Zerodust - opravdu je čas jej odložit?

Gramofony a jiné analog. zdroje včetně příslušenství kromě phono předzesilovačů.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Frogyman
Příspěvky: 3032
Registrován: 05 lis 2014 22:46
Bydliště: Balkán

Zerodust - opravdu je čas jej odložit?

Příspěvek od Frogyman »

Na analogPlanet byl zveřejněn článek, který se velmi negativně vyjadřuje k používání oblíbeného gelu na čištění hrotu - The Onzow ZeroDust.
Jsou zde i doloženy mikroskopické fotky.

Část 1:
https://www.analogplanet.com/content/ti ... w-zerodust

Část 2:
https://www.analogplanet.com/content/ze ... -continues


Já jej používám v podstatě denně a zatím jsem na žádný problém nenarazil. Ale pravda je, že hrot nezkoumám pod mikroskopem a také zerodust kombinuji s UV čističem hrotů. Budu se muset na to podívat, jak hroty vypadají u mne.

Co vy na to?
TT:Oracle,Garrard,Technics; TA:Glanz,Graham,FR64S,Thomas Schick; Přenosky:MySonicLab,SPU,Ortofon,Miyajima,Denon; Železo:Brinkmann,SculptureA,Consolidated,EAR,TRON,PRIMARE; Repro:Xavian; BIŽU:GMG,Furutech,AQ,Townshend,VDH,Balkan,Čajna
Quentin

Re: Zerodust - opravdu je čas jej odložit?

Příspěvek od Quentin »

Zprávu jsem zachytil hned za čerstva. Na konci je zmíněn i ST-50 od DS Audio, který používám po Zerodust. Trochu mě to vyděsilo, tak jsem napsal Akimu do DS Audio a odpověděl mi:

HI Jan-san
It will not happen with our ST-50.
Because many urethane gel materials use esters, hydrolysis occurs and the adsorptivity drops with the lapse of time. (also easy to remove, maybe onzou use it)
However, since the urethane gel used in ST-50 is ether-based, hydrolysis does not occur and adsorption does not decrease and not removal.
So I am not sure why they talking Onzou and St-50 are the same.

best regards,
DS Audio
Aki


Potom jsem pročítal diskuze pod článkem a je tam zajímavá, a možná v dnešní době nepřekvapivá, myšlenka o napodobeninách z Činy :-?
A potom jsem hledal videa, jak to někteří jedinci používají. Nejenže už mi je po shlédnutí jasné, proč si tak zasviní stylus, ale zároveň nechápu, že si většina z nich tu přenosku nezničí totálně ~x( :arrow: https://youtu.be/QcyHZnTBzP8?t=235

A teď, jak to píšu, tak jsem dostal do mailu zprávu od Wally Tools s odkazy viz výše.
Janik
Příspěvky: 1636
Registrován: 14 pro 2020 15:35

Re: Zerodust - opravdu je čas jej odložit?

Příspěvek od Janik »

Inak tiez som chcel nato reagovat tak, ze podla toho ako ludia pouzivaju tieto vyrobky. Pochybujem, ze ludia si davaju tu namahu a spustaju prenosku na povrch gelu pomocou arm lifteru. Kopec ludi co poznam natu kaslu a robia to podobne ako na tom videu vyssie. Potom samozrejme sa stane to, ze kus toho gelu odtrhnu s hrotom a zacementuju ked polozia na LP a prehravaju. Tiez mam ST-50 a teraz mam strach to pouzivat ked mi dojde pp-200 :lol:
Gramo: Denon DP-80 DasPlinth, Ramena:Bokrand 12”,Denon DA-309 10”,Prenosky: AT33MonoAnni, EMT JSD6G, Phono: PJ RS + LPS (Rix), SUT: Entre ET-100 (MySonicLab), Preamp: SPX 2010, Koncak: SPX A40 (A class), Repro: STH12 , Filter: NA, Kable: Rix,NA,Viborg,YT
Quentin

Re: Zerodust - opravdu je čas jej odložit?

Příspěvek od Quentin »

Odpoledne vytáhnu mikroskop, ale pochybuji, že při max. zvětšení 220x něco kloudného uvidím :-?

Zerodust se používá léta, a najednou taková kaše.
Ještě mě napadlo, jestli někdo neočistí stylus nejdřívě něčím s lihem (většina přípravků od A-T, Nagaoku přes MoFi až po Clearaudio) a potom "pro jistotu" ještě v Zerodust. A ta poslední kapka lihu na přenosce prostě tu gumu (časem) rozpustí 🤷‍♂️
Uživatelský avatar
Frogyman
Příspěvky: 3032
Registrován: 05 lis 2014 22:46
Bydliště: Balkán

Re: Zerodust - opravdu je čas jej odložit?

Příspěvek od Frogyman »

Quentin píše: 02 pro 2021 10:25 A potom jsem hledal videa, jak to někteří jedinci používají. Nejenže už mi je po shlédnutí jasné, proč si tak zasviní stylus, ale zároveň nechápu, že si většina z nich tu přenosku nezničí totálně ~x( :arrow: https://youtu.be/QcyHZnTBzP8?t=235
Tak ta ukázka použití je hodně prasácká a ani se mi nechce věřit, že to někdo takto na sílu zatlačuje. Já to sice nepoužívám předpisově položením na talíř, protože ten se mi většinou při požití točí, ale opatrně zespodu přiložím, když je ramínko "odloženo". Zatím si tento způsob mohu pořád dovolit, ale až přijde stařecký třes, asi budu muset návyk změnit. :angel:

Každopádně taky to "pro jistotu" zkontroluji pod mikroskopem.
TT:Oracle,Garrard,Technics; TA:Glanz,Graham,FR64S,Thomas Schick; Přenosky:MySonicLab,SPU,Ortofon,Miyajima,Denon; Železo:Brinkmann,SculptureA,Consolidated,EAR,TRON,PRIMARE; Repro:Xavian; BIŽU:GMG,Furutech,AQ,Townshend,VDH,Balkan,Čajna
valderon
Příspěvky: 775
Registrován: 18 bře 2014 19:11

Re: Zerodust - opravdu je čas jej odložit?

Příspěvek od valderon »

Kontroloval to někdo?
Odpovědět