bambusové prkénko IKEA

Doplňky - hifi stojany, podložky, hroty a ostatní doplňky pro kvalitiní poslech.
Uživatelský avatar
PavelDosko
Příspěvky: 2552
Registrován: 14 bře 2012 19:59
Bydliště: Olomouc

bambusové prkénko IKEA

Příspěvek od PavelDosko »

mozna se zasmejete, ale na nekolika zahranicnich diskusnich skupinach se dost probira jako slusny antivibracni doplnek bambusove prkenko IKEA ( https://www.ikea.com/cz/cs/catalog/products/00309829/ ), uz i od jednoho mistniho clena jsem o tom slysel ... mate s tim nekdo osobni zkusenost ?
neni placka, neni highend
Bond 007 alias Monte

Re: bambusové prkénko IKEA

Příspěvek od Bond 007 alias Monte »

To už tak klesli :lol: :lol: :clap:
Uživatelský avatar
PavelDosko
Příspěvky: 2552
Registrován: 14 bře 2012 19:59
Bydliště: Olomouc

Re: bambusové prkénko IKEA

Příspěvek od PavelDosko »

neco k veci bys nemel ?
neni placka, neni highend
Bond 007 alias Monte

Re: bambusové prkénko IKEA

Příspěvek od Bond 007 alias Monte »

Nechci prudit, ale je to blbost nad druhou :lol:
Uživatelský avatar
PavelDosko
Příspěvky: 2552
Registrován: 14 bře 2012 19:59
Bydliště: Olomouc

Re: bambusové prkénko IKEA

Příspěvek od PavelDosko »

no mezi nami, ono ani nejde o to, ze je to zrovna jakoze krajeci deska, ale o material ... a soukrome - urcite vhodnejsi nez sklo pod komponentem
neni placka, neni highend
terahera

Re: bambusové prkénko IKEA

Příspěvek od terahera »

Kdyby tam bylo napsáno třeba Nordost a stálo 2000 euro,tak by to už koumalo půl fóra :thumbup:
Ale k věci,za ty prachy se to určitě vyplatí vyzkoušet a udělat si názor,když to bude o ničem,tak uděláme radost manzelkam :angel:
Bond 007 alias Monte

Re: bambusové prkénko IKEA

Příspěvek od Bond 007 alias Monte »

Jako levná nahráška něčeho ano, ale my staří profíci přeci nepoužijeme sklo. Před 25 lety jsem se taky nachytal na sklo :crazy:
Uživatelský avatar
PavelDosko
Příspěvky: 2552
Registrován: 14 bře 2012 19:59
Bydliště: Olomouc

Re: bambusové prkénko IKEA

Příspěvek od PavelDosko »

... i nez sektorovy nabytek, rozumis, fyzika :-)
neni placka, neni highend
Uživatelský avatar
Frogyman
Příspěvky: 3032
Registrován: 05 lis 2014 22:46
Bydliště: Balkán

Re: bambusové prkénko IKEA

Příspěvek od Frogyman »

Taky jsem o tom před časem dost četl a chtěl jsem i pár kousků na vyzkoušení koupit, ale zrovna "u nás" nebyly.
To se ale jednalo o jiný typ - viz https://www.ikea.com/cz/cs/catalog/products/00233429/, protože ten má tloušťku 33mm (ten "tvůj" jen 18).

Obrázek
Obrázek
TT:Oracle,Garrard,Technics; TA:Glanz,Graham,FR64S,Thomas Schick; Přenosky:MySonicLab,SPU,Ortofon,Miyajima,Denon; Železo:Brinkmann,SculptureA,Consolidated,EAR,TRON,PRIMARE; Repro:Xavian; BIŽU:GMG,Furutech,AQ,Townshend,VDH,Balkan,Čajna
F2014
Příspěvky: 528
Registrován: 05 zář 2014 14:02

Re: bambusové prkénko IKEA

Příspěvek od F2014 »

PavelDosko píše:mozna se zasmejete, ale na nekolika zahranicnich diskusnich skupinach se dost probira jako slusny antivibracni doplnek bambusove prkenko IKEA ( https://www.ikea.com/cz/cs/catalog/products/00309829/ ), uz i od jednoho mistniho clena jsem o tom slysel ... mate s tim nekdo osobni zkusenost ?
Já ano. Stavěl jsem si stolek na míru (fakt bych to měl raději na zemi, ale nelze :sad: ), abych do něj umístil nový systém (předtím jsem měl 2 monobloky na výšku a nově stereokonec = zcela nový stolek). A když už to měla být obyčejná konstrukce ve variaci pro závitovou tyč, tak jsem chtěl alespoň trochu HiFi materiál.

Po chvále anglických bambusivých HiFi stolků jsem si na zkoušku koupil krájecí desku z bambusu v IKEA, postavil na ní koncák (s podložkami i bez nich). Byli jsme doma všichni překvapení jak velký rozdíl ve zvuku to byl! Bohužel v tom špatném smyslu - zvuk ztratil jakoukoli dynamiku a energii, zůstalo jen "bláto". Takže nakonec je stolek z ručně lakované MDF.
PC Audio + lineární PSU HDPlex + Metronome DSS + Metronome c|AQWO + integrovaný zesilovač Vitus audio SIA-025 + TAD Evolution One + doplňky a kabeláž Nordost (Tyr2, Valhalla2, SortKone, SorfFut, QB8, QKORE1)
Naim Superuniti + KEF RDM One
Uživatelský avatar
PavelDosko
Příspěvky: 2552
Registrován: 14 bře 2012 19:59
Bydliště: Olomouc

Re: bambusové prkénko IKEA

Příspěvek od PavelDosko »

diky za zkusenost
neni placka, neni highend
kychtax

Re: bambusové prkénko IKEA

Příspěvek od kychtax »

Ja jsem to prkenko mel pod zesilovacem. Audio gd precision 2. Bylo vyborne v kombu s kamenen - sendvic. Kamen dole. Ted prkenko slouzi v kuchyni. :clap:
Pytell
Příspěvky: 831
Registrován: 02 led 2011 09:18
Bydliště: Praha

Re: bambusové prkénko IKEA

Příspěvek od Pytell »

Nedávno jsem to viděl u Fr. Krauta, má to napuštěný barvou, aby to ladilo k bednám a říkal , že nic lepšího není. Chci také zkusit, ale nyní není moc času, makame na rekonstrukci hotelu, tak určitě koncem ledna koupím a vyzkouším.
Uživatelský avatar
PavelDosko
Příspěvky: 2552
Registrován: 14 bře 2012 19:59
Bydliště: Olomouc

Re: bambusové prkénko IKEA

Příspěvek od PavelDosko »

FS2014 : to jsi mel jen to prkno a nic pod nim ? no za tech par supu to vyzkousim, jen v blizkych IKEA je nemaji, tak az se postesti.

p.s. k jine variante - kdyby mel nekdo pristup k nerez plechum na miru tak predem dekuji
neni placka, neni highend
F2014
Příspěvky: 528
Registrován: 05 zář 2014 14:02

Re: bambusové prkénko IKEA

Příspěvek od F2014 »

FS2014 : to jsi mel jen to prkno a nic pod nim ? no za tech par supu to vyzkousim, jen v blizkych IKEA je nemaji, tak az se postesti.
Co si pamatuji, tak jsem zkoušel položit přímo na zem a potom na horní desku původního HiFi stolku. Ten materiál rozhodně měl na zvuk vliv, takže možná při správném použití to mohlo u mne dopadnout jinak... Tak jako tak jsem nakonec skončil u Sort Kone, takže je možná jedno, z jakého materiálu je stolek (i když... možná by to stálo za prozkoumání).
PC Audio + lineární PSU HDPlex + Metronome DSS + Metronome c|AQWO + integrovaný zesilovač Vitus audio SIA-025 + TAD Evolution One + doplňky a kabeláž Nordost (Tyr2, Valhalla2, SortKone, SorfFut, QB8, QKORE1)
Naim Superuniti + KEF RDM One
kulich
Příspěvky: 100
Registrován: 02 bře 2012 14:06

Re: bambusové prkénko IKEA

Příspěvek od kulich »

Různé typy dřevoa rozhodně zvuk různě ovlivňují, ja měl jeden čas pod Monobloky desky 5 cm z Wenge,mám i dubové desky a dle potřeby kombinuji....
Jirka33
Příspěvky: 428
Registrován: 28 čer 2017 00:04

Re: bambusové prkénko IKEA

Příspěvek od Jirka33 »

Pokud budou, (jak se uz tu nekdo zminil) pristroje na napr Ceraball, melo by byt jedno na cem to stoji. :roll:

zabiny007 - Chybi ti na Moon dynamika a energie? :razz:
Zdeny
Příspěvky: 472
Registrován: 29 pro 2010 07:53

Re: bambusové prkénko IKEA

Příspěvek od Zdeny »

kulich píše:Různé typy dřevoa rozhodně zvuk různě ovlivňují, ja měl jeden čas pod Monobloky desky 5 cm z Wenge,mám i dubové desky a dle potřeby kombinuji....
Boha, proč nemám ten dar slyšet, zdali mi zesák stojí na dubu či na smrku:-((((((
Sestava: Lindemann 820S,Teac Esoteric 50,Bryston BP25,Bryston 14B-SST, Sanyo TP1000, Trichord Diablo, repro projekt Stealth (bas Eton 12´´, středy, výšky Accuton keramika)

Povoz: Subaru Outback 2,5i CVT 129kW 2021, Honda Civic 1,8i
kychtax

Re: bambusové prkénko IKEA

Příspěvek od kychtax »

Ta deska z ikey má jednu blbou vlastnost. Když do ni topil zesilovač zespodu, po čase se ohnula a kraje byly ve vzduchu.
DK76
Příspěvky: 107
Registrován: 23 led 2019 18:43

Re: bambusové prkénko IKEA

Příspěvek od DK76 »

Nedá mi to a musím reagovat, jinde to docela chválí , ale u nás, pokud to nestojí xy Kč tak je to vlastně k ničemu a hlavně to není HighEnd :lol: . Přidávám odkaz a doufám, že ti co to kritizují a smějí se, jsou aspoň tak uznávaní v hifi a mají taktéž tolik odběratelů :smile: .

https://m.youtube.com/watch?v=MhnQ8zT1IfY&t=91s
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: bambusové prkénko IKEA

Příspěvek od aretax »

kychtax píše:Ta deska z ikey má jednu blbou vlastnost. Když do ni topil zesilovač zespodu, po čase se ohnula a kraje byly ve vzduchu.
Ale to nie je blbá vlastnosť iba bambusového "prkna". Každá doska z masívneho dreva sa skrúti. Preto sa používa MDF, HDF, alebo preglejka, teda lepené materiály. Ak chceš bambusové "prkno", musíš si kúpiť dva kusy a zlepiť ich plošne "proti vlasu". Podobne je to s každým masívnym drevom. Jednoducho lepiť "proti vlasu", resp. naprieč rastu. Ja osobne preferujem MDF (HDF sa ťažko zháňa a je problém s rezaním - na tomto materiály horia kotúče.

Terahera, DK76 hifisti bežne používajú MDF, HDF, pieskovec, betón napriek tomu, že tam nemajú napísané ani Nordost, ani high end a nestojí to ...tis. €. Alebo že by ste podľa seba súdili iných?
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
terahera

Re: bambusové prkénko IKEA

Příspěvek od terahera »

Já jsem to tak nemyslel :angel: Ale nechat tam vypálit třeba ten nordost,hned by to vypadalo líp :smile: Sám víš,že si rád nechám poradit a rád zkouším,třeba zrovna obyčejné betonové dlaždice mám podle tvé rady :angel:
MAR
Příspěvky: 217
Registrován: 15 lis 2011 09:48

Re: bambusové prkénko IKEA

Příspěvek od MAR »

DK76 píše:Nedá mi to a musím reagovat, jinde to docela chválí , ale u nás, pokud to nestojí xy Kč tak je to vlastně k ničemu a hlavně to není HighEnd :lol: . Přidávám odkaz a doufám, že ti co to kritizují a smějí se, jsou aspoň tak uznávaní v hifi a mají taktéž tolik odběratelů :smile: .

https://m.youtube.com/watch?v=MhnQ8zT1IfY&t=91s
Nedavno jsem si prohližel v Haviřově tento stolek:
http://www.norstone-design.com/en/model ... amboo.html

a taky musim reagovat, něco na tom co pišeš asi bude, protože ty desky jsou skoro stejné akorát ikea má jiné skoseni. =))
Ale jinak jsem taky pro ,,, High End ""
F2014
Příspěvky: 528
Registrován: 05 zář 2014 14:02

Re: bambusové prkénko IKEA

Příspěvek od F2014 »

Jen pro porovnání s Norstone. Atacama skoro stejný design, jen podstatně jiná šíře materiálu
https://www.av4home.co.uk/evoque-eco-60 ... ml#prodTop
PC Audio + lineární PSU HDPlex + Metronome DSS + Metronome c|AQWO + integrovaný zesilovač Vitus audio SIA-025 + TAD Evolution One + doplňky a kabeláž Nordost (Tyr2, Valhalla2, SortKone, SorfFut, QB8, QKORE1)
Naim Superuniti + KEF RDM One
terahera

Re: bambusové prkénko IKEA

Příspěvek od terahera »

Pěkné,ale pokud to dobře chápu,tak je to cena za spodní díl,každé patro potom + 149 liber,takže 4patrový už je docela finanční nářez :smile:
F2014
Příspěvky: 528
Registrován: 05 zář 2014 14:02

Re: bambusové prkénko IKEA

Příspěvek od F2014 »

Jsou docela drahé ty stolky. Ono kdyby člověk měl jistotu, že se použitím takového stolku vyhne potřebě mít další antivibrační podložky pod přístroje, tak by se to i oplatilo, jenže jak to otestovat?

Pro zajímavost k té ceně: Já nakonec postavil stolek z MDF a chtěl jsem si ty police nechat nastříkat v lakovně - nejlevnější cenová nabídka byla přes 20 000 CZK. Jeden lakýrník mi nabídl, že to udělá válečkem (jenže to není ten správný tvrdý lak jako u stříkání) a chtěl za to 12 000 CZK. Tak jsem to o víkendech lakoval v garáži sám. A když se k tomu přičtou náklady na kování a zejména povrchovou úpravu, kterou zase nikdo v tak malém množství nechce dělat, tak to potom takový stolek za 1000 EUR je vlastně levný.
PC Audio + lineární PSU HDPlex + Metronome DSS + Metronome c|AQWO + integrovaný zesilovač Vitus audio SIA-025 + TAD Evolution One + doplňky a kabeláž Nordost (Tyr2, Valhalla2, SortKone, SorfFut, QB8, QKORE1)
Naim Superuniti + KEF RDM One
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: bambusové prkénko IKEA

Příspěvek od aretax »

To si napísal presne. Kto nepracuje s drevom tak nemá ani tušenie o cene materiálu. Ja keď si niečo urobím, vyjde ma to drahšie iba na materiály, ako keď kúpim hotový nábytok v Ikea. Navyše nábytok z kvalitného masívu je naozaj drahý a to nie iba značkové hifi stolíky. Kvalitné drevo z borovice, t.j. stolárske sušené rezivo stojí cca 500€/m3 (a to je "iba" borovica). Dub, jaseň stoja raz toľko a exotická dreviny, vrátane bambusu - cena je v rozprávkových výšinách. Ak má byť výrobok kvalitný, reálne sa dá využiť cca 30-40% reziva. Ostatné sú odrezky, hobliny a pod. Na 2 ks stredne veľkých reprobední sú potrebné min. 2 m3 reziva. Kde sú laky, šmirgle, hoblovacie zariadenie, pilové kotúče, lepidlá a všetko ostatné? Prácu ani nespomínam. To isté ale platí o každom nábytku, hifi aj ne-hifi.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
blesk666
Příspěvky: 1293
Registrován: 24 bře 2013 22:26

Re: bambusové prkénko IKEA

Příspěvek od blesk666 »

ta cena za to jedno poschodie 149,-Libier aj s nohami je urcite lepsia ako za kuchynske prkno z Ikea za cca 300,-Eur
Audio PC+Daphile+DRC/Lindemann CD1SE/Chord Dave+Choral stand>Denafrips Athena>PMA PA4-Big Brother>Marten Django XL
power:VDH,Furutech,NA,Viborg,signal:Crystal Cable
Bubuxin-KILBRU power
Příspěvky: 412
Registrován: 20 pro 2011 22:46

Re: bambusové prkénko IKEA

Příspěvek od Bubuxin-KILBRU power »

aretax píše: Na 2 ks stredne veľkých reprobední sú potrebné min. 2 m3 reziva.
Naozaj metre kubické? Veď pri hrúbke 20 mm je to 50 štvorcov.
blesk666: cena tej dosky je 299 CZK, za 300€ by to nikto nekúpil.
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: bambusové prkénko IKEA

Příspěvek od aretax »

Bubuxin-KILBRU power píše:
aretax píše: Na 2 ks stredne veľkých reprobední sú potrebné min. 2 m3 reziva.
Naozaj metre kubické? Veď pri hrúbke 20 mm je to 50 štvorcov.
blesk666: cena tej dosky je 299 CZK, za 300€ by to nikto nekúpil.
Naozaj 2 m3. Pri sanovaní odrežeš min. 30%. Keď máš "hrubé" dosky, musíš vybrať z nich tie správne časti, aby si odstránil všetky chyby dreva a prípadne zladil kresbu - to je ďalší veľký odpad. Pri hobľovaní, ak je drevo veľmi kvalitné a neskrúca sa, z dosky hrúbky 50 mm ohobľuješ max. 40 mm. Ale väčšinou sa dosky krútia a vychádza hrúbka cca 30 mm. To máš iba pripravené čisté dosky, ktorá musíš zas narezať a zlepiť, aby sa výsledná doska neskrútila. Keď si už pripravíš konečné dosky, potom z nich vyrežeš výsledný rozmer, ktorý potrebuješ - ďalší odpad. Keď to spočítaš, tak tie 2 m3 sú iba minimálny odhad.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
blesk666
Příspěvky: 1293
Registrován: 24 bře 2013 22:26

Re: bambusové prkénko IKEA

Příspěvek od blesk666 »

Bubuxin-KILBRU power píše:
aretax píše: Na 2 ks stredne veľkých reprobední sú potrebné min. 2 m3 reziva.
Naozaj metre kubické? Veď pri hrúbke 20 mm je to 50 štvorcov.
blesk666: cena tej dosky je 299 CZK, za 300€ by to nikto nekúpil.
Bubuxin: teraz uz mi to zmysel dava, moja chyba.
Audio PC+Daphile+DRC/Lindemann CD1SE/Chord Dave+Choral stand>Denafrips Athena>PMA PA4-Big Brother>Marten Django XL
power:VDH,Furutech,NA,Viborg,signal:Crystal Cable
Jeliman nautilus
Příspěvky: 133
Registrován: 28 čer 2018 13:22

Re: bambusové prkénko IKEA

Příspěvek od Jeliman nautilus »

jeej chlapi , kazdy stolar by z vas mal radost. co sa tyka spotreby . vela davate do odpadu . drevo sa nareze na urcite pasy a lepi sa k sebe aby sa nekrutilo a netrhalo casom. 1m2 dosiek je 40m2 a z fosni 5cm hrubky je 20m2 . mozete kupit aj tzv vyber co je to, ze si vyberate drevo kt sa vam paci. inak lacnejsia verzia je kupit uz tzv prirezy ako su masivne kuch dosky 60-90cm syroke, buk, dub, agat, bambus,atd. alebo prirezi na schodiska kt su lepene v dvoch vrstvach na sebe.bud pozdlz alebo napriec lepene. zalezi ci uz je to lepene z dlhych kusov alebo su cinkovane tzv nekonecny vlis,to je spajane frezovanim do seba a vidno tam v spoji take zubky do špicu. drevo je svina kt stale zije, aj 100-200r drevo stale pracuje pokial je v kuse, ak ho narezes a zlepis tak uz nie. ^:)^ 30r prax z drevom.
Jeliman nautilus
Příspěvky: 133
Registrován: 28 čer 2018 13:22

Re: bambusové prkénko IKEA

Příspěvek od Jeliman nautilus »

oprava v predchadzajucom texte 1m3
Bubuxin-KILBRU power
Příspěvky: 412
Registrován: 20 pro 2011 22:46

Re: bambusové prkénko IKEA

Příspěvek od Bubuxin-KILBRU power »

aretax: Z čoho si ty staval svoje bedne? Tiež z 2 kubíkov masívu? Dovolím si dopredu odhadnúť že z nejakého veľkoplošného materiálu (preglejka, MDF, ....), ktorá je z vrchnej strany následne odýhovaná. Len ako príklad som si spočítal koľko dreva má bedňa s vonkajšími rozmermi 30x40x120 cm pri hrúbke steny 25 mm. Vyšlo mi 48 LITROV na jeden kus, čo je využitie 4,8%!!! Stolár sa raduje (ako píše Jeliman nautilus).
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: bambusové prkénko IKEA

Příspěvek od aretax »

Jeliman nautilus píše:jeej chlapi , kazdy stolar by z vas mal radost. co sa tyka spotreby . vela davate do odpadu . drevo sa nareze na urcite pasy a lepi sa k sebe aby sa nekrutilo a netrhalo casom. 1m2 dosiek je 40m2 a z fosni 5cm hrubky je 20m2 . mozete kupit aj tzv vyber co je to, ze si vyberate drevo kt sa vam paci. inak lacnejsia verzia je kupit uz tzv prirezy ako su masivne kuch dosky 60-90cm syroke, buk, dub, agat, bambus,atd. alebo prirezi na schodiska kt su lepene v dvoch vrstvach na sebe.bud pozdlz alebo napriec lepene. zalezi ci uz je to lepene z dlhych kusov alebo su cinkovane tzv nekonecny vlis,to je spajane frezovanim do seba a vidno tam v spoji take zubky do špicu. drevo je svina kt stale zije, aj 100-200r drevo stale pracuje pokial je v kuse, ak ho narezes a zlepis tak uz nie. ^:)^ 30r prax z drevom.
Možno máš 30 rokov praxe s drevom, ale určite si nikdy nepracoval s rezivom. Aj moja žena má veľa rokov praxe s drevom - stále z neho utiera prach a leští ho, občas otvorí aj šuflíky. Keď tu snívaš o tom, aké je výhodné kúpiť škárovku, tak si prepočítaj, koľko by Ťa vyšiel kubík stolárskej pozdĺžnej (nie cinkovanej) škárovky 1. akosti, porovnaj to s cenou sušeného stolárskeho reziva a potom polemizuj o tom, aká je výťažnosť z kubíka. A to som hovoril o rezive 1. triedy !! Podotýkam, že z niektorých fošní o rozmere 400x40x5 nevyrobíš jednu rovnú dosku o rozmere 200x25x3.
Bubuxin: o mojich bedniach som nepísal. Ak si prečítaš môj príspevok, možno zistíš, že som písal o cene hotových stolárskych výrobkoch z masívu. Ale už sa mi naozaj nechce dokazovať sprostosti. Kto robí vie, kto nie, nech si to zisťuje kde chce.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
Uživatelský avatar
PavelDosko
Příspěvky: 2552
Registrován: 14 bře 2012 19:59
Bydliště: Olomouc

Re: bambusové prkénko IKEA

Příspěvek od PavelDosko »

"Aj moja žena má veľa rokov praxe s drevom"

sebekritikou vpred
neni placka, neni highend
Jeliman nautilus
Příspěvky: 133
Registrován: 28 čer 2018 13:22

Re: bambusové prkénko IKEA

Příspěvek od Jeliman nautilus »

z 30r mojej praxe mam 20r SZCO ,10r v podniku kde som sa vyucil. takze viem o com pisem . inak som vyuceny ako stolar pre vyrobu nabytku a doplnkou. za mna nepracuje pc ani cnc stroj ale klasika rucne. robievam schodiska ,zabradlia atd atd,zial okna a dvere nie pretoze to je uz iny odbor tzv stavebny stolar. takze viem kolko ide do odpadu.pred orezavanim krajou si to je treba vykratit na dlzky kt su potrebne plus 20cm navise. nebudem predsa orezavat 5-6m dlhu fosnu ked je kriva ako luk. velkoplosne materialy kazdy kupi tak ako chce , treba len hladat a otvorit hubu. vzdy sa da dohodnut alebo ist ku konkurencnej predajne ci skladu. takze nechcem tu mudrovat a poucovat ale musel som reagovat kedze viem o tom svoje. :thumbup:
Uživatelský avatar
PavelDosko
Příspěvky: 2552
Registrován: 14 bře 2012 19:59
Bydliště: Olomouc

Re: bambusové prkénko IKEA

Příspěvek od PavelDosko »

p.s. u nas je to pochopitelne taky tak
neni placka, neni highend
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: bambusové prkénko IKEA

Příspěvek od aretax »

Jeliman nautilus píše:z 30r mojej praxe mam 20r SZCO ,10r v podniku kde som sa vyucil. takze viem o com pisem . inak som vyuceny ako stolar pre vyrobu nabytku a doplnkou. za mna nepracuje pc ani cnc stroj ale klasika rucne. robievam schodiska ,zabradlia atd atd,zial okna a dvere nie pretoze to je uz iny odbor tzv stavebny stolar. takze viem kolko ide do odpadu.pred orezavanim krajou si to je treba vykratit na dlzky kt su potrebne plus 20cm navise. nebudem predsa orezavat 5-6m dlhu fosnu ked je kriva ako luk. velkoplosne materialy kazdy kupi tak ako chce , treba len hladat a otvorit hubu. vzdy sa da dohodnut alebo ist ku konkurencnej predajne ci skladu. takze nechcem tu mudrovat a poucovat ale musel som reagovat kedze viem o tom svoje. :thumbup:
Nedá mi a musím reagovať aj ja. Ako som pochopil, píšeš z hľadiska stolára, ktorý je zamestnaný v podniku, kde sú určité normy. Ale to je diametrálny rozdiel od toho, čo som opisoval ja. Stolár v malej, súkromnej dielni, prípadne stolár - amatér nemá k dispozícii x-kubíkov reziva, z ktorého si vyberá vhodné kusy na svoju zákazku a nevyužité drevo nemôže spotrebovať na ďalšej zákazke, ktorú nemá. Ten si kúpi práve toľko reziva, koľko potrebuje a tým jeho vyťažiteľnosť prudko klesá. Tá násobilka, ktorú si uviedol možno platí pre veľké firmy, ktoré nakupujú vo veľkom a majú rôzne druhy zákaziek, teda dokážu "skonzumovať" aj to, čo by už bolo pre inú zákazku nepoužiteľné. Naozaj nie je potrebné miešať hrušky s jablkami. Píšeš, že si stolár, vyučený, možno aj výborný odborník, ale ako vidím a čítam, s ekonomickou stránkou nemáš nič spoločné. Pri malom nákupe napr. na jednu zákazku, kde potrebuješ napr. 3 - 4 škárovky môžeš behať od čerta k diablovi a žiadnu cenu nevyjednáš. Iné je, keď si objednáš minimálne nákladiak škárovky, prípadne 20m3 reziva. Ty si stolár vyučený, ja amatér. Na rozdiel od Teba, ja si na každú prácu musím zaobstarať materiál a presne viem, koľko ma to vyjde. Ja nemám možnosť si vyberať vhodný materiál zo stoviek kusov. Aj keď kúpim škárovku, musím z nej vyrezať potrebné rozmery a vznikne mi odpad, pre ktorý nemám využitie. Na kšeft nikomu nerobím, teda nevidím dôvod "nafukovať" náklady. Ale asi je zbytočné niečo vysvetľovať. Navyše ja píšem o riadnom nákupe v obchodnej sieti a nie o systéme: Fero dá drevo za fľašku a klince si niekde nájdem...Záverom toľko: ja píšem o jablkách a Ty o hruškách.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
Jeliman nautilus
Příspěvky: 133
Registrován: 28 čer 2018 13:22

Re: bambusové prkénko IKEA

Příspěvek od Jeliman nautilus »

Ja som pisal že som pracoval v podniku po vyučení a nie že pracujem . Makam sám na seba u seba .zial doba kedy sa dalo niečo kúpiť za flašku je už preč. Inak všade platí že keď niečo platíš tak máš možnosť výberu . Nebudem predsa platiť za drevo ktoré je na prd lebo je uložené v kope spolu s iným . Vyberiem to kt je dobre aj keď prehadzem 3m3 kvôli 2fosniam . Ale snad žijem na inej planéte . Zákazník nás pán , nie ten čo predava. Žiaľ taká je doba . Jasom tiež začínal tak že som kupoval mašiny vždy keď som na to mal . Dnes kúpiš mašiny za zlomok toho čo stály voľakedy . Len životnosť a kvalita je polovičná . Inak dnes je pekný den , zasa sneží .
Odpovědět