Vybudování poslechové místnosti od základu

Šíření zvuku v polechové místnosti, zkušenosti, problémy a jejich řešení apod..
Odpovědět
Sonorous
Příspěvky: 28
Registrován: 11 led 2014 10:38

Vybudování poslechové místnosti od základu

Příspěvek od Sonorous »

Přátelé, prosím o rady.
Chystám se přistavit něco malého vedle baráku. A napadlo podsklepit to a udělat si pod tím poslechovou místnost. Většinou se na fórech řeší různé úpravy už hotových místností – což je většinou dost nákladná záležitost. Já chci radu jak nejlépe vybudovat tuto místnost už od základu, aby pak další úpravy nebyly potřeba v takové míře. Řešení by mělo splňovat požadavek nejlepších akustických vlastností uvnitř místnosti, ale zároveň odhlučnění, tak abych nerušil nad sklepem.
První otázky (které budu asi postupně doplňovat):
1. Ideální rozměry obvodních zdí včetně výšky stropu – předpokládám různé délky a asi výšky stropu?
2. Ideální materiál a síla stěn, podlahy, stropu? Možná bych chtěl vedle této místnosti mít i nějaké další sklepní místnosti – jaká by pak měla být síla příčky mezi nimi?
3. Další vrstvy na stěnách, podlaze a stropě – zatlumení, odrazy?
4. Řešení vyhřívání místnosti – mám jen elektriku, takže předpokládám podlahové vytápění? Obávám se ale, že ta má své technologické vrstvení v podlaze a nevím jestli to je zároveň nejvhodnější pro akustiku. Takže možná nějaký infra ohřev uvnitř místnosti?
5. Podlaha – je dobré kromě řešení topení v podlaze(pokud vůbec) řešit i pevné ukotvení přímo do země pro podstavce repro a přístrojů?
6. Řešení větrání místnosti – přístup vzduchu, ale zároveň únik zvukových vln?
7. Elektrika – bude stačit dostatečně dimenzovaný a stíněný průřez kabelu přímo od hlavního jističe před barákem?
8. Odkazy na studijní materiál na internetu?
9. Na co dalšího se zaměřit, na co nezapomenout?
Ptám se na ideální rozměry, materiál apod., ale budu rád i za konstrukčně a cenově levnější alternativy, které ale budou stále užitečné.
Dotaz hodím i na jiné fóra, tak ti co jsou všude mě neukamenujte…
Díky, Vraťa
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Vybudování poslechové místnosti od základu

Příspěvek od aretax »

Nie som síce odborník na navrhovanie špeciálnych miestností. Určite existujú špeciálne (a teda aj drahé) materiály. Ja by som navrhoval klasickú tehlu, možno ešte lepší by bol syporex (Hebel a ešte neviem, ako sa nazýva). Rozmer - ideálny by bol lichobežník, ale to je asi dosť ťažko realizovateľné, tak obdĺžnik v pomere 2:3 (neviem, aké máš rozmery miestnosti. Výška stropu - čo najvyšší, ale musíš uvažovať aj s nákladmi na vykurovanie. Podľa mňa sú ideálne cca 3 m. A hlavne - aby bol čo možno najčlenitejší. Doporučujem drevené preklady, Viem, že je to v pivnici, tak aspoň vložiť hrady o priereze cca 15x25 cm a dať ich cca 50 - 60 cm od seba. Mám ich a účinok je naozaj výborný. Čo sa týka kúrenia - podlahové v žiadnom prípade. Na to, aby si nemal veľkú spotrebu by si musel mať keramickú podlahu, čo je "zabiják" zvuku. Aj keď sa predávajú rôzne laminátové podlahy, vhodné na podlahové kúrenie - napriek tomu sú to tepelné izolanty. Viac, menej, ale vždy izolanty. A navyše prichádzaš o možnosť tlmenia kobercom. Keby sa Ti niekde podarilo zohnať akumulačné kachle, boli by ideálne. Ale aj klasické teplovzdušné elektrické radiátory nie sú zlé. Dajú sa naprogramovať a tak minimalizovať náklady. Čo sa týka samotného tlmenia miestnosti, ja nie som veľmi priaznivcom rôznych násilných akustických úprav. Vychádzam z toho, že reprosústavy sa vyrábajú pre bytové podmienky. Preto doporučujem knižnice, veľa poličiek, obrazov, ale bez presklenia !! Možno niekde na strop a za bedne umiestniť nejaký difúzor. S absorbérmi opatrne - vždy lepšie nedotlmiť, ako pretlmiť. Ale sú to iba rady laika a kutila. Možno odborníci Ti poradia niečo vhodnejšie. Hlavne nezabudni si na aparatúru inštalovať samostatný istič a kábel.
P.S. Kúrenie môžeš riešiť aj koncákom v "A" triede. =))
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
blesk666
Příspěvky: 1293
Registrován: 24 bře 2013 22:26

Re: Vybudování poslechové místnosti od základu

Příspěvek od blesk666 »

len poznamka, podlahovke a dlzbe alebo liatej podlahe by som az tak nebranil, komfort hlavne v zime je vyborny a akusticky to az taky problem nie je. (BV Audio v Trnave ma taku a akustika tam je dobra). Navyse pri supani tazkeho hifi aspon nehrozi poskrabanie drevenej alebo lamino podlahy.
Audio PC+Daphile+DRC/Lindemann CD1SE/Chord Dave+Choral stand>Denafrips Athena>PMA PA4-Big Brother>Marten Django XL
power:VDH,Furutech,NA,Viborg,signal:Crystal Cable
Sonorous
Příspěvky: 28
Registrován: 11 led 2014 10:38

Re: Vybudování poslechové místnosti od základu

Příspěvek od Sonorous »

Jen rychlá poznámka než půjdu spát... na to topení mimo jiné asi fakt využiji i stávající monobloky Vincent SP 998 ... topí fest
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Vybudování poslechové místnosti od základu

Příspěvek od aretax »

Ešte k môjmu návrhu: navrhoval som lichobežníkový pôdorys, ale v podstate je jedno, aký tvar. Ideálne je nemať pravé uhly, aby si v maximálnej miere eliminoval stojaté vlnenie a tým aj "hučanie" basov.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
Bond 007 alias Monte

Re: Vybudování poslechové místnosti od základu

Příspěvek od Bond 007 alias Monte »

Na YouTube je mnoho videa, dej si sound proof room construction
Bond 007 alias Monte

Re: Vybudování poslechové místnosti od základu

Příspěvek od Bond 007 alias Monte »

podlaha, dřevěná, lepená, aby nevznikla dutina. Bas resonuje , vyzkoušeno na vlastní podlaze. :arrow: https://youtu.be/rwcp22gw9ks
Sonorous
Příspěvky: 28
Registrován: 11 led 2014 10:38

Re: Vybudování poslechové místnosti od základu

Příspěvek od Sonorous »

Projedu všechny odkazy... dík

Doplním, že poslechovka (ne nahrávací studio) bude primárně pro jednu osobu (křeslo na správném místě), ale možná i menší sedačka pro tři osoby. Poslouchám hudbu všech žánrů a často ve vysokých hlasitostech. Předpokládám, že tam instaluji stávající repro Martin Logan Ascent i krmené monobloky Vincent SP998.
Vnitřní rozměry asi tak 5x6 metrů, tak aby vedle beden bylo tak metr a za nima 1,5 metru. Za sedačkou taky tak metr.
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Vybudování poslechové místnosti od základu

Příspěvek od aretax »

Martin Logan a vysoká hlasitosť? To mi nejak nesedí.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
Sonorous
Příspěvky: 28
Registrován: 11 led 2014 10:38

Re: Vybudování poslechové místnosti od základu

Příspěvek od Sonorous »

Ty Ascenty i mají citlivost 90dB... takže při správném krmení dávají koncertní hlasitost. Dřív jsem měl CLS II... ty byly sice co se týká zvuku lepší, ale ta hlasitost tam fakt nebyla - i když kdybych byl v paneláku, tak by stačily i ty...
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Vybudování poslechové místnosti od základu

Příspěvek od aretax »

Ja som nemal na mysli, či ML hrajú dosť hlasno, to určite hrajú - ale za akú cenu? Membránu budeš mať za chvíľu "vyťahanu", bude Ti rezonovať a hlavne pri vyšších hlasitostiach už majú výrazné skreslenie. To naozaj nie sú bedne na "koncertnú" hlasitosť. To by si si mal kúpiť nejaké "horny". Podľa toho, čo píšeš, nepotrebuješ riešiť posluchovku na to, aby si mal kvalitné počúvanie, ale na to, aby si utlmil randál. Potom všetko to, čo som Ti písal, stráca význam. Na utlmenie potrebuješ naozaj iba absorpčné panely.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
Sonorous
Příspěvky: 28
Registrován: 11 led 2014 10:38

Re: Vybudování poslechové místnosti od základu

Příspěvek od Sonorous »

poslouchám normálně hlasitě i hodně hlasitě...podle žánru a chuti. Že by při vyšších hlasitostech zkreslovaly bych neřekl... Řekl bych, že zkreslení poznat dokážu, hifi je můj koníček už 30 let a nejsou to mé první bedny. Jestli někomu zkreslují Logany, tak je spíš na vině slabý a nestabilní zesilovač. Je fakt, že na zesilovače jsou Logany háklivé. Co se týká vytahané membrány... tak to se snad traduje jen tu v česku. Na amerikém fóru Loganistů řeší lecos, ale tohle opravdu ne.
A poslechovku si chci postavit hlavně abych doma nerušil rodinu a ona mě a ne proto, že by mi to v obýváku hrálo špatně. Každopádně vždycky je co zlepšovat...
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Vybudování poslechové místnosti od základu

Příspěvek od aretax »

Sonorous píše:poslouchám normálně hlasitě i hodně hlasitě...podle žánru a chuti. Že by při vyšších hlasitostech zkreslovaly bych neřekl... Řekl bych, že zkreslení poznat dokážu, hifi je můj koníček už 30 let a nejsou to mé první bedny. Jestli někomu zkreslují Logany, tak je spíš na vině slabý a nestabilní zesilovač. Je fakt, že na zesilovače jsou Logany háklivé. Co se týká vytahané membrány... tak to se snad traduje jen tu v česku. Na amerikém fóru Loganistů řeší lecos, ale tohle opravdu ne.
A poslechovku si chci postavit hlavně abych doma nerušil rodinu a ona mě a ne proto, že by mi to v obýváku hrálo špatně. Každopádně vždycky je co zlepšovat...
Je to síce mierne off, ale k tým ML: Ja som Ti nepísal to, čo sa vyťahaní membrány traduje, ale to, čo mám vyskúšané. Každý materiál, ktorý je napnutý sa časom uvoľní. Mal som totiž v 90. rokoch ML Sequel II. Už pri ich kúpe ma informovali, že po čase je potrebné vymeniť membránu. A tak sa aj stalo. Asi po 5 rokoch začala elektrostatická časť rezonovať pri niektorých frekvenciách a skresľovanie postupne narastalo. Po výmene membrány bolo všetko OK. Navyše deformácia membrány časom nastane aj vtedy, ak bedne nehrajú a to vplyvom prostredia - zmena teploty, vlhkosti a pod. Je to "bolesť" všetkých elektrostatov aj magnetostatov. Pri vysokých hlasitostiach je tento proces ešte rýchlejší. Teraz k téme - ak budeš používať ML, potom nezabudni na skutočnosť, že vyžadujú za sebou tvrdý povrch (teda žiadne absorpčné panely - ideálne sú drevené difúzne) a umiestnenie min. 1,5 m od stien - zadnej aj bočných. Ak budeš mať bedne 2,5 - 3m od seba, máš danú minimálnu šírku izby cca 6m. Potom doporučujem dĺžku cca 9m a výšku 2,8 - 3,2m. Aby si využil všetky zvukové vlastnosti týchto bední, doporučujem mierne nedotlmenú miestnosť.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
Bond 007 alias Monte

Re: Vybudování poslechové místnosti od základu

Příspěvek od Bond 007 alias Monte »

Celkem zajímavé, tvar i vsazení druhé místnosti do prostoru první :arrow: https://youtu.be/XfME3P8z1PI
Sonorous
Příspěvky: 28
Registrován: 11 led 2014 10:38

Re: Vybudování poslechové místnosti od základu

Příspěvek od Sonorous »

O takovém tvaru už jsem někde četl... navíc i šikmo strop, ale nikde jsem zatím nenašel ideální úhly této koncepce...
Odpovědět