razz:
Heslo streamování - zdržování. Máš asi na mysli z pohledu zabývání se touto cestou, protože jinak streaming je právě rychlý, z pohledu přístupu k hudebnímu obsahu, ale jasan, vím jak to myslíš :-)
Užívej hudbu a zůstávej ve stínu, dnes to tam u vás musí být peklo :oops:
Marián
SPaudio-P1(S) + A400(S),STRANKA GT2
SPaudio-D1(S),ROON Nucleus,Pioneer PD-S904 transport
Project RPM10, Ortofon SPU Royal N, Parasound JC3+
PSaudio P20, solo přívod
STRANKA,Townshend,Roth,PSaudio,Oyade,VDH
akustika Martin Vitvar
STRANKA RBS podložky
komak
Příspěvky: 214
Registrován: 01 bře 2012 21:22

Re: Steaming vs CD transport - jak to vnímáte z pohledu kvality zvuku?

Příspěvek od komak »

Zdravím
Prehravač mam Marantz UD 7007-používam ho ako transport-je to aj slušny SACD prehrávač cez XLR.
Môj archív stále rastie naposledy Lukather,Yes,Extreme,Eugen Botos....
Nosiče už kupujem výnimočne,preferujem Hi-res.
komak
Příspěvky: 214
Registrován: 01 bře 2012 21:22

Re: Steaming vs CD transport - jak to vnímáte z pohledu kvality zvuku?

Příspěvek od komak »

MANA poslal som ti S správu
komak
Příspěvky: 214
Registrován: 01 bře 2012 21:22

Re: Steaming vs CD transport - jak to vnímáte z pohledu kvality zvuku?

Příspěvek od komak »

streamování - zdržování-myslené tak že som pri prehrabávaní ponuky sratil vela času a narazil na spústu odpadu ako hudobne tak kvalitou.Mal som,vyskúšal,zrušil. :cool:
Uživatelský avatar
MANA
Příspěvky: 237
Registrován: 30 zář 2021 22:17

Re: Steaming vs CD transport - jak to vnímáte z pohledu kvality zvuku?

Příspěvek od MANA »

komak píše: 17 črc 2023 10:53 Zdravím
Prehravač mam Marantz UD 7007-používam ho ako transport-je to aj slušny SACD prehrávač cez XLR.
Môj archív stále rastie naposledy Lukather,Yes,Extreme,Eugen Botos....
Nosiče už kupujem výnimočne,preferujem Hi-res.
Ahoj Komak:
Díky za informaci, Marantz je také zajímavou volbou na SACD přehrávač. Ikdyž dnes už dělají stroje v cenové hladině, kde je poměrně konkurence. V cenové hladině okolo 40 000 Kč dnes nabízí v podstatě Denon jeden model SACD. Nejvyšší/nejzajímavější výběr začíná 80t+., ikdyž taky žádná sláva výběru - moc toho není. Člověka hned napadne, že to směřuje k Hi-Res formátu :roll:
Ostatně to zmiňuješ i ve tvém příspěvku/odpovědi.
Díky Marián
SPaudio-P1(S) + A400(S),STRANKA GT2
SPaudio-D1(S),ROON Nucleus,Pioneer PD-S904 transport
Project RPM10, Ortofon SPU Royal N, Parasound JC3+
PSaudio P20, solo přívod
STRANKA,Townshend,Roth,PSaudio,Oyade,VDH
akustika Martin Vitvar
STRANKA RBS podložky
Uživatelský avatar
MANA
Příspěvky: 237
Registrován: 30 zář 2021 22:17

Re: Steaming vs CD transport - jak to vnímáte z pohledu kvality zvuku?

Příspěvek od MANA »

komak píše: 17 črc 2023 11:15 streamování - zdržování-myslené tak že som pri prehrabávaní ponuky sratil vela času a narazil na spústu odpadu ako hudobne tak kvalitou.Mal som,vyskúšal,zrušil. :cool:
Nejsi jediný, kdo z hifistů má takovou zkušenost a takto mluví. Osobně jsem se streamováním spokojený, protože další formáty jsem doposud moc neřešil a nemám zkušenosti. Také moje sestava neměla takové rozlišení, jako nyní, kdy začínám více odhalovat rozdíly v nahrávkách. Takže vzhůru do nových zkušeností :clap:
SPaudio-P1(S) + A400(S),STRANKA GT2
SPaudio-D1(S),ROON Nucleus,Pioneer PD-S904 transport
Project RPM10, Ortofon SPU Royal N, Parasound JC3+
PSaudio P20, solo přívod
STRANKA,Townshend,Roth,PSaudio,Oyade,VDH
akustika Martin Vitvar
STRANKA RBS podložky
Uživatelský avatar
MANA
Příspěvky: 237
Registrován: 30 zář 2021 22:17

Re: Steaming vs CD transport - jak to vnímáte z pohledu kvality zvuku?

Příspěvek od MANA »

komak píše: 17 črc 2023 11:01 MANA poslal som ti S správu
^:)^
SPaudio-P1(S) + A400(S),STRANKA GT2
SPaudio-D1(S),ROON Nucleus,Pioneer PD-S904 transport
Project RPM10, Ortofon SPU Royal N, Parasound JC3+
PSaudio P20, solo přívod
STRANKA,Townshend,Roth,PSaudio,Oyade,VDH
akustika Martin Vitvar
STRANKA RBS podložky
Odpovědět