Leben CS-600X

Diskuze o integrovaných zesilovačích.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Yngwie
Příspěvky: 1481
Registrován: 08 pro 2012 12:39
Bydliště: Ostrava

Leben CS-600X

Příspěvek od Yngwie »

Leben po dlouhé době (po 13 letech) udělal upgrade svého zesilovače CS-600. Podle první informací to vypadá, že CS-600X bude opět push-pull AB s výkonem někde okolo 2x28W až 2x32W. Zatím nevím, jaké elektronky výrobce použil, ale zřejmě EL34 nebo 6L6GC.
2015887385_cs600x.jpg

https://www.youtube.com/watch?v=CTOmQLywFLY&t=17s

https://www.youtube.com/watch?v=gMrsLsn9qxQ
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
valderon
Příspěvky: 775
Registrován: 18 bře 2014 19:11

Re: Leben CS-600X

Příspěvek od valderon »

A nevíš, jestli je upgrade z důvodu nutnosti (mnohdy kvůli lampam), nebo z důvodu vylepšení zvuku?
Uživatelský avatar
Yngwie
Příspěvky: 1481
Registrován: 08 pro 2012 12:39
Bydliště: Ostrava

Re: Leben CS-600X

Příspěvek od Yngwie »

Podle mě je to podobně jako CS-300X, která je zvukově podstatně lepší než CS-300. Hádám, že optimalizace designu ... původní model mel trošku problém s brumem a na sluchátka dost.
Uživatelský avatar
Yngwie
Příspěvky: 1481
Registrován: 08 pro 2012 12:39
Bydliště: Ostrava

Re: Leben CS-600X

Příspěvek od Yngwie »

http://highfidelity.pl/@main-3500&lang=

Jeden z prvních testů. Po osobních konzultacích s autorem se zdá, že zesilovač je výrazně lepší než předešlý model. Jsou tam změny v zapojení. EL-34 prý čaruje :)

2x28W není mnoho, ale se správnými bednami to může být moc fajn. Osobně mám Leben za jednu z nejlepších voleb v oblasti lamp ... po všech těch veletočích s tranzistory je lampa jako balzám na duši, přes všechnu nedokonalost. :mrgreen:

Pan Hontani z Lebenu před časem sliboval velký integráč s KT-150, ale vzhledem k nemoci pana Hyodo se k tomu asi už nedostane. Škoda ...
Uživatelský avatar
Dieter Burmester
Příspěvky: 3299
Registrován: 16 říj 2012 13:19

Re: Leben CS-600X

Příspěvek od Dieter Burmester »

Za par mesicu Accu do pryc a Leben zase zpet do racku =))
Dieter Burmester
Uživatelský avatar
Yngwie
Příspěvky: 1481
Registrován: 08 pro 2012 12:39
Bydliště: Ostrava

Re: Leben CS-600X

Příspěvek od Yngwie »

Dieter Burmester píše:Za par mesicu Accu do pryc a Leben zase zpet do racku =))
Všechno je možné =))
Uživatelský avatar
Yngwie
Příspěvky: 1481
Registrován: 08 pro 2012 12:39
Bydliště: Ostrava

Re: Leben CS-600X

Příspěvek od Yngwie »

IMG_5451.jpg
IMG_5449.jpg
Několik dnů mám doma zapůjčený Leben CS-600X a snad se ho podaří smysluplně srovnat se SPEC RSA-M3EX. Je to pořádně těžký macek (23kg), výstupní trafa jsou hodně naddimenzovaná, napájení s usměrňovací lampou, všechno letované ručně bez plošných spojů. Prostě stará škola na první i druhý pohled. V zásadě se nic od staršího modelu CS-600 nezměnilo, jen přístrojové nožky jsou nyní kvalitní kovové a plastové šly pryč, což je jedině dobře.

+ opravdu superbní sluchátkový zesilovač (snad první se kterým AKG-701 na maximum svých možností)
+ bez problémů si poradí v 25m2 s repro s citlivostí 86dB (člověk má spíše pocit, že hraje silné AB) - ale své limity to má - pro komorní poslech s rozumným SPL na rozumné podlahové ploše (do 25m2)
+ reprodukce (těžko to popsatelné) - je jako prskavka - z Lebenu prostě přes všechny nedostatky lamp a na dnešní dobu směšný výkon tryskají emoce a velký zvuk bez ohledu na žánr (samozřejmě nejlépe rock, pop, metal, komorní klasika - velké tělesa jsou zmenšeným obrazem, ale tak nějak to nevadí - baví to)
+ podle mě (a pro mě) hraje lépe než než všechny AB/Class A integráče do řekněme 200 tisíc ... ale potřebuje k tomu samozřejmě adekvátní bedny a menší pokoj (s Estelonama by asi nezahrál) - 6-8 Ohmů - citlivost nejlépe 90dB + (trošku neguji zjištění s SHL5 Plus s 86dB)
+ není to zesík pro audiofila
+ bass boost (+3dB) - spása pro rock 70.let
+ vzhled a provedení
+ auto bias

- není to zesík pro audiofila (pro většinu bude kvůli výkonu na okraji zájmu)
- regulace hlasitosti pouze 24 kroků - občas mi chybí nějaký ten mezistupeň (48 kroků by bodlo - možná Khozmo na míru do Lebenu budou schopni dát - prostoru je tam dost)
- lampy JJ EL-34 (jsem si téměř jistý, že s NOS EL-34 to udělá mnohem lepší výsledek) - vzhledem k ceně je použití výrobcem pochopitelné
- docela bych přivítal konektory Canare jako u předzesilovače RS-28CX.

Jako zdroj bych se nebál dát klidně něco jako Ayon CD-35S nebo Lumin X1 či podobně hrající stroj ... nešel bych cestou analyticky hrajícího zdroje, neboť Leben nehraje úplně typicky "tube" zvukem. Tolik zatím zjištění.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Quentin

Re: Leben CS-600X

Příspěvek od Quentin »

Nerozumím tomu, co píšeš o Harbeth SHL5 Plus s 86dB...je to malá citlivost na ten zesilovač, nebo naopak i tady to stačí (samozřejmě stále vztaženo k Harbeth) :?:
Uživatelský avatar
Yngwie
Příspěvky: 1481
Registrován: 08 pro 2012 12:39
Bydliště: Ostrava

Re: Leben CS-600X

Příspěvek od Yngwie »

japex píše: 07 bře 2020 14:36 Nerozumím tomu, co píšeš o Harbeth SHL5 Plus s 86dB...je to malá citlivost na ten zesilovač, nebo naopak i tady to stačí (samozřejmě stále vztaženo k Harbeth) :?:
SHL5 Plus nejsou moc citlivé, ale paradoxně není problém v menší místnosti. Nicméně, možná bych se Koukal po něčem citlivém. Kombinace SHL5 a Leben CS 600 je ale vyhlášená (viz. Stereophile).
Quentin

Re: Leben CS-600X

Příspěvek od Quentin »

Děkuji....možná se ještě později na něco optám.
Bond 007 alias Monte

Re: Leben CS-600X

Příspěvek od Bond 007 alias Monte »

Prý nejlépe hrají s Tannoy. Moje mají skoro o deset dB vyšší citlivost. Na citlivost při koupi si dávejte pozor, důležitý parametr. Leben je vzhledově absolutně top zesilovač, prostě má své kouzlo.
Uživatelský avatar
Yngwie
Příspěvky: 1481
Registrován: 08 pro 2012 12:39
Bydliště: Ostrava

Re: Leben CS-600X

Příspěvek od Yngwie »

Bond 007 alias Monte píše: 07 bře 2020 17:43 Prý nejlépe hrají s Tannoy. Moje mají skoro o deset dB vyšší citlivost. Na citlivost při koupi si dávejte pozor, důležitý parametr. Leben je vzhledově absolutně top zesilovač, prostě má své kouzlo.
Na slušných Tannoy repro bych to někdy chtěl slyšet. 96dB udělá masivní rozdíl.

Narozdíl od staršího kousku CS-600X nebrumí ani na sluchátkách. V zásadě by si svou cenu ospravedlnil i jako pouhý sluchátkáč.
Uživatelský avatar
Yngwie
Příspěvky: 1481
Registrován: 08 pro 2012 12:39
Bydliště: Ostrava

Re: Leben CS-600X

Příspěvek od Yngwie »

Bond 007 alias Monte

Re: Leben CS-600X

Příspěvek od Bond 007 alias Monte »

Možná ho někdy koupím, momentálně už mám plné zuby opravy domu. Tannoy :arrow: https://youtu.be/eJJ0riFXTow
Uživatelský avatar
Yngwie
Příspěvky: 1481
Registrován: 08 pro 2012 12:39
Bydliště: Ostrava

Re: Leben CS-600X

Příspěvek od Yngwie »

No je to mazec. Na papíře 2x28W s EL-34 a hraje, jako by se ho to vůbec netýkalo (ikdyž watt je prostě watt - lampy v limitaci není žádná slast). Vhodná místnost a vhodné bedny a může s přehledem natrhnout zádel mnohem dražším strojům. Ze srandy jsem si pustil nějaké soundtracky, kde většina lampáčů "vyhoří", protože postě nejspodnější oktávy nehrají (vzpomínám si, že například Jadis i35 shořel jako papír). Je to pěkný evoluční skok na původní CS-600. Jediné co u lamp poměrně nepohodlné, že nemají rády podpětí ani přepětí v síti ... kultura projevu rapidně klesá. Pak to chce pořešit pěknou anti-vibrační základní a nožky.
Ajven Black
Příspěvky: 16
Registrován: 19 bře 2017 20:44
Bydliště: Trnava SR

Re: Leben CS-600X

Příspěvek od Ajven Black »

Ahojte priaznivci kvalitného zvuku. Viete mi povedať, kde by som našiel oficiálneho predajcu v SR, ktorý má na vypočutie tento zosilňovač? Našiel som v nemenovanom štúdiu predávať Lebeny, ale nie túto vylepšenú verziu X. Vďaka :roll:
Bond 007 alias Monte

Re: Leben CS-600X

Příspěvek od Bond 007 alias Monte »

Na Slovensku nevím. U nás je to Panský dvůr, má myslím i výhradní zastoupení. Nejlépe zavolat na firmu, měl i skladem. :arrow: http://www.hifi-studio.cz/
Uživatelský avatar
Tony
Příspěvky: 492
Registrován: 06 led 2011 22:15
Bydliště: Bratislava

Re: Leben CS-600X

Příspěvek od Tony »

Ajven Black píše: 11 bře 2020 16:04 Ahojte priaznivci kvalitného zvuku. Viete mi povedať, kde by som našiel oficiálneho predajcu v SR, ktorý má na vypočutie tento zosilňovač? Našiel som v nemenovanom štúdiu predávať Lebeny, ale nie túto vylepšenú verziu X. Vďaka :roll:
Vyskusaj si Jadis i-35, alebo i-50 - ten si mozes pozicat priamo v Bratislave.
Budes milo prekvapeny👍
lubos
Příspěvky: 297
Registrován: 27 čer 2011 22:47

Re: Leben CS-600X

Příspěvek od lubos »

Yngwie a vedel by si zvukovo porovnať Leben CS-600X s CS-1000P, ktorý si dávnejšie vlastnil. Viem, že to bolo už dávnejšie čo si ho predal,ale podľa toho čo popisuješ o zvuku mi to práve pripomenulo model CS-1000P...
Uživatelský avatar
Yngwie
Příspěvky: 1481
Registrován: 08 pro 2012 12:39
Bydliště: Ostrava

Re: Leben CS-600X

Příspěvek od Yngwie »

lubos píše: 13 dub 2020 11:26 Yngwie a vedel by si zvukovo porovnať Leben CS-600X s CS-1000P, ktorý si dávnejšie vlastnil. Viem, že to bolo už dávnejšie čo si ho predal,ale podľa toho čo popisuješ o zvuku mi to práve pripomenulo model CS-1000P...
Prodej CS-1000p dodnes lituji, protože to mělo výkon a hlavně zvuk, jaký bych pohledal u tranzistorů za dvonásobek. Bohužel s malým prckem se odkryté lampy neslučují, takže musím být bez :sad: Leben CS-600X mě hooodně překvapil na obyčejných EL-34 EH. Je tam moc pěkné rozlišení, krásné středy (ale nedominují všemu) a moc pěkný bas (to už jsem psal). Může to být lampami, ale mě se zdál CS-1000p detailnější (na KT-120) a neutrálnější než CS-600X a trošku mít "barevný". Aby s ním byla sranda, tak je z mého pohledu třeba doplnit firemním RS-28CX, aby se zvuk vybalancoval ... jenže to investice narostla poměrně značně. Firemní CS-660p hrála nejlépe bez předzesilovače.

Veliký rozdíl je ve výkonu, ale třeba u mě v menším pokoji na Harbethech to až tak slyšet nebylo (u klasika samozřejmě trošku ano), ale pokud se tyká jak s oblibou říkáme muzikality, tak je podle mě CS-600X na EL-34 lepší ... a sluchátkový výstup je mazec. V menším pokoji 20-25m2 bych asi šel spíše do CS-600X (je zvukově blíže původnímu CS-660p). Ve srovnání s velkým koncem mě překvapila absolutní absence slyšitelného brumu z poslechového místa i při vytočení do maxima (tak i na sluchátka). Osobně mě CS-600X nadchnul natolik, že už na něj čekám. Zřejmě jako druhý zesilovač a na sluchátka :thumbup:
lubos
Příspěvky: 297
Registrován: 27 čer 2011 22:47

Re: Leben CS-600X

Příspěvek od lubos »

Petre ďakujem za info, inak mal som tušenie keď som videl inzerát na Spec, že ten Leben sa ti asi veľmi páči..., ale nečakal som že by mohol byť i lepší ako Spec. Mne osobne na Leben vadí , že nemá diaľkový ovládač. Leben CS-660P bol kedysi môj veľký favorit, keby tie trafa boli nehlučne, tak už je doma, ale ja by som ho používal len ako koniec. :thumbup:
Uživatelský avatar
Yngwie
Příspěvky: 1481
Registrován: 08 pro 2012 12:39
Bydliště: Ostrava

Re: Leben CS-600X

Příspěvek od Yngwie »

Ahoj, lepší asi není, ale je jiný. Já bych teď potřeboval sluchátka, protože přes den není čas poslouchat. 600x hraje i s obyčejnými AKG 701 úplně snově. S nějakými Hifimany 1000v2 a slušným zdroje podle mě konečná.Možná se nechám oboje. SPEC na horké léto a Leben na zbytek roku.

Ano, měl jsem 660p, vím, o čem mluvíš ... tímhle netrpěl ani jeden ze dvou kusů 1000ky ani 600X.
lachim
Příspěvky: 1114
Registrován: 01 led 2011 11:40
Bydliště: Praha

Re: Leben CS-600X

Příspěvek od lachim »

yngwie
zaujala mě tvá formulace :
" Prodej CS-1000p dodnes lituji, protože to mělo výkon a hlavně zvuk, jaký bych pohledal u tranzistorů za dvonásobek."
Model CS-1000p se prodával za +/-10.000 Euro.
K jakému tranzistorovému koncáku za 20.000 euro by jsi tedy ten "zvuk" mohl přirovnat, prosím ?
Napadá mě ( z hlavy) třeba áčková Audia Flight Strumento 4 za 500.000 ... ?
Díky za odpověď.
(sestavu Leben jsem slyšel na repro Kaiser Acoustic Kawero tak před 6-ti roky. Jinak jsa zcela bez zkušeností )
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Leben CS-600X

Příspěvek od aretax »

Klipsch La Scala + Leben (nepamätám si, ktorý), ale zvuk: "1" !!!
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
Uživatelský avatar
Yngwie
Příspěvky: 1481
Registrován: 08 pro 2012 12:39
Bydliště: Ostrava

Re: Leben CS-600X

Příspěvek od Yngwie »

Konečně si rozehrávám svůj nový CS-600X. Na cestě je už řada vylepšení od lamp Sophia Electric KT-88S a 12au7. Antivibrační nožky asi Finite Elemente Compact. Kdyby měl někdo tip na zdroj NOS 12bh7 ... možná Silvania Black plate nebo něco podobného, tak se s tím.

U sluchátek je ještě velký otazník. Možná nějaké Hifimany 1000ky ....
Uživatelský avatar
zappa
Příspěvky: 2134
Registrován: 23 pro 2010 21:52
Bydliště: Vratislav

Re: Leben CS-600X

Příspěvek od zappa »

aretax píše: 14 dub 2020 16:39 Klipsch La Scala + Leben (nepamätám si, ktorý), ale zvuk: "1" !!!
když slyším Klipsch La Scala tak se vždy chytnu za hlavu, měl jsem je v garáží v Usa, a kvůli stěhování jsem je prodal za 1000$. :sad:
EP reprosoustavy + SE-833 MX Challenge + Lampizator Pacific + Pink Faun 2.16x/ultra + Sroll Purity Quntum system + 2x SoTM sNH-10G + Ediscreation LPS, AAI Maestozo LAN, Cryo Ref. Cora kabely od EP , Kraut Gold pro Aes/ebu
Uživatelský avatar
Dieter Burmester
Příspěvky: 3299
Registrován: 16 říj 2012 13:19

Re: Leben CS-600X

Příspěvek od Dieter Burmester »

Yngwie píše: 23 led 2021 11:55 Konečně si rozehrávám svůj nový CS-600X...
Kterypak Leben uz to za ty roky bude? :-? Dvacatyprvni? =)) =)) =))
Dieter Burmester
Uživatelský avatar
Yngwie
Příspěvky: 1481
Registrován: 08 pro 2012 12:39
Bydliště: Ostrava

Re: Leben CS-600X

Příspěvek od Yngwie »

Uživatelský avatar
Yngwie
Příspěvky: 1481
Registrován: 08 pro 2012 12:39
Bydliště: Ostrava

Re: Leben CS-600X

Příspěvek od Yngwie »

Pro zájemce o Leben ... pro mě jsou časem prověřené upgrady:

* Verictum X Fuse
* Acoustic Revive RAS-14 Triple-C (pro magory)
* nožky Franc Audio Classic Ceramic

Hledám NOS Tesla O-O Getter EL34 ... čtverku za slušnou cenu. Na pozici driverů mám objednáno TJ Full Music 12bh7/12au7 místo JJ.

Sluchátka předběžně Hifiman HE 6SE nebo Arya.
koudy42

Re: Leben CS-600X

Příspěvek od koudy42 »

Co je slusna cena? Sice trochu odbocim, ale videl jsem ted VELMI dostupnou nabidku Siemens EL34, promerene, to by mohlo byt jeste zajimaveji nez Tesla.
Minimalne soude podle vyborne zkusenosti s ostatnimi typy, predevcirem dorazily Siemens "Halske" ECC82 a jejich projev me usadil na zadek, jak jejich "zivym" prednesem, tak dynamikou (60 let stare lampy :silent:).
https://tubeworldexpress.com/products/e ... est-single
Odpovědět