Gramofonové řemínky

Gramofony a jiné analog. zdroje včetně příslušenství kromě phono předzesilovačů.
Odpovědět
Roman2

Gramofonové řemínky

Příspěvek od Roman2 »

Zdravím přátelé,

asi po 4 letech mi odešli gumové řemínky na gramofonu Avid. Mrknul jsem na stránky prodejce a málem mě kleplo, když jsem zjistil, že 2 origo řemínky vyjdou na 3.000 kč! :crazy: .

Prosím o radu, zdali někdo nevíte o nějaké levnější alternativě. ^:)^ Řemínek je kulatý o průměru 150 mm a síle 2 mm.

Děkuji. Roman.
Bond 007 alias Monte

Re: Gramofonové řemínky

Příspěvek od Bond 007 alias Monte »

no, ale s tím se musí počítat, f:lol: , najdi si obchod s řemínky, existují a stovky druhů
Naposledy upravil(a) Bond 007 alias Monte dne 11 lis 2016 13:47, celkem upraveno 1 x.
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Gramofonové řemínky

Příspěvek od aretax »

Ja používam rybársky vlasec o hrúbke cca 0,1 mm. Tanier váži 20 kg a vlasec funguje 100%. Zvuk je čistejší ako s gumičkou. Mám EAT Forte. Troch je práce s jeho naviazaním, ale výsledok stojí za to. Vibrácie sa znížia na minimum. Nie je to môj výmysel, ale používa to jedna nemecká firma na výrobu gramofónov (zabudol som názov). Funguje mi to 3 roky a nestálo to skoro nič, iba trochu nervov pri zviazaní lanka.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
Roman2

Re: Gramofonové řemínky

Příspěvek od Roman2 »

Děkuji za rady. Vyřešeno rybářským vlascem a nemá to chybu. :clap:
Uživatelský avatar
lubin
Příspěvky: 712
Registrován: 26 pro 2010 19:54

Re: Gramofonové řemínky

Příspěvek od lubin »

Jak jste to navazovali kluci? Normálně souček? Nedělá tam bordel? 0,1 mm je hodně málo, je to skutečně tak?
Hudba je ticho mezi notami...hraje mě to k pláči, ale i tak mám často husí kůži :lol:
PJ Classic,Vincent phono s 13d5 tube,Vincent SAT8,PS Audio BHK 300, Holo May DAC,AC V8F,DIY filtrace,Nordost Frey,N.A. Zephyr....
Tubes: Philips,GE,EH,JJ, Valvo...
efičák
Příspěvky: 660
Registrován: 15 říj 2012 16:32
Bydliště: Ostrava Jih

Re: Gramofonové řemínky

Příspěvek od efičák »

To je fajn když vlasec funguje. J.C. Verdier to používal a překvapilo mě jak dobře to funguje.

Jiné řešení použili v Holborne, když náhon obstaral magnetofonový pásek. Ten můj po čase odešel a já to řešil novým, kdy slepené místo vyvolávalo ráz.
Že mě to s vlascem nenapadlo a netroufl jsem si ten nápad použít.
Takže Bravo! Levně a dobře.
Zvuk dobrý - všechno dobré
Roman2

Re: Gramofonové řemínky

Příspěvek od Roman2 »

Lubin,
udělal jsem tam dva uzly, ale ne obyčejné, aby to to drželo. Po nahození na talíř a řemeničku jsem to napnul a na testovací desce Dr. Feickert jsem dal stopu z testovacím signálem 3150 hz a nastavil jsem pomocí zdroje DSP procesoru Avid otáčky přesně na 33,33. K té desce od Dr. Feickert se musí použít aplikace pro Android nebo Apple. Pustí se stopa z testovací frekvencí a zapne na mobilu aplikace. Následně se upraví otáčky. Aplikace ukazuje i kolísání. Je to fajn věcička a hlavně přesnější, než stroboskop. Zkoušel jsem taky tichou drážku a ticho jak po pěšině. Nestálo mě to nic a gramec šlape jak hodiny!

Díky aretaxi! :thumbup:
Roman2

Re: Gramofonové řemínky

Příspěvek od Roman2 »

eficak,
s tím Verdier máš pravdu. Někteří lidé na zahraničních forech použily, také dentální, bavlněnou, či hedvábnou nit s výbornými výsledky.
efičák
Příspěvky: 660
Registrován: 15 říj 2012 16:32
Bydliště: Ostrava Jih

Re: Gramofonové řemínky

Příspěvek od efičák »

V Avidu počítali s těmi Romanovými 3.tisíci, to je bude mrzet. :smile:

Doufám, že peníze dobře investuješ do elpíček, nebo do kasičky na novou MC LO přenosku. Mladí stahují MP3 a jenom my držíme obraty pro audio průmysl!

V Akai 103, komerčním automatu teď končí řemínek a myšlenka na vlasec se nabízí. Dík za inspiraci.
Zvuk dobrý - všechno dobré
Roman2

Re: Gramofonové řemínky

Příspěvek od Roman2 »

eficaku,
investice už je na cestě! :lol:

viz moje vlákno Roman2.
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Gramofonové řemínky

Příspěvek od aretax »

lubin píše:Jak jste to navazovali kluci? Normálně souček? Nedělá tam bordel? 0,1 mm je hodně málo, je to skutečně tak?
Luboš, však keď si bol u mňa, už som hral cez silon. Asi si si to nevšimol, ale zvuk si počul. Neviem, či je to presne 0,1 mm, asi ešte menej. Vlasec je tak tenký, že bez okuliarov ho nevidím a je naozaj problém ho zviazať, lebo ani medzi prstami ho necítiť. Ale funguje už viac ako 3 roky. Oproti dentálne niti a hodvábu má výhodu, že je čiastočne pružný a po aplikácii na gramofón sa dá ešte mierne našponovať (ak je oddelený pohon, prípadne možnosť jeho nastavenia).
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
Uživatelský avatar
lubin
Příspěvky: 712
Registrován: 26 pro 2010 19:54

Re: Gramofonové řemínky

Příspěvek od lubin »

Všiml jsem si toho velmi dobře....:-), ale domníval jsem se, že je to tak original od EAT. Takže máš u mě pochvalu za trpělivost. A těším se na novou poslechovku u Tebe. Možná ten silon pořeším i u mého levnějšího gramce, i když brum motorku jsem snížil v podstatě na nulu (nedávno jsem to tu někde řešil...)
Hudba je ticho mezi notami...hraje mě to k pláči, ale i tak mám často husí kůži :lol:
PJ Classic,Vincent phono s 13d5 tube,Vincent SAT8,PS Audio BHK 300, Holo May DAC,AC V8F,DIY filtrace,Nordost Frey,N.A. Zephyr....
Tubes: Philips,GE,EH,JJ, Valvo...
andrej71
Příspěvky: 32
Registrován: 17 pro 2014 14:22

Re: Gramofonové řemínky

Příspěvek od andrej71 »

Po precitani tohto prispevku som si zo zvedavosti spravil tiez nahon zo silonu 0,16mm. Prekvapenim bolo ze zvuk zacal zatahovat, pravdepodobne neboli otacky 33,3, ale menej. Chcem sa spytat vas ktori ste si ten nahon zo silonu spravili, ci ste nejakym sposobom doladili otacky. Ja mam gramofon Pro-Ject 6PerspeX a tam sa musim spolahnut len na prednastavene otacky motora. odkaz na gramec: http://www.project-audio.com/main.php?p ... es&lang=en
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Gramofonové řemínky

Příspěvek od aretax »

A je to určite spôsobené výmenou lanka? Mne sa naopak zvuk mierne otvoril. Ale tie som si istý, či to nebol iba môj dojem. Nevidím totiž dôvod na zmenu zvuku, ani otáčok. Ale v hifi níkdy nevieš, aký vplyv na zvuk majú rôzne úpravy. Skús dať naspäť gumičku, či sa Ti zvuk zlepší.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
Roman2

Re: Gramofonové řemínky

Příspěvek od Roman2 »

andrej71,
zkus překontrolovat otáčky pomocí stroboskopu, zda nedošlo ke změně po výmeně za vlasec. Pokud ano, tak máš dvě možnosti, buď vrátit zpátky gumičku a nechat to tak, nebo koupit speed box http://www.audiofriend.cz/analog/regula ... -ds--.html a pomocí něj otáčky přesně doladit.

Roman.
Uživatelský avatar
Dieter Burmester
Příspěvky: 3299
Registrován: 16 říj 2012 13:19

Re: Gramofonové řemínky

Příspěvek od Dieter Burmester »

K nejake zmene otacek mohlo dojit jedine z duvodu prokluzu toho vlasce, cemuz bych se vzhledem ke stupidite uziti vlasce za takovym ucelem ani nedivil :lol:
Dieter Burmester
Bond 007 alias Monte

Re: Gramofonové řemínky

Příspěvek od Bond 007 alias Monte »

Dieter Burmester píše:K nejake zmene otacek mohlo dojit jedine z duvodu prokluzu toho vlasce, cemuz bych se vzhledem ke stupidite uziti vlasce za takovym ucelem ani nedivil :lol:
Já to chtěl taky napsat, ale raději jsem držel hubu :lol:
Uživatelský avatar
lubin
Příspěvky: 712
Registrován: 26 pro 2010 19:54

Re: Gramofonové řemínky

Příspěvek od lubin »

Zkusil jsem vlasec a nedovedl ho vzhledem k umístění a váze motorku napnout tak, aby byly otáčky OK. Měl jsem je nižší. Vrátil jsem gumový řemínek s větší třecí plochou. Pravdou je, že u Aretaxe to funguje normálně, otáčky jsou OK, takže bych to nezoběcňoval. Záležet bude jistě na řemenicích, použitém vlasci a dalších okolnostech.
Hudba je ticho mezi notami...hraje mě to k pláči, ale i tak mám často husí kůži :lol:
PJ Classic,Vincent phono s 13d5 tube,Vincent SAT8,PS Audio BHK 300, Holo May DAC,AC V8F,DIY filtrace,Nordost Frey,N.A. Zephyr....
Tubes: Philips,GE,EH,JJ, Valvo...
Roman2

Re: Gramofonové řemínky

Příspěvek od Roman2 »

Jak už jsem psal výše, podmínkou je mít možnost na gramofonu upravit v jemných krocích otáčky a mít oddělený motor od gramofonu a možnost ho libovolně posunout. Pak nevzniká žádný problém. Já jsem s vlascem naměřil, ještě o něco menší kolísání, než s originální gumičkou Avid! :mrgreen:
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Gramofonové řemínky

Příspěvek od aretax »

Presne tak je to, ako píše Roman. Je veľmi ťažké zviazať lanko tak, aby bolo našponované. Podmienkou je mať možnosť našponovať ho napr. nastavením motora, alebo mať oddelený pohon od taniera. Pretože lanko je menej pružné, ako gumička, sú aj otáčky taniera vyrovnanejšie. Vzhľadom k nižšej dotykovej ploche je aj prenos nežiadúcich vibrácií cez lanko nižší, ako cez gumičku. Samozrejmé je, že musí byť našponované.
Stupidita je niečo kritizovať bez toho, aby som to vyskúšal. Uvedený náhon akceptuje veľa používateľov špičkových gramofónov, aj niektorí poprední výrobcovia. Stupídne je bezdôvodne zaplatiť 300€ za niečo, čo sa dá urobiť prakticky zadarmo a hlavne s pozitívnym prínosom. Možné však je, že tí, čo kritizujú radi zaplatia, aby mali dobrý pocit, že nič nie je zadarmo...
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
Uživatelský avatar
Dieter Burmester
Příspěvky: 3299
Registrován: 16 říj 2012 13:19

Re: Gramofonové řemínky

Příspěvek od Dieter Burmester »

Reminek za 300€ jsem jeste nevidel, to by byl dobry ulet :lol:
Dieter Burmester
andrej71
Příspěvky: 32
Registrován: 17 pro 2014 14:22

Re: Gramofonové řemínky

Příspěvek od andrej71 »

Zdravim, co sa tyka regulatora otacok, vidim v nom zmysel jedine v pripade ze kolise napatie v sieti. Ak pouzijem silon alebo mi presmykuje origo gumicka tak je regulator zbytocny. Do ipadu som si stiahol z Appstore aplikaciu RPM, ktora sluzi na meranie otacok gramofonu. Pri silone bolo cca 28 ot/min a pri origo gumicke cca 32 ot./min. Celkom dobra aplikacia. Dnes nahodim celkom novu origo gumicku, zmeriam a dam info. Vcera som celu drahu pohonu odmastil izopropanolom, tak presmykovanie by tam nemalo byt. Mozno by stalo za vyskusanie kupit v modelarskom obchode tenku gumicku s kruhovym prierezom a skusit pouzit. Otazkou ostava akoju spojit?
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Gramofonové řemínky

Příspěvek od aretax »

Ten rozdiel v otáčkach si viem vysvetliť iba tak, že silonové lanko preklzuje. Dôvodom mohlo byť aj to, že nebolo dostatočne napnuté. Skôr by som predpokladal zmenu otáčok pri použití gumičky, ktorá je pružná. Silonové lanko má podstatne menšiu pružnosť a z dôvodu samotného materiálu by malo byť stabilnejšie a malo by zabezpečiť menšie kolísanie otáčok.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
andrej71
Příspěvky: 32
Registrován: 17 pro 2014 14:22

Re: Gramofonové řemínky

Příspěvek od andrej71 »

Dnes som nahodil novu origo gumicku, povodna bola kruhoveho priemeru, a nova ma stvorcovy priemer. Podla cisla nahradneho dielu je urcena aj pre moj typ gramo. Samozrejme ze stara gumicka bola za horizontom zivotnosti, po nasadeni novej gramec hraje jak z praku. Mam aj speedbox pre stabilnu frekvenciu, a jednoduche prepinanie rychlosti...
minidaz
Příspěvky: 1
Registrován: 13 úno 2019 12:56

Re: Gramofonové řemínky

Příspěvek od minidaz »

aretax píše:Ja používam rybársky vlasec o hrúbke cca 0,1 mm. Tanier váži 20 kg a vlasec funguje 100%. Zvuk je čistejší ako s gumičkou. Mám EAT Forte. Troch je práce s jeho naviazaním, ale výsledok stojí za to. Vibrácie sa znížia na minimum. Nie je to môj výmysel, ale používa to jedna nemecká firma na výrobu gramofónov (zabudol som názov). Funguje mi to 3 roky a nestálo to skoro nič, iba trochu nervov pri zviazaní lanka.

Vyzkoušel jsem to taky a funguje to SUPER. Musíte mít pořádnej vlasec, nestačí jen tak nějakej, ten se cuchá, motá apod..., nicméně pak jsem použil
Japonskej, značkovej a funguje to skvěle. Má to lepší rozjezd a i udržování rychlosti při setrvačnosti je lepší než s gumou. Používal jsem značkovou gumu za 1.000,-Kč a šla do šuplíku!
Sám jsem tomu nevěřil. Stačí mít šikovnou manželku na navázání vlasce. :lol: Vlasec mám 0,14mm.
Odpovědět