Měření akustiky

Šíření zvuku v polechové místnosti, zkušenosti, problémy a jejich řešení apod..
Odpovědět
vitek
Příspěvky: 627
Registrován: 26 pro 2010 15:19
Bydliště: Ostrava

Měření akustiky

Příspěvek od vitek »

Může mi někdo poradit, co se dá z toho grafu vyčíst.... dík.
Snímek obrazovky 2019-05-06 v 20.47.22.png
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
-Kocour-
Příspěvky: 217
Registrován: 25 úno 2016 09:05
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Měření akustiky

Příspěvek od -Kocour- »

Podminky mereni?
vitek
Příspěvky: 627
Registrován: 26 pro 2010 15:19
Bydliště: Ostrava

Re: Měření akustiky

Příspěvek od vitek »

-Kocour- píše:Podminky mereni?
Nevím co jsou podmínky měření. Teplota, rosný bod?
Uživatelský avatar
-Kocour-
Příspěvky: 217
Registrován: 25 úno 2016 09:05
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Měření akustiky

Příspěvek od -Kocour- »

Ale notak. Tak treba umisteni beden, merena jedna ci obe soucasne, vzdalenost a pozice mikrofonu,...
Vyhlazeni 1/3 uz je hodne velka zehlicka.
Vrsek dost brzy pada.
vitek
Příspěvky: 627
Registrován: 26 pro 2010 15:19
Bydliště: Ostrava

Re: Měření akustiky

Příspěvek od vitek »

Aha... Mě netrápí bedny mě trápí, že tomu nerozumím, co bych měl udělat s akustikou..., když vidím ten graf, který mi nic neříká.
Měřeno před lety v holé místnosti, kde byla pouze sedačka. Mikrofon v pozici hlavy posluchače. Bedny jsou asi 3,5m od sebe a poslechové místo je 4m od beden. Je to graf levé bedny, ta pravá je v rohu a graf vypadá hůř... Dnes je místnost už víc zabydlená, takže jsem oprášil program na měření akustiky a chystám se zas měřit ... ale ty grafy mi nic neříkají a abych tu místnost mohl vylepšit potřeboval bych to víc pochopit... vyhlazení 1/3 ? Omlouvám se nejsem v tom zběhlý...
vitek
Příspěvky: 627
Registrován: 26 pro 2010 15:19
Bydliště: Ostrava

Re: Měření akustiky

Příspěvek od vitek »

Taky bojuji s tím programem.... Našel jsem to vyhlazení. Na jaký parametr to mám nastavit?
Uživatelský avatar
-Kocour-
Příspěvky: 217
Registrován: 25 úno 2016 09:05
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Měření akustiky

Příspěvek od -Kocour- »

Pokud mas moznost tak zkus REW, je na to hodne navodu a prikladu.
To co jsi zmeril je frekvencni charakteristika. Ta ukaze problematicke frekvence - mody, ktere je treba pripadne resit. Dale se vyhodnocuje doznivani, grafy RT.
Vyhlazovani tak akorat, 1/3 uz vse schova, 1/6-1/12 je tak rozumne.
PítrsPraha
Příspěvky: 808
Registrován: 12 led 2016 19:42

Re: Měření akustiky

Příspěvek od PítrsPraha »

Roli hraje i to, jakým mikrofonem to měříš, tedy parametry a zkreslení samotného mikrofonu. Základem je mít mikrofon s kalibrací nebo alespoň s udanými parametry frekvenčního průběhu (tolerance třeba +/- 2 dB v pásmu 20 Hz-20 kHz).

Ne drahým měřícím mikrofonem je třeba UMIK-1.
RI Audio PLF 10A --- Ayon CD 35 Signature --- Parasound A21 --- Revel F208
Uživatelský avatar
PavelDosko
Příspěvky: 2552
Registrován: 14 bře 2012 19:59
Bydliště: Olomouc

Re: Měření akustiky

Příspěvek od PavelDosko »

trosku zneuziju toto vlakno, ale kdyby se u mne nekdo chtel zastavit a promerit mi akustiku (idealne abych z toho ziskal parametry pro DRC Brutefir...) je vitan
neni placka, neni highend
Uživatelský avatar
Tinariwen
Příspěvky: 318
Registrován: 01 led 2013 12:33

Re: Měření akustiky

Příspěvek od Tinariwen »

Na Slovensku nevieme o niekom takom šikovnom čo to ozaj ovlada ? :-?
ATC SCM50 ASL,ATC CDA2 MkII
JAPEX

Re: Měření akustiky

Příspěvek od JAPEX »

Tinariwen píše:Na Slovensku nevieme o niekom takom šikovnom čo to ozaj ovlada ? :-?
A co tady: http://www.zs-acoustics.com
Uživatelský avatar
Tinariwen
Příspěvky: 318
Registrován: 01 led 2013 12:33

Re: Měření akustiky

Příspěvek od Tinariwen »

Fajn ďakujem,ale to je predajca GIK .Ja už mam akusticke materialy od Vicoustic.Potrebujem zmerať,poradiť,prekonzultovať umiestnenie repro ,umiestnenie akustických materialov....neviem či sa najde niekto ozaj fundovaný kto poradi (za odmenu) bez toho aby mi nukal na predaj akusticke materialy alebo aby poradenstvo a zmeranie posluchovky bolo podmienkou kupou akustických panelov...O Zallanovi samozrejme viem,milý chlapík :-)
ATC SCM50 ASL,ATC CDA2 MkII
vitek
Příspěvky: 627
Registrován: 26 pro 2010 15:19
Bydliště: Ostrava

Re: Měření akustiky

Příspěvek od vitek »

-Kocour- píše:Pokud mas moznost tak zkus REW, je na to hodne navodu a prikladu.
To co jsi zmeril je frekvencni charakteristika. Ta ukaze problematicke frekvence - mody, ktere je treba pripadne resit. Dale se vyhodnocuje doznivani, grafy RT.
Vyhlazovani tak akorat, 1/3 uz vse schova, 1/6-1/12 je tak rozumne.
Koucoure děkuji. Takže lze něco z toho grafu vyčíst, třeba ty mody? Nebo je třeba graf s menším vyhlazením?

PítrsPraha: mikrofon mám nějaký behringer... a ten program ho má v paměti a asi se společně sladili....
Uživatelský avatar
-Kocour-
Příspěvky: 217
Registrován: 25 úno 2016 09:05
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Měření akustiky

Příspěvek od -Kocour- »

Mereni jde v podstate rovne od od 20Hz. Mensi vyhlazeni by pomohlo identifikovat mody. Pro navrh nejake kompenzace je dobre merit v poslecovem miste napriklad na rozich krychle o hrane 50cm. A ta mereni zprumerovat. Mikrofon pri mereni vertikalne.
Takto na prvni pohled to mereni nevypada spatne. Co me trosku zarazi je, ze to je rovne. Cekal bych to sklonene, proto jsem se ptal na podminky.
Dale to na vyskach dost pada. Mozna mikrofon?

Sam jsem si s timto jeste moc nehral ale ceka me to, takze trosku studia co merit a vyhodnocovat. A realizace.
PítrsPraha
Příspěvky: 808
Registrován: 12 led 2016 19:42

Re: Měření akustiky

Příspěvek od PítrsPraha »

-Kocour- píše:Mikrofon pri mereni vertikalne.
Jaký je rozdíl v měření s mikrofonem horizontálně (směřující k reprosoustavě v její ose) a vertikálně? Myšleno proč vertikálně a ne horizontálně?
Při tom vertikálním jsem měl obrovský rozdíl mezi měřením s mikrofonem směřujícím do země a do stropu (díky jiné vzdálenosti k zemi/stropu a jiným materiálům na zemi/stropě).

A třeba zmíněný UMIK-1 poskytuje kalibrační data pro horizontální i vertikální umístění.
RI Audio PLF 10A --- Ayon CD 35 Signature --- Parasound A21 --- Revel F208
Uživatelský avatar
-Kocour-
Příspěvky: 217
Registrován: 25 úno 2016 09:05
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Měření akustiky

Příspěvek od -Kocour- »

Jako, tou orientaci mikrofonu si jisty nejsem. Konzultoval jsem to drive s kamaradem, plus jsem nekde videl fotky z mereni atd. Standartni mikrofony UMIK, ECM8000 myslim uplne vsesmerove nejsou, tudiz se tam vzdy ta orientace projevi. Chce to delat vice mereni a prumerovat, tim bych asi zacal.
Odpovědět