originál CD x vypálené CD

Vše o kvalitě vydavatelství, nahrávek i nosičů (CD,SACD,DVD,Bluray,Vinyl).
Odpovědět
Peer
Příspěvky: 1125
Registrován: 23 pro 2010 20:31
Bydliště: Olomouc

originál CD x vypálené CD

Příspěvek od Peer »

Jak už název napovídá, dělali jsme pokusy s vypalováním CD
a následným porovnáním zvukové kvality s originálním CD.
Použili jsme k tomu známý program EAC.
Jak byl program nastavený nevím, sám se v tom neorientuji ale můj
kolega dobře ví, co dělá. ;)
Po nagrabování a následném vypálení na běžný nosič Verbatim (rychlost 10x), jsme
porovnali poslechově výslednou kvalitu s originálním cédéčkem.
A tady se dostavilo překvapení. Hrálo to blbě oproti originálu.
Došlo ke ztrátě dynamiky, čistoty, nahrávka se zdála míň hlasitá.
Tak netuším, kde se ty jedničky a nuly zprasily, když EAC nagraboval a vypálil
informace bez chyby.
Tady se projevilo heslo, že kopírování zabíjí hudbu... :smile:
Osobně jsem ochotný ještě uznat hires formáty ale hrát hudbu jen z počítače
je pro mne absolutně nepřípustné. V tomto jsem prostě stará struktura. :smile:
Je mě jasné, že jsem šťouchl do vosího hnízda.
monte

Re: originál CD x vypálené CD

Příspěvek od monte »

Starodávné téma, doporučuji Linux, program KIIIB, ISO (CUE) obrazy (nejlepší volba), nebrat NERO a Werbatin. Pro vidle lepší PowerISO, Image a i další. Vypalovat nejnižší rychlostí , která mechanika dovolí, ideál 4x. Dnes existuje mnoho programů, byl jeden špičkový, ale hlava děravá. CD, DVD za pět korun chrlené v Indii, už nečekejte kvalitu dřívějších dob. Doporučuji TDK, Sony. :thumbdown: Nakonec může být chyba kdekoli, jinak EAC je již mnoho let nepodporovaná vykopávka.
monte

Re: originál CD x vypálené CD

Příspěvek od monte »

K3B, má i různé kontroly, pokud nejsou splněny parametry tak ani nevypálí http://k3b.plainblack.com/screenshots, jinak koupený originál více potěší. :thumbup:
Uživatelský avatar
MB
Příspěvky: 659
Registrován: 28 pro 2010 22:28
Bydliště: Stockholm, SWE

Re: originál CD x vypálené CD

Příspěvek od MB »

monte píše:... jinak EAC je již mnoho let nepodporovaná vykopávka.
http://www.exactaudiocopy.de/en/index.p ... /download/

Exact Audio Copy V1.0 beta 1 (including CDRDAO and Flac packages) last changed on 22.11.10... aky mas doma rok v kalendari, ked je to uz mnoho rokov ?
monte píše:... jinak koupený originál více potěší. :thumbup:
s tym by som uz suhlasil
B&W CDM-7NT,Sony TA-E90ES+TA-N90ES+SCD-555ES+TC-KA6ES+ST-SA5ES,Kuzma Stabi+Stogi+Denon DL-304&Ortofon QB+P-J PhonoBoxRS&PowerBoxRS,Linn Basik+Akito+Sumiko BP2,D AH-D2000+S HD800+Creek11SE
Uživatelský avatar
zappa
Příspěvky: 2203
Registrován: 23 pro 2010 21:52
Bydliště: Vratislav

Re: originál CD x vypálené CD

Příspěvek od zappa »

otázka je jak by dopadlo porovnání kdyby se hrálo přímo z HD,tedy z paměti a ne ze špatně vypáleného cd-r?Logicky z paměti by to mělo hrát lépe než z cd,které se snímá v reálném čase a zde může nastávat chybování při načítání dat.
EP reprosoustavy + SE-833 MX Challenge + Lampizator Pacific + Pink Faun 2.16x/ultra + Sroll Purity Quntum system + 2x SoTM sNH-10G + Ediscreation LPS, AAI Maestozo LAN, Cryo Ref. Cora kabely od EP , Kraut Gold pro Aes/ebu
monte

Re: originál CD x vypálené CD

Příspěvek od monte »

Velice nemám chuť někoho přesvědčovat, neboť na toto téma bylo napsáno miliony článků. Jen slovo Beta , program nebyl doveden do použitelného stavu, jen zkušebního. Pravděpodobně jen připsali cestu pro použití v novějším operačním.
monte

Re: originál CD x vypálené CD

Příspěvek od monte »

PowerISO, je jeden z lepších programů a v plné formě, v první řadě se musí kvalitně ripovat.


Obrázek
monte

Re: originál CD x vypálené CD

Příspěvek od monte »

Takže tady již v PowerISO vidíte nagrabovaný, otevřený ISO soubor, obsahuje dnes i přehrávač tak si můžete hned vyzkoušet kvalitu. Dále je možnost si vytvořit virtuální mechaniky a následný ISO obraz připojit a přehrávat na čemkoli jako originální CD. Kopie je 1:1 beze ztráty čehokoliv i ochran. Rozumí si i ze soubory vytvořené na Macu. Kvalita vypalování záleží už jen na Vás. Když slyším slovo Notenbok, tak se mi ježí všechny chlupy s vyjma od 50000,- a nahoru, třeba ASUS Ferrari. V konečném zvuku je nulový rozdíl, zkusím dnes tento zkušební vzorek hodit ( Pet Shop Boys - Very) na flešku a přehrát na Maratzu. Zatím jsem zkoušel jen WAV soubory.

Obrázek
monte

Re: originál CD x vypálené CD

Příspěvek od monte »

Maratz okamžitě detekoval soubor ISO a hraje jako originální CD. Moje ušiska prostě rozdíl neslyší :lol:

Obrázek

Takže hošani, postačující
Peer
Příspěvky: 1125
Registrován: 23 pro 2010 20:31
Bydliště: Olomouc

Re: originál CD x vypálené CD

Příspěvek od Peer »

Jen mě tak napadlo, že by si člověk mohl vyrobil nějaké testovací CD.
Aby, když někam jede, třeba na výstavu, nemusel sebou tahat horu svých placek.
Člověk, který se v problematice PC zrovna moc neorientuje, řekněme na úrovni běžného uživatele, si
nagrabuje a vypálí v celkem uznávaném programu několik naposlouchaných skladeb.
Počítač byl celkem drahý, žádné ořezávátko a soft hlásí 100% čtení a zápis.
A kdyby si to následně poslechem neověřil, tak by měl smíšené pocity, že to např. na výstavě hraje
úplně blbě. Ale problém byl někde jinde... Kopie nedosahuje kvalit originálu.
Technici se vždy oháněly tím, že 1 je 1 a 0 je 0.
Do určité míry je to pravda ale do procesu vstupuje i spousta jiných záležitostí, které mohou zvuk měnit.
Mě osobně vypalování nijak nezajímá, pouze, když dostanu nějaké vzorky neznámé hudby od přátel.
Co se mě líbí si stejně koupím na originálním nosiči.
Ano Zappo, jiná věc je přehrávat hudbu s HD. Chystám se to vyzkoušet.
Ne proto, abych se tomu dál věnoval a rozprodal svou sbírku CD a nedej Bože i LP. ;)
Jen proto, abych sám věděl, že to je schůdná cesta pro ty, co tomuto způsobu fandí.
Prostě ze zajímavosti.
Hires je jiná třída. Tam je ten rozdíl v informaci znát.
Uživatelský avatar
noaid
Příspěvky: 305
Registrován: 27 pro 2010 12:38
Bydliště: Ostrava

Re: originál CD x vypálené CD

Příspěvek od noaid »

Peer píše:ale do procesu vstupuje i spousta jiných záležitostí, které mohou zvuk měnit.
Třeba kvalita cd mechaniky. Mechaniky používané v dražších CD přehrávačích jsou podstatně jednodušší a podle mne i technologicky velmi zastaralé (některé ani pálenky neumí číst) oproti moderním PC mechanikám.
Já taky u svého 15 let starého CDP slyšel jemný rozdíl, u mého Oppa už není rozdíl mezi CD, pálenkou, harddiskem, sítí. Je to úplně jedno. Má principielně moderní PC mechaniku, data jsou bafrována, v podstatě může hrát aniž by se CD točilo, třeba na konci.
Zábava je pokračování nudy jinými prostředky.
monte

Re: originál CD x vypálené CD

Příspěvek od monte »

Hifisti neberte moji zkušenost jako návod, jen jednu z možností. Jinak jsou desítky možností :thumbup: što zkazál Lenin ???
Uživatelský avatar
zappa
Příspěvky: 2203
Registrován: 23 pro 2010 21:52
Bydliště: Vratislav

Re: originál CD x vypálené CD

Příspěvek od zappa »

Petře.Vím,že u mne vězí mnoho otazníků a vykřičníku,ale neboj nezbláznil jsem se.Pojedu část z kompu,to jsou věci co prodávám, a část srdcovek(momentálně někde kolem 350) pojedu z čistého transportu.transport by měl dorazit někdy v únoru a bedny do půlky května.Hoši těšte se.
EP reprosoustavy + SE-833 MX Challenge + Lampizator Pacific + Pink Faun 2.16x/ultra + Sroll Purity Quntum system + 2x SoTM sNH-10G + Ediscreation LPS, AAI Maestozo LAN, Cryo Ref. Cora kabely od EP , Kraut Gold pro Aes/ebu
monte

Re: originál CD x vypálené CD

Příspěvek od monte »

Jen tak díky tady diskuzi,jsem kuknul na SWS co mají na skladě. TDK, Sony vyprodané. Jen JVS mají, jinak samý Werbatin. Zrovna minulý týden jsem reklamoval stovku Werbatinu, neměly žádné barvivo, výrobní vada.


Obrázek
monte

Re: originál CD x vypálené CD

Příspěvek od monte »

Zapo, taky se připrav, že sem tam o všechny data můžeš přijít. Nedávno u Windows7, byla chyba a mazala občanky disků. Ložisko, tři roky a dost (průměrná životnost disku při mediální zátěži), :thumbdown: defragmentace a nakonec viry.
Uživatelský avatar
zappa
Příspěvky: 2203
Registrován: 23 pro 2010 21:52
Bydliště: Vratislav

Re: originál CD x vypálené CD

Příspěvek od zappa »

Jo počítám s tím,mám záložní disk,který pak zkopíruji až bude plný na dalsší.Takže dohromady 3x.
EP reprosoustavy + SE-833 MX Challenge + Lampizator Pacific + Pink Faun 2.16x/ultra + Sroll Purity Quntum system + 2x SoTM sNH-10G + Ediscreation LPS, AAI Maestozo LAN, Cryo Ref. Cora kabely od EP , Kraut Gold pro Aes/ebu
Peer
Příspěvky: 1125
Registrován: 23 pro 2010 20:31
Bydliště: Olomouc

Re: originál CD x vypálené CD

Příspěvek od Peer »

to Zappa:
Já si nemyslím, že ses zbláznil. Já osobně nemám žádný monopol na obecnou pravdu.
Píši jen o tom, jak to já sám cítím. Jiný to má úplně naopak.
A tak to má být.
Jsem rád, že sis nechal aspoň svoje srdcovky... ;)
Jsem opravdu zvědavý, kam tě to zavede.
Ale nejdůležitější je to, abys byl spokojený ty. A o to jde.
Ostatní si mohou říkat, co chtějí.
Teď jsem se bavil s jedním našim kolegou.
Příležitostně si vypaluje CD 1:1.
A rozdíl tam také slyší.
Pak už asi záleží jen na vytpalovačce a na celkové aparatuře.
Někde není slyšet ani změna třeba CD přehrávače...:-)
Pak je to OUT!
Uživatelský avatar
NA-Noble Audio
Příspěvky: 893
Registrován: 23 pro 2010 22:19
Bydliště: Ústí nad Labem
Kontaktovat uživatele:

Re: originál CD x vypálené CD

Příspěvek od NA-Noble Audio »

Mé zkušenosti.
Taky slyším zhoršení zvuku u kopie a rozdíly jsou i při vypálení na různé placky, takže je každopádně rozdíl buď v zaznamenání dat na jednotlivé modely CD-R, nebo spíše v jejich čitelnosti pro mechaniku přehrávače. Vzhledem k loňskému testu CD-R médíí v jednom Německém audio magazínu vím, že Verbatim vinyl které používám patří k nejlepším.Velmi by mě zajímala kopie která bude hrát nerozeznatelně od originálu na pořádně rozlišujícím aparátu. Zatím jsem takovou nepotkal.
http://www.noble-audio.webnode.cz
Noble Audio Galaxys, Lindemann CD1SE, Sroll Rhythm, Noble Audio Stonehenge
monte

Re: originál CD x vypálené CD

Příspěvek od monte »

Nevím, třeba časem potkáš tu pravou :lol:
Uživatelský avatar
Pininfarino
Příspěvky: 29
Registrován: 23 úno 2011 17:15
Bydliště: Piešťany

Re: originál CD x vypálené CD

Příspěvek od Pininfarino »

Ja s bratom počúvame rovnakú muziku. A je teda jasné, že okrem orig. CD sa tu vyskytujú aj pálenky. Ale napaluje sa výhradne na prístrojoch CD_R_AUDIO.. Okrem trvanlivejšiemu záznamu je kvalitný aj samotný zvuk. Nejak špeciálne som to netestoval, ale nevšimol som si rozdiel v kvalite. Zappa doporučujem páliť na týchto zariadeniach..
DYNAUDIO S 3.4 - upgrade, ACCUPHASE E-530, ACCUPHASE P-1000, ACCUPHASE DP-67, AQ COLORADO, CARDAS CROSSLINK, G.R, G.C., FURUTECH POWERFLUX....
Peer
Příspěvky: 1125
Registrován: 23 pro 2010 20:31
Bydliště: Olomouc

Re: originál CD x vypálené CD

Příspěvek od Peer »

Kamarád mě vypálil CD na Audio CD rekordéru Philips CDR 950.
Rychlost nahrávání byla 1:1.
Digitální signál byl vedený optikou, cca 50 cm.
CDR Maxell XL-2 Music.
Při porovnání s originálním CD jsme rozdíl, na mojí aparatuře, zazanamenali.
Vypálené CD mělo o něco světlejší charakter.
Ale rozdíl byl tentokrát opravdu minimální.
Ale byl!
Uživatelský avatar
noaid
Příspěvky: 305
Registrován: 27 pro 2010 12:38
Bydliště: Ostrava

Re: originál CD x vypálené CD

Příspěvek od noaid »

monte píše:Jen tak díky tady diskuzi,jsem kuknul na SWS co mají na skladě. TDK, Sony vyprodané. Jen JVS mají, jinak samý Werbatin. Zrovna minulý týden jsem reklamoval stovku Werbatinu, neměly žádné barvivo, výrobní vada.


Obrázek
Lepší než Werbatin bez barviva budou Verbatim, ty barvivo standartně mají ;) a místo JVS používej JVC. Verbatim a JVC patří k tomu nejlepšímu a nejuznávanějšímu, co se dá koupit. Patrně proto teď mají na skladě právě ty. Verbatim (Mitsubishi) dělá média i pro MFSL.

Jinak jak vidím, tak možnost "nedokonalá CD mechanika" je pořád zcela vyloučena. Přitom je to ta nepravděpodobnější. Ta mechanika totiž to čtení provádí a buďto to umí dobře nebo hůř.
Zábava je pokračování nudy jinými prostředky.
Uživatelský avatar
PMA
Příspěvky: 598
Registrován: 21 úno 2011 09:01
Kontaktovat uživatele:

Re: originál CD x vypálené CD

Příspěvek od PMA »

Glass master pity (tj. orig. CD) a vypálené pity vypadají fyzicky/geometricky jinak. Není to hlavní příčina rozdílů?
Uživatelský avatar
noaid
Příspěvky: 305
Registrován: 27 pro 2010 12:38
Bydliště: Ostrava

Re: originál CD x vypálené CD

Příspěvek od noaid »

No to je logické, právě proto považuji mechaniku, která ty pálenky čte jinak, za technologicky zastaralou. Moderním mechanikám je to fakt jedno.
Zábava je pokračování nudy jinými prostředky.
Uživatelský avatar
PMA
Příspěvky: 598
Registrován: 21 úno 2011 09:01
Kontaktovat uživatele:

Re: originál CD x vypálené CD

Příspěvek od PMA »

Nebude to o chybovosti, ale o tvaru signálu za snímačem. Podobně, jako se zvuk přehravače mění při nastavování laseru, přestože čte "korektně" z hlediska "nul" a "jedniček".
Uživatelský avatar
pasul
Příspěvky: 268
Registrován: 23 pro 2010 12:31

Re: originál CD x vypálené CD

Příspěvek od pasul »

Vysvětluje to i rozdíly u rozných transportů, které jsem si sám ověřoval. Samozřejmě jen poselchově. Takže zase je tento závěr lehce napadnutelný. Ale i tak jsem stále přesvědčen o rozdílu. Jsem také přesvědčen o vlivu různých antirezonančních udělátek při čtení dat u CD mechaniky. Ale dokazovat to a hádat se proto určitě nebudu. :thumbup:
Uživatelský avatar
noaid
Příspěvky: 305
Registrován: 27 pro 2010 12:38
Bydliště: Ostrava

Re: originál CD x vypálené CD

Příspěvek od noaid »

Pavel Macura-Audio píše:Nebude to o chybovosti, ale o tvaru signálu za snímačem. Podobně, jako se zvuk přehravače mění při nastavování laseru, přestože čte "korektně" z hlediska "nul" a "jedniček".
To je snad ale problém té mechaniky a jejího sw, jak se s tím vyrovná. Důležité je, co leze Z mechaniky dále. Pokud je slušná, musí lézt vždy totéž. Vždyť to není gramofón, ale dost složitá elektronika, data se bufferují než jdou ven apod., v podstatě malý počítač.
Pořád je to jen o tom, že highendové mechaniky umí dobře číst patrně jen originál CD, kdežto počítačové toho umí mnohem více, jsou na ně kladeny nesrovnatelně náročnější požadavky než na stupidní čtení CD - technologii starou 40 let, a jejich vývoj je mnohem rychlejší.
Kolem highendu se pohybují spíše starší lidé a u nich se často projevuje velmi silná konzervativnost a nechuť k novějším technologiím, i jejich minimální znalost. Dovedu si představit myšlení typu "tuhle mechaniku dáváme do našich skvělých CDP úspěšně už 10 let, tak proč bychom to měnili. Vždyť naši zákazníci stejně pouštějí jen originály." To jen tipuji, ale myslím, že na tom bude hodně pravdy.
Zábava je pokračování nudy jinými prostředky.
Peer
Příspěvky: 1125
Registrován: 23 pro 2010 20:31
Bydliště: Olomouc

Re: originál CD x vypálené CD

Příspěvek od Peer »

Nějak se mě to nezdá.
Že by běžná počítačová mechanika byla lepší než ta, kterou
používá můj CD přehrávač Audia Flight One M?
Philips Pro-2.
http://www.audia.it/products.php?codpro=9#
Obrázek
Uživatelský avatar
noaid
Příspěvky: 305
Registrován: 27 pro 2010 12:38
Bydliště: Ostrava

Re: originál CD x vypálené CD

Příspěvek od noaid »

Myslíš, že se kvalita pozná podle vzhledu? Nebo ceny?
Já bych viděl jiná kritéria.
Zábava je pokračování nudy jinými prostředky.
Uživatelský avatar
PMA
Příspěvky: 598
Registrován: 21 úno 2011 09:01
Kontaktovat uživatele:

Re: originál CD x vypálené CD

Příspěvek od PMA »

Na levné mechaniky/transporty nesázím, L.Š. propagoval myšlenku, že levné DVD mechaniky stačí, ale při srovnávacích testech vycházel najevo opak i s jeho přístroji, pokud se používaly jako externí zdroj signálu.
Uživatelský avatar
noaid
Příspěvky: 305
Registrován: 27 pro 2010 12:38
Bydliště: Ostrava

Re: originál CD x vypálené CD

Příspěvek od noaid »

Pavel Macura-Audio píše:Nebude to o chybovosti, ale o tvaru signálu za snímačem.
Pokud je HE mechanika pouze analogový zesilovač pulsů zaznamenaných na CD, pak ano. Ale počítačová je trochu složitější zařízení. Signál ze snímače se ukládá v podobě nul a jedniček do nějakých bufferů, zpracovává se nějakým softwarem, který je v ní nahraný a který taky řídí různě čtení médií různých výrobců, prochází různými spínacími obvody, pak teprve jdou načtená data ven.
Pavel Macura-Audio píše:Na levné mechaniky/transporty nesázím, L.Š. propagoval myšlenku, že levné DVD mechaniky stačí, ale při srovnávacích testech vycházel najevo opak i s jeho přístroji, pokud se používaly jako externí zdroj signálu.
No ono asi taky bude záležet na tom, co se s výstupem děje dále. A jaký výstup se použije, počítačová mechanika jich má více. Jednak datový na sběrnici (IDE,SATA) jednak některé mají myslím i SPDIF, některé dokonce i analogový. A v tom souhlasím, že pokud se použije tento SPDIF, tak ten moc kvalitní určitě nebude. Nemyslím, že by se v HE audiu používal IDE či SATA, to je až u těch DVD či BD.
Ví někdo, jaký výstup z mechaniky se používá u CDP? Ne ale u DVD přeh., tam už to asi bude principiálně jinak.

Ale jinak. Mnohé drahé mechaniky pálenky neumí číst vůbec. Už to něco napovídá.
Zábava je pokračování nudy jinými prostředky.
Peer
Příspěvky: 1125
Registrován: 23 pro 2010 20:31
Bydliště: Olomouc

Re: originál CD x vypálené CD

Příspěvek od Peer »

Opravdu nevěřím, že by plastová, vyklající počítačová mechanika,
byla lepší a kvalitnější než některé audio mechaniky.
Pokusům s transporty jsem byl také přítomný a ty levnější
neměly šanci proti dražším, sofistikovaným.
Ostatně i to dnešní vypálené cédéčko mělo o něco horší zvuk, než
originál, při poslechu na mé aparatuře.
Guliver
Příspěvky: 452
Registrován: 03 led 2011 20:07
Bydliště: SK, BA-TT

Re: originál CD x vypálené CD

Příspěvek od Guliver »

Myslím, že v dnešnej dobe definitívne jednoduchým CD-mechanikám v podobe transportov odzváňa. Ukladanie dát na HD (ak sa rozumne rieši záloha) je skoro optimálne riešenie. Online prístup k celej diskografii, široká škála rozlíšení, skvelé ovládanie a v neposlednom rade stále väčšia ponuka downloadov toto riešenie jasne favorizujú. Ak sa k distubútorom 24 bitových nahrávok pridá aj Apple (a vyzerá že áno) tak si myslím, že to bude posledný klinec do rakvy klasického CD.
NAS Synology, Linn Majik DS, Audio Research LS17, Bryston 4B SST, Avalon, Velodyne, Cardas, Oyaide, Furutech
Odpovědět