Pochopit kontext

Obecná diskuze o hudbě.
Odpovědět
Janik
Příspěvky: 1635
Registrován: 14 pro 2020 15:35

Pochopit kontext

Příspěvek od Janik »

V inej teme som sa vyjadril na temu pochopenia kontextu danej nahravky/skladby/albumu. Zaujimate sa hlbsie o daneho autora to ako a kedy preco vyvoril dane dielo? Myslim, ze najviac sa tu vyzna @Dasta, ktory vie co ako preco, cele pozadia slavnych aj menej slavnych albumov. Co vy ostatni? Je to pre vas dolezite alebo len pocuvate zvuky a nejdete pod povrch? Ja sa priznam, ze doteraz som bol iba ten co "pocuva nejake zvuky" ale predcasom som pocuval rozhovor na Radio Devin kde jeden host vyjadril myslienku, ze pokial ludia pocuvaju klasicku hudbu a nepoznaju kontext nikdy z toho diela nebudu mat uplny uzitok.

V jednom clanku som nasiel komentar, ktory som trocha parafrazoval ale vystihuje co mam namysli:

"Ako z atraktivnit pocuvanie hudby. Urobiť malý prieskum, zistiť biografiu skladateľa, študovať históriu vzniku diela. Mnoho ľudí vie, že Šostakovičova leningradská symfónia č. 7, ktorá vznikla na začiatku blokády, bola sovietskou vládou použitá ako propagandistická zbraň, a to aj na Západe. Málokto však vie, že slávny pochod z neho bol napísaný dávno pred vojnou. Spočiatku obsahoval tému štátneho teroru ako takého, tému nudnej a slepej politickej mašinérie, nevyhnutnej sily, to znamená, že išlo skôr o antistalinistický ako o antihitlerovský príbeh. Berie to iný kontext, nie?"
Gramo: Denon DP-80 DasPlinth, Ramena:Bokrand 12”,Denon DA-309 10”,Prenosky: AT33MonoAnni, EMT JSD6G, Phono: PJ RS + LPS (Rix), SUT: Entre ET-100 (MySonicLab), Preamp: SPX 2010, Koncak: SPX A40 (A class), Repro: STH12 , Filter: NA, Kable: Rix,NA,Viborg,YT
Vienna
Příspěvky: 263
Registrován: 04 led 2020 12:51

Re: Pochopit kontext

Příspěvek od Vienna »

Jj, dobry tema! :thumbup:
Naprosto souhlasim. Napriklad u me (krome tech prvnich rokenrolovych alb) nikdy moc nefungovali The Beatles. Veci jako Abbey Road nebo Let It Be nebo dokonce Sgt.Pepper me nijak neoslovovaly, nic jsem v tom nenachazel. Az do doby, nez jsem precetl Emmerickovu Here, There and Everywhere. V kontextu toho, co se delo ve studiu, jak vlastne jednotlive pisnicky vznikaly a co jimi chteli clenove kapely vyjadrit, jsem k tomu nasel cestu.
A taky naopak - treba mam moc rad Judas Priest, ovsem po precteni Halfordovy biografie bych byl radsi, kdybych ji necetl. Ta muzika pro me znamena neco jineho, nez pro kapelu samotnou.
U klasiky je to podle me zradne. Hudba tu pusobi na predstavivost a maluje obrazy v mysli. Kdyz se pak clovek docte, co presne vlastne chtel autor tou ci onou hudebni vetou vyjadrit, je to dost casto tvrde pristani:)
efičák
Příspěvky: 660
Registrován: 15 říj 2012 16:32
Bydliště: Ostrava Jih

Re: Pochopit kontext

Příspěvek od efičák »

Janíku to je ono, hudba je to hlavní.
Stream s tabletem je příležitost aspoň trošku a povrchně nají tyto souvislosti.
Peter Lipa měl těžký osud válečného dítěte ukrytého v sirotčinci.
O Beethovenovi mě dostal čtivě psaný životopis. Z věnování Napoleonovi zbyla jen Eroica.
Kultivace relaxace a muzikoterapie oblažuje psyché.

No a pak se na akci dočkám s DJ, vystudovaného trumpetisty úplné hudební a zvukové nirvány. Soul, funk, vocaljazzhouse.
Navíc umí seřídit aparát po technicích. Fáze polarita vstupni citlivost max. výkon.
Mistr zmínil využívání dominanty a subdominanty v mixech. Čirá rozkoš.

Vlez tam další estrádní umělec, mixák do V, zesílil do limitace repro a napojení jen přibližně na BPM - tempo.
A všichni spokojení ! To mám z toho; že mi z konzerv hrají zidealizované nahrávky.
:ympeace:
Zvuk dobrý - všechno dobré
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 923
Registrován: 26 dub 2020 20:19
Bydliště: Praha 18

Re: Pochopit kontext

Příspěvek od dvader »

Já to mám tak napůl...
Mám slušné povědomí o interperetech (speciálně když objevím něco nového, tak si zjišťuji, co je zač), ale pozadí vzniku nahrávek explicitně neřeším. U něčeho vím, u něčeho ne. Když mě ta hudba nějak zaujme (nedokáži to ale přesně definovat), tak si pak hledám i něco k albu.
Uživatelský avatar
Dieter Burmester
Příspěvky: 3299
Registrován: 16 říj 2012 13:19

Re: Pochopit kontext

Příspěvek od Dieter Burmester »

Pozadi nahravek… to mam jako treba resit, ze bubenik Europe byl pri vzniku The Final Countdown ve svycarskem studiu za soupravou uplne nahy? :smile:
Dieter Burmester
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 923
Registrován: 26 dub 2020 20:19
Bydliště: Praha 18

Re: Pochopit kontext

Příspěvek od dvader »

Dieter Burmester píše: 08 lis 2021 13:59 Pozadi nahravek… to mam jako treba resit, ze bubenik Europe byl pri vzniku The Final Countdown ve svycarskem studiu za soupravou uplne nahy? :smile:
Raději ne, pak by tě ještě začalo napadat, co dělat do rytmu... :lol:
Uživatelský avatar
Dieter Burmester
Příspěvky: 3299
Registrován: 16 říj 2012 13:19

Re: Pochopit kontext

Příspěvek od Dieter Burmester »

1. Netreba citovat, paklize reagujes na prispevek nad sebou
2. Ja su tak blbe, ze me nenapada uz roky nic :lol:
Dieter Burmester
Uživatelský avatar
PavelDosko
Příspěvky: 2552
Registrován: 14 bře 2012 19:59
Bydliště: Olomouc

Re: Pochopit kontext

Příspěvek od PavelDosko »

bez pribehu vzniku hudba nezaujala a s dodanym pribehem je to jinak ? zajimave
neni placka, neni highend
Fidji99
Příspěvky: 830
Registrován: 24 zář 2018 08:43

Re: Pochopit kontext

Příspěvek od Fidji99 »

@janik, skvela tema.

Mna napriklad ten kontext velmi zaujima, aj ked nie ten styl "nahral to za 3 minuty nahy, potom co sa predavkoval heroinom, lebo nasiel manzelku v posteli so svojim bratom", alebo "LP bolo nahrate po pobyte v jaskyni" atd.

Mna velmi zaujima ten hudobny a "teoreticky" kontext -
napriklad - hladanie a nachadzanie klasiky v modernej hudbe - dobry priklad - White Stripes/7 Nation Army vs Bruckner 5 symfonia, alebo klasicke "komu ukradul tuto pesnicku Led Zeppelin". Popripade sa prestrikovat od Iron Maiden az RObertovi Johnsonovi, cez 1o roznych interpretov. Alebo si nacitat rozdiely medzi 2 interpretaciami Svatenia jari a ist po rozdieloch.

Alebo - vychutnat si 7/4 polyrytmus od Toolu a rozumiet ako to je cele poskladane a ake to je kur....ky tazke zahrat, atd atd.

Mne toto prinasa ovela vacsie potesenie, ako len tak surfovat po zvuku a opajat sa "padnutymi zavojmi".
Martin Logan Renaissance 15A, Focus C18+ 13xMCH/Beckersounds subwoofers 8x18in/8*2500W/Purifi&NCore
Trinnov Altitude 32/LINN Akurate&Organik 9.8.7, Sony 4K Laser Screen 124in Panasonic UB9000
Akustika GIK Snake Oil - Isoacoustics, Mogami, Kimber.
Uživatelský avatar
bacil2
Příspěvky: 239
Registrován: 17 zář 2016 19:26

Re: Pochopit kontext

Příspěvek od bacil2 »

PavelDosko píše: 08 lis 2021 15:23 bez pribehu vzniku hudba nezaujala a s dodanym pribehem je to jinak ? zajimave
... keby som to chcel trochu zjednodušiť, tak by sa "konzumenti hudby" dali rozdeliť na dve extrémne skupiny: "pocitárov/puďasov" a "literárne založených analytikov" ... každá skupina hudbu vníma pravdepodobne úplne inou časťou svojho mozgu ... inak analógiu týchto odlišných spôsobov vnímania reality pozorujem pri nákupe audio vybavenia. Niekto sa riadi primárne iba podľa svojich uší a niekto si naopak bezpodmienečne potrebuje prečítať o aparáte "nejakú dobrú story"
Odpovědět