Ultrazvuková pračka vinylů

Gramofony a jiné analog. zdroje včetně příslušenství kromě phono předzesilovačů.
Odpovědět
Maco30
Příspěvky: 6
Registrován: 31 bře 2023 09:09

Ultrazvuková pračka vinylů

Příspěvek od Maco30 »

Ahojte. Myslíte,že táto ultrazvuková čistička v kombinácii s klasickou Pro-Ject má zmysel? Dík. https://www.cncworld.sk/ultrazvukov-ist ... gIPtvD_BwE
Accuphase P4200, Accuphase C2400 +phono karta, accuphase DP400, Legacy signature se, gygawatt PC 2 Evo, kabeláž synergistic research, neyton Hamburg LS, cardas Audio streamer Coctail Audio 45pro. Dual CS 5000
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: ultrazvukova čistička

Příspěvek od aretax »

Áno. Ak platňu po vyčistení necháš na ProJect čističke odsať, dostaneš lepší výsledok, ako pri špeciálnych ultrazvukových čističkách, čo nemajú odsávanie.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
Uživatelský avatar
YamahaMan
Příspěvky: 1046
Registrován: 22 říj 2017 20:49

Re: ultrazvukova čistička

Příspěvek od YamahaMan »

Maco30 píše: 07 čer 2023 19:54 Ahojte. Myslíte,že táto ultrazvuková čistička v kombinácii s klasickou Pro-Ject má zmysel? Dík. https://www.cncworld.sk/ultrazvukov-ist ... gIPtvD_BwE
Nepovedal by som, že spolu s odsaním bude lepší výsledok. Skôr to budeš mať skôr suché.
Ak dáš do roztoku správny pomer zmáčadla, tak všetok "bordel" z drážok zostane pri čistení vo vaničke a potom za cca. 15-20 min
platňa odkvapká do sucha.
Píšem z vlastnej skúsenosti. Používam konkrétnu ultrazvukovú čističku a mal so požičanú aj čističku s odsávaním práve na porovnanie.
Žiadny rozdiel v kvalite prehrávania nebol. Len úspora času...
Janik
Příspěvky: 1636
Registrován: 14 pro 2020 15:35

Re: ultrazvukova čistička

Příspěvek od Janik »

Toto je moderná špičková ultrazvuková práčka. Pohodlná ziadna sarapata.

https://www.amazon.de/HumminGuru-Ultras ... 173&sr=8-1
Gramo: Denon DP-80 DasPlinth, Ramena:Bokrand 12”,Denon DA-309 10”,Prenosky: AT33MonoAnni, EMT JSD6G, Phono: PJ RS + LPS (Rix), SUT: Entre ET-100 (MySonicLab), Preamp: SPX 2010, Koncak: SPX A40 (A class), Repro: STH12 , Filter: NA, Kable: Rix,NA,Viborg,YT
Maco30
Příspěvky: 6
Registrován: 31 bře 2023 09:09

Re: ultrazvukova čistička

Příspěvek od Maco30 »

Janik Ty ju máš?
Accuphase P4200, Accuphase C2400 +phono karta, accuphase DP400, Legacy signature se, gygawatt PC 2 Evo, kabeláž synergistic research, neyton Hamburg LS, cardas Audio streamer Coctail Audio 45pro. Dual CS 5000
samcus
Příspěvky: 174
Registrován: 13 bře 2012 21:41
Bydliště: Hradec Králové

Re: ultrazvukova čistička

Příspěvek od samcus »

Ano, mám.
Maco30
Příspěvky: 6
Registrován: 31 bře 2023 09:09

Re: ultrazvukova čistička

Příspěvek od Maco30 »

A spokojnosť?
Accuphase P4200, Accuphase C2400 +phono karta, accuphase DP400, Legacy signature se, gygawatt PC 2 Evo, kabeláž synergistic research, neyton Hamburg LS, cardas Audio streamer Coctail Audio 45pro. Dual CS 5000
samcus
Příspěvky: 174
Registrován: 13 bře 2012 21:41
Bydliště: Hradec Králové

Re: Ultrazvuková pračka vinylů

Příspěvek od samcus »

Jsem spokojený. Ale vše má nějaké ale. Vyčistí, velmi dobře, hluboko usazený prach v drážkách. Soudě dle znečištěné odpadní vody. I velmi slušně snižuje lupání desek. Ovšem výrazněji ušpiněné desky od prstů to nezvládne. Takové předperu na pračce typu Oki Noki. Po takto provedené očistě na obou strojích, jsou znovu dobře použitelné. Největší slabinou pračky Humminguru je sušení. I po přidání profi smáčedla a nejdelším času zůstávají na desce 2 - 3 kapky. Ale jde si poradit. Takže vzhledem k ceně, perfektnímu ovládání i provedení mohu jen doporučit. Ono i ty nejsofistikovanější pračky nezvládnou vše dokonale.
Maco30
Příspěvky: 6
Registrován: 31 bře 2023 09:09

Re: Ultrazvuková pračka vinylů

Příspěvek od Maco30 »

Ďakujem za podrobné informácie, pomohli. 👍
Accuphase P4200, Accuphase C2400 +phono karta, accuphase DP400, Legacy signature se, gygawatt PC 2 Evo, kabeláž synergistic research, neyton Hamburg LS, cardas Audio streamer Coctail Audio 45pro. Dual CS 5000
Uživatelský avatar
lidumil
Příspěvky: 1250
Registrován: 08 lis 2011 10:33

Re: Ultrazvuková pračka vinylů

Příspěvek od lidumil »

Zkoušel jsem vícero praček ale za mě nejlepší je Audio Desk Systeme vynil cleaner. UZ pračka s odsáváním. Pravda za 66 l, ale ......
Poslouchám hudbu, která se mi líbí, mám to co mám a co jsem ochoten zaplatit.
tm.watch
Příspěvky: 132
Registrován: 09 říj 2013 15:07

Re: Ultrazvuková pračka vinylů

Příspěvek od tm.watch »

Audio desk ovšem odsávání nemá, pouze větráky osušující desku🤷‍♂️
Janik
Příspěvky: 1636
Registrován: 14 pro 2020 15:35

Re: Ultrazvuková pračka vinylů

Příspěvek od Janik »

lidumil píše: 13 čer 2023 15:06 Zkoušel jsem vícero praček ale za mě nejlepší je Audio Desk Systeme vynil cleaner. UZ pračka s odsáváním. Pravda za 66 l, ale ......
Hummimguru je o chlp lepsia :thumbup:
Gramo: Denon DP-80 DasPlinth, Ramena:Bokrand 12”,Denon DA-309 10”,Prenosky: AT33MonoAnni, EMT JSD6G, Phono: PJ RS + LPS (Rix), SUT: Entre ET-100 (MySonicLab), Preamp: SPX 2010, Koncak: SPX A40 (A class), Repro: STH12 , Filter: NA, Kable: Rix,NA,Viborg,YT
Antony
Příspěvky: 47
Registrován: 23 led 2015 09:57

Re: Ultrazvuková pračka vinylů

Příspěvek od Antony »

Maco30 píše: 07 čer 2023 19:54 Ahojte. Myslíte,že táto ultrazvuková čistička v kombinácii s klasickou Pro-Ject má zmysel? Dík. https://www.cncworld.sk/ultrazvukov-ist ... gIPtvD_BwE
Přesně tuhle kombinaci používám. Tedy ultrazvukovou pračku od cnc world a potom odsávání na Pro-Ject.
Naprostá spokojenost.
Uživatelský avatar
antipop
Příspěvky: 152
Registrován: 04 bře 2015 21:06
Bydliště: Krakonoše

Re: Ultrazvuková pračka vinylů

Příspěvek od antipop »

Antony píše: 27 črc 2023 12:45
Maco30 píše: 07 čer 2023 19:54 Ahojte. Myslíte,že táto ultrazvuková čistička v kombinácii s klasickou Pro-Ject má zmysel? Dík. https://www.cncworld.sk/ultrazvukov-ist ... gIPtvD_BwE
Přesně tuhle kombinaci používám. Tedy ultrazvukovou pračku od cnc world a potom odsávání na Pro-Ject.
Naprostá spokojenost.
V čem to pereš…pouze voda nebo i nějaký roztok?
McIntosh-Sonus Faber-Pro-Ject-Oppo-Townshend
Antony
Příspěvky: 47
Registrován: 23 led 2015 09:57

Re: Ultrazvuková pračka vinylů

Příspěvek od Antony »

Destilovaná voda / isopropylalkohol (kvůli odmaštění) / fotosmáčedlo (lepší odvod vody z povrchu)
Poměr těchto složek cca 10/1/pár kapek

Našel jsem různé recepty, jsou lidi, co toho isopropylu dávají daleko více, ale to je zbytečné, jenom to víc smrdí. Odmašťovací schopnost zůstane zachována i v mém poměru, vyzkoušeno. Ale pozor, rychle vyprchává, musí se jednou za čas dolévat.

Nepoužívám žádné saponáty, ani nekupuji namíchané roztoky. Tohle funguje spolehlivě.
Uživatelský avatar
fox
Příspěvky: 1692
Registrován: 27 pro 2010 09:07
Bydliště: Opava

Re: Ultrazvuková pračka vinylů

Příspěvek od fox »

A pár kapek smáčedla. Používám Fotonal.
Michell Gyrodec/Orbe, SME V, Lyra Delos, RCM+step up trafo MgBeran, Esoteric DV60, Lumin U2 Mini+DAC Gustard X26 Pro, Audia Flight Strumento no4 mk II+Audia Flight FLS1,Tannoy Turnberry GR+ST100, Niagara 5000+1200, hrom, hurikán, drak a pták Ohnivák.
Uživatelský avatar
antipop
Příspěvky: 152
Registrován: 04 bře 2015 21:06
Bydliště: Krakonoše

Re: Ultrazvuková pračka vinylů

Příspěvek od antipop »

Antony píše: 30 črc 2023 19:48 Destilovaná voda / isopropylalkohol (kvůli odmaštění) / fotosmáčedlo (lepší odvod vody z povrchu)
Poměr těchto složek cca 10/1/pár kapek

Našel jsem různé recepty, jsou lidi, co toho isopropylu dávají daleko více, ale to je zbytečné, jenom to víc smrdí. Odmašťovací schopnost zůstane zachována i v mém poměru, vyzkoušeno. Ale pozor, rychle vyprchává, musí se jednou za čas dolévat.

Nepoužívám žádné saponáty, ani nekupuji namíchané roztoky. Tohle funguje spolehlivě.
Dík….Kolik LP se da slušně vyprat v té jedné 6 litrové náplni … jak často měníš/doplňuješ?
McIntosh-Sonus Faber-Pro-Ject-Oppo-Townshend
Antony
Příspěvky: 47
Registrován: 23 led 2015 09:57

Re: Ultrazvuková pračka vinylů

Příspěvek od Antony »

Ano, Fotonal používám taktéž.

Množství vypraných desek při pravidelné filtraci roztoku (a to je potřeba klidně po cca 20-30 LP, podle ušpinění) odhaduji na 150-200. Pak jsem náplň vyměnil kvůli stáří, byla tam rok, tak jsem chtěl mít jistotu.
IvanR
Příspěvky: 14
Registrován: 20 pro 2019 12:56

Re: Ultrazvuková pračka vinylů

Příspěvek od IvanR »

Takúto kombináciu používam niekoľko rokov k absolútnej spokojnosti. Po ultrazvuku s PJ roztokom 1 : 20 po odsaní, ešte prejdem mechanicky kefami na PJ s roztokom 1 : 10 a znovu odsajem. Prsknem 3x pištolkou Zerostat a šup do noveho antistatic. futrálu Nagaoka, alebo MoFi.
U starých a veľmi zanesených doskách dávam do ultrazvuku roztok Isopropylalkoholu, destilky a zmáčadla, nechám odmáčať bez ultrazvuku aj niekoľko hodín, potom ultrazvuk, odsať na PJ a následne mechanicky kefami na PJ s roztokom MoFi na staré dosky a odsať.Netvrdím, že efekt u starých dosiek je absolútny. Jedna aplikácia ultrazvuku, včetne mechanického čistenia kefami je nedostačujúca. Je potrebné procedúru opakovať niekoľko násobne. Na ihle aj tak zostáva množstvo bordelu z drážky. Opakovaním sa to postupne zlepšuje. Jedná sa o skvosty nájdené v dedovej garáži, naskladané v krabiciach bez obalov, zaprášené asi za 60 - 70 rokov.
Antony
Příspěvky: 47
Registrován: 23 led 2015 09:57

Re: Ultrazvuková pračka vinylů

Příspěvek od Antony »

Ano, jsou vinyly, které chtějí proces opakovat. U takových ponechávám ultrazvukovou lázeň běžet klidně i hodinu. Člověk nevěří kolik bordelu pak ve vodě plave.
efičák
Příspěvky: 660
Registrován: 15 říj 2012 16:32
Bydliště: Ostrava Jih

Re: Ultrazvuková pračka vinylů

Příspěvek od efičák »

Mám domněnku zda je dlouhé čištění přínos.
Plastová směs se míchá se sazemi (bordelem), aby samotný plast nešustil.

Určitě je důležité drážky vyčistit co nejhlouběji, nikoli tak, aby se vymývala složka vymyšlená tak, aby snížila hlučnost.
Já měl jen ten "disko čistič" , s lázní a kartáčky, která je velmi účinná na hrubou špínu a pak pasivní pračku Nitty Gritty.
Co se nestačilo vymýt a vyplavit nakonec uklidil rafinovaný hrot Fritz Gyger Ortofon Rondo Bronze.
Po 2 - 3 přehrání vzrostlo množství detailů.
Teď se mi už nechce čistit, proto je můj příspěvek zbytečný. :razz:
Zvuk dobrý - všechno dobré
Antony
Příspěvky: 47
Registrován: 23 led 2015 09:57

Re: Ultrazvuková pračka vinylů

Příspěvek od Antony »

Že by delším ultrazvukovým čištěním docházelo k degradaci materiálu? Nikde jsem na takovou hypotézu nenarazil. Ani z vlastní praxe takový jev nevysledoval. Ale zamyslet se je dobré nad vším.
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Ultrazvuková pračka vinylů

Příspěvek od aretax »

Nielen dlhším, ale aj častejším praním. Pri čistení ultrazvukom dochádza ku kavitácii, čo je deštrukčný proces. Spolu s nečistotami sa vytrhávajú mikroskopické častice z materiálu platne. Z toho vyplýva, že ultrazvuk síce dokonale vyčistí platňu od nečistôt, ale zároveň aj poškodzuje drážky. Preto je dobré túto formu čistenia použiť iba na silne znečistené platne a to na nevyhnutný čas. Pri častom čistení ultrazvukom nastane aj trvalé poškodenie drážok, tieto sa "zaoblia" a postupne sa stratí dynamika a rozlíšenie.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
Antony
Příspěvky: 47
Registrován: 23 led 2015 09:57

Re: Ultrazvuková pračka vinylů

Příspěvek od Antony »

"Spolu s nečistotami sa vytrhávajú mikroskopické častice z materiálu platne." ... "Pri častom čistení ultrazvukom nastane aj trvalé poškodenie drážok, tieto sa "zaoblia" a postupne sa stratí dynamika a rozlíšenie."
Jde o ověřený a doložený jev? Jsou někde dostupné zaznamenané důsledky tohoto jevu na gramodesce?
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Ultrazvuková pračka vinylů

Příspěvek od aretax »

Je to overený fyzikálny jav, všeobecne platný pre ošetrenie materiálov ultrazvukom. Pri všetkých materiáloch ultrazvukové vlny poškodzujú materiál, na ktorý dopadajú. Iba od tvrdosti materiálu závisí, do akej miery ho poškodia. Ak Ti to nie je jasné, skús si položiť otázku, prečo by mal ultrazvuk účinkovať iba na nečistoty? Ultrazvuk nemá vlastnú inteligenciu, aby rozlíšil, ktorý materiál má odstrániť a ktorý nemá poškodiť. To sú jednoducho fakty a Ty sa zariaď, ako uznáš za vhodné. Ja som chcel iba upozorniť aj na negatívne dôsledky takého čistenia. Nejaké ďalšie konkrétne dôkazy ohľadom čistenia LP nemienim hľadať.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
Antony
Příspěvky: 47
Registrován: 23 led 2015 09:57

Re: Ultrazvuková pračka vinylů

Příspěvek od Antony »

Jedna věc je hypotéza, teoretická možnost, druhá věc je její ověření. Ano za určitých podmínek ke kavitaci materiálů dochází, ale na to jsem se neptal.
Jsou při ultrazvukovém čištění desek dosaženy takové fyzikální podmínky, že skutečně dochází k erozi vinylového materiálu? Byl tento jev zdokumentován?
Neptám se na domněnky, ale na skutečný stav věcí.
efičák
Příspěvky: 660
Registrován: 15 říj 2012 16:32
Bydliště: Ostrava Jih

Re: Ultrazvuková pračka vinylů

Příspěvek od efičák »

Navrhuji provézt výzkum na vědeckém pracovišti kde samoplátcům vypracují na zakázku certifikovanou studii, jak dlouho a jak často LP prát.
:razz:

Já to mám jen koníček. Výzkumný ústav gramofonový existoval v Československu než byl bez náhrady zrušen.
Zvuk dobrý - všechno dobré
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Ultrazvuková pračka vinylů

Příspěvek od aretax »

Antony píše: 16 srp 2023 22:35 Jedna věc je hypotéza, teoretická možnost, druhá věc je její ověření. Ano za určitých podmínek ke kavitaci materiálů dochází, ale na to jsem se neptal.
Jsou při ultrazvukovém čištění desek dosaženy takové fyzikální podmínky, že skutečně dochází k erozi vinylového materiálu? Byl tento jev zdokumentován?
Neptám se na domněnky, ale na skutečný stav věcí.
"Domněnky"? Ty žiješ v inom svete? Chceš vedieť skutočný stav vecí - čo keby si si ho zistil sám? Je veľmi jednoduché sa iba vypytovať a potom "odborne" všetko spochybniť. Čo keby si to Ty overil a napísal nám, čo si zistil? Prečo sám nezistíš a neinformuješ nás, či bol "tento jev zdokumentován"?Môj predchádzajúci príspevok nebol určený iba Teba, aby som naplnil Tvoje požiadavky na správnu odpoveď, ale bol určený všetkým, aby som ich upozornil na prípadné poškodenie LP. Tak ho prosím, neber osobne. Týmto pre mňa je táto téma vyčerpaná.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
Antony
Příspěvky: 47
Registrován: 23 led 2015 09:57

Re: Ultrazvuková pračka vinylů

Příspěvek od Antony »

Je velmi jednoduché hlásat nepodložené a neověřené domněnky. A rozčilovat se, když se někdo zeptá. Informaci to však ubírá na serióznosti.
To nejsou moje požadavky na správnou odpověď. To je dlouholetá a funkční vědecká metoda ověřování teorií praktickým důkazem. S žádným jsi nepřišel.
Proč bych ověřoval něco, co sis vymyslel? To je úkol autora teorie. Nesplněný úkol. A jak jsem již uvedl, moje zdroje tuto teorii nepotvrzují, ty žádné nemáš. Nic neberu osobně, naopak, veřejnost by neměla být zatěžována nepodloženými fámami.
Téma je skutečně vyčerpáno, domněnka se nepotvrdila.
Uživatelský avatar
YamahaMan
Příspěvky: 1046
Registrován: 22 říj 2017 20:49

Re: Ultrazvuková pračka vinylů

Příspěvek od YamahaMan »

Z vlastnej skúsenosti nemám poznatok, že by bolo na vinyle niečo poškodené.
Pral som ho 5x 30 minút. Bol zamastený s nalepenými nečistotami.
Urobil som porovnávací test s ešte nepraným vinylom /totožný press/a 4 páry uší rozdiel nepočul.
Ps: definícia kavitácie /nie je tam ani zmienka o ultrazvuku/...

https://sk.wikipedia.org/wiki/Kavit%C3%A1cia
Fidji99
Příspěvky: 830
Registrován: 24 zář 2018 08:43

Re: Ultrazvuková pračka vinylů

Příspěvek od Fidji99 »

YamahaMan píše: 17 srp 2023 08:22 Z vlastnej skúsenosti nemám poznatok, že by bolo na vinyle niečo poškodené.
Pral som ho 5x 30 minút. Bol zamastený s nalepenými nečistotami.
Urobil som porovnávací test s ešte nepraným vinylom /totožný press/a 4 páry uší rozdiel nepočul.
Ps: definícia kavitácie /nie je tam ani zmienka o ultrazvuku/...

https://sk.wikipedia.org/wiki/Kavit%C3%A1cia
Kavitacia je samotnym principom ultrazvukoveho cistenia. Cistenie prebieha pomocou kavitacie.
Martin Logan Renaissance 15A, Focus C18+ 13xMCH/Beckersounds subwoofers 8x18in/8*2500W/Purifi&NCore
Trinnov Altitude 32/LINN Akurate&Organik 9.8.7, Sony 4K Laser Screen 124in Panasonic UB9000
Akustika GIK Snake Oil - Isoacoustics, Mogami, Kimber.
Agilent
Příspěvky: 39
Registrován: 12 črc 2023 08:10

Re: Ultrazvuková pračka vinylů

Příspěvek od Agilent »

Ano, ale kavitace pobíhá v tej kapalině do který je ta čištěná věc ponořená, ne v materiálu čištěný věci.
Antony
Příspěvky: 47
Registrován: 23 led 2015 09:57

Re: Ultrazvuková pračka vinylů

Příspěvek od Antony »

Kavitace je fyzikální princip. Sama o sobě o poškozování materiálů nevypovídá. Nebylo dosud prokázáno, že by akustická kavitace používání k čištění gramodesek způsobila poškození vinylového materiálu. Teoreticky to možné je, ale v praxi nedosahují technické parametry procesu takových hodnot, aby degradace nastala. Nenašel jsem jediný doložený záznam.
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Ultrazvuková pračka vinylů

Příspěvek od aretax »

Máš pravdu. Preto bude najlepšie, ak sa zariadiš po svojom. Rob to, o čom si presvedčený sám.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
Odpovědět