Hrátky s čertem, aneb akustikou místnosti při výměně racku.

Šíření zvuku v polechové místnosti, zkušenosti, problémy a jejich řešení apod..
Odpovědět
KarlN

Hrátky s čertem, aneb akustikou místnosti při výměně racku.

Příspěvek od KarlN »

Musím se omluvit, že můj příspěvek bude obsáhlejší, ale v kostce se to opravdu napsat nedá. :angel:
Nejprve musím předeslat, že výměnu hifi racku jsem plánoval dlouho (i vzhledem ke stěhování kde se mi jednak původní TV stolek zcela nezamlouval a pak také izolačně to nebylo ideální), procházel více designů a oproti původním předpokladům nakonec zvolil dle mého, provedení i s ohledem na prostor a jeho styl, tedy dřevo. Samozřejmostí bylo pak dělení na jednotlivá patra.
Teď se možná někteří z vás budou chytat za hlavu, ale líbila se mi čtyřpatrová, dělitelná skladba. :silent: A ačkoliv jsem se snažil počítat se vším (výškou, váhou komponentů, atd.a především možností neohýbat se stále ke gramci) rozhodně jsem trestuhodně podcenil umístění napájecího konektoru zesilovače. Takže po počáteční euforii hraničící s pocitem hegemonie, jsem zjistil, že prostě kabel s jeho objemnou a dlouhou koncovkou při „centro“ umístění zesíku nepřipojím...chvíli jsem posouval a laboroval, ale prostě konečná. Volal a sháněl jsem celé dvě hodiny jiný napájecí kabel „do úhlu“ či IEC adaptér, bohužel pouze horní či spodní což mi bylo na nic. Takže tam stojím, čumím jak jsem to dodrbal :-? a co s tím? Nakonec sestaveno s mírně posunutým zesilovačem do strany viz foto.
IMG_20220223_163158.jpg
IMG_20220223_163207.jpg
Rack umístěn ke straně z důvodu přístupu k oknu, zakrytí topného panelu, navíc vpravo ještě měla přistát v budoucnu větší palma. ALE, usazeno (vše ostatní sedlo skvěle) a první poslech...říkám si, nesedím uprostřed, protože v téhle skladbě nezpívá Knopfler zprava o cca 30cm...posunu křeslo...znova špatně...po třech a půl hodinách předchozího ustavování a telefonátů po všech čertech mi lehce tečou nervy (doteď jsem nejedl)...pouštím Wag the dog a teď přichází infarktová situace, když Mark začíná zpěv nejen zprava, ale tak 40 cm od podlahy! Po otestování slovní zásoby nespisovných výrazů si vzpomínám na poznatky členů Highendfóra a jdu do rozborky a snížení racku...ovšem najít rovinu, na sice krásné vintage podlaze, je skoro nemožné (následně zvažuji sbíječku, vylití betonem do roviny, ale pak další půlhodinu ležím na břiše a stálým přesouváním hledám vhodné usazení-nacházím). Je asi zbytečné popisovat, že s touto variantou rozložení jsem původně nepočítal vůbec, takže: první verze v každém případě zesilovač nahoře (to je pevný bod i kvůli kabelům)...nedostatečná délka kabelů z phono předzesu do gramce, napájecích a optiky mezi streamerem a DAC...rozhození, přeskládání s pečlivějším propočítáním délky kabeláže a případné nutnosti nákupu delší. Zvažování možné finanční náročnosti léčby psychiky v Dobřanech…hlavně se neukvapit...nakonec přesouvám DAC (bylo nutno jeho napájení přesunout do filtrované zásuvky z původní „napřímo“ a to byla obrovská chyba) i předzes pod gramec a propojení sedí...
IMG_20220224_111059.jpg
poslech streameru, scéna výš a lepší, vše „centro“, ale výšky a středy, agresivita bezďáka na OPL %-( a už jako ztrácím trpělivost a chuť pokračovat v životní pouti...další rozhoz a přichází finální verze
IMG_20220225_153903.jpg
, kde po mnoha zvažováních nakonec kupuji v hifi studiu delší optický kabel, aby to tedy konečně sedlo. Pouštím Pink Floyd – The wall, part 1 a 2 a ubíjí mne to do křesla neuvěřitelnou scénou a hloubkou prostoru...hlasy se dostávají do výše horní části repro a při skladbě Prefab Sprout – Anna Marie,mě v úvodní fázi zvukové efekty obestírají až do úroveň po obou stranách hlavy...neuvěřitelné se po pěti až šesti hodinách stává skutečností a Liam Gallagher se v živáku MTV ocitá snad až za zdí a lidi šílí všude kolem.
A co jsem tedy nakonec zjistil a k čemu tato zkušenost? :ympeace: Že jsem se mýlil, když jsem předpokládal, že umístění komponentů není až tak podstatné. Seznal jsem že, alespoň u mě, na výšce racku a uložení komponentů záleží a dlouho to tak zůstane. A to i navzdory nehezkému industriálnímu panelu topení. Pokud jste dočetli až sem, blahopřeji.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Fous
Příspěvky: 120
Registrován: 29 pro 2010 08:09

Re: Hrátky s čertem, aneb akustikou místnosti při výměně racku.

Příspěvek od Fous »

Pecka popis i zkušenost. :thumbup: :thumbup: :thumbup: Moc dobře tohle znám, to posouvání po milimetrech, poslech a znovu. Hlavně že to nakonec zaklaplo a vše hraje k tvé spokojenosti. :clap: :clap:
KarlN

Re: Hrátky s čertem, aneb akustikou místnosti při výměně racku.

Příspěvek od KarlN »

Právě tak, zaplať bůh! :lol: Moc díky. ^:)^
blesk666
Příspěvky: 1293
Registrován: 24 bře 2013 22:26

Re: Hrátky s čertem, aneb akustikou místnosti při výměně racku.

Příspěvek od blesk666 »

no super, chce to holt trpezlivost a odvahu veci menit. Mne osobne sa aj esteticky viac pacia do sirky rozlozene komponenty a nizky nenapdny rack
Audio PC+Daphile+DRC/Lindemann CD1SE/Chord Dave+Choral stand>Denafrips Athena>PMA PA4-Big Brother>Marten Django XL
power:VDH,Furutech,NA,Viborg,signal:Crystal Cable
KarlN

Re: Hrátky s čertem, aneb akustikou místnosti při výměně racku.

Příspěvek od KarlN »

Ale ano, pravda...čím více se na to dívám, méně mi to vadí. :thumbup: Hlavně zvuk, spokojenost.
Uživatelský avatar
fox
Příspěvky: 1692
Registrován: 27 pro 2010 09:07
Bydliště: Opava

Re: Hrátky s čertem, aneb akustikou místnosti při výměně racku.

Příspěvek od fox »

Krásný, oku lahodící interiér. :thumbup: :clap:
Michell Gyrodec/Orbe, SME V, Lyra Delos, RCM+step up trafo MgBeran, Esoteric DV60, Lumin U2 Mini+DAC Gustard X26 Pro, Audia Flight Strumento no4 mk II+Audia Flight FLS1,Tannoy Turnberry GR+ST100, Niagara 5000+1200, hrom, hurikán, drak a pták Ohnivák.
Uživatelský avatar
PavelDosko
Příspěvky: 2552
Registrován: 14 bře 2012 19:59
Bydliště: Olomouc

Re: Hrátky s čertem, aneb akustikou místnosti při výměně racku.

Příspěvek od PavelDosko »

pekne to mas

a ted zkus vse na zem a gramofon na stenu

nemas zac
neni placka, neni highend
KarlN

Re: Hrátky s čertem, aneb akustikou místnosti při výměně racku.

Příspěvek od KarlN »

PavelDosko píše: 25 úno 2022 22:13 pekne to mas

a ted zkus vse na zem a gramofon na stenu

nemas zac
:lol: Tak možná že na zem a zeď také někdy dojde...v každém případě a v zájmu vlastního duševního zdraví, nějaký čas posečkám.
KarlN

Re: Hrátky s čertem, aneb akustikou místnosti při výměně racku.

Příspěvek od KarlN »

fox píše: 25 úno 2022 22:00 Krásný, oku lahodící interiér. :thumbup: :clap:
Díkec moc! :ympeace:
Janik
Příspěvky: 1635
Registrován: 14 pro 2020 15:35

Re: Hrátky s čertem, aneb akustikou místnosti při výměně racku.

Příspěvek od Janik »

PavelDosko píše: 25 úno 2022 22:13 pekne to mas

a ted zkus vse na zem a gramofon na stenu

nemas zac
Mal som na zdi gramofon a premiestnenim na Neohighend Tripod výrazná zmena k lepšiemu. A tom som mal aj pro-ject carbon ground it.

@KarIN v prvorade gratulujem k racku. Vyzerá veľmi pekne. Ja som sa dlho nevedel rozhodnúť ci rack na seba v strede alebo rozložený. Ú mňa totižto to hraje v oboch prípadoch dobre len inak. Kazdopadne momentálne som na vlne keď ho mam rozložený.
Gramo: Denon DP-80 DasPlinth, Ramena:Bokrand 12”,Denon DA-309 10”,Prenosky: AT33MonoAnni, EMT JSD6G, Phono: PJ RS + LPS (Rix), SUT: Entre ET-100 (MySonicLab), Preamp: SPX 2010, Koncak: SPX A40 (A class), Repro: STH12 , Filter: NA, Kable: Rix,NA,Viborg,YT
Uživatelský avatar
fox
Příspěvky: 1692
Registrován: 27 pro 2010 09:07
Bydliště: Opava

Re: Hrátky s čertem, aneb akustikou místnosti při výměně racku.

Příspěvek od fox »

Já bych ten tvůj interiér rakem na stěnu nekazil. Vždy je něco za něco.
Michell Gyrodec/Orbe, SME V, Lyra Delos, RCM+step up trafo MgBeran, Esoteric DV60, Lumin U2 Mini+DAC Gustard X26 Pro, Audia Flight Strumento no4 mk II+Audia Flight FLS1,Tannoy Turnberry GR+ST100, Niagara 5000+1200, hrom, hurikán, drak a pták Ohnivák.
blesk666
Příspěvky: 1293
Registrován: 24 bře 2013 22:26

Re: Hrátky s čertem, aneb akustikou místnosti při výměně racku.

Příspěvek od blesk666 »

Janik: tak rack medzi repro je len odraziva plocha pre vyzarujuce menice. Tvoje uzkozvazkove repro sustavy potlacaju vplyv miestnosti a teda aj ako mas rack poskladany nehra taku rolu ako pri klasickej sirokozvazkovej bedni (bez zvukovodu)
Audio PC+Daphile+DRC/Lindemann CD1SE/Chord Dave+Choral stand>Denafrips Athena>PMA PA4-Big Brother>Marten Django XL
power:VDH,Furutech,NA,Viborg,signal:Crystal Cable
KarlN

Re: Hrátky s čertem, aneb akustikou místnosti při výměně racku.

Příspěvek od KarlN »

Díky za reakce i názory pánové. :thumbup:

Janik: Abych řekl pravdu, nejdříve jsem zvažoval nákup přímo z Británie (inspirace a výběr zde https://www.hifiracks.co.uk/collections ... rence-rack ), i cena by šla ačkoliv cca 7.000,- za patro se mi jevilo už dost...ale hlavně při představě jakékoliv nepřesnosti a její případné reklamace, či poškození při převozu mě jímala hrůza. ~x( Takže jsem šel cestou vlastních rozměrů (umístění zadních vzpěr samozřejmě špatně, viz úvod se zesilovačem :lol: ), také materiálu, odstínu a především konzultací přímo při výrobě. Ono to možná z fotek není vidět (nejsou dostatečně z boku), ale montovat držák na zeď se mi momentálně nechce nejen z estetického hlediska, ale i poloze částečně nad topením a rád bych se tím také vyhnul problémům s přesušeným vzduchem při přehrávání LP atd. :-? No uvidíme...

Fox: Ano, díky :thumbup: , jak jsem uvedl výše, designově je pro mě mnohem přijatelnější tato varianta. Ale před samotným plánováním racku byla přesto v úvahách i tato možnost. Teď bych navíc měl problém se k tomuto umístění i dostat, protože ve stávajícím rozložení, by mi dost překážela část racku vpravo...nebylo by to moc pohodlné a do dalšího posouvání se mi ,alespoň teď, vážně nechce... :crazy: Momentálně není vlastně ani důvod.

Blesk666: No musím uznat, že jsem neměl představu o až takových proměnách zvuku :-? , zvláště v tak otevřeném prostoru, kde mohou repro vlastně úplně v pohodě dýchat a klidně se dají ještě více posunout dopředu. Ale kvůli sklonu střechy, jsou teď i od zadní stěny v dostačující vzdálenosti, vnitřní strana 108, vnější 113 cm při nynějším natočení a nad nimi v přední části 115 cm, což by i dle instrukcí výrobce mělo být až až...ale pánové přiznám, zvuk a jeho proudění v místnosti, odrazy, umí překvapit... :eek:
Tewerko
Příspěvky: 5
Registrován: 10 pro 2021 14:03
Bydliště: Levice
Kontaktovat uživatele:

Re: Hrátky s čertem, aneb akustikou místnosti při výměně racku.

Příspěvek od Tewerko »

Zdravim ta. Je to dobra skusenost pre teba. To ako budes pocut a vnimat zvuk v miestnosti zalezi od mnoho faktorov. Kazdy predmet v miestnosti a to
v akej pozicii je ulozeny, bude mat vplyv na tvoje vnimanie zvuku. Pre hlboky priestorovy zvuk je idealne mat medzi reproduktormi len zosilnovace kvoli kratkym reprokablom a ostatne komponenty kludne aj po tvojom boku pri stene. To vsak vyzaduje mat symetricke zapojenie kabelaze na audio.
Ak si teraz spokojny tak uzivaj svoj posluch :thumbup:
KarlN

Re: Hrátky s čertem, aneb akustikou místnosti při výměně racku.

Příspěvek od KarlN »

Tewerko píše: 26 úno 2022 14:28 Zdravim ta. Je to dobra skusenost pre teba. To ako budes pocut a vnimat zvuk v miestnosti zalezi od mnoho faktorov. Kazdy predmet v miestnosti a to
v akej pozicii je ulozeny, bude mat vplyv na tvoje vnimanie zvuku. Pre hlboky priestorovy zvuk je idealne mat medzi reproduktormi len zosilnovace kvoli kratkym reprokablom a ostatne komponenty kludne aj po tvojom boku pri stene. To vsak vyzaduje mat symetricke zapojenie kabelaze na audio.
Ak si teraz spokojny tak uzivaj svoj posluch :thumbup:

Ahoj, diky. :thumbup: I po přečtení pár dalších názorů, také na zahraničních fórech a teď i vlastních zkušenostech bych řekl, ano nejspíše by to bylo další vhodné řešení...napadlo mne i samotné přístroje (původně všechny včetně zesilovače přesunout za trámovou konstrukci vpravo, kde je vlastně podobný, jen užší prostor, pro jejich usazení však dostačující. Nakonec, jak kvůli vzhledu i pohodlí obsluhy, jsem zvolil stávající možnost a jak říkáš, spokojenost teď maximální a díky okolnostem za to. :angel:
efičák
Příspěvky: 660
Registrován: 15 říj 2012 16:32
Bydliště: Ostrava Jih

Re: Hrátky s čertem, aneb akustikou místnosti při výměně racku.

Příspěvek od efičák »

Ahoj KarIN.
Dekuju za sdileni a foto.
(*)
Kdyby byla moznost a takovy vkus vyhraneny jen na klasiku, asi bych doporucil vydrzovat komorni trio pro sve koncertantni potreby.
Necht usili je zaslouzene korunovano uspechem vsichni umelcove v nahravkach jati podavaji znovu a znovu sve nejlepsi vykony.
Pred tydny mi francouzi blokli Qobuz a pritel poprosil kamaradku v USA, by prihlasilav ucet jez konecne slouzi i zde na konci civilizace.
Zvuk dobrý - všechno dobré
KarlN

Re: Hrátky s čertem, aneb akustikou místnosti při výměně racku.

Příspěvek od KarlN »

efičák píše: 26 úno 2022 15:36 Ahoj KarIN.
Dekuju za sdileni a foto.
(*)
Kdyby byla moznost a takovy vkus vyhraneny jen na klasiku, asi bych doporucil vydrzovat komorni trio pro sve koncertantni potreby.
Necht usili je zaslouzene korunovano uspechem vsichni umelcove v nahravkach jati podavaji znovu a znovu sve nejlepsi vykony.
Pred tydny mi francouzi blokli Qobuz a pritel poprosil kamaradku v USA, by prihlasilav ucet jez konecne slouzi i zde na konci civilizace.
Ahoj Aleši ^:)^ Jako můj guru a rádce jistě víš, že trio až quartet bych sobě i klidně za peníz zlovolně nepřijatelný dopřáti ráčil, leč představa neblahá mne skličuje, při pomyšlení na postup orgánů státní moci při osvobozování trubců týraných mou nenasytností zvukovou... :lol:
Přeji tobě den prosluněný, pane z panství Moravskoslezského a poslech tónů loutny uchu lahodící jsa vyluzován skrze milosrdenství panny z království za mořem se rozlohou svojí a erbem s hvězdami honosící. :ympeace:
Odpovědět