Hifistický slovníček?

Ostatní diskuze, nesouvisející s Hifi.
Odpovědět
Uživatelský avatar
zappa
Příspěvky: 2203
Registrován: 23 pro 2010 21:52
Bydliště: Vratislav

Hifistický slovníček?

Příspěvek od zappa »

Myslím si,že bychom si mohli ujasnit a zrevidovat náš hifistický slovníček,který používáme při popisování zvuku.každý si totiž může vykládat nějaký vyslovený termín jinak a může být hned ohen nastřeše.
Pojdte vytvořit slovníček,který by nám mohl sloužit jako vodítko při popisování zvuku.Pokud jsem si uvedené termíny špatně vyložil,opravte mne, popřípadě doplnte význam nedoplněných termínů,a přidávejte nové termíny,které se v naší mluvě objevují.Ty nejlepší verze a nejvýstižněji vysvětlenné termíny pak dáme dohromady a vytvoříme finální slovníček.
Vyvážený - zvuk ve kterém ani jedno frekvenční spektrum(výšky,středy a basy) netrčí nad ostatními,neboli nic neschází a nic nepřebývá
Slitý - jednotlivé nástroje již nejsou oddělené v prostoru a zvuk se rozpadá,nástroje jsou těžko rozlišitelné
Rozmázlý -
Zahuhnaný,zamatlaný,zapatlaný -
Měkký bas -
Tvrdý zvuk -
Prostorový -
Zvuk z vysokým rozlišením -
Cinkavý -
Konturovaný bas -
Tonalita - jde o barvu nástroje,zde se zkoumá zda akustický nástroj hraje jako v reálu,zda není příliš zabarvený,zda vůbec poznáme co to je za nástroj.To asi jeden z nejsložitějších zkoumání v testech,vyžaduje to obrovské zkušenosti a netopýří uši,i hudebníci se v testech při názorech liší
Barva nástrojů - stejné jako tonalita
Limitace - bud zesilovač nebo repro začíná silně zkreslovat,zvuk se nedá podślouchat
Uhlazený -
EP reprosoustavy + SE-833 MX Challenge + Lampizator Pacific + Pink Faun 2.16x/ultra + Sroll Purity Quntum system + 2x SoTM sNH-10G + Ediscreation LPS, AAI Maestozo LAN, Cryo Ref. Cora kabely od EP , Kraut Gold pro Aes/ebu
monte

Re: Hifistický slovníček?

Příspěvek od monte »

basy # brutální #
Uživatelský avatar
Bína
Příspěvky: 200
Registrován: 01 úno 2011 22:54
Bydliště: Praha

Re: Hifistický slovníček?

Příspěvek od Bína »

Osobně rád vycházím ze slovníčku stereophile: http://www.stereophile.com/reference/50
Zaměstnanec firmy Shanling
Uživatelský avatar
zappa
Příspěvky: 2203
Registrován: 23 pro 2010 21:52
Bydliště: Vratislav

Re: Hifistický slovníček?

Příspěvek od zappa »

bína.To je výborný,ale co kolegové,kteří neumí anglicky,?Ale dík za tip,je to super,rád si v tom počtu. :thumbup:
EP reprosoustavy + SE-833 MX Challenge + Lampizator Pacific + Pink Faun 2.16x/ultra + Sroll Purity Quntum system + 2x SoTM sNH-10G + Ediscreation LPS, AAI Maestozo LAN, Cryo Ref. Cora kabely od EP , Kraut Gold pro Aes/ebu
martinowsky
Příspěvky: 641
Registrován: 17 dub 2011 21:07
Bydliště: Ostrava

Re: Hifistický slovníček?

Příspěvek od martinowsky »

čao, nechci do toho rýpat a už vůbec řešit který zvuk je jaký. I když Zapyho dotaz chápu svým zpuůsobem snad správně.
Hned zkusím reagovat na položenou otázku a téma a netvrdím že mám pravdu-

Vyvážený - zvuk ve kterém ani jedno frekvenční spektrum(výšky,středy a basy) netrčí nad ostatními,neboli nic neschází a nic nepřebývá


a to je ono já mám někdy pocit že mi chybí basy. A kamarád mi tvrdí že tam jsou a jen málo důrazné a že mi chybí výšky.

Tak do kelu pánové kde je vyvážené spektrum ????????????????????????? mi chybí basy a jemu výšky kdo má pravdu kde je vyváženost, kdo má pravdu????? Mám těch basů fakt málo nebo je to jen má doměnka a má vyváženost není Vaše vyváženost?????????????
CA, MFA, DYNAUDIO,PROJECT,FURUTECH,SUPRA,REL.......OSTRAVAR,BERNARD,ROHAN a jiné, hlavně hodně dobrého, nežli málo špatného.
Uživatelský avatar
zappa
Příspěvky: 2203
Registrován: 23 pro 2010 21:52
Bydliště: Vratislav

Re: Hifistický slovníček?

Příspěvek od zappa »

martinowsky píše:čao, nechci do toho rýpat a už vůbec řešit který zvuk je jaký. I když Zapyho dotaz chápu svým zpuůsobem snad správně.
Hned zkusím reagovat na položenou otázku a téma a netvrdím že mám pravdu-

Vyvážený - zvuk ve kterém ani jedno frekvenční spektrum(výšky,středy a basy) netrčí nad ostatními,neboli nic neschází a nic nepřebývá


a to je ono já mám někdy pocit že mi chybí basy. A kamarád mi tvrdí že tam jsou a jen málo důrazné a že mi chybí výšky.

Tak do kelu pánové kde je vyvážené spektrum ????????????????????????? mi chybí basy a jemu výšky kdo má pravdu kde je vyváženost, kdo má pravdu????? Mám těch basů fakt málo nebo je to jen má doměnka a má vyváženost není Vaše vyváženost?????????????
Máš pravdu,jde mnohdy o subjektivní pocity posluchače,někdo je zvyklý na více basů a myslí,že by to tak mělo být,a přitom ten bas je takový,že neslyšíš původ těch basů,jenom to hučí,burácí a duní.Mnohdy je bas tak špatný,že přehlušuje ostatní pásma a pak se zdá,že tam je málo výšek a málo středů.Někdy tam bas opravdu schází a pak vyleze hodně výšek a cinká to atd.Prostě to chce nějakou referenci podle ,které se řídit.
EP reprosoustavy + SE-833 MX Challenge + Lampizator Pacific + Pink Faun 2.16x/ultra + Sroll Purity Quntum system + 2x SoTM sNH-10G + Ediscreation LPS, AAI Maestozo LAN, Cryo Ref. Cora kabely od EP , Kraut Gold pro Aes/ebu
Uživatelský avatar
bigjoe
Příspěvky: 616
Registrován: 28 pro 2010 19:36

Re: Hifistický slovníček?

Příspěvek od bigjoe »

Vyvážený zvuk - já rád říkám i "Harmonický" (jako víno) - nic by nemělo scházet a nic přesahovat - s tím budeme souhlasit všichni, ale to neznamená, že nám bedny musí zahrát "Ultrazvuk" a dole od 25Hz, nebo ještě níž (třeba v devadesátých letech Canton velmi často uváděl v prospektech u repro za cca 20k, že hrajou už od 20, nebo 22Hz. Samozřejmě toleranční pásmo se neuvádělo, natož norma, podle které měřili - jestli vůbec měřili). Harmonický zvuk není o frekvenčním rozsahu, ale opravdu jen o tom, jestli mi tam něco neschází, nebo nepřebývá.
Já mám např. DA Contour 1,4 S - pro někoho "ptačí budky", pro mne ideální a velmi harmonické repro. Jestliže mi repro zahraje krátký a nezkreslený bas např. 45Hz, tak jsem naprosto spokojený. Víc nežádám (bydlím v paneláku a při hudbě s více basy začnu myslet na sousedy a soustředění a pohoda je pryč). Takže já jsem s tím co mám VELMI SPOKOJEN. Ještě bych k tomu chtěl dodat, že můj kamarád má DA C1 o kterých se píše, že patří mezi nejlepší "regálové" repro na světě.
Jeho DA C 1 mají fr. rozsah 45Hz - 22kHz !!!
Moje DA Contour 1,4 S mají fr. rozsah 41Hz - 25 kHz !!!
Oboje repro v tolerančním pásmu ± 3dB.
Takže jsou moje repro lepší ???!!! (jdou níž a i výš)!!! Já mám výškáč Esotec a on určitě lepší Esotar2, jak je to možné !

Ne, ne, o frekvenčním rozsahu to vůbec není. Je to o tom jak mi repro tu frekvenci zahraje a tím pádem, jak mám při reprodukci zvuk a každý tón prokreslený a pokud možno věrný !!! Teprve potom je to pohoda a HIFI.
A jestliže se vám poštěstí s takovýmito repro bydlet, tak je to zhmotnělé štěstí a při každém puštění systému se na vás vyleje kýbl muziky.
Samozřejmě proti gustu... každý máme svoje preference, např. některé zákazníky (bývalé) jsem nemohl odnaučit točit korekcemi (nemyslím u arch. nahrávek).
Toto nechápejte, jako tvrzení, že regálové dvoupásmo je nejlepší repro. Pouze tak, že pro někoho můžou být.
Pro nezasvěcené - bitva mezi zastánci velkých a malých repro a zastánci dvoupásma a třípásma je věčná - asi jako bitva mezi zastánci lamp a tranzistorů.
Pouze vyrovnaný, spokojený a nezávistivý člověk uzná, že každé má to své.
Tak teď zase vy. ahoj bigjoe
Omlouvám se za tolik řádek - já jsem hrozně ukecanej.
Linn Majik CD, Electrocompaniet ECI 5, Dynaudio Heritage Special, IsoTek Sigmas GII, Magnat MMS 730, Nordost Tyr 2, Nordost Frey 2, AQ Columbia, Furutech Evolution II, Furutech Alpha 3, Furutech Absolute Power 18, Audioquest NRQ Z2, Soundcare
monte

Re: Hifistický slovníček?

Příspěvek od monte »

Pouze vyrovnaný, spokojený a nezávistivý člověk uzná, že každé má to své.
Velký chlape, taky tvůj návrh do slovníku ??

Když píši o regálových (ptačích budkách), tak vůbec nemyslím na tvoje ani nevím jestli jich máš. Vždy budu proti repro, které jsou osazeny jen středobasovým a výškovým. Je to vše jednoduché, prostě je to slyšet. Dvě pásma nikdy nezahrají špičkový klavír nebo trubku, je to dané rozsahem středobasu. Jeden konstruktér repro napsal ve své knize , středový reproduktor odvádí nejvíce práce. Chci jen pomoci mladým s hifi, aby zbytečně neztráceli čas. I v malém bytě se sloupy, třípásmové velmi dobře uplatní.
Uživatelský avatar
zappa
Příspěvky: 2203
Registrován: 23 pro 2010 21:52
Bydliště: Vratislav

Re: Hifistický slovníček?

Příspěvek od zappa »

Bigjoe.To je dobře že jseš ukecanej.Aspon můžeme diskutovat.Monte.musím s tebou souhlasit.Mně osobně vždy po poslechu i opravdu špičkových 2pásem mi chybí na co je člověk zvýklý,prostě schází tam spousta hudby..Prostě jak Monte říká,je to slyšet.Ale na druhou stranu to mnohým takhle vyhovuje tak co řešit? :thumbup:
EP reprosoustavy + SE-833 MX Challenge + Lampizator Pacific + Pink Faun 2.16x/ultra + Sroll Purity Quntum system + 2x SoTM sNH-10G + Ediscreation LPS, AAI Maestozo LAN, Cryo Ref. Cora kabely od EP , Kraut Gold pro Aes/ebu
Uživatelský avatar
bigjoe
Příspěvky: 616
Registrován: 28 pro 2010 19:36

Re: Hifistický slovníček?

Příspěvek od bigjoe »

Sice jsme krapet OT od tématu, ale aspoň ještě poznámku. Nemám nic proti 3p. repro, ale proti dobrým - a ono jich zase tolik není. Ony jsou také 2pásma a 2pásma a zrovna tak 3pásma a 3pásma. Nedá se paušalizovat. Také jeden konstruktér repro řekl: "Dobrá třípásmová bedna se nedá zaplatit". U konstrukce repro je jeden obrovský problém - a to je to, aby nebylo znát kde končí jedno repro a navazuje druhé. A 2p. má tento problém jeden a 3p. dva. Proto bych (aspoň já) levné (min. do 70.000,-) nekoupil. Takže jestliže chce Monte pomoci mladým a cpe jim od začátku (levné) 3p. tak je to krok k horšímu. Ale je to zase i o osobním vkusu a přístupu. A tato diskuse je nekončící (to víme všichni).

To Monte:

Já jsem o "ptačích budkách" nepsal nějak dotčeně, naopak to považuji za výstižné a vtipné a už to sám používám :D .
Linn Majik CD, Electrocompaniet ECI 5, Dynaudio Heritage Special, IsoTek Sigmas GII, Magnat MMS 730, Nordost Tyr 2, Nordost Frey 2, AQ Columbia, Furutech Evolution II, Furutech Alpha 3, Furutech Absolute Power 18, Audioquest NRQ Z2, Soundcare
monte

Re: Hifistický slovníček?

Příspěvek od monte »

Takže jestliže chce Monte pomoci mladým a cpe jim od začátku (levné)
, ?????????????????????????????

Titany za 240000,- nejsou zas tak levné :lol: , právě záměrně jsem se vyhnul diskuzi o cenách a typech. Gyrodec ja taky mladý a netřel to všem :lol: :lol:, mít Intosh v hodnotě sedmi milonů, tak vybírám vstupné a hlídají dobrmani :thumbup:
Uživatelský avatar
zappa
Příspěvky: 2203
Registrován: 23 pro 2010 21:52
Bydliště: Vratislav

Re: Hifistický slovníček?

Příspěvek od zappa »

BigJoe.Dávám ti zapravdu,levné 3 pásma ne,to raději ty 2 pásma.Nebo Diy repro s originální vyhýbkou a měniči v hodnotě cca 80 tisíc(koaxiální 15ky z Tannoy Canterbury za 400 tisíc s Alnico magnetem) za cenu 25 tisíc.Měl jsem možnost mít doma takové bedny a před koupí TW a zy ty prachy to natře zadek i velmi drahým dvoupásmům i mnohým 3 pásmům do 100 tisíc.Takže to je pro mnohé také řešení.
EP reprosoustavy + SE-833 MX Challenge + Lampizator Pacific + Pink Faun 2.16x/ultra + Sroll Purity Quntum system + 2x SoTM sNH-10G + Ediscreation LPS, AAI Maestozo LAN, Cryo Ref. Cora kabely od EP , Kraut Gold pro Aes/ebu
Odpovědět