Esbjörn Svensson Trio

Odpovědět
eLko
Příspěvky: 107
Registrován: 29 pro 2010 20:19
Bydliště: Bratislava

Esbjörn Svensson Trio

Příspěvek od eLko »

Bicie,basa a piano,uzasna hudba. Nedavno vysiel ich best of

Obrázek


5. a 7. skladbu mozem pocuvat dokola,nieco uzasne.
Peer
Příspěvky: 1125
Registrován: 23 pro 2010 20:31
Bydliště: Olomouc

Re: Esbjörn Svensson Trio

Příspěvek od Peer »

Ano, tato hudba mě opravdu bere a mohu pořád!
Škoda, že jejich hudební dráha byla zakončená tragickou smrtí.
Mám rád všechny jejich desky.
Ale jdu si pustit tuto:
Obrázek
Peer
Příspěvky: 1125
Registrován: 23 pro 2010 20:31
Bydliště: Olomouc

Re: Esbjörn Svensson Trio

Příspěvek od Peer »

Jejich poslední řadovku jsem si pořídil i na vinylu.
Obrázek
Uživatelský avatar
Mark Levinson
Administrátor
Příspěvky: 4212
Registrován: 23 pro 2010 12:00
Bydliště: Ostrava

Re: Esbjörn Svensson Trio

Příspěvek od Mark Levinson »

Esbjörn Svensson pochází z hudební rodiny, matka také pianistka vážné hudby a otec jazzový nadšenec. V pubertě se pokoušel i o rock, ale později přilnul k vážné hudbě, aby nakonec sklouznul zpět k jazzu. Studoval střední školu se zaměřením na klavír a dále pokračoval na Královskou konzervatoř ve Stockholmu.
Esbjörn Svensson hrál napřed se svým kamarádem z dětství Magnusem Öströmem, který hrál na bicí. Hráli spolu po Skandinávii, ale až v roce 1993 se k nim přidal basista Dan Berglund a vzniklo Esbjörn Svensson Trio. Jejich první album se jmenovalo When Everyone Has Gone, které už dávalo tušit jaký potenciál dřímá v této trojici a znamenalo trvalé usazení na jazzové scéně všech (zatím) severských zemí.
Esbjörn Svensson byl v roce 1995 nominován na cenu Nejlepšího švédského jazzmana a o rok později se nominace opakovala, ale to už bylo Esbjörn Svensson Trio stále známější.
V roce 1997 vyšla výborná deska Winter in Venice a za ní už následovaly lepší a lepší desky.

Tohle Švédské jazzové trio mám moc rád, ve sbírce mám všechny jejich řadová alba.
Bohužel tragicky zahynul vůdce tria, pianista Esbjörn Svensson. Údajně se 14.6.2008 utopil při potápění v moři poblíž Stockholmu. Věčná škoda vynikajicího člověka, muzikanta a skladatele. Po smrti Esbjörna Svemssona vyšlo ještě poslední řadové album Leucocyte, které bylo dokončeno ještě před tragickou nehodou. Nyní se už dočkáme jen kompilací "Best of", jak uvádí eLko, škoda.

Sestava:
Esbjörn Svensson - piano
Magnus Öström - drums
Dan Berklund - bass guitars


Tady jsou alba, která podle mne stojí za pozornost:

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Mark Levinson
Uživatelský avatar
Mark Levinson
Administrátor
Příspěvky: 4212
Registrován: 23 pro 2010 12:00
Bydliště: Ostrava

Re: Esbjörn Svensson Trio

Příspěvek od Mark Levinson »

Dnes jsem dostal chuť poslechnout si něco od Esbjörn Svensson Trio, volba padla na skvělou desku From Gagarin's point of view z roku 1999.

Obrázek
Mark Levinson
Uživatelský avatar
Mark Levinson
Administrátor
Příspěvky: 4212
Registrován: 23 pro 2010 12:00
Bydliště: Ostrava

Re: Esbjörn Svensson Trio

Příspěvek od Mark Levinson »

Peer mne inspiroval, tak jsem si právě pustil Esbjörn Svensson Trio - Viaticum.
Řekl bych, jedna z nejlepších jejich věcí.

Obrázek
Mark Levinson
tujatuja
Příspěvky: 459
Registrován: 17 srp 2011 23:40

Re: Esbjörn Svensson Trio

Příspěvek od tujatuja »

Vyšlo album e.s.t. 301, nahrané v Austrálii v roce 2007.
301.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
Mark Levinson
Administrátor
Příspěvky: 4212
Registrován: 23 pro 2010 12:00
Bydliště: Ostrava

Re: Esbjörn Svensson Trio

Příspěvek od Mark Levinson »

Mně by zajímalo jestli je to koncert nebo normální řadové album? A pokud ano, tak jestli jsou to jiné skladby než známe z jejich řadových alb vydaných v Evropě?
Mark Levinson
tujatuja
Příspěvky: 459
Registrován: 17 srp 2011 23:40

Re: Esbjörn Svensson Trio

Příspěvek od tujatuja »

Jedná se o studiové nahrávky, nahrané myslím v roce 2007 ve studiu 301 v Sydney (odtud název desky). Jako "normální" řadové album to tedy asi není, ale rozhodně nejde o nějaké vykopávky. Zrovna poslouchám čtrnáctiminutovou skladbu Three Falling Free Part II (opravdu three - nikoli tree) a je to správný tvrdý nářez. Vedle toho jsou zde i zvukové experimenty (Houston, The 5th) nebo uvolněné, romantické kompozice (Behin The Stars, The Childhood Dream). Tvorba E.S.T. mi připadá jako dělaná přesně dle mého vkusu - proto jsem si musel koupit i toto album.
Odpovědět