Akustika místnosti

Šíření zvuku v polechové místnosti, zkušenosti, problémy a jejich řešení apod..
Odpovědět
Uživatelský avatar
Dieter Burmester
Příspěvky: 3299
Registrován: 16 říj 2012 13:19

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od Dieter Burmester »

monte píše:Tvé hifi myšlení jde hlavně přes šrajtofli...
Ja nejsem prodejce hifi, takze asi tezko :lol:

Chudak Viktor a jeho P.A. system v domaci poslechovce :D

Nicmene ocenuji, ze jsi tentokrate pouzil vsechny dulezite vetne cleny ;)
Dieter Burmester
Uživatelský avatar
Mark Levinson
Administrátor
Příspěvky: 4212
Registrován: 23 pro 2010 12:00
Bydliště: Ostrava

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od Mark Levinson »

Guliver píše:Koľko kusov panelov by si malo efektívne poradiť s 33 Hz ?
Podle výpočtu to bude 8 panelů, ale jejich velikost bude větší než je standartní rozměr. Každým Hertzem směrem dolů značně rostou rozměry basových pastí.

lubin píše:Monte myslím že Viktor hraje na obvyklou hlasitost...a i v nižších hlasitostech je znát rezerva výkonu....a s tou boulí na 33Hz to Viktor přehání, má to skoro v lajně...hraje mu to vyváženě :D :thumbup:
Opravdu se jedná o mírný zvih, ne bouli. Nic dramatického, ale je to tam a já bych to chtěl úplně vyladit, Lubin to slyšel, tak jsem zvědav co řekne po úpravě? Vlastíku ono nejde o výkon zesilovače nabo velikost beden, ale o módy místnosti, které vybudí konkrétní (problematickou) frekvenci pokud jí bedny zahrají. Dalo by se to řešit vyměnou beden za jiné, které tuto frekvenci nezahrají (např. stojanovky), ale touto cestou já jít nechci. A výkon zesilovače? Je to jak píše MicroSeiki, výkonová rezerva je důležitá pro kontrolu nad reprosouastavami (a to jsi ještě neuvedl 1400W/2 ohm!).



P.S. Pánové klídek, není důvod pro jiný názor nebo nevědomost někoho napadat :-t.
Mark Levinson
Uživatelský avatar
Tony
Příspěvky: 492
Registrován: 06 led 2011 22:15
Bydliště: Bratislava

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od Tony »

Ml, a aké budú tie rozmery? Vrátane hrúbky.
Som zvedavý na účinosť. Predpokladám, že pôjdu na steny do rohov.
Moja problematická frekvencia je 45Hz, uvažujem aj nad Vari Bass od Vicoustics.
Ale celkom rád počkám na tvoju skúsenosť ;)
Odar

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od Odar »

monte, zalezi aj od miery zatlmenia miestnosti. Ak mas miestnost, kde je minimalny dozvuk, mozes ist pri pocuvani skoro na koncertnej hlasitosti. Tam silny zosilnovac ocenis.
Uživatelský avatar
Tony
Příspěvky: 492
Registrován: 06 led 2011 22:15
Bydliště: Bratislava

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od Tony »

Odar píše:monte, zalezi aj od miery zatlmenia miestnosti. Ak mas miestnost, kde je minimalny dozvuk, mozes ist pri pocuvani skoro na koncertnej hlasitosti. Tam silny zosilnovac ocenis.
Mas pravdu, len ta ovela skor moze rozboliet hlava.
Par som takych zazil a doma by som to nechcel...
Uživatelský avatar
Mark Levinson
Administrátor
Příspěvky: 4212
Registrován: 23 pro 2010 12:00
Bydliště: Ostrava

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od Mark Levinson »

Tony píše:Ml, a aké budú tie rozmery? Vrátane hrúbky.
Som zvedavý na účinosť. Predpokladám, že pôjdu na steny do rohov.
Moja problematická frekvencia je 45Hz, uvažujem aj nad Vari Bass od Vicoustics.
Ale celkom rád počkám na tvoju skúsenosť ;)
Bohužel, ještě přesné informace nemám. Gik Scopus Tuned Trap naladěná na 40Hz má rozměr 60x60 cm a hloubku 26 cm, ale jak jsem psal s každým Hz směrem dolů rostou i rozměry. Zatím na tom pracují v GB, rozměr 60x60 cm bude zachován jen hloubka bude jiná, na jejich stránkách nabízejí možnost naladit past na požadovanou frekvenci http://www.gikacoustics.co.uk/gik-acous ... t-19-p.asp. Dle měření bude umístění na zadní stěně za posluchačem.
Mark Levinson
monte

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od monte »

Viktore, vzadu máš police a kde máš vlastně okno ? 26 cm je dost, ale každá firma má své postupy. Nedávno jsem si koupil CD Neila, pamatuji jak před rokem psal, že bude prodávat se super zvukem ze svého studia. V porovnání s předchozím CD je nové samá boule :lol: .
Guliver
Příspěvky: 452
Registrován: 03 led 2011 20:07
Bydliště: SK, BA-TT

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od Guliver »

Mark Levinson píše:Bohužel, ještě přesné informace nemám. Gik Scopus Tuned Trap naladěná na 40Hz má rozměr 60x60 cm a hloubku 26 cm, ale jak jsem psal s každým Hz směrem dolů rostou i rozměry. Zatím na tom pracují v GB, rozměr 60x60 cm bude zachován jen hloubka bude jiná, na jejich stránkách nabízejí možnost naladit past na požadovanou frekvenci http://www.gikacoustics.co.uk/gik-acous ... t-19-p.asp. Dle měření bude umístění na zadní stěně za posluchačem.
60x60x26cm mi príde na 40Hz ako málo a teda očakávam malú účinnosť. Tu je napríklad 1000x1000x460, 50kg (pre 30-90 Hz) aj s nejakými grafmi účinnosti:
http://www.mbakustik.de/main.php?target ... nzabsorber
NAS Synology, Linn Majik DS, Audio Research LS17, Bryston 4B SST, Avalon, Velodyne, Cardas, Oyaide, Furutech
Uživatelský avatar
Mark Levinson
Administrátor
Příspěvky: 4212
Registrován: 23 pro 2010 12:00
Bydliště: Ostrava

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od Mark Levinson »

Panely GiK Acoustic se dají stohovat na sebe a samozřejmě se nedají očekávat od jednoho kusu nějaké závratné výsledky. Viděl jsem to v poslechovce High end Pardubice a zvukově to tam bylo vynikající, takže to asi fungovat bude. Panely od mb akustik mají širší záběr.
Mark Levinson
Uživatelský avatar
Dieter Burmester
Příspěvky: 3299
Registrován: 16 říj 2012 13:19

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od Dieter Burmester »

Mark Levinson píše:Panely od mb akustik mají širší záběr.
Mysleno jako parametr Q? Nebo jako sirsi produktovy zaber?
Dieter Burmester
Uživatelský avatar
Mark Levinson
Administrátor
Příspěvky: 4212
Registrován: 23 pro 2010 12:00
Bydliště: Ostrava

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od Mark Levinson »

monte píše:Viktore, vzadu máš police a kde máš vlastně okno ?
Okno mám na pravé boční stěně.

Dítře jako parametr Q.
Mark Levinson
Guliver
Příspěvky: 452
Registrován: 03 led 2011 20:07
Bydliště: SK, BA-TT

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od Guliver »

Mark Levinson píše:Panely GiK Acoustic se dají stohovat na sebe a samozřejmě se nedají očekávat od jednoho kusu nějaké závratné výsledky. Viděl jsem to v poslechovce High end Pardubice a zvukově to tam bylo vynikající, takže to asi fungovat bude. Panely od mb akustik mají širší záběr.
Pokiaľ nevieme aká bola pôvodne (a aká je dnes) situácia v Pardubicích (najlepšie v grafoch) ťažko je sa vyjadrovať k účinnosti konkrétneho absorbéra/rezonátora. Ja len viem, že odstraňovať módy pod 100 Hz nie je sranda. V každom prípade som zvedavý na výsledok a nejaké to meranie.
NAS Synology, Linn Majik DS, Audio Research LS17, Bryston 4B SST, Avalon, Velodyne, Cardas, Oyaide, Furutech
Bubuxin-KILBRU power
Příspěvky: 412
Registrován: 20 pro 2011 22:46

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od Bubuxin-KILBRU power »

Guliver: rezonátory z tvojho odkazu majú fajn cenu.
Guliver
Příspěvky: 452
Registrován: 03 led 2011 20:07
Bydliště: SK, BA-TT

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od Guliver »

O cenu ani tak nešlo (aj keď aj to je samozrejme zaujimávé) ako skôr o to urobiť si reálnu predstavu koľko "matrošu" treba na boj s nízkymi frekvenciami. V tom linku je graf neošetrenej miestnosti a potom ako sa to zmení pri umiestnení jedného či dvoch rezonátorov. Myslím, že je to dosť názorné.
NAS Synology, Linn Majik DS, Audio Research LS17, Bryston 4B SST, Avalon, Velodyne, Cardas, Oyaide, Furutech
monte

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od monte »

Lampa jako basham. Vyrobeno z bambusové textilie a ratanu. Co myslíte ??? Nějaký účinek na basové chvění v rohu určitě bude.
stojaci-lampa-safari-globo-25874.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Ramones
Příspěvky: 565
Registrován: 11 úno 2013 08:48

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od Ramones »

..."chvění" si ani nevšimne, že tam lampa je :thumbdown:
Guliver
Příspěvky: 452
Registrován: 03 led 2011 20:07
Bydliště: SK, BA-TT

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od Guliver »

Predvádzačka NAGRA vo Švajci s repro Verity Audio.
Nevyzerá to, že by sa najeko super extra trápili s akustikou, alebo?

Obrázek
NAS Synology, Linn Majik DS, Audio Research LS17, Bryston 4B SST, Avalon, Velodyne, Cardas, Oyaide, Furutech
Uživatelský avatar
fox
Příspěvky: 1692
Registrován: 27 pro 2010 09:07
Bydliště: Opava

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od fox »

Maji tam dřevěné obklady a podlahu. Taktéž na stěnách akustické panely. To asi bohatě stačí.
Myslím, že že při vývoji reproduktorových souprav se vychází převážně z předpokladu, že budou sloužit v normálně zařízeném bytě.
Michell Gyrodec/Orbe, SME V, Lyra Delos, RCM+step up trafo MgBeran, Esoteric DV60, Lumin U2 Mini+DAC Gustard X26 Pro, Audia Flight Strumento no4 mk II+Audia Flight FLS1,Tannoy Turnberry GR+ST100, Niagara 5000+1200, hrom, hurikán, drak a pták Ohnivák.
Guliver
Příspěvky: 452
Registrován: 03 led 2011 20:07
Bydliště: SK, BA-TT

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od Guliver »

Plný drevený obklad+podlaha je akustické riešenie? Je pravda, že nie je vidieť ako je to uchytené, ale aj tak. Žiadne difuzéry, tenučké panely na prvých odrazoch, bastrapy tak aby sa nepovedalo...
NAS Synology, Linn Majik DS, Audio Research LS17, Bryston 4B SST, Avalon, Velodyne, Cardas, Oyaide, Furutech
Uživatelský avatar
fox
Příspěvky: 1692
Registrován: 27 pro 2010 09:07
Bydliště: Opava

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od fox »

Ukaž mi normálního člověka, který má plný obývák basových pastí a akustických panelů. :smile:
Michell Gyrodec/Orbe, SME V, Lyra Delos, RCM+step up trafo MgBeran, Esoteric DV60, Lumin U2 Mini+DAC Gustard X26 Pro, Audia Flight Strumento no4 mk II+Audia Flight FLS1,Tannoy Turnberry GR+ST100, Niagara 5000+1200, hrom, hurikán, drak a pták Ohnivák.
Guliver
Příspěvky: 452
Registrován: 03 led 2011 20:07
Bydliště: SK, BA-TT

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od Guliver »

Myslím, že tu je ich dosť, ale o to asi ide v téme o Akustike posluchového prostoru, nie?
NAS Synology, Linn Majik DS, Audio Research LS17, Bryston 4B SST, Avalon, Velodyne, Cardas, Oyaide, Furutech
Uživatelský avatar
fox
Příspěvky: 1692
Registrován: 27 pro 2010 09:07
Bydliště: Opava

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od fox »

Ale akustiku neřeší jenom výše jmenované výrobky. Akustika se může navrhovat už při projektování stavby běžně dostupnými stavebními materiály a mezi ně patří taky dřevěné obklady doplněné izolační hmotou. I vzduchová mezera se počítá a má určitý vliv. To co se nabízí v obchodech s hifi technikou je dobrý kšeft. Je to taky dobré řešení, ale ne jediné. Za peníze které to stojí se to dá řešit i stavebně.
Michell Gyrodec/Orbe, SME V, Lyra Delos, RCM+step up trafo MgBeran, Esoteric DV60, Lumin U2 Mini+DAC Gustard X26 Pro, Audia Flight Strumento no4 mk II+Audia Flight FLS1,Tannoy Turnberry GR+ST100, Niagara 5000+1200, hrom, hurikán, drak a pták Ohnivák.
Uživatelský avatar
boxer
Příspěvky: 439
Registrován: 16 pro 2011 15:52

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od boxer »

Tak tak.

Pokud někdo staví poslechovku a "vyrobí" si ji na míru podle zlatýho hifistickýho poměru stěn, tak má v podstatě vystaráno. Zabydlet, zaplnit a je to v ok.

Naopak kdo má doma krychli, tak mu nepomůže skoro nic.
Guliver
Příspěvky: 452
Registrován: 03 led 2011 20:07
Bydliště: SK, BA-TT

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od Guliver »

To je samozrejme hlúposť. Módy miestnosti sa nedajú zlikvidovať len pomermi strán miestnosti. Nehovoriac o odrazoch, atď...
Okrem toho reč je o tej NAGRE, kde to nevyzerá veľmi zabydlené, v zmysle domácnosti.
NAS Synology, Linn Majik DS, Audio Research LS17, Bryston 4B SST, Avalon, Velodyne, Cardas, Oyaide, Furutech
Uživatelský avatar
fox
Příspěvky: 1692
Registrován: 27 pro 2010 09:07
Bydliště: Opava

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od fox »

Prodejce asi zvolil takový interier, který se mu nejvíce líbil. Přístroje v kontrastu se dřevem působí moc dobře. Proti gustu ...
Navíc se dřevo používá pro výrobu hudebních nástrojů. Může to tam znít příjemně.
Michell Gyrodec/Orbe, SME V, Lyra Delos, RCM+step up trafo MgBeran, Esoteric DV60, Lumin U2 Mini+DAC Gustard X26 Pro, Audia Flight Strumento no4 mk II+Audia Flight FLS1,Tannoy Turnberry GR+ST100, Niagara 5000+1200, hrom, hurikán, drak a pták Ohnivák.
Uživatelský avatar
boxer
Příspěvky: 439
Registrován: 16 pro 2011 15:52

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od boxer »

To je samozrejme hlúposť.

Ano,co píšeš je hloupost. poměr stran pomůže velmi. A nepsal jsem, že bude holá.
Uživatelský avatar
Teti
Příspěvky: 439
Registrován: 26 črc 2011 18:59
Bydliště: Velka Britanie

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od Teti »

Guliver Fox vi o akustice docela dost, prosim te netahej se o slovicka. Obcas me prijde, ze se lidi hadaji jak male decka pri hre o to kdo ma tu nejvetsi pravdu.
Audio Tweak.net - Humble home of newbie tweaker
slayers
Příspěvky: 588
Registrován: 28 bře 2011 07:36
Bydliště: Lázně Bělohrad

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od slayers »

Pravda je že rozměry(poměry) místnosti udělají hodně, samozřejmě že nevyřeší vše ale akustických úprav je potom o mnoho méně potřeba.
NA Galaxys, McIntosh MA9000, Lumin D2 - 8Switch, Audiovector R3 Avantgarde, Nordost Heimdall 2,
Pro-Ject Signature 10.
Uživatelský avatar
fox
Příspěvky: 1692
Registrován: 27 pro 2010 09:07
Bydliště: Opava

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od fox »

Chci se s vámi podělit o jednu čerstvou zkušenost s akustikou. Jak určitě víte, stavěl jsem nedávno poslechovku. Nechal jsem se ovlivnit článkem o úpravě obývacího pokoje akustickým sádrokartonem. Neuvědomil jsem si ale, že úprava byla prováděná ve zděném domě a já stavím v podkroví ze sádrokartonu a minerální vaty.
Když jsem do takřka hotové místností nastěhoval aparaturu domácího kina, byl jsem nadšený. Vše hrálo velmi dobře. Jakmile jsem ale místnost dozařízoval a nastěhoval veškerou aparaturu, vše se změnilo. Zmizely středy a výšky. Zesílily se basy a zvuk vycházel jako z pod deky.
Pomohla změna kabeláže. Když jsem měl stereo v obývacím pokoji, měl jsem tam málo basů a třepotavou ozvěnu. Snažil jsem se, v rámci možností, místnost zatlumit, a používal jsem převážně kabely od firmy Van Den Hul, které ostřejšímu zvuku v místnosti výrazně pomohly.
Předevčírem jsem s kamarádem prováděl test kabelů. Zvuk se každou výměnou výrazně měnil. Kamarád se tomu nestačil divit a říkal, že se s takovou změnou zvuku u výměny kabeláže ještě nesetkal. Nakonec zvítězily kabely s ostřejším charakterem zvuku.
Včera jsem si donesl pásy desek o šířce cca 20cm, délce jednoho metru, a tloušťce patnáctí milimetrů. Postupně jsem je přikládal na perforovaný akustický sádrokarton za bednami stereo. Zvuk se začal měnit. Nakonec se mi podařilo místnost doladit. Přes víkend donesu desek více a budu pokračovat i na druhé straně místností. Jakmile zjistím, kolik perforace je třeba zakrýt, desky odstraním a potřebnou plochu zakryji.
Chtěl jsem touto zkušeností jenom poukázat na to, že akustika místností je velmi důležitá. Dovede poslat do pekel i drahou, jinde dobře hrající aparaturu. Taktéž veškerá kabeláž má svůj vliv.
Až budou konečné výsledky, dám vědět.
Michell Gyrodec/Orbe, SME V, Lyra Delos, RCM+step up trafo MgBeran, Esoteric DV60, Lumin U2 Mini+DAC Gustard X26 Pro, Audia Flight Strumento no4 mk II+Audia Flight FLS1,Tannoy Turnberry GR+ST100, Niagara 5000+1200, hrom, hurikán, drak a pták Ohnivák.
monte

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od monte »

holt monte má vždy pravdu :lol: mohu psát jen levou rukou Ivo, pravá bolí a brní jako čert, měl jsem i tepnu skříplou. Jinak časem použít něco co mám a pak se budeš divit. Nechtěl jsem Ti kazit náladu, ale sádroše mají k akustické dokonalosti na stěnách ještě daleko.
Uživatelský avatar
fox
Příspěvky: 1692
Registrován: 27 pro 2010 09:07
Bydliště: Opava

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od fox »

Monte, akustický sádrokarton se na stěny běžně dává. Na tvrdém zdivu by měl určitě význam.
Já jsem s tím tak trochu počítal. Není nic jednoduššího, než perforaci zakrýt nebo zatmelit a tím akustiku doladit. Moje náklady oproti tvému řešení jsou zanedbatelné. Přinejhorším zůstane hladká stěna a to není nic nevzhledného.
Michell Gyrodec/Orbe, SME V, Lyra Delos, RCM+step up trafo MgBeran, Esoteric DV60, Lumin U2 Mini+DAC Gustard X26 Pro, Audia Flight Strumento no4 mk II+Audia Flight FLS1,Tannoy Turnberry GR+ST100, Niagara 5000+1200, hrom, hurikán, drak a pták Ohnivák.
Guliver
Příspěvky: 452
Registrován: 03 led 2011 20:07
Bydliště: SK, BA-TT

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od Guliver »

Niečo pre "naslovovzatých odborníkov" ktorí "vedia", že rozmery miestnosti v podstate stačia, alebo iné ich know how.

Už som to sem kedysi dával, je to podrobný postup pri budovaní posluchovky od piky, t.j. od základov a dobre si všimnite čo všetko okrem rozmerov sa udialo:
http://www.soundscapes.nu/!gallery/design/index.htm
NAS Synology, Linn Majik DS, Audio Research LS17, Bryston 4B SST, Avalon, Velodyne, Cardas, Oyaide, Furutech
monte

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od monte »

Foxi, termín akustický karton (co mohli, přidali perlit nebo vlnitý prach) , moc tomu nevěřím pro akustiku. Hlavní účel je omezit pronikání zvuku z okolí, spíš myslím venkovní hluk. Ty perforované jak píší na stránkách, rozkmitají zvuk a omezí odraz, to už je lepší. Největší nepřítel je holá hladká stěna a můžeš mít i půl metru vlny pod sádrokartonem a účinek nebude nijak oslňující. Vím jak to hraje v kumbále, ale tem mi na srdci neleží. Jestli pojedeš někdy směr Otrokovice, tak se zastav u p. Procházky.
Uživatelský avatar
fox
Příspěvky: 1692
Registrován: 27 pro 2010 09:07
Bydliště: Opava

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od fox »

Toto vlákno , i celé fórum, by mělo být určeno hlavně k předávání vlastních zkušeností a ne k "opisování" internetových stránek nebo ke kritizování druhých.
Jak to máš uděláno vy? Možná, že by nám vaše zkušenosti pomohli.
Chci ještě opravit tetiho. Napsal, že jsem v akustice odborník. Ale to není pravda. Sice několik akustických konstrukcí jsem už realizoval, ale vždy se jednalo o větší stavby a stavělo se na základě projektové dokumentace zpracované odborníkem na akustiku, včetně jeho dozoru.
Michell Gyrodec/Orbe, SME V, Lyra Delos, RCM+step up trafo MgBeran, Esoteric DV60, Lumin U2 Mini+DAC Gustard X26 Pro, Audia Flight Strumento no4 mk II+Audia Flight FLS1,Tannoy Turnberry GR+ST100, Niagara 5000+1200, hrom, hurikán, drak a pták Ohnivák.
Guliver
Příspěvky: 452
Registrován: 03 led 2011 20:07
Bydliště: SK, BA-TT

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od Guliver »

Preboha fox prečo sa urážaš? A nie je rozumné sa poučiť od tých, ktorí to už dávno celé úspešne zvládli?

A nikoho nekritizujem - dal som sem NAGRU a čudoval som sa, že firma toho mena, vyriešila ukážkovu miestnosť tak ako vyriešila.

Ďalši menší projekt od totho istého človeka: http://www.soundscapes.nu/kelder.htm
Na samotnej stránke je toho ešte podstatne viac. Ak to teda niekoho zaujíma.
NAS Synology, Linn Majik DS, Audio Research LS17, Bryston 4B SST, Avalon, Velodyne, Cardas, Oyaide, Furutech
monte

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od monte »

Foxi, máš perfektní základ, sám si psal, že budeš dolaďovat o nic nejde. :thumbup: Jak si vše uděláš je jen tvoje věc a různé odkazy jsou dobrá věc. Myslím všem se libí co děláš a píšeš:thumbup:
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od aretax »

FOX:
Už som niekde písal o akustickom sadrokartóne, alebo akuplate a pod. Mne sa niečo podobné stalo ešte v 90-tych rokoch. Ak inštaluješ sadrokartón, alebo iný obklad na steny a pod ním je vzduchová medzera (aj keď tam dáš minerálnu vatu, na veci to nič nemení), obklad sa pri vyššej hlasitosti bude správať ako membrána basového reproduktora. Preto sa Ti stal ten efekt, o ktorom píšeš. To obloženie, čo robíš tomu čiastočne pomôže, pretože sa eliminuje pružnosť sádrokartónu. ale pri vyššej hlasitosti sa basový efekt môže vrátiť. Je potrebné odstrániť "pruženie" sádrokartónu a to tak, že sa pod sadrokartón urobí hustý rošt na jeho upevnenie a medzery sa vyplnia tvrdenou minerálnou vatou (môže byť aj iný pevný materiál), alebo ak to nechceš rozoberať, použi na obklad ešte hrubšie dosky, ako 15mm, aspoň 30mm. Jednoducho je potrebné zabrániť pruženiu sadrokartóna, spôsebeného zvukovými vlnami.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
Uživatelský avatar
lubin
Příspěvky: 712
Registrován: 26 pro 2010 19:54

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od lubin »

Já bych zde rád podotknul, že v problémové místnosti uděláš dobrou akustiku pouze na základě měření. Bez měřící techniky je to jen náhoda (chceš-li haluz) nebo štěstí. A nebo , když se Ti to už zdá dobré, by přímo vynikající a řešil jsi to téměř stylem pokus-omyl, věř, že jsi napůl cesty.
Hudba je ticho mezi notami...hraje mě to k pláči, ale i tak mám často husí kůži :lol:
PJ Classic,Vincent phono s 13d5 tube,Vincent SAT8,PS Audio BHK 300, Holo May DAC,AC V8F,DIY filtrace,Nordost Frey,N.A. Zephyr....
Tubes: Philips,GE,EH,JJ, Valvo...
Uživatelský avatar
fox
Příspěvky: 1692
Registrován: 27 pro 2010 09:07
Bydliště: Opava

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od fox »

Děkuji vám za rady. :thumbup:
Není to tak zlé. Za sádrokartonem je vzduchová mezera pouze cca 3-5cm. Rošt mám zahuštěn na cca 35-40 cm. Konstrukce je dost tuhá. Konzultoval jsem to s projektantem akustiky a ten tvrdí opak, že sádrokartonové a jiné pružné konstrukce se vlivem nízkých kmitočtů rozkmitají a odeberou jim energii. Obyčejný sádrokarton má nízkou pohlcovací vlastnost, pokud není v rozsáhlé ploše. V bývalém obýváku jsem měl pružných konstrukci asi 150m2 a basů tam bylo málo.
Dnes jsem dal do rohů místnosti minerální akustické panely a perforaci sádrokartonů jsem zakryl pevnými deskami a zvuk se mi zdá velice příjemný.Mám spoustu času na experimentování a ve skladě zbytky nepoužitých akustických obkladů. ;)
Michell Gyrodec/Orbe, SME V, Lyra Delos, RCM+step up trafo MgBeran, Esoteric DV60, Lumin U2 Mini+DAC Gustard X26 Pro, Audia Flight Strumento no4 mk II+Audia Flight FLS1,Tannoy Turnberry GR+ST100, Niagara 5000+1200, hrom, hurikán, drak a pták Ohnivák.
monte

Re: Akustika místnosti

Příspěvek od monte »

Vzpomněl jsem si na Velké kino ve Zlíně. Postavilo se za Baťě, nádherná akustika i tvar. Když člověk vstoupí, slyší zvláštní ticho a zvuk je velmi příjemný. Nové super kino Jablko, tam vše jen řve, že neslyšíte skoro vlastní slovo. Akustika se řešila už před sto lety a dnes ?
Odpovědět