Sony PS-X60

Gramofony a jiné analog. zdroje včetně příslušenství kromě phono předzesilovačů.
Odpovědět
efičák
Příspěvky: 660
Registrován: 15 říj 2012 16:32
Bydliště: Ostrava Jih

Sony PS-X60

Příspěvek od efičák »

Píšu trochu na hulváta, promiňte sloh s styl.

Sony PS-X60
https://www.vinylengine.com/library/sony/ps-x60.shtml
Libuju si v středně těžkých kovových ramínkách s hlavičkami na přenosky pro jejich hravost lákající k snadné výměně přenosky.
Mám 3 takové gramofony staré 30 let a jeden je tento s plně automatickým provozem včetně funkce opakování strany LP.
S pohodlím automatu nabízí také stabilní otáčky přímým náhonem a odpadá shánění řemínku. Design je technický, poloprofi a mě přilákalo kovové rameno PUA 7 s velmi pěkným provedením nastavení antistatingu se stupnicí jako u fotoaparátu a páčkovým nastavením výšky ramene (VTA) o 6 milimetrů i během přehrávání. Lépe to už asi nejde.

Sony uvádí poměr signálu k šumu : ” Signal to noise ratio: 75dB”
V dnešní době digitálu je to legrační hodnota, můj laciný streamer uvádí Dynamický rozsah: 110dB, 20Hz-20KHz. Jenže ucho mladého dědka je léty uvyklé šumu a zkreslení na němž mnoho let poslouchalo nahrané magnetofonové pásky z gramofonů jako Tesla HC-16 a vnímá i tu plnost jako to, co do zvuku patří.
Přes pečlivou údržbu z Japonska dovezeného mi něco na zvuku nesedělo, zdálo se mi trochu plastové. V analogu je všechno o vibracích. Vzdal jsem se gramofonové police ve prospěch pohodlí TV a původní gumové nožky sice tlumily horší polohu na nábytku, ale cosi se mi nezdálo.
Z našich stránek vím léta o dřevu z ebenu a dalších stromů, tak mám od Aretaxe 3 nožky a těžítko na LP v kombinaci eben a mosaz.
V mém případě se dozvuk zdá o hodně lepší což mě velmi potěšilo.
Puk měl malou konkurenci v dvou slepených hokejových pucích podle návodu z netu.
Ale do hliníkových se mi nechtělo a eben je do ruky příjemný.
Není to jen o přenoskách, Yamahu MC7 nahradila obyčejná Dual DN 251e, asi od Audiotechniky a dobrý gramofon se pozná, že hraje i se základní přenoskou.
Zbylé 2 gramce potřebují větší údržbu, kolísá rychlost což neumím opravit a tím jsou neposlouchatelné.
Do teď mi přišlo že na vině jsou signálové vodiče a do gramce se musí vrtat Cinch konektory. Mám radost že to hraje, na rozlišení CD a DAC to nemá, mě se velmi líbí podání středů velmi staré MM přenosky o výstupu 3 mV do běžného phona v Kenwood C1, levné a slušné. Mám dalších 8 MM přenosek plus samotné tělíčka kterým jdou koupit náhradní hroty od zabinyho tak si budu hrát. Jen gramo šroubky s matičkami chybí.
280464408_367993418682601_1493826879342098091_n.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Zvuk dobrý - všechno dobré
pepO77
Příspěvky: 376
Registrován: 12 srp 2020 09:17

Re: Sony PS-X60

Příspěvek od pepO77 »

A o tom je. O radosti.

Mal som Sony PS-X600. Ramienko zlobilo, tak som to vratil. Ale inak to bola radost pocuvat, mal som tam niekoko MM a highouput MC.
Analog Oracle SME Hana SimAudio Digi SOtM Lumin MolaMola Amp T+A Repro VSA Drat Nordost,CrystalConnect,Haabst,SOtM
Ine GMG Nordost,Townshend,StillPoints,IsoAcoustics,NeoHigh Akustika ArtNovition,SynergisticResearch Praca Kef iFi,Meze IsoTek
Uživatelský avatar
lubin
Příspěvky: 712
Registrován: 26 pro 2010 19:54

Re: Sony PS-X60

Příspěvek od lubin »

Krása Efi. Miluju vzhled starších gramo. Sony, Denon, Pincek atd... Krásné stroje, které umí dělat velkou radost. Máme krásný koníček. V analogu, mnozí prominou můj nízký názor, myslím stačí málo k bohatému uspokojení. Možná je to dáno tím milym procesem, než zazní tóny....
Hudba je ticho mezi notami...hraje mě to k pláči, ale i tak mám často husí kůži :lol:
PJ Classic,Vincent phono s 13d5 tube,Vincent SAT8,PS Audio BHK 300, Holo May DAC,AC V8F,DIY filtrace,Nordost Frey,N.A. Zephyr....
Tubes: Philips,GE,EH,JJ, Valvo...
efičák
Příspěvky: 660
Registrován: 15 říj 2012 16:32
Bydliště: Ostrava Jih

Re: Sony PS-X60

Příspěvek od efičák »

Děkuju Lubine a pep007, víme že to není snadné médium.
Mám moc rád klasiku a zvlášť baroko, od ranných devadesátek kdy se sem vozily východoněmecké originál nahrané kazety nakladatelství Eterna.
Chromdioxidové pásky výborně nahrané většinou nekomplikovanou technikou. Nevím proč mě ten žánr z číslicových zdrojů nebere, možná návyk na příjemné zkreslení? Stejně tak starý jazz, na streameru mě nutí poslouchat nové nahrávky s elektronikou.
Znám i velmi povedený DAC CZAP, který má jeden filtr předzesilovače udělaný jako phono, ten charakter analogu mu dodávají součástky podobné filtraci ve repro výhybce. Dal mi nahlédnout hluboko do studia a bez chladu známého z zdrojů ohromujícího rozlišením. Slyšet na známých ADD nahrávkách šum studiového pásu byl šok. Opravdu to moduluje a přidává
Všechno hrálo super, jen Miles Davis a J.S. Bach mě nebavil. Návyk no... Snad by mi pomohl nějaký DPS korektor se dohrávající slabosti analogu.
Včera hrály Bachovy Matoušovy pašije z LP, pozornost neutuchala po celou dobu poslechu což bych z CD a streameru nevydržel a přeskakoval na nejlepší části díla.
A hlavní bonus, mozek zaplavený endorfiny a zavírající se oči spokojeností.

Obrázek
Zvuk dobrý - všechno dobré
pepO77
Příspěvky: 376
Registrován: 12 srp 2020 09:17

Re: Sony PS-X60

Příspěvek od pepO77 »

Krasna zbierka. To by si zasluzilo kazetovy magnetofon. Sudim spravne z podpisu, ze magnetofon nemas?

Ja som o tom velmi velmi rozmyslal minuli. Mat ci nemat dalsiu vetvu. A upustil som od toho. Moje kazety z 80 a 90 rokov nie su v dobrom stave. Ked som este mal Sony vezu tak som to prehral a ... prehraval som to kedysi na kde com, a je to teda poznat.

Co sa tyka nostalgie zvuku. Ja mam tak napocuvene niektore albumy od U2 a Metallica na kazetach (v dost blbej kvalite). Ta zvukova pamat je tak silna, ze ani digital ani LP mi proste stale nesedi, ta zvukova kopia robi svoje.

Skor som uvazoval mat dalsi gramofon z 70/80 rokov. Nieco velmi tazke, drevene - Pioneer, Denon, Sony, Dual. Avsak uz nie s "biotracer" ramenom, a teda cisty manual.
Analog Oracle SME Hana SimAudio Digi SOtM Lumin MolaMola Amp T+A Repro VSA Drat Nordost,CrystalConnect,Haabst,SOtM
Ine GMG Nordost,Townshend,StillPoints,IsoAcoustics,NeoHigh Akustika ArtNovition,SynergisticResearch Praca Kef iFi,Meze IsoTek
efičák
Příspěvky: 660
Registrován: 15 říj 2012 16:32
Bydliště: Ostrava Jih

Re: Sony PS-X60

Příspěvek od efičák »

pepO77 píše: 12 kvě 2022 09:20 Krasna zbierka. To by si zasluzilo kazetovy magnetofon. Sudim spravne z podpisu, ze magnetofon nemas?
Fotka je z bazaru, sbírku sem zrušil pro drastické snížení kvality nejoblíbenějších kazet. Kazeťák má kámoš, špičkový a nastavený od profíka. Dopadl tak, že nahrává cédéčka na kazety. Tak se mu to líbí. Navíc ten kazeťák je studiový s XLR výstupy. které dává do XLR vstupu Accuphase E-305.
Já už další médium neplánuju.

Staré gramofony nabízejí velký prostor na hraní. Vyzkoušet můžeš cokoli.
Soňáka vylepím tlumící fólií abych zrušil zbytek zvuku plastu. Ramínko samo má skvělý zvuk chce jen dobrý headschell a o drátech přece jen jde analog velmi slyšet. Talíř s originál gumou je podle mě ideální.
Zvuk dobrý - všechno dobré
Uživatelský avatar
YamahaMan
Příspěvky: 1045
Registrován: 22 říj 2017 20:49

Re: Sony PS-X60

Příspěvek od YamahaMan »

Ahoj, ten štúdiový kazeťak je nejaký z rady TASCAM ?
efičák
Příspěvky: 660
Registrován: 15 říj 2012 16:32
Bydliště: Ostrava Jih

Re: Sony PS-X60

Příspěvek od efičák »

YamahaMan píše: 12 kvě 2022 11:52 Ahoj, ten štúdiový kazeťak je nejaký z rady TASCAM ?
Ano, jak víš ?!
Foto nahraju na přílohu, neumím pověsit tak, aby to z google fotek bylo vidět.
Jak vidíte, nahrává si Ivu Bittovou z originál CD, aby si vychutnal poslech s přidaným dýcháním magnetického záznamu.
Jo a CDP má taky XLR výstup. Návštěvy mu zvuk obdivují.

Obrázek

Obrázek
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Zvuk dobrý - všechno dobré
Uživatelský avatar
YamahaMan
Příspěvky: 1045
Registrován: 22 říj 2017 20:49

Re: Sony PS-X60

Příspěvek od YamahaMan »

efičák píše: 12 kvě 2022 12:54
YamahaMan píše: 12 kvě 2022 11:52 Ahoj, ten štúdiový kazeťak je nejaký z rady TASCAM ?
Ano, jak víš ?!
:D
Tape decky s XLR v 80tych rokoch neboli pre smrteľníka ktovie ako dostupné a keď ho náhodou niekto zohnal za cenu auta, tak mal problém /aspoň u nás v ČSSR/ ho zapojiť do zosika s XLR lebo nebol.
Tascam /podľa mňa/ bol zohnatelnejší vtedy aj teraz na rozdiel od NAKAMICHI. Ten tiež robil model K-1 s XLR ale je ho ako šafránu...

Ps.: keď píšeš o tom nahrávaní. V 80kach sused kúpil v Tuzexe tri tape decky AIWA AD-WX200 a urobil si "nahrávacie študio"... :angel:
Odpovědět