Akustika místnosti

Šíření zvuku v polechové místnosti, zkušenosti, problémy a jejich řešení apod..
Odpovědět
bertram

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od bertram »

Ak to aj nie je o akustike miestnosti , určite je to o akustike. Podla mňa sú na to dva pohlady . Jeden , keď sa aparatúra
prispôsobuje miestnosti v ktoréj počúvame , to robí napríklad aj spomenutý Lyngdorf Perfect Room , tak isto aj každý lepší
AV reciever , alebo subwoofer. Používajú na to digitálne analizéry , ktoré podla nameraných hodnôt sa prispôsobia miestnosti.

Na druhéj strane je akustika miestnosti , ktorá sa neprispôsobuje ničomu , ale zväčša sa merá a ladí na konkrétne miesto
v posluchovke. Ale to je tá sterilita , ktorú ja nemám rád

Každe zlepšenie akustiky je prínosom , treba si len vybrať , čo komu vyhovuje a hlavne v dnešnéj dobe , kolko nás to bude stáť a
či to stojí za vynaložené prostriedky.
monte

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od monte »

Zvuk v 3D :lol:


Obrázek
bertram

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od bertram »

OK , len si zabudol dodať dobu dozvuku , jeden tón , tak dve , tri hodiny , občas sa niekedy aj zrýchli ak sa poslucháč zabudne
v priestore. :lol:
monte

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od monte »

bertram píše:OK , len si zabudol dodať dobu dozvuku , jeden tón , tak dve , tri hodiny , občas sa niekedy aj zrýchli ak sa poslucháč zabudne
v priestore. :lol:

:thumbup: :thumbup: :thumbup: :lol:
monte

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od monte »

Budu kupovat talentované vnučce něco od Marshalu a při hledání jsem narazil na zajímavou akustickou úpravu :thumbup: http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... UQ52DAfCFw

Vnučka už hraje na všechny struny a zároveň s basovou ji to hraje jako profíkovi. Dokonce si sama upravuje i vymýšlí různé tony :thumbup: .
monte

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od monte »

Dnes byl lepící den... nic neřeknu :thumbup: :lol: :clap:

Obrázek


Obrázek
Uživatelský avatar
fox
Příspěvky: 1695
Registrován: 27 pro 2010 09:07
Bydliště: Opava

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od fox »

Podobné obklady má dcera v koupelně. :smile:
Tak co, jak ti to hraje ?
Michell Gyrodec/Orbe, SME V, Lyra Delos, RCM+step up trafo MgBeran, Esoteric DV60, Lumin U2 Mini+DAC Gustard X26 Pro, Audia Flight Strumento no4 mk II+Audia Flight FLS1,Tannoy Turnberry GR+ST100, Niagara 5000+1200, hrom, hurikán, drak a pták Ohnivák.
monte

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od monte »

Zvuk budu testovat až v sobotu. Pincek na uhlíkové Wotany už nestačí. Už jen na vlastním hlase slyšíš změnu. Až bude na mne stará ječet, budu se jen smát nad jejím příjemným hlasem :lol: . Ještě mi na stranách po chyběl jeden panel až k liště. V lednu dám ještě na strop panel DC2.http://pphifi.cz/index.php?option=com_c ... &Itemid=95
monte

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od monte »

Obrázek


MultiFusor DC2
, asi šest, osm kousků
Pytell
Příspěvky: 833
Registrován: 02 led 2011 09:18
Bydliště: Praha

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od Pytell »

Krásná práce, :thumbup: určitě na strop MultiFusor DC2, nevěřil jsem , ale po nalepení mi po zapnutí sestavy spadla čelist.
aretax
Příspěvky: 3078
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od aretax »

Skús dať 2ks multifuzor medzi bedne, namiesto absorpčných panelov. Mne to veľmi vyčistilo zvuk a hlavne sa zväčšila hĺbka priestoru. Netvrdím, že u Teba to musí fungovať rovnako, ale za pokus to asi stojí. Ja ich lepím na obojstrannú lepiacu pásku a môžem ich kedykoľvek zameniť.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
monte

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od monte »

Aretax, mezi bednami je 260 cm rack, pořádně těžký. Dávat něco za, by bylo asi zbytečné. Se suchým zipem, dobrý nápad, ale pozdě. Přemýšlím, jestli zip vyzkoušet na stropě.

Jinou fotku zatím nemám, kousek je vidět

Obrázek
monte

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od monte »

fox píše:Podobné obklady má dcera v koupelně. :smile:
Tak co, jak ti to hraje ?
Je pěkná, myslím dcera :lol: v koupelně
aretax
Příspěvky: 3078
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od aretax »

Nemyslel som suchý zips - tam by bol problém s uchytením na stenu, aj na polystyrén. Mám namysli doslova obojstrannú lepiacu pásku. Kúpiš ju tam, kde sa predávajú kancelárske potreby. Má takú pevnosť v spoji, že sa ňou lepia na stenu zrkadlá. Navyše sa dá bez stopy odstrániť aj zo steny, aj z panelu. Panely môžeš rôzne prekladať až kým nenájdeš tú správnu polohu.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
bertram

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od bertram »

Aj Ti niekto navrhoval umiestnenie akustických panelov , alebo si postupoval podla seba.

S čoho si vychádzal ak si si to navrhol sám.
Uživatelský avatar
lubin
Příspěvky: 715
Registrován: 26 pro 2010 19:54

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od lubin »

aretax píše:Skús dať 2ks multifuzor medzi bedne, namiesto absorpčných panelov. Mne to veľmi vyčistilo zvuk a hlavne sa zväčšila hĺbka priestoru. Netvrdím, že u Teba to musí fungovať rovnako, ale za pokus to asi stojí. Ja ich lepím na obojstrannú lepiacu pásku a môžem ich kedykoľvek zameniť.
souhlasím, ten efekt je tam poměrně výrazný
Hudba je ticho mezi notami...hraje mě to k pláči, ale i tak mám často husí kůži :lol:
PJ Classic,Vincent phono,Vincent SAT8,PS Audio BHK 300, Holo May DAC,Magnepan 3.7i,DIY filtrace,Nordost Frey,N.A. Zephyr....
Tubes: Philips,GE,EH,JJ, Valvo...
monte

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od monte »

bertram píše:Aj Ti niekto navrhoval umiestnenie akustických panelov , alebo si postupoval podla seba.

S čoho si vychádzal ak si si to navrhol sám.

Hlavně jsem vycházel z mnoha fotek na netu, prospektu. Akorát nad televizi mi poradil p. Procházka. Jelikož nemám dva rohy, tak jsem upustil od basových pastí. Jen logicky byla snaha v rámci možností upravit obyvako-poslechovku :D . Ještě není vše, ale nepadá mi jen brada,ale hlavně uši. Před chvílí jsem se díval na scifi kanálu na Andromedu. Díky zvuku jsem se vůbec nemohl soustředit na film, jen jsem napínal ušiska jako netopýr na nové dříve neslyšitelné zvuky. A to mám propojenou TV, jen takovým Haf kabelem, na optiku až v sobotu.
monte

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od monte »

aretax píše:Nemyslel som suchý zips - tam by bol problém s uchytením na stenu, aj na polystyrén. Mám namysli doslova obojstrannú lepiacu pásku. Kúpiš ju tam, kde sa predávajú kancelárske potreby. Má takú pevnosť v spoji, že sa ňou lepia na stenu zrkadlá. Navyše sa dá bez stopy odstrániť aj zo steny, aj z panelu. Panely môžeš rôzne prekladať až kým nenájdeš tú správnu polohu.

OK, zkusím se někde zeptat, taky záleží jak je páska tlustá.
monte

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od monte »

Pytell píše:Krásná práce, :thumbup: určitě na strop MultiFusor DC2, nevěřil jsem , ale po nalepení mi po zapnutí sestavy spadla čelist.
Jak jich máš nalepené ? Napadlo mne změnit zažitý obdélník. Nalepit trojúhelník tři,dva,jeden, třicet cm od sebe. Logicky víc odrazu by mělo být blíž ke mne. Tak spíš začít jeden od beden, co myslíš ?
Uživatelský avatar
fox
Příspěvky: 1695
Registrován: 27 pro 2010 09:07
Bydliště: Opava

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od fox »

monte píše:Obrázek


MultiFusor DC2
, asi šest, osm kousků
A co na to architektonické cítění ? Copak hifisté nemají dobrý vkus ? V obyváku bych to nesnesl. Patří to spíše do studia.
Michell Gyrodec/Orbe, SME V, Lyra Delos, RCM+step up trafo MgBeran, Esoteric DV60, Lumin U2 Mini+DAC Gustard X26 Pro, Audia Flight Strumento no4 mk II+Audia Flight FLS1,Tannoy Turnberry GR+ST100, Niagara 5000+1200, hrom, hurikán, drak a pták Ohnivák.
Uživatelský avatar
Dieter Burmester
Příspěvky: 3299
Registrován: 16 říj 2012 13:19

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od Dieter Burmester »

Tohle jsou fajn panylky, akorat ta cena... :crazy:
Dieter Burmester
martinowsky
Příspěvky: 641
Registrován: 17 dub 2011 21:07
Bydliště: Ostrava

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od martinowsky »

Na tyhle panely jsem se díval už dávno. Moc se mi líbí a osahal jsem si je v Praze na výstavě. Ta cena je pro mě ale neakceptovatelná.
Každopádně to máš Monte naprosto nádherné. Je to přesně podle mého vkusu. Moc Ti gratuluju a závidím.
CA, MFA, DYNAUDIO,PROJECT,FURUTECH,SUPRA,REL.......OSTRAVAR,BERNARD,ROHAN a jiné, hlavně hodně dobrého, nežli málo špatného.
monte

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od monte »

Myslím, že investice se silně vyplatí. Dopoledne jsem měl jen hodinku čas, tak jsem zapnul filtr, lampu a chvilku si hrál. Zjistil jsem přemíru dynamiky na všech pásmech. Panely doslova zesilují zvuk v místnosti, dobře pětkrát. Musel jsem přepojit na triode jen 32W a zapojit na přední A třídu vstup, zapojení jako dva monobloky. Dříve hrála velmi čistě, ale menší dynamika. Tady jsem začal slyšet už něco in. Nakonec jsem si otevřel pandořinu skříňku :lol: a kdoví, kdy bude konec. Zítra budu pokračovat až odpoledne. Musím namačkat kilo česneku a naložit maso na Silvestrovské udění při svařáku z Frankovky :crazy: .
aretax
Příspěvky: 3078
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od aretax »

Je veľmi jednoduché si ich vyrobiť, dokonca aj v "panelákových" podmienkach. Kto nemá dielňu, stačí kúpiť v Baumaxe hranoly 50x50mm, pokosovou pílou ich narezať na rôzne dlhé hranoly, rez môže byť pod uhlom, obrúsiť, namoriť, nalepiť na preglejku, prípadne sololitovú dosku. Ďalšia povrchová úprava je na vlastnej fantázii (lakovanie, voskovanie, napúšťanie ľanovým olejom a pod.). Výsledná cena je zlomok pôvodnej ceny, dokonca zlomok ceny za také isté panely z polystyrénu. Keďže sú do difúzne panely, tak na druhu použitého dreva prakticky nezáleží, kľudne môže byť aj smrekové. Výroba je veľmi jednoduchá a hlavne rýchla. Výhoda je aj v tom, že základnú dosku si môžete vyrezať v akomkoľvek rozmere podľa potreby a na hmoždinky budete upevňovať iba jeden kus, namiesto viacerých panelov a rozmeroch 60x60 cm.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
Uživatelský avatar
fox
Příspěvky: 1695
Registrován: 27 pro 2010 09:07
Bydliště: Opava

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od fox »

Nezlob se. To raději budu ten čas věnovat jiné práci, nebo půjdu třeba na fušku. Za peníze, které vydělám, si koupim určitě víc panelů, než které vyrobím. Každý ať raději dělá to, co umí.
Michell Gyrodec/Orbe, SME V, Lyra Delos, RCM+step up trafo MgBeran, Esoteric DV60, Lumin U2 Mini+DAC Gustard X26 Pro, Audia Flight Strumento no4 mk II+Audia Flight FLS1,Tannoy Turnberry GR+ST100, Niagara 5000+1200, hrom, hurikán, drak a pták Ohnivák.
Uživatelský avatar
fox
Příspěvky: 1695
Registrován: 27 pro 2010 09:07
Bydliště: Opava

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od fox »

Monte. Taky se mi to líbí. Možná, že tímto způsobem budu též dolaďovat svoji poslechovku. :thumbup:
Hranoly se mi ale vůbec nelíbí. Cítil bych se pod tím jako v krápníkové jeskyni. Jako stalgmit. :lol:
Michell Gyrodec/Orbe, SME V, Lyra Delos, RCM+step up trafo MgBeran, Esoteric DV60, Lumin U2 Mini+DAC Gustard X26 Pro, Audia Flight Strumento no4 mk II+Audia Flight FLS1,Tannoy Turnberry GR+ST100, Niagara 5000+1200, hrom, hurikán, drak a pták Ohnivák.
bertram

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od bertram »

Chcelo by to k tomu , foxov akustický podhlad. Určite je krajší a estetickejší. Treba si na to nechať čas a porozmýšlať.

Aby si si monte nakoniec s toho nespravil bezdozvukovú komoru , nielen zvukom , ale aj vzhladom. Máš tam hodne
pohltivých panelov.Nenáhli sa , daj si čas .
monte

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od monte »

fox píše:Nezlob se. To raději budu ten čas věnovat jiné práci, nebo půjdu třeba na fušku. Za peníze, které vydělám, si koupim určitě víc panelů, než které vyrobím. Každý ať raději dělá to, co umí.
Nedovedu si představit, jak leští v paneláku hrubé ořezy. Leštička dřeva je high - tech :lol:

Poslouchám staré The Animals a jen uchcávám :thumbup: :thumbup: :thumbup: https://www.youtube.com/watch?feature=p ... W-CyE4DRJA
Uživatelský avatar
fox
Příspěvky: 1695
Registrován: 27 pro 2010 09:07
Bydliště: Opava

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od fox »

Bertame, dík za uznání. Zítra vyfotím hotový podhled. Dneska jsem ho vymaloval. Počkám jenom, až uschne. Zkoušel jsem tleskat, v prázdné místností není slyšet žádná ozvěna. No, snad to bude dobré. "Jezevčík" mi hraje k práci skoro highendově. :lol:
Michell Gyrodec/Orbe, SME V, Lyra Delos, RCM+step up trafo MgBeran, Esoteric DV60, Lumin U2 Mini+DAC Gustard X26 Pro, Audia Flight Strumento no4 mk II+Audia Flight FLS1,Tannoy Turnberry GR+ST100, Niagara 5000+1200, hrom, hurikán, drak a pták Ohnivák.
monte

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od monte »

Odraz nebo pohlcení, co myslíš, že má větší akustický účinek ??? Špekuloval jsem půl roku a vyhrálo pohlcení :D .
bertram

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od bertram »

Monte , u Teba vyhralo pohlcovanie , je to v poriadku , ale rozprával som sa asi pred rokom s jedným pánom , ktorý nakúpil
tieto isté paneli ako Ty , a po nainštalovaní to velmi pohlcovalo zvuk a bolo to horšie ako predtým.Hodne panelov muselo ísť
preč. Potreboval tam dostať dozvuk. Preto som pýsal , že máš čas , Ty toho tam máš hodne,nenarvy tam vela rôznych akustických
prvkov , aby si pomaly nepočul ani sám seba :lol: V klude to skúšaj a potom pridávaj , alebo uberaj.
drvoštěp
Příspěvky: 81
Registrován: 17 led 2012 14:43

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od drvoštěp »

Monte :thumbup: Jenom otázka pokud to není tajné ,kolik stála kompletní stěna(okolo televize) A další otázka proč máš z pohledu pravou zásuvku výše než ostatní? Samostatný přívod a odrušení od sítě?Děkuji za odpověď
drvoštěp
Příspěvky: 81
Registrován: 17 led 2012 14:43

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od drvoštěp »

A měřění akustiky proběhlo nebo samo domo? Jinak opravdu ^:)^
aretax
Příspěvky: 3078
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od aretax »

fox píše:Nezlob se. To raději budu ten čas věnovat jiné práci, nebo půjdu třeba na fušku. Za peníze, které vydělám, si koupim určitě víc panelů, než které vyrobím. Každý ať raději dělá to, co umí.
Vôbec sa "nezlobím", iba neviem, prečo si myslíš, že Ťa nútim niečo vyrábať. Moja rada bola všeobecná a záleží na každom jednotlivcovi, ako sa rozhodne. Nie každý má tak výnosné fušky, aby si mohol niečo podobné dovoliť z nich kúpiť. Máš pravdu, nech každý robí to, čo vie. Ale zabúdaš, že sú tu aj ľudia, ktorí majú aj iné hobby, okrem hifi a záleží im na tom, či za taký panel zaplatia 200 e, alebo vlastnou prácou 20 €. Navyše majú aj dobrý pocit z toho, že si niečo urobili sami.

Monte, v 21.storočí existujú vysávače a brúsky, ktoré sa k nim dajú pripojiť. Nie je to High Tech skôr Low Tech.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
martinowsky
Příspěvky: 641
Registrován: 17 dub 2011 21:07
Bydliště: Ostrava

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od martinowsky »

Mi se hlavně líbí ten molitan s překližkou. To dělat doma by byla luxusní dupačka. Je to fakt krásně vymyšlené a Monte to má nádherné.
CA, MFA, DYNAUDIO,PROJECT,FURUTECH,SUPRA,REL.......OSTRAVAR,BERNARD,ROHAN a jiné, hlavně hodně dobrého, nežli málo špatného.
Uživatelský avatar
Mark Levinson
Administrátor
Příspěvky: 4230
Registrován: 23 pro 2010 12:00
Bydliště: Ostrava

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od Mark Levinson »

monte píše:Myslím, že investice se silně vyplatí. Dopoledne jsem měl jen hodinku čas, tak jsem zapnul filtr, lampu a chvilku si hrál. Zjistil jsem přemíru dynamiky na všech pásmech. Panely doslova zesilují zvuk v místnosti, dobře pětkrát. Musel jsem přepojit na triode jen 32W a zapojit na přední A třídu vstup, zapojení jako dva monobloky. Dříve hrála velmi čistě, ale menší dynamika. Tady jsem začal slyšet už něco in. Nakonec jsem si otevřel pandořinu skříňku :lol: a kdoví, kdy bude konec. Zítra budu pokračovat až odpoledne. Musím namačkat kilo česneku a naložit maso na Silvestrovské udění při svařáku z Frankovky :crazy: .
Vlastíku,
gratuluji k tomuto tahu, myslím, že po zvukové (i estetické) stránce si hodně polepšíš. Kdo to nezkusil, tak nepochopí, ale akustika má nemalý podíl na celkovém podání zvuku v poslechovce. Jen škoda, že to nemáš ve svém vlákně, byl by to zajímavý průřez vývojem. Za mně rozhodně palec nahoru :thumbup:.
Mark Levinson
monte

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od monte »

Zas o kousek dál. I nová podlaha dělá své, pravá dýha, není hladká, ale jemně drsná. Staré parkety třicet let na mnoha místech odlepené mi vytvářely hrací podlahu. Ještě jeden panel je objednaný a za bednami bude až k liště. Typ 5,5 pracuje až do 500Hz, silnější 7,5 až do 200 Hz, aspoň píšou. Zavřít celou stěnu za bednami byl můj záměr od samého začátku. Je tam největší binec :D .

Obrázek

Takhle vypadá druhá stěna, akustika od přírody :lol: .

Obrázek
PavelN
Příspěvky: 71
Registrován: 26 zář 2012 20:14

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od PavelN »

Ahoj Monte,

jakožto kutil domácí ti chválím, jak jsi místnost pěkně upravil - podlaha, výmalba. Ty panely se mi také moc líbí. Celkově to vypadá luxusně.Věřím, že to i pěkně zní.

Užívej si to :clap:
SUPRA LoRad 2.5 Silver Anniversary, Kabelguru Lapp, Pro-ject napájecí lišta, PC, DAC Chord MOJO, Vincent SV 234, Kabelguru Venom bi-wire, Aurum Cantus V3M, Pro-ject Experience, Sumiko Blue Point 2, Firestone Audio Korora.
aretax
Příspěvky: 3078
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od aretax »

Máš to naozaj krásne. Iba sa chcem opýtať, či si neskúšal medzi repro vložiť nejaký difúzny panel (konkrétne nad TV). Mne sa to veľmi osvedčilo. Medzi 4 ks absorpčných som vložil 2 difúzne a zvuk sa mi veľmi spresnil. Ale to je u mňa. Za sebou to mám podobne ako Ty, ale namiesto CD tam mám knihy.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
Odpovědět