MANA

Diskuze o zdejších členech a jejich Hifi.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MANA
Příspěvky: 237
Registrován: 30 zář 2021 22:17

MANA

Příspěvek od MANA »

Dobrý den všem, v poslední době jsem na zdejším fóru uvedl dva příspěvky. Na základě toho beru za slušnost se představit a napsat pár slov o sobě a mé HI-FI cestě. Na začátek musím říct, že to je opravdu zvláštní pocit, protože tohle fórum již poměrně dlouho navštěvuji a čerpám od zdejších členů inspiraci a velice rád si pročítám z mého pohledu veliké zkušenosti zdejších hifistů a díky za to, protože mi to pomohlo a opravdu mě to inspirovalo se stále posouvat. Připadá mi, jako bych spoustu z Vás již dlouhodobě znal, ale přitom jsme se ve většině případů nikdy neviděli a neznáme se, což pevně věřím, že se do budoucna změní a pokud někdo budete mít čas a náladu, tak ho rád přivítám a poznám osobně.
Jmenuji se Marián a jsem ročník 75. Pocházím z Olomouce, kde jsem strávil poměrně velkou část svého života, nicméně posledních cca 15 let již bydlím a pracuji v Praze. Hifi se věnuji od cca svých 20 let aktivně – pasivně pak od malička, protože můj otec pracoval v Tesle Litovel a doma jsme měli gramofon s vestavěným zesilovačem Tesla NZC 143 + tuším Tesla repro. Bylo to však spíše jako kulisa a v té době jsem tomu nevěnoval velkou pozornost – vždy jen když rodiče nebyli doma, tak jsem to pořádně voroštoval s mojí oblíbenou Tublatankou a albem Skúsime to cez vesmír a zejména skladbou Dnes, která se mi hodně líbila. Jelikož mám dospělou dceru, která již bydlí sama (prásknul jsem do toho poměrně brzy 😊 ), mám pro svůj koníček k dispozici obývací pokoj bohužel společně s kuchyní, nicméně pomalu, ale jistě se ho snažím předělat k obrazu svému a manželka mi v tomto ohledu nechala do jisté míry volné ruce. (tím do jisté míry mám namysli například jídelní stůl, který jsem na určitou dobu z místnosti vynesl a místo něj jsem dal menší stoleček pro dva, abych měl větší možnost variability prostoru – no nebudu to protahovat – bylo mi vysvětleno, že jídelní stůl se vrátí na své místo, protože by si návštěvy neměly kde sednout – a víte co, měla pravdu 😊 ).
K HI-FI jsem se dostal přes svého velice dobrého kamaráda, u kterého jsem poprvé ochutnal onu sladkou reprodukovanou hudbu z reprosoustav a samostatných komponentů, což na mě velice zapůsobilo. V té době to byl receiver a CD Technics a nějaké DIY repro. Natolik mě to dostalo, že jsem si v garsonce 1+1 a batoletem pořídil svoji první sestavu. Tenkrát to byl receiver Denon DRA 385, k tomu jsem si v České Spořitelně vzal plný úvěr na CD recorder Philips CDR 880 a jako třešničku jsem si vybral DIY repro – říkal jsem jim rakve – byly to opravdu obrovské dělané bedny osazené TVM reproduktory. V naší garsonce se skvěle vyjímaly – nešly přehlédnout a hlavně dceři se líbily, protože si mohla poslechnout originál CD Šmoulové, které tuším otextoval Fanánek a vyšlo jich opravdu hodně, takže se to naštěstí tolik neohrálo 😊. Sám ani nevím, co jsem v té době poslouchal – určitě pop a zvuk vám nedokážu popsat – nepamatuji si ho. Následně jsem navštívil kamaráda hifistu, který o hifi věděl hrozně moc a hlavně provozoval repro Mission 771e. Netrvalo tedy dlouho a sedmsedmjedničky stály u mě doma. Byla to poměrně rána, po výměně za rakve. V té době kromě šmoulů, kteří stále doma letěli, jsem začal i se soustředěným poslechem. Hodně se mi líbilo album od Richarda Mullera – A hosté. Zejména pak skladba Stín stíhá stín, kde je pro mě úžasný vokál Hany Hegerové. Následně mě čekalo přestěhování do Prahy, kde jsem začal více laborovat a měnit komponenty a hlavně jsem si začal všímat analogové cesty. Můj první gramofon byl Project Debut Carbon s přenoskou 2Mred, následoval RPM9 a nyní provozuji RPM10 carbon s přenoskou Ortofon SPU Royal. Phono předzes jsem měl Cambridge Audio 651P, dále pak IFI Iphono 2 až jsem nakonec zakotvil u Parasoundu JC3+. U zesilovače jsem po zmíněném Denonu zkusil, Cambridge Audio A651, dále Yamaha 2100 a nakonec jsem zakotvil u dělence SPaudio. Digitální cestu jsem po Philipsu vyměnil za DAC Wadii DI122 až do nynějšího DACanu SPaudio D1. CD využívám jako transport Pionner PD-S 904. Streaming jsem svěřil ROONu Nucleus. Před Nucleusem bylo v podstatě kasické PC s Audirvanou. U repro jsem po Missionech přešel na Monitor Audio Silver 6, až jsem nakonec zakotvil u Xavian XN Virtuosa v první generaci, které provozuji a ladím dodnes. No a v poslední době řeším i kabeláž. Zde mám kabely od SPaudio, Mirka Rotha, Van Den Hull a Towshend. Akustiku mám řešenou Martinem Vitvarem.
HI-FI mě neskutečně baví, vždy jsem s nadšením a zájmem pročítal sdílené zkušenosti opravdových hifistů (což platí dodnes), kteří se nebáli sdílet své informace na tomto fóru. Mě osobně to trvalo cca poslední čtyři roky, kdy jsem měl nutkání vždy něco napsat/zveřejnit, ale nenašel jsem odvahu. Až nyní, kdy jsem si prošel určitou cestou a také vývojem v souvislosti s laděním zejména Virtuos si troufnu zde něco napsat a sdílet své skromně nabrané zkušenosti.
Díky všem za to, že jste pro mě byli a jste inspirací a mohu zde čerpat a nyní doufám, že se stanu součástí této HI-FI komunity.
Mějte se chlapi a přeji klidný ničím nerušený poslech!
Pro představu ještě připojuji pár foto z minulosti i současnosti 😊.
.
foto 1.JPG
foto 2.JPG
foto 3.JPG
foto 4.JPG
foto 5.jpeg
foto 6.jpeg
foto 7.jpeg
foto 8.jpeg
foto 9.jpeg
foto 10.jpeg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
SPaudio-P1(S) + A400(S),STRANKA GT2
SPaudio-D1(S),ROON Nucleus,Pioneer PD-S904 transport
Project RPM10, Ortofon SPU Royal N, Parasound JC3+
PSaudio P20, solo přívod
STRANKA,Townshend,Roth,PSaudio,Oyade,VDH
akustika Martin Vitvar
STRANKA RBS podložky
Ramones
Příspěvky: 590
Registrován: 11 úno 2013 08:48

Re: MANA

Příspěvek od Ramones »

Mas to pekne vybavene se snahou o přijatelnou akustiku. Doplnil bych jen nejaky oddelovaci zaves mezi kk a zbytkem pokoje pro cas podlechu.
Uživatelský avatar
MANA
Příspěvky: 237
Registrován: 30 zář 2021 22:17

Re: MANA

Příspěvek od MANA »

Ramones píše: 02 črc 2023 22:16 Mas to pekne vybavene se snahou o přijatelnou akustiku. Doplnil bych jen nejaky oddelovaci zaves mezi kk a zbytkem pokoje pro cas podlechu.
Díky, popřemýšlím o tom :smile:
SPaudio-P1(S) + A400(S),STRANKA GT2
SPaudio-D1(S),ROON Nucleus,Pioneer PD-S904 transport
Project RPM10, Ortofon SPU Royal N, Parasound JC3+
PSaudio P20, solo přívod
STRANKA,Townshend,Roth,PSaudio,Oyade,VDH
akustika Martin Vitvar
STRANKA RBS podložky
matus_pigy
Příspěvky: 165
Registrován: 25 pro 2019 23:22

Re: MANA

Příspěvek od matus_pigy »

Ahoj Mana,to je fajn ze si isiel s kozou na trh.Som rad ze si jeden z mala hifistov,ktory riesi akustiku.Verim ze D1 poslucha.Co ma zaujalo je,ze ladis Xaviany.Mozes sa o tom viac rozpisat co konkretne to znamena?Co sa tyka rozdelenia kuchyne a obyvacky,z akustickeho hladiska si niesom isty,ci si v niecom pomozes.Musela by to byt riadna stena na ktoru by si umiestnil vhodne akusticke panely.Znamenalo by to ze by si mal dve miestnosti.Zavesy v tomto pripade nebudu mat vyznam a skor mozu mat negativny vplyv na akustiku miestnosti.
Hlavné stereo: (Auralic Aries mini + SP audio power supply -> Chord Hugo TT2 -> Ayre K5Xe -> Ayre V5Xe -> Dynaudio Contour 20i)+GIK Acoustics
Slúchadlá: Hifiman Ananda s Chordom; Apple Airpods 3th. gen.
Ramones
Příspěvky: 590
Registrován: 11 úno 2013 08:48

Re: MANA

Příspěvek od Ramones »

Z fotek je vidět, že z pohledu od beden směrem k sedačce je vlevo okno se závěsy. Předpokládám, že během soustředěnějšího poslechu si majitel závěs zatahuje. Když by dal podobný závěs k oddělení od kk, podařilo by se častečně srovnat odrazové podmínky těchto protilehlých stěn. Pro kvalitní poslech je důležitá symetrie prostoru v rámci možnosti, takže pořád lepší ten záves, než holé plochy kuch.linky.
matus_pigy
Příspěvky: 165
Registrován: 25 pro 2019 23:22

Re: MANA

Příspěvek od matus_pigy »

Ramones,nehnevaj sa,zavesy definitivne nepodporujem…ani tie pri okne,ani za posluchovym miestom...Asymetria miestnosti sposobena oknom na pravej strane je nevyriesitelna,resp. len ciastocne vyriesitelna je tak,ze by museli byt VHODNE akusticke telesa umiestne po celej dlzke okna v posluchovej vyske.Vsetko samozrejme podlozene doslednymi meraniami.Co je z hladiska vyuzivania miestnosti nemozne…Nechcel som sa tu rozpisovat a zbytocne demotivovat Manu.Asymetria je podla mna najtazsia vec v akustike.Zavesy definitivne nevyriesia problem so symetriou,pretoze utlmia vyrazne vysoke frekvencie,pricom nizsie stredne frekvencie a samozrejme vsetky nizke frekvencie nimi prejdu ako maslom a pripadny dozvuk nevyriesia.Navyse zvuk by sa mohol tvarit omnoho horsi,mrtvy,prehucany.Z druhej,lavej strany strany by naopak chybajuci zaves sposobil odrazmi vysokych a strednych frekvencii od steny dalsiu asymetriu.Zavesy su v tomto pripade len ako vizualna zabrana ktoru nepodporujem.Myslim si,ze vsetko bude Mana postupne riesit a hlavne tak,ze akustik,meraniami citlivo navrhne konkretne riesenie.
Hlavné stereo: (Auralic Aries mini + SP audio power supply -> Chord Hugo TT2 -> Ayre K5Xe -> Ayre V5Xe -> Dynaudio Contour 20i)+GIK Acoustics
Slúchadlá: Hifiman Ananda s Chordom; Apple Airpods 3th. gen.
Fidji99
Příspěvky: 859
Registrován: 24 zář 2018 08:43

Re: MANA

Příspěvek od Fidji99 »

Ramones píše: 03 črc 2023 11:27 Z fotek je vidět, že z pohledu od beden směrem k sedačce je vlevo okno se závěsy. Předpokládám, že během soustředěnějšího poslechu si majitel závěs zatahuje. Když by dal podobný závěs k oddělení od kk, podařilo by se častečně srovnat odrazové podmínky těchto protilehlých stěn. Pro kvalitní poslech je důležitá symetrie prostoru v rámci možnosti, takže pořád lepší ten záves, než holé plochy kuch.linky.
Zaves je zlo. Mam to odskusane. Uplne nahodne redukcia frekvencii kde vobec nemas zarucenu symetriu - ked si pozries moju posluchocku, asi pre rokom som tam este mal listy a aj zavesy na obidvoch stranach a symetricke mnozstov akustickych zavesov. Vysledok nebol symetricky ani nahodou. jasne - mozu pomoct na celkovy dozvuk, ale ako akusticky provok - nie. Nechces len pravolavu symetriu - potrebujes hlavne dozvuk mat rovnomerne rozlozeny cez cely FR.

Za mna [aj ked bez merania tazko] ta miestnost vobec nemusi mat ziadny zasadny problem - 2 zakladne veci - a) repro v priestore a b) posluchove miesto dostatocne vzdialene od zadnej steny tam je + tma uz urcita akusitka je. MANA :thumbup:

Mna skor pri pohlade na miestnost napadlo zvysit pomer priameho vs odrazeneho zuku - inymi slovamu posunut sedacku dopredu k reprakom a ist viac do nearfieldove posluchu, tak aby sa neroztrhol zvuk medzi basakom a stredom. V tomto su tie Xavainy trochu nestastne kocnipovane.
Martin Logan Renaissance 15A, Focus C18+ 13xMCH/Beckersounds subwoofers 8x18in/8*2500W/Purifi&NCore
Trinnov Altitude 32/LINN Akurate&Organik 9.8.7, Sony 4K Laser Screen 124in Panasonic UB9000
Akustika GIK Snake Oil - Isoacoustics, Mogami, Kimber.
Uživatelský avatar
MANA
Příspěvky: 237
Registrován: 30 zář 2021 22:17

Re: MANA

Příspěvek od MANA »

Ahoj matus_pigy: na začátek Ti musím poděkovat za D1. Již jsem nechal upgradovat na verzi S k plné spokojenosti - přístroj je v super stavu :thumbup:
Co se týče řešení symetrie, tak v podstatě díky prosklené části je to u mě veliký oříšek. Závěs je originál divadelní opona s poměrně hustým navrstvením. Celý jsem ho zatahoval v minulosti, než jsem si nechal naměřit a upravit místnost Martinem Vitvarem - letos na jaře, takže poměrně čerstvá věc. Po této změně, závěs zatahuji tak, aby maximálně zakryl třetinu prostoru - při větším zatažení již slyším úbytek na výškách a prostor se díky silnému zatlumení jedné stěny se závěsem úplně rozbije. Měl jsem také v místnosti položený poměrně velký a hustý koberec + akustickou pěnu, kde to bylo možné umístit - pod obrazy, na stěnu atd. Tím jsem sice dosáhl +/- poslouchatelného prostoru - symetrie, ale Virtuosy díky jejich charakteru - úplně ztratily výšky a basy byly velice hutné (kulantně řečeno).
MV mi v podstatě podle možností naladil místnost tak, aby nedocházelo k silným odrazům basů, čímž místnost trpěla nejvíce. Nyní mám v místnosti nainstalováno celkem 8 kusů Boomkillerů ( 2ks vedle pravé repro laděné na 40 Hz, 2ks v protějším zadním rohu za závěsem na 55 Hz, a zbylé 3 kusy velké + jeden malý pod gramofonem (protyp) jsou laděné na 80 Hz. Tím se mi basy hodně uklidnily. Na strop jsem si také vyrobil amatérskou sestavu dřevěných difuzních panelů dle kalkulačky na webu (skyline + QRD) a vyměnil velký koberec za menší. MV mi ještě doplnil dvě Photoecha Matrix a ve finále jsem si ještě pohrál s umístěním knih ve všech policích (za repro i na zadní stěně), tak aby z části fungovaly jako difuze - opět dle doporučení MV. Nejprve jsem se snažil udělat úpravu akustiky svépomocí - v podstatě jsem jako první umístil panely na strop, ale výsledek byl špatný a pochopil jsem, že pokud to chci dostat alespoň na nějakou úroveň v rámci místnosti, tak v mém případě potřebuji pomoc odborníka.
Co se týče umístění a řešení KK, tak Ramones má pravdu v tom, že by umístění závěsu v protilehlém rohu vedlo k lepší symetrii odrazů. Zde však mám ještě jednu variantu, kterou bych v budoucnu chtěl zrealizovat. Za stěnou kde je umístěna digestoř, trouba, dřez atd. je garáž. Vážně uvažuji o tom, že kuchyň přestěhuji do prostor garáže a nebo ji alespoň cca o 2 metry posunu hlouběji a tím budu moci umístit před ní závěs nebo stěnu. Garáž využívám pouze jako skladový prostor - auto stojí venku, tak uvidíme :-). S manželkou to mám již předjednané, nicméně uvidíme, nyní mám poměrně čerstvou změnu akustiky a docela se mi to líbí. Změnou jsem vyřešil basy a díky umístění difuze a odstranění poměrně velké plochy tlumících materiálů/pěny, se mi otevřely výšky a vyšší středy, což mě překvapilo nejvíce.
A tím se dostávám k ladění Virtuos. Zvuk repro se mi od začátku líbil a stále jsem měl a mám snahu jej posunout dál. Pořídil jsem si je v lednu 2017 a v podstatě celou dobu jsem měl pocit, že nevyužívám jejich potenciál a dokud se zvukem nebudu spokojený, tak se budu snažit to dotáhnout co nejdál. Cca před 4 roky jsem měl slabou chvilku a nabídl je k prodeji. Nakonec jsem díky radě hifistů prodej stáhl a pokračoval dál v ladění. To bylo období, kdy jsem hodně čerpal z tohoto fóra a také poslouchal rady kluků, kteří se ke mě zastavili a ochotně mi radili, jak se posunout dál. Pro mě byl největší oříšek basy, které se mi při každé změně vždy pohnuly k lepšímu (nový zesilovač, podložky pod repro, síťová pračka atd.), ale stále to nebylo ono. S tímto souvisely i vyšší středy a výšky, které byly tlumené a nezněly tak, jak jsem vždy slyšel u kamarádů. Naopak u Virtuosy se mi vždy líbil ten klid, prostor, syrovost a plnost zvuku, což jsem zase vždy neslyšel u jiných sestav. Až jsem se dostal k letošnímu roku, změně akustiky a laborování s kabely. V současné době jsem opravdu hodně překvapený, jak se zvuk změnil a poslední dvě úpravy měly z mého pohledu razantní vliv na výsledek.
Nyní mám pocit, že mi Virtuosa hraje dle mých představ a uvidím, co bude dál. Neskrývám slabost pro výrobky z řady SPaudio/STRANKA, které se mi opravdu moc líbí a zvukově zapadají do mého vkusu - mých přestav. Rozhodně však nyní jsem spokojený s výsledkem, jaký doma mám a chci si ho užít dobrým poslechem u sklenice dobrého vína. Jak se říká není kam spěchat a Virtuosy si nyní chci užít.
Snad jsem se moc nerozepsal - vím, že mám sklony ke zbytečné omáčce v textu, ale prostě krátce to popsat neumím :smile:

Fajn den a díky za zájem :thumbup:
SPaudio-P1(S) + A400(S),STRANKA GT2
SPaudio-D1(S),ROON Nucleus,Pioneer PD-S904 transport
Project RPM10, Ortofon SPU Royal N, Parasound JC3+
PSaudio P20, solo přívod
STRANKA,Townshend,Roth,PSaudio,Oyade,VDH
akustika Martin Vitvar
STRANKA RBS podložky
Uživatelský avatar
MANA
Příspěvky: 237
Registrován: 30 zář 2021 22:17

Re: MANA

Příspěvek od MANA »

Fidji99 píše: 03 črc 2023 13:31
Ramones píše: 03 črc 2023 11:27 Z fotek je vidět, že z pohledu od beden směrem k sedačce je vlevo okno se závěsy. Předpokládám, že během soustředěnějšího poslechu si majitel závěs zatahuje. Když by dal podobný závěs k oddělení od kk, podařilo by se častečně srovnat odrazové podmínky těchto protilehlých stěn. Pro kvalitní poslech je důležitá symetrie prostoru v rámci možnosti, takže pořád lepší ten záves, než holé plochy kuch.linky.
Zaves je zlo. Mam to odskusane. Uplne nahodne redukcia frekvencii kde vobec nemas zarucenu symetriu - ked si pozries moju posluchocku, asi pre rokom som tam este mal listy a aj zavesy na obidvoch stranach a symetricke mnozstov akustickych zavesov. Vysledok nebol symetricky ani nahodou. jasne - mozu pomoct na celkovy dozvuk, ale ako akusticky provok - nie. Nechces len pravolavu symetriu - potrebujes hlavne dozvuk mat rovnomerne rozlozeny cez cely FR.

Za mna [aj ked bez merania tazko] ta miestnost vobec nemusi mat ziadny zasadny problem - 2 zakladne veci - a) repro v priestore a b) posluchove miesto dostatocne vzdialene od zadnej steny tam je + tma uz urcita akusitka je. MANA :thumbup:

Mna skor pri pohlade na miestnost napadlo zvysit pomer priameho vs odrazeneho zuku - inymi slovamu posunut sedacku dopredu k reprakom a ist viac do nearfieldove posluchu, tak aby sa neroztrhol zvuk medzi basakom a stredom. V tomto su tie Xavainy trochu nestastne kocnipovane.
Fidji99, děkuji za hodnocení a podnět :thumbup: Je pravdou, že umístění repro v prostoru a sedačky vůči repro má u mě veliký vliv na zvuk. Stále se snažím najít ten optimální prostor - vždy musím chvíli naposlouchat a následně udělat změnu. Hodně dělá také natočení Virtuos vůči poslechovému místu.
Jsem rád za vaše názory - proto jsem dal detailnější foto místnosti, aby z toho bylo možné něco vyčíst :angel:
SPaudio-P1(S) + A400(S),STRANKA GT2
SPaudio-D1(S),ROON Nucleus,Pioneer PD-S904 transport
Project RPM10, Ortofon SPU Royal N, Parasound JC3+
PSaudio P20, solo přívod
STRANKA,Townshend,Roth,PSaudio,Oyade,VDH
akustika Martin Vitvar
STRANKA RBS podložky
matus_pigy
Příspěvky: 165
Registrován: 25 pro 2019 23:22

Re: MANA

Příspěvek od matus_pigy »

Je skvele,ze ta podporuje manzelka.Tiez mam to stastie.Prajem ti hlavne mnoho spokojnosti a posluchovych zazitkov.O tom to predsa je :angel:
Hlavné stereo: (Auralic Aries mini + SP audio power supply -> Chord Hugo TT2 -> Ayre K5Xe -> Ayre V5Xe -> Dynaudio Contour 20i)+GIK Acoustics
Slúchadlá: Hifiman Ananda s Chordom; Apple Airpods 3th. gen.
efičák
Příspěvky: 661
Registrován: 15 říj 2012 16:32
Bydliště: Ostrava Jih

Re: MANA

Příspěvek od efičák »

Ahoj Mana, konstruktér XN Virtuosa řekl, že jsou zaříznuté do signálu a nejsou nic pro mně. :lol:
Velký basák je velmi hladový a zesilovač musí být proudový krutopřísňák a tak mě těší, že jsi spokojený. (*)

Vše máš moc hezky ustaveno a analogovou cestu teda závidím, to musí být pravý analog. Mechanika Pioneeru je super. Přeju vše dobré a děkuju za inspirativní představení.
Zvuk dobrý - všechno dobré
Pytell
Příspěvky: 833
Registrován: 02 led 2011 09:18
Bydliště: Praha

Re: MANA

Příspěvek od Pytell »

Ahoj Marián,

jsem rád, že si napsal. Rád jsem Tě poznal, a snad trochu pomohl ze začátku. Někdy musím dorazit na poslech, naposled jsem to slyšel bez akustiky Martina V. Virtuosy jsou skvělé bedny. Skvělý posun, jsem zvědav na kabeláž Stránka.
blesk666
Příspěvky: 1322
Registrován: 24 bře 2013 22:26

Re: MANA

Příspěvek od blesk666 »

Mana: tiez ocenujem predstavenie sa a aj obyvack/posluchovku. Mas to pekne a vyzera to aj funkcne
Audio PC+Daphile+DRC/Lindemann CD1SE/Chord Dave+Choral stand>Denafrips Athena>PMA PA4-Big Brother>Marten Django XL
230V:VDH,Furutech,NA,Viborg, prepoje:Crystal Cable,Audioquest
Uživatelský avatar
MANA
Příspěvky: 237
Registrován: 30 zář 2021 22:17

Re: MANA

Příspěvek od MANA »

@efičák: děkuji za odpověď, moc si toho vážím. Tvé příspěvky vždy s chutí pročítám, tebou volená slova vždy pohladí na duši :angel: Analogovou cestu zatím ještě nemám zcela doladěnou. Poslední změnu/update, kterou jsem udělal byl Hexmat, za což vděčím zdejším členům tohoto fóra, kteří tento z mého pohledu skvělý slipmat objevili a také členovi Pytell, který mi ho ochotně půjčil na vyzkoušení :thumbup: . Po pár tónech nebylo o čem přemýšlet :-). Další změnu u mě přinesly nožičky. Mimochodem při našem posledním telefonickém hovoru, jsi mi doporučoval právě nožičky vyzkoušet, tak jsem tak i učinil. Zde jsem šel za mě opět osvědčenou cestou a jako první zvolil tehdy rodící se RBS podložky ze stáje SPaudio. Líbili se mi natolik, že jsem dále již neměl potřebu hledat. Nyní mě čeká ještě volba podložek pod Parasounda a signálový kabel, kde zatím využívám Tvůj VDH The Second, za což také moc díky ^:)^ . No a basy u Virtuos - UF opravdu oříšek, ale nyní mám pocit, že jsem konečně toho hřebce zkrotil - tak uvidíme. Zvukově se mi teď natolik líbí, že si to jen užívám a opět naposlouchávám svoji oblíbenou muziku.

@Pytell: díky Mirku. Potěšení je na mé straně. Opravdu jsi mi hodně pomohl. Za mě jsi skvělý člověk a velký hifista. Tvé zkušenosti, spojené s parádním poslechem doplněné příjemným a velmi zajímavým povídáním o HI-FI mě vždy moc baví a na návštěvy k tobě se opakovaně těším. Ten analogový zvuk Tvého kotoučáku Technics (snad jsem se o této mašině vyjádřil dostatečně důstojně a s respektem :cool: ) nemůžu dostat z hlavy - zejména pak Muddyho Waterse a jeho Folk Singer - ^:)^ . Na poslech jsi zvaný kdykoliv, moc rád tě přivítám. Myslím, že budeš mít i poměrně dobré srovnání s poslední tvou návštěvou - změn je opravdu hodně. Sám uslyšíš a opět se budu těšit na Tvůj názor - naposledy jsi mě nakopl, že basy nejsou stále OK, čímž začala moje cesta radikální změny akustiky prostoru - díky kamaráde za upřímnost :thumbup: .

@blesk666 moc díky. Tvého názoru si také velice cením. Mám tě za zkušeného hifistu, který provozuje parádní sestavu. Tvůj poslední přírůstek v podobě DACu Chord DAVE je opravdu bomba. Vše co jsi kolem tohoto přístroj napsal a Tvoji cestu k němu jsem pozorně pročítal :smile:

Ještě jednou chlapi díky moc za vaše slova a přeji mnoho stráveného času u Vámi oblíbené muziky....
SPaudio-P1(S) + A400(S),STRANKA GT2
SPaudio-D1(S),ROON Nucleus,Pioneer PD-S904 transport
Project RPM10, Ortofon SPU Royal N, Parasound JC3+
PSaudio P20, solo přívod
STRANKA,Townshend,Roth,PSaudio,Oyade,VDH
akustika Martin Vitvar
STRANKA RBS podložky
Uživatelský avatar
MANA
Příspěvky: 237
Registrován: 30 zář 2021 22:17

Re: MANA

Příspěvek od MANA »

Ještě mě napadlo zveřejnit pro zajímavost a inspiraci pár foto, kdy jsem budoval základu pro polici pod gramofon. Na základě doporučení hifisty Lachima, jsem zabudoval/vlepil do nosné zdi opravdu velkou dlažbu běžně dostupnou v hobbymarketu, na kterou jsem pomocí chemické kotvy a 2 nerezových závitových tyčí zavěsil polici Project Wallmount It 3. Tohle opravdu funguje - prevence proti otřesům opravdu výborná. Byl jsem Lachimem tehdy upozorněn, že to musí být nosná zeď - no naštěstí to tak i vycházelo. Z toho mám opravdu dobrý pocit :angel: Myslím, že to byl jeden z klíčových kroků, kdy jsem si nastavil cestu pro ladění analogové cesty.
.
IMG_2100.jpeg
IMG_2103.jpeg
IMG_2104.jpeg
IMG_2107.jpeg
IMG_2277.JPG
63983680367__C2F35AE8-AAD6-498B-94C1-325158DAB17E 2.jpeg
IMG_2293.jpeg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
SPaudio-P1(S) + A400(S),STRANKA GT2
SPaudio-D1(S),ROON Nucleus,Pioneer PD-S904 transport
Project RPM10, Ortofon SPU Royal N, Parasound JC3+
PSaudio P20, solo přívod
STRANKA,Townshend,Roth,PSaudio,Oyade,VDH
akustika Martin Vitvar
STRANKA RBS podložky
Uživatelský avatar
MANA
Příspěvky: 237
Registrován: 30 zář 2021 22:17

Re: MANA

Příspěvek od MANA »

matus_pigy píše: 03 črc 2023 12:28 Ramones,nehnevaj sa,zavesy definitivne nepodporujem…ani tie pri okne,ani za posluchovym miestom...Asymetria miestnosti sposobena oknom na pravej strane je nevyriesitelna,resp. len ciastocne vyriesitelna je tak,ze by museli byt VHODNE akusticke telesa umiestne po celej dlzke okna v posluchovej vyske.Vsetko samozrejme podlozene doslednymi meraniami.Co je z hladiska vyuzivania miestnosti nemozne…Nechcel som sa tu rozpisovat a zbytocne demotivovat Manu.Asymetria je podla mna najtazsia vec v akustike.Zavesy definitivne nevyriesia problem so symetriou,pretoze utlmia vyrazne vysoke frekvencie,pricom nizsie stredne frekvencie a samozrejme vsetky nizke frekvencie nimi prejdu ako maslom a pripadny dozvuk nevyriesia.Navyse zvuk by sa mohol tvarit omnoho horsi,mrtvy,prehucany.Z druhej,lavej strany strany by naopak chybajuci zaves sposobil odrazmi vysokych a strednych frekvencii od steny dalsiu asymetriu.Zavesy su v tomto pripade len ako vizualna zabrana ktoru nepodporujem.Myslim si,ze vsetko bude Mana postupne riesit a hlavne tak,ze akustik,meraniami citlivo navrhne konkretne riesenie.
Nejsem v problematice akustiky znalý a zkušenosti mám opravdu mizivé a poměrně čerstvé. Nicméně výše podtržené vnímám velice intenzivně a při větším zatažení závěsu dojde k citelnému poklesu výšek a středy se začnou silně tlačit dopředu - zde je zřejmě výše zmíněný pojem matusem_pigy hučet na místě. Stejně se mi choval i koberec, tak jsem zvolil menší koberec/plochu. Na můj dotaz na M.Vitvara, jak ještě více oživit zvuk, tak mi doporučil zkusit odstranit koberec a nebo ho z části srolovat a zjistit, co to udělá. Shodou okolností byl u mě kamarád hifista a oba jsme se shodli, že odstranění koberce a výměna za menší, opravdu pozitivně pomohla - zvuk se otevřel. Proto se nyní snažím více používat difuzi místo tlumení. Prostě to zkouším a výsledek se mi zatím líbí, tak uvidíme, jak budu pokračovat. Pro představu při změně akustiky a snaze otevřít více reprodukci, jsem z místnosti vynesl 6 plných vyvýšených přepravek knih - změna opět výrazná. Původně jsem měl knihovny za repro doslova napěchané knihami, což z dnešního pohledu nebylo také dobře.
SPaudio-P1(S) + A400(S),STRANKA GT2
SPaudio-D1(S),ROON Nucleus,Pioneer PD-S904 transport
Project RPM10, Ortofon SPU Royal N, Parasound JC3+
PSaudio P20, solo přívod
STRANKA,Townshend,Roth,PSaudio,Oyade,VDH
akustika Martin Vitvar
STRANKA RBS podložky
efičák
Příspěvky: 661
Registrován: 15 říj 2012 16:32
Bydliště: Ostrava Jih

Re: MANA

Příspěvek od efičák »

Mano díky, dnes hrálo na Tvou počest album Richard a hosté, s Hegerovou a Richardem Mullerem - Stín stíhá stín.
Pan Otec přímo z Tesly / SEV, to je vynikající rodokmen. Můžeš používat titul analogový princ. :mrgreen:


Obrázek
Zvuk dobrý - všechno dobré
Uživatelský avatar
MANA
Příspěvky: 237
Registrován: 30 zář 2021 22:17

Re: MANA

Příspěvek od MANA »

efičák píše: 03 črc 2023 22:48 Mano díky, dnes hrálo na Tvou počest album Richard a hosté, s Hegerovou a Richardem Mullerem - Stín stíhá stín.
Pan Otec přímo z Tesly / SEV, to je vynikající rodokmen. Můžeš používat titul analogový princ. :mrgreen:


Obrázek
Moc díky - velice si toho vážím :thumbup: Jsi opravdový hifinadšenec ^:)^ Někdy si opět musíme zavolat a pokecat :smile:
SPaudio-P1(S) + A400(S),STRANKA GT2
SPaudio-D1(S),ROON Nucleus,Pioneer PD-S904 transport
Project RPM10, Ortofon SPU Royal N, Parasound JC3+
PSaudio P20, solo přívod
STRANKA,Townshend,Roth,PSaudio,Oyade,VDH
akustika Martin Vitvar
STRANKA RBS podložky
aretax
Příspěvky: 3078
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: MANA

Příspěvek od aretax »

Čítam podrobne Tvoju aktivitu pri riešení akustiky. Vidím, že to berieš vážne a páči sa mi, čo si urobil. Nejaké pripomienky by som mal, napr. odstránenie kníh. Mne sa knihy prejavili ako najlepší difúzor. Police nesmú byť napechované, medzi knihami musia byť medzery. Tak isto aj záves. Ja mám hrubý záves na celej stene a pri zatiahnutí sa zvuk podstatne zlepší a žiadne výšky sa nestrácajú. Ja by som Ti doporučil dať difúzne panely do stredu za reproduktory. Najhoršie je umiestnenie televízora medzi bedňami. Ak ho nie je možné odstrániť, možno by bolo dobré dať aspoň nad televízor nejaké difúzne panely. Ale to všetko sú iba moje úvahy. Každý priestor a aj každá aparatúra sa chová inak. A hlavne každý poslucháč má iný hudobný vkus. Ak by si mal záujem, môžeš ma navštíviť, možno aj u mňa nájdeš niečo, čo by Ťa mohlo inšpirovať. Z Prahy to nie je tak ďaleko, bývam totiž v blízkosti hraníc ČR/SR.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
matus_pigy
Příspěvky: 165
Registrován: 25 pro 2019 23:22

Re: MANA

Příspěvek od matus_pigy »

Suhlasim s Aretaxom,difuzne panely patria za bedne namiesto telky.Pokial by to malo byt co sa tohto tyka uplne dobre,tak aj pristroje ktore mas na policiach je nutne dat na zem.Za bednami by mali byt len difuzne panely a ine akusticke panely.Skrine a pristroje su nevhodne.Je to tiez velka zmena a zalezi,ako si ochotny ustupovat.
Hlavné stereo: (Auralic Aries mini + SP audio power supply -> Chord Hugo TT2 -> Ayre K5Xe -> Ayre V5Xe -> Dynaudio Contour 20i)+GIK Acoustics
Slúchadlá: Hifiman Ananda s Chordom; Apple Airpods 3th. gen.
Uživatelský avatar
MANA
Příspěvky: 237
Registrován: 30 zář 2021 22:17

Re: MANA

Příspěvek od MANA »

aretax píše: 04 črc 2023 06:21 Čítam podrobne Tvoju aktivitu pri riešení akustiky. Vidím, že to berieš vážne a páči sa mi, čo si urobil. Nejaké pripomienky by som mal, napr. odstránenie kníh. Mne sa knihy prejavili ako najlepší difúzor. Police nesmú byť napechované, medzi knihami musia byť medzery. Tak isto aj záves. Ja mám hrubý záves na celej stene a pri zatiahnutí sa zvuk podstatne zlepší a žiadne výšky sa nestrácajú. Ja by som Ti doporučil dať difúzne panely do stredu za reproduktory. Najhoršie je umiestnenie televízora medzi bedňami. Ak ho nie je možné odstrániť, možno by bolo dobré dať aspoň nad televízor nejaké difúzne panely. Ale to všetko sú iba moje úvahy. Každý priestor a aj každá aparatúra sa chová inak. A hlavne každý poslucháč má iný hudobný vkus. Ak by si mal záujem, môžeš ma navštíviť, možno aj u mňa nájdeš niečo, čo by Ťa mohlo inšpirovať. Z Prahy to nie je tak ďaleko, bývam totiž v blízkosti hraníc ČR/SR.
Ahoj Aretax, díky za reakci a vyjádření tvého názoru - opět další z členů, u kterého mám pocit, že ho znám již dlouho, protože často pročítám jeho příspěvky a čerpám inspiraci :-). Slyšeli jsme se telefonicky a psali si i mailem koncem loňského roku. Tvé zkušenosti a vědomosti ohledně akustiky, stavby gramofonů a celkově HI-FI jsou opravdu veliké a hodně jsem se dozvěděl. Slíbil jsem Ti také tehdy návštěvu, ale bohužel mi nevyšel čas a také jsem neměl vše hotové, co jsem chtěl provést a udělat, abych měl sestavu v určitém stavu a opravdu již mohl nabírat konkrétní zkušenosti. Nyní je to jinak a moc rád se k tobě vydám. Vidím to tak, že po prázdninách se ozvu s nějakým termínem.
Co se týče knih, tak je mám nyní difuzně rozhozené a pouze v jedné řadě každá buňka - původně byly napěchované a navíc ve dvou řadách - napěchované byly tak, že jsem musel v některém případě použít i kleště, abych první knihu uvolnil a vyndal :crazy: . Byl to jeden velký celistvý celek, který nefungoval jako difusor a ani jako absorbér - spíš se jednalo o robustní hmotu, od které se zvuk pouze odrážel. Nové rozmístění a difuzní uspořádání mi akustiku hodně mění a do uvedeného nynějšího stavu, jsem knihy přeskládával nesčetněkrát. Vždy mi to ovlivnilo chování akustiky - zejména středy a chvíli trvalo, než jsem to dostal do současného stavu, ikdyž připouštím, že si s tím ještě budu určitě hrát a zkoušet. Ohledně umístění televizoru mezi repro, tak to vidím jako velikou slabinu. Abych byl upřímný, tak jsem zatím telku ani nezkoušel sundat - bylo by to sice raz-dva, ale bojím se výsledku - těžko by se vracela zpět a to není nyní na pořadu dne. Do budoucna to však vyzkouším, ale to musím mít již vymyšlenou alternativu - třeba projektor a plátno. Teď mě napadlo, že manželka mluvila o nové telce do ložnice - noooo, uvidíme :angel: .
@ matus_pigy : police se bohužel nevzdám a opět souhlasím, že bez ní by to bylo lepší. Hold někdy musí člověk udělat kompromisy. Praktičnost v tomto případě zvítězila nad účelností. Alespoň jsem tuto dřevěnou desku pomocí závitových tyčí ukotvil přímo do zdi, takže drží opravdu pevně a nemá žádné jiné podpěry. Pro mě skloubení účelu s praktičností. Na druhou stranu jsem věcem a názorům otevřený, tak uvidíme do budoucna. Třeba se mi bude něco líbit a najdu řešení, jak polici obejít - uvidíme :-).

Ještě jednou díky za názor M.
SPaudio-P1(S) + A400(S),STRANKA GT2
SPaudio-D1(S),ROON Nucleus,Pioneer PD-S904 transport
Project RPM10, Ortofon SPU Royal N, Parasound JC3+
PSaudio P20, solo přívod
STRANKA,Townshend,Roth,PSaudio,Oyade,VDH
akustika Martin Vitvar
STRANKA RBS podložky
aretax
Příspěvky: 3078
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: MANA

Příspěvek od aretax »

Rád Ťa privítam u mňa. Čo sa týka TV, dá sa to veľmi jednoducho provizórne vyriešiť. TV necháš na mieste. Keď si vyrobíš konštrukciu na zavesenie difúznych polystyrénových panelov tak, aby si ich jednoducho zavesil na TV (predtým ich poriadne namaľuj farbou na steny, aby sa stratil absorpčný efekt). Pri pozeraní TV ich jednoducho zložíš, prípadne naopak - pri počúvaní ich jednoducho zavesíš na TV.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
Uživatelský avatar
MANA
Příspěvky: 237
Registrován: 30 zář 2021 22:17

Re: MANA

Příspěvek od MANA »

aretax píše: 04 črc 2023 20:03 Rád Ťa privítam u mňa. Čo sa týka TV, dá sa to veľmi jednoducho provizórne vyriešiť. TV necháš na mieste. Keď si vyrobíš konštrukciu na zavesenie difúznych polystyrénových panelov tak, aby si ich jednoducho zavesil na TV (predtým ich poriadne namaľuj farbou na steny, aby sa stratil absorpčný efekt). Pri pozeraní TV ich jednoducho zložíš, prípadne naopak - pri počúvaní ich jednoducho zavesíš na TV.
Díky, nabídku určitě využiji - hodně mě Tvá sestava a zvuk u tebe zajímá a rád se dozvím něco nového - inspirativního :smile:

Díky za podnět ohledně řešení TV. Zní to zajímavě a myslím, že to opravdu i zkusím. Vymýšlet takové výzvy mě baví. Jak bude čas a nálada, tak se do toho pustím. Věřím, že pokud bych odrazovou plochu TV vyřešil elegantními mobilními difuzními panely, tak to bude super ^:)^ . Mám výhodu v tom, že zde mám hodně volného prostoru, kam panely vždy mohu uložit a využívat při soustředěném poslechu :thumbup: Už se těším na návštěvy/kamarády nehifisty, jak jim to budu prezentovat a vysvětlovat :smile: Mám takovou zkušenost, že pokud se to vymyslí dobře, tak to i dobře vypadá. Měl jsem trochu obavu, jak moje rodina a kamarádí přijmou mou snahu o akustiku v obýváku (zda jsem to již nepřehnal) a nakonec to dopadlo nad moje očekávání - většina to přijala jako velice zajímavé a některým se to dokonce i líbilo. Jak říkám - bydlím tady já a chci se zde cítit dobře a navíc mi to manželka schvaluje, když vidí, kolik hodin strávím poslechem a stále mě to baví :-). Nechci žít v místnosti, kterou budu upravovat jen pro to, aby se líbila návštěvám. Je to na každém, jak se rozhodne a je to každého osobní věc :angel:

Pokud by zde někdo z členů fóra měl již vymyšlené řešení mobilní difuze umístěné na TV podobným způsobem, jak popisuje Aretax, tak budu moc rád za podněty-inspiraci :cool:

Prima poslech všem M.
SPaudio-P1(S) + A400(S),STRANKA GT2
SPaudio-D1(S),ROON Nucleus,Pioneer PD-S904 transport
Project RPM10, Ortofon SPU Royal N, Parasound JC3+
PSaudio P20, solo přívod
STRANKA,Townshend,Roth,PSaudio,Oyade,VDH
akustika Martin Vitvar
STRANKA RBS podložky
aretax
Příspěvky: 3078
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: MANA

Příspěvek od aretax »

Ja používam tieto:
https://www.zvuk.sk/produkt/vicoustic-m ... 25428.html
Sú aj v bielej farbe, ale ako som písal, je dobré ich natrieť aspoň 2 - 3 vrstvami Primalexu, pretože čiastočne aj absorbujú. Ideálne by boli drevené, ale tie sú na TV veľmi ťažké.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
Uživatelský avatar
MANA
Příspěvky: 237
Registrován: 30 zář 2021 22:17

Re: MANA

Příspěvek od MANA »

aretax píše: 05 črc 2023 07:13 Ja používam tieto:
https://www.zvuk.sk/produkt/vicoustic-m ... 25428.html
Sú aj v bielej farbe, ale ako som písal, je dobré ich natrieť aspoň 2 - 3 vrstvami Primalexu, pretože čiastočne aj absorbujú. Ideálne by boli drevené, ale tie sú na TV veľmi ťažké.
Děkuji Aretax za typ. Skyline difuzory od Vicoustic se mi líbí - vypadají dobře. Napadla mě také varianta materiálu z velice lehké dřeviny, kterou jsem viděl v Bauhausu. Objevil jsem tento materiál při výběru hranolků pro skyline difuzory na strop a překvapilo mě, jak byl tento tuším dvoumetrový hranolek lehký. Kamarád mi vysvětlil, že to je snad nějaká rychle-rostoucí dřevina. Když jsem hranol vzal poprvé do ruky, tak jsem měl co dělat, aby mi z ruky nevyletěl jako šíp - čekal jsem těžkou kládu a bylo to takové pírko :-). Určitě spousta lidí ví, o čem mluvím a tento materiál zná. Dobře by se s ním pracovalo a jako finálně bych ho napustil tvrdým voskem - čímž bych ho uzavřel. Dle tvých rad z předešlých příspěvků bych nátěry/vrstvy dělal postupně a vždy poslechl jak se to po nátěru chová a případně přidal další vrstvu :thumbup: Na TV bych ho nejspíš zkusil přichytit pomocí nerezových závitových tyčí (nepruží tolik), které bych umístil pomocí chemické kotvy těsně nad TV a potáhl nějakou asi černou bužírkou - možná černá smršťovačka :roll: Tím bych tyč do jisté míry zamaskoval a splynula by s TV - musela by být opravdu těsně nad ní, což není problém docílit, díky flexibilnímu nastavení držáku TV. Rád se při těchto věcech realizuji sám - pokud je dovedu vyrobit :-). Zjistil jsem také, že prostor nad TV, kde je nyní umístěný obraz, je cca o 10 cm vyšší, oproti TV. Panel bych mohl vždy zavěsit nad TV (vyřešení skladového místa) a pokud bych chtěl, tak ho pověsit na TV a užívat soustředěného poslechu :roll:
No variant je hodně a už mě to zase začíná chytat - cítím, jak se ta realizace blíží =)) Chvíli bude trvat nalezení vhodného lehkého materiálu a potom již nic nestojí v cestě - snad krom volného času, kterého není nikdy dost.

Díky a Měj se fajn M.
SPaudio-P1(S) + A400(S),STRANKA GT2
SPaudio-D1(S),ROON Nucleus,Pioneer PD-S904 transport
Project RPM10, Ortofon SPU Royal N, Parasound JC3+
PSaudio P20, solo přívod
STRANKA,Townshend,Roth,PSaudio,Oyade,VDH
akustika Martin Vitvar
STRANKA RBS podložky
Zdeny
Příspěvky: 472
Registrován: 29 pro 2010 07:53

Re: MANA

Příspěvek od Zdeny »

MANA píše: 04 črc 2023 11:40
aretax píše: 04 črc 2023 06:21 Čítam podrobne Tvoju aktivitu pri riešení akustiky. Vidím, že to berieš vážne a páči sa mi, čo si urobil. Nejaké pripomienky by som mal, napr. odstránenie kníh. Mne sa knihy prejavili ako najlepší difúzor. Police nesmú byť napechované, medzi knihami musia byť medzery. Tak isto aj záves. Ja mám hrubý záves na celej stene a pri zatiahnutí sa zvuk podstatne zlepší a žiadne výšky sa nestrácajú. Ja by som Ti doporučil dať difúzne panely do stredu za reproduktory. Najhoršie je umiestnenie televízora medzi bedňami. Ak ho nie je možné odstrániť, možno by bolo dobré dať aspoň nad televízor nejaké difúzne panely. Ale to všetko sú iba moje úvahy. Každý priestor a aj každá aparatúra sa chová inak. A hlavne každý poslucháč má iný hudobný vkus. Ak by si mal záujem, môžeš ma navštíviť, možno aj u mňa nájdeš niečo, čo by Ťa mohlo inšpirovať. Z Prahy to nie je tak ďaleko, bývam totiž v blízkosti hraníc ČR/SR.
Ahoj Aretax, díky za reakci a vyjádření tvého názoru - opět další z členů, u kterého mám pocit, že ho znám již dlouho, protože často pročítám jeho příspěvky a čerpám inspiraci :-). Slyšeli jsme se telefonicky a psali si i mailem koncem loňského roku. Tvé zkušenosti a vědomosti ohledně akustiky, stavby gramofonů a celkově HI-FI jsou opravdu veliké a hodně jsem se dozvěděl. Slíbil jsem Ti také tehdy návštěvu, ale bohužel mi nevyšel čas a také jsem neměl vše hotové, co jsem chtěl provést a udělat, abych měl sestavu v určitém stavu a opravdu již mohl nabírat konkrétní zkušenosti. Nyní je to jinak a moc rád se k tobě vydám. Vidím to tak, že po prázdninách se ozvu s nějakým termínem.
Co se týče knih, tak je mám nyní difuzně rozhozené a pouze v jedné řadě každá buňka - původně byly napěchované a navíc ve dvou řadách - napěchované byly tak, že jsem musel v některém případě použít i kleště, abych první knihu uvolnil a vyndal :crazy: . Byl to jeden velký celistvý celek, který nefungoval jako difusor a ani jako absorbér - spíš se jednalo o robustní hmotu, od které se zvuk pouze odrážel. Nové rozmístění a difuzní uspořádání mi akustiku hodně mění a do uvedeného nynějšího stavu, jsem knihy přeskládával nesčetněkrát. Vždy mi to ovlivnilo chování akustiky - zejména středy a chvíli trvalo, než jsem to dostal do současného stavu, ikdyž připouštím, že si s tím ještě budu určitě hrát a zkoušet. Ohledně umístění televizoru mezi repro, tak to vidím jako velikou slabinu. Abych byl upřímný, tak jsem zatím telku ani nezkoušel sundat - bylo by to sice raz-dva, ale bojím se výsledku - těžko by se vracela zpět a to není nyní na pořadu dne. Do budoucna to však vyzkouším, ale to musím mít již vymyšlenou alternativu - třeba projektor a plátno. Teď mě napadlo, že manželka mluvila o nové telce do ložnice - noooo, uvidíme :angel: .
@ matus_pigy : police se bohužel nevzdám a opět souhlasím, že bez ní by to bylo lepší. Hold někdy musí člověk udělat kompromisy. Praktičnost v tomto případě zvítězila nad účelností. Alespoň jsem tuto dřevěnou desku pomocí závitových tyčí ukotvil přímo do zdi, takže drží opravdu pevně a nemá žádné jiné podpěry. Pro mě skloubení účelu s praktičností. Na druhou stranu jsem věcem a názorům otevřený, tak uvidíme do budoucna. Třeba se mi bude něco líbit a najdu řešení, jak polici obejít - uvidíme :-).

Ještě jednou díky za názor M.
Návštěvu u Aretaxe vřele doporučuji. Hraje mu o parádně! Tímto jej zdravím.
Sestava: Lindemann 820S,Teac Esoteric 50,Bryston BP25,Bryston 14B-SST, Sanyo TP1000, Trichord Diablo, repro projekt Stealth (bas Eton 12´´, středy, výšky Accuton keramika)

Povoz: Subaru Outback 2,5i CVT 129kW 2021, Honda Civic 1,8i
Uživatelský avatar
TOM
Příspěvky: 95
Registrován: 07 kvě 2011 22:35
Bydliště: Praha

Re: MANA

Příspěvek od TOM »

aretax píše
Ja používam tieto:
https://www.zvuk.sk/produkt/vicoustic-m ... 25428.html
Sú aj v bielej farbe, ale ako som písal, je dobré ich natrieť aspoň 2 - 3 vrstvami Primalexu, pretože čiastočne aj absorbujú. Ideálne by boli drevené, ale tie sú na TV veľmi ťažké.
Aretaxi,nemá smysl to natírat,absorce záleží víc na fyzickém tvaru,zde se podívej na grafy od Vicoustic,polystyren a dřevo,absorb je ta červená křivkace

polystyren
Obrázek

dřevo
Obrázek
Naopak u tvrdýho dřeva je ta absorbce ještě o něco větší

takhle to mám já
Obrázek
Obrázek
aretax
Příspěvky: 3078
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: MANA

Příspěvek od aretax »

TOM:
Ty grafy, ja skúsenosti...
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
blesk666
Příspěvky: 1322
Registrován: 24 bře 2013 22:26

Re: MANA

Příspěvek od blesk666 »

dalo by sa to urobit ako mobilny “paravan” Teda postavit na nohy a dat pocas posluchu pred telku
Audio PC+Daphile+DRC/Lindemann CD1SE/Chord Dave+Choral stand>Denafrips Athena>PMA PA4-Big Brother>Marten Django XL
230V:VDH,Furutech,NA,Viborg, prepoje:Crystal Cable,Audioquest
Fidji99
Příspěvky: 859
Registrován: 24 zář 2018 08:43

Re: MANA

Příspěvek od Fidji99 »

aretax píše: 05 črc 2023 07:13 Ja používam tieto:
https://www.zvuk.sk/produkt/vicoustic-m ... 25428.html
Sú aj v bielej farbe, ale ako som písal, je dobré ich natrieť aspoň 2 - 3 vrstvami Primalexu, pretože čiastočne aj absorbujú. Ideálne by boli drevené, ale tie sú na TV veľmi ťažké.
Je uz nova generacia - napr na THomann.de , ale v principe vsetky tie EPS su rovnake - ked to ma rovnaky tvar. EPSko ti vzdy bude trochu absorbovat, co v principe nie je zle. Ked chces inu farbu - vzdy sa da nastriekat. Hlavne to je lahke, na skusanie to udrzi aj obojstranna paska na stene

https://www.thomann.de/cz/cat_GK_stakdi ... ilter=true
Martin Logan Renaissance 15A, Focus C18+ 13xMCH/Beckersounds subwoofers 8x18in/8*2500W/Purifi&NCore
Trinnov Altitude 32/LINN Akurate&Organik 9.8.7, Sony 4K Laser Screen 124in Panasonic UB9000
Akustika GIK Snake Oil - Isoacoustics, Mogami, Kimber.
Uživatelský avatar
MANA
Příspěvky: 237
Registrován: 30 zář 2021 22:17

Re: MANA

Příspěvek od MANA »

@Zdeny - věřím, že to bude u Aretaxe velice zajímavé a inspirativní, je to zkušený hifista/nadšenec

@TOM - díky za příspěvek a názor. Myslím, že grafy a teorie jsou důležité a to co je v nich uvedené, je opravdu zajímavé. Nepochybuji ani o té praktické stránce, která se někdy s teorií nemusí zcela potkat. V případě difuzních panelů umístěných na TV, které bude možné sundat, začnu nejprve bez nátěru a pokud to na mé ucho bude v pořádku, tak to takto ponechám. Pokud budu mít pochybnosti, potom zvolím nátěr - uzavření. Nicméně pro objektivitu je dobré vědět tebou uvedenou informaci/graf ve srovnání s praktickou zkušeností Aretaxe, kterému do takto funguje. Dokud to sám nevyzkouším na vlastní akustice/prostoru, nedovedu to vyhodnotit. Akustiku v místnosti - dle fotek máš také pěkně řešenou. U mě jsem nejprve začal panely na stropě a po prvních tónech jsem byl naprosto zklamaný a jediné co jsem věděl, že to prostě nebudu sundávat - tolik práce. Následně jsem pozval M.Vitvara, který mi začal vše řešit komplexně a naštěstí mi neřekl, že panely ze stropu musí dolů - to jsem si oddychl. Výsledek je nakonec spokojenost, ale trvalo to pár návštěv a měření MV, než si to sedlo.

@blesk666 - pojmout to jako paravan, neboli to postavit na nohy a přenášet :?: Díky, dobrý nápad :thumbup: Uvidím, co nakonec zvolím, i tato varianta se mi líbí.

@Fidji99 - EPS předpokládám, že máš na mysli materiál, ze kterého jsou difuzní a jiné akustické panely vyrobené - Aretax tento materiál popisuje jako polystyrén áááá už jsem si to i vyguglil - polystyren EPS :thumbup: Díky, stánky thomann.de jsem neznal ^:)^

Chlapi, moc díky za reakce M.
SPaudio-P1(S) + A400(S),STRANKA GT2
SPaudio-D1(S),ROON Nucleus,Pioneer PD-S904 transport
Project RPM10, Ortofon SPU Royal N, Parasound JC3+
PSaudio P20, solo přívod
STRANKA,Townshend,Roth,PSaudio,Oyade,VDH
akustika Martin Vitvar
STRANKA RBS podložky
Uživatelský avatar
YamahaMan
Příspěvky: 1057
Registrován: 22 říj 2017 20:49

Re: MANA

Příspěvek od YamahaMan »

blesk666 píše: 05 črc 2023 15:40 dalo by sa to urobit ako mobilny “paravan” Teda postavit na nohy a dat pocas posluchu pred telku
Presna nad týmto rozmýšľam už rok. Mal som urobenú maketu z hrubej lepenky, ktorá sa dala poskladať ako žalúzia a
rozložiť pred TV. Musím ešte zohnať nejaký materál a dotiahnuť to do finále.....
Uživatelský avatar
MANA
Příspěvky: 237
Registrován: 30 zář 2021 22:17

Re: MANA

Příspěvek od MANA »

YamahaMan píše: 05 črc 2023 20:51
blesk666 píše: 05 črc 2023 15:40 dalo by sa to urobit ako mobilny “paravan” Teda postavit na nohy a dat pocas posluchu pred telku
Presna nad týmto rozmýšľam už rok. Mal som urobenú maketu z hrubej lepenky, ktorá sa dala poskladať ako žalúzia a
rozložiť pred TV. Musím ešte zohnať nejaký materál a dotiahnuť to do finále.....
:thumbup: Také na tom budu pracovat. Věřím, že řešení prostoru mezi reprosoustavami velmi pozitivně ovlivní akustiku a bude mít veliký vliv na prostor - snad se nemýlím :sad: , nicméně kdo nic nezkusí, tak nejen nic nezkazí, ale hlavně nezjistí :idea:

Držím palce YamahaMan :thumbup:
SPaudio-P1(S) + A400(S),STRANKA GT2
SPaudio-D1(S),ROON Nucleus,Pioneer PD-S904 transport
Project RPM10, Ortofon SPU Royal N, Parasound JC3+
PSaudio P20, solo přívod
STRANKA,Townshend,Roth,PSaudio,Oyade,VDH
akustika Martin Vitvar
STRANKA RBS podložky
Uživatelský avatar
MANA
Příspěvky: 237
Registrován: 30 zář 2021 22:17

Re: MANA

Příspěvek od MANA »

efičák píše: 03 črc 2023 22:48 Mano díky, dnes hrálo na Tvou počest album Richard a hosté, s Hegerovou a Richardem Mullerem - Stín stíhá stín.
Pan Otec přímo z Tesly / SEV, to je vynikající rodokmen. Můžeš používat titul analogový princ. :mrgreen:


Obrázek
Ahoj efičák: stále si tento tvůj příspěvek zobrazuji a udělal jsi mi tím opravu velikou radost. Titul analogový princ mi sice tak úplně nenáleží, na to jsou zde jiní adepti - kluci co mají opravdu veliké zkušenosti s analogem, gramci a sdílejí zde ochotně své zkušenosti - za mě např. Ty osobně jsi větší princ a borec jako já - přispíváš zde na HF pravidelně již opravdu dlouhou dobu ^:)^ . Nicméně musím hlavně říct, že Tvé příspěvky jsou kořením tohoto fóra. Pokud něco napíšeš, tak z toho číší klid, rozvaha, pokora a zkušenosti. Moc Ti fandím a byl bych opravdu rád, pokud bychom se někdy mohli potkat osobně - třeba u dobré kávy a jen tak si pokecat o Hi-FI :thumbup: Ať se Ti daří a měj se fajn ^:)^
SPaudio-P1(S) + A400(S),STRANKA GT2
SPaudio-D1(S),ROON Nucleus,Pioneer PD-S904 transport
Project RPM10, Ortofon SPU Royal N, Parasound JC3+
PSaudio P20, solo přívod
STRANKA,Townshend,Roth,PSaudio,Oyade,VDH
akustika Martin Vitvar
STRANKA RBS podložky
Janik
Příspěvky: 1660
Registrován: 14 pro 2020 15:35

Re: MANA

Příspěvek od Janik »

Ahoj Mana
Mas to velmi pekne zariadene! Na tento model od xavian mam slabost, krasny dizajn (tie nove sa mi moc nepacia ale zvukovo su vraj velky posun) Paci sa mi, ze si venoval aj cas, energiu a prostriedky na doladenie akustiky. Je to dost dolezite, aj ked vo vacsej miestnosti je to o trosku menej narocne ako v malej. Vela ale robi pocuvat a skusat rozne mody miestnosti. U mna sa potvrdilo to co tu pisu viaceri, ze treba verit svojim usiam. Ved napokon to robime pre seba aby sme z toho mali radost nie aby sme ohurovali navstevy. Mal som moznost vyskusat nejake podlozky pod gramo a stale som sa vratil k defaultnym magnetickym v kombinacii s pj carbon ground it. Asi vela zalezi od konkretnej kombinacii. Kazdopadne rad by som vyskusal stranka u seba doma.
Prajem vsetko dobre. Nech ta muzika stale bavi.
Gramo: Denon DP-80 DasPlinth, Ramena:Bokrand 12”,Denon DA-309 10”,Prenosky: AT33MonoAnni, EMT JSD6G, Phono: PJ RS + LPS (Rix), SUT: Entre ET-100 (MySonicLab), Preamp: SPX 2010, Koncak: SPX A40 (A class), Repro: STH12 , Filter: NA, Kable: Rix,NA,Viborg,YT
Uživatelský avatar
MANA
Příspěvky: 237
Registrován: 30 zář 2021 22:17

Re: MANA

Příspěvek od MANA »

Janik píše: 06 črc 2023 09:48 Ahoj Mana
Mas to velmi pekne zariadene! Na tento model od xavian mam slabost, krasny dizajn (tie nove sa mi moc nepacia ale zvukovo su vraj velky posun) Paci sa mi, ze si venoval aj cas, energiu a prostriedky na doladenie akustiky. Je to dost dolezite, aj ked vo vacsej miestnosti je to o trosku menej narocne ako v malej. Vela ale robi pocuvat a skusat rozne mody miestnosti. U mna sa potvrdilo to co tu pisu viaceri, ze treba verit svojim usiam. Ved napokon to robime pre seba aby sme z toho mali radost nie aby sme ohurovali navstevy. Mal som moznost vyskusat nejake podlozky pod gramo a stale som sa vratil k defaultnym magnetickym v kombinacii s pj carbon ground it. Asi vela zalezi od konkretnej kombinacii. Kazdopadne rad by som vyskusal stranka u seba doma.
Prajem vsetko dobre. Nech ta muzika stale bavi.
Ahoj Janik . Děkuji Ti za Tvá slova. Je to stále trvající proces s tím, že v letošním roce jsem provedl asi tu nejzásadnější a z mého pohledu nejsložitější a nejvíce viditelnou změnu - akustiku. Bez pomoci profíka, který provedl měření a návrh, bych byl ztracený. Na druhou stranu máš pravdu, že největší změnu a jasný posun na základě měření byly odrazy nízkých frekvencí - basová část. Co se týče středů a výšek, zde to již bylo hodně o poslouchání a ladění na své ucho. Byl jsem opravdu překvapený z toho, jak zásadní vliv mělo množství a uspořádání knih v policích, změna koberce (různé velikosti) a také závěs, který najednou při plném zatažení odebere výšky, vytlačí středy dopředu a rozhodí symetrii. Stačí tedy zatáhnout kousek a je to to pravé ořechové. Naopak ještě musím dotáhnou slabiny - vyřešit difuzi na TV, skleněnou plochu francouzských oken do zahrady - zde uvažuji o dřevěných žaluziích a nakonec kuchyňskou linku, kterou bych rád zasunul více do prostoru garáže. Pořád je prostě co zlepšovat :smile:
Podložky pod gramo STRANKA doporučuji vyzkoušet. Líbí se mi i jejich konstrukce. Je to opravdu zajímavé - při postavení přístroje na RBS podložky máš pocit, jakoby byl přístroj umístěný na jemných pružinkách - když do něj ťukneš, tak se velice jemně chvěje až se opět úplně zklidní - není to takové to chvění jako na pružinkách, působí to jakoby přesně a strojově a chvění je pouze do stran, můžeš na ně položit i těžký přístroj - nevím jak to popsat - setkal jsem se s tím poprvé, ale přiznávám, že nemám zkušenosti a podobných systémů bude určitě více :?: . Zvukově u RPM10 mě překvapila vyšší separace a jakoby přesnost zvuku, ale v dobrém slova smyslu - charakter zvuku gramo/přenosky tím nijak netrpěl - nebo jak to říct. Rozhodně to chce vyzkoušet. Šasi řady RPM je odlišné od jiných konstrukcí a u jiných strojů to nemusí fungovat - chce to opravdu zkusit.

Tobě také vše dobré a hodně pohodového poslechu

Fajn den Marian
SPaudio-P1(S) + A400(S),STRANKA GT2
SPaudio-D1(S),ROON Nucleus,Pioneer PD-S904 transport
Project RPM10, Ortofon SPU Royal N, Parasound JC3+
PSaudio P20, solo přívod
STRANKA,Townshend,Roth,PSaudio,Oyade,VDH
akustika Martin Vitvar
STRANKA RBS podložky
F2014
Příspěvky: 533
Registrován: 05 zář 2014 14:02

Re: MANA

Příspěvek od F2014 »

.. vyřešit difuzi na TV..
Přeji, ať se dílo podaří k Tvé spokojenosti a dej pak vědět, jak to dopadlo :thumbup:

Tak trochu řeším podobný problém, ale nevypadá to (zatím), že bych to doma uhrál :roll:
Navrhl jsem řešení, kdy na stěně za bednama ve výšce cca 2 metry udělám polici po celé dílce stěny (na výšku vizuálně tak 8-10cm), na ní by bylo ambientní osvětlení, nějaké ty bytové doplňky ... a pod tou policí na pojezdech podobných jako mají šatní dveře by byly zavěšeny difusery od Vicousticu vždy dva nad sebou - ty pěkné dřevěné. Při poslechu by se šouply před obrazovku a tvořily by (zajímavý :angel:) designerský prvek v obýváku. Při sledování TV by se prostě odsunula každá dvojice panelů ke své straně pokoje (a taky by to IMHO nevypadalo špatně). Ani jsem nedostal šanci ukázat, jak pěkně taková čtveřice Multifuser Wood MKII vypadá :sad:

Na druhou stranu, když jsem si zkoušel provizorně ve svém mizerné akustice TV panel zakrýt, tak jsem zásadní změnu ani neslyšel, ani nenaměřil. Možná to bude tím, že stávající akustika je o ničem ....nicméně těch hlasů na fórech, že se negativní vliv TV mezi bednama za rovinou reproduktporů přeceňuje, není taky málo.
PC Audio + lineární PSU HDPlex + Metronome DSS + Metronome c|AQWO + integrovaný zesilovač Vitus audio SIA-025 + TAD Evolution One + doplňky a kabeláž Nordost (Tyr2, Valhalla2, SortKone, SorfFut, QB8, QKORE1)
Naim Superuniti + KEF RDM One
efičák
Příspěvky: 661
Registrován: 15 říj 2012 16:32
Bydliště: Ostrava Jih

Re: MANA

Příspěvek od efičák »

Děkuju za zdravici, je to milé. Tvá instalace je dospělá a až "katalogová". Kombinace peněz a vkusu je vzácná.
Možná pojedu do Prahy na svatbu, taky bych tě rád viděl.

Máš můj respekt, protože když sem slyšel poprvé Virtuosy nerozehrané a syrové, zvuk se mi nelíbil. Nemám rád charakter výškového repráku Ring Radiator, je reálný bez přikrášlení. :lol: Takže klobouček dolů, ty bedny jsou náročné na všechno.

Po roce se měniče Virtuoz rozehrály a s nekompromisním zdrojem zvuku DACu CZAP, to bylo výborné. I tak bych raději obyčejný kalotový Revelator nebo Iluminator. A kondenzátory, to je úplná alchymie.
Zvuk dobrý - všechno dobré
Uživatelský avatar
MANA
Příspěvky: 237
Registrován: 30 zář 2021 22:17

Re: MANA

Příspěvek od MANA »

F2014 píše: 06 črc 2023 14:49
.. vyřešit difuzi na TV..
Přeji, ať se dílo podaří k Tvé spokojenosti a dej pak vědět, jak to dopadlo :thumbup:

Tak trochu řeším podobný problém, ale nevypadá to (zatím), že bych to doma uhrál :roll:
Navrhl jsem řešení, kdy na stěně za bednama ve výšce cca 2 metry udělám polici po celé dílce stěny (na výšku vizuálně tak 8-10cm), na ní by bylo ambientní osvětlení, nějaké ty bytové doplňky ... a pod tou policí na pojezdech podobných jako mají šatní dveře by byly zavěšeny difusery od Vicousticu vždy dva nad sebou - ty pěkné dřevěné. Při poslechu by se šouply před obrazovku a tvořily by (zajímavý :angel:) designerský prvek v obýváku. Při sledování TV by se prostě odsunula každá dvojice panelů ke své straně pokoje (a taky by to IMHO nevypadalo špatně). Ani jsem nedostal šanci ukázat, jak pěkně taková čtveřice Multifuser Wood MKII vypadá :sad:

Na druhou stranu, když jsem si zkoušel provizorně ve svém mizerné akustice TV panel zakrýt, tak jsem zásadní změnu ani neslyšel, ani nenaměřil. Možná to bude tím, že stávající akustika je o ničem ....nicméně těch hlasů na fórech, že se negativní vliv TV mezi bednama za rovinou reproduktporů přeceňuje, není taky málo.
Děkuji a určitě vše zdokumentuji a napíšu, jak to dopadlo. Nyní se z toho již nevykroutím :clap:
Tvůj nápad s pojezdem je také velice zajímavý a myslím i designově dokonalý. Pokud bych byl za začátku a budoval celou stěnu za repro jako před 4 lety, tak o tom vážně zauvažuji. Dalo by se to i skrýt do stavebních kapes a TV by byla jakoby utopená ve zdi - rámu. Mám dobrého kamaráda zedníka, tak to s ním proberu, jak by to bylo náročné realizovat za současného stavu, ale jak ho znám, tak se na mě nevěřícně podívá, potom se otočí na manželku a zeptá se ji, proč místo toho nelítám za ženskýma - že to není normální v mým věku (on to tedy řekne ještě po svém, ale to se nedá prezentovat takto navenek :razz: ) Bylo by to skutečně efektní a funkční. Kvalitní kolejnice by udržely i váhu dřevěných skyline difusórů, což je také důležité. Osobně když jsem vyrobil ty své Skyline difusory - první panel cca 55 x 55 cm slepil dohromady a zvedl, tak jsem si v duchu řekl - no potěš koště - to bude mazec pověsit na strop :roll: Naštěstí mám betonový strop a prodloužené hmoždinky Fischer DUO vše vyřešily - drží to dobře.

Já jsem zatím TV ničím zakrýt nezkoušel, abych zjistil jak se to chová. Klíčové si myslím jsou právě difuzory, které se v tomto případě pozitivně projeví. Alespoň si to myslím :lol: . Proto si je zkusím vyrobit a uvidím - jako v té reklamě na onen hobbymarket - seberealizace :-) . Jakmile budu mít hotovo, tak poreferuji, jak to dopadlo - třeba budu zklamaný a budu muset najít umístění pro difuzory jinde, nebo skončí v garáži, popřípadě poputují k některému z hifistů na odzkoušení :smile: .
Opět pro mě platí dokud nevyzkouším, tak to nezjistím.

Děkuji za podnět.

Všiml jsem se Tvé sestavy v popisu - to musí být zážitek :thumbup: - přeji hodně spokojených a klidných chvil u poslechu prima muziky :cool:
SPaudio-P1(S) + A400(S),STRANKA GT2
SPaudio-D1(S),ROON Nucleus,Pioneer PD-S904 transport
Project RPM10, Ortofon SPU Royal N, Parasound JC3+
PSaudio P20, solo přívod
STRANKA,Townshend,Roth,PSaudio,Oyade,VDH
akustika Martin Vitvar
STRANKA RBS podložky
aretax
Příspěvky: 3078
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: MANA

Příspěvek od aretax »

Rád by som niečo napísal k nožičkám pod gramofón, nakoľko už dlhší čas s rôznymi nožičkami experimentujem. Čo sa týka gramofónov, sú k dispozícii 2 základné typy - ľahké a odpružené a ťažké neodpružené. Zvukový rozdiel je počuteľný. Tie odpružené sú detailnejšie, ale menej dynamické. U ťažkých je to naopak. Z toho vyplýva, že keď umiestniš ťažký a neodpružený gramofón na odpružené podložky, tak sa prakticky priblížiš charakterom zvuku k odpruženému gramofónu, teda pribudnú detaily, ale stratíš časť dynamiky, hlavne v basovej sekcii. Basy sú síce hlboké, ale nemajú takú kontúru, ako pri podložení tvrdými podložkami. Cieľom podložiek nie je odpružiť ťažký gramofón, ale zabrániť vibráciám. Na to je dostupných dosť materiálov, ktoré túto podmienku splňujú, napr. rôzne podložky s guličkami a pod. Ale v konečnom dôsledku všetko závisí od vkusu poslucháča. Mne sa napr. totálne neosvedčili magnetické nožičky - "patlali" mi hlavne basy, ale aj výšky neboli také priezračné, ako pri tvrdých nožičkách. Pri guličkových nožičkách má na zvuk vplyv naozaj všetko - materiál nožičiek, ich kryogenické ošetrenie, materiál guličiek (oceľ, rôzne druhy keramiky, ako Si, Zr a pod.), ako aj ich priemer a počet. Sú to moje "výskumy" a skúšania. Každý si to môže vyskúšať sám. Zhrnul by som to asi takto - tvrdé nožičky po ťažký gramofón - pevný, dynamický zvuk. Pružné nožičky - detailnejší, ale zaoblenejší a mäkší zvuk.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
Odpovědět