Audiofilní switch

Diskuze o CD přehrávačích, transportech, DAC, room corrector apod..
Odpovědět
Jiri
Příspěvky: 855
Registrován: 17 kvě 2011 09:35

Re: Audiofilní switch

Příspěvek od Jiri »

:lol: ano, sólo přívod stále ještě nemám. Připravená Furutech zásuvka se mi ale ve skříni válí už hooodně dlouho. SR filtr to zachraňuje.
MSB DATA CD IV Sign. ->i2s AAI Assoluto+ -> MSB DAC IV Sign. (Femto 77) -> Valhalla2 XLR->MSB S200 -> Vivid B1 (Accuphase PS-1200+SR Grounding Block; Shakti; akust.).
MartinŠ
Příspěvky: 1
Registrován: 02 pro 2020 10:25

Re: Audiofilní switch

Příspěvek od MartinŠ »

Špičkové komentované měření audiofilních/obyč switchů: https://www.youtube.com/watch?v=BHPwPRLxDWc
Vinco
Příspěvky: 1144
Registrován: 03 úno 2019 18:15

Re: Audiofilní switch

Příspěvek od Vinco »

Amir...hmmm
F2014
Příspěvky: 528
Registrován: 05 zář 2014 14:02

Re: Audiofilní switch

Příspěvek od F2014 »

Amir je v pohodě, ten to má jako dobrý business.
Odprezentuje svou neschopnost něco změřit, udělá závěr, že to je tudíž nesmysl, a přesvědčuje čtenáře, že pokud něco slyší, pak trpí bludy. Je vskutku úžasné, že mu to někdo "žere". Dělá to holt dobře. Jo, a nakonec ještě požádá takového chudáka, aby mu na business přispěl, když mu přece tolik peněz ušetřil za nákup nějakého nesmyslu. To je přece skvělé :smile:
PC Audio + lineární PSU HDPlex + Metronome DSS + Metronome c|AQWO + integrovaný zesilovač Vitus audio SIA-025 + TAD Evolution One + doplňky a kabeláž Nordost (Tyr2, Valhalla2, SortKone, SorfFut, QB8, QKORE1)
Naim Superuniti + KEF RDM One
kychtax

Re: Audiofilní switch

Příspěvek od kychtax »

:thumbup:
Jiri
Příspěvky: 855
Registrován: 17 kvě 2011 09:35

Re: Audiofilní switch

Příspěvek od Jiri »

Audiosciencereview je dobré akorát pro "hifisty od klávesnice".
Každý, kdo si udělal praktické poslechové porovnání vychvalovaných low-end produktů proti kvalitnějším přístrojům, v tom má naprosto jasno :smile:
MSB DATA CD IV Sign. ->i2s AAI Assoluto+ -> MSB DAC IV Sign. (Femto 77) -> Valhalla2 XLR->MSB S200 -> Vivid B1 (Accuphase PS-1200+SR Grounding Block; Shakti; akust.).
Booker

Re: Audiofilní switch

Příspěvek od Booker »

Mnohem větší business z toho má výrobce takových switchů. Pokud existuje důkaz, že to nemá vliv na zvuk (měření na ASR). Kde je pak důkaz, že to má vliv na zvuk (jiné měření, ne poslech a pak tvrzení "hraje to líp" podle toho kolik do sebe ráno naleju kávy)? To jen pro případ abych nepropásl šanci, posunout zvuk svého řetězce o další kus dopředu pomocí tohoto specializovaného switche.
Jiri
Příspěvky: 855
Registrován: 17 kvě 2011 09:35

Re: Audiofilní switch

Příspěvek od Jiri »

Booker
Takže pokud by Amir naměřil, že switch má pozitivní vliv, tak si ho koupíš i když bys poslechově na své sestavě nepoznal rozdíl? :shock:
MSB DATA CD IV Sign. ->i2s AAI Assoluto+ -> MSB DAC IV Sign. (Femto 77) -> Valhalla2 XLR->MSB S200 -> Vivid B1 (Accuphase PS-1200+SR Grounding Block; Shakti; akust.).
petrnemec2011
Příspěvky: 12
Registrován: 07 črc 2016 10:35

Re: Audiofilní switch

Příspěvek od petrnemec2011 »

Zdravím, čistě náhodou je tu nová recenze:

https://www.hifi-voice.com/testy-a-rece ... 0g-sclk-ex

I když se všemu nemusí věřit, tak přece jen:

Na mou otázku:
Jen prosím, jak moc se projevily hodiny u switche ? Chápu pozitivní význam stínící fólie, lepších kondíků, stříbrných kabelů ale ty hodiny moc nechápu. Opravdu měly vliv ?
Zkusili jste u Cisca použít lineární zdroj ? Případně dvě Cisca spojené optickým kabelem ?
jsem dostal odpověď:
srovnání základní verze a verze s hodinami a upgrady bylo také pocitově jednoznačné - mezi Cisco a modelem bez hodin je nicméně menší rozdíl, než mezi základním SOtM a plně vybaveným SOtM. Když už, tak - podle mého - naplno.

Jinak lineární zdroj se zdál mít vliv u každého modelu - bylo to prostě lepší. Lineární zdroj QSource pak byl lepší než lineární zdroj SOtM.

Nicméně doporučuji zkusit si domluvit poslech základní a "plné" varianty a uvážit dle sebe, zda rozdíly stojí za to. Poslech ničím nejde nahradit.

Pořád moc nechápu význam těch hodin, ale pokud je to slyšet, tak je třeba o tom uvažovat.
Booker

Re: Audiofilní switch

Příspěvek od Booker »

Jiri píše: 19 úno 2021 11:48 Booker
Takže pokud by Amir naměřil, že switch má pozitivní vliv, tak si ho koupíš i když bys poslechově na své sestavě nepoznal rozdíl? :shock:
Hned potom, co bych vyměnil svého současného poskytovatele internetu za audiofilního poskytovatele internetu.
PítrsPraha
Příspěvky: 808
Registrován: 12 led 2016 19:42

Re: Audiofilní switch

Příspěvek od PítrsPraha »

Booker píše: 19 úno 2021 11:41 To jen pro případ abych nepropásl šanci, posunout zvuk svého řetězce o další kus dopředu pomocí tohoto specializovaného switche.
S NADem C320 můžeš tohle s klidem nechat plavat :smile: .
RI Audio PLF 10A --- Ayon CD 35 Signature --- Parasound A21 --- Revel F208
Jiri
Příspěvky: 855
Registrován: 17 kvě 2011 09:35

Re: Audiofilní switch

Příspěvek od Jiri »

Booker
Praktickou zkušenost nedoženeš čtením měření a grafů.
Ještě před lety tady hodně lidí mudrovalo, že 2m napájecího kabelu k HIFI přístroji nemůže mít vliv, když předtím vedou kilometry elektrického vedení z elektrárny. No naštěstí si to dost z nich vyzkoušelo a má v tom jasno, zbytek mudruje u klávesnice dodnes.
Internetové vedení pro streaming je analogie z dnešních dnů.
MSB DATA CD IV Sign. ->i2s AAI Assoluto+ -> MSB DAC IV Sign. (Femto 77) -> Valhalla2 XLR->MSB S200 -> Vivid B1 (Accuphase PS-1200+SR Grounding Block; Shakti; akust.).
Booker

Re: Audiofilní switch

Příspěvek od Booker »

PítrsPraha píše: 19 úno 2021 12:11
Booker píše: 19 úno 2021 11:41 To jen pro případ abych nepropásl šanci, posunout zvuk svého řetězce o další kus dopředu pomocí tohoto specializovaného switche.
S NADem C320 můžeš tohle s klidem nechat plavat :smile: .
To si piš.
PTK
Příspěvky: 126
Registrován: 22 bře 2020 20:41

Re: Audiofilní switch

Příspěvek od PTK »

Březinova recenze je celkem dobře napsaná, moje zkušenosti jsou prakticky stejné.
Jen bych se zasmál té zmínce o snake oil, synchronizace signálu hodinami opravdu není woodoo.

Vtipné jsou ovšem komentáře pod recenzí, svatý džihád proti switchi byl zahájen.. :lol:
kychtax

Re: Audiofilní switch

Příspěvek od kychtax »

SOtM sNH-10G & sCLK-EX______________51 komentářů
:shock:
Uživatelský avatar
terahera
Příspěvky: 2132
Registrován: 07 říj 2019 13:48
Bydliště: Valašské Meziříčí

Re: Audiofilní switch

Příspěvek od terahera »

Zde platí asi hifistické pravidlo,když na to nemám prachy,nebo sestavu,tak to prostě budu hanit hlava nehlava :lol:
ProAcResponseD30
CanorTP106VR+KT88,Oppo105DCasea mk2+lineární zdroj,ProJect The Classic Renown tunning,Pioneer PL12D,Canor TP 206+,Canor PH2,EAT Jo No 8,SPU,Furugescu
MCH+:ProAc response center,MA RXFX silver,Primare 30.5
Uživatelský avatar
Yngwie
Příspěvky: 1481
Registrován: 08 pro 2012 12:39
Bydliště: Ostrava

Re: Audiofilní switch

Příspěvek od Yngwie »

Já jsem měl Sotm asi jako první na fóru a popravdě ani jsem neměl chuť to nějak promovat, protože je často spíše k nasrání 😜. Dnes si to nedokážu bez něj představit ... jinak Merhaut ví kulové a hledá akorát zdroje, které potvrzují jeho domněnky.
Jiri
Příspěvky: 855
Registrován: 17 kvě 2011 09:35

Re: Audiofilní switch

Příspěvek od Jiri »

Tak dnes jsem měl možnost na své sestavě vyzkoušet 3 Ethernet kabely (všechny 1,5m délky):
1. můj Viablue z metráže osazený Telegartner koncovkami
2. Stealth Black Magic v20 (stealthaudiocables.com)
3. AAI Ethernet (AAI.sk)

Můj původní předpoklad byl, že pořízením 2 vytuněných switchů Meraki propojených optikou mi zajistí menší vliv ethernet kabelu, který ze switche vede do streameru Melco. Bohužel můj předpoklad byl zcela mylný.
Začal jsem se svým Viablue, který mám naposlouchaný a jsem s ním spokojený v rámci ceny kolem 2,5tis Kč. Bohužel po zapojení Stealth bylo jasné, že Viablue je na tom špatně. Zajímavé bylo porovnání Stealth vs AAI, kde Stealth měl plnějším a klidnější přednes ale zataženější ale AAI proti tomu nabídlo obrovský prostor a precizní detailní a dynamický přednes. Za mě bych dal přednost AAI ale věřím, že někomu bude víc vyhovovat Stealth.
Když jsem si na závěr vyzkoušel, jak hraje můj streamer Melco, když ho napřímo zapojím na 20m CAT8 kabel vyvedený z routeru a wifi antény na půdě (bez switchů), tak výsledek byl opravdu žalostný ("hudba úplně zdechla") ve srovnání s kombinací switche+AAI. Největší šok je v tom, že testování probíhalo při přehrávání hudebních souborů přímu uložených na disku v Melco, takže ten ethernet kabel sloužil pouze jako prostředek aby jsem mohl Melco vzdáleně ovládat přes iPad. Samozřejmě, že i pro Tidal streaming výsledky dopadli obdobně. Každopádně se mi opět potvrdilo, že Tidal není adekvátní zdroj v porovnání s přehráváním z uložených souborů ve streameru.
Závěr pro mě je, že potřebuji najít kvalitní ale ještě zaplatitelný 1,5m dlouhý ethernet kabel abych plně využil potenciál předřazených switchů.
MSB DATA CD IV Sign. ->i2s AAI Assoluto+ -> MSB DAC IV Sign. (Femto 77) -> Valhalla2 XLR->MSB S200 -> Vivid B1 (Accuphase PS-1200+SR Grounding Block; Shakti; akust.).
Uživatelský avatar
PavelDosko
Příspěvky: 2552
Registrován: 14 bře 2012 19:59
Bydliště: Olomouc

Re: Audiofilní switch

Příspěvek od PavelDosko »

zajimave porovnani, stealth chvalen vsude, ceny astronomicke ... AAI nemaji na strankach cenik, napsal jsem jim o nej.
neni placka, neni highend
parnass
Příspěvky: 201
Registrován: 09 čer 2012 14:26

Re: Audiofilní switch

Příspěvek od parnass »

Závěr pro mě je, že potřebuji najít kvalitní ale ještě zaplatitelný 1,5m dlouhý ethernet kabel abych plně využil potenciál předřazených switchů.
[/quote]


už je pořešené napájení switchů? pokud ne, ještě bych chvilku počkal s výběrem kabelu. napájení switche má podle mé zkušennosti větší vliv než ethernetový kabel
A: estelon xd - electrocompaniet 800 - emm dv2 - emm ns1 - gmg hammer
B: gauder acona 60 - pass int 250 - meitner ma3 + Sluch: meze emp elite - feliks envy
Fidas
Příspěvky: 229
Registrován: 22 úno 2014 10:28
Bydliště: Pardubice

Re: Audiofilní switch

Příspěvek od Fidas »

Jiri píše: 23 úno 2021 17:25 Tak dnes jsem měl možnost na své sestavě vyzkoušet 3 Ethernet kabely (všechny 1,5m délky):
1. můj Viablue z metráže osazený Telegartner koncovkami
2. Stealth Black Magic v20 (stealthaudiocables.com)
3. AAI Ethernet (AAI.sk)

Můj původní předpoklad byl, že pořízením 2 vytuněných switchů Meraki propojených optikou mi zajistí menší vliv ethernet kabelu, který ze switche vede do streameru Melco. Bohužel můj předpoklad byl zcela mylný.
Začal jsem se svým Viablue, který mám naposlouchaný a jsem s ním spokojený v rámci ceny kolem 2,5tis Kč. Bohužel po zapojení Stealth bylo jasné, že Viablue je na tom špatně. Zajímavé bylo porovnání Stealth vs AAI, kde Stealth měl plnějším a klidnější přednes ale zataženější ale AAI proti tomu nabídlo obrovský prostor a precizní detailní a dynamický přednes. Za mě bych dal přednost AAI ale věřím, že někomu bude víc vyhovovat Stealth.
Když jsem si na závěr vyzkoušel, jak hraje můj streamer Melco, když ho napřímo zapojím na 20m CAT8 kabel vyvedený z routeru a wifi antény na půdě (bez switchů), tak výsledek byl opravdu žalostný ("hudba úplně zdechla") ve srovnání s kombinací switche+AAI. Největší šok je v tom, že testování probíhalo při přehrávání hudebních souborů přímu uložených na disku v Melco, takže ten ethernet kabel sloužil pouze jako prostředek aby jsem mohl Melco vzdáleně ovládat přes iPad. Samozřejmě, že i pro Tidal streaming výsledky dopadli obdobně. Každopádně se mi opět potvrdilo, že Tidal není adekvátní zdroj v porovnání s přehráváním z uložených souborů ve streameru.
Závěr pro mě je, že potřebuji najít kvalitní ale ještě zaplatitelný 1,5m dlouhý ethernet kabel abych plně využil potenciál předřazených switchů.
20 metrů je dost. A což s pomocí media konvertoru těch dvacet metrů metalického kabelu nahradit optikou? Možná se na kabel naindukuje nějaké rušení, které ovlivní zpracování dat ... Začínám také přemýšlet o switchi SoTM.
Tidal a Qobuz, Nuc ROCK, Antipodes EX+ Roon, Sroll Epos, Sroll Rhytm, repra Sroll Soundgarden ll, filtr Sroll Purify Quantum, signálové kabely Sroll
Uživatelský avatar
PavelDosko
Příspěvky: 2552
Registrován: 14 bře 2012 19:59
Bydliště: Olomouc

Re: Audiofilní switch

Příspěvek od PavelDosko »

SoTM nema galvanicke oddeleni ?
neni placka, neni highend
Vinco
Příspěvky: 1144
Registrován: 03 úno 2019 18:15

Re: Audiofilní switch

Příspěvek od Vinco »

PavelDosko píše: 23 úno 2021 17:38 zajimave porovnani, stealth chvalen vsude, ceny astronomicke ... AAI nemaji na strankach cenik, napsal jsem jim o nej.
https://www.aai.sk/wp-content/uploads/2 ... ist_sk.pdf
Uživatelský avatar
PavelDosko
Příspěvky: 2552
Registrován: 14 bře 2012 19:59
Bydliště: Olomouc

Re: Audiofilní switch

Příspěvek od PavelDosko »

diky
uf
neni placka, neni highend
Jiri
Příspěvky: 855
Registrován: 17 kvě 2011 09:35

Re: Audiofilní switch

Příspěvek od Jiri »

Ano, měl jsem půjčený ten AAI Maestoso Ethernet. Cena je skutečně brutální, neznám jiného výrobce na světě který by si účtoval 1.500EUR za další 1m délky Ethernet kabelu :crazy:
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
MSB DATA CD IV Sign. ->i2s AAI Assoluto+ -> MSB DAC IV Sign. (Femto 77) -> Valhalla2 XLR->MSB S200 -> Vivid B1 (Accuphase PS-1200+SR Grounding Block; Shakti; akust.).
Vinco
Příspěvky: 1144
Registrován: 03 úno 2019 18:15

Re: Audiofilní switch

Příspěvek od Vinco »

Veru, veru, este aj SR si pri kabli Galileo SX Ethernet pyta len 1.000€ za 1 ma navyse...
A inak, ked sa mozem opytat, ake su to tie SFP moduly a ten oranzovy opticky kabel medzi switchmi, prosim ?
Vinco
Příspěvky: 1144
Registrován: 03 úno 2019 18:15

Re: Audiofilní switch

Příspěvek od Vinco »

Takze nie je to az take zle, s cenami tych ich LAN kablov - podla noveho cennika su taketo :
Grazioso 1m je za 340€, priplatok za dalsi polmeter je 190€
Grandioso 1m 475€ + 265€/0,5m
Vittorioso 1m 745€ + 415€/0,5m, ceny su aj s DPH
Jiri
Příspěvky: 855
Registrován: 17 kvě 2011 09:35

Re: Audiofilní switch

Příspěvek od Jiri »

Vinco
Kde je ke stažení nový ceník AAI? Mě by právě zajímal ten top model Maestoso ethernet. Netuším o kolik jsou horší ty nižší modely.

Ty SFP moduly jsem kupoval za výrazně zvýhodněnou cenu přímo od úpravce switchů z Holandska. Optický kabel by přiložen k SFP, není na něm vidět názec výrobce pouze technické parametry.
SFP.JPG
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
MSB DATA CD IV Sign. ->i2s AAI Assoluto+ -> MSB DAC IV Sign. (Femto 77) -> Valhalla2 XLR->MSB S200 -> Vivid B1 (Accuphase PS-1200+SR Grounding Block; Shakti; akust.).
Booker

Re: Audiofilní switch

Příspěvek od Booker »

Jiri píše: 23 úno 2021 17:25Samozřejmě, že i pro Tidal streaming výsledky dopadli obdobně. Každopádně se mi opět potvrdilo, že Tidal není adekvátní zdroj v porovnání s přehráváním z uložených souborů ve streameru.
Rozumím tomu správně? Identický soubor FLAC hraje jinak, pokud je přenesený přímo ze serveru TIDAL do streameru MELCO. Než stejný soubor FLAC uložený na streameru MELCO?
Jiri
Příspěvky: 855
Registrován: 17 kvě 2011 09:35

Re: Audiofilní switch

Příspěvek od Jiri »

Booker
Ano, přesně tak to u mě je.
MSB DATA CD IV Sign. ->i2s AAI Assoluto+ -> MSB DAC IV Sign. (Femto 77) -> Valhalla2 XLR->MSB S200 -> Vivid B1 (Accuphase PS-1200+SR Grounding Block; Shakti; akust.).
Vinco
Příspěvky: 1144
Registrován: 03 úno 2019 18:15

Re: Audiofilní switch

Příspěvek od Vinco »

Už sa blíži, nový 5 kilový switch : https://innuos.com/phoenixnet/
Jiri
Příspěvky: 855
Registrován: 17 kvě 2011 09:35

Re: Audiofilní switch

Příspěvek od Jiri »

Innuos Phoenix Net bude stát 2.165,-GBP :sad:
MSB DATA CD IV Sign. ->i2s AAI Assoluto+ -> MSB DAC IV Sign. (Femto 77) -> Valhalla2 XLR->MSB S200 -> Vivid B1 (Accuphase PS-1200+SR Grounding Block; Shakti; akust.).
Vinco
Příspěvky: 1144
Registrován: 03 úno 2019 18:15

Re: Audiofilní switch

Příspěvek od Vinco »

Doporucena cena v D je 2.750€ s dph
Uživatelský avatar
Yngwie
Příspěvky: 1481
Registrován: 08 pro 2012 12:39
Bydliště: Ostrava

Re: Audiofilní switch

Příspěvek od Yngwie »

Jiri píše: 24 úno 2021 11:31 Booker
Ano, přesně tak to u mě je.
Pozor. Premisa, že se jedná o identické soubory je chybná. Nicméně, soubor z Hdtracks a TIDAL vykazuje jisté odlišnosti ve prospěch HDtracks a lokální NAS.
Booker

Re: Audiofilní switch

Příspěvek od Booker »

Psal jsem a mám na mysli dva naprosto identické soubory.
Vinco
Příspěvky: 1144
Registrován: 03 úno 2019 18:15

Re: Audiofilní switch

Příspěvek od Vinco »

Dalsia zaujimovost hodna vyskusania : https://www.lowbeats.de/schnaeppchen-tu ... -trennung/
parnass
Příspěvky: 201
Registrován: 09 čer 2012 14:26

Re: Audiofilní switch

Příspěvek od parnass »

podoobných izolatorů je spousta, např. https://emosystems.de/en/products/netwo ... r-overview
je otazka , jak se projevujoua jestli má smysl strkat je před switche
A: estelon xd - electrocompaniet 800 - emm dv2 - emm ns1 - gmg hammer
B: gauder acona 60 - pass int 250 - meitner ma3 + Sluch: meze emp elite - feliks envy
Vinco
Příspěvky: 1144
Registrován: 03 úno 2019 18:15

Re: Audiofilní switch

Příspěvek od Vinco »

To ano, je ich vela, ale stoja trojciferne sumy v €....kedze su tam zahrnute schvalovania a certifikacie pre zdravotnicke ucely...
Za 15€ aj s prepatovou ochranou, to je podla mna ina kava.
No a ci to funguje....: https://www.lowbeats.de/schnaeppchen-tu ... -trennung/
Toto je vnútri toho zariadenia : https://datasheet.lcsc.com/szlcsc/18090 ... 216361.pdf
F2014
Příspěvky: 528
Registrován: 05 zář 2014 14:02

Re: Audiofilní switch

Příspěvek od F2014 »

parnass píše: 26 úno 2021 08:59 podoobných izolatorů je spousta, např. https://emosystems.de/en/products/netwo ... r-overview
je otazka , jak se projevujoua jestli má smysl strkat je před switche
Koupil jsem si na zkoušku jeden z těch EMO EN66.
Zapojoval jsem jej mezi router a switch i mezi switch a audioPC. Ze všech těch věcí (switch, zdroj pro switch, napájecí kabel pro switch, ethernetový kabel) měl ten izolátor nejmenší vliv na zvuk systému (nerad bych to zobecňoval, ale stejný výsledek byl i s izolátorem od SOTM). Celkově bych řekl, že nějaký pozitivní vliv to mělo, dokud se nepoužil nějaký lepší ethernetový kabel. Dokonce se mi to v zapojení ethernet Nordost Heimdal2 -> izolátor -> AudioPC zdálo být horší než bez izolátoru.
PC Audio + lineární PSU HDPlex + Metronome DSS + Metronome c|AQWO + integrovaný zesilovač Vitus audio SIA-025 + TAD Evolution One + doplňky a kabeláž Nordost (Tyr2, Valhalla2, SortKone, SorfFut, QB8, QKORE1)
Naim Superuniti + KEF RDM One
parnass
Příspěvky: 201
Registrován: 09 čer 2012 14:26

Re: Audiofilní switch

Příspěvek od parnass »

asi to tak bude, já jsem třeba izolator sotm neslyšel před switchem vůbec (tedy neslyšel jsem žádný rozdíl)
ještě mi ale vrtá hlavou jedna věc, mezi přívodem ze střechy a routerem mám poe adapter (to si dodal poskytovatel internetu, napájí to zřejmě antenu na střeše) no a ten poe adapter je mi troch podezřelej, čili zvažuju vyzkoušet filtr mezi poe adapterem a routerem.
(má někdo zkušennosti s tím jestli poe adaptery nebordelí síť?)
A: estelon xd - electrocompaniet 800 - emm dv2 - emm ns1 - gmg hammer
B: gauder acona 60 - pass int 250 - meitner ma3 + Sluch: meze emp elite - feliks envy
Odpovědět