Super tweeter

Diskuze o reprosoustavách.
Odpovědět
daliborr
Příspěvky: 230
Registrován: 27 črc 2012 20:18

Super tweeter

Příspěvek od daliborr »

Celkem mě zaujala myšlenka po super výškáči. Hodně hifistů používá subwoofer,ale toto jsem u nikoho neviděl a ani neslyšel. https://www.youtube.com/watch?v=cHHgIJXFtds https://www.audioaffair.co.uk/tannoy-pr ... er-tweeter https://reprosoustavy-reproduktory.heur ... ecifikace/ https://www.aperionaudio.com/products/a ... 1026746774 . Koupil jsem páskáče a provizorně zapojil. Hoši to je nad všechny pojistky kabely a nožky. Ten zvuk je hned slyšet a nejsou to žádný nuance. Větší prostor,lokalizace nástrojů a krásný výšky. Samozřejmě jsem před instalací přečetl mnoho o zapojení . Foto o realizaci dám do DIY. Bude to chvíli trvat,ale představu už mám.
Uživatelský avatar
kutilka
Příspěvky: 36
Registrován: 09 kvě 2016 11:29

Re: Super tweeter

Příspěvek od kutilka »

Můžu potvrdit, i když ke Xavianům XN185mkII používám jen tyto: https://www.amazon.com/Fostex-FT17H-Hor ... B00LADNLKM
daliborr
Příspěvky: 230
Registrován: 27 črc 2012 20:18

Re: Super tweeter

Příspěvek od daliborr »

Kutilka, máš tam k němu přiřazený nějaký kondenzátor, nebo ho máš na přímo zapojený do výškové sekce. Já mám u repro jen jedny terminály. Tak musím upravit rozmezí od kolika musí výškáč hrát. A taky se musí počítat s paralelním připojením a výslednou Ohm hodnotou. Foto vítáno. Já už pracuji na výrobě.
Uživatelský avatar
šeďour
Příspěvky: 127
Registrován: 03 lis 2011 12:20
Bydliště: Praha

Re: Super tweeter

Příspěvek od šeďour »

Musíš samozřejmě mít k tomu supertvítru reproduktorovou frekvenční vyhybku, kvůli přizpůsobení parametrů.

Pokud bys připojíl vejškovej měnič přímo na reprosvorky, bude vyzařovat celej frekvenční rozsah.A pravděpodobně se dřív nebo později poškodí.Nemluvě o tom, že svojí impedancí ovlivní i vyzařování hlavní reprosoustavy.

Nezbytný minimum bude odporovej dělič na přizpůsobení citlivosti a kondenzátor na odříznutí nežádoucího kmitočtovýho spektra.
...
Tohle všechno pravděpodobně oba dobře víte, já jen, že na internetu koluje spousta fotek připojení supertvítrů, kde jakoby jejich autoři ignorovali základní předpoklad, při jejich zapojování.Často je tam sice vidět kondenzátor (nejlíp nějakej s nápisem silver cap...aby nikdo nezpochybňoval jeho kvalitu), ale odpor, či dokonce dělič chybí.
Audio mini PC, napájení iFi, DAC Topping D30 PRO, zesilovač HEGEL H300, NextWaveSS PK Audio, reprokabel Kabelguru Reptilian Silver, XLR kabel Kabelguru Ultra
daliborr
Příspěvky: 230
Registrován: 27 črc 2012 20:18

Re: Super tweeter

Příspěvek od daliborr »

šeďour, díky za radu,ale vše už mám podchycené. Hlavně hlídat Ohm hodnoty. Některé zesilovače jsou hodně náchylné. Moje zesilovače snesou 2 Ohm. Můj výškáč hraje 1 000 Hz - 40 000 Hz . Mám tabulku pro zapojení . Nastavil jsem ho od 5 000 Hz atd. Ten zvuk je prostě nad vše. ^:)^
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Super tweeter

Příspěvek od aretax »

2 ohmy znesú skoro všetky priemerné zosilňovače. Ak si vyberieš správnu citlivosť, stačí ohraničiť spodnú frekvenciu tweetera jedným kondenzátorom (podľa parametrov tweetera). Doporučujem citlivosť cca 2dB vyššiu, ako je priemer reprobedne. Ak by bola citlivosť výrazne iná, naozaj budeš potrebovať výhybku.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
daliborr
Příspěvky: 230
Registrován: 27 črc 2012 20:18

Re: Super tweeter

Příspěvek od daliborr »

aretax vše vím a foto a poslech bude :thumbup:
Uživatelský avatar
šeďour
Příspěvky: 127
Registrován: 03 lis 2011 12:20
Bydliště: Praha

Re: Super tweeter

Příspěvek od šeďour »

Hele, jsem rád, že prošlapáváš tuhle cestu.

O supertvítru se mezi hifistama ví a občas se o tom někdo zmíní, ale v našich končinách se o tom na hifi fórech nepíše.Asi pro to, že s tím moc lidí reálnou zkušenost mít nebude.A pokud někdo tu zkušenost má, tak je možná opatrnej, aby o tom něco napsal.
Ne každej má chuť se hádat s nějakým technokratem o smyslu svýho počínání.

Nastavil si rovnou tu frekvenci od 5 000, nebo si zkusil i vyšší hodnotu ? Třeba až od 8 000 nebo od 10 000Hz ?
Audio mini PC, napájení iFi, DAC Topping D30 PRO, zesilovač HEGEL H300, NextWaveSS PK Audio, reprokabel Kabelguru Reptilian Silver, XLR kabel Kabelguru Ultra
Ramones
Příspěvky: 565
Registrován: 11 úno 2013 08:48

Re: Super tweeter

Příspěvek od Ramones »

A které vlastně máš, tady tyto?
https://www.aperionaudio.com/products/a ... 1026746774
Tyhle se napojují přímo, paralerně.
Možná by nebylo od věci, napojit, teda zkusit, místo původních výškáčů a posoudit změnu zvuku s a bez původních.
Fidas
Příspěvky: 229
Registrován: 22 úno 2014 10:28
Bydliště: Pardubice

Re: Super tweeter

Příspěvek od Fidas »

Ramones píše: 03 črc 2020 20:20 A které vlastně máš, tady tyto?
https://www.aperionaudio.com/products/a ... 1026746774
Tyhle se napojují přímo, paralerně.
Možná by nebylo od věci, napojit, teda zkusit, místo původních výškáčů a posoudit změnu zvuku s a bez původních.
Bohužel, jak jsem pochopil, cena je za kus.
Tidal a Qobuz, Nuc ROCK, Antipodes EX+ Roon, Sroll Epos, Sroll Rhytm, repra Sroll Soundgarden ll, filtr Sroll Purify Quantum, signálové kabely Sroll
Fidji99
Příspěvky: 830
Registrován: 24 zář 2018 08:43

Re: Super tweeter

Příspěvek od Fidji99 »

Daliborr,
s cim to kombinujes? [myslim s akym vyskacom]

Za seba, mal som moznost dlhsie pocuvat Linn Akubarik, ktore mali super-tweeter - a bolo to OK, asi aj vdaka tomu, ze to je aktiv, s presne nastavenou digitalnou vyhybkou. Raz kratko velke Tannoye [tam nemam nazor, Tannoye to nie je zvuk pre mna]

Na druhej strane, mam repro co drzia dost vela energie az ku cca 16Khz a potom idu az k cca 22Khz na -4dB oproti cca 8kHZ a bez akustickych uprav je ten zvuk trochu moc jasny [a to su elektrostaty, cize v principe jednopasmo od 270Hz]. Ale to clovek pocuje az po dlhsom spolunazivani z repro, ked ten prvy vaw moment z "detailu" prejde. Je to hlavne pocut na komplexnych slacikovych/dychovych nahravkach, kde ten nadbytok energie unavuje.

Prismahnut 5-6dB od 8kHz vyssie, tam by som bol velmi opatrny. Zaujimavo to hrat bude urcite. A hlavne teda paskac v kombinacii s nejakou latkovou kalotou.
A ked super tweeter vyrazne pomoze, skor by som sa zamyslel, kde bol povodny problem. Je relativne dost dovodov, preco sa ani pri najlepsich repro supertweetre nepresadili.
Martin Logan Renaissance 15A, Focus C18+ 13xMCH/Beckersounds subwoofers 8x18in/8*2500W/Purifi&NCore
Trinnov Altitude 32/LINN Akurate&Organik 9.8.7, Sony 4K Laser Screen 124in Panasonic UB9000
Akustika GIK Snake Oil - Isoacoustics, Mogami, Kimber.
daliborr
Příspěvky: 230
Registrován: 27 črc 2012 20:18

Re: Super tweeter

Příspěvek od daliborr »

Ramones, ne ty co jsi postnul nemám, já je budu vyrábět,samozřejmě jen ten obal. Budu tam mít tři kondenzátory a regulátor pro výškové reproduktory. Budu je používat na reprobedny Wharfedale Linton. Fidji 99, problém nikde není, jsem s reprosoustavami naprosto spokojen. Jenom se mi to s tím přídavným výškáčem hodně líbilo. U mě lepší než měnit kabely.
Šeďour,zatím jsem to zkoušel provizorně od 5000 Hz. Po sestavení budu mít od 5000 Hz, 6000 Hz,8000 Hz. V úterý budu mít hotové dřevo tak na tom začnu dělat. Foto ze stavby a zapojení přesunu do sekce DIY.
PítrsPraha
Příspěvky: 808
Registrován: 12 led 2016 19:42

Re: Super tweeter

Příspěvek od PítrsPraha »

Super tweeter jsem nikdy na žádných bednách neslyšel a možná proto mi není mi úplně jasné, co vlastně řeší?

Má posílení výšek být řešením problému s nevhodnou vyzařovací charakteristikou výškáčů v konkrétních bednách?
Nebo pomoc při příliš zatlumené místnosti?
Jako řešení přirozené ztráty citlivosti uší na výškách s přibývajícím věkem?
Kompenzace tupé nahrávky?

Nejsou dva výškáče blízko u sebe (s čímž se při konstrukci bedny a jejím ladění nepočítalo), které hrají velkou část spektra společně (třeba od 6 kHz výše) u určitém ohledu spíš na škodu díky interferenci (frekvenční, fázové), difrakcím atd.?
RI Audio PLF 10A --- Ayon CD 35 Signature --- Parasound A21 --- Revel F208
Uživatelský avatar
kutilka
Příspěvky: 36
Registrován: 09 kvě 2016 11:29

Re: Super tweeter

Příspěvek od kutilka »

daliborr píše: 03 črc 2020 09:50 Kutilka, máš tam k němu přiřazený nějaký kondenzátor, nebo ho máš na přímo zapojený do výškové sekce. Já mám u repro jen jedny terminály.
41JwVdKy61L._AC_ (1).jpg
Attenuator R80B je v podstatě L-Pad, při regulaci zesílení udržuje stálou zatěžovací impedanci.(Na obrázku dole 8 ohm.)
FE207E je jako stávající repro, FT17H je super tweeter.
L-Pad_Hi_Lo.jpg
https://www.avforums.com/threads/tweete ... e.2230136/
Příklad mechanického uspořádání (obrázek z internetu):
Bullet_horn1r.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
-Kocour-
Příspěvky: 217
Registrován: 25 úno 2016 09:05
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Super tweeter

Příspěvek od -Kocour- »

V aplikaci k sirokopasmu je ten supertweeter celkem pochopitelnej, ale davat pasek k paskove bedne, nebo slusne kalote, tam vyvstava spousta otazek proc, jak nastinil Pitrs.
Uživatelský avatar
fox
Příspěvky: 1692
Registrován: 27 pro 2010 09:07
Bydliště: Opava

Re: Super tweeter

Příspěvek od fox »

Používám u repro Tannoy Stirling super tweeter ST 100. Dle doporučení nastavuji frekvenci na 18 kHz a citlivost na 91 dB. Myslím, že pokud nemá ST možnost většího rozsahu nastavení, nebude to pravé ořechové.
Se ST mají bedny širší prostor a konkrétnější basy.
Michell Gyrodec/Orbe, SME V, Lyra Delos, RCM+step up trafo MgBeran, Esoteric DV60, Lumin U2 Mini+DAC Gustard X26 Pro, Audia Flight Strumento no4 mk II+Audia Flight FLS1,Tannoy Turnberry GR+ST100, Niagara 5000+1200, hrom, hurikán, drak a pták Ohnivák.
Uživatelský avatar
Frogyman
Příspěvky: 3032
Registrován: 05 lis 2014 22:46
Bydliště: Balkán

Re: Super tweeter

Příspěvek od Frogyman »

Mne láká vyzkoušet ten, co komerčně prodává Townshend. Nějaké povídání "proč" je na jejich stránkách: http://www.townshendaudio.com/supertweeters/

Obrázek

BTW - supertweet používají u svých beden např. Harbeth.

Obrázek
TT:Oracle,Garrard,Technics; TA:Glanz,Graham,FR64S,Thomas Schick; Přenosky:MySonicLab,SPU,Ortofon,Miyajima,Denon; Železo:Brinkmann,SculptureA,Consolidated,EAR,TRON,PRIMARE; Repro:Xavian; BIŽU:GMG,Furutech,AQ,Townshend,VDH,Balkan,Čajna
daliborr
Příspěvky: 230
Registrován: 27 črc 2012 20:18

Re: Super tweeter

Příspěvek od daliborr »

kocour, mě zůstavá hodně otázek proč někdo používá Subwoofer. PítrsPraha to nikdy neslyšel, takže nemám co říci. =))
PítrsPraha
Příspěvky: 808
Registrován: 12 led 2016 19:42

Re: Super tweeter

Příspěvek od PítrsPraha »

Neslyšel, proto to nijak nehodnotím. Jen se ptám na věci, které mě v souvislosti se ST napadají. Třeba někdo bude umět odpovědět...
RI Audio PLF 10A --- Ayon CD 35 Signature --- Parasound A21 --- Revel F208
daliborr
Příspěvky: 230
Registrován: 27 črc 2012 20:18

Re: Super tweeter

Příspěvek od daliborr »

PítrsPraha,jinak, až zapojím DIY tak napíši více. Nejsem šarlatán ,ale je to znát.
daliborr
Příspěvky: 230
Registrován: 27 črc 2012 20:18

Re: Super tweeter

Příspěvek od daliborr »

zabiny007, ale to je ranec. ^:)^
Uživatelský avatar
Frogyman
Příspěvky: 3032
Registrován: 05 lis 2014 22:46
Bydliště: Balkán

Re: Super tweeter

Příspěvek od Frogyman »

Je to otázka přístupu. Někdo je šikovný a má volný čas na testování a experimentování a tak si udělá sám za suchý z nosu.
A druhý neumí s pájkou, tak mu nezbývá nic jiného, než koupit hotové řešení. Na druhou stranu, ušetřený čas, který by jinak věnoval bádání, investuje do svého core byznysu, to mu přinese profit a tak v konečném důsledku jej to vyjde levněji, než toho prvního... :lol: :lol: :lol:
TT:Oracle,Garrard,Technics; TA:Glanz,Graham,FR64S,Thomas Schick; Přenosky:MySonicLab,SPU,Ortofon,Miyajima,Denon; Železo:Brinkmann,SculptureA,Consolidated,EAR,TRON,PRIMARE; Repro:Xavian; BIŽU:GMG,Furutech,AQ,Townshend,VDH,Balkan,Čajna
Uživatelský avatar
fox
Příspěvky: 1692
Registrován: 27 pro 2010 09:07
Bydliště: Opava

Re: Super tweeter

Příspěvek od fox »

Prodávám Tannoy ST 100 / viz vlákno prodám /. Tento tweeter má širokou možnost nastavení a je vhodný pro různé kombinace beden nejenom Tannoy.
Prodávám ho proto, že kupuji ST 300. Cena je 15.000 Kč. V zahraničí, např. ebay, ceny dvojnásobné.
Michell Gyrodec/Orbe, SME V, Lyra Delos, RCM+step up trafo MgBeran, Esoteric DV60, Lumin U2 Mini+DAC Gustard X26 Pro, Audia Flight Strumento no4 mk II+Audia Flight FLS1,Tannoy Turnberry GR+ST100, Niagara 5000+1200, hrom, hurikán, drak a pták Ohnivák.
daliborr
Příspěvky: 230
Registrován: 27 črc 2012 20:18

Re: Super tweeter

Příspěvek od daliborr »

Fox je to tak, cena je hrozná.
daliborr
Příspěvky: 230
Registrován: 27 črc 2012 20:18

Re: Super tweeter

Příspěvek od daliborr »

Tak je dokonáno, super tweetery jsou hotový a dnes na plný pecky poslouchám. Je to opravdu znát,a co mě překvapilo, že i basy se jaksi zjemnily a uklidnily. Výšky průzračné,čisté a zvětšil se prostor a hloubka,více detailů.
Konstrukce je kromě páskáčů jasanové dřevo,nerez jekl. Kondenzátory 4 mikroF,6,8 mikroF,8 mikroF, regulátor pro výškové reproduktory MONACOR LP-100-8. Prodrátování stříbro a kabely DIY stříbro. Dnes budu poslouchat na zapojení 6,8mF,které jsem poslouchal provizorně,hrají zhruba od 7 000Hz do 30 000 Hz.
20200709_102351.jpg
20200711_133946.jpg
20200714_115543.jpg
20200714_110245.jpg
20200723_160825.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
PGH
Příspěvky: 3180
Registrován: 27 led 2011 19:03
Bydliště: Olomouc

Re: Super tweeter

Příspěvek od PGH »

:thumbup:
daliborr
Příspěvky: 230
Registrován: 27 črc 2012 20:18

Re: Super tweeter

Příspěvek od daliborr »

Tak,ještě malá změna, naklonění zvednutí zadní části o 4 cm lepší lokalita a ty výšky to je nádhera. Asi trochu směrovosti. Jsem spokojen ,poslouchám hudbu a jsem nadšen. :thumbup:
PGH
Příspěvky: 3180
Registrován: 27 led 2011 19:03
Bydliště: Olomouc

Re: Super tweeter

Příspěvek od PGH »

Pisni sms kolik to přišlo.
Uživatelský avatar
fox
Příspěvky: 1692
Registrován: 27 pro 2010 09:07
Bydliště: Opava

Re: Super tweeter

Příspěvek od fox »

Daliborr - KRÁSNÁ PRÁCE !!! :thumbup: :clap:
Michell Gyrodec/Orbe, SME V, Lyra Delos, RCM+step up trafo MgBeran, Esoteric DV60, Lumin U2 Mini+DAC Gustard X26 Pro, Audia Flight Strumento no4 mk II+Audia Flight FLS1,Tannoy Turnberry GR+ST100, Niagara 5000+1200, hrom, hurikán, drak a pták Ohnivák.
daliborr
Příspěvky: 230
Registrován: 27 črc 2012 20:18

Re: Super tweeter

Příspěvek od daliborr »

fox, dekuji.
daliborr
Příspěvky: 230
Registrován: 27 črc 2012 20:18

Re: Super tweeter

Příspěvek od daliborr »

Tak dnes zkouška mezi kondíky. Na konec jsem zůstal na 6,8 mikroF. To mi zvukově vyhovuje nejvíc. Kondík 3,9 mikroF hladí výšky od 8 000Hz a to je trochu pro můj sluch méně záživný. A ten 8,2mikroF ,tak to je pro toho ,kteří mají rádi akustickou hudbu, více středních kmitočtů, ale jinak taky velká paráda.
daliborr
Příspěvky: 230
Registrován: 27 črc 2012 20:18

Re: Super tweeter

Příspěvek od daliborr »

Tak to je nádhera. Výšky opravdu jsou nádherný. :clap: Prostor neskutečný a detailní lokalizace nástrojů :thumbup:
daliborr
Příspěvky: 230
Registrován: 27 črc 2012 20:18

Re: Super tweeter

Příspěvek od daliborr »

A znovu, nemůžu se nabažit to je nádhera. To cinká a mě se to moc líbí. :clap:
Uživatelský avatar
Yngwie
Příspěvky: 1481
Registrován: 08 pro 2012 12:39
Bydliště: Ostrava

Re: Super tweeter

Příspěvek od Yngwie »

daliborr píše: 24 črc 2020 09:49 Tak je dokonáno, super tweetery jsou hotový a dnes na plný pecky poslouchám. Je to opravdu znát,a co mě překvapilo, že i basy se jaksi zjemnily a uklidnily. Výšky průzračné,čisté a zvětšil se prostor a hloubka,více detailů.
Konstrukce je kromě páskáčů jasanové dřevo,nerez jekl. Kondenzátory 4 mikroF,6,8 mikroF,8 mikroF, regulátor pro výškové reproduktory MONACOR LP-100-8. Prodrátování stříbro a kabely DIY stříbro. Dnes budu poslouchat na zapojení 6,8mF,které jsem poslouchal provizorně,hrají zhruba od 7 000Hz do 30 000 Hz.
20200709_102351.jpg
20200711_133946.jpg
20200714_115543.jpg
20200714_110245.jpg
20200723_160825.jpg
Jenom taková vsuvka ... basy a středy jsou pravděpodobně zcela stejné, jenom se změnilo vnímání reprodukce těchto pásem díky více informací na vršku. Jinak gratulace k upgrade. :thumbup:
Quentin

Re: Super tweeter

Příspěvek od Quentin »

:idea: ...jsem přesvědčen, že to daliborr tak myslel, ale blbě napsal
Uživatelský avatar
Yngwie
Příspěvky: 1481
Registrován: 08 pro 2012 12:39
Bydliště: Ostrava

Re: Super tweeter

Příspěvek od Yngwie »

Jasný, moje chyba 😊
daliborr
Příspěvky: 230
Registrován: 27 črc 2012 20:18

Re: Super tweeter

Příspěvek od daliborr »

Tak jsem odpojil super tweeter a hned jsem ho vrátil. Je to návykový. Fakt opravdu prostor a detaily ,nádhera. :thumbup:
daliborr
Příspěvky: 230
Registrován: 27 črc 2012 20:18

Re: Super tweeter

Příspěvek od daliborr »

Tak jsem smířeny,to hraje ! Nádhera to cinká, a prostorově je to nádhera. :thumbup:
Vienna
Příspěvky: 263
Registrován: 04 led 2020 12:51

Re: Super tweeter

Příspěvek od Vienna »

Mám dotaz: když se pověsí paralelně na svorky reprosoustav (a tím pádem i zesilovače) další filtr/supertweeter, nemodifikuje se tím v podstatě výhybka nebo zátěž, do které zesilovač hraje? Bez ohledu na to, jestli super tweeter něco oprvadu vyzařuje nebo jestli z něho ustřihnu membránu? Pakliže tedy nastaven tak, že se významně překrývá s výškáčem.
Pokud ne, vrtá mi hlavou, proč když z něj není údajně skoro nic slyšet, popisují všichni ty změny už od basů. Když dám mezi + a - zesilovače nebo beden kapacitor, taky to slyším jinak a mnohdy lépe, s více vzduchem na středech, lépe prokresleným basem atp. Může mi o tom někdo něco říct? Díky.
Odpovědět