Ultra HD

Vše o kvalitě vydavatelství, nahrávek i nosičů (CD,SACD,DVD,Bluray,Vinyl).
Odpovědět
Mirek
Příspěvky: 340
Registrován: 11 led 2011 23:43
Bydliště: Brno

Ultra HD

Příspěvek od Mirek »

Obrázek

Zase krůček dopředu v kvalitě CD - ve srovnání stejné (velmi dobře nahrané) skladby na XRCD je oproti XRCD malé, ale znatelné zlepšení. I při slepém testu :thumbup:
Nahráno inovovanou technologií 32-bit Mastering z originál analogových pásků a CD má DR13, tak aspoň praví německé Stereo.
Když to shrnu - zvuk je skvělý.
monte

Re: Ultra HD

Příspěvek od monte »

Jenže zatím není standart. Nedávno jsem si hrál a na počítači provedl převzorkování, 32- bit hloubku a 96 kHz i vyšší. Přehrávače, CD nevzaly, jen přes USB. Musím se trochu podívat po netu, které umí i nestandarty. Kolikrát prodejce nepíše přesné informace, jako v mém případě Maratz.

Jestli Ti to hraje, tak byl proveden jen mastering a CD je 16 bit- 48 kHz.
Uživatelský avatar
enregistree
Příspěvky: 111
Registrován: 05 led 2011 08:42
Bydliště: Praha

Re: Ultra HD

Příspěvek od enregistree »

Ultra HD mi pripada jako nova marketingova znacka pristupu k masteringu. Je urcite dobre, ze se kvalitou masteringu labely zabyvaji.
Rozdelil bych to na dve casti – masteting a nosic.

Z puvodni studiove nahravky (master tapes) se remasteruje pro nove vydani.
Tady zalezi na cileni produktu. CD format obecne trpi masovosti, musi to "nejak" hrat i v aute nebo v all-in-one systemu za par tisic Kc. Casto se pise o remasterech, ktere byly horsi nez starsi vydani. Nebo naopak lepsi - viz napriklad vinylova serie Music Matters z katalogu Blue Note, hezky pripad, ze soucasny mastering muze byt lepsi nez puvodni, s prihlednutim k dnesni kvalite domaci reprodukce – rozliseni, okraje spektra, atd.

Nosic – muze to byt vinyl, CD, SACD, BR, digitalni hi-res download, uz nehraje takovou roli.
Jak pise monte, CD-audio prehrava jen 16bit/44,1kHz.

Pro prehravani (test) vyssiho rozliseni jde vypalit DVD-R ve formatu DVD-video (bere rozliseni 24/96) pro klasicky DVD prehravac. Jedna se o format, ktery se nekdy nazyva "audio DVD-Video", tady dochazi k zmatkum – plete se to s DVD-Audio.

Pro dalsi rozliseni 24/88, 24/192 atd. se da z pocitace vypalit na DVD-R format DVD-audio, ktery prehravaji "universal players".
Samozrejme se da pouzit jako transport pocitac a DAC, ktery podporuje dane vysoke rozliseni.

Monte:
Vypalit 32bit pro prehravace tusim na zadny disk nejde, mozna Blu-Ray…
L_u_k_a_s
monte

Re: Ultra HD

Příspěvek od monte »

Nosic – muze to byt vinyl, CD, SACD, BR, digitalni hi-res download, uz nehraje takovou roli.
Jak pise monte, CD-audio prehrava jen 16bit/44,1kHz.




Monte:
Vypalit 32bit pro prehravace tusim na zadny disk nejde, mozna Blu-Ray…
[/quote]

Maximálně jsem zkoušel vypálit (Linux) 16bit, 48 kHz , dnes běžně konvertuji z Flac (net) a přehraji bez problému. U první zkoušky jsem docílil asi 860 Mb (32 bit, 96 kHz), vypálil, ale nehrál. Dále už to byly Gb, jak píšeš, ale převodník Maratz, USB bral a hrál.

Konečný zvuk se tvoří hlavně ve studiu a nakonec hraje i velmi kvalitně CD. Oldfield, Jarre atd., nikdy neměli problém s kvalitou. Naposledy Neil Young - Le noise. Po poslechu si myslím, že různé super formáty jsou jen komerční podvod. Tím myslím co vlastně jsme schopní slyšet uchem.

Zkoušel jsem, jen co zvládne Maratz, dle návodu a víc jsem se tím nezabýval.
monte

Re: Ultra HD

Příspěvek od monte »

Ještě bych dodal ohledně Maratze

Všude píšou, přehrává 196 kHz, CD-DA a to je lež http://www.marantzaudio.cz/marantz/esho ... Pearl-Lite

Záměrná lež, nebo hra se slovíčky. CD-DA nepřehraje !!
Jen přes optiku, USB, digital coax a konvertuje jak si nastavíme.
Uživatelský avatar
enregistree
Příspěvky: 111
Registrován: 05 led 2011 08:42
Bydliště: Praha

Re: Ultra HD

Příspěvek od enregistree »

Hra se slovicky. CD-DA je red book standard – 16/44,1. Digital in (koax, toslink) prehraje az 192 kHz, USB vstup, ten zadni, max 96 kHz. Predni USB vstup je pro USB flash a iPod, max 48 kHz.
Je dobre, ze ma digitalni vstupy. Z jakehokoli DVD prehravace muzes marantz krmit rozlisenim 24/96.
L_u_k_a_s
Uživatelský avatar
pajuna
Administrátor
Příspěvky: 1796
Registrován: 23 pro 2010 14:02
Bydliště: Liberec

Re: Ultra HD

Příspěvek od pajuna »

Mirek píše:
Zase krůček dopředu v kvalitě CD - ve srovnání stejné (velmi dobře nahrané) skladby na XRCD je oproti XRCD malé, ale znatelné zlepšení. I při slepém testu :thumbup:
Nahráno inovovanou technologií 32-bit Mastering z originál analogových pásků a CD má DR13, tak aspoň praví německé Stereo.
Když to shrnu - zvuk je skvělý.
Dle seznamu tam jsou velmi dobre kousky muziky...

Disk 1 (68 min.)
Isao Suzuki Quartet + 1 - Blue City
Toshiko Goto - And I love You So
Isao Suzuki Quartet - Aqua Marine
Tsuyoshi Yamamoto Trio - The Way We Were
Ayako Hosakawa - Misty
Shoji Yokouchi Trio - Greensleeves
Mari Nakamoto - Georgia On My Mind
Isao Suzuki Trio - My One And Only Love
Tsuyoshi Yamamoto Trio - Misty
1. Jadis DA88S MkII,McIntosh MCD500,Franco Serblin Accordo Essence,Tyr2,Heimdall2,LessLoss,XLO,filtr NA,BW PV1D, Sennheiser HD595,
2. Electrocompaniet ECI6D,OPPO UDP205,Franco Serblin Accordo,Pro-ject Debut III ES
Mirek
Příspěvky: 340
Registrován: 11 led 2011 23:43
Bydliště: Brno

Re: Ultra HD

Příspěvek od Mirek »

Monte, asi jsi to špatně pochopil, je to samozřejmě klasické CD, ale stejně jako třeba u XRCD kde se používá např.K2 (100 KHz, 24-bit) je toto CD lépe nahrané než stejná nahrávka nahraná klasickým způsobem.

Enregistree, tohle jsem především napsal jako informaci pro milovníky kvalitních nahrávek, protože zvuk je opravdu exeletní a a skladby vynikající. Když to tedy, tak hodnotíš, slyšel jsi to ? Pokud ne a nemáš ke zvuku tohoto konkrétního CD pro informaci druhých co říci, nechci se tě dotknout, ale tvé teoretické úvahy mi připadají trochu nadbytečné.
monte

Re: Ultra HD

Příspěvek od monte »

enregistree píše:Hra se slovicky. CD-DA je red book standard – 16/44,1. Digital in (koax, toslink) prehraje az 192 kHz, USB vstup, ten zadni, max 96 kHz. Predni USB vstup je pro USB flash a iPod, max 48 kHz.
Je dobre, ze ma digitalni vstupy. Z jakehokoli DVD prehravace muzes marantz krmit rozlisenim 24/96.
Jo dobrý už chápu. Když jsem kupoval přehrávač tak vlastně jsem předpokládal, že přehraje i formát CD-HD. Tak to nějak bylo. Kámoš dovezl pár disků a nic. Hralo jen jako běžné i když zvuk byl vynikající. :thumbdown: SACD disků jsem doma zatím moc neměl, co mám tak :thumbdown: ani přiložené k přehrávači mne nepřesvědčilo o kvalitním zvuku. Když si pustím Neila nebo SBB (CD), tak zvuk je a pořádný.
Uživatelský avatar
milan
Příspěvky: 38
Registrován: 01 led 2011 19:24

Re: Ultra HD

Příspěvek od milan »

Mam doma už mesiac a môžem potvrdiť, že ide o jednu z najlepších nahrávok, akú som kedy počul. Neskutočná dynamika, svieži zvuk a neuveriteľná prítomnosť hudobníkov ^:)^ . Zväčša sa jedná o jednoduchšie kompozície, ale prevedenie a virtuozita jednotlivých interpretov je vysoko nadštandardná. Nedávno som bol na jednej posluchovej akcii a z odsúvanej nahrávky (málo kto z prítomných poznal tie skladby a interpretov) a sa stal napokon hlavný testovací disk. Halvne prvá skladba "Midnight sugar" je fascinujúca, neskutočne živý klavír a tá dynamika nástrojov.... :clap: Osobne mám všetky skladby od Isaa Suzukiho z tohto disku aj na SACD a môžem povedať, že táto nahrávka (aj keď iba CD verzia) je ďaleko lepšia ako SACD. Viac detailov, lepší 3D priestor, vernejšia farba nástrojov. POtvrdené piatimi hifistami z piatich O:-) . Až by všetky CD boli remastrované týmto spôsobom, tak potom by neboli žiadne pochybovačné reči na tému "kvalita CD nahrávok" :roll:
Uživatelský avatar
zappa
Příspěvky: 2203
Registrován: 23 pro 2010 21:52
Bydliště: Vratislav

Re: Ultra HD

Příspěvek od zappa »

Dle seznamu tam jsou velmi dobre kousky muziky...

Disk 1 (68 min.)
Isao Suzuki Quartet + 1 - Blue City
Toshiko Goto - And I love You So
Isao Suzuki Quartet - Aqua Marine
Tsuyoshi Yamamoto Trio - The Way We Were
Ayako Hosakawa - Misty
Shoji Yokouchi Trio - Greensleeves
Mari Nakamoto - Georgia On My Mind
Isao Suzuki Trio - My One And Only Love
Tsuyoshi Yamamoto Trio - Misty

No to teda věřím,dle těch jmen?Japonci jsou japonci. :smile:
EP reprosoustavy + SE-833 MX Challenge + Lampizator Pacific + Pink Faun 2.16x/ultra + Sroll Purity Quntum system + 2x SoTM sNH-10G + Ediscreation LPS, AAI Maestozo LAN, Cryo Ref. Cora kabely od EP , Kraut Gold pro Aes/ebu
Mirek
Příspěvky: 340
Registrován: 11 led 2011 23:43
Bydliště: Brno

Re: Ultra HD

Příspěvek od Mirek »

Je to přesně jak píše Milan, nebo jak řekl Mark Levinson (který tak 1 CD v tomoto formátu) zvuk je ultimátní :clap:
Uživatelský avatar
Mark Levinson
Administrátor
Příspěvky: 4232
Registrován: 23 pro 2010 12:00
Bydliště: Ostrava

Re: Ultra HD

Příspěvek od Mark Levinson »

Mám v tomto formátu, díky Mirkovi ^:)^, taky jedno CD. Musím jen potvrdit výše uvedené, že tato nahrávka je doslova ultimativní. Já už jsem v jiném vlákně popisoval tuto jazzovou nahrávku, jedná se o trio hudbou podobné EST. Mně tato hudba náramně sedí, ale jinak je výběr hudby nahraný v tomto formátu minimální. Škoda!
Snad se dočkáme většího výběru hudby ve formátu UltraHD.
Musím ještě dodat, že i jiné formáty od FIM (First Impresion Music) jsou vynikající a mám od nich více CD (K2HD, DXD, HDCD-24Gold, XRCD, XRCD2, XRCD24). Velice si cením od FIM CD Patricie Barber - Cafe Blue, HDCD-24Gold je lepší než verze od MFSL ;).

Obrázek
Mark Levinson
Uživatelský avatar
noaid
Příspěvky: 305
Registrován: 27 pro 2010 12:38
Bydliště: Ostrava

Re: Ultra HD

Příspěvek od noaid »

UltraHD je jen další mmarketingový kec na vytažení dalších peněz z kapes. Když to jde na 16 bitové cd, je úplně jedno, jestli se to masteruje v 24 bitech nebo 32 bitech. Dnes je 32 bit standard ve většině programů pro míchání, i u těch amatérských free. I já dělám ve 32 bitech.
Jestli to někomu zní lépe než jiné starší vydání, je to proto, že starší vydání dělali jiní lidé s jinýma ušíma a s jiným softvarem a jiným postupem. Prostě jen další CD remaster, nic víc a nic míň. Řeči okolo jsou jen pozlátko.
Pro přehrávání víc než 24 bitů nemá smysl (24bit je 256xvětší rozlišení než má CD), proto to přehrávače neumí, jen některé DACy. 32 bitů se používá jen kvůli matematickým výpočtům při úpravách zvuku, aby nedocházelo k nežádoucím ztrátám při celočíselném zaokrouhlování, jiný smysl to nemá.
Platit horentní sumy za neustále remastery ve formátu CD je o ničem. Zkuste totéž v hires (DVD-A,SACD,BD,digidownload) a to je teprve jiná kategorie. CD je pořád jen CD. Žádné zázraky nelze čekat.
Zábava je pokračování nudy jinými prostředky.
Uživatelský avatar
winelover
Moderátor
Příspěvky: 446
Registrován: 28 pro 2010 12:05
Bydliště: Teplice

Re: Ultra HD

Příspěvek od winelover »

A tak ony ty UltraHD CD nejsou zas o tolik dražší než jsme dřív dávali za běžná CD. Myslím, že nikdo nebude zpochybňovat fakt, že CD je jasně definováno a má jednaznačné limity dané vzorkovací frekvencí 44,1kHz a délkou slova 16bit. Na druhou stranu je taky fakt, že každé zpřesnění převodu, omezení základního šumu atd. v průběhu ramasteringu nemůže být na škodu, spíš naopak. Barevná paleta je taky lepší 24bitová než 8bitová ;).
U Fim si ale spíš cením špičkového a citlivého remasteringu, což je dáno lidmi, kteří jej provádějí. V tom je jejich síla.
Vylisováním na CD se celý výsledek jejich práce logicky do značné míry degraduje, takže budoucnost je určitě v přehrávání hires souborů přes odpovídající kvalitní DACy.
Než se ale tento fakt stane naprosto běžným jako je dnes přehrávání CD a já si budu moct kdykoliv a cokoliv v hires koupit za solidní peníze, budu občas kupovat disky od Fim, protože to jednoduše dělají dobře!
NAS QNAP TS-439 ProII+->Meitner MA3->Electrocompaniet AW250R->Dynaudio Confidence 20, Zappiti Reference, IsoTek Sigmas GII, Nordost Valhalla, XLO 10b AC...
Uživatelský avatar
noaid
Příspěvky: 305
Registrován: 27 pro 2010 12:38
Bydliště: Ostrava

Re: Ultra HD

Příspěvek od noaid »

Hifisti jsou svým způsobem hrobaři technicky kvalitní hudby v hires. Nekupují ji a neposlouchají ji, přestože je právě pro ně určena. Proto se tak málo vydává - nekupuje se. Proto se kvalitní formáty špatně shánějí - není v tom pořádný byznys.
V kvalitních formátech už vyšly tisíce alb všech žánrů, od klasiky po metal. Samozřejmě většinou ne sračky, jen to, co za to stojí, i když bohužel ne vše - to je opět jen obchodní strategie - nevypálit všechny patrony najednou.
Nechápu moc stížnosti na nedostatek alb ve kvalitních formátech - já jich mám tolik, že ani nestačím poslouchat - jen SACD kolem 200.
Je to jen v lidech - pokud se budou kupovat a požadovat, tak jich bude více. Pokud se místo toho budou kupovat předražená CD, tak nebudou, proč by taky, když hifisti calují i za CD, odložíme to a pak budou calovat ještě jednou.
Vše je jen marketing. Je to škoda, že to tak je.
Zábava je pokračování nudy jinými prostředky.
Mirek
Příspěvky: 340
Registrován: 11 led 2011 23:43
Bydliště: Brno

Re: Ultra HD

Příspěvek od Mirek »

Zcela souhlasím s Wineloverem.

To co píše Noaid je klasický příklad jisté demagogie – my kteří jsme nahrávku osobně slyšeli na opravdu kvalitních CD-přehravačích popisujeme své osobní radostné dojmy z poslechu a Noaid na to reaguje poněkud agresivními přednáškami militatního zastánce hiresu. Já také nekrituzuji, jeho hires – každý má právo si kupovat, co chce a poslouchat formáty jaké chce.
Legrační na tom celém je to, že on tu nahrávku ani neslyšel….ale taková reakce je obvyklá u majitelů různých levných kombajnů nebo průměrných SACD-přehravačů, kde CD stopa je brána jenom jako doplněk a potom je v kvalitě zvuku často propastný rozdíl a proto si hodně lidí myslí, že je takový rozdíl v kvalitě SACD a CD a vydává to za dogma. Je potřeba si nejprve poslechnout SACD A CD stopu na přehravačích jako je např. Accuphase DP700, Esoteric X03 aj. To je potom už jiné kafe. Přirozeně mezi kvalitou jednotlivých nahrávek na CD bývají velké rozdíly a proto si někteří z nás kupují kvalitní nahrávky na XRCD apod., ale abychom mohli ocenit kvalitu takové nahrávky je také třeba mít odpovídající sestavu.
Uživatelský avatar
noaid
Příspěvky: 305
Registrován: 27 pro 2010 12:38
Bydliště: Ostrava

Re: Ultra HD

Příspěvek od noaid »

Je třeba oddělit dvě věci.

1. Jak se to podařilo udělat zvukově
2. Jaké jsou kolem toho obchodní řeči.

Ty Mirku mluvíš o bodě 1., já ale nikde nepopírám, že to je dobře udělané. Ano FIM jsou nadprůměrné, pár jsem jich slyšel a souhlasím.

Já mluvím o 2. - o té "pseudotechnické" omáčce okolo. A to jsou prostě jen kydy. Zavádějící nesmysly, nic víc. Přesně jak říká Winelover "U Fim si ale spíš cením špičkového a citlivého remasteringu, což je dáno lidmi, kteří jej provádějí. V tom je jejich síla.". Je to totiž převším v rukou a uších zvukařů (a použitého SW), co s tím udělají. I ti se tomu určitě musí smát, co jejich marketingové oddělení zase vymyslelo za nový "pojem".
Takové HDCD má svým způsobem právo na to HD v názvu, protože opravdu částečně zvyšuje bitovou hloubku (a tím i dynamiku), ale UltraHD je prostě cypovina. Něco jako výkon 3000W u jezevčíka od vietnamců. To jsou tvrdá fakta, před kterými nelze uhnout.

Za demagogii lze považovat téměř každý výrok kohokoli, protože nikdy nelze obsáhnout celou složitou problematiku dvěma větami.
Nejsem militantní zastánce hires, jen je mi s podivem a líto, jak málo hifistu rozumí technické stránce audia (a bohužel ani rozumět nechtějí), jak jsou dokonce schopni snižovat snahu mnohých lidí ve světě po zlepšení technické kvality na základě technického pokroku za posledních 40 let nebo je dokonce zesměšňovat a tím veškerý pokrok brzdit, protože patrně dle nich není nutný - stačí si koupit aparát za milión.

Souhlasím s tím, že u velmi drahých přístrojů i CD hraje velmi dobře.
Dokonce jsem byl svědkem, jak jeden zde velmi vážený člen prohlásil o jednom opravdu velmi drahém přehrávači, že CD na něm hrají lépe než SACD. Divné, že? ;) Já bych tomu i věřil, to SACD, co jsem tam pustil, neznělo nijak extra, spíše dost rozpačitě, měl bych pro to i možné technické zdůvodnění, které ale raději nebudu rozebírat. Pro mne to byla ale významná zkušenost.
Zábava je pokračování nudy jinými prostředky.
Odpovědět