Přehrávání SACD

Potřebujete poradit? Hifi rady všeho druhu.
Odpovědět
kolda
Příspěvky: 26
Registrován: 28 led 2013 18:15

Přehrávání SACD

Příspěvek od kolda »

Dobrý den všem.
Mám dotaz: Je možné přehrávat SACD disk s CD a SACD multichanel(5.1) vrstvami , na pouze stereo SACD přehrávači, který z 5.1 nenamíchá stereo? Např Luxman.
Je na všech hybridních SACD nahraná i SACD stereo stopa?Někde na netu jsem četl, že Luxman má na výstupech XLR oproti jiným výrobcům přehozené fáze, že to může být problém, který se dá prý odstranit tím,že se přehodí kabely na reprobednách,je to bezpečné, pro repro?!Doufám, že jsem se vyjádřil srozumitelně,děkuji za případné odpovědi
a rady.Zdravím, s HI FI na věčné časy, a nikdy jinak!!!
tujatuja
Příspěvky: 459
Registrován: 17 srp 2011 23:40

Re: Přehrávání SACD

Příspěvek od tujatuja »

Ještě jsem neměl v ruce disk SACD, který by neměl stereo stopu v SACD kvalitě.

To slyším poprvé, že by přehrávače Luxman měly mít na výstupu XLR přehozené fáze.

Pravdou je, že zesilovače Luxman mají vzadu přepínače fáze pro vstupy XLR.
Uživatelský avatar
noaid
Příspěvky: 305
Registrován: 27 pro 2010 12:38
Bydliště: Ostrava

Re: Přehrávání SACD

Příspěvek od noaid »

kolda píše:Mám dotaz: Je možné přehrávat SACD disk s CD a SACD multichanel(5.1) vrstvami , na pouze stereo SACD přehrávači, který z 5.1 nenamíchá stereo? Např Luxman.
Praktickou osobní zkušenost nemám, ale obávám se, že ne. Podle mne stereo SACD přehrávače nedownmixují mch do 2ch, přesněji mch vůbec nečtou, neumí to. Pokud tam nebude 2ch vrstva, nebude přehrávat. Alespoň tak se zde před časem vyjádřili ti, kteří to zkoušeli na svých přehrávačích.
tujatuja píše:Ještě jsem neměl v ruce disk SACD, který by neměl stereo stopu v SACD kvalitě.
Já několik takových mám, a víc lidí tady. Jedno z nich je dokonce české. A je to po kvalitativní stránce úžasná mch nahrávka z kostela s jedním z nejkrásnějších bookletů co mám. Kdysi vyšla i na CD u ECM.
Zábava je pokračování nudy jinými prostředky.
Hopp
Příspěvky: 37
Registrován: 26 črc 2012 13:42

Re: Přehrávání SACD

Příspěvek od Hopp »

noaid píše:Já několik takových mám, a víc lidí tady. Jedno z nich je dokonce české. A je to po kvalitativní stránce úžasná mch nahrávka z kostela s jedním z nejkrásnějších bookletů co mám. Kdysi vyšla i na CD u ECM.
Zrejme myslis Godarovu "Mater". Vlastnim toto hybridne SACD nemajuce stereo stopu. Pocuvam CD vrstvu, zvukovo je vyborna.
Uživatelský avatar
Mark Levinson
Administrátor
Příspěvky: 4230
Registrován: 23 pro 2010 12:00
Bydliště: Ostrava

Re: Přehrávání SACD

Příspěvek od Mark Levinson »

Tohle mne zajímalo, tak jsem prohlídnul sbírku co mám doma. Všechny SACD placky jsou hybrid, tedy Stereo CD/SACD, většina z nich obsahuje i multi chanel SACD stopu, ale některá jsou pouze stereo. Bohužel nemám ani jedno SACD kde by byla jen Multi channel stopa, vždy je tam i stereo. Můj player ML No.512 je ortodoxní Stereo mašina a při přepínání mezi vrstvami CD/SACD zobrazuje na displeji "SACD 2 channel" nebo "SACD Multi channel" (pokud na disku je) a je schopen to i přehrávat. Jediný rozdíl ve zvuku SACD je že stopa multi channel je nepatrně tišší než stopa stereo jinak je zvukově naprosto shodná se stereo stopou.
Mark Levinson
kolda
Příspěvky: 26
Registrován: 28 led 2013 18:15

Re: Přehrávání SACD

Příspěvek od kolda »

Dík za všechny odpovědi co se přehrávání SACD týká, a co přehozené fáze na výstupech XLR u přehrávačů Luxman,nemoh jsem ten test najít,ani nevím jestli to byl test zesilovače ,nebo přehrávače.Mám obavy, aby si rozuměl s předzes.Vincent SA 94.
kolda
Příspěvky: 26
Registrován: 28 led 2013 18:15

Re: Přehrávání SACD

Příspěvek od kolda »

Můj player ML No.512 je ortodoxní Stereo mašina a při přepínání mezi vrstvami CD/SACD zobrazuje na displeji "SACD 2 channel" nebo "SACD Multi channel" (pokud na disku je) a je schopen to i přehrávat. Jediný rozdíl ve zvuku SACD je že stopa multi channel je nepatrně tišší než stopa stereo jinak je zvukově naprosto shodná se stereo stopou.

Tak tomu moc nerozumím :crazy:
Ortodoxní STEREO mašina ,a přehrává multi channel?Jaký je pak rozdíl,mezi pouze stereo přehrávačem SACD a multi SACD přehrávačem? Noaid píše,že pouze stereo SACD přehrávače stopu Multi channel vůbec číst neumí,což mně připadá logické.
Uživatelský avatar
noaid
Příspěvky: 305
Registrován: 27 pro 2010 12:38
Bydliště: Ostrava

Re: Přehrávání SACD

Příspěvek od noaid »

Patrně nepřehráva mch ale jen stopy LF a RF (jen 2 z 6ti). Určitě nedownmixuje. To, že to "zní stejně" je jen náhoda. A jiné přehrávače opravdu tu mch stopu nevidí vůbec.
Zábava je pokračování nudy jinými prostředky.
Uživatelský avatar
Dieter Burmester
Příspěvky: 3299
Registrován: 16 říj 2012 13:19

Re: Přehrávání SACD

Příspěvek od Dieter Burmester »

tujatuja píše:To slyším poprvé, že by přehrávače Luxman měly mít na výstupu XLR přehozené fáze.
Standardem je Pin2=hot (většina evropských značek). Jenže máme tři piny, tak to samozřejmě musí mít někteří nenechavci opačně :roll: Luxman (obecně Japonci), americké značky a Burmester mají Pin3=hot. Luxman integráče mají u XLR vstupu přepínátko fáze, ale CD mašiny ne a to může být někdy problém.
Dieter Burmester
kolda
Příspěvky: 26
Registrován: 28 led 2013 18:15

Re: Přehrávání SACD

Příspěvek od kolda »

Dieter Burmester píše:
tujatuja píše:To slyším poprvé, že by přehrávače Luxman měly mít na výstupu XLR přehozené fáze.
Standardem je Pin2=hot (většina evropských značek). Jenže máme tři piny, tak to samozřejmě musí mít někteří nenechavci opačně :roll: Luxman (obecně Japonci), americké značky a Burmester mají Pin3=hot. Luxman integráče mají u XLR vstupu přepínátko fáze, ale CD mašiny ne a to může být někdy problém.

Co tedy s tím?SACD přehrávač Luxman a předzes. Vincent vůbec ksobě nepůjde, při propojení XLR? A co přehození kabelů na bednách? Bylo to v testu jako jedno řešení,mně
se toto řešení moc nezamlouvá.
Uživatelský avatar
Dieter Burmester
Příspěvky: 3299
Registrován: 16 říj 2012 13:19

Re: Přehrávání SACD

Příspěvek od Dieter Burmester »

Prehodit kabely na bednach lze, ale zalezi na konstrukci zesilovace - ne vzdy dojde timto zpusobem k naprave. Jinak je resenim to prehodit v xlr kabelu/vyrobit xlr kabel novy/nechat si to takto vyrobit na zakazku u vyrobce kabelu. Bezproblemovym resenim (a nejvice estetickym) jsou pak komponenty stejne znacky, ale to vime davno vsichni.
Dieter Burmester
kolda
Příspěvky: 26
Registrován: 28 led 2013 18:15

Re: Přehrávání SACD

Příspěvek od kolda »

Dieter Burmester píše:Prehodit kabely na bednach lze, ale zalezi na konstrukci zesilovace - ne vzdy dojde timto zpusobem k naprave. Jinak je resenim to prehodit v xlr kabelu/vyrobit xlr kabel novy/nechat si to takto vyrobit na zakazku u vyrobce kabelu. Bezproblemovym resenim (a nejvice estetickym) jsou pak komponenty stejne znacky, ale to vime davno vsichni.

To bohužel u mě nehrozí,poněvač jem Vincenta koupil cca před dvěma léty za 17O OOO,- i s kabely,a nemůžu si dovolit koupit Luxmana zes. i přehrávač ~x( !
Děkuji za odpovědi.
Uživatelský avatar
Mark Levinson
Administrátor
Příspěvky: 4230
Registrován: 23 pro 2010 12:00
Bydliště: Ostrava

Re: Přehrávání SACD

Příspěvek od Mark Levinson »

kolda píše:Můj player ML No.512 je ortodoxní Stereo mašina a při přepínání mezi vrstvami CD/SACD zobrazuje na displeji "SACD 2 channel" nebo "SACD Multi channel" (pokud na disku je) a je schopen to i přehrávat. Jediný rozdíl ve zvuku SACD je že stopa multi channel je nepatrně tišší než stopa stereo jinak je zvukově naprosto shodná se stereo stopou.

Tak tomu moc nerozumím :crazy:
Ortodoxní STEREO mašina ,a přehrává multi channel?Jaký je pak rozdíl,mezi pouze stereo přehrávačem SACD a multi SACD přehrávačem? Noaid píše,že pouze stereo SACD přehrávače stopu Multi channel vůbec číst neumí,což mně připadá logické.
Chci tím říct, že ML No.512 umí Multi channel stopu číst, ale nevím jak je to u jiných stereo SACD playerů (možná nám tady napíšou i jiní vlastníci SACD playerů). Samozřejmě hraje vždy jen stereo a to ať čte SACD Stereo nebo SACD Multi channel stopu. Jestli je to logické nevím, jen konstatuji fakt. Pravděpodobně je to proto, aby se mohly přehrávat i SACD placky, které jsou jen a pouze Multi channel.
Mark Levinson
Uživatelský avatar
Dieter Burmester
Příspěvky: 3299
Registrován: 16 říj 2012 13:19

Re: Přehrávání SACD

Příspěvek od Dieter Burmester »

kolda píše:
Dieter Burmester píše:To bohužel u mě nehrozí,poněvač jem Vincenta koupil cca před dvěma léty za 17O OOO,- i s kabely,a nemůžu si dovolit koupit Luxmana zes. i přehrávač
Tak prepajet xlr kabel. Nebo pripojit pres rca - kdyz jsem s tim delal pokusy, tak na metrovem interconnectu se vyhoda symetrie nijak neprojevila.
Dieter Burmester
BVaudio

Re: Přehrávání SACD

Příspěvek od BVaudio »

Prehodit kabely na bednach lze, ale zalezi na konstrukci zesilovace - ne vzdy dojde timto zpusobem k naprave.
Prehodením káblov (polarity) na boxoch (alebo na reprovýstupe zosilňovača) sa otočí polarita signálu, takže sa vždy týmto kompenzuje otočená polarita na XLR vstupe na zosilňovači. Je úplne jedno, kde v ceste signálu sa to urobí. Ale pochybujem, že to (inverziu signálu v obodvoch kanáloch) bude niekto uchom poznať...
tujatuja
Příspěvky: 459
Registrován: 17 srp 2011 23:40

Re: Přehrávání SACD

Příspěvek od tujatuja »

Dieter Burmester píše:
tujatuja píše:To slyším poprvé, že by přehrávače Luxman měly mít na výstupu XLR přehozené fáze.
Standardem je Pin2=hot (většina evropských značek). Jenže máme tři piny, tak to samozřejmě musí mít někteří nenechavci opačně :roll: Luxman (obecně Japonci), americké značky a Burmester mají Pin3=hot. Luxman integráče mají u XLR vstupu přepínátko fáze, ale CD mašiny ne a to může být někdy problém.
Díky za rozšíření mého hifi obzoru - jako majitel obvykle japonských přístrojů jsem se domníval, že pin 3 = hot je všeobecným standartem a zároveň se podivoval, proč mají na zesilovačích přepínače fáze #-o

Bohužel, nepatřím mezi zlatouché hifisty, takže asi ani nemám šanci slyšet zvukový rozdíl při přehozené fázi. Nicméně by mě zajímalo, zda někdo tento rozdíl slyší?

Výrobci hifi techniky vždy najdou způsob, jak konzumentovi zpestřit život :clap:
Uživatelský avatar
Dieter Burmester
Příspěvky: 3299
Registrován: 16 říj 2012 13:19

Re: Přehrávání SACD

Příspěvek od Dieter Burmester »

Zrovna si s tim prepinatkem hraju a rozdil neslysim :-ss :D
Dieter Burmester
Uživatelský avatar
noaid
Příspěvky: 305
Registrován: 27 pro 2010 12:38
Bydliště: Ostrava

Re: Přehrávání SACD

Příspěvek od noaid »

Panove, opravdu neslysite, kdyz do repraku jde signal v opacne fazi? Do obou zaroven samozrejme.
U mne je to rozdil jak prase, a nejen u mne. Mnohem vetsi nez vymena jakehokoliv komponentu. Naprosto jiny charakter zvuku, zdeformovany prostor, atd.

Neco bude asi nekde spatne. U mne nebo u vas. Ale jestlize rozdil slysim, tak u mne nejspise ne.
Zábava je pokračování nudy jinými prostředky.
Uživatelský avatar
Dieter Burmester
Příspěvky: 3299
Registrován: 16 říj 2012 13:19

Re: Přehrávání SACD

Příspěvek od Dieter Burmester »

Slysim rozdil, kdyz prehodim fazi na bednach. Prehozenou fazi interconnectu neslysim. Nerikam, ze mam usi v poradku :lol:
Dieter Burmester
BVaudio

Re: Přehrávání SACD

Příspěvek od BVaudio »

Slysim rozdil, kdyz prehodim fazi na bednach. Prehozenou fazi interconnectu neslysim.
V obidvoch prípadoch sa vo výsledku otočí úplne rovnako výsledná akustická fáza, a to je to, čo môžeme počuť. Ak je jedno počuť, a druhé nie, tak je "niekde" chyba, je to úplne identická zmena.
Prepnutie je rýchle a je okamžité zrovnanie.. Manipulácia s reprokáblom chvíľu trvá, a človek sa "narobí", tak to predsa musí byť počuť :smile: ..A navyše sluchová pamäť je veľmi krátkodobá.
Odpovědět