Teplota komponentu

Potřebujete poradit? Hifi rady všeho druhu.
Odpovědět
Uživatelský avatar
tomatsu
Příspěvky: 228
Registrován: 20 říj 2011 10:48

Teplota komponentu

Příspěvek od tomatsu »

Dobry den preji vsem.
Mam takovy dotaz - jelikoz jsem musel presunout sve komponenty do uzavrené skrínky ( maleho klucinu fascinuji ledky a "cudliky ) dochazi k jejich zvysenemu zahrivani.
Kdyz jsem mel komponenty venku, jejich teplota dosahovala na povrchu ( u nejteplejsiho ) +-33C , nyni ve skrince dosahuje +- 42 po X hodinovem provozu.
Dle me by to nemel byt takovy problem, ale ptam se prece jenom pro jistotu :)
( jedna se o Audia flight PRE, Audia flight CD TWO, Bryston BDA-1 a Burson audio 160D )
Dekuji vsem za odpoved.

Tom
Uživatelský avatar
Yngwie
Příspěvky: 1488
Registrován: 08 pro 2012 12:39
Bydliště: Ostrava

Re: Teplota komponentu

Příspěvek od Yngwie »

tomatsu píše:Dobry den preji vsem.
Mam takovy dotaz - jelikoz jsem musel presunout sve komponenty do uzavrené skrínky ( maleho klucinu fascinuji ledky a "cudliky ) dochazi k jejich zvysenemu zahrivani.
Kdyz jsem mel komponenty venku, jejich teplota dosahovala na povrchu ( u nejteplejsiho ) +-33C , nyni ve skrince dosahuje +- 42 po X hodinovem provozu.
Dle me by to nemel byt takovy problem, ale ptam se prece jenom pro jistotu :)
( jedna se o Audia flight PRE, Audia flight CD TWO, Bryston BDA-1 a Burson audio 160D )
Dekuji vsem za odpoved.

Tom
Povrchová teplota nic neříká ... snad krom toho, že uvnitř na aktivních součástkách bude teplotní rozdíl ještě výrazně vyšší. Jestli chceš slyšet že se nic neděje, tak tě nepotěším ... přinejmenším zkracuješ životnost přístrojů respektive některých vnitřních součástek (kondíky, tranzistory všechno má dimenzovanou životnost při určité pracovní teplotě), ale vzhledem k tomu, že tam nemáš koncový zesilovač, tak by to nemělo znamenat zásadní problém. Předpokládám, že nejteplejší je ten předek. Asi bych to neřešil nebo svázal malému "satanovi" ručičky :mrgreen:
Uživatelský avatar
tomatsu
Příspěvky: 228
Registrován: 20 říj 2011 10:48

Re: Teplota komponentu

Příspěvek od tomatsu »

Malyho by bylo pro poslechu nejlepsi prilepit za zed suchym zipem :)
Zkraceni zivotnosti soucastek jsem si vedom. No ta povrchova teplota se dostane prave na max 42C ( coz je oproti zapojeni venku rozdil +- 9C ) a pak uz nestoupa. Tak z toho vychazim ( mozna mylne ) ze i vnitrni teplota, potazmo soucastek, by nemela byt tak kriticka.
Ano, nejvice hreje predek, pak ten Burson, Cd a nakonec DAC. Koncaky mam vedle skrinky ( MF 550K ).
Pro predstavu to vypada asi nasledovne : http://tomatsu.rajce.idnes.cz/RACK
Uživatelský avatar
Mark Levinson
Administrátor
Příspěvky: 4232
Registrován: 23 pro 2010 12:00
Bydliště: Ostrava

Re: Teplota komponentu

Příspěvek od Mark Levinson »

Ohledně chlazení jsou na tom nejhůře koncové zesilovače a vzhledem k tomu, že je máš mimo skřínku je vše OK. Ostatní komponenty by na tom neměly být tak zle. Navíc skřínka nemá zadní stěnu, tak je zajištěno částečné větrání prostoru skřínky ze zadu (jak je vidět na fotkách). Mnohem horší by to bylo v úplně uzavřené skřínce.
Myslím, že takto by jsi neměl mít problém, možná v létě když udeří ty tropické dny a teplota se pohybuje kolem 34°C.
Mark Levinson
efičák
Příspěvky: 661
Registrován: 15 říj 2012 16:32
Bydliště: Ostrava Jih

Re: Teplota komponentu

Příspěvek od efičák »

Překrásný design Audie by mohl narušit nějaký ten ťukanec od kohouta. :-)
Raději mírně zkrácená životnost kondenzátoru z 29 let na 28,5, než trvalá připomínka na čas malin nezralých v podobě paprsků prasklin na display či jiné podobné defekty.
Audie je magická, co si udělat radost prosklenými dvířky?
Zvuk dobrý - všechno dobré
Bond 007 alias Monte

Re: Teplota komponentu

Příspěvek od Bond 007 alias Monte »

V prospektech bývá většinou napsaná provozní teplota. Kolem 40C je v podstatě chladný přístroj.
Patmann
Příspěvky: 111
Registrován: 09 úno 2012 16:11
Bydliště: Štramberk

Re: Teplota komponentu

Příspěvek od Patmann »

Nechápu tento problém, mám tři děti, čekáme čtvrté a to mám i gramofon a stačilo jen říct hezky a děti si elektroniky nevšímají, ví, že jim hraje hezkou hudbu, i u toho tančí, ale nemají potřebu s tím štelovat, když jim to taťka pouští ;-)
Pro-Ject RPM 10.1, Sumiko Bluepoit 2., CD Leema Acoustic Antila, Accuphase E305, Beovox MS150, Sonus Faber Toys Tower
Uživatelský avatar
tomatsu
Příspěvky: 228
Registrován: 20 říj 2011 10:48

Re: Teplota komponentu

Příspěvek od tomatsu »

Ja to zase nechapu z druhy strany - co znam maly kluky, tak vsechno zkoumaj - osahavaj - rozebiraj a vsude lezou. A ten nas pytel blech je naprosto to samy. A zakazy na nej nejak neplati ( budou mu 2 roky ) Takze tise zavidim.
Odpovědět