REED

Obecná diskuze o jednotlivých Hifi značkách (Accuphase, dCS, ProAc apod.).
Odpovědět
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

REED

Příspěvek od aretax »

Rád ba som tu predstavil veľmi zaujímavé ramienka od litovského výrobcu REED. Na začiatok trochu histórie. Majiteľ firmy, Vidmantas Triukas je elektroinžinier a hifi sa venuje od r. 1985, teda od čias ZSSR. Pôsobil v oblasti raketového výskumu, konkrétne v oblasti akustiky v ultrazvukovej oblasti a niektoré jeho realizácie v oblasti hifi pochádzajú z tohoto výskumu. REED je malá firma, ktoré má 5 zamestnancov, ktorú založil v roku 2007. Doteraz sa zaoberá výrobou gramofónových ramienok.
Už dlhší čas som uvažoval o týchto ramienkach. Firma REED je známa skôr v odbornej hifi verejnosti, ako medzi širokou masou hifistov. Preto bol a aj je problém ich ramienka vyskúšať. Rozhodol som sa "riskovať" a na základe hodnotení vyskúšať ramienko REED 2G. Typy 2G a 3P majú pomerne širokú škálu modifikácií. Je možné objednať ramienko s vymeniteľnou trubkou a vybrať si z možností teak tmavý a svetlý, wenge, makassar eben a cocobolo. Ďalšou možnosťou je doobjednanie laserového zameriavača, voliteľná farba konštrukcie a pod. Ja som zvolil verziu 2G s vymeniteľnou trubkou a to wenge makassar ebony. Nastavovanie ramienka je mimoriadne presné a je domyslený každý detail ohľadom nastavenia VTA, azimut, hmotosť, výška a pod. Veľmi oceňujem, že pripojenie phono kábla nie je od spodu ramienka, ale zozadu na konštrukciu ramienka. Tým je veľmi jednuduchá výmena kábla a pri montáži nie je potrebné vŕtať otvory do základne gramofónu.
Čo sa týka samotného zvuku (u mňa s prenoskou Sumiko Perwood Celebration) je naozaj excelentný. Zaujímavé je, keď vymením ramienko wenge za makassar, zvuk je iný, s makassar ramienkom je analytickejší, presnejší, ale menej vzdušný, ale výborný. Je ťažké sa rozhodnúť, čo hrá pre mňa krajšie. Možem potvrdiť, že tie testy, čo som čítal a aj to, čo o ramienkach píše samotný výrobca sú reálne a pravdivé.

https://www.reed.lt/
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: REED

Příspěvek od aretax »

V Hifi Voice ma zaujala recenzia gramofónu od Dr. Faickert. Ku gramofónu, ako takému sa vyjadrovať nechcem, ten som nepočul, ale rád by som sa vyjadril k samotnému ramienku. Čo sa stretávam s hodnoteniami, všetci hodnotia iba top model REED 3P (mimo tangenciálnych modelov), ale nikto sa nevyjadruje k modelu 2G. Možno vás to bude zaujímať a pripájam svoje hodnotenie na základe mojich praktických skúseností:
Vyše roka vlastním ramienka REED 3P a v súčasnosti 2G. V spomenutej recenzii je použitý model 3P, podľa výrobcu top model (mimo tangenciálnych), ale ja osobne uprednostňujem model 2G, ktorý je vývojovo novší. Hlavne kvôli magnetickým stabilizátorom na 3P. Nech sú magnety akokoľvek tienené, vždy ovplyvňujú prenosku (pretože sú pomerne silné) a nastáva potreba častejšej demagnetizácie. 2G síce nemá nastavenie azimutu "za jazdy", ale je rovnako jednoduché (páčkou a imbusmi). Keď raz azimut nastavím, nevidím potrebu s ním ďalej manipulovať až po prípadnú výmenu prenosky. VTA sa dá rovnako nastaviť "za jazdy", ako v prípade 3P. Navyše typ 2G má možnosť výmeny trubky, napr. za ľahkú teak, stredne ťažkú wenge, prípadne ťažkú cocobolo. Tak isto aj použiť rôzne dĺžky trubiek (9,5". 10,5" a 12"), čo model 3P neumožňuje. Podotýkam, že zvukový rozdiel v prípade rôznych materiálov je naozaj výrazný (nie je "jemný). Taktiež je možné k ramienku 2G dokúpiť a osadiť laserové nastavenie (1200 €). Konštrukcia je prakticky zhodná s typom 3P (mimo magnetických stabilizátorov). Mal som možnosť vyskúšať obidva typy (vlastnil som aj 3P) a ponechal som si typ 2G. V prípade rovnakých trubiek a prenosiek nebol prakticky žiaden rozdiel vo zvuku, resp. naozaj minimálny (cca 3% a je otázne, v prospech ktorého ramienka, každý má iné preferencie). Ale v prípade zvolenia vhodnej trubky k prenoske je na tom výrazne lepšie model 2G. Konkrétne pri použití prenosky Sumiko Celebration Peerwood ťažké ramienko cocobolo absolútne nevyhovovalo - zvuk ostal sterilný, bez emócií. Po výmene za trubku wenge nastala zvuková nirvána. Zvuk sa otvoril, pribudla vzdušnosť aj priestor. Pri prenoske VdH Colibri zas výrazne viedla trubka teac. Toto model 3P neumožňuje.
Toľko z mojich osobných skúseností. V každom prípade sa jedná o jedny z absolútne najlepších ramienok (mal som Ortofon 309D, SME V 12", Kuzma Stabi 12", ale po zvukovej stránke jasne vedie REED a o estetickej ani nehovorím. Je to dokonalá strojarina. Toto píšem po mojom viac, ako ročnom "spolužití" s ramiekami REED 3P a 2G.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
valderon
Příspěvky: 775
Registrován: 18 bře 2014 19:11

Re: REED

Příspěvek od valderon »

:thumbup:
Výborný text. Děkuji. Jen bych, pro jistotu, dodal, že jako vždy - i rameno je pouze část celku. Pořád je důležité, na jakém gramofonu a s jakou prenoskou bude. A dále zvukový návyk, jaký zvuk mám rád/ hledám. Někdo rád analogový zvuk, někdo živější atd... Nicméně vím, jak ti to doma hrálo, stejně jako vím, jaké letité zkušenosti máš. Proto nemám důvod nevěřit. Proč to upřesňuji? Protože máme v rámci naší kliky za sebou také spoustu testů s vynikajícími rameny. Takže vím, jak se ramena umí chovat a jaký vliv na zvuk /sladění celku mají. Když pominu spoustu proměnných, tak každé rameno má v zásadě nějaký svůj zvuk. Občas ani doporučení, na jaké přenosky je vhodné, neplatí. Nicméně... Aretaxi, můžu se pod tímto textem zeptat, jaký zvukový charakter rameno Reed 2G má? Stačí jednoduše ... Teplý... Neutrální... Detailní...
Dále, nemáš obavy, co budou dřevěné trubky dělat časem? Je to dřevo, tak mě přirozeně napadá nějaká fyzická deformace =deformace zvuku.
Pro jistotu uvádím, že se ptám, protože mě to opravdu zajímá. Není to rypani, ale věcná otázka.
Mimochodem, jakou délku používáš ty? 9,5-10,5-12?
Na jednu stranu se mi líbí uživatelská přívětivost, na druhou mám trochu obavy. Čím více udelatek, tím více možností, že se může něco časem pokazit a taky vliv na zvuk. Ultra ortodoxní a drahé ramena jsou velmi jednoduchá a prostá různých "částí ramen" . Je to z důvodu co nejlepšího zvuku.
Když to vyjádřím krátce, jsou to pěkná a zajímavá ramena, ale mám u nich spoustu otázek...
efičák
Příspěvky: 660
Registrován: 15 říj 2012 16:32
Bydliště: Ostrava Jih

Re: REED

Příspěvek od efičák »

Taky děkuji za sdílení Aretaxi,
Rakeťák konstruktér je super, to je jako kdyby byl Werhner von Braun hifista a ve volném čase vylepšil americké hifi.
Dodnes koukám na staré konstrukce japonských ramen značek Mikro Seiki, Saec, Ikeda jak působí zpracováním kovů a technickým pohledem na snímání signálu. Díky moc, byla to odvaha vyzkoušet novou cestu. (*)
Zvuk dobrý - všechno dobré
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: REED

Příspěvek od aretax »

valderon píše: 11 lis 2022 13:40 :thumbup:
Výborný text. Děkuji. Jen bych, pro jistotu, dodal, že jako vždy - i rameno je pouze část celku. Pořád je důležité, na jakém gramofonu a s jakou prenoskou bude. A dále zvukový návyk, jaký zvuk mám rád/ hledám. Někdo rád analogový zvuk, někdo živější atd... Nicméně vím, jak ti to doma hrálo, stejně jako vím, jaké letité zkušenosti máš. Proto nemám důvod nevěřit. Proč to upřesňuji? Protože máme v rámci naší kliky za sebou také spoustu testů s vynikajícími rameny. Takže vím, jak se ramena umí chovat a jaký vliv na zvuk /sladění celku mají. Když pominu spoustu proměnných, tak každé rameno má v zásadě nějaký svůj zvuk. Občas ani doporučení, na jaké přenosky je vhodné, neplatí. Nicméně... Aretaxi, můžu se pod tímto textem zeptat, jaký zvukový charakter rameno Reed 2G má? Stačí jednoduše ... Teplý... Neutrální... Detailní...
Dále, nemáš obavy, co budou dřevěné trubky dělat časem? Je to dřevo, tak mě přirozeně napadá nějaká fyzická deformace =deformace zvuku.
Pro jistotu uvádím, že se ptám, protože mě to opravdu zajímá. Není to rypani, ale věcná otázka.
Mimochodem, jakou délku používáš ty? 9,5-10,5-12?
Na jednu stranu se mi líbí uživatelská přívětivost, na druhou mám trochu obavy. Čím více udelatek, tím více možností, že se může něco časem pokazit a taky vliv na zvuk. Ultra ortodoxní a drahé ramena jsou velmi jednoduchá a prostá různých "částí ramen" . Je to z důvodu co nejlepšího zvuku.
Když to vyjádřím krátce, jsou to pěkná a zajímavá ramena, ale mám u nich spoustu otázek...
Veľa otázok - pokúsim sa ich zodpovedať. Ale najlepšia odpoveď je - príď sa osobne pozrieť a vypočuť.
1. Vplyv na zvuk - neutrálny, vynikne charakter prenosky, akoby naň ramienko nemalo vplyv (viem, že má...). Ako som písal, má Sumiko, ale skúšal som aj Koetsu Black aj Rooswood, a Kiseky Purple. Sedelo ku všetkým, všetky hrali výborne a hlavne svojim charakterom.
2. Deformácie trubky - toho sa nebojím. Sú to exotické tvrdé dreviny, nie je dôvod, aby sa deformovali. Gramofón je v interiéri, približne v stálej teplote a vlhkosti. Navyše v dreve sa trochu vyznám a sú to všetko veľmi stabilné dreviny. V krajnom prípade - vymení sa trubka. Ale ešte som o takom prípade nepočul. navyše starnutiu podlieha aj kov.
3. Mám dĺžku 12"
4. Čo sa týka nastavovania, teda užívateľskej prívetivosti (ako to nazývaš), je to dokonalý výrobok a všetko je maximálne jednoduché. Prakticky sa tam nemá čo pokaziť.
Na záver - drevo používa na ramienka veľa výrobcov a o žiadnej deformácii som nikdy nepočul. Ale ako som písal - najlepšie je prísť a presvedčiť sa. U mňa je to v ramienkach (ale aj čo sa týka gramofónu) konečná. Ak si si všimol, aj veľa známych výrobcov používa ramienka REED (Transrotor, Dr. Feickert, ...)
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
valderon
Příspěvky: 775
Registrován: 18 bře 2014 19:11

Re: REED

Příspěvek od valderon »

Moc ti děkuji za odpověď. Tak nějak cítím a tuším, že výrobce ví, co dělá při návrhu dřevěné trubky. Nicméně mi to vrtalo hlavou, protože nemám tu osobní zkušenost, kterou máš ty. A osobní zkušenost je to nejdůležitější 👍
valderon
Příspěvky: 775
Registrován: 18 bře 2014 19:11

Re: REED

Příspěvek od valderon »

Teď jsem četl, že se snad používá dřevo stáří přes 10 let, aby bylo beze změn. Pokud je to pravda....
Uživatelský avatar
Mark Levinson
Administrátor
Příspěvky: 4212
Registrován: 23 pro 2010 12:00
Bydliště: Ostrava

Re: REED

Příspěvek od Mark Levinson »

Mně se moc líbil gramofon Reed Muse 3C osazen ramenem Reed 5T, to bylo fascinující na pohled, ale i zvukově velmi zdařilé. To vše nedávno na výstavě ve Varšavě 2022.
.
2022-10-29 17.43.02.jpg
2022-10-29 17.42.55.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Mark Levinson
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: REED

Příspěvek od aretax »

valderon píše: 11 lis 2022 21:44 Teď jsem četl, že se snad používá dřevo stáří přes 10 let, aby bylo beze změn. Pokud je to pravda....
Pri všetkých drevinách nie je tak dôležité, aké sú staré, ale skôr ako sú vysušené a aká je ich tvarová stabilita. Ani tie najtvrdšie dreviny nemusia byť stabilné a naopak, vysokú tvarovú stabilitu môžu mať aj tuzemské mäkké drevimy. Napr, veľmi stabilné drevo má smrek, dub, agát, mimoriadne nestabilný je buk (môže byť akokoľvek dobre a správne vysušený, po opracovaní na ňom vždy po čase vystúpia napr. lepené spoje a pod.), jelša, breza,...
Drevá, z ktorých REED vyrába ramienka majú najvyššiu stabilitu, napr. nábytok z teaku, makassaru, cocobola, prípadne wenge vydrží bez akejkoľvek zmeny stovky rokov. Tým chcem iba povedať, že nezáleží na dobe schnutia a vyzrievania, ale skôr na správnej technológii. Tvrdé drevá vo všeobecnosti nevyžadujú extrémne dlhú dobu vyzrievania.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
Odpovědět