Gramo-ramena a headshelly

Gramofony a jiné analog. zdroje včetně příslušenství kromě phono předzesilovačů.
Uživatelský avatar
ivanb_cko
Příspěvky: 175
Registrován: 09 čer 2012 21:45
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Gramo-ramena a headshelly

Příspěvek od ivanb_cko »

Zdravím zdejší analogovou komunitu, kterou chci požádat o rady, názory a třeba i myšlenky. Rovnou přeskočím cestu a přejdu k současnému stavu, který jak se zdá bude na dlouhou dobu co se gramo-šasi setrvalý. Postupně jsem se totiž dostal ke gramofonu Luxman PD-444, který je po renovaci a servisu elektronikya tak je jako nový. Pravda, ještě musím necht vyrobit nový kryt, který je prasklý, ale to na funkci samotnou nemá zas tak vliv. O co se mi ale jedná jsou ramena a u jednoho (které očekávám každým dnem) i headshelly.

Nemůžu si prostě pomoct, ale právě gramo-ramínka jsou v mých očích díky propojení technické funčnosti s designem klenoty v hifi a jelikož se na hifi i rád dívám, tak jsem v poslední době trochu nakupoval. Ano, z druhé ruky a většinou díky výhodné nabídce se mi dostalo více ramínek než můžu namontovat, tak je postupně prostřídám ke konečné variantě, která stejně ještě potřebuje několik úprav na armboardech, taky právě headshell je nové téma atd. V současnosti hraju jedno rameno - 9" Nottingham Analogue Ace Space s HO přenoskou Sumiko Blue Point Special. K němu se v září přidá 12" Pro-Ject 12cc EVO, na který namontuji LO přenosku VDH Special 10. Zde se nabízí první dotaz zda si myslíte, že přenosky vs daná ramena budou takto dané dobře nebo si myslíte, že raději naopak?

Nottignham Analogue bude první, které vyměním za Dynavector DV 505, ukterého je otázka headshellu - těžší / lehčí - jak na výběr? V hledáčku mám 12g Micro Seiki H-808X. A jak kombinost headshell s přenoskou? Nakonec vyměním Pro-Ject za Dynavector a na uvolněné místo namotnuji tangenciální raméno Eminent Technology Tonearm 2 - někdo nějaká zkušenost nebo názor?

Dotazů je dost. Osobně se nebojím, že něco dopadne vysloveně špatně, ale přeci jenom nasměrování uvítám a názory uvážím.

Eminent Technology Tonearm 2
Eminent Technology Tonearm 2.jpg
Dynavector DV 505
Dynavector-DV-505_01.png
ps: v záloze mám ještě 9" Kuzma Stogi S, které by mě taky zajímalo namontovat :)
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Luxman DA-06 & Audirvana Plus /Denon DN-961FA /Luxman PD-444 w Wheaton Triplanar mkII & VDH MC-10 + Dynavector DV 505 & Ortofon MC25E /Audiokultura Iskra 1 /Jeff Rowland Concentra I /[audio physic] Scorpio
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Gramo-ramena a headshelly

Příspěvek od aretax »

Sám by som bol na výsledky zvedavý. Všetko je to iba otázka skúšania a počúvania. To tangenciálne ramienko je zaujímavé, ale ja by som bol v tomto opatrný. Tangenciálne ramienko musí byť naozaj perfektne navrhnuté a vyrobené, aby hralo tak, ako to od neho očakávame. V tomto smere je špička Clearaudio, ale aj suma je "špičková". Čo sa týka headshellov, veľmi dobrý sortiment má Ortofon (AL, drevo, Mg, C), ale veľmi zaujímavé sú aj ProJect, pretože majú možnosť horizontálneho nastavenia.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
Uživatelský avatar
ivanb_cko
Příspěvky: 175
Registrován: 09 čer 2012 21:45
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Gramo-ramena a headshelly

Příspěvek od ivanb_cko »

a co váha a výběr materiáku headshellu - jaké můžou být očekávání na základě těchto hledisek?
Luxman DA-06 & Audirvana Plus /Denon DN-961FA /Luxman PD-444 w Wheaton Triplanar mkII & VDH MC-10 + Dynavector DV 505 & Ortofon MC25E /Audiokultura Iskra 1 /Jeff Rowland Concentra I /[audio physic] Scorpio
Uživatelský avatar
Dieter Burmester
Příspěvky: 3299
Registrován: 16 říj 2012 13:19

Re: Gramo-ramena a headshelly

Příspěvek od Dieter Burmester »

Rozhodně takové, že výměnou headshellu dost často nebudeš znát správnou efektivní hmotnost raménka. Nicméně jsem se několikrát přesvědčil, že i když byl výpočet rezonanční frekvence výrazně mimo doporučené rozmezí, tak se to na zvuku nijak negativně nepodepsalo. Teorie je jedna věc, pak je tady ještě ta praxe :smile:
Dieter Burmester
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Gramo-ramena a headshelly

Příspěvek od aretax »

Presne, ako píše Burmester. Dokonca sa mi stalo aj to, že prenoska hrala najlepšie a najmenej vhodným headshellom (podľa výpočtu). Okrem samotného výpočtu na prenos signálu vplývajú aj ďalšie okolnosti, ako napr. rezonancia, samotné zosúladenie prenoska - headshell - rameno a gramofón. Všetko toto zladiť je "beh na dlhé trate" a aj tak si nikdy nebudeš istý, či neexistuje aj lepšia kombinácia. Osobne mám prenosku Ortofon Xpression, podľa niekoľkých hodnotení absolútny vrchol a mám ju na ramene Ortofon 309D. Nedávno som si kúpil novú prenosku Transfiguration Axia S, ktorá stojí polovicu ceny a - môžete sa diviť, hrá pre moje uši podstatne lepšie, ale iba s hedshellom Ortofon LS 3000. Nie je síce tak dynamická, ako Ortofon, ale je podstatne detailnejšia, hlavne na výškach a stredoch a hlavne neutrálnejšia. Basov má zdanlivo menej, ale sú čistejšie a nedunia. Pritom hrajú až "od spodu". Jednoducho mne vyhovuje viac. Skúšal som aj strieborné kábliky prenoska - headshell, ale to už veľmi "škriekalo". Čiže, ako som Ti už napísal, skúšaj. Našťastie headshell sa na rozdiel od prenosky dá aj požičať.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
efičák
Příspěvky: 660
Registrován: 15 říj 2012 16:32
Bydliště: Ostrava Jih

Re: Gramo-ramena a headshelly

Příspěvek od efičák »

Tys to napálil plnou parou do analogového nebe.
Přehrávání impresionistického formátu s největším rozpětím zvuku, jaký si můžeš namodelovat, je jen na Tobě. Vypočítat si přenosky už umíš , Rowing psal, že skutečné hodnoty naměřené Adjust plusem se liší od udávaných.

Další potíž je v tom, co se komu líbí a jakou má sestavu. Co je pro mne ostré s důrazem na středy a sykavky, jaké z slyšeného neznám, je pro jiného soudruha to pravé. Viz tábor příznivců Ortofon 2M Black.

Velmi se mi líbí ta VDH přenoska. Mělo ji tu velmi málo lidí a ti se nepodělili o své dojmy. Někde sem se dočetl, že VDH je mistrem prostorového podání. Snad nám to zprostředkuješ, velmi prosím.

Napíšu ti k 12" PJ, přemlouval sem ji několika přenoskama Sumiko, ClearAudio, Sony ale zvuk byl mdlý a bez dynamiky. Snad to bylo vlastností 12", ale proč mají japonci ještě raději 14"?

Kuzma unipivot s Benzkou byla slabá, s Ortofonem Rondo Bronze výborná, s Ortofon Valencií pro mne TOP a se Sumiko slušné, nikoli vhodné. Je to základní ramínko kde je nastavení azimutu přenosky na dlouhé lokte. Třeba možnost plnění nádobky olejem , pro tlumení kmitů, je na měsíce pozorování.

Aretax dobře píše, tangenciál je zdánlivě nejlépe nejmenším zkreslením, ale udělat to tak, aby nebyl přetížený vnější kanál drážky, odstrkováním vozíku. Vzduchové vymezení vůle tangenciálu je asi nejlepší.
Když to pan Janda, vyřešil dvěma pletacíma jehlicema a v Německu usazení Suší to zdokonalili technologií snížením tření, otřesně to zvýšilo cenu.

Na Dynavectoru si nastavíš nadmořskou výšku, typ hrotu přenosky i přehrávaný žánr. Přeju ti spoustu zážitků a ty nejlepší nahrávky k přehrání.
:clap:
Snímek 026.jpg
Canon 18.7.11. 094.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Zvuk dobrý - všechno dobré
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Gramo-ramena a headshelly

Příspěvek od aretax »

Nechcem zakladať nové vlákno, ale zaujalo ma toto ramienko: http://acoustic-signature.com/tonarme/ta-2000/
Nevie sa niekto k nemu vyjadriť? Z môjho pohľadu je veľmi zaujímavá jeho konštrukcia, ale parametre neviem k nemu nájsť. Hlavne by ma zaujímalo, či vo verzii 12" sa jedná o ľahké, stredne ťažké, alebo ťažké rameno.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
Uživatelský avatar
Frogyman
Příspěvky: 3032
Registrován: 05 lis 2014 22:46
Bydliště: Balkán

Re: Gramo-ramena a headshelly

Příspěvek od Frogyman »

třeba by mohlo toto pomoct...
AS2000.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
TT:Oracle,Garrard,Technics; TA:Glanz,Graham,FR64S,Thomas Schick; Přenosky:MySonicLab,SPU,Ortofon,Miyajima,Denon; Železo:Brinkmann,SculptureA,Consolidated,EAR,TRON,PRIMARE; Repro:Xavian; BIŽU:GMG,Furutech,AQ,Townshend,VDH,Balkan,Čajna
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Gramo-ramena a headshelly

Příspěvek od aretax »

Dík, pomohlo. Nevie niekto o týchto ramienkach niečo bližšie?
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
Uživatelský avatar
ivanb_cko
Příspěvky: 175
Registrován: 09 čer 2012 21:45
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Gramo-ramena a headshelly

Příspěvek od ivanb_cko »

efičák píše:Tys to napálil plnou parou do analogového nebe.
...
Na Dynavectoru si nastavíš nadmořskou výšku, typ hrotu přenosky i přehrávaný žánr. Přeju ti spoustu zážitků a ty nejlepší nahrávky k přehrání.
:clap:
Díky díky - uznání potěší ;) Docela počítám s tím, že v analogu pokud se podaří usadit a nastavit ET2 a DV 505 už nebudu nic dalšího moc vymýšlet...teda toužím ještě po STAX UA-90, Technics EPA 100, SAEC WE407 a Fidelity Research FR 64 a 66.

Ale vážně, až nainstaluju VDH, tak určitě popíšu můj dojem z ní - sám se těším. Škoda, že hifi mám z jistých důvodů v ložnici, to bych jinak mohl i někoho na poslech pozvat... Taky je dost škoda, že jsem hodně často pryč z domu. To na poslech čehokoliv není moc čas :/ Každopádně v září budu mít upravený armboard, tak proběhne instalace 12cc EVO a VDH. Tím se tedy taky rozeběhne heldání nového preampu - co říkáte na Dynavector P75 nebo P100?
Luxman DA-06 & Audirvana Plus /Denon DN-961FA /Luxman PD-444 w Wheaton Triplanar mkII & VDH MC-10 + Dynavector DV 505 & Ortofon MC25E /Audiokultura Iskra 1 /Jeff Rowland Concentra I /[audio physic] Scorpio
Uživatelský avatar
ivanb_cko
Příspěvky: 175
Registrován: 09 čer 2012 21:45
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Gramo-ramena a headshelly

Příspěvek od ivanb_cko »

Příští týden bude doma upraveny armboard k montáži Pro-Ject ramének, tak už jsem předběžně namontoval přenosku na raménko. Následně si přenastavit phono v zesilovači a bude se hrát na nové rameno :) A hledání externího phono preampu bude pokračovat...
12cc EVO_MC10_03.jpg
12cc EVO_MC10_01.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Luxman DA-06 & Audirvana Plus /Denon DN-961FA /Luxman PD-444 w Wheaton Triplanar mkII & VDH MC-10 + Dynavector DV 505 & Ortofon MC25E /Audiokultura Iskra 1 /Jeff Rowland Concentra I /[audio physic] Scorpio
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Gramo-ramena a headshelly

Příspěvek od aretax »

Zopár typov pre tých, čo hľadajú gramo a nevedia sa rozhodnúť:
https://www.whathifi.com/features/10-wo ... turntables
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
Uživatelský avatar
lidumil
Příspěvky: 1250
Registrován: 08 lis 2011 10:33

Re: Gramo-ramena a headshelly

Příspěvek od lidumil »

Hmmmm ,,,,
Poslouchám hudbu, která se mi líbí, mám to co mám a co jsem ochoten zaplatit.
Uživatelský avatar
ivanb_cko
Příspěvky: 175
Registrován: 09 čer 2012 21:45
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Gramo-ramena a headshelly

Příspěvek od ivanb_cko »

upravený armboard k montáži Pro-Ject ramena doma, takže přes víkend bude co montovat, nastavovat a hrát si! Následovat bude uprava dalšího armboardu k montáži Dynavector ramena, kterému přibyl headshell Ortofon SH-4 o váze 9,4g. Mimochodem jak je to tedy s vahou headshellu X váha přenosky X efektivní hmotnost ramene - přičítá se headshell k rameni nebo..?
fullsizeoutput_15c.jpeg
A taky mi tento týden přišel phono-pre Pro-Ject Phono Box RS
IMG_1954.JPG
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Luxman DA-06 & Audirvana Plus /Denon DN-961FA /Luxman PD-444 w Wheaton Triplanar mkII & VDH MC-10 + Dynavector DV 505 & Ortofon MC25E /Audiokultura Iskra 1 /Jeff Rowland Concentra I /[audio physic] Scorpio
Uživatelský avatar
Frogyman
Příspěvky: 3032
Registrován: 05 lis 2014 22:46
Bydliště: Balkán

Re: Gramo-ramena a headshelly

Příspěvek od Frogyman »

Paráda! :thumbup:
Já si na všechny ramena nechávám dělat SME základnu, abych je mohl mezi gramofony i pozicemi měnit...
Na DV505 mám objednán již tento bronzový - měl by dorazit příští týden...


Obrázek
TT:Oracle,Garrard,Technics; TA:Glanz,Graham,FR64S,Thomas Schick; Přenosky:MySonicLab,SPU,Ortofon,Miyajima,Denon; Železo:Brinkmann,SculptureA,Consolidated,EAR,TRON,PRIMARE; Repro:Xavian; BIŽU:GMG,Furutech,AQ,Townshend,VDH,Balkan,Čajna
Uživatelský avatar
ivanb_cko
Příspěvky: 175
Registrován: 09 čer 2012 21:45
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Gramo-ramena a headshelly

Příspěvek od ivanb_cko »

dnes dopo a chuť do "hry"
IMG_1958.JPG
nastavování umístění začalo a všechno se zdálo...
fullsizeoutput_15d.jpeg
...na prt! Kdybych nebyl vůl, tak bych pořádně řešil výšku ramene nad základnou! Takže i při použití nižší základny z 9" verze mi furt chybí cca 3mm k možnému nastvení VTA (dost na tom, že jej budu nahánět podložkou u Nottingham Analogue ramene při použití VDH přenosky o 1mm)

Takže na fotce níže je vidět stávající stav - buď nechám vyříznout kus z montážní zálkadny ramene, anebo se na rameno "vykašlu" a bez jeho vyzkoušení rovnou přejdu na řešení montáže Dynavector DV505 a ..:)
IMG_1960.JPG
No a když to nešlo a musím přemýšlet, tak jsem začal řešit...

Každopádně co s tím 12"? Mám info, že stojí za prt!
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Luxman DA-06 & Audirvana Plus /Denon DN-961FA /Luxman PD-444 w Wheaton Triplanar mkII & VDH MC-10 + Dynavector DV 505 & Ortofon MC25E /Audiokultura Iskra 1 /Jeff Rowland Concentra I /[audio physic] Scorpio
Uživatelský avatar
Frogyman
Příspěvky: 3032
Registrován: 05 lis 2014 22:46
Bydliště: Balkán

Re: Gramo-ramena a headshelly

Příspěvek od Frogyman »

Řešil bych to buď podložkou/slipmatem pod desku (mohu ti nějaké půjčit na vyzkoušení - mám korek, kůži, gumu, sklo, plast atd), popř podložkou mezi rameno a přenosku (také bych nějaké na půjčení našel - mám karbon, plast, i nějakou nemagnetickou ocel..)
TT:Oracle,Garrard,Technics; TA:Glanz,Graham,FR64S,Thomas Schick; Přenosky:MySonicLab,SPU,Ortofon,Miyajima,Denon; Železo:Brinkmann,SculptureA,Consolidated,EAR,TRON,PRIMARE; Repro:Xavian; BIŽU:GMG,Furutech,AQ,Townshend,VDH,Balkan,Čajna
JAPEX

Re: Gramo-ramena a headshelly

Příspěvek od JAPEX »

ivanb_cko píše:dnes dopo a chuť do "hry"

nastavování umístění začalo a všechno se zdálo...

...na prt! Kdybych nebyl vůl, tak bych pořádně řešil výšku ramene nad základnou! Takže i při použití nižší základny z 9" verze mi furt chybí cca 3mm k možnému nastvení VTA (dost na tom, že jej budu nahánět podložkou u Nottingham Analogue ramene při použití VDH přenosky o 1mm)

Takže na fotce níže je vidět stávající stav - buď nechám vyříznout kus z montážní zálkadny ramene, anebo se na rameno "vykašlu" a bez jeho vyzkoušení rovnou přejdu na řešení montáže Dynavector DV505 a ..:)

No a když to nešlo a musím přemýšlet, tak jsem začal řešit...

Každopádně co s tím 12"? Mám info, že stojí za prt!
Tohle se stává i jiným konstruktérům, ale naštve to.

Nicméně další podložky (slipmaty) bych použil jenom na vyzkoušení, ale určitě ne natrvalo. Vidím v tom "lepení náplasti" ale také (osobní zkušenost), že z provizorního řešení se nakonec stane řešení trvalé....a Luxman si to nezaslouží!

Jestli je tohle ramínko na "prd" nevím, ale osobně Project nemám rád, nelíbí se mi a na tomhle gramofonu vypadá lacině (víc než na jiném). Na jeho místě by slušelo třeba Jelco. Lze na něm měnit VTA :thumbup: a není vůbec drahé.

https://www.altei.cz/altei-shop/jelco-sa-250lb/
JAPEX

Re: Gramo-ramena a headshelly

Příspěvek od JAPEX »

ivanb_cko píše:....Následovat bude uprava dalšího armboardu k montáži Dynavector ramena, kterému přibyl headshell Ortofon SH-4 o váze 9,4g.
To jako dáš na takové parádní, propracované ramínko jeden z nejlacinějších headshellů vycvaklý z jednoho kusu hliníkového plechu? :-?
Uživatelský avatar
Frogyman
Příspěvky: 3032
Registrován: 05 lis 2014 22:46
Bydliště: Balkán

Re: Gramo-ramena a headshelly

Příspěvek od Frogyman »

JAPEX píše: Nicméně další podložky (slipmaty) bych použil jenom na vyzkoušení, ale určitě ne natrvalo.
Ano, přesně tak. Slipmat na vyzkoušení a pokud by se nakonec rozhodl Project ponechat, tak pak řešit nějaké úpravy trvalým zásahem... Stejně podle toho co píše, bude finální obsazení DV505 (zde souhlas - chce to důstojnější headshell!) + Nottingham. Ale jen do doby, než sežene některé z dalších vysněných ramínek (STAX UA-90, Technics EPA 100, SAEC WE407 a Fidelity Research FR 64 a 66.) :cool:
TT:Oracle,Garrard,Technics; TA:Glanz,Graham,FR64S,Thomas Schick; Přenosky:MySonicLab,SPU,Ortofon,Miyajima,Denon; Železo:Brinkmann,SculptureA,Consolidated,EAR,TRON,PRIMARE; Repro:Xavian; BIŽU:GMG,Furutech,AQ,Townshend,VDH,Balkan,Čajna
JAPEX

Re: Gramo-ramena a headshelly

Příspěvek od JAPEX »

zabiny007 píše:Paráda! :thumbup:
Já si na všechny ramena nechávám dělat SME základnu, abych je mohl mezi gramofony i pozicemi měnit...
Na DV505 mám objednán již tento bronzový - měl by dorazit příští týden...


Obrázek
Nic ve zlém, ale zajímá mě, jak to teď namontuješ? A nebo spíš, jak přesně nastavíš P2S dané výrobcem ramene Dynavector (i desetiny milimetru dělají veliký rozdíl)?!
Přeci základna SME je nastavitelná (v ose do středu záznamu) proto, protože přenoska v headshellu SME má své pevně určené jedinečné (neměnné) místo! Nebo sis to spočítal? Podle oválných montážních otvorů spíš ne...
Ty to máš teď nastavitelné na všech možných i nemožných stranách a je z toho "prasopes". Za mě :thumbdown:

Takhle bych tá já mít nemohl, z toho bych nespal!!!! ~x(
Jak říká Valderon, červíček by hlodal...a za čas by to letělo!
Uživatelský avatar
Frogyman
Příspěvky: 3032
Registrován: 05 lis 2014 22:46
Bydliště: Balkán

Re: Gramo-ramena a headshelly

Příspěvek od Frogyman »

Ta základna je dělaná přesně na DV505. Všimni si, že montáž není na střed, ale vychází z potřebné vzdálenosti. A na palubě je pak vůle 3mm, která je dostatečná na přesné doladění (to se dělá u všech - např. i u Grahama).

Takže montážní vzdálenost zarovnám přesně podle potřeby Smarttractorem, stejně tak jako nastavení přenosky. Jsem si jist, že přesnější už to nemůže být. :lol:
TT:Oracle,Garrard,Technics; TA:Glanz,Graham,FR64S,Thomas Schick; Přenosky:MySonicLab,SPU,Ortofon,Miyajima,Denon; Železo:Brinkmann,SculptureA,Consolidated,EAR,TRON,PRIMARE; Repro:Xavian; BIŽU:GMG,Furutech,AQ,Townshend,VDH,Balkan,Čajna
JAPEX

Re: Gramo-ramena a headshelly

Příspěvek od JAPEX »

A proč nešla udělat jen redukce, nebo celá jiná paluba? Ten držák (rest) přenosky je lehce demontovatelný (aby jsi mohl přesně přiložit SmarTractor)?

P.S.: Nemám rád DIY "vylepšování" dokonalých věcí :!: Takže mě nepřesvědčíš :lol:
Uživatelský avatar
Frogyman
Příspěvky: 3032
Registrován: 05 lis 2014 22:46
Bydliště: Balkán

Re: Gramo-ramena a headshelly

Příspěvek od Frogyman »

Nechápu, co je na tom pro tebe DIY, za mne je to tunning :smile: . A co si představuješ pod redukcí, když ne právě toto? :-?
Je to stejné, jako když objednáš Graham a dáš si do výroby specifikaci, zda to chceš na SME standart, na MS nebo na Michell a podle toho ti základnu udělají. Já jsem chtěl SME proto, že ji mám všude jinde a nechtěl jsem být vázán tím, že DV505 bude vždy pouze na Gramci 2 na primáru. Chci ho taky vyzkoušet na sekundár, ale i na ORACLE atd...
A dotaz na demontáž držáku přenosky při nastavení na SMARTTRAKTORU nechápu. U tohoto ramínka tak jak u jakéhokoliv jiného nastavím montážní vzdálenost a s přenoskou si budu hrát v rámci headshellu. Mimochodem - pořídil jsem pro něj ARCHÉ :)

Obrázek
TT:Oracle,Garrard,Technics; TA:Glanz,Graham,FR64S,Thomas Schick; Přenosky:MySonicLab,SPU,Ortofon,Miyajima,Denon; Železo:Brinkmann,SculptureA,Consolidated,EAR,TRON,PRIMARE; Repro:Xavian; BIŽU:GMG,Furutech,AQ,Townshend,VDH,Balkan,Čajna
JAPEX

Re: Gramo-ramena a headshelly

Příspěvek od JAPEX »

Tak potom nevím, jak používáš SmarTractor. Tam je přeci základní podmínka umístit jehlu přesně do osy ložiska ramene. pokud osu jenom "odhaduješ", potom nepotřebuješ SmarTractor (třeba na mém SME to dost dobře nejde).

A kde končí tuning a začíný DIY? :-?

Kde si, pokud to není tajemství, objednával Graham?
Uživatelský avatar
Frogyman
Příspěvky: 3032
Registrován: 05 lis 2014 22:46
Bydliště: Balkán

Re: Gramo-ramena a headshelly

Příspěvek od Frogyman »

Už jsme tady dost OT, omlouvám se majiteli. Možná bychom tuto diskuzi mohli přesunout do samostatného vlákna...

Postup u nastavení je:
1) vyberu křivku a nastavím protraktor do její pozice.
2) nastavím montážní vzdálenost (vzdálenost mezi osou ramínka a středovým trnem)
3) posouvám přenoskou v headshellu tak, aby hrot zapadl do určeného důlku = tím nastavím přesah pro zvolenou křivku (kontrola lupou jak z čelního, tak i z bočního úhlu)
4) nastavuji ofsetový úhel, tím, že zarovnávám pozici přenosky v headshellu podle rysek na základně. U některých si "pomohu" prodloužením rovných hran pentelkou. Průběžně kontroluji, zda sedí bod 3.
5) zkontroluji nastavení VTA, doladím váhu a pak znovu zkontroluji body 3 a 4...

Nikde ale neřeším to, aby jehla byla namířena do osy ramínka, to mi přijde jako nesmysl.

Obrázek
TT:Oracle,Garrard,Technics; TA:Glanz,Graham,FR64S,Thomas Schick; Přenosky:MySonicLab,SPU,Ortofon,Miyajima,Denon; Železo:Brinkmann,SculptureA,Consolidated,EAR,TRON,PRIMARE; Repro:Xavian; BIŽU:GMG,Furutech,AQ,Townshend,VDH,Balkan,Čajna
JAPEX

Re: Gramo-ramena a headshelly

Příspěvek od JAPEX »

Já píši o něčem jiném...ale to je fuk!

Ať ti to hraje :thumbup:
Uživatelský avatar
ivanb_cko
Příspěvky: 175
Registrován: 09 čer 2012 21:45
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Gramo-ramena a headshelly

Příspěvek od ivanb_cko »

zabiny007 píše:Už jsme tady dost OT, omlouvám se majiteli. Možná bychom tuto diskuzi mohli přesunout do samostatného vlákna...
nepřesouvat Sašo - to sem právě patří. Něco poučného.. :thumbup:


No a ten headshell - já vím, že je nic moc - taky není primárně určen na to DV 505. Zatím jsem se shánění headshellu moc nevěnoval, protože jsem myslel, že budu chvíli žít s Pro-Jectem. Což se asi nestane! Jak nad tím od včerejška přemýšlím, tak půjde z kola ven.
Luxman DA-06 & Audirvana Plus /Denon DN-961FA /Luxman PD-444 w Wheaton Triplanar mkII & VDH MC-10 + Dynavector DV 505 & Ortofon MC25E /Audiokultura Iskra 1 /Jeff Rowland Concentra I /[audio physic] Scorpio
Uživatelský avatar
Frogyman
Příspěvky: 3032
Registrován: 05 lis 2014 22:46
Bydliště: Balkán

Re: Gramo-ramena a headshelly

Příspěvek od Frogyman »

JAPEX píše:Já píši o něčem jiném...ale to je fuk :
To je škoda, že k tomu tak přistupuješ. Zajímá mne, co jsi tím myslel. Ttřeba něco přehlížím, něco jsem z manuálu špatně pochopil, nebo dělám někde chybu.
TT:Oracle,Garrard,Technics; TA:Glanz,Graham,FR64S,Thomas Schick; Přenosky:MySonicLab,SPU,Ortofon,Miyajima,Denon; Železo:Brinkmann,SculptureA,Consolidated,EAR,TRON,PRIMARE; Repro:Xavian; BIŽU:GMG,Furutech,AQ,Townshend,VDH,Balkan,Čajna
JAPEX

Re: Gramo-ramena a headshelly

Příspěvek od JAPEX »

zabiny007 píše:
JAPEX píše:Já píši o něčem jiném...ale to je fuk :
To je škoda, že k tomu tak přistupuješ. Zajímá mne, co jsi tím myslel. Ttřeba něco přehlížím, něco jsem z manuálu špatně pochopil, nebo dělám někde chybu.
Sašo, tady se nepotkáme! (v určitých momentech není psaná "diskuze" ideální a tenhle moment je právě jeden z nich :angel: )

Jenom jedna rada: Nekomplikuj si život vylepšováním dokonalého, to nikdy nedopadne dobře! Analogii bych dal k autům: jakmile někdo tuní podvozek BMW, tak je to vždy jenom průser.
Uživatelský avatar
ivanb_cko
Příspěvky: 175
Registrován: 09 čer 2012 21:45
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Gramo-ramena a headshelly

Příspěvek od ivanb_cko »

tak s Pro-Jet ramenem jsem úspěšný nebyl, ale zato s VDH ano - gramo nastaveno, phono v zesilovači taky vč vyzkoušení zda load 400R nebo 100R, takže se hraje :cool: Na phonu vyhrálo nastavení load 100R: sice "menší" basy, ale zdají se mi reálnější a zcela jistě přesnější. Navíc středy a hlavně výšky výrazně lepší než při nastavení 400R.

Mimochodem má první zkušenost s LO přenoskou!

No a teď už jenom demontovat Pro-Ject, nafotit, zabalit a skutečně půjde do světa! Někdo zájem?

ps: nechápu proč, ale poslední fotka je o 90° otočená, přičemž v kompiku ji mám "rovně"!?
IMG_1968.JPG
IMG_1971.JPG
IMG_1972.JPG
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Luxman DA-06 & Audirvana Plus /Denon DN-961FA /Luxman PD-444 w Wheaton Triplanar mkII & VDH MC-10 + Dynavector DV 505 & Ortofon MC25E /Audiokultura Iskra 1 /Jeff Rowland Concentra I /[audio physic] Scorpio
Uživatelský avatar
Frogyman
Příspěvky: 3032
Registrován: 05 lis 2014 22:46
Bydliště: Balkán

Re: Gramo-ramena a headshelly

Příspěvek od Frogyman »

Japex
Díky za rady, ale já jsem rozhodně ten poslední, kdo by byl ochoten si život komplikovat DIY řešením. K tomu sahám opravdu jen když není zbytí a skutečně nechápu, co vidíš za komplikací v tom, když dám k ramenu jinou základovou desku, abych jej mohl použít... Navíc desku z bronzu, která rozhodně nebude horší než originál. Možná bude fajn se někdy potkat, protože se evidentně v chápání některých věcí míjíme a věřím, že to bude jen díky nedokonalosti psaného projevu.
TT:Oracle,Garrard,Technics; TA:Glanz,Graham,FR64S,Thomas Schick; Přenosky:MySonicLab,SPU,Ortofon,Miyajima,Denon; Železo:Brinkmann,SculptureA,Consolidated,EAR,TRON,PRIMARE; Repro:Xavian; BIŽU:GMG,Furutech,AQ,Townshend,VDH,Balkan,Čajna
JAPEX

Re: Gramo-ramena a headshelly

Příspěvek od JAPEX »

zabiny007 píše:Japex
Díky za rady, ale já jsem rozhodně ten poslední, kdo by byl ochoten si život komplikovat DIY řešením. K tomu sahám opravdu jen když není zbytí a skutečně nechápu, co vidíš za komplikací v tom, když dám k ramenu jinou základovou desku, abych jej mohl použít... Navíc desku z bronzu, která rozhodně nebude horší než originál. Možná bude fajn se někdy potkat, protože se evidentně v chápání některých věcí míjíme a věřím, že to bude jen díky nedokonalosti psaného projevu.
Beru tě za slovo, chci vidět to ramínko :thumbup: (myslím Graham)
Uživatelský avatar
Frogyman
Příspěvky: 3032
Registrován: 05 lis 2014 22:46
Bydliště: Balkán

Re: Gramo-ramena a headshelly

Příspěvek od Frogyman »

JAPEX
Když budeš mít cestu do Brna či kolem, dej vědět, jsi zván :-).
TT:Oracle,Garrard,Technics; TA:Glanz,Graham,FR64S,Thomas Schick; Přenosky:MySonicLab,SPU,Ortofon,Miyajima,Denon; Železo:Brinkmann,SculptureA,Consolidated,EAR,TRON,PRIMARE; Repro:Xavian; BIŽU:GMG,Furutech,AQ,Townshend,VDH,Balkan,Čajna
JAPEX

Re: Gramo-ramena a headshelly

Příspěvek od JAPEX »

zabiny007 píše:JAPEX
Když budeš mít cestu do Brna či kolem, dej vědět, jsi zván :-).
Děkuji a samozřejmě platí i obráceně ^:)^
Pytell
Příspěvky: 831
Registrován: 02 led 2011 09:18
Bydliště: Praha

Re: Gramo-ramena a headshelly

Příspěvek od Pytell »

Ve čtvrtek jsem osazoval na gramofon nové ramínko SME 312 - 12Inch, klient k tomu měl přenosku Fuuga MC -- nikdy jsem ji neměl v ruce, nádherný kousek -- po nastavení , puštení prvé LP -- podotýkám je uplně nové ramínko, nová přenoska, nová kabeláž DIN / RCA nový model Audioquestu WEL Signature -- přesto zvuk excelentní, pustily jsme ten samý titul na Anně -- a jakoby zvuk pod dekou. Prostě ta Fuuga je excelentní , samozřejmě i cenou.
Uživatelský avatar
Dieter Burmester
Příspěvky: 3299
Registrován: 16 říj 2012 13:19

Re: Gramo-ramena a headshelly

Příspěvek od Dieter Burmester »

A pritom nic moc hrot :shock:
Dieter Burmester
koudelka
Příspěvky: 329
Registrován: 11 zář 2013 15:50

Re: Gramo-ramena a headshelly

Příspěvek od koudelka »

wowww, tak přenosku za 9 000$ bych si taky rád poslechl...nebo možná raději ne :sick:
Hi-Fi: Triangle Magelan Concerto, Linn, Sroll
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Gramo-ramena a headshelly

Příspěvek od aretax »

Pytell píše:Ve čtvrtek jsem osazoval na gramofon nové ramínko SME 312 - 12Inch, klient k tomu měl přenosku Fuuga MC -- nikdy jsem ji neměl v ruce, nádherný kousek -- po nastavení , puštení prvé LP -- podotýkám je uplně nové ramínko, nová přenoska, nová kabeláž DIN / RCA nový model Audioquestu WEL Signature -- přesto zvuk excelentní, pustily jsme ten samý titul na Anně -- a jakoby zvuk pod dekou. Prostě ta Fuuga je excelentní , samozřejmě i cenou.
MC Anna je vynikajúca prenoska, ale podobne, ako ostatné Ortofon je veľký problém k nej dopasovať ramienko. S horčíkovými ramenami SME si absolútne nerozumie a výsledok je ten, čo si počul - zatiahnutý zvuk. Podobne si nerozumie ano s ramienkami Ortofon, s výnimkou posledného typ 110. Najlepšie si rozumie s ťažkými oceľovými ramenami SME a s headshelom Ortofon LH9000 (a pravdepodobne aj s inými ťažkými ramienkami, ako SEAC, Technics, Jelco a pod.). S oceľovým retro ramienkom SME 3012 hrá naozaj excelentne. Vynikajúco hrá aj s ramienkom Graham s keramickou trubkou. Na tejto prenoske je zaujímavé práve to, že napriek jej vysokej cene najlepšie pasuje k pomerne lacným ramienkam (s výnimkou Graham). V prípade ramienka SME 3012 a headshelu Ortofon LH 9000 nie je potrebné nastavovať prenosku v headshelli. Stačí prenosku priskrutkovať do headshelu (nemá možnosť posuvu) a po upnutí do ramienka je nastavenie presné. Tento headshell sa vyrába špeciálne pre Annu. Podobne je to so všetkými Ortofonmi od Cadenza vyššie .
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Gramo-ramena a headshelly

Příspěvek od aretax »

Ja som mal niekoľko rokov Ortofon Xpression s ramienkom Ortofon 309D. Ani táto kombinácia k sebe nepasovala. Musel som sa rozhodnúť, či vymením prenosku, alebo ramienko. Vymenil som prenosku za Transfiguration Axia S. Napriek tomu, že jej cena je polovičná, zvukovo je oveľa, oveľa ďalej. Viac detailov, väčší priestor, "dekový" efekt je preč, zvuk je trblietavý, číry. Možno je o niečo menej dôrazná na basoch a o niečo má nižšiu dynamiku, ale kladné vlastnosti tento nedostatok prevážia. Napriek tomu prichádza na radu aj ramienko. Xpression ma obmedzovala pri výbere ramienka a mala obmedzené možnosti nastavenia. Ramienko muselo byť tvaru "S" a ťažké. Pomerne vysoká prítlačná sila (2,6 p) si vyžadovala aj vyššie nastavenie antiskatingu. Rovnica: koľko pondov, toľko nastavenie na antiskatingu tu neplatila. Musel byť podstatne vyšší.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
Odpovědět