Akustika v podkrovi

Šíření zvuku v polechové místnosti, zkušenosti, problémy a jejich řešení apod..
Odpovědět
ivandk
Příspěvky: 144
Registrován: 12 kvě 2013 17:37

Akustika v podkrovi

Příspěvek od ivandk »

Mate nekdo zkusenost s poslechovkou v podkrovi, kde je sikma strecha? Je mozne si zde by udovat poslechovku nebo je to zcela nevhodne? Klasicky obklad ze sadrokartonu a vata. Je to hodne problematicke proti bezne mistnosti s rovnymi stenami? Jak je lepsi poslouchat: sikme steny po stranách nebo vpredu a vzadu vuci poslechovemu mistu? Vyzaduje to nejake specialni upravy?
Uživatelský avatar
PavelDosko
Příspěvky: 2552
Registrován: 14 bře 2012 19:59
Bydliště: Olomouc

Re: Akustika v podkrovi

Příspěvek od PavelDosko »

jake ma ta mistnost rozmery?
neni placka, neni highend
Uživatelský avatar
Dieter Burmester
Příspěvky: 3299
Registrován: 16 říj 2012 13:19

Re: Akustika v podkrovi

Příspěvek od Dieter Burmester »

Pokud mas sadros na sikminach a strope, tak z me zkusenosti to ma vliv na zvuk smerem ke krabicovemu zvuku.
Dieter Burmester
kulich
Příspěvky: 100
Registrován: 02 bře 2012 14:06

Re: Akustika v podkrovi

Příspěvek od kulich »

Mám takovou místnost , a mám v ní obrovský propad na 40 Hz, cca -12 db.
Nech si to změřit, než začneš jakkoli investovat.
S propadem se špatně bojuje....
slayers
Příspěvky: 588
Registrován: 28 bře 2011 07:36
Bydliště: Lázně Bělohrad

Re: Akustika v podkrovi

Příspěvek od slayers »

Kolega má podkrovní místnost a hraje mu to fantasticky, bude i záležet na velikosti.
NA Galaxys, McIntosh MA9000, Lumin D2 - 8Switch, Audiovector R3 Avantgarde, Nordost Heimdall 2,
Pro-Ject Signature 10.
Uživatelský avatar
PavelDosko
Příspěvky: 2552
Registrován: 14 bře 2012 19:59
Bydliště: Olomouc

Re: Akustika v podkrovi

Příspěvek od PavelDosko »

proto jsem se ptal, u mne v podkrovi 12x6 m i kdyz sadrokarton neni tak zle
neni placka, neni highend
Fidji99
Příspěvky: 830
Registrován: 24 zář 2018 08:43

Re: Akustika v podkrovi

Příspěvek od Fidji99 »

Od urcitej velkosti to je OK. Len to vyzaduje uplne iny pristup a rozumiet tomu co sa ti tam bude diat.
Ak je alternativa obyvacko kuchyna plna sklenencych ploch, tak to moze byt vyrazne lepsie. Detto su reproduktory vhodnejsie a menej vhodne do podkrovia.

Musis dat nejaky plan, potom sa da radit.

Este k tomu SDK - s rozmyslom pouzity a spravne namontovany SDK je jeden z najlepsich materialov do posluchoviek na steny. S dorazom na “spravne”.
Martin Logan Renaissance 15A, Focus C18+ 13xMCH/Beckersounds subwoofers 8x18in/8*2500W/Purifi&NCore
Trinnov Altitude 32/LINN Akurate&Organik 9.8.7, Sony 4K Laser Screen 124in Panasonic UB9000
Akustika GIK Snake Oil - Isoacoustics, Mogami, Kimber.
blesk666
Příspěvky: 1294
Registrován: 24 bře 2013 22:26

Re: Akustika v podkrovi

Příspěvek od blesk666 »

Ako myslis to “spravne” prakticky vzdy sa to montuje plus minus rovnako (do pevneho zakladu profily na to sadrac, za tym nejaka izolacia…) Viem si predstavit laborovat s tym, ale to by sa muselo premysliet pred realizaciou. Mna to caka na chalupe, asi o 2-3 tyzdne sa zacina (cca 100m2 podkrovie)
Audio PC+Daphile+DRC/Lindemann CD1SE/Chord Dave+Choral stand>Denafrips Athena>PMA PA4-Big Brother>Marten Django XL
power:VDH,Furutech,NA,Viborg,signal:Crystal Cable
matus_pigy
Příspěvky: 162
Registrován: 25 pro 2019 23:22

Re: Akustika v podkrovi

Příspěvek od matus_pigy »

Nazdar.Pri volbe miestosti sa pozeraj na nasledovne parametre.1. Idealne umiestnenie reproduktorov je po dlzke miestnosti,nie po jej sirke. Teda ak mas izbu 3x5 tak repraky maj na stene ktorej dlzka su 3m. 2.Rovnako velmi VELMI dolezita je symetria, teda repraky umiestnene po dlzke miestnosti ako pisem vyssie,rovnako vzdialene od stredu osy izby,lava strana miestnosti rovnaka ako prava.3. So symetriou suvisi aj umiestnenie stavebnych otvorov,ktore sice vies vyriesit v buducnosti akustickymi prvkami ale je to ta zlozitejsia cesta.Ak tvoja miestnost splna minimalne body 1 a 2,sklon strechy by nemusel byt problem.Porad sa v tomto nasledne s DOBRYM akustikom kde umiestnit repraky.Ak nesplna tvoja miestnost bod 1 porad sa s akustikom.Ja uz by som silno zvazoval ci ist do takejto miestnosti.Je to uz siony konpromis.Ak ale nesplnas bod 2,ides do extremnych kompromisov.Do takejto miestnosti by som nesiel.Bod 3 ti vyriesi akustik.Tu sa ti to predrazi.Ostatne problemy ako rezonancie ries na zaklade merani DOBREHO akustika.
Hlavné stereo: (Auralic Aries mini + SP audio power supply -> Chord Hugo TT2 -> Ayre K5Xe -> Ayre V5Xe -> Dynaudio Contour 20i)+GIK Acoustics
Slúchadlá: Hifiman Ananda s Chordom; Apple Airpods 3th. gen.
ivandk
Příspěvky: 144
Registrován: 12 kvě 2013 17:37

Re: Akustika v podkrovi

Příspěvek od ivandk »

Pratele dekuj za rychle odezvy.
Jeste na vysvetlenou. Zvazuji zmenu bydleni a v pripade koupe domu byva casto sedlova strecha a obytne podkrovi. Proto si kladu otazku nakolik je mozne zde vubec vybudovat nejakou poslechovku, aby nebyl velky problem s akustikou. Vetsinou se jedna spise o mensi mistnost mezi 15-20m2. Mel jsem vyhlednuty dum, ktery se vsak prave prodal, kde v pripade umisteni repro na delku by byly zkosene steny za repro a za poslechovym mistem nikoliv po stranach. Nyni je tento konkretni pripad pase, ale obecne v pripade umisteni repro na delku se predpoklada ze sikme steny jsou po stranach?
Jinak byva v novych bytech a vesmes i dome tzv. velky obytny prostor s kk. Cca 35m2. Take zde jsem si kladl otazku nakolik zde lze provozovat hifi protoze umisteni sestavy vzhledemk mistnosti neni symetricke a je tam kk popr. nejaky barovy pult apod a poslechove misto spise v prostoru nez u zdi apod. Samozrejme se tyto prostory lisi a problemy se mohou lisit. Ale je to rozhodne jine nez treba bezna samostatna mistnost. Nyni mam beznou panelakovou mistnost obdelnik 4,7*3,4m, hraji na delku, basove pasti za repro, osetrene prvni odrazy apod.
Kazdopadne diky za zajem a vase postrehy a rady.
Fous
Příspěvky: 120
Registrován: 29 pro 2010 08:09

Re: Akustika v podkrovi

Příspěvek od Fous »

Ahoj, pokud by jsi měl někdy cestu přes Jižní Čechy, klidně se zastav, mám poslechovky 2, obě v podkroví ze sádrokartonu, jedna je podél a druhá na šířku. Můžeš si udělat obrázek. Zdravím Fous
ivandk
Příspěvky: 144
Registrován: 12 kvě 2013 17:37

Re: Akustika v podkrovi

Příspěvek od ivandk »

Diky moc za nabidku. Rad využiji pokud budu mit cestu ^:)^
RedBaron
Příspěvky: 265
Registrován: 10 zář 2013 14:19

Re: Akustika v podkrovi

Příspěvek od RedBaron »

Můj kamarád odnaproti má JBL 250Ti s monobloky MF 550 a poloaktivy Legacy Audio Aeris v jedné místnosti - podkrovní se šikmým stropem. A aspoň JBLka porovnat můžu - hraje mu to jako z praku, o hodně lépe než můj zděný obývák.
SPaudio D1 > P1 > A400 > JBL 250Ti Jubilee
ivandk
Příspěvky: 144
Registrován: 12 kvě 2013 17:37

Re: Akustika v podkrovi

Příspěvek od ivandk »

Diky za priklad. Jak to ma usporadane? Na delku? Sikminy po stranach? Dik
Halys
Příspěvky: 75
Registrován: 13 pro 2020 20:14

Re: Akustika v podkrovi

Příspěvek od Halys »

Pomálu ale jistě jsem začal makat na poslechovce. Ještě udělám podlahu (prkenná , nalepená) a teď co dál . Přemýšlím že ještě před tím než oslovím nějakého odborníka na měření, uděl ještě zadní stěnu a strop .
Na zadní stěnu bych použil 10 cm akustické pěny a tu bych zakryl MDFkou , nebo překližkou , mohl bych do ní udělat po stranách o nějaké kruhové otvory , strop opět MDF nebo překližka .
Otázka zní jestli toto udělat a nebo objednat mistra ješte před realizací ?
IMG_20230129_132232.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
German Physiks HRS 130 , Reimyo KAP777, Merging Nadace Player PL2 , Noble Audio Galaxie , RCA Stealth Sakra V8, Stealth Dream V16 , síťové kabely komplet Zephyr N

Audeze lcd-3 , Ultrasonic Studios Infinity 300B
Uživatelský avatar
Check-VMAudio
Příspěvky: 58
Registrován: 27 zář 2012 20:27
Bydliště: Praha

Re: Akustika v podkrovi

Příspěvek od Check-VMAudio »

Halys: Zastavit veškeré práce a zavolat odborníka na akustiku. Nyní je to ještě v momentě, kdy se to dá zachránit a ušetřit si mnoho peněz do budoucna.
Halys
Příspěvky: 75
Registrován: 13 pro 2020 20:14

Re: Akustika v podkrovi

Příspěvek od Halys »

Ok , podlahu a radiátory tam ale být musí.
Pak bych mohl někoho zavolat . Máš nějaký tip?
Nedávno jsem se tady četl že to stejně ( akustiku) nikdo pořádně neumí .
German Physiks HRS 130 , Reimyo KAP777, Merging Nadace Player PL2 , Noble Audio Galaxie , RCA Stealth Sakra V8, Stealth Dream V16 , síťové kabely komplet Zephyr N

Audeze lcd-3 , Ultrasonic Studios Infinity 300B
Fidji99
Příspěvky: 830
Registrován: 24 zář 2018 08:43

Re: Akustika v podkrovi

Příspěvek od Fidji99 »

@Halys - Martin Vitvar - Check ma prehladne uvedeny cennik na svojich strankach a viacero clenov sa urcite dokaze vyjadrit ku kvalite jeho prace.

Ono z niekym sa porozpravat este pred definitivnymi stavebnymi pracami je urcite dobre - elektriku riesis, to je zaklad. Pevne lepena podlaha je OK. Akurat neviem co sledujes tou "akustickou penou na zadnu stenu a prekryt MDF"

Ale v tvojom pripade - ja by som sa urcite porozpraval s vyrobcom repro, ze ci ma nejake rady. Oni zvyknu byvat velmi ustretovi. Hlavne ked mas tak exoticke repro, ako mas. Ja mam naprilad dipoly a jeden clovek, co o sebe tvrdi, ze je akustik [a zivi sa tym] mi u mna doma tvrdil veci, ktore boli uplne v protiklade s odporucaniami vyrobcu. Az kontakt s vyrobcom akustickych prvkov priniesol normalnu diskusiu.
Martin Logan Renaissance 15A, Focus C18+ 13xMCH/Beckersounds subwoofers 8x18in/8*2500W/Purifi&NCore
Trinnov Altitude 32/LINN Akurate&Organik 9.8.7, Sony 4K Laser Screen 124in Panasonic UB9000
Akustika GIK Snake Oil - Isoacoustics, Mogami, Kimber.
Halys
Příspěvky: 75
Registrován: 13 pro 2020 20:14

Re: Akustika v podkrovi

Příspěvek od Halys »

Děkuji za radu ta MDF byl jen takový nápad :cool: .
Kontaktovat výrobce beden je dobrý nápad , to všesměrové repro je trošku jiná disciplína ( neříkám že těžší).
Měl jsem je už tam na zkoušku a vyloženě průser to nebyl .
Ještě jednou děkuji.
German Physiks HRS 130 , Reimyo KAP777, Merging Nadace Player PL2 , Noble Audio Galaxie , RCA Stealth Sakra V8, Stealth Dream V16 , síťové kabely komplet Zephyr N

Audeze lcd-3 , Ultrasonic Studios Infinity 300B
Uživatelský avatar
Check-VMAudio
Příspěvky: 58
Registrován: 27 zář 2012 20:27
Bydliště: Praha

Re: Akustika v podkrovi

Příspěvek od Check-VMAudio »

Řeším akustiku tak, aby byl majitel spokojen, nezakrývám okna akustickými panely ani neobkládám celou místnost vatou nebo jehlánky a podobné blbosti. Je to trojúhelník design x akustika x cena. Ještě by se do toho měla přidat manželka a čas, ale to už z toho pak dělá pentagram.

Akustiku mnoho lidí skutečně neumí, ale to ani ve světě často neumí - jenom je nás v CZSK prostoru méně. V čechách jsme hlavně omezení více rozpočtem, prostorem a tímpádem kvalita řešení, které se tu v CZSK prostoru běžně dělá, je nižší kvůli kruté realitě života - jíž jsou peníze.

Akustiku si můžeš objednat u mě. A to nejenom panely, ale hlavně konzultaci a návrh dalších stavebních postupů ve stavu místnosti před dokončením, jak jsi ukázal na fotce.
Odpovědět