Sarý dobrý Energit

Doporučte ostatním členům nahrávky, které se vám líbí.
Odpovědět
Zdeny
Příspěvky: 472
Registrován: 29 pro 2010 07:53

Sarý dobrý Energit

Příspěvek od Zdeny »

Pro řadu mladších možná neznámá kapela, ale ve skutečnosti velice významný pilíř naší jazz-rockové scény v polovině 70. let. Kapela založena Lubošem Andrštem přináší mimořádně technicky náročnou fúzi jazzu a rocku a na nedávno vydaném dvojalbu (CD1 - Energit, CD2 - Piknik) nám představuje šťavnatou muziku doplněnou o řadu bonusových skladeb buď v live verzích a nebo vůbec dosud nevydanou ze soukromého archivu Luboše Andršta.

Jakožto souputník v kapele Jazz Q vnesl Luboš Andrště i do své formace poměrně hodně podobné motivy, které se objevily i na albu Jazz Q - Pozorovatelna.

Obě desky jsou naplněny jak rozsáhlými kmpozicemi, kde mají prosotor všichni hráči (mj. Milan Svoboda - klávesy, Rudolf Ticháček - sax, anglický zpěv Ivan Khunt, a jazzová dechová sekce, např. na trubku Michal Gera), ale i kratšími skladbami. Mezi bonusovými skladbami se objevily "staré kusy" Freedom, Mexico a Blue Dance, kde hostuje i Vladimír Mišík.

2CD je zvuově velmi slušně udělané, bonusové tracky na 2. desce Piknik jsou mono a kvalita odpovídá tehdejším možnostem záznamu na kotoučový stroj Sony řady TC v klubu ČVUT v roce 1978.

Jako okno do starých dob hlubokého bolševika jde o dílo, které by měl vlastnit ten, kdo si rád na tuto hudební dobu zavzpomíná a má rád skvělou kytaru Luboše ANdršta.
Za slušnou cenu kolem 300Kč lze dostat 2CD s výbornou hudbou a perfektně zpracovaným bookletem.

:thumbup: :thumbup: :thumbup:
Sestava: Lindemann 820S,Teac Esoteric 50,Bryston BP25,Bryston 14B-SST, Sanyo TP1000, Trichord Diablo, repro projekt Stealth (bas Eton 12´´, středy, výšky Accuton keramika)

Povoz: Subaru Outback 2,5i CVT 129kW 2021, Honda Civic 1,8i
bohus
Příspěvky: 133
Registrován: 12 led 2011 21:51

Re: Sarý dobrý Energit

Příspěvek od bohus »

Táááák, to je tip
a hned si všechny 3 (tzn. i s Pozorovatelnou) sjedu na LP.
To bude žůžo. :mrgreen:
Peer
Příspěvky: 1125
Registrován: 23 pro 2010 20:31
Bydliště: Olomouc

Re: Sarý dobrý Energit

Příspěvek od Peer »

Zdeny, to je výborný tip.
Po tom se musím také podívat!
To mě zajímá.
Uživatelský avatar
fox
Příspěvky: 1695
Registrován: 27 pro 2010 09:07
Bydliště: Opava

Re: Sarý dobrý Energit

Příspěvek od fox »

Energit jsem taky v mládí poslouchal. Musím prohledat bazary, jestli na něco narazím. Bohužel, moje staré LP se někde ztratily.
Michell Gyrodec/Orbe, SME V, Lyra Delos, RCM+step up trafo MgBeran, Esoteric DV60, Lumin U2 Mini+DAC Gustard X26 Pro, Audia Flight Strumento no4 mk II+Audia Flight FLS1,Tannoy Turnberry GR+ST100, Niagara 5000+1200, hrom, hurikán, drak a pták Ohnivák.
Uživatelský avatar
noaid
Příspěvky: 305
Registrován: 27 pro 2010 12:38
Bydliště: Ostrava

Re: Sarý dobrý Energit

Příspěvek od noaid »

Energit jsem měl moc rád. Pamatuji si koncert v ostravském kině Vítek (asi 1974), já tam běhal kolem pódia s foťákem tak zuřivě, až jsem zvukařovi prokopnul prodlužku a bylo ticho...než zvukař zjistil, proč není šťáva :lol:
A Pozorovatelna je pro mne česká jazzová špička.
Zábava je pokračování nudy jinými prostředky.
Zdeny
Příspěvky: 472
Registrován: 29 pro 2010 07:53

Re: Sarý dobrý Energit

Příspěvek od Zdeny »

Netřeba hledat po bazarech! Je na pultech - 2CD! Jinak i Pozorovatelna/Jazz Q vyšla v rámci kompletí dioskografie v 7mi packu nkdy před loni
Sestava: Lindemann 820S,Teac Esoteric 50,Bryston BP25,Bryston 14B-SST, Sanyo TP1000, Trichord Diablo, repro projekt Stealth (bas Eton 12´´, středy, výšky Accuton keramika)

Povoz: Subaru Outback 2,5i CVT 129kW 2021, Honda Civic 1,8i
Odpovědět