MANA

Diskuze o zdejších členech a jejich Hifi.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MANA
Příspěvky: 237
Registrován: 30 zář 2021 22:17

Re: MANA

Příspěvek od MANA »

Tak si jen tak z nudy při poslechu pročítám některé příspěvky o DR a začínám nabývat dojmu, že se rodí nový pojem - IT Hifista.
Podíval jsem se na DR HiRes nahrávky, kterou nyní poslouchám a moc si ji užívám no a objevilo se mi číslo DR6. Uf teď nevím, zda to není blbý a neměl bych vyhledávat nahrávky s vyšším DR, abych si to užil :crazy:
Asi se jedná o výjimku :smile: . Je vidět, že se pouze DR nedá řídit, což je názor asi všech - jak to tak vnímám.
No, asi to nechám na mém sluchu, co mi napoví - zda OK či nikoliv.
SPaudio-P1(S) + A400(S),STRANKA GT2
SPaudio-D1(S),ROON Nucleus,Pioneer PD-S904 transport
Project RPM10, Ortofon SPU Royal N, Parasound JC3+
PSaudio P20, solo přívod
STRANKA,Townshend,Roth,PSaudio,Oyade,VDH
akustika Martin Vitvar
STRANKA RBS podložky
Agilent
Příspěvky: 46
Registrován: 12 črc 2023 08:10

Re: MANA

Příspěvek od Agilent »

No, tak jestli si na takovej aparatuře jakou máš užíváš například takovýhle "Hi-Resy":
https://dr.loudness-war.info/album/view/203527
https://dr.loudness-war.info/album/view/90575
https://dr.loudness-war.info/album/view/204343
stejně jako tahle vydání stejných alb:
https://dr.loudness-war.info/album/view/203582
https://dr.loudness-war.info/album/view/167087
https://dr.loudness-war.info/album/view/204403
tak jsi na jednu stranu asi šťastnej člověk, ale na stranu druhou pak vyvstává otázka proč ti tvůj sluch nenapovídá líp :lol:.
A s IT nemá Loudness War společnýho zhola nic.
Uživatelský avatar
MANA
Příspěvky: 237
Registrován: 30 zář 2021 22:17

Re: MANA

Příspěvek od MANA »

Agilent píše: 09 pro 2023 21:16 No, tak jestli si na takovej aparatuře jakou máš užíváš například takovýhle "Hi-Resy":
https://dr.loudness-war.info/album/view/203527
https://dr.loudness-war.info/album/view/90575
https://dr.loudness-war.info/album/view/204343 :crazy:
stejně jako tahle vydání stejných alb:
https://dr.loudness-war.info/album/view/203582
https://dr.loudness-war.info/album/view/167087
https://dr.loudness-war.info/album/view/204403
tak jsi na jednu stranu asi šťastnej člověk, ale na stranu druhou pak vyvstává otázka proč ti tvůj sluch nenapovídá líp :lol:.
A s IT nemá Loudness War společnýho zhola nic.
Pokud se mi zvukově nahrávka líbí tak nic neřeším a užívám si poslechu.
Pro tebe je opravdu to jediné kritérium DR?
SPaudio-P1(S) + A400(S),STRANKA GT2
SPaudio-D1(S),ROON Nucleus,Pioneer PD-S904 transport
Project RPM10, Ortofon SPU Royal N, Parasound JC3+
PSaudio P20, solo přívod
STRANKA,Townshend,Roth,PSaudio,Oyade,VDH
akustika Martin Vitvar
STRANKA RBS podložky
Uživatelský avatar
jirie
Příspěvky: 1517
Registrován: 30 pro 2010 14:49

Re: MANA

Příspěvek od jirie »

DR je někdy zavádějící údaj. Mám osobní zkušenost s vydáními, které sic mají nižší DR, ale hrají dokonale.
Slyšel jsem ovšem remastery Pendragon, a tam byl poslech doslova utrpení. Nahrávky byla strašně agresivní.
Nemohu sem hodit odkaz, protože ne všechny alba jsou v databázi.
Podle mého názoru se to nedá generalizovat :cool:
Uživatelský avatar
MANA
Příspěvky: 237
Registrován: 30 zář 2021 22:17

Re: MANA

Příspěvek od MANA »

jirie píše: 09 pro 2023 22:12 DR je někdy zavádějící údaj. Mám osobní zkušenost s vydáními, které sic mají nižší DR, ale hrají dokonale.
Slyšel jsem ovšem remastery Pendragon, a tam byl poslech doslova utrpení. Nahrávky byla strašně agresivní.
Nemohu sem hodit odkaz, protože ne všechny alba jsou v databázi.
Podle mého názoru se to nedá generalizovat :cool:
Naprostý souhlas, vnímám to stejně :smile:
Děkuji za příspěvek jirie :thumbup:
SPaudio-P1(S) + A400(S),STRANKA GT2
SPaudio-D1(S),ROON Nucleus,Pioneer PD-S904 transport
Project RPM10, Ortofon SPU Royal N, Parasound JC3+
PSaudio P20, solo přívod
STRANKA,Townshend,Roth,PSaudio,Oyade,VDH
akustika Martin Vitvar
STRANKA RBS podložky
Agilent
Příspěvky: 46
Registrován: 12 črc 2023 08:10

Re: MANA

Příspěvek od Agilent »

MANA píše: 09 pro 2023 21:45 Pokud se mi zvukově nahrávka líbí tak nic neřeším a užívám si poslechu.
Pro tebe je opravdu to jediné kritérium DR?
Ne není, nic takovýho jsem nikdy neřek, ale je to důležitý kritérium, taková je bohužel dnes doba. Tady si ale musíš uvědomit, že tu nejde jen o nějakej jeden parametr nebo nějaký číslo, jde o Loudness War a o to jaký důsledky s sebou tahle Loudness War přináší a DR nám jen tyhle důsledky pomáhá "sesumarizovat" a ukázat jednoduše a rychle. Tady jde o mastering/remastering, to číslo nám jen pomáhá vyjádřit a ukázat jak kvalitně či nekvalitně byl ten mastering/remastering provedenej. Já i spousty dalších z nás hifistů máme bohužel až děsivě obrovský množství zkušeností s poslechem doslova hromad vydání alb, který nám říkají, že DR je perfektním ukazatelem toho jak na tom nahrávka zvukově je. Ano, není to všespásný a najdou se výjimky (i když jen do určitý míry), ale zaprvé nic lepšího nemáme a zadruhý čím víc toho naposloucháme a čím víc s tím máme zkušeností, tím je to přesnější a tím víc se na to můžeme spolehnout.

A že když se ti nahrávka zvukově líbí, tak víc neřešíš a užíváš si poslech? Tak to nechápu. Zaprvý pod určitou úroveň DR (DR8, DR7 a míň) už je to jak jsou ty nahrávky zmršený celkem jasně a v pohodě slyšet i bez přímýho porovnání se zvukově kvalitním vydáním, a zadruhý, ti jako hifista můžu říct, že nahrávky jsou nejdůležitější částí celý poslechový aparatury a shánění zvukově kvalitních nahrávek a vydání alb je v dnešní době největší starotsí každýho hifisty. Tohle je naprostej základ pro kvalitní poslech hudby.
Uživatelský avatar
MANA
Příspěvky: 237
Registrován: 30 zář 2021 22:17

Re: MANA

Příspěvek od MANA »

To Aligment: Prosím, nepoučuj mě o tom, že nahrávka je nejdůležitější částí celý poslechový aparatury, jak správně uvádíš. To je věc, kterou si snad nemusíme vysvětlovat - působí to na mě, jako by jsi ze mě chtěl udělat hlupáka. Tvůj názor Ti neberu a respektuji ho. Za mě nejde pouze o nahrávky, které je možné pořídit v různých verzích a pak je porovnávat. Je spousta nových věcí, které vyšly s nějakým DR a mě osobně baví. Celé je to o tom, že DR a nebo jaké je to médium/nosič ještě nezaručuje, že to bude skvělé a záruka úspěchu. Nic víc, nic míň. A věř mni, že moje uši/sluch mi napoví nejvíce - tím se řídím na prvním místě a někdy (možná i často - nesleduji to) se stane, že i při nízké DR se mi to hoooodně líbí.
SPaudio-P1(S) + A400(S),STRANKA GT2
SPaudio-D1(S),ROON Nucleus,Pioneer PD-S904 transport
Project RPM10, Ortofon SPU Royal N, Parasound JC3+
PSaudio P20, solo přívod
STRANKA,Townshend,Roth,PSaudio,Oyade,VDH
akustika Martin Vitvar
STRANKA RBS podložky
Uživatelský avatar
MANA
Příspěvky: 237
Registrován: 30 zář 2021 22:17

Re: MANA

Příspěvek od MANA »

MANA píše: 09 pro 2023 23:11 To Aligment: Prosím, nepoučuj mě o tom, že nahrávka je nejdůležitější částí celý poslechový aparatury, jak správně uvádíš. To je věc, kterou si snad nemusíme vysvětlovat - působí to na mě, jako by jsi ze mě chtěl udělat hlupáka. Tvůj názor Ti neberu a respektuji ho. Za mě nejde pouze o nahrávky, které je možné pořídit v různých verzích a pak je porovnávat. Je spousta nových věcí, které vyšly s nějakým DR a mě osobně baví. Celé je to o tom, že DR a nebo jaké je to médium/nosič ještě nezaručuje, že to bude skvělé a záruka úspěchu. Nic víc, nic míň. A věř mni, že moje uši/sluch mi napoví nejvíce - tím se řídím na prvním místě a někdy (možná i často - nesleduji to) se stane, že i při nízké DR se mi to hoooodně líbí.
Sorry a opravuji na To Agilent :smile:
SPaudio-P1(S) + A400(S),STRANKA GT2
SPaudio-D1(S),ROON Nucleus,Pioneer PD-S904 transport
Project RPM10, Ortofon SPU Royal N, Parasound JC3+
PSaudio P20, solo přívod
STRANKA,Townshend,Roth,PSaudio,Oyade,VDH
akustika Martin Vitvar
STRANKA RBS podložky
Agilent
Příspěvky: 46
Registrován: 12 črc 2023 08:10

Re: MANA

Příspěvek od Agilent »

MANA píše: 09 pro 2023 23:11 To Aligment: Prosím, nepoučuj mě o tom, že nahrávka je nejdůležitější částí celý poslechový aparatury, jak správně uvádíš. To je věc, kterou si snad nemusíme vysvětlovat - působí to na mě, jako by jsi ze mě chtěl udělat hlupáka. Tvůj názor Ti neberu a respektuji ho. Za mě nejde pouze o nahrávky, které je možné pořídit v různých verzích a pak je porovnávat. Je spousta nových věcí, které vyšly s nějakým DR a mě osobně baví. Celé je to o tom, že DR a nebo jaké je to médium/nosič ještě nezaručuje, že to bude skvělé a záruka úspěchu. Nic víc, nic míň. A věř mni, že moje uši/sluch mi napoví nejvíce - tím se řídím na prvním místě a někdy (možná i často - nesleduji to) se stane, že i při nízké DR se mi to hoooodně líbí.
Nepoučuju, vysvětluju/říkám jen jak se věci mají a jaká je realita. Ano, ani vysoký DR nezaručuje, že ta nahrávka/vydání alba bude zvukově kvalitní, obecně se dá totitž říct, že vysoký DR nezaručuje vysokou kvalitu zvuku, ale příliš nízký DR vysokou kvalitu zvuku neumožňuje. O médiích/nosičích nemluvím, to není podstatný a s tím o čem je řeč to nijak nesouvisí. Tohle je polemika, která se na fórech omílá pořád dokola, ale podstatný je jen jedno, jak to hraje a právě proto, že slyšíme a naše uši nám napoví nejvíce, tak slyšíme jak se věci skutečně mají a tudíž nám náš sluch a zkušenosti říkají jak to s tím DR je a jak moc nám pomáhá orientovat se v dnešních Loudness War zmršenejch nahrávkách. A to právě a obzvlášť v těch nových věcech, kde mnohdy máme k dispozici jen málo verzí a tam se ukazuje, že CD a Hi-Res verze jsou většinou zvukově zmršený, kdežto LP a multikanálový verze jsou zvukově mnohem lepší, viz například poslední alba Rolling Stones, Jethro Tull, Peter Gabriel, Metallica atd......
Fidji99
Příspěvky: 859
Registrován: 24 zář 2018 08:43

Re: MANA

Příspěvek od Fidji99 »

MANA píše: 09 pro 2023 18:22 Tak si jen tak z nudy při poslechu pročítám některé příspěvky o DR a začínám nabývat dojmu, že se rodí nový pojem - IT Hifista.
Podíval jsem se na DR HiRes nahrávky, kterou nyní poslouchám a moc si ji užívám no a objevilo se mi číslo DR6. Uf teď nevím, zda to není blbý a neměl bych vyhledávat nahrávky s vyšším DR, abych si to užil :crazy:
Asi se jedná o výjimku :smile: . Je vidět, že se pouze DR nedá řídit, což je názor asi všech - jak to tak vnímám.
No, asi to nechám na mém sluchu, co mi napoví - zda OK či nikoliv.
A co to bolo konkretne? Co hralo dobre s DR6?
Seriozne sa pytam, bez nejakeho rypania.
Martin Logan Renaissance 15A, Focus C18+ 13xMCH/Beckersounds subwoofers 8x18in/8*2500W/Purifi&NCore
Trinnov Altitude 32/LINN Akurate&Organik 9.8.7, Sony 4K Laser Screen 124in Panasonic UB9000
Akustika GIK Snake Oil - Isoacoustics, Mogami, Kimber.
Uživatelský avatar
MANA
Příspěvky: 237
Registrován: 30 zář 2021 22:17

Re: MANA

Příspěvek od MANA »

To Fidji99: nejedná se o rýpání a ani to tak opravdu neberu :smile: . Proti mě jste v této věci z pohledu znalostí těžká váha se vším respektem. Ta má reakce vznikla u poslechu alba Hotels & Dreamers od Allan Taylor / Stockfish Records / 2003, kde mi ROON ukazuje DR 6.

To Agilent: jen chci poukázat můj názor, že DR nemusí být vždy vodítkem. To, že je důležitým vodítkem v žádném případě nezpochybňuji! Pokud si zde na HF pročteš historii témat o DR, tak lehce nabydeš dojmu, že DR je spásné. Vychází to z toho, že pisatel je většinou natolik přímý ve smyslu razantní, že čitatel nabyde dojmu, že bez DR 10 a více je kvalita záznamu mizerná a neposlouchatelná.

Padla zde však velice zajímavá informace, která mě zaujala. Pokud vyjde nové album např. nějakého tuzemského interpreta, tak skutečně na CD a LP při stejném vydání může být rozdílné DR? Asi ze sebe udělám Lamu, ale to jsem netušil. Mám na mysli takový rozdíl v DR, že kvalita LP je mnohem lepší :crazy:
Také by mě zajímalo, co je pro vás vodítkem ke kvalitnímu záznamu? Dinamic range je tedy jasný, že je důležitý, ale přece jsou i jiné aspekty, které určují kvalitní poslech. Je to např. kvalita sejmutí vokálu, který pokud nemá přirozenost, tak pro mě je zvuk neposlouchatelný. Dále kvalita podání hudebních nástrojů, jejich přirozenost, rozlišení atd. Nebo to vše také řeší hodnota DR? Porovnával jsem např. alba FLAC vs. Vinyl RIP, kde DR na vinyl ripu mělo vyšší hodnotu, ale pro mě byly špatně poslouchatelné obě verze. Ten záznam na Vinyl ripu byl až moc hladký, jakoby bez života a to mi také nesedělo. Naopak FLAC byl až moc razantní.
Vím, mohu si to načíst v teoretické rovině, ale názor hifisty je pro mě víc :thumbup: .
Nechci, aby se to zvrhlo v jednostrannou debatu, že DR je to jediné vodítko, ale v podstatě, na co dále zaměřit kromě DR. To mě zajímá.
A také nakolik je DR důležité z pohledu hodnocení kvality záznamu - 50,60,70....%.
Jo a v odpovědi myslete na to, že je čas adventu a pohody - to jen na odlehčení, vím, že jste super a znalí této věci (*)
SPaudio-P1(S) + A400(S),STRANKA GT2
SPaudio-D1(S),ROON Nucleus,Pioneer PD-S904 transport
Project RPM10, Ortofon SPU Royal N, Parasound JC3+
PSaudio P20, solo přívod
STRANKA,Townshend,Roth,PSaudio,Oyade,VDH
akustika Martin Vitvar
STRANKA RBS podložky
Fidji99
Příspěvky: 859
Registrován: 24 zář 2018 08:43

Re: MANA

Příspěvek od Fidji99 »

MANA píše: 10 pro 2023 09:37
Padla zde však velice zajímavá informace, která mě zaujala. Pokud vyjde nové album např. nějakého tuzemského interpreta, tak skutečně na CD a LP při stejném vydání může být rozdílné DR? Asi ze sebe udělám Lamu, ale to jsem netušil. Mám na mysli takový rozdíl v DR, že kvalita LP je mnohem lepší :crazy:
No ved to, ze na LP je ta kvalita masteringu takmer vzdy o triedu lepsia, je jediny realny dovod existnecie vinylu pri modernych nahravkach.

A ten Allan Taylor - to sa mi nezda, je to taky audiofilny pop, Sotckfish z 2003 nebude mat DR6. databaza ukazuje toto:

Artist Allan Taylor
Album Hotels & Dreamers
Year 2003
Album DR 10
Min. track DR 09
Max. track DR 11
Track DR
10 09 09 10 09 10 10 09 10 09 11
Codec Free Lossless Audio Codec (FLAC)
Source CD
Martin Logan Renaissance 15A, Focus C18+ 13xMCH/Beckersounds subwoofers 8x18in/8*2500W/Purifi&NCore
Trinnov Altitude 32/LINN Akurate&Organik 9.8.7, Sony 4K Laser Screen 124in Panasonic UB9000
Akustika GIK Snake Oil - Isoacoustics, Mogami, Kimber.
Uživatelský avatar
MANA
Příspěvky: 237
Registrován: 30 zář 2021 22:17

Re: MANA

Příspěvek od MANA »

Hmm to je zajímavé. Pokud to tedy čtu dobře, tak ROON mi ukazuje DR 6. Nebo jsem opravdu LAMA a nejedná se o hodnotu DR :shock:

O tom LP jsem to skutečně nevěděl. Pro mě zajímavé zjištění :thumbup:
Snímek obrazovky 2023-12-10 v 9.55.58.png
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
SPaudio-P1(S) + A400(S),STRANKA GT2
SPaudio-D1(S),ROON Nucleus,Pioneer PD-S904 transport
Project RPM10, Ortofon SPU Royal N, Parasound JC3+
PSaudio P20, solo přívod
STRANKA,Townshend,Roth,PSaudio,Oyade,VDH
akustika Martin Vitvar
STRANKA RBS podložky
PGH
Příspěvky: 3195
Registrován: 27 led 2011 19:03
Bydliště: Olomouc

Re: MANA

Příspěvek od PGH »

Je to tak že někdy LP má větší DR ale já to hodnotím ušima a pro mě hraje někdy líp CD a jindy LP
Jinak zdravým z Olomouce bývalého Olomoučana, máš moc pěknou sestavu.
Uživatelský avatar
vinylplay
Příspěvky: 14
Registrován: 02 lis 2019 10:35

Re: MANA

Příspěvek od vinylplay »

...na Qobuz to je FLAC 44,1kHz 24 Bit a hraje to srovnatelně jak na vinylu, jenom ty basy tam nejsou (technicky nemohou být) až tak hluboké - Stockfish :thumbup:

Ale samozřejmě nemám takové aparáty, jako vy :angel:
Uživatelský avatar
MANA
Příspěvky: 237
Registrován: 30 zář 2021 22:17

Re: MANA

Příspěvek od MANA »

PGH píše: 10 pro 2023 10:43 Je to tak že někdy LP má větší DR ale já to hodnotím ušima a pro mě hraje někdy líp CD a jindy LP
Jinak zdravým z Olomouce bývalého Olomoučana, máš moc pěknou sestavu.
Ahoj PGH :smile:

Díky, olomoučáku :-). Mám to stejně, dám na svůj sluch :thumbup: Osobně mám třeba zkušenost s LP vs CD Bratrů Ebenů - Čas Holín a zde se mi zvuk CD líbí více. Bylo to však přes Virtuosy, tak to prubnu ještě přes gétédvojky a uvidím. Přeci jen rozlišení GT2 je jinde. Chystám se také na CD Krhut,Kozub - Prásknu Bičem, kde mám pouze LP. Za mně tak dobré album, že stojí za to mít oba formáty :clap:

Fajn poslech do Olomouce :razz:

Marián
SPaudio-P1(S) + A400(S),STRANKA GT2
SPaudio-D1(S),ROON Nucleus,Pioneer PD-S904 transport
Project RPM10, Ortofon SPU Royal N, Parasound JC3+
PSaudio P20, solo přívod
STRANKA,Townshend,Roth,PSaudio,Oyade,VDH
akustika Martin Vitvar
STRANKA RBS podložky
Uživatelský avatar
MANA
Příspěvky: 237
Registrován: 30 zář 2021 22:17

Re: MANA

Příspěvek od MANA »

vinylplay píše: 10 pro 2023 10:48 ...na Qobuz to je FLAC 44,1kHz 24 Bit a hraje to srovnatelně jak na vinylu, jenom ty basy tam nejsou (technicky nemohou být) až tak hluboké - Stockfish :thumbup:

Ale samozřejmě nemám takové aparáty, jako vy :angel:
Ahoj Vinylplay: Na tomto albu jsou basy ooopravdu hluboké. Tohle album byl jeden z důvodů, proč jsem si pozval Martina Vitvara na řešení akustiky. Virtuosy na to byly potvory :-). U první skladby se dá hezky testovat kresba a rozlišení basů. Na začátku to bylo přes Virtuosy pouze dunění - ani zimní ponožky pro ucpání basreflexu nepomohly :lol: . Odhmotnění beden, řešení akustiky a kabely to dostaly přesně tam, kam jsem si to představoval. Najednou se přes Virtuosy objevila kresba a rozlišení basové složky a hlas A. Taylora nebyl tak hluboký a zatažený. Přes GT2 je to ještě o kus dál a tato skladba The Boat Hotel, se stala mou velice oblíbenou a vůbec celé album si hodně užívám a zlepší mi vždy náladu :angel:

Přeji Ti fajn poslech a užívej hudbu :razz:

Marián
SPaudio-P1(S) + A400(S),STRANKA GT2
SPaudio-D1(S),ROON Nucleus,Pioneer PD-S904 transport
Project RPM10, Ortofon SPU Royal N, Parasound JC3+
PSaudio P20, solo přívod
STRANKA,Townshend,Roth,PSaudio,Oyade,VDH
akustika Martin Vitvar
STRANKA RBS podložky
Agilent
Příspěvky: 46
Registrován: 12 črc 2023 08:10

Re: MANA

Příspěvek od Agilent »

MANA píše: 10 pro 2023 09:37 Ta má reakce vznikla u poslechu alba Hotels & Dreamers od Allan Taylor / Stockfish Records / 2003, kde mi ROON ukazuje DR 6.
Zaprvé, neříkal jsi, že šlo o nahrávku v Hi-Res? Tohle je ale obyčejný CD rozlišení. To není z pohledu DR podstatný, ale.......
A zadruhé, Roon..... Jestli něco v poslední době nezměnili, tak pokud Já vím, tak Roon měří DR úplně jinou metodou než je běžný, dlouhý léta zavedený a co se používá pro databázi DR https://dr.loudness-war.info/. Roon měří metodou R128, pro databázi DR se ale používá metoda založená na Crest Factoru, ale R128 ne, protože měření touhle metodou měří úplně odlišně a výsledky měření metodou R128 jsou mnohdy dokonce opačný a u nahrávek s výrazně vyšším/rozdílným DR (a to jak měřitelně pomocí Crest Factoru tak samozejmě slyšitelně) to naměří DR nižší nebo zcela stejný. Například při porovnání stejný nahrávky jen různých vydání s DR naměřeným jak je normální a standardní, tedy pomocí Crest Factoru, kdy výsledky měření jsou DR8 a DR13, tak Roon u tý nahrávky s DR8 naměřil 6,1 a u tý s DR13 naměřil 5,8. V jiným případě u jiných dvou vydání stejný nahrávky s DR naměřeným pomocí Crest Factoru DR8 a DR20 něměřil Roon 3,8 u tý s DR8 a 3,7 u tý s DR20 :-?. V dalším případě nahrávky ve dvou vydáních jednou s DR8 a podruhý s DR14 naměřil Roon u obou 3,6. Brilanntní metoda měření, to se pánům z Roonu musí nechat ^:)^ .
Pokud chceme porovnávat nějaký naměřený hodnoty, tak je už jen z logiky věci potřeba měřit vždy stejně, aby naměřený hodnoty byly porovnatelný.
MANA píše: 10 pro 2023 09:37 To Agilent: jen chci poukázat můj názor, že DR nemusí být vždy vodítkem. To, že je důležitým vodítkem v žádném případě nezpochybňuji! Pokud si zde na HF pročteš historii témat o DR, tak lehce nabydeš dojmu, že DR je spásné. Vychází to z toho, že pisatel je většinou natolik přímý ve smyslu razantní, že čitatel nabyde dojmu, že bez DR 10 a více je kvalita záznamu mizerná a neposlouchatelná.
Tvůj případ je evidentně zcela klasickej. Nesmíš hned dělat závěry a utvářet si názory na základě tak malých zkušeností a znalostí jaký s danou věcí máš. Přečet sis pár příspěvků na jednom fóru a nabyl jsi nějakej dojem a hned už vymějšlíš tituly jako IT Hifista, kroutíš očima atd., a přitom se ukazuje, že nevíš jaký jsou rozdíly mezi různýma vydáníma alb na různých nosičích (tím narážím to jak tě překvapuje, že na LP jsou dnes nahrávky mnohdy lepší a s vyšším DR), když to je přitom naprostej základ tohle vědět a svoje závěry jsi zřejmě začal dělat na základě úplně jinýho měření než jak se měří normálně a standardně. Nebuď tak hrrr, nejdřív do problematiky pronikni hlouběji a až o tom budeš vědět víc, a budeš vědět jak se věci skutečně a přesně mají, tak teprve pak dělej závěry. (A pro pořádek, Já to opravdu nemyslím nějak útočně, ani se z tebe nesnažím dělat hlupáka, tak to tak prosím neber).
MANA píše: 10 pro 2023 09:37 Padla zde však velice zajímavá informace, která mě zaujala. Pokud vyjde nové album např. nějakého tuzemského interpreta, tak skutečně na CD a LP při stejném vydání může být rozdílné DR? Asi ze sebe udělám Lamu, ale to jsem netušil. Mám na mysli takový rozdíl v DR, že kvalita LP je mnohem lepší :crazy:
Nejde jen o tuzemský interprety, ale o jakýkoli interprety a ne že může být na CD a LP rozdílně DR ale je. V případě stejnýho vydání je na CD vždy DR nižší než na LP (někdy o trochu, někdy o hodně), ještě jsem snad nenarazil na případ, kdy by to tak nebylo. V době Loudness War právě na LP v mnoha a mnoha případech (ne úplně vždy samozřejmě) nacházíme ta zvukově nejlepší vydání alb, tak to je. Viz například poslední album Metallicy, v digitálních verzích je to zvukově strašný:
https://dr.loudness-war.info/album/view/202797
https://dr.loudness-war.info/album/view/199531
ale na LP je to víc než slušně poslouchatelný:
https://dr.loudness-war.info/album/view/203783
Ani z tý LP ani přes to dobrý DR nejsou žádný zvukový audiofilní orgie, to ani zdaleka, pořád je tam slyšet ten dnešní moderní mastering, ale je to mnohem lepší než z CD nebo Hi-Res.
MANA píše: 10 pro 2023 09:37 Také by mě zajímalo, co je pro vás vodítkem ke kvalitnímu záznamu? Dinamic range je tedy jasný, že je důležitý, ale přece jsou i jiné aspekty, které určují kvalitní poslech. Je to např. kvalita sejmutí vokálu, který pokud nemá přirozenost, tak pro mě je zvuk neposlouchatelný. Dále kvalita podání hudebních nástrojů, jejich přirozenost, rozlišení atd. Nebo to vše také řeší hodnota DR? Porovnával jsem např. alba FLAC vs. Vinyl RIP, kde DR na vinyl ripu mělo vyšší hodnotu, ale pro mě byly špatně poslouchatelné obě verze. Ten záznam na Vinyl ripu byl až moc hladký, jakoby bez života a to mi také nesedělo. Naopak FLAC byl až moc razantní.

Nechci, aby se to zvrhlo v jednostrannou debatu, že DR je to jediné vodítko, ale v podstatě, na co dále zaměřit kromě DR. To mě zajímá.
A také nakolik je DR důležité z pohledu hodnocení kvality záznamu - 50,60,70....%.
A to je právě ono. DR je snadno a rychle zjistitelný, ale to jak kvalitně jsou nasnímaný nástroje nebo vokály atd., to nezměříš a nic z toho DR neřeší, to si pak musíš prostě poslechnout abys to zjistil. Proto není DR všespásný a pro jak říkám vysoký DR nezaručuje kvalitní zvuk.
A pokud chceš oprocentovat jak je DR důležitý, tak to je těžko říct, Já po zkušenostech s mnoha tisíci vydání alb můžu říct, že DR je důležitý tak na 90%, možná i víc, ten zbytek do 100% je právě to co nejde pomocí DR měřit. Tak to vidím Já.
Malej příklad:
Takhle zní Hi-Res verze alba Tejas od ZZ Top z roku 2013 a i přesto, že má DR vysoký:
https://dr.loudness-war.info/album/view/42541
tak zní takhle otřesně:
https://www.youtube.com/watch?v=AVWCdMJ ... ZTop-Topic
Starý CD z 80. let ale zní diametrálně odlišně:
https://www.youtube.com/watch?v=5N3KXLT ... hernRocker
https://dr.loudness-war.info/album/view/154202
To je ukázka toho, že DR nám vždy neřekne všechno a s naprostou jistotou. Nicméně v mnoha a mnoha jiných případech nám řekne dost na to abychom s dost slušnou přesností věděli na čem jsme.
Uživatelský avatar
MANA
Příspěvky: 237
Registrován: 30 zář 2021 22:17

Re: MANA

Příspěvek od MANA »

To Agilent.
Ano, máš pravdu, že nahrávka je v rozlišení CD a také myslím, že to není podstatné z pohledu DR. Díky za vysvětlení ohledně metody měření DR v ROONu, tím se mi to ještě více zamotalo :crazy: .
Jsem hold víc praktik jak teoretik. Více věřím tomu, co slyším, než tomu co někdo nebo něco naměří a ve výsledku ještě pokaždé jinou metodou. Při mém prvním příspěvku mi nešlo o to vysvětlit problematiku DR, ale názor na to, zda je to opravdu to jediné a důležité vodítko, protože to takto jako ty nevnímám. Čerpat můžeš odkudkoliv a vždy to skončí na teoretické rovině s informací, že DR je spásné - sám uvádíš 90 % - to je v podstatě pro tebe jediné měřítko. Pojem IT jsem uvedl záměrně a je otázkou, co jsem měl na mysli, zda to souvisí s výpočetní technikou a nebo tím návštěvníkem z jiné planety :-) - to byla ale nadsázka a neber si to osobně prosím - myslím, že ani žádný Tvůj příspěvek na tohle téma zde není, nebo jsem ho prozatím nenašel a nečetl.
DR vnímám jako podstatné vodítko, ale nesouhlasím s 90% jak uvádíš. Ostatní aspekty, které uvádím - nasnímané vokály, nasnímané nástroje, barva nástrojů, pevnost basů atd. atd. ,mají pro mě osobně při poslechu hodně důležitou váhu.
Nejsem na takové teoretické úrovni jako ty, v tom Ti konkurovat nemohu a ani nechci.
Nicméně mám potřebu sdělit svůj názor, že DR takto nevnímám a kromě něj posuzuji kvalitu nahrávky podle dalších, pro mě podstatných měřítek.

Užívej poslechu

Marián
SPaudio-P1(S) + A400(S),STRANKA GT2
SPaudio-D1(S),ROON Nucleus,Pioneer PD-S904 transport
Project RPM10, Ortofon SPU Royal N, Parasound JC3+
PSaudio P20, solo přívod
STRANKA,Townshend,Roth,PSaudio,Oyade,VDH
akustika Martin Vitvar
STRANKA RBS podložky
Uživatelský avatar
MANA
Příspěvky: 237
Registrován: 30 zář 2021 22:17

Re: MANA

Příspěvek od MANA »

Ta informace o metodě měření DR v ROONu je zajímavá. Nyní poslouchám další oblíbené album Midnight Blue od Kenny Burrell - 2010, kde je v ROONu DR 8 a databáze ukazuje DR 13. Začnu si sledovat, jaké DR skutečně mají alba, které jsou má oblíbená a rád poslouchám. Zajímá mě poměr hodnot třeba nad 10 a pod 10. Pokud je hodnota 10 nějaký dejme tomu práh. Jsem zvědav, co mi z toho vyleze, protože jsem to takto nikdy neřešil, ale brouček přeci jen nyní zahlodal :crazy:
Poslech budu dále hodnotit dle kritéria baví nebaví, ale začnu si i sledovat DR, abych se v této věci dostal více do obrazu. Uvidíme, co mi vyleze.
SPaudio-P1(S) + A400(S),STRANKA GT2
SPaudio-D1(S),ROON Nucleus,Pioneer PD-S904 transport
Project RPM10, Ortofon SPU Royal N, Parasound JC3+
PSaudio P20, solo přívod
STRANKA,Townshend,Roth,PSaudio,Oyade,VDH
akustika Martin Vitvar
STRANKA RBS podložky
Uživatelský avatar
MANA
Příspěvky: 237
Registrován: 30 zář 2021 22:17

Re: MANA

Příspěvek od MANA »

MANA píše: 10 pro 2023 15:20 Ta informace o metodě měření DR v ROONu je zajímavá. Nyní poslouchám další oblíbené album Midnight Blue od Kenny Burrell - 2010, kde je v ROONu DR 8 a databáze ukazuje DR 13. Začnu si sledovat, jaké DR skutečně mají alba, které jsou má oblíbená a rád poslouchám. Zajímá mě poměr hodnot třeba nad 10 a pod 10. Pokud je hodnota 10 nějaký dejme tomu práh. Jsem zvědav, co mi z toho vyleze, protože jsem to takto nikdy neřešil, ale brouček přeci jen nyní zahlodal :crazy:
Poslech budu dále hodnotit dle kritéria baví nebaví, ale začnu si i sledovat DR, abych se v této věci dostal více do obrazu. Uvidíme, co mi vyleze.
No bude to hodně zajímavé: Níže uvedená alba se mi také zvukově líbí, baví mě a DR nic moc:

Bratři Ebenové - Čas Holín CD - DR9
Vladimír Mišík - Jednou tě potkám CD - DR6
Zuzana Navarová & KOA - Jako Šantidéví - DR9

Bude to asi oříšek....
SPaudio-P1(S) + A400(S),STRANKA GT2
SPaudio-D1(S),ROON Nucleus,Pioneer PD-S904 transport
Project RPM10, Ortofon SPU Royal N, Parasound JC3+
PSaudio P20, solo přívod
STRANKA,Townshend,Roth,PSaudio,Oyade,VDH
akustika Martin Vitvar
STRANKA RBS podložky
Yiakubou
Příspěvky: 109
Registrován: 12 črc 2020 22:17

Re: MANA

Příspěvek od Yiakubou »

Pokud se ti tak libi ten Misik, tak si kup na supraphonline hi-res verzi alba, ktera ma lepsi DR nez CD verze: https://dr.loudness-war.info/album/view/178586. A muzes porovnat, za me hi-res rozhodne lepsi :-)
Uživatelský avatar
MANA
Příspěvky: 237
Registrován: 30 zář 2021 22:17

Re: MANA

Příspěvek od MANA »

Yiakubou píše: 10 pro 2023 16:09 Pokud se ti tak libi ten Misik, tak si kup na supraphonline hi-res verzi alba, ktera ma lepsi DR nez CD verze: https://dr.loudness-war.info/album/view/178586. A muzes porovnat, za me hi-res rozhodne lepsi :-)
Ano, díval jsem se na to. Díky Yiakubou :thumbup:
SPaudio-P1(S) + A400(S),STRANKA GT2
SPaudio-D1(S),ROON Nucleus,Pioneer PD-S904 transport
Project RPM10, Ortofon SPU Royal N, Parasound JC3+
PSaudio P20, solo přívod
STRANKA,Townshend,Roth,PSaudio,Oyade,VDH
akustika Martin Vitvar
STRANKA RBS podložky
Agilent
Příspěvky: 46
Registrován: 12 črc 2023 08:10

Re: MANA

Příspěvek od Agilent »

MANA píše: 10 pro 2023 13:18 To Agilent.
Ano, máš pravdu, že nahrávka je v rozlišení CD a také myslím, že to není podstatné z pohledu DR.
Ano, ale říkal jsi "Podíval jsem se na DR HiRes nahrávky, kterou nyní poslouchám....." ale ona to není Hi-Res nahrávka, proto na to narážím.
A není to o nějakým myslím nebo nemyslím, že to je nebo není podstatný z pohledu DR. Není to podstatný. DR s rozlišením nahrávky nijak nesouvisí.
MANA píše: 10 pro 2023 13:18 Díky za vysvětlení ohledně metody měření DR v ROONu, tím se mi to ještě více zamotalo :crazy: .
Jsem hold víc praktik jak teoretik. Více věřím tomu, co slyším, než tomu co někdo nebo něco naměří a ve výsledku ještě pokaždé jinou metodou. Při mém prvním příspěvku mi nešlo o to vysvětlit problematiku DR, ale názor na to, zda je to opravdu to jediné a důležité vodítko, protože to takto jako ty nevnímám.
Na to "zda je DR opravdu to jediné a důležité vodítko" jsem ti odpověděl, ale přijde mi, že ty to nějak nechceš vidět. Já jsem výhradně praktik, to co ti tu říkám jsou nesčetněkrát ověřený zkušenosti z praxe, žádný teorie. Jsou to fakta zjištěný za dlouhý roky a roky zájmu o hudbu a poslech hudby. Jak myslíš, že tohle vzniklo? V 90. letech jsme začali slyšet jak hudba zní čím dál tím hůř a postupem času se přišlo na to proč a začalo se měřit DR atd. a dnes jsme kde jsme a máme možnost měřit DR a máme databázi a můžeme snadno a rychle porovnávat a to nám ohromně pomáhá při hledání kvalitních nahrávek. To není žádný, že měříme a proto slyšíme, je to o tom, že slyšíme, že jě něco špatně a měření DR nám to pomáhá ukázat.

A že jsou výsledky měření jiný, protože pokaždý se měří jinou metodou? Ale to není chyba měření, ale toho kdo tu jinou metodu měření použil. Právě proto se pro měření DR a ukládání záznamů do tý databáze používá jen a pouze metoda založená na Crest Factoru, aby výsledky měření byly porovnatelný a dávalo to smysl. Měření metodou R128 se pro tu databázi sledování DR nepoužívá, protože výsledky toho měření jsou úplně odlišný, neporovnatelný s tím co se používá standardně (Crest Factor), a navíc zcela nesmyslný.
Pokud tedy chceš začít sledovat DR, tak pro měření pozužívej to co se používá pro záznamy v tej databázi, tedy buď plugin do přehrávače foobar2000, nebo programy MAAT DROffline či TT DR Offline Meter, jinak se v tom budeš dál plácat a jen si v tom budeš dělat guláš.
MANA píše: 10 pro 2023 13:18 Čerpat můžeš odkudkoliv a vždy to skončí na teoretické rovině s informací, že DR je spásné - sám uvádíš 90 % - to je v podstatě pro tebe jediné měřítko.
Ne, to co ti tu říkám nejsou teorie, jsou to závěry vycházející s dlouholetých praktických zkušeností. A nejen mých ale i spousty dalších lidí. Překrucuješ si co jsem napsal a podsouváš mi něco co jsem nenapsal. Jasně jsem řekl, že DR není všespásný a stjně tak jsem jasně řekl, že DR pro mě není jediný měřítko a že je DR důležitý tak na 90% a ještě jsem ti v předchozím příspěvku dal ukázku, která jasně dokládá, že DR není všespásný a ty mi přesto řekneš - "to je v podstatě pro tebe jediné měřítko." Nemyslíš že co pro mě a je a co není jaký měřítko vím Já líp než ty? Říkáš mi, že z tebe nemám dělat hlupáka, a jak mám teď tohle vnímat Já? Jasně řeknu, že to pro mě není jediný meřítko, snažím se ti podrobně vysvětlit jak se věci mají, dám ti ukázku atd. a ty mi přesto řekneš - "to je v podstatě pro tebe jediné měřítko." Takže jsem jen hlupák, kterej jen měří a neposlouchá? Nebo jak to mám chápat? Jasně jsem řekl pravej opak, tak proč to otáčíš a překrucuješ? 90% není stejný jako 100%. Proč v tom neděláš rozdíl? Těch 10% je snad vzduch? Ty neexistujou, že je nebereš v potaz?
MANA píše: 10 pro 2023 13:18 Pojem IT jsem uvedl záměrně a je otázkou, co jsem měl na mysli, zda to souvisí s výpočetní technikou a nebo tím návštěvníkem z jiné planety :-) - to byla ale nadsázka a neber si to osobně prosím - myslím, že ani žádný Tvůj příspěvek na tohle téma zde není, nebo jsem ho prozatím nenašel a nečetl.
DR vnímám jako podstatné vodítko, ale nesouhlasím s 90% jak uvádíš.

:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

Nejsem na takové teoretické úrovni jako ty, v tom Ti konkurovat nemohu a ani nechci.
Nicméně mám potřebu sdělit svůj názor, že DR takto nevnímám a kromě něj posuzuji kvalitu nahrávky podle dalších, pro mě podstatných měřítek.
S výpočetní technikou tohle souvisí jen tak, že se DR měří přes PC, to je celý.
A nesouhlasit samozřejmě můžeš, ale nezlob se chtělo by to nejdřív víc proniknout do problematiky než začneš dělat závěry a začneš vyjadřovat souhlas či nesouhlas se zkušenostmi jiných. Číkoli nesouhlas němůže nic změnit na mých zkušenostech (a zkušenostech spousty dalších lidí), kdy jsem za ty roky co se o tohle zajímám změřil DR u několika tisíc vydání alb, používám ho jako pomůcku při hledání dalších vydání, která ještě nemám ve sbírce a znovu a znovu u dalších a dalších případů slyším výsledky a znovu a znovu si tak ověřuju, že to z nemalý většiny funguje.

Nedělej tak ukvapený závěry, vnímej to se širším rozhledem, nazíráš na to velmi úzce a krátkozrace. Vytvořil sis názor bez valných zkušeností a vědomostí o danej problematice a dost to působí, že už máš zkrátka jasno a hotovo. Ale takovejhle přístup je vždycky chyba. Poslouchej, porovnávej různá vydání alb na různých nosičích z různých let, měř si u nich DR (ne Roonem, ale normálně) a po čase do toho pronikneš a (jako spousta dlaších lidí) si pak dost možná uvědomíš, že tvoje prvotní závěry, který sis teď vytvořil, tak docela nekorespondovali s tím jaká je skutečnost.
MANA píše: 10 pro 2023 13:18 Ostatní aspekty, které uvádím - nasnímané vokály, nasnímané nástroje, barva nástrojů, pevnost basů atd. atd. ,mají pro mě osobně při poslechu hodně důležitou váhu.
Ale tohle právě s DR nijak nesouvisí. DR je jen dynamickej rozsah a proto říkám, že DR není všespásný a proto jsem ti dal ukázku, kde i přes vysoký DR je to vydání alba zvukově otřesný.

P.S. Když to po sobě čtu, tak si říkám, že tenhle příspěvek může chvílema působit docela ostře, ale tak to myšleno není, nemám v úmyslu tě tímhle příspěvkem nějak napadat, vyvolávat hádky nebo tak něco. To jen pro pořádek.
Fidji99
Příspěvky: 859
Registrován: 24 zář 2018 08:43

Re: MANA

Příspěvek od Fidji99 »

MANA píše: 10 pro 2023 15:20 Ta informace o metodě měření DR v ROONu je zajímavá. Nyní poslouchám další oblíbené album Midnight Blue od Kenny Burrell - 2010, kde je v ROONu DR 8 a databáze ukazuje DR 13. Začnu si sledovat, jaké DR skutečně mají alba, které jsou má oblíbená a rád poslouchám. Zajímá mě poměr hodnot třeba nad 10 a pod 10. Pokud je hodnota 10 nějaký dejme tomu práh. Jsem zvědav, co mi z toho vyleze, protože jsem to takto nikdy neřešil, ale brouček přeci jen nyní zahlodal :crazy:
Poslech budu dále hodnotit dle kritéria baví nebaví, ale začnu si i sledovat DR, abych se v této věci dostal více do obrazu. Uvidíme, co mi vyleze.
U mna na 99% funguje jedna metoda.Nehram z PC, DR si viem zistit len z internetu.

Zacinam cca vzdy na rovnakej hlasitosti preampu, no a ked mam potrebu pridat - je to dobre. Ked stisit, zle. Rozdiel je kludne aj 10dB.
Martin Logan Renaissance 15A, Focus C18+ 13xMCH/Beckersounds subwoofers 8x18in/8*2500W/Purifi&NCore
Trinnov Altitude 32/LINN Akurate&Organik 9.8.7, Sony 4K Laser Screen 124in Panasonic UB9000
Akustika GIK Snake Oil - Isoacoustics, Mogami, Kimber.
Uživatelský avatar
MANA
Příspěvky: 237
Registrován: 30 zář 2021 22:17

Re: MANA

Příspěvek od MANA »

To Agilent: rozumím tvé razanci při vysvětlování tématu a beru to, ikdyž mnozí by se asi i naštvali. Za mě jsi v tomto znalý a věřím i tvému tvrzení o praktických zkušenostech. Zjevně jsi o tom opravdu velice přesvědčený a víš proč. Některé věci z mých příspěvků bereš osobně, ale myšleno to bylo všeobecně a neměl jsem tě v úmyslu nijak napadat. Na můj dotaz jsi reagoval sám. Máš pravdu, že s tím nemám tolik zkušeností a proto jsem to téma otevřel, ikdyž jsem neměl v úmyslu se zaobírat takovými detaily a šlo mi pouze o to, že DR není spásné a jsou i jiné aspekty pro hodnocení kvality - za mě. Samozřejmě vím co je DR a Loudness war, ale ve všeobecné rovině a do detailu to nastudované nemám.Kdyby dnes neproběhla tato debata, tak např. dál beru v potaz hodnoty DR v ROONu. Tvé argumenty mě dovedly k myšlence, kolik vlastně poslouchám nahrávek s nízkým DR. Nějaké jsem objevil, ale poměr vůči vyšším hodnotám DR prostě nevím - doposud jsem nesledoval a řídil se sluchem. Jak popisuješ těch 90%, tak pro mě je to opravdu hodně a beru to jako rozhodující faktor - alespoň u mě by to tak bylo. Z dnešní debaty si odnáším jediné, začnu sledovat DR. A po čase si vyhodnotím, na kolik to bude rozhodující faktor pro kvalitu. To porovnání ZZ Top, jsem si prozatím nepouštěl, ale jsem rád, že zde padlo i to, že to není spásné.Tím bych téma DR asi za sebe ukončil, protože ho beru za informacemi naplněné a vyčerpané.
SPaudio-P1(S) + A400(S),STRANKA GT2
SPaudio-D1(S),ROON Nucleus,Pioneer PD-S904 transport
Project RPM10, Ortofon SPU Royal N, Parasound JC3+
PSaudio P20, solo přívod
STRANKA,Townshend,Roth,PSaudio,Oyade,VDH
akustika Martin Vitvar
STRANKA RBS podložky
Uživatelský avatar
MANA
Příspěvky: 237
Registrován: 30 zář 2021 22:17

Re: MANA

Příspěvek od MANA »

Fidji99 píše: 10 pro 2023 19:09
MANA píše: 10 pro 2023 15:20 Ta informace o metodě měření DR v ROONu je zajímavá. Nyní poslouchám další oblíbené album Midnight Blue od Kenny Burrell - 2010, kde je v ROONu DR 8 a databáze ukazuje DR 13. Začnu si sledovat, jaké DR skutečně mají alba, které jsou má oblíbená a rád poslouchám. Zajímá mě poměr hodnot třeba nad 10 a pod 10. Pokud je hodnota 10 nějaký dejme tomu práh. Jsem zvědav, co mi z toho vyleze, protože jsem to takto nikdy neřešil, ale brouček přeci jen nyní zahlodal :crazy:
Poslech budu dále hodnotit dle kritéria baví nebaví, ale začnu si i sledovat DR, abych se v této věci dostal více do obrazu. Uvidíme, co mi vyleze.
U mna na 99% funguje jedna metoda.Nehram z PC, DR si viem zistit len z internetu.

Zacinam cca vzdy na rovnakej hlasitosti preampu, no a ked mam potrebu pridat - je to dobre. Ked stisit, zle. Rozdiel je kludne aj 10dB.
To je zajímavé a je pravdou, že pokud nemohu jít s volume u nahrávky nahoru, tak zpozorním. Většinou ji také přestanu poslouchat - má jepičí život.
SPaudio-P1(S) + A400(S),STRANKA GT2
SPaudio-D1(S),ROON Nucleus,Pioneer PD-S904 transport
Project RPM10, Ortofon SPU Royal N, Parasound JC3+
PSaudio P20, solo přívod
STRANKA,Townshend,Roth,PSaudio,Oyade,VDH
akustika Martin Vitvar
STRANKA RBS podložky
slayers
Příspěvky: 591
Registrován: 28 bře 2011 07:36
Bydliště: Lázně Bělohrad

Re: MANA

Příspěvek od slayers »

Fidji to asi myslel tak že když musí přidat bude dobré DR a když musí ubrat už je to ořezané a zesílené.
NA Galaxys, McIntosh MA9000, Lumin D2 - 8Switch, Audiovector R3 Avantgarde, Nordost Heimdall 2,
Pro-Ject Signature 10.
Uživatelský avatar
MANA
Příspěvky: 237
Registrován: 30 zář 2021 22:17

Re: MANA

Příspěvek od MANA »

Tak jsem si to ještě jednou vše pročet a dnes to bylo opravdu výživné a šťavnaté. Chlapi, vše dobré a ve finále máme všichni jeden společný cíl, poslouchat kvalitní hudbu a užívat si ji :thumbup:
Všem přeji klidný a kvalitní poslech.
Na večer jsem si naservíroval poslech analogu, ať se trochu zrelaxuji, než začne nový pracovní týden.
Na světě nás ubývá, tak držme spolu! :smile:
SPaudio-P1(S) + A400(S),STRANKA GT2
SPaudio-D1(S),ROON Nucleus,Pioneer PD-S904 transport
Project RPM10, Ortofon SPU Royal N, Parasound JC3+
PSaudio P20, solo přívod
STRANKA,Townshend,Roth,PSaudio,Oyade,VDH
akustika Martin Vitvar
STRANKA RBS podložky
Uživatelský avatar
MANA
Příspěvky: 237
Registrován: 30 zář 2021 22:17

Re: MANA

Příspěvek od MANA »

slayers píše: 10 pro 2023 20:19 Fidji to asi myslel tak že když musí přidat bude dobré DR a když musí ubrat už je to ořezané a zesílené.
Myslel jsem to tak, že pokud při zesílení se nahrávka stane nepříjemnou, tak je to DR nízké a naopak, pokud mohu zesílit je DR vyšší. Myslím že to takto má být nebo?
SPaudio-P1(S) + A400(S),STRANKA GT2
SPaudio-D1(S),ROON Nucleus,Pioneer PD-S904 transport
Project RPM10, Ortofon SPU Royal N, Parasound JC3+
PSaudio P20, solo přívod
STRANKA,Townshend,Roth,PSaudio,Oyade,VDH
akustika Martin Vitvar
STRANKA RBS podložky
Yiakubou
Příspěvky: 109
Registrován: 12 črc 2020 22:17

Re: MANA

Příspěvek od Yiakubou »

Ano, je to tak. Taky to tak delam. Volume mam nejak standardne nastavene, u nahravek s vysokym DR vetsinou musim pridat, s nizkym DR zase ubrat a to je takova prvni vec, podle ktere se ridim, kdyz neco noveho objevuji naslepo. Ale zalezi i na typu skladby a obsahu, u neceho jednodussiho, kde se toho nedeje tolik najednou, treba ani nizsi DR nemusi vadit, nema se tam toho tolik co mlatit. U jinych veci zase treba ze zacatku mam pocit, ze je to ok, ale dynamicka komprese se pak projevi az po delsim poslechu, kdy se to zacne cele slevat dohromady a zacne to byt neprijemne. Nebo si potom pustim neco s vysokym DR a tam je pak ten rozdil zrejmy - celkove je to uvolnenejsi, vzdusneji, vice separovane. Dobre se to da taky poznat na bicich (logicky) - v nahravkach s vysokou dynamikou maji bici impakt, jsou citit, tak jak to ma byt. S nizkou dynamikou jsou zase utopene ve vsem ostatnim.
Uživatelský avatar
MANA
Příspěvky: 237
Registrován: 30 zář 2021 22:17

Re: MANA

Příspěvek od MANA »

Jak je vidět, tak se dá do určité míry hodnota DR odhadnout skloubením určité naučené metody a sluchu, jak uvádí Fidji99 a Yiakubou (ty nicky jsou někdy mazec opsat =)) )
Osobně to vlastně také tak provozuji, ikdyž nemám danou hodnotu volume, u které začínám poslech nového alba a potom postupně zesiluji. Mám odhad prahu zesílení, kde bych se měl dostat a pokud nee, tak to zkoumám dál.
Jinak chlapi, hodnoty DR čerpáte z jedné databáze - je jich víc? Poslouchám nyní album Srdeční Příběh od Ambrože a Kollera, které mi hodně sedí, ale nemohu zjistit DR - je to vinyl.
Jinak já bych to těm vydavatelům dal povinně uvádět na labely, jako u potravin hodnoty éček :smile:
SPaudio-P1(S) + A400(S),STRANKA GT2
SPaudio-D1(S),ROON Nucleus,Pioneer PD-S904 transport
Project RPM10, Ortofon SPU Royal N, Parasound JC3+
PSaudio P20, solo přívod
STRANKA,Townshend,Roth,PSaudio,Oyade,VDH
akustika Martin Vitvar
STRANKA RBS podložky
Horizon
Příspěvky: 36
Registrován: 15 črc 2018 10:06

Re: MANA

Příspěvek od Horizon »

MANA - díky za sdílení svých pokusů a taky hlavně za inspiraci , v létě jsem pod repro místo cerabal nasadil Isoacoustic Gaia II, a tak nějak jsem chtěl zkusit i podložky pod komponenty, a tyhle tvoje informace mě navedly na Stranka výrobky - RBS,a i kabeláž
- moje posazení komponet původně na cerabal,buk/desky + špalíky z wood zebrano,a někde tvrdé gumové nožky pod deskama
Takto - měl jsem všechny sady barev RBS podložek , u mě nejlepší černá pod zesilovač,a pod filtraci,a zlatá pod CD/DAC,takže několik sad jsem už "musel" koupit , zpětně - kdyby to někomu pomohlo .. už ani nevím proč jsem vkládal ty gumové nožky pod desky,toto uložení bylo v porovnání s podložením s RBS podložkou Stranka to s největším rozdílem ve zvuku , za mě - guma špatně
- s kabeláží Silver Stranka RCA,i napájecí verze Silver Stranka .. zase za sebe ..... kabeláž na velmi vysoké úrovni , nemít doma už nyní kvalitní stříbrné RCA propojení mezi CD a zesilovačem musel bych je koupit,to samé platí pro power Silver , mám hodně dobré (pro svoji poslechovou spokojenost) 2 napájecí kabely které jsou +- ne o moc zvukově vzdálené - jsem zvědav na Silver Max
no a když jsem byl v tom-nechal jsem si ke srovnání poslat AAI Maestoso2 .. ať vím o čem to je ...... :thumbup:
Sroll Epigram,DAC Casea Lynx 2020,CD Canor 1.10,repro-DIY 3,5p (CZ),kabely - Roth,AAI,Synergistic Research,RDAcoustic,Heavens Gate Audio Ultra extreme gen II
Uživatelský avatar
MANA
Příspěvky: 237
Registrován: 30 zář 2021 22:17

Re: MANA

Příspěvek od MANA »

Ahoj Horizon,
tak to jsem moc rád a těší mě, že jsi našel v mém vláknu inspiraci - děkuji Ti za tuto reakci ^:)^
Jsem velikým příznivcem litoměřických mágů :smile:
Osobně vlastním Power ve verzi klasika a MAX. Dej potom vědět, jak se Ti MAX jevil. Verze MAX je takový dospělý té klasické verze. RCA kabel ve verzi Silver mám zatím jeden na pozici předzes a konec. Nejen, že jsem si zkompletoval dělený zesilovač od SPaudio kabely Stranka, ale tak nějak po zapojení jsem ihned věděl, že to je to pravé a nehodlám hledat nic dalšího. Ikdyž to jsou nemalé finanční výdaje, tak z toho mám opravdu velikou radost a nelituji investice.
Podložky RBS jsou další příběh, pro mě s výborným koncem :smile: Osobně mám pod koncákem fialovou barvu, komponenty (předzes a DAC) zlatou barvu a gramec + repro bílou barvu. Když mi Pavel Stranka poprvé řekl, že společně s Honzou Hubáčkem vyvíjí svoje podložky pod komponenty, tak jsem to spíše vnímal jako snahu o nějaké rozšíření portfolia svých výrobků z pohledu trendu, nicméně po prvním usazení komponentu na jejich podložky jsem zíral jako PUK :shock: . Kurňa jak to Ti kluci vymysleli, vždyť vono se to chvěje jako na pružince. ale jinak, zvláštně - byl jsem z toho opravdu překvapený. Z pohledu zvukového dopadu Ti to nemusím popisovat, sám jsi to poznal, což je nejlepší cesta :thumbup:
Za mě jsou u těchto RBS podložek nejlepší výsledky, pokud leží přímo na dřevě. Zkoušel jsem žulu, nerez, ale u mě to bylo nejlepší na dřevě/dřevěné desce nebo podlaze. Také jsem zjistil, že je hodně důležité, kde je umístíš. Například moje ohromná zkušenost byla s koncákem SPaudio A400. Až po umístění podložek přímo do místa výztuhy v přední části, kde je přepážka oddělující trafa, byl zvukový dopad naprosto jednoznačný, k plné spokojenosti.
Udělal jsi mi radost s touto odezvou a budu moc rád, když dáš vědět, jak Ti dopadlo srovnání s AAI. Osobně jsme to porovnávali s členem Pytel - někde v historii je o tomto srovnání zmíňka.
Přeji klidný poslech
Marián
SPaudio-P1(S) + A400(S),STRANKA GT2
SPaudio-D1(S),ROON Nucleus,Pioneer PD-S904 transport
Project RPM10, Ortofon SPU Royal N, Parasound JC3+
PSaudio P20, solo přívod
STRANKA,Townshend,Roth,PSaudio,Oyade,VDH
akustika Martin Vitvar
STRANKA RBS podložky
Horizon
Příspěvky: 36
Registrován: 15 črc 2018 10:06

Re: MANA

Příspěvek od Horizon »

Ok , v tomto to máš přímočařejší než ostatní zájemci - máš v podstatě komplet sestavu SPaudio na které probíhalo testování a zřejmě u tebe by měly asi všechny kombinace tvořit nějaký finální zvuk :thumbup: , ale OK musím říct že vše co jsem měl doma bylo hodně dobré - kabely se mi podařilo mít doma zároveň, od Spaudio i ten AAI , tady ale srovnání nedává smysl , rozdíly ve vliv na zvuk jsou obrovské , AAI se podle mě spíše hodí vyloženě k určitému typu typu repro (asi uzavřenky nebo open B.) zkoušel jsem přímo do komponentů, ne před filtrace jako vy , tam mám jiné koncovky
- možnost testnout kabel Silver max bude až po novém roce
Sroll Epigram,DAC Casea Lynx 2020,CD Canor 1.10,repro-DIY 3,5p (CZ),kabely - Roth,AAI,Synergistic Research,RDAcoustic,Heavens Gate Audio Ultra extreme gen II
Uživatelský avatar
MANA
Příspěvky: 237
Registrován: 30 zář 2021 22:17

Re: MANA

Příspěvek od MANA »

Ano, máš pravdu, že velikou výhodu je výsledek každého zakoupeného produktu, který je v podstatě již testovaný výrobcem a v podstatě vím, co od něj očekávat, ikdyž chlapci jsou rafinovaní. Většinou se mi do toho nemíchali a nechali mě si to v klidu poslechnout, následně jsem jim za nějakou dobu/pár dní sdělil svůj názor a začala diskuze, jak to vidí oni a proč to tak vnímají - hlavně kabely a RBS podložky. Byla to pro mě obrovská zkušenost. To je také dle mého názoru veliká výhoda SPaudia, které si vyrábí celý řetězec od zesilovače, přes repro, kabely a konče RBS podložkami. Osobně v tom vidím jeden z důvodů, který vedl k tomu, co se jim ve výsledku povedlo. Je to ale můj osobní názor. Pár sestav jsem u hifistů slyšel a je pravdou, že každému to hraje jinak a veliký vliv na to má nejen daný řetězec, ale také akustika, kvalita přívodu napájení atd. Je to opravdu nutné vždy zkusit a musí si to sednout. Na druhou stranu pokud je výrobek udělaný poctivě z kvalitních materiálů s promyšlenou konstrukcí, tak to ve většině případů není průser. Osobně například síťové kabely STRANKA vnímám jako prvek, který nepřenese žádnou agresi nebo nějaký rušivý element do napájeného komponentu. Tím bych si byl skoro jistý. Další otázkou je, jak si to sedne v sestavě a jakou má posluchač představu o výsledném zvuku - to je samozřejmě důležitý aspekt, přesně jak popisuješ.
V tomto ohledu je také důležitý přívod napájení k sestavě. S tím si nyní také trochu hraji. Mám vedené k sestavě nově dva samostatné přívody - solid core vs licna / jistič vs odpojovač. Tak si to tak nějak nyní porovnávám. Koncovou zásuvkou je v obou případech Furutech s technologií NCF. No a je to zajímavý, ale to si zatím netroufnu hodnotit. Přívod solid core mám zatím chvíli a nyní jsem ve fázi, kdy ho zahořuju. Rozdíly jsou ale markantní. Myslím, že tak do měsíce budu mít jasno. Pokud by měl někdo zájem, tak klidně mohu předvést - myslím třeba pro toho, kdo uvažuje o samostatném přívodu a neví, jak se rozhodnout, tak to může být alespoň trochu vodítko :razz:
Pračka je také samotná kapitola :cool: . Osobně jsem měl doma možnost poslechnout produkty výrobce Isotek a pochopil, že to má opravdu vliv na zvuk. Za čas se mi podařila zápůjčka aktivní pračky PSaudio P12. Zde jsem vnímal nějaký posun. Měl jsem do ní zapojenou celou sestavu, ale pro koncák to již bylo moc. Pračka sice ukazovala vytížení s rezervou, ale po nějaké diskuzi s lidmi v této věci znalými, jsem vyhodnotil, že to co pračka ukazuje, je potřeba brát s rezervou. Chtěl jsem tedy vyzkoušet kombinaci P20 + pro koncák Isotek Titan one. Zde mě však prodejce zastavil a nabídl možnost vyzkoušet model P20 od PSaudia. Finančně to byla sice rána, kterou jsem vůbec neměl v úmyslu investovat, ale ihned po prvních tónech naposlouchaných skladeb jsem pochopil, že to je ta správná cesta. Zvuk se zbavil jakékoliv nervozity a působil velice klidně - nerušeně. Osobně se mi to moc líbí a do dnes jsem přesvědčený, že se jedná o základní kámen sestavy. Na druhou stranu rozumím i názorům, že pračka někomu prostě nesedí, nebo není potřeba, tak to je a respektuji to.
No a teď proč jsem se zase tak obsáhle rozepsal :-). Jde o to, že i u mě se ten zvuk chová trochu jinak, jak u výrobce, právě třeba díky pračce, akustice místnosti, jiným kabelům ke zdrojovým komponentům, signálovým kabelům atd. Ikdyž to vypadá, že mám sestavu SPaudio, tak tam odlišnosti jsou :-). Ale i tak mi charakterem zvuku jejich výrobky vždy sedly. V tom to mám asi jednoduché.
Pro někoho to může být vnímáno jako veliká nuda - vše od jednoho výrobce a já jsem si to taky nedovedl přestavit, ale dnes to vnímám úplně jinak a jsem nadmíru spokojeným posluchačem :thumbup:
Jinak silver MAX se mi nejvíce osvědčil právě před pračkou. Ten rozdíl je opravdu veliký. Mám také výhodu, že zásuvku ve zdi mám Furutech NCF a kabely jsou osazené také technologií NCF od Furutechu. Tak nějak mi to do sebe zapadá - za to děkuji Pytlovi, který mi zde tuto zásuvku doporučil a montoval - díky Mirku :smile:

Takže tak. Opět jsem se při poslechu - tentokrát tria Vitouš, Corea a Haynes rozepsal, tak snad to někdo dočte do konce :lol:

Mějte se fajn chlapi a užívejte hudbu :thumbup:

Marián
SPaudio-P1(S) + A400(S),STRANKA GT2
SPaudio-D1(S),ROON Nucleus,Pioneer PD-S904 transport
Project RPM10, Ortofon SPU Royal N, Parasound JC3+
PSaudio P20, solo přívod
STRANKA,Townshend,Roth,PSaudio,Oyade,VDH
akustika Martin Vitvar
STRANKA RBS podložky
Uživatelský avatar
MANA
Příspěvky: 237
Registrován: 30 zář 2021 22:17

Re: MANA

Příspěvek od MANA »

Dnes jsem na základě pozitivních zkušeností od Mirka Pytlla experimentoval s nožičkama AAI mini. Původně jsem je měl pod CD přehrávačem, ale zcela mě tam neoslovily - zvýrazňovaly výšky. Dnes jsem tedy zkusil tyto nožičky šoupnout pod Roon Nucleus. Na základě již nějakých nabraných zkušeností, jsem nožičky umístil do pozic - předek 2ks žebrování/chlazení (je vidět na foto) a zadek přístroje 1ks až na hranu šasi doprostřed. Na dno (třeba 2cm od kraje) to umístit není možné - dno tvoří tenký plech, který se prohýbá - tlumí účinek nožiček :thumbdown: . Nahoře zatíženo ozubeným kolem o váze odhaduji cca 4 kg + uvnitř OZ kola origo clamp k ProJectu RPM10 - zátěž tedy cca 5 kg. Rozdíl okamžitě slyšitelný. Až mě to překvapilo. Oproti umístění pod CD je na Nucleusu výsledek opačný - zklidnění a výšky čisté bez agrese. Doporučuji vyzkoušet - sakryš i u Nucelus to funguje :shock: - Díky Mirku za typ :thumbup:
IMG_1495.jpeg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
SPaudio-P1(S) + A400(S),STRANKA GT2
SPaudio-D1(S),ROON Nucleus,Pioneer PD-S904 transport
Project RPM10, Ortofon SPU Royal N, Parasound JC3+
PSaudio P20, solo přívod
STRANKA,Townshend,Roth,PSaudio,Oyade,VDH
akustika Martin Vitvar
STRANKA RBS podložky
Horizon
Příspěvky: 36
Registrován: 15 črc 2018 10:06

Re: MANA

Příspěvek od Horizon »

Ahoj .. , taky jsem zkoušel další změny v podložení komponent,nakonec jsem změnil podložky pod repro - což jsem trochu tušil už při přidávání dalších sad RBS od Stranky,na konci zkoušení mám pod repro Soundcare (místo Gaia II), pod zesilovačem zlaté RBS,pod CD zlaté RBS, pod filtrem černé RBS, pod streamrem nic -jen cca 5cm z cink/bukovou desku,když dám pod streamer/dac ještě zlatou nebo černou RBS zvuk už mám přesný jak monitor .... co chci říct je že RBS podložky Stranka fungují přesně podle popisu , :thumbup:
Sroll Epigram,DAC Casea Lynx 2020,CD Canor 1.10,repro-DIY 3,5p (CZ),kabely - Roth,AAI,Synergistic Research,RDAcoustic,Heavens Gate Audio Ultra extreme gen II
Uživatelský avatar
MANA
Příspěvky: 237
Registrován: 30 zář 2021 22:17

Re: MANA

Příspěvek od MANA »

Ahoj Horizon,

Děkuji za info. Zajímavé, zejména použití černých erbéesek pod pračku. U mě ještě chybí podložit zdrojové komponenty CD + phono-preamp a pračka. S pračkou zatím nemám zkušenosti. Pédvacítka je cvalík a nejprve musím prozkoumat dno, zda nějaké podložky unese, ale pokud to půjde, tak rok 2024 je o dotažení RBS podložek pod ostatní komponenty včetně pračky.
Užívej poslechu a gratuluji k této pozitivní upgrade sestavy :thumbup:
Mana
SPaudio-P1(S) + A400(S),STRANKA GT2
SPaudio-D1(S),ROON Nucleus,Pioneer PD-S904 transport
Project RPM10, Ortofon SPU Royal N, Parasound JC3+
PSaudio P20, solo přívod
STRANKA,Townshend,Roth,PSaudio,Oyade,VDH
akustika Martin Vitvar
STRANKA RBS podložky
Uživatelský avatar
YamahaMan
Příspěvky: 1057
Registrován: 22 říj 2017 20:49

Re: MANA

Příspěvek od YamahaMan »

Ahoj MANA,
z vlastnej skúsenosti môžem poradiť:
https://www.trinasty.sk/tovar/viablue-ufo-absorbers/
Mám ich pod 25 kg stojanom na ktorom je gramo cca. 23 kg a max. spokojnosť.

V prípade väčšej váhy je varianta XL:
https://www.trinasty.sk/tovar/viablue-ufo-xl-absorbers/
Odpovědět