Jaká je životnost CD

Vše o kvalitě vydavatelství, nahrávek i nosičů (CD,SACD,DVD,Bluray,Vinyl).
Uživatelský avatar
Mark Levinson
Administrátor
Příspěvky: 4212
Registrován: 23 pro 2010 12:00
Bydliště: Ostrava

Jaká je životnost CD

Příspěvek od Mark Levinson »

Tohle téma mne napadlo, když jsem si četl Monteho vlákno, který napsal, cituji:
První CD jsem koupil před třicetidvěma léty na burze v Ostravě za 480,- a to Jennifer Rush. Přesně toto a mám ho i dnes.
Docela by mne zajímalo jak dlouho nám vydrží ty naše poklady na stříbrných kolečkách, někdy velmi drahé a cenné unikáty. Mám na mysli originální CD. Pamatuji si, že v začátcích formátu CD-DA se říkalo, že jsou stříbrné kolečka nezničitelné, že vydrží snad 100 let, později to pesimisté upravili na 50 let teoreticky, ale jistota prý je 30 let. Tento problém by se mohl vztahovat i na formáty DVD-A, SACD, Bluray nebo běžné DVD. Tyhle formáty, ale vznikly mnohem později, takže zde bude zkušeností s životností pramálo. Nyní pomalu nastává doba kdy některé CD mohou pomalu dosahovat oněch 30 let.
Hrozí jim nějaká zkáza či konec životnosti? Může mít na životnost vliv materiálu ze kterého jsou CD vyrobena (zlatá nebo stříbrná vrstva, SHM-CD apod.)? Jaké máte zkušenosti?
Mark Levinson
monte

Re: Jaká je životnost CD

Příspěvek od monte »

Perfektní téma

Začnu, ale první páskem. Když jsem koupil první kazeťák Panasonic (tuzex), velice nebylo co nahrávat. Bylo to asi před 39 léty, měl zabudovaný mikrofon a brácha dvouleté žvatlající děti. Kazeta Hitachi normál a tak alora hurá nahrávat. Kazeta hraje dodnes , zábava a řehot nesmírný.
CD disky by měly vydržet asi 80 roků, uvádí výrobce. Musíme si počkat, spíše naše děti. Měl jsem problém zatím s diskem DuranDuran, myslím po třech letech skladování ho vezmu na přehrání a vidím černé fleky a nehrálo. Jeden přítel hifista měl doma leštící zařízení dovezené z USA a spravil ho, hraje dodnes. Mám tři disky Otise Reddinga a jedno po čase začalo ť,ť,t a stop, dál jsem ho neřešil. Právě minulý týden jsem ho zasunul do Maratze a hraje bez závady, že by sluneční erupce ? :lol:
Pálení (záloha pro vlastní potřebu), takže jsem první napálil někdy v roce 1998, nevím už přesně. Mechanika jen za 9000,- CZK to vím přesně. Za poslední tři roky jsem vyhodil kolem stovky disků, OSA může mít radost i když jsem jich vůbec nehrál. Ztrácejí se zaváděcí informace, kdoví co vypalovací programy zapsaly. V celku mi to ani nevadí, vinyl je vinyl.
DVD disk je totální katastrofa, třeba mé domácí video. Po roku jsem chtěl přehrát a nic,tma. Týden práce v pr !!, takže jsem ještě sehnal disky Basf (zlatá vrstva) a všech dvacet kousků přepálil. Filmy neskladuji, nemá to žádný smysl. [-x
Takže závěrem, nejlepší medium pro sklad je papír a vinylová deska. Můj pohled a zkušenost.
Uživatelský avatar
pajuna
Administrátor
Příspěvky: 1793
Registrován: 23 pro 2010 14:02
Bydliště: Liberec

Re: Jaká je životnost CD

Příspěvek od pajuna »

Ja mam radu orig. CD radove kolem 20-ti let a nezaregistroval jsem zadny problem, ktery by mel souviset se starim. Verim ze vydrzi s prehledem min. 2 x tolik.
1. Jadis DA88S MkII,McIntosh MCD500,Franco Serblin Accordo Essence,Tyr2,Heimdall2,LessLoss,XLO,filtr NA,BW PV1D, Sennheiser HD595,
2. Electrocompaniet ECI6D,OPPO UDP205,Franco Serblin Accordo,Pro-ject Debut III ES
paul
Příspěvky: 318
Registrován: 26 pro 2010 20:10
Bydliště: Šumperk

Re: Jaká je životnost CD

Příspěvek od paul »

Mám taky sbírku cd více jak 20 let a zatím žádný problém.Nemám zatím ani potíž s pálenkama,ale těch moc není a dlouho nevypaluji,takže tam nevím.Co jsem četl různé recenze a testy,tak tvrdí 7 - 10 let.Samozřejmě na značlových a vypálených.Záleží na skladování apod.
Uživatelský avatar
lubin
Příspěvky: 712
Registrován: 26 pro 2010 19:54

Re: Jaká je životnost CD

Příspěvek od lubin »

monte píše:Perfektní téma

Začnu, ale první páskem. Když jsem koupil první kazeťák Panasonic (tuzex), velice nebylo co nahrávat. Bylo to asi před 39 léty, měl zabudovaný mikrofon a brácha dvouleté žvatlající děti. Kazeta Hitachi normál a tak alora hurá nahrávat. Kazeta hraje dodnes , zábava a řehot nesmírný.
CD disky by měly vydržet asi 80 roků, uvádí výrobce. Musíme si počkat, spíše naše děti. Měl jsem problém zatím s diskem DuranDuran, myslím po třech letech skladování ho vezmu na přehrání a vidím černé fleky a nehrálo. Jeden přítel hifista měl doma leštící zařízení dovezené z USA a spravil ho, hraje dodnes. Mám tři disky Otise Reddinga a jedno po čase začalo ť,ť,t a stop, dál jsem ho neřešil. Právě minulý týden jsem ho zasunul do Maratze a hraje bez závady, že by sluneční erupce ? :lol:
Pálení (záloha pro vlastní potřebu), takže jsem první napálil někdy v roce 1998, nevím už přesně. Mechanika jen za 9000,- CZK to vím přesně. Za poslední tři roky jsem vyhodil kolem stovky disků, OSA může mít radost i když jsem jich vůbec nehrál. Ztrácejí se zaváděcí informace, kdoví co vypalovací programy zapsaly. V celku mi to ani nevadí, vinyl je vinyl.
DVD disk je totální katastrofa, třeba mé domácí video. Po roku jsem chtěl přehrát a nic,tma. Týden práce v pr !!, takže jsem ještě sehnal disky Basf (zlatá vrstva) a všech dvacet kousků přepálil. Filmy neskladuji, nemá to žádný smysl. [-x
Takže závěrem, nejlepší medium pro sklad je papír a vinylová deska. Můj pohled a zkušenost.

Já bych dodal...papír, vynilová deska a diák... :lol: :thumbup:
Hudba je ticho mezi notami...hraje mě to k pláči, ale i tak mám často husí kůži :lol:
PJ Classic,Vincent phono s 13d5 tube,Vincent SAT8,PS Audio BHK 300, Holo May DAC,AC V8F,DIY filtrace,Nordost Frey,N.A. Zephyr....
Tubes: Philips,GE,EH,JJ, Valvo...
Mirek
Příspěvky: 340
Registrován: 11 led 2011 23:43
Bydliště: Brno

Re: Jaká je životnost CD

Příspěvek od Mirek »

Moje 1. CD je Rocky IV z roku 1985 (ten rok jsem ho i kupoval) od Belaphon Records a je na něm napsáno, že je nahráno v USA a digitálně remástrováno - má velmi kvalitní zvuk (ostatně dříve bývalo pravidlem, co bylo nahráno v USA hrálo lépe než evropské nahrávky) a mám ho dodnes. Kupoval jsem ho v Německu ve slevě za 12 DEM v témže roku, od té doby jsem koupil stovky CD a samořejmě si napamatuji kde a zakolik, ale první je první. V té době jsem jezdil kamionem v zahraničí a viděl dost reklam u nás nevídaných v televizi a tenkrát byla v Německu gigantická reklamní kampaň na užívání nového formátu - CD.

Pamatuji si jednu obzvlášť "pravdivou" reklamu, kde ukázali LP, jak se na něj jenom trošku napřášilo a hned praskalo a hned potom nějaký skvěle vypadající borec (jak už to v reklamách bývá), vrazil CD bez obalu s klíčama do kapsy a chvíli tam s tím štěrchal, pak mu to spadlo na zem a jakoby omylem na to šlápl....no a potom ukázal bezchybně se lesknoucí se CD a vrazil ho do přehravače a pak to poslouchala celá rodinka ze šťastně vyceněnými zuby. A já věděl - to chci hned mít ! le těch několi mých prvních CD podle toho vypadá - samá rýha, ale do dneška i po těch letech a všech těch škrábancích hrají všechna bez problému.

A můj tehdejší Gramec JVC i se sbírkou LP šly pryč ani nevím kam a já zcela propadl digitálnímu věku.
sylvian
Příspěvky: 56
Registrován: 07 črc 2013 07:15

Re: Jaká je životnost CD

Příspěvek od sylvian »

Mirek píše:Moje 1. CD je Rocky IV z roku 1985 (ten rok jsem ho i kupoval) od Belaphon Records a je na něm napsáno, že je nahráno v USA a digitálně remástrováno - má velmi kvalitní zvuk (ostatně dříve bývalo pravidlem, co bylo nahráno v USA hrálo lépe než evropské nahrávky) a mám ho dodnes. Kupoval jsem ho v Německu ve slevě za 12 DEM v témže roku, od té doby jsem koupil stovky CD a samořejmě si napamatuji kde a zakolik, ale první je první. V té době jsem jezdil kamionem v zahraničí a viděl dost reklam u nás nevídaných v televizi a tenkrát byla v Německu gigantická reklamní kampaň na užívání nového formátu - CD.

Pamatuji si jednu obzvlášť "pravdivou" reklamu, kde ukázali LP, jak se na něj jenom trošku napřášilo a hned praskalo a hned potom nějaký skvěle vypadající borec (jak už to v reklamách bývá), vrazil CD bez obalu s klíčama do kapsy a chvíli tam s tím štěrchal, pak mu to spadlo na zem a jakoby omylem na to šlápl....no a potom ukázal bezchybně se lesknoucí se CD a vrazil ho do přehravače a pak to poslouchala celá rodinka ze šťastně vyceněnými zuby. A já věděl - to chci hned mít ! le těch několi mých prvních CD podle toho vypadá - samá rýha, ale do dneška i po těch letech a všech těch škrábancích hrají všechna bez problému.

A můj tehdejší Gramec JVC i se sbírkou LP šly pryč ani nevím kam a já zcela propadl digitálnímu věku.
To klobou dolů......moje 1. CD bylo Brotherhood (NEW ORDER) 1987 vydáno myslám téhož roku.....dosud mám a dosud hraje bez obtíží, i když jsou na něm již patrné známky z mnoha večírků z devadesátých let.....které jej ale nijak nedegradovaly. Mám také spáleninu z počátků "burn-gold-rush" čili zhruba 20 let starou a nedávno jsem ji přehrál od počátku do konce (71 min.) čili VO CO GO????
DD

Re: Jaká je životnost CD

Příspěvek od DD »

doma mam necelych 3000 cd original verzus palenky asi 40:60 najstarsie je z 1989 peter gabriel passion (virgin) a je uplne OK
najstarsie vypalene cd mam z cca 1996-98 rozne typy vacsinou super azo farebne (imo je dolezitejsie ako sa to vypaluje a skladuje ako znacka samotna)
kedysi aj v dodnes mienkotvornom SaV boli clanky na tuto temu (starnutie cds sa tam imitovalo prazenim v peci - nazor si spravite sami)
Odar

Re: Jaká je životnost CD

Příspěvek od Odar »

Na test citatelnosti CD sa pouziva KProbe http://www.k-probe.com/what-is-k-probe Spolupracuje ale iba s LiteOn mechanikami (vedia vratit PI/PIF/PO a CI/CO u CD ).
bh69
Příspěvky: 166
Registrován: 17 říj 2012 08:38

Re: Jaká je životnost CD

Příspěvek od bh69 »

Mne odesly asi dve original CD (primo na nich byla viditelna "koroze"), ale asi to je vyjimka a nebyly to zadny "lepsi"
Uživatelský avatar
Mark Levinson
Administrátor
Příspěvky: 4212
Registrován: 23 pro 2010 12:00
Bydliště: Ostrava

Re: Jaká je životnost CD

Příspěvek od Mark Levinson »

bh69 píše:Mne odesly asi dve original CD (primo na nich byla viditelna "koroze"), ale asi to je vyjimka a nebyly to zadny "lepsi"
No vida, tak přece jen negativní zkušenost. Jak byla stará CD, po jaké době odešly?
Mark Levinson
bh69
Příspěvky: 166
Registrován: 17 říj 2012 08:38

Re: Jaká je životnost CD

Příspěvek od bh69 »

Mark Levinson píše:
bh69 píše:Mne odesly asi dve original CD (primo na nich byla viditelna "koroze"), ale asi to je vyjimka a nebyly to zadny "lepsi"
No vida, tak přece jen negativní zkušenost. Jak byla stará CD, po jaké době odešly?
Uz si to presne nepamatuju, ani uz presne nevim co to tenkrat bylo za nahravky, ale kolem 10 let.
Uživatelský avatar
Mark Levinson
Administrátor
Příspěvky: 4212
Registrován: 23 pro 2010 12:00
Bydliště: Ostrava

Re: Jaká je životnost CD

Příspěvek od Mark Levinson »

bh69 píše:
Mark Levinson píše:
bh69 píše:Mne odesly asi dve original CD (primo na nich byla viditelna "koroze"), ale asi to je vyjimka a nebyly to zadny "lepsi"
No vida, tak přece jen negativní zkušenost. Jak byla stará CD, po jaké době odešly?
Uz si to presne nepamatuju, ani uz presne nevim co to tenkrat bylo za nahravky, ale kolem 10 let.
Toho se děsím, aby mi neodešly drahocenné nahrávky na plackách, které už neseženu. Myslel jsem, že je kupuji jaksi na pořád, ale deset let opravdu není mnoho! Doufám, že kvalitně provedená CD/SACD se zlatou nebo stříbrnou vrstvou či SHM apod. vydrží mnohem déle..... :-ss
Mark Levinson
bh69
Příspěvky: 166
Registrován: 17 říj 2012 08:38

Re: Jaká je životnost CD

Příspěvek od bh69 »

Mark Levinson píše:Toho se děsím, aby mi neodešly drahocenné nahrávky na plackách, které už neseženu. Myslel jsem, že je kupuji jaksi na pořád, ale deset let opravdu není mnoho! Doufám, že kvalitně provedená CD/SACD se zlatou nebo stříbrnou vrstvou či SHM apod. vydrží mnohem déle..... :-ss
No, ja to vyresil nagrabovanim vsech CD do FLAcu a ulozenim originalu do suche a tmave krabice (i kdyz primarne nebyl duvodem strach ze zestarnuti nosicu)
sylvian
Příspěvky: 56
Registrován: 07 črc 2013 07:15

Re: Jaká je životnost CD

Příspěvek od sylvian »

žádný strachy.....originál lisované CD ve fabrikách DADC, NIMBUS, atp.... nás všechny přežijí v pohodě....včetne pálených kopií stvořených po r, 1996. Mírnou změnu barvy pozoruji/pozoroval jsem u: M.Oldfield: Boxed / Tangerine Dream virgin years (už nemám, zaměnil jsem je za vydání z let 1995-7) a Roxy Music (pre-HDCD vydání, které rovněž byly nahrazeny HDCD made in Japan, s výjimkou Avalonu, kde jsem rovnou koupil na SA-CD). Ostatní vše v pohodě.......nekontroluji vše denně, ale jednou za rok se k 99% placek dostanu a hraji je bez potíží. To zbylé 1% je klasika typu Haydn/Mendelssohn-Bartoldy (o které když přijdu tak ani slza neukápne).... ;)
PGH
Příspěvky: 3180
Registrován: 27 led 2011 19:03
Bydliště: Olomouc

Re: Jaká je životnost CD

Příspěvek od PGH »

Udělal jsem namatkovou kontrolu a i nejstarši CD z 80let v pořadku a palenky mam jen z recorderu a některe jsou stare vic jak 15 let a vše v pohodě. CD palenky na PC jsem postupně zrušil, začali odchazet ale některe u kamarada pořad funguji a maji vic jak 10 let a jsou to Sony.
Uživatelský avatar
Mastervoice
Příspěvky: 140
Registrován: 05 zář 2012 11:53
Bydliště: Severní Morava okr.Karviná

Re: Jaká je životnost CD

Příspěvek od Mastervoice »

Moje první CD...bylo Karel Kryl - Tekuté písky / Bonton zakoupeno náhodile v Praze 6 Léta Páně 1991 za 120 Kč abych měl na čem odzkoušet CD přehrávač tenkrát pouze plánovaný. Pálenky CD-R mám nejstarší z roku 2001 všech možných značek co byly zrovna v krámu...bez jediné chyby čtení možná zásluhou nezničitelného CDP Technics SL-PG 400A který umí snad vše (až na CD-RW a MP3). Verbatim media garantuje životnost CD-R, DVD-R nosičů 100 let při zachování určitých pravidel skladování a šetrného zacházení. No, počkáme si a pak uvidíme. Jo, DVD-R Giga Master mění barvu do žluté a občas nechytnou zaváděcí stopu.
CD mirror.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
když selžou všechny pokusy je načase otevřít návod k použití
Uživatelský avatar
RSC
Příspěvky: 206
Registrován: 20 lis 2013 16:45

Re: Jaká je životnost CD

Příspěvek od RSC »

Já mám nejstarší CD asi 20 let Queen, Abba a Vangelis. První snad byla Abba. Nezaregistroval jsem nikdy žádný problém, kromě toho, co jsem si udělal sám - spadlo mi CD tištěnou vrstvou na mini kamínek na podlaze a už to tam bylo - Elton dostal díru. Tak jsem si to stejné časem koupil v USA a vtipné bylo to, že má jiné pořadí skladeb.
Škrábance umím odstranit doma sám - vyleštěním pomocí diamantové pasty či roztoku.
Pálená CD mám i dvacetiletá a protože jsem to vždy dával na TDK a Verbatim, vše drží. Na vlastní oči jsem viděl hypermarketové pálenky, co nevydržely rok - prostě to z vnějšku začalo kamarádovi pomalu mizet... Co se týče hudby, tak jich mám tak do 10 kusů a snad všechny mám již v originále.... Nemám problém ani s DVD disky stejných značek, kde mám hromady fotografií a home videa.
Problémy mohou být s přepisovatelnými disky, něco jsem zaznamenal. Ale to jsem měl dříve místo flash disku.
Uživatelský avatar
pajuna
Administrátor
Příspěvky: 1793
Registrován: 23 pro 2010 14:02
Bydliště: Liberec

Re: Jaká je životnost CD

Příspěvek od pajuna »

http://technet.idnes.cz/cd-reziveni-cxm ... rdware_vse

Narazil jsem na clanek o rezaveni CD. Je to zajimave, ale ja mam prvni cd stara uz asi 17let a celkemasi 1500ks. Nikdy jsem se s nicim podobnym ani naznakem nesetkal. Nevim jak dalece to souvisi se skladovanim, vlhkosti apod...Mate nekdo cd s korozi :?:
1. Jadis DA88S MkII,McIntosh MCD500,Franco Serblin Accordo Essence,Tyr2,Heimdall2,LessLoss,XLO,filtr NA,BW PV1D, Sennheiser HD595,
2. Electrocompaniet ECI6D,OPPO UDP205,Franco Serblin Accordo,Pro-ject Debut III ES
Uživatelský avatar
Mastervoice
Příspěvky: 140
Registrován: 05 zář 2012 11:53
Bydliště: Severní Morava okr.Karviná

Re: Jaká je životnost CD

Příspěvek od Mastervoice »

článek je zajímavý, jo když někdo skladuje CD pálenky v zásuvce auta, v prachu, špíně a vlhkosti, vysoké teploty, výsledek se dostaví
odchovanci gramofonů a cenných LP vědí jak s nosičem zacházet
když selžou všechny pokusy je načase otevřít návod k použití
Fox_25
Příspěvky: 156
Registrován: 03 črc 2012 02:29

Re: Jaká je životnost CD

Příspěvek od Fox_25 »

Mě se pálenky jak dvd, tak cd začali po několika letech doslova loupat. Uložené byly buď v krabičce, nebo velkém "fochu", to vše ve skříni. CD pověšené na stromě jako plašiče ptactva dělaly to samé, jen rychleji. Jediné co přežilo a je +- čitelné jsou Verbatim s tlustší horní vrstvou, která kryje datovou vrstvu.

Originály samozřejmě drží, nejstarší disk kterému je asi 30 let je stále v dobré kondici. A jak se zdá, originály bez problémů přežívají i ty horka v autě.
Uživatelský avatar
timcs
Příspěvky: 476
Registrován: 13 kvě 2012 12:00

Re: Jaká je životnost CD

Příspěvek od timcs »

S cd plackami zatiaľ nemám žiaden problém, najstaršie mám z roku 86 M.Davis-Tutu vydané Warner Bros a fachčí bez problémovo. No u SACD som sa už stretol, ktorých záznamová vrstva sa používaním časom rozpadala a s tým majú skúsenosti aj moji známy. Jedná sa hlavne o okraj disku, avšak čo mám od Turtle records Audiophysic cd-sacd stereo-surround sampler rok 2003 k tomu došlo už po cca 3 rokoch. Žial reklamovať som to už nevedel, ale napísal som do vydavateľstva a AP, ale odpoveď som nedostal žiadnu :sad: Preto sacd kupujem len ojedinele, ako napr. P.Barber a M.Davis od Mofi, H.Belafonte od Impex, J.Chapin od Chesky a T.Yamamoto od FIM. Proste vydania, ktoré sú nimbered alebo ich na cd už ťažko zoženiem. Možno ich mám cca 10-15ks. Chcem dodať, že s diskami narábam opatrne a obaly sú obtiahnuté fóliou od Nagaoka.
17141582_1462504923779837_913247775_n.jpg
17160943_1462504903779839_1958287819_n.jpg
17197720_1462504840446512_1020705973_n.jpg
17197780_1462504817113181_1744704243_n.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Ayon-AudioNote-Pathos-HarmonicTechnology-SonusFaber-PSAudio-Lessloss-Benalex-akusticky upravená miestnosť
svartenatt
Příspěvky: 71
Registrován: 21 úno 2017 19:44

Re: Jaká je životnost CD

Příspěvek od svartenatt »

Mám toto CD: https://www.discogs.com/Joy-Division-Cl ... se/1690385, koupeno 2002. Skladováno jako ostatní, mezi kterými jsou i mnohem starší, ve skříni mimo prach a vlhkost.
Ty starší jsem naripoval bez chyby i Nero CD-DVD Speed při testu chybovosti čtení nenašel problém, chybovost 0.
Ovšem toto album už při přehrávání spíše chrastí, naripovat nelze a v Neru 56% chybovost.
Pár let hrálo dobře, ale po delší době zdegenerovalo. Nemá žádné škrábance, je jako nové.
Takže nejspíš špatný materiál při výrobě nebo koroze při skladování před koupí.
Foobar2000, ASIO, Aune X1s DAC, Primare i22, Monitor Audio Silver 2.
bh69
Příspěvky: 166
Registrován: 17 říj 2012 08:38

Re: Jaká je životnost CD

Příspěvek od bh69 »

Zrovna likviduju stara palena CD (nekolik desitek kusu, nektera budou mit i pres 20 let) a grabuju je na disk pomoci EAC. Vetsina jich jde precist, i kdyz cca pulka hlasi nejake chybky nebo podezrela mista, se kteryma si ale EAC poradil a nicemu nevadi - pri poslechu detekovanych problemovych mist nejsem schopny slyset nic zavadneho. Najdou se i kusy, ktere nacist nesly (resp. EAC se zasekl na nejakem problemu a nevydrzel jsem cekat na jeho pokusy o precteni a vzadal jsem to) - zajimave je, ze vetsina jich byla palena na CD TDK, ktera jsem tenkrat kupoval jako znackova a radoby spolehlivejsi. S obycejnymi (imation, traxdata apod) problemy nejsou, prestoze vypadaji zaslejsi / zestarle. Co se tyka "lisovanych" original CD, tam bych se problemu nebal (ale rozhodne doporucuju skladovat ve tme, UV zareni je nejvetsi nepritel plastu).

Ale resit nejakou zivotnost uz nema moc vyznam - original CD jsem vsechna zkopiroval do FLACu a nosice ulozil do skrine. Za par let uz bude hrat z disku nebo streamovat kazdy ...
Uživatelský avatar
Mastervoice
Příspěvky: 140
Registrován: 05 zář 2012 11:53
Bydliště: Severní Morava okr.Karviná

Re: Jaká je životnost CD

Příspěvek od Mastervoice »

Maxell byla kdysi značka, třída, bohužel CD-R pálenky se moc nepovedly a brzo odcházejí zatímco no-name jakosti za bůra z drogérky drží data jak beton.
když selžou všechny pokusy je načase otevřít návod k použití
PGH
Příspěvky: 3180
Registrován: 27 led 2011 19:03
Bydliště: Olomouc

Re: Jaká je životnost CD

Příspěvek od PGH »

Všechny palenky co mam jsou z mého rekordéru Philips a to většinou Maxell, Sony a par Tdk a vše hraje a drzi asi od roku 2002 perfektně.
Uživatelský avatar
Mastervoice
Příspěvky: 140
Registrován: 05 zář 2012 11:53
Bydliště: Severní Morava okr.Karviná

Re: Jaká je životnost CD

Příspěvek od Mastervoice »

hmm, kolik hlav tolik názorů, asi jsem narazil na sérii padělků z Číny za "akční cenu" to se stává...selhaly vychvalované Verbatim (DVD-R ne CD-R, ty jsou v poho) velmi kvalitní mají být Taiyo-yuden tedy asi JVC nemám odzkoušeno, už na trhu nejsou moc vidět a na dobírku zajíce v pytli nekupuji
když selžou všechny pokusy je načase otevřít návod k použití
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Jaká je životnost CD

Příspěvek od aretax »

Aj mňa by zaujímala životnosť CD. Mám prvé CD, čo u nás vyšlo, resp. čo bolo v predaji - Mozartove Requiem a dodnes je ako nové a hrá OK. Je pravda, že si na CD dávam pozor. Ale poniektorí používajú CD-čka ako podšálky a napodiv stále sú v poriadku a aj 20-ročné kusy hrajú perfektne, bez počuteľných zmien. Obaly od nich už roky neexistujú, iba sa povaľujú v policiach a kade-tade.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
valderon
Příspěvky: 775
Registrován: 18 bře 2014 19:11

Re: Jaká je životnost CD

Příspěvek od valderon »

Dnes na čt24 cca 18:45 běžel pořád na toto téma.Nechytil jsem to od začátku, tak jsem to našel v archivu...
http://www.ceskatelevize.cz/porady/1163 ... 058340011/
Začátek cca 14:20.
Věřím, že to bude zajímavé pro všechny. Případně, pokud tomu někdo rozumí, může napsat, jestli jsou to padne a pravdivé informace, nebo jen polopravda?
bh69
Příspěvky: 166
Registrován: 17 říj 2012 08:38

Re: Jaká je životnost CD

Příspěvek od bh69 »

Mne to prijde jako seriozni informace - je videt, ze zivotnost se hodne lisi, ale zakladni je ulozeni ve tme. Z tohoto hlediska nejsou pruhledne krabicky zrovna idealni. Sice se dovnitr dostane jen male mnozstvi svetla, ale pokud to ma nekdo vystavene v otevrenych polickach, do kterych treba navic obcas sviti slunce, i to muze zivotnost podstatne snizit.

A i v te knihovne obsah CD proste ulozi na disky (tam je zase nevyhoda, ze disk muze odejit a pak se ztrati ne zlomek informace jednoho CD, ale vsechno - takze duplikovat a cas od casu zkopirovat na dalsi ... Nastesti to funguje porad tak, ze cena klesa a kapacita se zvysuje, takze to neni takovy problem.
Uživatelský avatar
Mastervoice
Příspěvky: 140
Registrován: 05 zář 2012 11:53
Bydliště: Severní Morava okr.Karviná

Re: Jaká je životnost CD

Příspěvek od Mastervoice »

optické médium je mrtvé, zastaralá a překonaná technologie, výběhový produkt
když selžou všechny pokusy je načase otevřít návod k použití
svartenatt
Příspěvky: 71
Registrován: 21 úno 2017 19:44

Re: Jaká je životnost CD

Příspěvek od svartenatt »

Pravda, proto naripuji všechna svá CD a budu dál shánět jen FLAC verze.
Ukládání na HDD je nejlepší cesta. Jen doufám, že se nebude debatovat o audiofilním HDD :).
Foobar2000, ASIO, Aune X1s DAC, Primare i22, Monitor Audio Silver 2.
Uživatelský avatar
Mastervoice
Příspěvky: 140
Registrován: 05 zář 2012 11:53
Bydliště: Severní Morava okr.Karviná

Re: Jaká je životnost CD

Příspěvek od Mastervoice »

proto se vrací vinyl analog, sem-tam i audio kazety, ten je navěky a přežije jadernou válku, krámy s CD, DVD muzikou zanikají jeden po druhém, není odbyt
když selžou všechny pokusy je načase otevřít návod k použití
paul
Příspěvky: 318
Registrován: 26 pro 2010 20:10
Bydliště: Šumperk

Re: Jaká je životnost CD

Příspěvek od paul »

Mastervoice - já mám sbírku cca 1000 ks cd-ček a žádný problém jsem nezaznamenal....ani na pálenkách.Faktem je,že to mám vše v karbičkách s obaly (většinou vše origoše)a tím pádem ve tmě.Ty Taiyo-yuden jsem kupoval jako jedny z mála a jsou skvělé.Ještě někde asi zbytek budu mít.Muselo se to kupovat vždy po 100 ks-protože se to velmi těžko shánělo. :smile:
-nyní už mám také spoustu muziky zálohovanou na externích discích.
Uživatelský avatar
Mastervoice
Příspěvky: 140
Registrován: 05 zář 2012 11:53
Bydliště: Severní Morava okr.Karviná

Re: Jaká je životnost CD

Příspěvek od Mastervoice »

situace není až tak kritická a zbytečně se dramatizuje...mám pár desítek CD a DVD, origoš i pálené, chyba čtení nastane u jednoho z padesáti takže není o čem mluvit, transparentní špindlboxy 25-50 ks coby úložiště odmítám, to je pro obchod a dopravu ne pro trvalou archivaci nosičů, tak asi
když selžou všechny pokusy je načase otevřít návod k použití
PGH
Příspěvky: 3180
Registrován: 27 led 2011 19:03
Bydliště: Olomouc

Re: Jaká je životnost CD

Příspěvek od PGH »

Mám vic jak 1500 CD a z toho větsinu origo, nestarši je dovezene z Italie v 86 a CD je z 83 P.G. Plays Live. Několik palenek z PC jsem vyhodil ale bylo jich pár a ty co mam z rekorderu vic než 15 let jsou jak nove.
PGH
Příspěvky: 3180
Registrován: 27 led 2011 19:03
Bydliště: Olomouc

Re: Jaká je životnost CD

Příspěvek od PGH »

Jo a kdyz někdy něco opravdu odejde tak to koupim nebo vypalim znovu. Já potřebuji mit něco v ruce jestli CD nebo LP, Flac neni to správné řešeni pro mě i když z pc hudbu taky posloucham ale to co mě opravdu nadchne koupim na nějakem nosiči, nejraději CD-SACD. Někde jsem viděl tabulku že LP po 20 přehrátí nejdou poslouchat sníži se kvalita - blbost mam jich spoustu z 60 let a jsou ve skvělé kondici.
Uživatelský avatar
Mastervoice
Příspěvky: 140
Registrován: 05 zář 2012 11:53
Bydliště: Severní Morava okr.Karviná

Re: Jaká je životnost CD

Příspěvek od Mastervoice »

ne, LP vydrží doopravdy dost, když je to gramec s magnetodynamikou (dneska standart) a přítlakem hrotu kolem 1.5g tak opotřebení je spíš
dáno zacházením, skladováním (nastojato po 10 ks max. v jedné sekci regálu) a péči o desku, Supraphon, Panton a Opus, maďary, DDR a poláky
mám z poloviny 70.let min.století a hrajou jakoby včera z krámu, občas zapraskají, to jo, to je poslechový rituál vinylu
když selžou všechny pokusy je načase otevřít návod k použití
svartenatt
Příspěvky: 71
Registrován: 21 úno 2017 19:44

Re: Jaká je životnost CD

Příspěvek od svartenatt »

Je to o nadšení pro fyzické nosiče, to je v HiFi normální. Ovšem stále to jsou nedokonalé konzervy zvuku. LP má mnoho podmínek pro kvalitní otevření, jak ze strany výrobce, tak konzumenta. Kdo může jistě tvrdit, že má na 100% nastavený gramofon pro 100% LP?
U CD stejně tak záleží na lisovně a přehrávači schopném korigovat chyby a přesnost snímání.
Takový datový soubor, jakým je třeba FLAC nebo PCM může být věrnou kopií masteru bez omezení životnosti. Stále jej lze bitově přenést na jiné úložiště.
Takže vidím budoucnost v digitální distribuci, dostupné a v plné kvalitě bez omezující fyzické nedokonalosti.
Foobar2000, ASIO, Aune X1s DAC, Primare i22, Monitor Audio Silver 2.
Odpovědět