Ramínko Ortofon RS 212D - jak precizně nastavit Pro-ject Xtension 9

Potřebujete poradit? Hifi rady všeho druhu.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Frogyman
Příspěvky: 3032
Registrován: 05 lis 2014 22:46
Bydliště: Balkán

Ramínko Ortofon RS 212D - jak precizně nastavit Pro-ject Xtension 9

Příspěvek od Frogyman »

Má někdo z vás zkušenosti s nastavením ramínka Ortofon RS212D? S výměnou přenosky (pořídil jsem Lyru Delos místo Quintet Black) jsem se rozhodl věnovat nastavení maximální péči a docela s tím bojuji.
Pořád nejsem schopen jej nastavit úplně precizně (= na milimetr přesně na všech pozicích), a to ani pomocí šablony Dr. Feickerta. Když nastavím přesně „step 1“, tak „step 2“ je cca 2mm pod bodem a „step 3“ 2mm nad bodem. Když srovnám „step 2“, rozhodí se „Step 1“ i „Step 3“. Válčil jsem s tím docela dlouho a když jsem dnes začal pátrat na internetu, zjistil jsem u tohoto ramínka spoustu nesrovnalostí u různých zdrojů (někdo uvádí montážní vzdálenost 214, jiný 216, u mne to přitom vychází na 212 atd).
Na stránkách Ortofonu jsem našel nejspíš vysvětlení a také doporučení, jak to vyřešit. Podrobně o tom píší zde: http://www.ortofon.com/media/15220/reco ... nearms.pdf
Je tam zmíněno, že toto ramínko má „japonskou geometrii“ a tedy nastavení nebude odpovídat klasickému Baerwald, což nejspíš vysvětluje, že mi to na standartní nastavení nesedí přesně. Doporučují nastavit montážní vzdálenost na 217 a null pointy na 66 a 121. Jak to ale nastavit, když nemám na gramci možnost měnit montážní vzdálenost? (PJ Xtension 9).
Máte nějaké doporučení/zkušenosti? Když zapomenu na Dr. Feickerta a vrátím se k šabloně od Rowinga – umíte někdo spočítat, jaké nullpointy nastavit při montážní vzdálenosti 212, abych získal z ramínka maximum? A jak s přesahem a efektivní délkou? Když mám fixně danou montážní vzdálenost 212, mám dodržet doporučený přesah 15mm a nastavit tedy elektivní délku na 227, nebo je důležitější dodržet doporučenou efektivní délku 232 a tedy nastavit přesah o 5mm větší?
Děkuji!
TT:Oracle,Garrard,Technics; TA:Glanz,Graham,FR64S,Thomas Schick; Přenosky:MySonicLab,SPU,Ortofon,Miyajima,Denon; Železo:Brinkmann,SculptureA,Consolidated,EAR,TRON,PRIMARE; Repro:Xavian; BIŽU:GMG,Furutech,AQ,Townshend,VDH,Balkan,Čajna
rOn
Příspěvky: 169
Registrován: 07 bře 2012 22:04

Re: Ramínko Ortofon RS 212D - jak precizně nastavit Pro-ject Xtension 9

Příspěvek od rOn »

S katalógovými 216mm s 15mm overhangom vychádza docela vysoký tracking error, veľké skreslenie na začiatku dosky aj vysoké priemerné skreslenie (jeden nullpoint je úplne mimo oblasť záznamu hudby). Naprotitomu odporúčané nastavenie s 217mm montážnou vzdialenosťou a 17.7mm overhangom vyzerá oveľa lepšie. Neviem presne čo myslia pod "japanese geometry", pre nastavenie s headshellom (tvoj prípad, keďže nemáš SPU) ale píšu Please note that the headshell values will give you the Baerwald alignment

Ale ani jedno nie je pre teba použiteľné, ak nemôžeš s ramienkom hýbať. Ak neplánuješ prevŕtať základňu (čo asi neplánuješ :)) musíš vychádzať z montážnej vzdialenosti 212mm.

Mrkni sa na Tonearm Alignment Calculator z vinylengine:

Obrázek

Oranžová sú katalógové hodnoty
Modrá odporúčané, s montážnou vzdialenosťou 217mm.
Červená je Baerwald pre montážnu vzdialenosť 212mm.
Zelená Lofgren B pre montážnu vzdialenosť 212mm. Dáva nižšie priemerné skreslenie, za cenu vyššieho skreslenia na začiatku a konci dosky.

Takže v prípade Baerwalda, potrebuješ overhang 18.05mm.
Uživatelský avatar
Frogyman
Příspěvky: 3032
Registrován: 05 lis 2014 22:46
Bydliště: Balkán

Re: Ramínko Ortofon RS 212D - jak precizně nastavit Pro-ject Xtension 9

Příspěvek od Frogyman »

Díky moc!
TT:Oracle,Garrard,Technics; TA:Glanz,Graham,FR64S,Thomas Schick; Přenosky:MySonicLab,SPU,Ortofon,Miyajima,Denon; Železo:Brinkmann,SculptureA,Consolidated,EAR,TRON,PRIMARE; Repro:Xavian; BIŽU:GMG,Furutech,AQ,Townshend,VDH,Balkan,Čajna
Odpovědět