Praskot gramodesek

Gramofony a jiné analog. zdroje včetně příslušenství kromě phono předzesilovačů.
KarlN

Re: Praskot gramodesek

Příspěvek od KarlN »

Ještě doplním, píše se o tom zde, hlavní rady a poznatky v diskuzi pod článkem: https://theaudiophileman.com/knosti-dis ... ne-review/

Pokud by měl někdo zájem o přečtení...možná to pomůže. :thumbup: Dokonce se píše o poměru až 93% a 7%, ale pouze v případě že se při prvním kroku čištění používá Glykol, což není můj případ. :smile:
lld
Příspěvky: 4
Registrován: 23 črc 2020 15:34

Re: Praskot gramodesek

Příspěvek od lld »

Já zkoušel na jednu hodně praskajíci ten návod s WD40 a ztichla hodně.
https://youtu.be/o2s-Sis0T80
Uživatelský avatar
YamahaMan
Příspěvky: 1046
Registrován: 22 říj 2017 20:49

Re: Praskot gramodesek

Příspěvek od YamahaMan »

lld píše: 21 kvě 2021 14:54 Já zkoušel na jednu hodně praskajíci ten návod s WD40 a ztichla hodně.
https://youtu.be/o2s-Sis0T80
Tangovcom tečie z vodovodu destilka? Iný level...
A s tým WDčkom, neviem. Asi by som sa bál.

Ps.: do toho mixu destilka a izopropyl ešte pár kvapiek zmáčadla /kto nemá odsávačku/ :thumbup:
Vinco
Příspěvky: 1144
Registrován: 03 úno 2019 18:15

Re: Praskot gramodesek

Příspěvek od Vinco »

Ku gramcu staci postavit DS Audio Ioniser a je po probleme....uzemnit ho, dat mu poriadny zdroj a potom si uz len uzivat
valderon
Příspěvky: 775
Registrován: 18 bře 2014 19:11

Re: Praskot gramodesek

Příspěvek od valderon »

Vinco píše: 21 kvě 2021 18:29 Ku gramcu staci postavit DS Audio Ioniser a je po probleme....uzemnit ho, dat mu poriadny zdroj a potom si uz len uzivat
Máš s tím zkušenost? Už jsme se s přítelem o tom bavili, ale neznáme nikoho z osobní zkušeností
Vinco
Příspěvky: 1144
Registrován: 03 úno 2019 18:15

Re: Praskot gramodesek

Příspěvek od Vinco »

Jo jo.... uz druhy den :lol:
KarlN

Re: Praskot gramodesek

Příspěvek od KarlN »

YamahaMan píše: 21 kvě 2021 17:56
lld píše: 21 kvě 2021 14:54 Já zkoušel na jednu hodně praskajíci ten návod s WD40 a ztichla hodně.
https://youtu.be/o2s-Sis0T80
Tangovcom tečie z vodovodu destilka? Iný level...
A s tým WDčkom, neviem. Asi by som sa bál.

Ps.: do toho mixu destilka a izopropyl ešte pár kvapiek zmáčadla /kto nemá odsávačku/ :thumbup:
Jo jo, také jsem četl, ale zatím netestoval...schne to rychle a nepraská, tak uvidím...ale chci vyzkoušet. :thumbup:
Máš nějaké prověřené že bys dal tip? Moc díky. :thumbup:
Uživatelský avatar
YamahaMan
Příspěvky: 1046
Registrován: 22 říj 2017 20:49

Re: Praskot gramodesek

Příspěvek od YamahaMan »

KarlN píše: 21 kvě 2021 19:55
YamahaMan píše: 21 kvě 2021 17:56
lld píše: 21 kvě 2021 14:54 Já zkoušel na jednu hodně praskajíci ten návod s WD40 a ztichla hodně.
https://youtu.be/o2s-Sis0T80
Tangovcom tečie z vodovodu destilka? Iný level...
A s tým WDčkom, neviem. Asi by som sa bál.

Ps.: do toho mixu destilka a izopropyl ešte pár kvapiek zmáčadla /kto nemá odsávačku/ :thumbup:
Jo jo, také jsem četl, ale zatím netestoval...schne to rychle a nepraská, tak uvidím...ale chci vyzkoušet. :thumbup:
Máš nějaké prověřené že bys dal tip? Moc díky. :thumbup:
Ahoj, jasné -
https://www.prolaika.sk/e-shop/foma-fot ... 8159.xhtml

250ml fľaštička - 5ml na liter - čiže pri náplni 5l to je 25ml /desatina fľašky na jednu náplň/ - t.j. flaška vydrží 10 náplní ale praní cca. 20
Vždy namiešaný koktail zlejeme do čistej 5l bandasky a jedna nápň vydrží dve prania.
KarlN

Re: Praskot gramodesek

Příspěvek od KarlN »

Moc děkuji za doporučení i návod, určitě použiji. ^:)^
Vinco
Příspěvky: 1144
Registrován: 03 úno 2019 18:15

Re: Praskot gramodesek

Příspěvek od Vinco »

Pokial budete mat moznost, urcite vyskusajte mnou uz spominany DSAudio Ioniser 001.
Strojcek je to zaujimavy, aj ked lupance to nevyzehli a neodstrani. Na mojej zdedenej zbierke starych LP s klasickou hudbou je ich az-az, hlavne pri platniach s evidentne zlym predoslym zaobchadzanim.
Pri novych platniach je to lepsie a pukanie na miestach, ktore som uz poznal, zmizlo takmer uplne.
Skoda, ze som to neskusal uz v zime, prinos v tomto obdobi bude urcite zretelnejsi, mam pocit, ze teraz v tomto vlhkom obdobi to bude najmenej znatelne.
Ale kupil som si aj poriadny zvlhcovac vzduchu na zimbe obdobie do obyvaku, tak to snad bude v poho.
Je to kvalitne urobeny stroj, kupu v ziadnom priprade nelutujem, cele prenosove pasmo sa rozsirilo a prehlbilo. Asi aj tym, ze po zapnuti stroja je evidentny pokles hladinu sumu, takze vsetko posobi vycistenejsie.
97BAC0D7-4A2B-4468-9D07-4ACA4E778531.jpeg
5D1D3DD8-F496-4B24-AD93-3A66E17D4D5B.jpeg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Janik
Příspěvky: 1636
Registrován: 14 pro 2020 15:35

Re: Praskot gramodesek

Příspěvek od Janik »

Vyzerá to cool. Vedľa máš phono?
Gramo: Denon DP-80 DasPlinth, Ramena:Bokrand 12”,Denon DA-309 10”,Prenosky: AT33MonoAnni, EMT JSD6G, Phono: PJ RS + LPS (Rix), SUT: Entre ET-100 (MySonicLab), Preamp: SPX 2010, Koncak: SPX A40 (A class), Repro: STH12 , Filter: NA, Kable: Rix,NA,Viborg,YT
Quentin

Re: Praskot gramodesek

Příspěvek od Quentin »

Vinco píše: 25 kvě 2021 18:30 Pokial budete mat moznost, urcite vyskusajte mnou uz spominany DSAudio Ioniser 001.
Strojcek je to zaujimavy, aj ked lupance to nevyzehli a neodstrani. Na mojej zdedenej zbierke starych LP s klasickou hudbou je ich az-az, hlavne pri platniach s evidentne zlym predoslym zaobchadzanim.
Pri novych platniach je to lepsie a pukanie na miestach, ktore som uz poznal, zmizlo takmer uplne.
Skoda, ze som to neskusal uz v zime, prinos v tomto obdobi bude urcite zretelnejsi, mam pocit, ze teraz v tomto vlhkom obdobi to bude najmenej znatelne.
Ale kupil som si aj poriadny zvlhcovac vzduchu na zimbe obdobie do obyvaku, tak to snad bude v poho.
Je to kvalitne urobeny stroj, kupu v ziadnom priprade nelutujem, cele prenosove pasmo sa rozsirilo a prehlbilo. Asi aj tym, ze po zapnuti stroja je evidentny pokles hladinu sumu, takze vsetko posobi vycistenejsie.
97BAC0D7-4A2B-4468-9D07-4ACA4E778531.jpeg
5D1D3DD8-F496-4B24-AD93-3A66E17D4D5B.jpeg
Máš to moc pěkné :thumbup: :thumbup: :thumbup:

...a koukám, že také patříš k těm, u kterých je gramofon na gramofonové větvi to nejlevnější :mrgreen: (*) (*) (*) (*) (*)
Uživatelský avatar
Dieter Burmester
Příspěvky: 3299
Registrován: 16 říj 2012 13:19

Re: Praskot gramodesek

Příspěvek od Dieter Burmester »

Kolikpak dal Vinco za ten outer limit? :-?
Dieter Burmester
berka
Příspěvky: 36
Registrován: 22 úno 2011 22:58
Bydliště: Ostrava

Re: Praskot gramodesek

Příspěvek od berka »

https://youtu.be/o2s-Sis0T80

tak mi to nedalo a vyskoušel jsem pokus s WD 40.
Nejdrív jsem si našel starou praskajíci desku a hadřikem jsem rozetrel uplně malinko WD-40.
Nasadil jsem na headchel starou 30 letou MM,kterou jsem nasel na pude se starym gramofonem.
Nasadil jsem lp a hele,praskot byl typnu ze sedumdesati procent pryč.prehral jsem jsem celou stranu a potom jsem tuto desku
2x vypral na pračce. Znovu jsem ji poslechnul zbyvajici praskotu jeste více ubylo..Zajimave je ze po dalsím prehrani se praskot dal stracel,/nevím proč tomu tak bylo./ Zbylo tam opravdu jenom malinko praskotu na desce ktera teda dost rachotila. Samozrejmě mam zatím strach nasadit me drahe prenosky Miyajima lab a nebo Benz micro
ale neda mi to nad tim nepremýšlet.Mam nektere nove LP ktere opravdu praskají.Ale mam strach co by to udelalo s prenoskami.
valderon
Příspěvky: 775
Registrován: 18 bře 2014 19:11

Re: Praskot gramodesek

Příspěvek od valderon »

Strach o přenosky bych měl právě taky
Dasta
Příspěvky: 1449
Registrován: 25 zář 2016 15:08

Re: Praskot gramodesek

Příspěvek od Dasta »

Pokud praskot desek není způsoben rýhami v drážkovém poli, či jiným poškozením a deska je vizuálně v pořádku, neměl bych o přenosky obavu.
Technics SL1210/SME3009,Ortofon A95, Jo No8,Yosegi, Pro-ject phono RS,Step Up trafo Ortofon Verto , Brassany, Vincent/Casea Lynx MK2, Xavian Carisma, Noble Audio Sunrise,
Furutech, VdH 501silver, Sroll, Mondiale2
Uživatelský avatar
Dieter Burmester
Příspěvky: 3299
Registrován: 16 říj 2012 13:19

Re: Praskot gramodesek

Příspěvek od Dieter Burmester »

Prosim vas, muzete mi nekdo vysvetlit, o jakem praskotu je tady rec?
Dieter Burmester
Janik
Příspěvky: 1636
Registrován: 14 pro 2020 15:35

Re: Praskot gramodesek

Příspěvek od Janik »

Ja tiez nerozumiem. Ide o praskot ked narazy ihla na nerovnost, nejaku necistotu v drazke alebo ide o praskot, ktory je sposobeny statickou elektrinou?
Gramo: Denon DP-80 DasPlinth, Ramena:Bokrand 12”,Denon DA-309 10”,Prenosky: AT33MonoAnni, EMT JSD6G, Phono: PJ RS + LPS (Rix), SUT: Entre ET-100 (MySonicLab), Preamp: SPX 2010, Koncak: SPX A40 (A class), Repro: STH12 , Filter: NA, Kable: Rix,NA,Viborg,YT
berka
Příspěvky: 36
Registrován: 22 úno 2011 22:58
Bydliště: Ostrava

Re: Praskot gramodesek

Příspěvek od berka »

Nerovnost nebo poničena deska to není,staticka eletřina take ne ,to bych poznal,jedna se zřejmě o nečistotu,kterou ani po vypraní v ulrazvuku nešlo odstranit.Taky to moc nechapu,ale nejvic to funguje na nynějších vylisovanych deskach.Skusil jsem vyčistit dve nove vydane a funguje.Skusím to nyní jeste vycistit na ultrazvuku,uvidím jestli se to praskaní nevrati.
Tak to vidím ja ??nebo spíš slyším
Uživatelský avatar
terahera
Příspěvky: 2132
Registrován: 07 říj 2019 13:48
Bydliště: Valašské Meziříčí

Re: Praskot gramodesek

Příspěvek od terahera »

Dej pak vědět,jak to dopadlo,docela mě to zajímá :angel:
ProAcResponseD30
CanorTP106VR+KT88,Oppo105DCasea mk2+lineární zdroj,ProJect The Classic Renown tunning,Pioneer PL12D,Canor TP 206+,Canor PH2,EAT Jo No 8,SPU,Furugescu
MCH+:ProAc response center,MA RXFX silver,Primare 30.5
Uživatelský avatar
Dieter Burmester
Příspěvky: 3299
Registrován: 16 říj 2012 13:19

Re: Praskot gramodesek

Příspěvek od Dieter Burmester »

Deska lupe, praska (nebo to muzete popisovat, jak chcete), protoze:

A) spatna vyroba [lisovaci vady, problemy s galvanoplastikou, fyzicky poskozeny master disc, spatne vyrobeny master disc (blba med, blba nitroceluoza), rezani ultratupym nozem, rezani ultrablbe vyhrivanym nozem, rezani ulomenym nozem]

B) staticka elektrina

C) zanesena drazka bordelem

D) fyzicky poskozeny nosic v podobe poskozene drazky

Co se tyce bodu C, tak bych si spise vsadil na ultrazvuk nez na WD 40, protoze ultrazvuk umi resit bod C a zaroven castecne resit lisovaci vady uvedene v bode A. Porovnavat za pomoci stare MM je taky osemetne, protoze je velka sance, ze dana prenoska bude disponovat kulovym hrotem, ktery je nejvice milostivy k problemum uvedenym v bode A a C. Pouzit drahe prenosky bych se nebal - jedine, z ceho bych mel obavy, je, ze nejsofistikovanejsi brusy hrotu umoznuji nejvetsi stycnou plochu se stenou drazky, coz potom klade vyssi naroky na bod A.
Dieter Burmester
Uživatelský avatar
PavelDosko
Příspěvky: 2552
Registrován: 14 bře 2012 19:59
Bydliště: Olomouc

Re: Praskot gramodesek

Příspěvek od PavelDosko »

ale ta nostalgie a vlastnictvi fyzickeho nosice prebije tyto drobnosti
neni placka, neni highend
Uživatelský avatar
terahera
Příspěvky: 2132
Registrován: 07 říj 2019 13:48
Bydliště: Valašské Meziříčí

Re: Praskot gramodesek

Příspěvek od terahera »

PavelDosko píše: 30 kvě 2021 22:04 ale ta nostalgie a vlastnictvi fyzickeho nosice prebije tyto drobnosti
Tak u přehrávání všech formátů se najdou nějaké ty drobnosti :cool: Důležitý je výsledný zvuk a spokojenost majitele :angel:
ProAcResponseD30
CanorTP106VR+KT88,Oppo105DCasea mk2+lineární zdroj,ProJect The Classic Renown tunning,Pioneer PL12D,Canor TP 206+,Canor PH2,EAT Jo No 8,SPU,Furugescu
MCH+:ProAc response center,MA RXFX silver,Primare 30.5
Uživatelský avatar
Dieter Burmester
Příspěvky: 3299
Registrován: 16 říj 2012 13:19

Re: Praskot gramodesek

Příspěvek od Dieter Burmester »

PavelDosko píše: 30 kvě 2021 22:04 ale ta nostalgie a vlastnictvi fyzickeho nosice prebije tyto drobnosti
No pokud je ta deska vyrobena v Holandsku, tak je 97,37% sance (statistika vytvorena na zaklade v Harlemu lisovanych desek z me sbirky prehravanych na mem aparatu), ze nelupne ani jednou :thumbup:
Dieter Burmester
Uživatelský avatar
lidumil
Příspěvky: 1250
Registrován: 08 lis 2011 10:33

Re: Praskot gramodesek

Příspěvek od lidumil »

Já mám s NL deskami úplně opačné zkušenosti.
Poslouchám hudbu, která se mi líbí, mám to co mám a co jsem ochoten zaplatit.
Uživatelský avatar
Dieter Burmester
Příspěvky: 3299
Registrován: 16 říj 2012 13:19

Re: Praskot gramodesek

Příspěvek od Dieter Burmester »

No to záleží, jakého jsou data. Pokud jsou z dob, kdy ta lisovna patřila Sony/CBS, tak v těch dobách to byla podobná ''kvalita'' jako z lisovny tam u Berouna :lol:
Dieter Burmester
berka
Příspěvky: 36
Registrován: 22 úno 2011 22:58
Bydliště: Ostrava

Re: Praskot gramodesek

Příspěvek od berka »

Co se tyce bodu C, tak bych si spise vsadil na ultrazvuk nez na WD 40, protoze ultrazvuk umi resit bod C
ultrazvukem to uz bylo vyprane pred WD
berka
Příspěvky: 36
Registrován: 22 úno 2011 22:58
Bydliště: Ostrava

Re: Praskot gramodesek

Příspěvek od berka »

..a psal jsem ze bych to chtel nyní jeste jednou vyprat v ultrazvuku po WD,
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Praskot gramodesek

Příspěvek od aretax »

berka píše: 28 kvě 2021 22:29 https://youtu.be/o2s-Sis0T80

tak mi to nedalo a vyskoušel jsem pokus s WD 40.
Nejdrív jsem si našel starou praskajíci desku a hadřikem jsem rozetrel uplně malinko WD-40.
Nasadil jsem na headchel starou 30 letou MM,kterou jsem nasel na pude se starym gramofonem.
Nasadil jsem lp a hele,praskot byl typnu ze sedumdesati procent pryč.prehral jsem jsem celou stranu a potom jsem tuto desku
2x vypral na pračce. Znovu jsem ji poslechnul zbyvajici praskotu jeste více ubylo..Zajimave je ze po dalsím prehrani se praskot dal stracel,/nevím proč tomu tak bylo./ Zbylo tam opravdu jenom malinko praskotu na desce ktera teda dost rachotila. Samozrejmě mam zatím strach nasadit me drahe prenosky Miyajima lab a nebo Benz micro
ale neda mi to nad tim nepremýšlet.Mam nektere nove LP ktere opravdu praskají.Ale mam strach co by to udelalo s prenoskami.
To si myslel ako vtip? Neuvažoval si nad tým, že WD Ti môže rozleptať platňu, prípadne aj odlepiť hrot prenosky? Podľa mňa to je dosť zlý nápad.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
berka
Příspěvky: 36
Registrován: 22 úno 2011 22:58
Bydliště: Ostrava

Re: Praskot gramodesek

Příspěvek od berka »

To si myslel ako vtip? Neuvažoval si nad tým, že WD Ti môže rozleptať platňu, prípadne aj odlepiť hrot prenosky? Podľa mňa to je dosť zlý nápad
Aratexi , psal jsem,-skouška proběhla na me stare ,jeste za komunistu použivane prenosce, a nepotrebnych lp. a taky ze bych měl obavy to vyskoušet na mych drahych prenoskach.Je mi jasne že WD může pusobit jako rospouštedlo a odlepit hrot.
Vienna
Příspěvky: 263
Registrován: 04 led 2020 12:51

Re: Praskot gramodesek

Příspěvek od Vienna »

Nez zacnete panikarit nad rozleptanymi platnami, asi bych si nejdriv precetl WD-40 data sheet: https://wd40.co.uk/data-sheets/
Je tam vyslovne napsane "no effect on vinyl" po 7 dnech.
Jestli to muze nejak poskodit struktury chvejky to asi nezaruci nikdo. Etiketu to ale asi odlepi zarucene:)
KarlN

Re: Praskot gramodesek

Příspěvek od KarlN »

YamahaMan píše: 21 kvě 2021 22:36 250ml fľaštička - 5ml na liter - čiže pri náplni 5l to je 25ml /desatina fľašky na jednu náplň/ - t.j. flaška vydrží 10 náplní ale praní cca. 20
Vždy namiešaný koktail zlejeme do čistej 5l bandasky a jedna nápň vydrží dve prania.
Tak odzkoušeno...parádní, praskot žádný a desky se lesknou jako metály ruského plukovníka. :thumbup:
Uživatelský avatar
YamahaMan
Příspěvky: 1046
Registrován: 22 říj 2017 20:49

Re: Praskot gramodesek

Příspěvek od YamahaMan »

KarlN píše: 18 čer 2021 15:27
YamahaMan píše: 21 kvě 2021 22:36 250ml fľaštička - 5ml na liter - čiže pri náplni 5l to je 25ml /desatina fľašky na jednu náplň/ - t.j. flaška vydrží 10 náplní ale praní cca. 20
Vždy namiešaný koktail zlejeme do čistej 5l bandasky a jedna nápň vydrží dve prania.
Tak odzkoušeno...parádní, praskot žádný a desky se lesknou jako metály ruského plukovníka. :thumbup:
:clap: :thumbup:
slayers
Příspěvky: 588
Registrován: 28 bře 2011 07:36
Bydliště: Lázně Bělohrad

Re: Praskot gramodesek

Příspěvek od slayers »

Jelikož by to mohlo souviset s názvem tématu, dávám to sem.
Poraďte nebo doporučte co nejlepší štětec na očištění přenosky.
V podstatě teď poslouchám 90 % pouze z vinylu a tak chci co nejlépe vyčistit a co nejméně ublížit.
Děkuji :thumbup: .
NA Galaxys, McIntosh MA9000, Lumin D2 - 8Switch, Audiovector R3 Avantgarde, Nordost Heimdall 2,
Pro-Ject Signature 10.
Uživatelský avatar
Frogyman
Příspěvky: 3032
Registrován: 05 lis 2014 22:46
Bydliště: Balkán

Re: Praskot gramodesek

Příspěvek od Frogyman »

Místo štětečku raději ONZOW ZERODUST v kombinaci s UV..
TT:Oracle,Garrard,Technics; TA:Glanz,Graham,FR64S,Thomas Schick; Přenosky:MySonicLab,SPU,Ortofon,Miyajima,Denon; Železo:Brinkmann,SculptureA,Consolidated,EAR,TRON,PRIMARE; Repro:Xavian; BIŽU:GMG,Furutech,AQ,Townshend,VDH,Balkan,Čajna
efičák
Příspěvky: 660
Registrován: 15 říj 2012 16:32
Bydliště: Ostrava Jih

Re: Praskot gramodesek

Příspěvek od efičák »

Mohl by pomoci uhlik?
Ve směsi pro lisováni jsou speciální saze, když se silným čištěním odstrani a zbyde porézní vinyl, hrot přenosky šumí.
Odstraněni seperačního pŕřípravku pro odděleni desky při lisování otevře nahrávku , ale moje pokusy umýt nejhorší desky z antikvariátu kartáčkem dopadly právě tak.

Barevné a bílé desky si bez sazí rády zašumí.

Znáte někdo přípravek s podobným účinkem, který vy vymyté díry v ementálu drážky vyplnil a tím promazal hrotu styčnou plochu drážky?
Jen nabízím diskuzi bez vlastního přínosu. Naproti je restaurace s pražírnou kávy, mohl bych saze použí jako slavný chemik z Galeny Opava, který vymyslel Kofolu.
Zvuk dobrý - všechno dobré
Uživatelský avatar
Dieter Burmester
Příspěvky: 3299
Registrován: 16 říj 2012 13:19

Re: Praskot gramodesek

Příspěvek od Dieter Burmester »

Pripravek netreba - staci to parkrat projet hrotem a saze jsou zase na svete :thumbup:
Dieter Burmester
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Praskot gramodesek

Příspěvek od aretax »

Vienna píše: 01 čer 2021 14:12 Nez zacnete panikarit nad rozleptanymi platnami, asi bych si nejdriv precetl WD-40 data sheet: https://wd40.co.uk/data-sheets/
Je tam vyslovne napsane "no effect on vinyl" po 7 dnech.
Jestli to muze nejak poskodit struktury chvejky to asi nezaruci nikdo. Etiketu to ale asi odlepi zarucene:)
Potom by som doporučoval acetón, označenie C 6000. Ten tú LP naozaj dokonale vyhladí, dokonca až tak, že zistíte, že prenoska "ide" po slipmate. LP je absolútne čistá, bez akýchkoľvek rušívých drážok a navyše pri prehrávaní ani nevyžaduje prenosku, teda ju nemôžete zničiť. Hrá dokonale ticho.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
Pitbull
Příspěvky: 192
Registrován: 17 říj 2021 10:59

Re: Praskot gramodesek

Příspěvek od Pitbull »

K tomu praskání LP.
Bylo by dobré jako první zjistit, jestli to praská vždy ve stejném místě, nebo nahodile, pokaždé jinde.
Jestliže to praskání. lupnutí je vždy ve stejném místě skladby, řeším desku. Jestliže je to pokaždé jinde, řeším gramofon.
Tohle by bylo možná dobré si ujasnit a tím začít.
Jestliže to bude na desce, tak je to poměrně jednoduché. Ta kritická místa se dají prohlédnout pod lupou a jestliže je to viditelný škrábanec, tak je to dál neřešitelné. Jestliže je to znečištění v drážce, tak se dá zkusit pračka. Nejsem příznivcem těch pokusů s WD sprejem apod. Ale to je každého věc. Nemusí se to projevit hned, ale tyhle pokusy mohou degradovat materiál LP v delším čase.
Do pračky jen destilovanou vodu a čistidla a smáčedla doporučená výrobcem pračky. Tím se dá vyhnout nepříjemným překvapením. Čištěn desky kartáčkem, před každým přehráváním je dobrá věc, ale je třeba dodržet pár posloupností. Kartáček čistý, vždy uložený v pouzdru, pravidelně ho očistit (na to očištění kartáčku se mi osvědčil speciální štětec na optiku, který se nabije statikou a odebere prach z kartáčku - dá se to běžně koupit).
Kartáčkem netlačit na desku, končit pohyb u středu desky, jakoby vytírat ty nečistoty v přirozeném směru pohybu přenosky.
Že má být LP uložené v antistatickém obalu, ve vhodném prostředí, ne na sobě naležato ......, beru jako jasné.
Ke gramofonu.
Tam to nebude tak jednoduché a příčin může být celá řada. Od špatných kontaktů v přenosové cestě signálu, přes problémy s podložkou až po nějaké zádrhele na pohonu. Předpokladem je, že základní parametry gramofonu jsou správně nastavené. Od geometrie ramene až po přítlačnou sílu na hrot. Možná tady se vyskytuje občas mylný názor, nastavovat přítlačnou sílu na spodní, nebo pod spodní doporučenou hodnotu. Většinou uživatel argumentuje tím, že menším přítlakem šetří LP i přenosku. Není tomu tak. Jehla začne při tom malém přítlaku nedefinovatelně kmitat v drážce.
Prostě odstranit to praskání, jestliže je to způsobené gramofonem, bude systémem pokus-omyl, může to být na dlouho a nemusí to být nakonec úspěšné.
Uživatelský avatar
Tacmud
Příspěvky: 9
Registrován: 25 srp 2019 23:38

Re: Praskot gramodesek

Příspěvek od Tacmud »

Chtěli poslouchat gramofon, ale praskala jim do toho deska :D

Já teda nevím, já praskot desky beru jako součást tohoto rituálu a jako příjemné zpestření tohoto oldschoolového analogového poslechu. :)
Odpovědět