Akustika místnosti

Šíření zvuku v polechové místnosti, zkušenosti, problémy a jejich řešení apod..
Odpovědět
monte

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od monte »

Asi by muselo být vše dokonale promyšleno. Průměry vzduchotechniky aspoň 30 cm, motorové klapky, filtr, mřížky, zpětné odsání. Agregát někde ve sklepě, nejhorší by bylo vše dokonale utěsnit. Manželka by donesla čajíček a zvuk :thumbdown: :lol: . Určitě není potřeba tlaková komora jako pro potápěče a rozdíly tlaku by byly dost malé a žádné bolení hlavy při změnách, možná by poslechovka i léčila ? Dům je hrozný zvukovod a samotný zvuk je hrozná potvora. Nebo okna, ten kdo si nevyžádá plnění Argonem, tak má ve všem poloviční účinek, viz FOX na gramu 32C. Zdi, osobně mám nejhorší variantu, duté škvárové tvárnice. Rodiče mají aspoň plnou cihlu a je to poznat. Kdyby šlo vyměnit zdi za plný beton nebo kámen, sice šlo, ale.

Byl bych extrémně zvědavý na zvuk, kdyby si regulaci někdo vybudoval. Určitě ve světě něco bude, ale kde.
Uživatelský avatar
Mark Levinson
Administrátor
Příspěvky: 4233
Registrován: 23 pro 2010 12:00
Bydliště: Ostrava

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od Mark Levinson »

V jiném vlákně se hovořilo o zatlumení poslechové místnosti produktem "Silent wall" od firmy Obifon, tak dám odkaz raději do tohoto vlákna. O Obifonu jsem taky uvažoval, chtěl jsem stropní podhled, ale nakonec mi to bylo odborníky rozmluveno.

Obrázek
http://obifon.sk/web/akustika


Silent wall:
http://translate.googleusercontent.com/ ... GkXDpXHaFQ
Mark Levinson
anawak
Příspěvky: 497
Registrován: 29 pro 2010 00:29
Bydliště: Bratislava

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od anawak »

to Mark Lewinson

Preco Ti to bolo rozmluveno?? Podel sa o informacie ak mozes.
Guliver
Příspěvky: 452
Registrován: 03 led 2011 20:07
Bydliště: SK, BA-TT

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od Guliver »

Tiež sa prihováram za vysvetlenie
NAS Synology, Linn Majik DS, Audio Research LS17, Bryston 4B SST, Avalon, Velodyne, Cardas, Oyaide, Furutech
Uživatelský avatar
Mark Levinson
Administrátor
Příspěvky: 4233
Registrován: 23 pro 2010 12:00
Bydliště: Ostrava

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od Mark Levinson »

Anawaku, Gulivere,
bylo mi vysvětleno, že stropní podhled má lepší účinnost, čím je větší mezera mezi stropem a podhledem. Minimální mezera by měla být alespoň 20 cm. Dále záleží na materiálu z čeho je strop, samozřejmě v paneláku je podhled vhodnější než ve staré zástavbě kdy je strop dřevěný potažený rákosem (to je můj případ). Navíc u mne je výšky stropu 2,6m, což by nebylo dobré ještě snižovat podhledem a navíc by mne nepustilo okno o víc jak cca 10-12 cm. Takže podhled by se minul účinkem a plnil by maximálně estetickou roli, podotýkám, že se to vztahuje pouze na podmínky u mne. Samozřejmě, že strop nezůstane holý, budou tam akustické panely.
Anawaku, jsem zvědav kdo bude dřív hotov ;).
Mark Levinson
Uživatelský avatar
fox
Příspěvky: 1695
Registrován: 27 pro 2010 09:07
Bydliště: Opava

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od fox »

Stačí sundat prkna s omítkou ze stropu. Vznikne tak dutina mezi trámy a tím dostatečná mezera. Nad podhled se může uložit minerální izolace. Je to ale pracnější. Já bych ale do toho šel.
Podhled ale nemusí být od jednoho výrobce. Akustické podhledy a taky panely jsou rozšířeným výrobkem.
Michell Gyrodec/Orbe, SME V, Lyra Delos, RCM+step up trafo MgBeran, Esoteric DV60, Lumin U2 Mini+DAC Gustard X26 Pro, Audia Flight Strumento no4 mk II+Audia Flight FLS1,Tannoy Turnberry GR+ST100, Niagara 5000+1200, hrom, hurikán, drak a pták Ohnivák.
anawak
Příspěvky: 497
Registrován: 29 pro 2010 00:29
Bydliště: Bratislava

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od anawak »

To Mark Lewinson:

To aj ja. Ale dolezitejsie je aby sme s tym boli spokojni a mali to urobene dobre. Tesim sa s prerabky u mna ale aj z tej u Teba.
Najviac sa smejem nad tymi otaznikmi v hlavach a nad hlavami tych majstrov, ktori ku mne chodia ked im vysvetlujem na co to chcem a preco to tak chem.
Pretoze drviva vacsina z nich, kruti hlavou ci mi neharasi.... :crazy: :crazy:
Guliver
Příspěvky: 452
Registrován: 03 led 2011 20:07
Bydliště: SK, BA-TT

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od Guliver »

fox píše:Akustické podhledy a taky panely jsou rozšířeným výrobkem.
Vieš aj o nejakom bezšpárovom riešeni? Ja som prakticky našiel len toto: http://www.baswa.com/default.aspx?Site=Products
NAS Synology, Linn Majik DS, Audio Research LS17, Bryston 4B SST, Avalon, Velodyne, Cardas, Oyaide, Furutech
Uživatelský avatar
fox
Příspěvky: 1695
Registrován: 27 pro 2010 09:07
Bydliště: Opava

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od fox »

Mě se líbí takové řešení. Naposledy jsme realizovali kanceláře v ředitelství jedné firmy v Opavě.
Montáž není jednoduchá a cena je asi třikrát vyšší než s běžnými kazetovými podhledy. Vypadá to ale perfektně.
http://www.rigips.cz/data/USR_001_PDF/A ... _desky.pdf
Michell Gyrodec/Orbe, SME V, Lyra Delos, RCM+step up trafo MgBeran, Esoteric DV60, Lumin U2 Mini+DAC Gustard X26 Pro, Audia Flight Strumento no4 mk II+Audia Flight FLS1,Tannoy Turnberry GR+ST100, Niagara 5000+1200, hrom, hurikán, drak a pták Ohnivák.
Uživatelský avatar
fox
Příspěvky: 1695
Registrován: 27 pro 2010 09:07
Bydliště: Opava

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od fox »

Zajímavé a taky levnější řešení je s kazetovými podhledy. Bohužel, ale tady se nevyhneš přiznané spáře.
http://www.rigips.cz
Michell Gyrodec/Orbe, SME V, Lyra Delos, RCM+step up trafo MgBeran, Esoteric DV60, Lumin U2 Mini+DAC Gustard X26 Pro, Audia Flight Strumento no4 mk II+Audia Flight FLS1,Tannoy Turnberry GR+ST100, Niagara 5000+1200, hrom, hurikán, drak a pták Ohnivák.
Guliver
Příspěvky: 452
Registrován: 03 led 2011 20:07
Bydliště: SK, BA-TT

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od Guliver »

fox píše:Mě se líbí takové řešení. Naposledy jsme realizovali kanceláře v ředitelství jedné firmy v Opavě.
Montáž není jednoduchá a cena je asi třikrát vyšší než s běžnými kazetovými podhledy. Vypadá to ale perfektně.
http://www.rigips.cz/data/USR_001_PDF/A ... _desky.pdf
JJ to poznám, ktoré panely si použil? Resp. ktoré by si si vedel predstaviť v obyvaku? Veľmi by pomohli foto z domaceho prostredia.
NAS Synology, Linn Majik DS, Audio Research LS17, Bryston 4B SST, Avalon, Velodyne, Cardas, Oyaide, Furutech
Uživatelský avatar
Mark Levinson
Administrátor
Příspěvky: 4233
Registrován: 23 pro 2010 12:00
Bydliště: Ostrava

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od Mark Levinson »

Foxi,
to vypadá opravdu dobře. Nevím jestli je to akusticky lepší než třeba Obifon, ale vypadá to fakt pěkně. Na kolik příjde m2?
Mark Levinson
Uživatelský avatar
fox
Příspěvky: 1695
Registrován: 27 pro 2010 09:07
Bydliště: Opava

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od fox »

Cena desek je kolem 500 Kč za 1m2. Musíš k tomu ale připočítat rošt a práci. Výhoda kazetového podhledu je ta, že jsi ho schopen namontovat sám. Montáž velkoformátového podhledu je podstatně složitější, musel by jsi najmout odbornou firmu. Sádrokarton sice montuje skoro každý, kdo má v "autocenzura" díru, ale tento podhled neumí každý. Pro jeho montáž musíš použít zhuštěný rošt, speciální lepidlo na spáry a šrouby. Cena s montáži se pak pohybuje okolo 1500 Kč za m2. Kazetový podhled by tě vyšel asi na polovinu.
Michell Gyrodec/Orbe, SME V, Lyra Delos, RCM+step up trafo MgBeran, Esoteric DV60, Lumin U2 Mini+DAC Gustard X26 Pro, Audia Flight Strumento no4 mk II+Audia Flight FLS1,Tannoy Turnberry GR+ST100, Niagara 5000+1200, hrom, hurikán, drak a pták Ohnivák.
Uživatelský avatar
fox
Příspěvky: 1695
Registrován: 27 pro 2010 09:07
Bydliště: Opava

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od fox »

Guliver píše:
fox píše:Mě se líbí takové řešení. Naposledy jsme realizovali kanceláře v ředitelství jedné firmy v Opavě.
Montáž není jednoduchá a cena je asi třikrát vyšší než s běžnými kazetovými podhledy. Vypadá to ale perfektně.
http://www.rigips.cz/data/USR_001_PDF/A ... _desky.pdf
JJ to poznám, ktoré panely si použil? Resp. ktoré by si si vedel predstaviť v obyvaku? Veľmi by pomohli foto z domaceho prostredia.
Použili jsme podhledy Rigiton RL 12-20-35. Ty se mi taky líbí nejvíce. Taktéž mám schovaných asi 30m2 pro budoucí výstavbu poslechovky. Zajímavým efektem těchto podhledů je to, že řez sádrokartonem je v bílé barvě. Pokud podhled natřeš barevně, vystupují z něj bílé díry s černým podkladem.
Foto bohužel nemám. Pro nás by bylo samozřejmě zajímavé se prezentovat touto konstrukcí v rozsahu asi 500 m2, ale objednatel si vysloveně nepřál, abychom pořizovali jakoukoliv fotodokumentaci.
Michell Gyrodec/Orbe, SME V, Lyra Delos, RCM+step up trafo MgBeran, Esoteric DV60, Lumin U2 Mini+DAC Gustard X26 Pro, Audia Flight Strumento no4 mk II+Audia Flight FLS1,Tannoy Turnberry GR+ST100, Niagara 5000+1200, hrom, hurikán, drak a pták Ohnivák.
Uživatelský avatar
fox
Příspěvky: 1695
Registrován: 27 pro 2010 09:07
Bydliště: Opava

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od fox »

Mark Levinson píše:Foxi,
to vypadá opravdu dobře. Nevím jestli je to akusticky lepší než třeba Obifon, ale vypadá to fakt pěkně. Na kolik příjde m2?
Viktore, u každého akustického podhledu je graf, znázorňující jeho činitel zvukové pohltivosti. Záleží na projektantovi, pro jaké hodnoty se rozhodne. To taktéž platí pro Obifon.
Všimni si, že tento podhled funguje i pro výšku svěšení 5 cm.
Michell Gyrodec/Orbe, SME V, Lyra Delos, RCM+step up trafo MgBeran, Esoteric DV60, Lumin U2 Mini+DAC Gustard X26 Pro, Audia Flight Strumento no4 mk II+Audia Flight FLS1,Tannoy Turnberry GR+ST100, Niagara 5000+1200, hrom, hurikán, drak a pták Ohnivák.
Guliver
Příspěvky: 452
Registrován: 03 led 2011 20:07
Bydliště: SK, BA-TT

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od Guliver »

Mám takú predstavu na existujúci sádrokatónový podhľad dorobiť "ostrov" z tohto dierkovaného materiálu + integrovať osvetlenie. Myslíte, že je to schodné?
NAS Synology, Linn Majik DS, Audio Research LS17, Bryston 4B SST, Avalon, Velodyne, Cardas, Oyaide, Furutech
monte

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od monte »

Foxi kruci, proč si to tady nedal dříve. Mohl jsem si udělat příčku v kumbálu za hlavou :thumbdown:, kolik by bylo snížení stropu, ideální ?
Uživatelský avatar
fox
Příspěvky: 1695
Registrován: 27 pro 2010 09:07
Bydliště: Opava

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od fox »

monte píše:Foxi kruci, proč si to tady nedal dříve. Mohl jsem si udělat příčku v kumbálu za hlavou :thumbdown:, kolik by bylo snížení stropu, ideální ?
V grafech k jednotlivým typům podhledů Rigips, jsou uvedeny hodnoty. Nejlepší výsledky jsou u podvěšení 20cm. Ale začíná to fungovat i při 5 cm.
Michell Gyrodec/Orbe, SME V, Lyra Delos, RCM+step up trafo MgBeran, Esoteric DV60, Lumin U2 Mini+DAC Gustard X26 Pro, Audia Flight Strumento no4 mk II+Audia Flight FLS1,Tannoy Turnberry GR+ST100, Niagara 5000+1200, hrom, hurikán, drak a pták Ohnivák.
Guliver
Příspěvky: 452
Registrován: 03 led 2011 20:07
Bydliště: SK, BA-TT

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od Guliver »

monte píše:Foxi kruci, proč si to tady nedal dříve. Mohl jsem si udělat příčku v kumbálu za hlavou :thumbdown:, kolik by bylo snížení stropu, ideální ?
Už sa to riešilo pred rokom tu: http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?t=7988
NAS Synology, Linn Majik DS, Audio Research LS17, Bryston 4B SST, Avalon, Velodyne, Cardas, Oyaide, Furutech
Uživatelský avatar
fox
Příspěvky: 1695
Registrován: 27 pro 2010 09:07
Bydliště: Opava

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od fox »

Guliver píše:Mám takú predstavu na existujúci sádrokatónový podhľad dorobiť "ostrov" z tohto dierkovaného materiálu + integrovať osvetlenie. Myslíte, že je to schodné?
Když ty desky namontujete na stávající sádrokartonový podhled, nebude akustický účinek tak výrazný. Ty podhledy funguji v součinnosti s mezerou nad nimi. Nevím, na jak hustém a pevném roštu máte SK podhled zavěšený. Mohlo by dojít k přetížení konstrukce a zřícení podhledů. Akustický podhled se montuje na rošt s osovou vzdáleností prvků 33 cm. Na stránkách výrobce se dá určitě najít montážní postup.
Michell Gyrodec/Orbe, SME V, Lyra Delos, RCM+step up trafo MgBeran, Esoteric DV60, Lumin U2 Mini+DAC Gustard X26 Pro, Audia Flight Strumento no4 mk II+Audia Flight FLS1,Tannoy Turnberry GR+ST100, Niagara 5000+1200, hrom, hurikán, drak a pták Ohnivák.
monte

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od monte »

Strop mám 240 cm, takových 12 cm bych snesl. Prostor zůstává asi dutý, myslím účinnost by byla velmi dobrá :thumbup: a hlavně vzhled do bytu snesitelný. Přemýšlel jsem o něčem podobném při stavbě reprobeden, aby nešel tlak na zadní stěnu :cool:
Guliver
Příspěvky: 452
Registrován: 03 led 2011 20:07
Bydliště: SK, BA-TT

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od Guliver »

fox píše:Mohlo by dojít k přetížení konstrukce a zřícení podhledů. Akustický podhled se montuje na rošt s osovou vzdáleností prvků 33 cm. Na stránkách výrobce se dá určitě najít montážní postup.
Upresním: v mieste kde bude ostrov sa odmontuje stavajúci sadroš, doplní sa rošt a potom sa pridá ostrov, takže vznikne hĺbka: 10cm (pôvodný sadrkartón)+ 5-10cm ostrov, samozrejme + Nobasil.
NAS Synology, Linn Majik DS, Audio Research LS17, Bryston 4B SST, Avalon, Velodyne, Cardas, Oyaide, Furutech
Uživatelský avatar
fox
Příspěvky: 1695
Registrován: 27 pro 2010 09:07
Bydliště: Opava

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od fox »

Guliver píše:
fox píše:Mohlo by dojít k přetížení konstrukce a zřícení podhledů. Akustický podhled se montuje na rošt s osovou vzdáleností prvků 33 cm. Na stránkách výrobce se dá určitě najít montážní postup.
Upresním: v mieste kde bude ostrov sa odmontuje stavajúci sadroš, doplní sa rošt a potom sa pridá ostrov, takže vznikne hĺbka: 10cm (pôvodný sadrkartón)+ 5-10cm ostrov, samozrejme + Nobasil.
To by, myslím, bylo možné. Akorát se musí "zahustit" montážní část konstrukce roštu. U hladkého sádrokartonu se většinou dávají montážní CD profily v osové vzdáleností 50 cm.
Akustické desky se ale nemontují na vazbu, ale zde spáry vytvářejí kříž, tak aby jednotlivé děrované vzory na sebe průběžně navazovaly. Taktéž se desky pokládají ve stejném směru, nesmí se obrátit naopak. Spoje se lepí na sraz, hrany se mírně srazí a vytvořený "v" spoj se prěsádruje a nakonec přebrousí.
Michell Gyrodec/Orbe, SME V, Lyra Delos, RCM+step up trafo MgBeran, Esoteric DV60, Lumin U2 Mini+DAC Gustard X26 Pro, Audia Flight Strumento no4 mk II+Audia Flight FLS1,Tannoy Turnberry GR+ST100, Niagara 5000+1200, hrom, hurikán, drak a pták Ohnivák.
Guliver
Příspěvky: 452
Registrován: 03 led 2011 20:07
Bydliště: SK, BA-TT

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od Guliver »

To by šlo, už len prekúsnuť to zabordelizovanie a následné upratovanie ... :crazy:
NAS Synology, Linn Majik DS, Audio Research LS17, Bryston 4B SST, Avalon, Velodyne, Cardas, Oyaide, Furutech
Uživatelský avatar
fox
Příspěvky: 1695
Registrován: 27 pro 2010 09:07
Bydliště: Opava

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od fox »

monte píše:Strop mám 240 cm, takových 12 cm bych snesl. Prostor zůstává asi dutý, myslím účinnost by byla velmi dobrá :thumbup: a hlavně vzhled do bytu snesitelný. Přemýšlel jsem o něčem podobném při stavbě reprobeden, aby nešel tlak na zadní stěnu :cool:
Pokud máš v podkroví sádrokartonový podhled, dal bych si na to pozor. Zavěšovat na něj další podhled by mohlo přetížit stávající konstrukci, která není na takové zatížení dimenzovaná. Doporučoval bych podobný postup jako u Gulivera.
Michell Gyrodec/Orbe, SME V, Lyra Delos, RCM+step up trafo MgBeran, Esoteric DV60, Lumin U2 Mini+DAC Gustard X26 Pro, Audia Flight Strumento no4 mk II+Audia Flight FLS1,Tannoy Turnberry GR+ST100, Niagara 5000+1200, hrom, hurikán, drak a pták Ohnivák.
Uživatelský avatar
fox
Příspěvky: 1695
Registrován: 27 pro 2010 09:07
Bydliště: Opava

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od fox »

Aby vznikl po obvodu místností hladký okraj, je jednodušší namontovat po celé ploše "děrovaný sádrokarton" a krajní otvory potom zaplnit sádrovým tmelem. Tím se ušetří pracné spojování hladké a akustické desky.

Kdo ale nechce hladký podhled rušit, může vzít vrtačku a dát se do práce. :ymdevil:
Michell Gyrodec/Orbe, SME V, Lyra Delos, RCM+step up trafo MgBeran, Esoteric DV60, Lumin U2 Mini+DAC Gustard X26 Pro, Audia Flight Strumento no4 mk II+Audia Flight FLS1,Tannoy Turnberry GR+ST100, Niagara 5000+1200, hrom, hurikán, drak a pták Ohnivák.
slayers
Příspěvky: 591
Registrován: 28 bře 2011 07:36
Bydliště: Lázně Bělohrad

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od slayers »

http://www.acoustic.ua/recommendations/800
Dnes jsem dal k truhláři nařezat materiál a ve volném čase se chci pustit nejdříve do Schroederova difuzoru a následovně do Helmholtzova rezonátoru.
O úspěšnosti budu informovat. :D
NA Galaxys, McIntosh MA9000, Lumin D2 - 8Switch, Audiovector R3 Avantgarde, Nordost Heimdall 2,
Pro-Ject Signature 10.
Guliver
Příspěvky: 452
Registrován: 03 led 2011 20:07
Bydliště: SK, BA-TT

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od Guliver »

Prezradíš predbežne aj koľko ich robíš a kam ich plánuješ umiestniť?
NAS Synology, Linn Majik DS, Audio Research LS17, Bryston 4B SST, Avalon, Velodyne, Cardas, Oyaide, Furutech
slayers
Příspěvky: 591
Registrován: 28 bře 2011 07:36
Bydliště: Lázně Bělohrad

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od slayers »

Difuzory dva,přední a zadní stěna,šíře 1,3m a na výšku 80cm.půjdou na střed.Rezonátory 4kusy měly by být co nejblíže rohů.Uvnitř budou vytlumeny vatou,doufám že budou díky tomu širokopásmovější.Do budoucna na strop a boční stěny plánuju mřížku na rozbití odrazů ale to je zase až další etapa.
NA Galaxys, McIntosh MA9000, Lumin D2 - 8Switch, Audiovector R3 Avantgarde, Nordost Heimdall 2,
Pro-Ject Signature 10.
Guliver
Příspěvky: 452
Registrován: 03 led 2011 20:07
Bydliště: SK, BA-TT

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od Guliver »

Jasné, ďakujem. Zvažoval si aj vzdialenosť posluchového miesta od difuzera? Nikede som čítal pravidlo, že na 1 palec hlĺbky difuzéra by to mala byť jedna stopa vzdialenosti, čo mi vychádzalo pri hĺbke difuzéra 15-20 cm relatívne ďaleko.
A ešte niečo na inšpiráciu: http://www.soundscapes.nu/ng_traps.htm Po preklade do angličtiny sa to dá aj dosť dobre čítať, aj keď si myslím, že je to aj takto dosť názorné.
NAS Synology, Linn Majik DS, Audio Research LS17, Bryston 4B SST, Avalon, Velodyne, Cardas, Oyaide, Furutech
slayers
Příspěvky: 591
Registrován: 28 bře 2011 07:36
Bydliště: Lázně Bělohrad

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od slayers »

Myslíš na každej napočítanej palec a nebo na nejhlubší mezeru?Pokud by to bylo na nejhlubší bylo by to poměrně ok.
NA Galaxys, McIntosh MA9000, Lumin D2 - 8Switch, Audiovector R3 Avantgarde, Nordost Heimdall 2,
Pro-Ject Signature 10.
Guliver
Příspěvky: 452
Registrován: 03 led 2011 20:07
Bydliště: SK, BA-TT

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od Guliver »

"The conventional wisdom is you need to be about one foot away for each inch of well depth."

http://forums.musicplayer.com/ubbthread ... _diffusers
NAS Synology, Linn Majik DS, Audio Research LS17, Bryston 4B SST, Avalon, Velodyne, Cardas, Oyaide, Furutech
aretax
Příspěvky: 3078
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od aretax »

Pri zatlmovaní miestností je potrebné dávať veľký pozor, aby ste ich nepretlmili. To je ešte horšie, ako nezatlmiť. Bývam v tehlovom dome, predtým som býval v paneláku. V obidvoch prípadoch mi najlepšie upravili akustiku knižnice (samozrejme s knihami) a to na celej stene oproti repro bedniam, v rohoch miestností a za bedňami. Je k tomu potreba buď veľa kníh, alebo ich imitácie (ja mám asi 500 kníh). Má to aj tú výhodu, že knihy môžete presúvať, meniť počty a ich uloženie podľa potreby. Koberec mám položený len v stredy izby na parketách. Dôležitejšie, ako samotné utlmenie je zvukové vlny "rozbiť", aby nenastalo stojaté vlnenie a aby sa zvuk rovnomerne rozdelil v miestnosti. Na to sú knihy ideálne. Navyše aj utlmujú vyššie frekvencie. Nezabúdajme, že konštruktéry navrhujú repro sústavy do reálnych bytov a nie do "hluchých" komôr, kde nepočujete ani svoj hlas.
Je mi jasné, že málokto má toľko kníh, ale dajú sa lacno zohnať v antikvariátoch a určite to vyjde menej, ako špeciálne akustické panely a navyše izba vyzerá ako izba a nie ako kancelária. (netreba ich 500, stačí pár desiatok).
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
Bery

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od Bery »

pajuna píše:... Oregon je trosku z ruky. U nas je moznost navrhu a instalace upravy mistnosti pro domaci podminky na slabe urovni, bohuzel stale plati DYI. Malokdo je schopen garantovat cely projekt.
Já mám akustiku od http://www.ava-jh.cz/ a spokojenost.

Obrázek
Uživatelský avatar
Naprach
Příspěvky: 152
Registrován: 03 bře 2012 12:47
Bydliště: Tábor

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od Naprach »

Zdravím pánové, chtěl bych poprosit o názor. Do jaké míry se dá vyladit - obestít - vyřešit nedokonalá akustika místnosti pořízení cajků od pana Lyngdorfa a jeho Room Perfect? Zatím jsem bohužel neměl možnost poslechu tohoto aparátu a tak by mě zajímal nějaký názor od někoho z domova a ne jen ze studia. Má s tím někdo zkušenost? ... Díky za váš čas. :smile:
Electrocompaniet EMC-1 UP-> Kimber Kable Select KS 1130 XLR-> Electrocompaniet ECI 5 MK II-> Kimber Kable Select KS 3033-> Dali Helicon 800. RSA Emmeline II. "The Raptor" + AKG K701. Oyaide Tunami. Spectral HE 1203.
Uživatelský avatar
lubin
Příspěvky: 715
Registrován: 26 pro 2010 19:54

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od lubin »

Odpovím Ti přibližně slovy jednoho prodejce, když jsem měl na něj stejnou otázku cca. před dvěma roky.
Lyngdorf umí upravit částečně křivku kmitočtové charakteristiky na základě zesílení či zeslabení signálu na určitých frekvencích a umí řešit prý i fázové posuny v místě poslechu. Co jistě z principu neumí, je "krotit" dozvuk na jednotlivých frekvencích (i když ten většinou kopíruje "boule"). Akustickým řešením místnosti řešíš nejen cháru, ale i dozvuk, prostorové zobrazení, rozptyl ap.
Také jde o to, zda by Ti vyhovoval zvuk předzesu samotného Lyngdorfa a jak by Ti padl do sestavy (říkám ale, že jako předzes patří rozhodně k těm lepším). Osobně si myslím, že přínos v problémových místnostech bývá značný, avšak je nutné to vyzkoušet na vlastní kůži. Myslím si, že u dovozce by se dal možná zapůjčit. Z vedlejšího fóra měl doma tento stroj Hlava, možná ještě má a řekl by Ti k tomu více. Myslím si, že ho má i MMM, tak se zkus s nima spojit přes SZ, oba jsou to dobří kluci a rádi napíšou víc.
Hudba je ticho mezi notami...hraje mě to k pláči, ale i tak mám často husí kůži :lol:
PJ Classic,Vincent phono,Vincent SAT8,PS Audio BHK 300, Holo May DAC,Magnepan 3.7i,DIY filtrace,Nordost Frey,N.A. Zephyr....
Tubes: Philips,GE,EH,JJ, Valvo...
bertram

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od bertram »

Napýšem tu jednu moju vlastnú skúsenosť s akustikou. Po presťahovaní môjho celého aparátu domov do obyváku , moje
velké trojpásmovky hrali velmi zle . Bolo to akustikou.Najjednoduchšie riešenie bolo , poohliadnuť sa po nejakých kvalitných
dvojpásmových regálovkách.Ale aj tu to nebolo jednoduché . Regálovky zo zadným basreflexom hrali naozaj zle a bolo ten
basreflex hodne počuť a stále to zaduňovalo ,zvuk bol velmi zlý.Nakoniec som si doma nechal regálovky s predným basreflexom.
Pri vhodnom usporiadaní reprobední to začalo hrať velmi dobre.
Po nejakom roku sa ku mne dostal subwoofer . Zapojil som ho do systému a skúšal som.Mal som ho v strede medzi repro , vlavo,
pravo pri bedni. Nakoniec som našiel miesto , kde pri správnom zladení subwooferu s regálovkami sa zvuk úplne zmenil.Hlavne
nabral priestor nahrávok , kontúry nástrojov a hlasov boli tak reálne , že som tomu nechcel ani veriť.

Tolko asi k akustike , mňa pociťáka , bez akýchkolvek meraní a odborného vzdelania, Obyvák úplná bežný ,akustika nemeraná.Treba len
skúšať a hladať. Veď o tom to je ;)
Uživatelský avatar
Naprach
Příspěvky: 152
Registrován: 03 bře 2012 12:47
Bydliště: Tábor

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od Naprach »

Lubine, moc díky za srozumitelnou reakci a za tipy. :thumbup: Určitě se těmi lidmi zkusím spojit.
Electrocompaniet EMC-1 UP-> Kimber Kable Select KS 1130 XLR-> Electrocompaniet ECI 5 MK II-> Kimber Kable Select KS 3033-> Dali Helicon 800. RSA Emmeline II. "The Raptor" + AKG K701. Oyaide Tunami. Spectral HE 1203.
bertram

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od bertram »

Roky mám neriešenú akustiku , som asi už v štvrtéj miestnosti a stále nemám možnosť si ju urobiť tak , ako si to predstavujem.
Čo prinieslo , okrem tých všeobecných vecí najväčší prínos vo vyriešení akustiky v neriešených akustických priestoroch, bol subwoofer.

Je to podla mňa najlacnejšie a najlepšie riešenie.Pritom sa vôbec nezmenil charakter a ani vlastnosti zvuku mojéj zostavy a určite by
sa nezmenil ani Vašéj .Väčšina má predstavu , že to začne riadne ,,ducať,, , ako sa vraví , ale ak si správne nastavíte subwoofer , vôbec ho
nebudete počuť , ale zmení sa vela veci vo zvuku Vašéj aparatúri. U mňa to bol hlavne priestor nahrávky a kontúri každého nástroja.Mne to trvalo
niekolko dní, kým som našiel správne miesto na subwoofer a jeho nastavenie , ale stálo to za to.
Ak máte možnosť , treba si to požičať a skúsiť . Subwoofer dokáže eliminovať vela zlých a sluchu nepríjemných módov v miestnosti a
pomôže podať velmi pekný priestorový zvuk s velmi detailným vykreslením interprétov a nástrojov v priestore.

Čo je ale najdôležitejšie , ešte raz , nezmení sa charakter zvuku Vašéj aparatúri.
Uživatelský avatar
Kokin
Příspěvky: 168
Registrován: 05 úno 2011 10:45
Bydliště: Prostějov

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od Kokin »

bertram píše:...Čo prinieslo , okrem tých všeobecných vecí najväčší prínos vo vyriešení akustiky v neriešených akustických priestoroch, bol subwoofer...
Věřím, že ti subwoofer zlepšil zvuk tvé sestavy. Ovšem nedokážu si představit, jak by měl z principu řešit akustiku místnosti :shock:
Subwoofer jsem nikdy nepoužíval, jelikož jsem neměl potřebu, nejsem ani akustik. Snad v tomto konkrétním případě po pečlivém nastavení a sladění s bednama pomáhá eliminovat horší akustiku, a věřím tomu, že se zlepší prostorové informace. Jen nevím, jestli to je o "akustice místnosti".
Gigawatt PF-2 EVO, Mytek, ATC SIA2-150, ATC SCM40 v2, Furutech, Oyaide, Acoustic Revive, Nordost, Supra
Odpovědět