Audacity - nastavenie, doplnenie HW

Potřebujete poradit? Hifi rady všeho druhu.
Odpovědět
Uživatelský avatar
YamahaMan
Příspěvky: 1045
Registrován: 22 říj 2017 20:49

Audacity - nastavenie, doplnenie HW

Příspěvek od YamahaMan »

Ahoj,
poprosím o radu pre mladého chalana, ktorý sa začína zoznamovať so zvukom a hudbou.
Oslovil ma a poprosil o radu ale ja filmy ani hudbu cez uvedenú vetvu a SW+HW nepoužívam, čiže mu neviem poradiť.
Citujem:
"Aktivne repro EDIFIER S3000PRO mám prepojené optickým káblom do TV LG C1. Nemám žiadne AVR. Je to drahá krabička ktorú si nemôžem dovoliť :D Prehrávam hudbu výhradne formát FLAC a čo sa hudby týka som maximálne spokojný, tam nemám čo riešiť.
Problémom sú filmy ktoré majú šialený DR - dialóg takmer nepočuť a efekty sa snažia rozbiť obývačku. Pozerám s CZ/SK dabingom ale to isté je aj v prípade EN originálu. Formát zvukovej stopy z BluRay je AC3, 6ch, 384 až 640kbps. Prehrávam z integrovaného LG prehrávača v TV cez ext.SSD disk a skúšal som cez HDMI do PC s prehrávačom VLC(windows 10). Problém rovnaký všade. TV umožňuje vyrovnať DR pre integrované repro ale nie pre ext.repro. Skúšam už týždeň nastavovať v Audacity s jeho kompresorom a čosi sa mi už aj podarilo ale nie som zvukár... Vedel by si poradiť ako to ideálne nastaviť, ako by to malo byť správne? Zatiaľ čo som zistil tak toto rieši práve AVR lenže nemám zvyšných pár stoviek na takú krabičku.
Audacity kompresor mám nastavený takto:
Prah: -25 dB
Dno šumu: -80 dB
Pomer: 10:1
Čas nábehu:0,10
Čas uvoľnenia:1,0
Vylepšenie zisku pre 0 dB po kompresii: NIE
Kompresia založená na špičkách: NIE
Toto nastavenie pomáha ale zase podľa toho čo zobrazuje sínusoida tak to fatálne zničí DR, je to prakticky jedna vlna. Ak dám zase menej agresívne nastavenie tak je zvuk príliš dynamický. Inak povedané aby to znížilo extrémne hlasné zvuky tak to orezáva aj tie nízke ktoré patria dabingu. Pridal som do prílohy screen Audacity. V pravej hornej časti ak správne rozumiem tak to má byť správne v tom zelenom a ak je to v žltom/červenom tak je to príliš a treba to kompresorom znížiť? Tá stupnica vľavo, ako by to malo byť správne? Ak by si vedel poradiť tak veľká vďaka. "

Ďakujem Vám aj v jeho mene!
Audacity_VgnuCZxE0c.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
RedBaron
Příspěvky: 265
Registrován: 10 zář 2013 14:19

Re: Audacity - nastavenie, doplnenie HW

Příspěvek od RedBaron »

Normalizace hlasitosti je v každém playeru a rozhodně by neměla ořezávat špičky, jen zesilovat příliš slabé pasáže. Ohledně tichých dialogů není špatné v prostorovém mixu přidat na centru a ubrat na LFE když to boří obývák / repro.
SPaudio D1 > P1 > A400 > JBL 250Ti Jubilee
Uživatelský avatar
YamahaMan
Příspěvky: 1045
Registrován: 22 říj 2017 20:49

Re: Audacity - nastavenie, doplnenie HW

Příspěvek od YamahaMan »

RedBaron píše: 03 úno 2022 10:22 Normalizace hlasitosti je v každém playeru a rozhodně by neměla ořezávat špičky, jen zesilovat příliš slabé pasáže. Ohledně tichých dialogů není špatné v prostorovém mixu přidat na centru a ubrat na LFE když to boří obývák / repro.
Díky moc. :thumbup:
Odpovědět