HEGEL H200 - servis, modifikace, měření

Diskuze o integrovaných zesilovačích.
Odpovědět
Uživatelský avatar
djrix
Příspěvky: 112
Registrován: 14 dub 2020 13:42

HEGEL H200 - servis, modifikace, měření

Příspěvek od djrix »

Rád bych se s Vámi zde podělil o informace k tomuto stroji, který zde určitě dost lidí zná osobně nebo vlastní.
Přístroj u mě skončil na kontrolní měření, provedení některých modifikací a úprav.
Předně stran konstrukce:
Zesilovač je sice osazen jedním transformátorem, ale každý kanál má kompletně své vinutí, tedy se jedná téměř o dual mono.
Transformátor vlastní je slušného provedení, s nízkým brumem, tyto zesilovače jsem měl v krátké době po sobě na servis dva, v jednom byl transformátor naprosto neslyšný, v druhém lehce brum slyšitelný pouze s uchem na bedně.
Celé přepínání vstupů a regulace hlasitosti se odehrává na jedné desce hned za vstupními konektory. Regulace hlasitosti je digitální, použitý obvod PGA.
Vlastní koncové stupně jsou rozděleny na výkonovu část a předzesilovač, na samostatných deskách.
Mechanické provedení je bytelné, ale vlastní konstrucke není moc servis-friendly (šrouby jsou nerezové, k polovině věcí není přístup a musí se demontovat ostatní)
Země obou kanálů jsou takženy v zesilovači důsledně separátně, spojují se až na vstupní desce přepínání vstupů/regulace hlasitosti. K zemí a problému v jejich provedení ještě později,
Na přání majitele byly vyměněny vstupní kondenzátory v modulech za Jantzen Silver, dále se měnily elektrolyty ve zpětné vazbně za Nichicon BP, doplněno magnetické stínění transformátoru, výměna kabeláže ze vstupní desky na koncové stupně za stíněnou VBPAM (původní tkaničky byly naprosto nevyhovující) a výměna obyčejné přívodky napájení za filtrovanou Schurter, dále zvýšení klidového proudu koncových stupňů.
U tohoto kusu se projevovala nectnost, že někdy zesilovači po zapnutí nenastartoval display, bylo potřeba zeslovač znovu vypnout a zapnout. Provedená úprava v reset obvodu to vyřešila.
Výsledek úprav před a po je vidět v měření níže.
K problému vedení zemí:
V průběhu testování se objevil problém s lehkým brumem v levém kanálu, na měření však nebylo nic vidět. Po krátkém pátrání se ukázalo že problém způsobuje CD přehrávač Denon, po jeho odpojení a nahrazení low cost CDP Sony byl brum pryč.
Při následné analýze se ukázalo, že H200 obsahuje konstrukční vadu v provedení zemí zesilovačem, která způsobuje při propojení se zdrojem signálu ve třídě 2 a spínaným zdrojem brum v levém kanálu! Technické pozadí: Hegel má skříňku přístroje spojenou s PE, následně ze skříňky přístroje vede rezistor 10R, přemostěný dvěma antiparalelně zapojenými diodami extra vodičem do výkonové země pouze levého kanálu. Při zapojení zdroje signálu v 2 bezp. třídě se spínaným zdrojem, však dojde k tomu, že unikající proud (v tomto případě cca 130uA pro DENON CDP) tento proud teče signálovou zemí levého kanálu od vstupní desky až do výkonové země a odtud se vrací přes 10R zesistor do PE hegelu. Impedance této signálové země stačí na to, aby i tak malý proud naindukoval rušení do signálu v levém kanálu.Tento problém se vyskytl u 2 přístrojů H200 různého stáří a je tedy ověřen, že se jedná o konstrukční chybu, překvapuje mě, že jsem nikde nečetl že by si tohoto problému někdo všiml.
Provedená úprava vedení PE toto naprosto vyřešila.
Drobnosti jako výměna původní zmuchlané výstpní tlumivky v obou kanálech a další už je jen třešnička na dortu :)
hegel_before.png
hegel_after.png
civka1.jpg
civka2.jpg
image006.png
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
kychtax

Re: HEGEL H200 - servis, modifikace, měření

Příspěvek od kychtax »

fajn. kdy můžu přivézt na úpravu svůj zesilovač. ? :thumbup:
Ramones
Příspěvky: 565
Registrován: 11 úno 2013 08:48

Re: HEGEL H200 - servis, modifikace, měření

Příspěvek od Ramones »

Hmmm, na kolik to vyšlo celkem...tyhle úpravy a revize ?
Uživatelský avatar
jirie
Příspěvky: 1516
Registrován: 30 pro 2010 14:49

Re: HEGEL H200 - servis, modifikace, měření

Příspěvek od jirie »

Jen více takových příspěvků :thumbup: :thumbup: :thumbup:
Uživatelský avatar
djrix
Příspěvky: 112
Registrován: 14 dub 2020 13:42

Re: HEGEL H200 - servis, modifikace, měření

Příspěvek od djrix »

kychtax: kdykoliv, jak budeš mít cestu do Brna :)
Ramones: omlouvám se, ale cena je vždy individuální, tady se dělaly ještě některé další věci a nemá smysl cenu zveřejňovat protože by ostatním nic neřekla. Vždy ale na začátku řeknu v jakých cenových relacích se budeme pohybovat, každý má tedy možnost se rozhodnout zda do toho jít :)
jirie: díky, práce je hodně, ale častu na příspěvky na fórech a sociálních sítích zbývá málo :D

Ještě detail schurter vývodky a stíněných kabelů.
kabely1.jpg
vyvodka.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Kocmeister
Příspěvky: 162
Registrován: 11 bře 2013 16:00

Re: HEGEL H200 - servis, modifikace, měření

Příspěvek od Kocmeister »

Já jsem bojoval v Hegelech s těma fastonama. To je opravu peklo. Jak snadno šly odpojit, tak se mi opravdu párkrát samy odpojily i při přenášení zesilovače a pak to zděšení, že jde jen jeden kanál nebo zvuk nejde vůbec... Bylo potřeba je pořádně kleštěma zmáčknout.
Uživatelský avatar
djrix
Příspěvky: 112
Registrován: 14 dub 2020 13:42

Re: HEGEL H200 - servis, modifikace, měření

Příspěvek od djrix »

Ano, to jsou ty "další drobnosti" :)

Navíc ty fastony, respektive vodiče do nich jsou pájeny nějakým agresivním tavidlem, takže jich je polovina zelených :thumbdown:

Všechny spoje byly prověřeny a protože mám velice negativní zkušenost s tím, že v signálové cestě dovedou nadělat pěknou paseku, případně díky přechodovému odporu zkreslení, tak jsem je nahradil pro repro výstup napevno napájeným vodičem. Na servis je to malinko těžší, ale spolehlivost spoje je o 1000% lepší.
DK76
Příspěvky: 107
Registrován: 23 led 2019 18:43

Re: HEGEL H200 - servis, modifikace, měření

Příspěvek od DK76 »

:clap: :thumbup:
Uživatelský avatar
šeďour
Příspěvky: 127
Registrován: 03 lis 2011 12:20
Bydliště: Praha

Re: HEGEL H200 - servis, modifikace, měření

Příspěvek od šeďour »

Já mám zesilovač Hegel a taky jsem kontroloval ty fastony a tak čtvrtina jich byla volnejch.Nepamatuju se na moc případů, kdy jsem se v elektronice s něčím takovým setkal.To už spíš v pětadvacet let starým autě.

djrix-> Výstupní relé byla v pořádku, nebo si je preventivně měnil ?
Osobně jsem přesvědčenej, že výstupní relé dělaj problémy v zesilovačích tak v 50% případů.
Audio mini PC, napájení iFi, DAC Topping D30 PRO, zesilovač HEGEL H300, NextWaveSS PK Audio, reprokabel Kabelguru Reptilian Silver, XLR kabel Kabelguru Ultra
Uživatelský avatar
-Kocour-
Příspěvky: 217
Registrován: 25 úno 2016 09:05
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: HEGEL H200 - servis, modifikace, měření

Příspěvek od -Kocour- »

Sam jsem pri mereni zkresleni repro pouzival nevhodne bananky, mechnicky bylo vse v poradku, ale kontakt nic moc asi, pri mricim sweepu bylo jasne slyest zkresleni, a na grafech to bylo zretelne, az jsem to vsechny vyhazel tak to bylo ok, aby se to neopakovalo. Tohle mohl byt jeden z extremnejsich projevu, ale v urcite mire muze byt casty.
No a ty rele, to jsme se s Rixem bavili, to ten zesak pak zni kazdy den jinak, podle toho jak dobre to zrovna sepne. Kvuli tomu jsme do myho mericiho zesu dali jeho Solidstaty.
efičák
Příspěvky: 660
Registrován: 15 říj 2012 16:32
Bydliště: Ostrava Jih

Re: HEGEL H200 - servis, modifikace, měření

Příspěvek od efičák »

Díky za sdílení zkušeností djrix. :thumbup:
Na jedné výstavě mě zvuk integrovaného Hegelu velmi zaujal protože předvedl skutečný zvuk nahrávky mých oblíbených desek a to mě zaskočilo.
Ačkoli měl celkově příjemný charakter, rozlišil co udělali s nahrávkou špatně.

Od případného nákupu mě odradil distributor, který narazil na přístup firmy k reklamacím. Vlákno napovídá oč tu jde. Ale v našich zemích je stále zapsáno heslo - dodělej doma.

Mám neobjektivní pocitářsko - ušní preferenci regulaci hlasitosti Alpsem, nebo dalšími analogovými způsoby.
djrix píše: 26 čer 2020 10:00 Regulace hlasitosti je digitální, použitý obvod PGA.
Nevím zda je to řešení pro zvuk dobré, třeba to mají zapojeno lépe než v zesilovačích s PGA které se mi nelíbí. :cool:
Očekáváme výsledek testu nahrazení elektronické regulace Alpsem v předzesilovači AR.
Celkově se musí uvést, že se kazí všechny zesilovače slovutných značek i DIY konstrukcí složených s největší péčí. Asi proto si trochu nespravedlivě drží ceny starších kabelů a doplňků.
Zvuk dobrý - všechno dobré
Uživatelský avatar
djrix
Příspěvky: 112
Registrován: 14 dub 2020 13:42

Re: HEGEL H200 - servis, modifikace, měření

Příspěvek od djrix »

Díky za info všem.
Výstupní relé u těchto hegelů je hermeticky uzavřené, v tomto kusu bylo v pořádku v obou kanálech,nebylo třeba jej měnit,tyhle hermetické typy nejsou tak háklivé na přechoďáky. (měřit je potřeba proudově a až po sepnutí kontaktu naprázno)
Jinak souhlasím, že relátka jsou v 90% starších mašin s nějakým problémem, měním je jak na běžícím pásu :D
Pro relé footprintem sedící na Finder 40.61 a 40.52 a pak velké 65.61 mám vyvinutou SSR náhradu, která funguje spolehlivě a problém řeší definitivně.
Je to jak píše Kocour, ty problematická relé jsou nedefinovaný odpor v signálové cestě, který kecá do zkreslení a charakteru zvuku, v příspušném vlákně na hififoru najdete moje měření, kdy je jasně vidět v jednom příkladu problémového rozdíl v třetí harmonické 20dB proti použití SSR.
Odpovědět