Alan Parsons o audiofilech

Ostatní diskuze, nesouvisející s Hifi.
Odpovědět
tujatuja
Příspěvky: 459
Registrován: 17 srp 2011 23:40

Alan Parsons o audiofilech

Příspěvek od tujatuja »

Nedávno jsem narazil na výrok známého hudebníka a hudebního producenta Alana Parsonse, který se mi vybavuje při čtení některých příspěvků na tomto fóru. Současně si uvědomuji, že do tohoto stavu pomalu sklouzávám taky :oops: :

Audiofilové nepoužívají svou aparaturu, aby poslouchali hudbu.
Audiofilové použivají hudbu, aby poslouchali svou aparaturu.

Jak jste na tom vy?
Uživatelský avatar
PavelDosko
Příspěvky: 2552
Registrován: 14 bře 2012 19:59
Bydliště: Olomouc

Re: Alan Parsons o audiofilech

Příspěvek od PavelDosko »

pustim si Alan Parsons Project :-)
neni placka, neni highend
RedBaron
Příspěvky: 265
Registrován: 10 zář 2013 14:19

Re: Alan Parsons o audiofilech

Příspěvek od RedBaron »

Poslouchám dost často, jedna z mých nejoblíbenějších kapel. A tak dobře nahraná, že krásně zní i na obyč bluetooth repráku Marshall Kilburn :smile:
SPaudio D1 > P1 > A400 > JBL 250Ti Jubilee
Ramones
Příspěvky: 565
Registrován: 11 úno 2013 08:48

Re: Alan Parsons o audiofilech

Příspěvek od Ramones »

Ja uz se na svou aparaturu mnohdy jen divam. Hudbu posloucham denne a na ruznych vecech. Sluchatka, vicero bt repro, doma, venku, avsak ne v aute. Tam mam rad klid a jen zvuk motoru.
WaVe_99
Příspěvky: 185
Registrován: 17 led 2013 17:51

Re: Alan Parsons o audiofilech

Příspěvek od WaVe_99 »

:-) Má pravdu. Většina věcí, které řeší audiofilové, jsou skutečným milovníkům hudby u zadku :-)
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Alan Parsons o audiofilech

Příspěvek od aretax »

Má pravdu, ale iba na 50%. Kto sú vlastne tí "skuteční milovníci hudby?" Prečo by nemali byť aj milovníci hudby, ktorí chcú počúvať hudbu v čo najvyššej kvalite? Ja sa radím medzi nich. Z tranzistorového rádia môžem počúvať hudbu ako "podmaz" pri práci. Niektorý druh hudby, ako napr. symfónie, jazz a pod. však bez adekvátnej kvality počúvať nedokážem. Počúvanie hudby má viac aspektov. Nie je to iba o počúvaní hlavnej melódie. Pri počúvaní na kvalitnej aparatúre sa v jednom diele okrem základnej melódie otvára množstvo hudobných "podtém". Ak počúvam veľký orchcester, nestačí mi počuť hrať prvé husle, ale chcem počuť podľa možnosti každý nástroj v orchestri. Dokonca aj v populárnej hudbe rád počúvam aj doprovodné melódie, nie iba hlas speváka. Týmvšak nechcem povedť, že Parson nemá pravdu. Aj ja poznám tzv. audiofilov, ktorí si kúpia pár CD, alebo LP len na základe kvality nahrávky a na nich si kolom-dookolo "verkľujú" tie isté nahrávky a "ladia" aparatúru. Ale je to ich hobby a nemyslím si, že niekto ich má právo súdiť. Je to ich vec a ich zábava. Niekto sa baví počúvaním muziky, iný chce iba dokonalý zvuk, iný si zas stavia modely zo zápaliek a pod.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
Uživatelský avatar
pajuna
Administrátor
Příspěvky: 1793
Registrován: 23 pro 2010 14:02
Bydliště: Liberec

Re: Alan Parsons o audiofilech

Příspěvek od pajuna »

Pridam k tomu jeden krasny muj velmi oblibeny "citat", ktery pouziju cas od casu, kdyz se lidi hodne zameruji na cisla, data a technicke diskuze...
"We can hear everything we measure, but we can't measure everything we hear. Let your ears be your guide.".

Jinak uroven poslechu je velmi zavisla na rozpolozeni, okolnostech, okoli ktere muze rusit a jinych faktorech.
Kdyz clovek vse vyladi ke sve spokojenosti, uz nehleda bum, cink, tuk...ale vice posloucha muziku jako celek, ...ikdyz spravny highendak chce jit vzdy casem o kus dal! Vse ma svuj vyvoj.
1. Jadis DA88S MkII,McIntosh MCD500,Franco Serblin Accordo Essence,Tyr2,Heimdall2,LessLoss,XLO,filtr NA,BW PV1D, Sennheiser HD595,
2. Electrocompaniet ECI6D,OPPO UDP205,Franco Serblin Accordo,Pro-ject Debut III ES
blesk666
Příspěvky: 1294
Registrován: 24 bře 2013 22:26

Re: Alan Parsons o audiofilech

Příspěvek od blesk666 »

kazde hoby to ma trochu specificky.
Tie co v sebe zahrnaju nejaky “hardware to maju podla mna vzdy dost podobne” Vi je to rybar, hobby okruhovy jazdec, hifista alebo bajkwr.
Priklad: Auta a jazdenie su pre mna o vybere toho najlepsieho v danej cene a kategorii (napr hot hatch a cas na kolo na Severnej slucke) ale musi to zaroven davat maximalne emocie a odozvu - teda subjektivny faktor ktory ma kazdy inde.

Su ale aj hobby kde ten “hardware” nie je tak dolezity - napr. literatura. Hifi uz z principu nemozno oddelit prehravany obsah twda hudbu od toho hardware.
Audio PC+Daphile+DRC/Lindemann CD1SE/Chord Dave+Choral stand>Denafrips Athena>PMA PA4-Big Brother>Marten Django XL
power:VDH,Furutech,NA,Viborg,signal:Crystal Cable
Urbino
Příspěvky: 657
Registrován: 09 říj 2016 11:28
Bydliště: Ostrava

Re: Alan Parsons o audiofilech

Příspěvek od Urbino »

Pane, Alane Parsonsi,
bez urážky, poslouchám hudbu na své aparatuře, aby mi přinesla zážitky, které od mé oblíbené muziky očekávám a tím chci prožívat to co prožívají mí oblíbenci, když jí nahrávali (skládali). Mnozí z nás mají při poslouchání až zimomriavky (ten výraz se mi moc líbí), proč asi? Kvůli aparatuře? Nebo kvůli svému prožitku při poslechu?
Proč se směrem k nám takto vyjadřujete, když téměř na každou skladbu měníte kytaru a snažíte se mít tu nejlepší (pro vás s tím nejlepším zvukem), na snímání zpěvu používáte ty nejlepší mikrofony, nahráváte ve špičkovém nahrávacím studiu, kde výsledek nahrávky hodnotíte na těch nejlepších aparaturách. I já chci prožívat emoce a radost při poslechu muziky, kterou jste pro nás (a nejenom Vy) složil a nahrál.

PS: výše uvedený text není výtka, ale jen mé pocity k různým projevům "pohrdání" druhým. Bohužel, mnohokrát to i tady čtu,kdy jeden druhým pohrdá a to mne mrzí. Podle máme jeden z těch nekrásnějších koníčků a přesto, že mnozí z nás žádný hudební nástroj neovládají, tak tu muziku milujeme.

Líbí se mi co napsal Pajuna:
"We can hear everything we measure, but we can't measure everything we hear. Let your ears be your guide."
„Můžeme slyšet všechno, co měříme, ale nemůžeme měřit vše, co slyšíme. Nechte své uši být vaším průvodcem.“

Kurde to jsem zafilozofoval. Kluci nechť nám to hraje a přináší radost ať už máš aparát za 10k nebo 1000k :thumbup:
Sonus Faber Olympica I, Meitner MA3, Copland CTA 408, Acrolink, Tellurium Q, Shunyata Research
tujatuja
Příspěvky: 459
Registrován: 17 srp 2011 23:40

Re: Alan Parsons o audiofilech

Příspěvek od tujatuja »

Já osobně neberu výrok A. Parsonse jako výraz pohrdání, ale spíš jako upozornění na to, kam může honba za co nejdokonalejším zvukem vést.

Přistihuji sám sebe, že po spuštění gramofonu/CD/SACD přehrávače hned začnu zkoumat, zda má nahrávka dost basů, výšek, jak je vykreslen prostor, atd. a vyžívám se v tom, jak ta basa krásně zní a činely jak čistě cinkají (to v případě kvalitní nahrávky), jindy přemítám, co by se dalo vylepšit a jak. Musím se vědomě snažit odpoutat se od toho způsobu poslechu a soustředit se na samotné hudební sdělení. V minulosti jsem to tak neměl. Uvědomoval jsem si pochopitelně odlišnosti v kvalitě nahrávek, ale nijak jsem to neřešil, pokud samotná hudba stála za poslech.

Řekl bych, že přesně toto měl pan Parsons na mysli.
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Alan Parsons o audiofilech

Příspěvek od aretax »

tujatuja píše: 14 led 2021 21:37 Já osobně neberu výrok A. Parsonse jako výraz pohrdání, ale spíš jako upozornění na to, kam může honba za co nejdokonalejším zvukem vést.

Přistihuji sám sebe, že po spuštění gramofonu/CD/SACD přehrávače hned začnu zkoumat, zda má nahrávka dost basů, výšek, jak je vykreslen prostor, atd. a vyžívám se v tom, jak ta basa krásně zní a činely jak čistě cinkají (to v případě kvalitní nahrávky), jindy přemítám, co by se dalo vylepšit a jak. Musím se vědomě snažit odpoutat se od toho způsobu poslechu a soustředit se na samotné hudební sdělení. V minulosti jsem to tak neměl. Uvědomoval jsem si pochopitelně odlišnosti v kvalitě nahrávek, ale nijak jsem to neřešil, pokud samotná hudba stála za poslech.

Řekl bych, že přesně toto měl pan Parsons na mysli.
Ja nevidím nič zlé v tom, že "skúmaš", či je nahrávka dobre nahraná. Ak ma hudba nebaví, môže byť akokoľvek dobre nahraná, nebudem ju počúvať. Ale ak ma hudba baví, ak sa mi dielo páči, tak jeho vysoká kvalita nahrávky mi umocňuje umelecký zážitok. Ani v tom, že chcem stále niečo vylepšiť, nevidím problém. Je to jednoducho hobby. Možno vekom rastú nároky, ale ani v tom problém nevidím. Skôr naopak. Problém by som videl v tom, keby vekom klesal záujem niečo vylepšovať a "ísť ďalej".
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
Odpovědět