Sub nebo větší bedny

Potřebujete poradit? Hifi rady všeho druhu.
tujatuja
Příspěvky: 459
Registrován: 17 srp 2011 23:40

Re: Sub nebo vezší bedny

Příspěvek od tujatuja »

Zpět k tématu:

Před rozhodnutím o nákupu jiných beden příp. subwooferu doporučuji experimentovat s přibližováním stávajících beden k přední stěně. Pokud jsi kromě nedostatku basů s bednami spokojen, rozhodně stojí za to prozkoumat jejich zvukový potenciál nalezením optimálního umístění. Nákupem nových beden si zaděláváš možná na jiné problémy, o kterých dosud ani nevíš.

Pochopitelně, pokud tě posedla audiofilská neuróza, tak si ty nové bedny koupíš tak jako tak........
bertram

Re: Sub nebo vezší bedny

Příspěvek od bertram »

S princípu konštrukcie nedokáže dvojpásmmová regálová reprosústava zahrať to , čo trojpásmová.Tak isto je to s priestorom. Malý a velký
priestor.Čo je malý priestor a čo je už velký priestor. Tabulkovo asi ťažko. Každý priestor je nejako zariadený a usporiadaný. Niekde je vela
nábytku a predmetov , niekde menej a niekde úplne nič , aj keď môže byť miestnosť akusticky upravená. Miestnosť 150 m3 prázdna je velká,
ale s nábytkom a vecami v néj môže mať 80 m3 volného priestoru. Je ešte stále velká? Už asi nie a môže byť aj problémová.Dvojpásmo dokáže
zahrať krásne detail , výšky a stredy , spodky môžu byť dobré , ale nie výborné. Trojpásmo vie podať v dobre akustickéj miesnosti velmi pekne
aj spodky . Spodné pásmo dáva nahrávke velkosť a priestor. Ak sa niekto naozaj venuje umiestneniu repro v priestore , zistí , že lepšie to už
v danom priestore nebude a repro umiestni tam , kde mu to najlepšie hralo a kde to ešte rodina a hlavne manželka ešte toleruje. Buď ja , alebo
bedne. :lol:
Potom môže nastúpiť náš malý prieteľ subwoofer, ktorý ak aj dobre vyzerá a nezavadzá , ale hlavne , nekazí vzhlad obyváku , dokáže spodnému
pásmu hodne pomôcť. A môžeme sa hrať zo zvukom , bez toho aby sme hýbali repro a nábytkom , poprípade žlčou našich manželiek :lol:

Ovšem výnimkou sú šťastlivci , ktorý aj v dospelosti majú svoju detskú izbu :thumbup:
PavelN
Příspěvky: 71
Registrován: 26 zář 2012 20:14

Re: Sub nebo vezší bedny

Příspěvek od PavelN »

Bertram má pravdu. Hlavně s tím zavázením velkých repro v místnosti. Na druhou stranu zakopávat někde o subwoofer není praktické. Leda ho mít na kolečkách a před poslechem jej vytáhnout a umístit do prostoru.

Já být Pinotem, tak si půjčím od nějakého kamaráda subwoofer, třeba i obyčejný (z nějakého PC setu) a zkusím to doma sladit s repro. Pokud to bude dobré, tak bych koupil subwoofer kolem 15 tis Kč třeba i second hand něčeho z vyšší ligy.
Podlahové třípásmo by mohlo poukázat na akustické nedostatky místnosti a také prodej V3M a koupě vyšších modelů Aurum Cantus (V6F, Volla) je v nových cenách potřeba doplatit cca 40 tis. Kč. To je z mého pohledu dost.
Navíc Pinotův zesík neznám, ale pokud jsem s SV 234 nabyl dojmu, že V3M dostaly partnera, který je umí ukočírovat, tak 50 W T.A.C. se mi zdá docela málo.
V nákupu podlahovek vidím u Pinota začarovaný kruh.

Nechť se vyjádří Pinot.
SUPRA LoRad 2.5 Silver Anniversary, Kabelguru Lapp, Pro-ject napájecí lišta, PC, DAC Chord MOJO, Vincent SV 234, Kabelguru Venom bi-wire, Aurum Cantus V3M, Pro-ject Experience, Sumiko Blue Point 2, Firestone Audio Korora.
Fous
Příspěvky: 120
Registrován: 29 pro 2010 08:09

Re: Sub nebo vezší bedny

Příspěvek od Fous »

Ahoj, pokud mohu lehce přispět do debaty : tak za mne je sub dobré řešení jak k regálům tak stojanovkám. Sám to mám vyzkoušené v obou variantách a jsem spokojen. Samozřejmě má to svá pro i proti. Pokud není možnost alespoň nějakého měření, je sladění subu a beden poměrně problematická záležitost. Variantu levného subu rovnou zavrhuji, několik jsem jich měl doma na zkoušku a v podstatě vše do 15-20 tisíc nehraje rovně v pásmu od 30-40 Hz do 100Hz, ale mají úzký hrb(peak) na určité frekvenci, většinou je to 50 nebo 70-80Hz. Takže pokud zrovna tam nemají hlavní repro propad , tak se nám zvuk krásně rozbučí. Uchem pouze zjistíte , že to je nanic , ale nevíte proč. Takže pokud chcete něco zjistit, je třeba průběh subu i beden vidět tj. být schopen ho změřit a podle toho reagovat a pochodovat se subem po místosti. Nebo druhá varianta, koupit sub s možností nastavení, jako třeba Velodyne a pak si s tím pohrát. Samozřejmě není to zadarmo. Výhoda samostatného subu je v tom , že je možné s ním pohybovat po místnosti a hledat ideální místo, narozdíl od hlavních beden, kde bohužel většinou takovou svobodu nemáme. Zdravím Fous
PavelN
Příspěvky: 71
Registrován: 26 zář 2012 20:14

Re: Sub nebo vezší bedny

Příspěvek od PavelN »

Fous: Jaký sub používáš? Velodyne je docela pálka :crazy:
SUPRA LoRad 2.5 Silver Anniversary, Kabelguru Lapp, Pro-ject napájecí lišta, PC, DAC Chord MOJO, Vincent SV 234, Kabelguru Venom bi-wire, Aurum Cantus V3M, Pro-ject Experience, Sumiko Blue Point 2, Firestone Audio Korora.
Fous
Příspěvky: 120
Registrován: 29 pro 2010 08:09

Re: Sub nebo vezší bedny

Příspěvek od Fous »

DD-18, ale i DD-10 umí vše co ten velký, jen nejde tak hluboko , ale 15Hz netřeba :D
Fous
Příspěvky: 120
Registrován: 29 pro 2010 08:09

Re: Sub nebo vezší bedny

Příspěvek od Fous »

Případně je tady možnost koupit Velodyne SMS-1, což je vlastně elektronika a měření z řady DD, dá se koupit už za 400euro i s mikrofonem a tohle funguje se sub všech značek. :thumbup:
pinot
Příspěvky: 56
Registrován: 08 led 2012 21:08
Bydliště: Česká Lípa

Re: Sub nebo vezší bedny

Příspěvek od pinot »

Pokud bych dal přednost subu, tak velodyne SPL 1000 Ultra. Jinak kontrola repro není jen o výkonu zesilovače.
Vincent CD-S5, TAC K-35, Aurum Cantus V3M, RCA kabel Cardas Golden Presence, Vincent Power Premium, VDH Mains, reprokabel DH Labs Q10 Signature, Hifi-Tuning Supreme 3
PavelN
Příspěvky: 71
Registrován: 26 zář 2012 20:14

Re: Sub nebo vezší bedny

Příspěvek od PavelN »

http://www.highend.cz/productpages/velo ... ultra.html

http://www.whathifi.com/review/velodyne-spl-1000-ultra

Obrázek
Obrázek

Máš pravdu - kontrola repro není tolik o výkonu. Po mých zkušenostech věřím lampovým zesilovačům už jen od firem Audiomat nebo Audio Research.

Je fakt, že tvůj zesík nemohu posoudit,neb jsem jej nikdy neslyšel. Podle mého gusta patří lampy do předzesilovače a do výkonové části bych zvolil tranzistory.
Každému se však líbí něco jiného a to je dobře. Tak to má být ;)
To už jsem ale OFF Topic.
SUPRA LoRad 2.5 Silver Anniversary, Kabelguru Lapp, Pro-ject napájecí lišta, PC, DAC Chord MOJO, Vincent SV 234, Kabelguru Venom bi-wire, Aurum Cantus V3M, Pro-ject Experience, Sumiko Blue Point 2, Firestone Audio Korora.
Uživatelský avatar
Zalán Schuster
Příspěvky: 245
Registrován: 11 říj 2011 23:00
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Sub nebo vezší bedny

Příspěvek od Zalán Schuster »

Aby bolo jasne od kolko Hertzov pocuje ludske ucho, podla literatury zhruba od 15Hz. Zalezi od cloveka. Podla vyskumov (2004) pisu ze od 10Hz clovek zacina vnimat zvuk. Zvuk citi celym telom. Treba vsak na to adekvatnu hlasitost (vykon).
Najnizsia frekvencia, ktora sa da pocut od mojho Subwoofera je 15Hz. Podla merania ma prepad na tuto frekvenciu -10dB. (od 18Hz zacina padat) Tuto frekvenciu 15Hz pocujem v pohode a dokazem 0,5 Hz rozdiely medzi 15 Hz a 15,5 Hz rozoznat. Testovaci signal bola sinusovka.

Ohladne pocutelnosti nizkych frekvencii si mozete citat aj na http://acoustics.aau.dk/~cp/lf/PHD-thesis_final.pdf

"The hearing threshold and equal-loudness-level contours are standardized down to 20 Hz and earlier it was believed that humans could not hear frequencies below 20 Hz - hence the term infrasound was introduced. Today we know that infrasound is audible at sufficient high levels and at even higher levels it can be felt by other parts of the body"

"As a surprise to most people (even to many acousticians), the threshold curve continues below 20 and even 16 Hz, and - as it will be seen in the following sections - humans can perceive sound at least down to a few Hertz. This applies to all humans with a normal hearing organ, and not just to a few persons.
Since the threshold curve goes up for decreasing frequency, it reaches quite high sound pressure levels at the lowest frequencies. Even when rather high sound pressure levels are needed to cause a perception, there are many sources in our everyday environment that do produce audible sound in this frequency range. Engines, compressors, ventilation systems, traffic and musical instruments are examples of man-made sources, but also natural sources exist like thunder, ocean waves and earthquakes. Driving a car at highway-speed with an open window is a situation, where many people expose themselves to perceivable levels of 10-20 Hz sound."

Neviem kolky hrate na bassgitaru a je pravda ze som hral len na husle, ale najnizsia struna na basovej gitare je ladena na 17,32 Hz Low C#0 napriklad od Jauqo III-X.
najnizsie frekvencie v nastrojoch: http://www.contrabass.com/pages/frequency.html

Okrem toho ako uz pisal bh69 nastroje obsahuju aj subharmonicke frekvencie nie len tu hlavnu frekvenciu ako napriklad cisty sinus. Na basgitare 30,87 Hz (tón B0) subharmonicka frekvencia je 15,435 Hz
Na ukazku zobrazujem zvukove spectrum od Fender Precision bass guitar E struna 41,2Hz. Prvu spicku ma 20,6 Hz. Spektrum zacina od 10Hz.

Ma vyznam si zaobstarat reproduktory ktore vydaju hlboke tony ak hudba obsahuje nizke tony.

Svet je ovela pestrejsi a zaujimavejsi ako by clovek myslel. Stale je co objavit.

Prajem všetkým Veselé Vianoce a šťastný nový rok 2013.

Zalan
Fender Precision bass guitar E string 41,2Hz.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
ZS Acoustics
GIK Acoustics pre Česko a Slovensko
Mierová 85
821 05 Bratislava
tel.: +421 905 616 440
zalansch@hotmail.com
http://www.zs-acoustics.com
http://www.gikacoustics.co.uk
http://www.facebook.com/ZalanSchusterAcoustics
Uživatelský avatar
boxer
Příspěvky: 439
Registrován: 16 pro 2011 15:52

Re: Sub nebo vezší bedny

Příspěvek od boxer »

Stale je co objavit.

v pohode a dokazem 0,5 Hz rozdiely medzi 15 Hz a 15,5 Hz rozoznat.

Už se stalo. ^:)^
Uživatelský avatar
lubin
Příspěvky: 715
Registrován: 26 pro 2010 19:54

Re: Sub nebo vezší bedny

Příspěvek od lubin »

Pod Bertrama a Zalana bych se mohl podepsat.
Fous!! :thumbup:

V hudbě je tolik informací pod 35Hz až je to zarážející. Atmosféru sálu nebo živáku, nebo i mnoha studiových nahrávek velmi výrazně ovlivňují ty nejnižší kmitočty (opravdu v mnoha nahrávkou jsou) a pokud je umíme zrealizovat v poslechové místnosti patřičně nezkresleně a s minimálním poklesem od ideální chárky, dostane se nám mnohem realističtější dojem prostoru. Jednoduše tak třeba nahrávky z kostela začnou úplně "žít" a "dýchat", taktéž klasika ze sálů...těm co doma "netlačí" od 20Hz bez poklesu, nemůže dát klasika ten pravý dojem. Všechno ale platí v případě pevných konturovaných basů, tzn. perfektním a bezešvým napojením subu na hlavní bedny. Bohužel to umí jen Ti nejlepší.
Omlouvám se všem technicky založeným za "emotivnější" popis něčeho, co jde jistě i krásně měřit :D
Hudba je ticho mezi notami...hraje mě to k pláči, ale i tak mám často husí kůži :lol:
PJ Classic,Vincent phono,Vincent SAT8,PS Audio BHK 300, Holo May DAC,Magnepan 3.7i,DIY filtrace,Nordost Frey,N.A. Zephyr....
Tubes: Philips,GE,EH,JJ, Valvo...
bertram

Re: Sub nebo vezší bedny

Příspěvek od bertram »

Sudwoofer alebo väčšie bedne , mi pripadá taká istá vec , ako to , či sieťovú pračku a filtráciu , alebo nie . V prvom rade musíme vedieť čo hladáme a či máme doma podmienky na to,
aby to malo vôbec zmysel skúšať.
pinot
Příspěvky: 56
Registrován: 08 led 2012 21:08
Bydliště: Česká Lípa

Re: Sub nebo vezší bedny

Příspěvek od pinot »

Rozhodl jdem se pro sub.

Potřebuju skloubit co nejlepší kvalitu s nejmenšími rozměry.
Můžete doporučit něco vyzkoušeného ?
Vincent CD-S5, TAC K-35, Aurum Cantus V3M, RCA kabel Cardas Golden Presence, Vincent Power Premium, VDH Mains, reprokabel DH Labs Q10 Signature, Hifi-Tuning Supreme 3
bertram

Re: Sub nebo vezší bedny

Příspěvek od bertram »

Rozhodol si sa. Už si doma mal aspoň na skúšku nejaký sub? Ak si doma nemal žiadny , ani to na náhodu neskúšaj.Môžeš byť velmi
sklamaný.Zo subom je vela práce , kým sa zladí s hlavnými repro.Tak isto nie je subwoofer ako subwoofer. Ak nemá EQ a DSP a je
s basreflexom , ani to neskúšaj. Nezladíš to.Každý dobrý subwoofer má svoj rozmer a neni to žiadna škatulka.

Moc všeobecna požiadavka , a podla nej tam môžeš dať subwoofer aj od PC , je malíčký a vie aj hodne nadchnúť. ;)
marekg
Příspěvky: 38
Registrován: 13 kvě 2011 12:02

Re: Sub nebo vezší bedny

Příspěvek od marekg »

Suhlasim s podporovatelmi sub v stereo. Mal som rovnaku dilemu, stredne velka miesnost, nepravidelna, obyvacka - po miernych upravach mi viac akustickych uprav "neprejde". Osobne nemam rad privela basu, aj ked je super kontrolovany, pretoze ma po case unavuje. Tak som hladal riesenie, bud vymena repro alebo ine, ktorym jednak eliminujem priepast na nizkych frekvenciach v mojom posluchovom mieste a zaroven budem mat flexibilitu, napr. kedykolvek zvyraznit basove pasmo (podla nahravky).
Za mna doporucujem sub, ktory ma kvalitnu digi EQ, cim sa trosku ulahcuje problem s umiestnenim (u mna Velodyne SPL 1000 Ultra do miestnosti cca 40m2). Vysledok je pocutelnejsie nizsie frekvencie, kontrola a lepsia priestorova preklesenost, sub ma pozityvny vplyv aj na nizsie stredove pasmo. Celkove nastavenie, integracia s hlavnymi stlpmy je pomerne pracna ale zabavna, dolezita bude aj kabelaz a spravny vyber sposobu zapojenia subu (tu je viacero moznosti). Ak by som chcel podobny vysledok dosiahnut, musel by som ist od repro ovela vyssej kategorie, co by stalo nasobky ceny kvalitneho subu. Pokial nie su zdroje (alebo ochota ich minut) na nekompromise riesenie, ktore predstavuje komplet retazec a samostatnu posluchovku s dobrou akustikou, tak mi pride laborovanie tohto typu ako dobre riesenie na dosiahnutie "svojho" zvuku.

Mimochodom, doporucujem oslovit Zalana. Myslim, ze jeho vedomosti a ochota presvedcia. Skutocne stoji za to mat kvalitny meraci pristroj po ruke, cim sa vyhnete pri uvodnom nastavovani subjektivnemu pocitu alebo placebo. Nasledne si sub mozete doladovat podla potreby, zdravotneho stavu a nalady manzelky a susedov :crazy:
Zdeny
Příspěvky: 472
Registrován: 29 pro 2010 07:53

Re: Sub nebo vezší bedny

Příspěvek od Zdeny »

Moje zkušenost je taková, že jsem zatím nikde nepotkal takový SW, který bi mi v hudbě nevadil. Vždy jsem ho ladil tak, až jsem nakonec zjistil, že je vypnutý:-) A to hrálo pak všechno nejlépe.
Prostě vždy jsem ho "slyšel", vždy jsem ho byl schopen podvědomně lokalizovat a vždycky mě jakýkoliv SW s**l.
Sestava: Lindemann 820S,Teac Esoteric 50,Bryston BP25,Bryston 14B-SST, Sanyo TP1000, Trichord Diablo, repro projekt Stealth (bas Eton 12´´, středy, výšky Accuton keramika)

Povoz: Subaru Outback 2,5i CVT 129kW 2021, Honda Civic 1,8i
Uživatelský avatar
zappa
Příspěvky: 2203
Registrován: 23 pro 2010 21:52
Bydliště: Vratislav

Re: Sub nebo vezší bedny

Příspěvek od zappa »

ŠKODA,PRODAL JSEM můj Revel B15m,který měl všechno co potřebuješ,byl designově krásný a hrál opravdový bas(stejně jsem ho nepoužívala tak jsem ho prodal za babku,pouhých 26000 do Francie,tady neměl nikdo zájem kromě Pašula).Viděl jsem ho minulý týden na Audiomarktu.
Obrázek
Obrázek
http://hifi4me.biz/fr/Enceinte-Revel-B1 ... 585aHIFIfr
EP reprosoustavy + SE-833 MX Challenge + Lampizator Pacific + Pink Faun 2.16x/ultra + Sroll Purity Quntum system + 2x SoTM sNH-10G + Ediscreation LPS, AAI Maestozo LAN, Cryo Ref. Cora kabely od EP , Kraut Gold pro Aes/ebu
Uživatelský avatar
zappa
Příspěvky: 2203
Registrován: 23 pro 2010 21:52
Bydliště: Vratislav

Re: Sub nebo vezší bedny

Příspěvek od zappa »

Tady je ten inzerát http://www.audio-markt.de/_markt/item.p ... 977699416& Revel B 15 aktiv-Sub einer der besten
Subwoofer die jemals gebaut wurden
ca. 80 Betriebsstunden
1000 W sinus
50 kg 51 x 45 x 46 cm.
keine OVP nur Selbstabholer
EP reprosoustavy + SE-833 MX Challenge + Lampizator Pacific + Pink Faun 2.16x/ultra + Sroll Purity Quntum system + 2x SoTM sNH-10G + Ediscreation LPS, AAI Maestozo LAN, Cryo Ref. Cora kabely od EP , Kraut Gold pro Aes/ebu
vojta1
Příspěvky: 101
Registrován: 04 úno 2013 23:38

Re: Sub nebo větší bedny

Příspěvek od vojta1 »

Pavel Macura-Audio píše:To bude jen překlep. Nemělo to být ludské ucho, ale ludské brucho.
:thumbup: =)) =))

teď ještě zbývá zjistit, jaký hudební nástroj hraje 10 Hz =))
Odpovědět