Rozdíly v poslechové kvalitě vypálených CD

Vše o kvalitě vydavatelství, nahrávek i nosičů (CD,SACD,DVD,Bluray,Vinyl).
Odpovědět
Maxx
Příspěvky: 3
Registrován: 15 led 2013 21:01

Rozdíly v poslechové kvalitě vypálených CD

Příspěvek od Maxx »

Zdravím všechny,
chtěl bych se vás zeptat na jednu věc. Na serveru Diit.cz jsem řešil s jedním uživatelem poslechové rozdíly mezi vypálenými CD médii (jako AudioCD) a soubory v PC, s tím, že mě tento uživatel utvrzuje v dojmu, že jde jenom o placebo efekt a že nic prakticky neslyším. Skutečnost je ale taková, že jasně a zřetelně slyším poslechové rozdíly v kvalitně vypálených CD a v CD vypáleném nekvalitně.

U kvalitně vypáleného AudioCD slyším dynamiku, měkčí, příjemnější zvuk, kdežto u nekvalitně nebo hůře vypáleného CD slyším, že je zvuk jakoby moc plastický, tupý, bez dynamiky a nádechu. Dokonce jsem zaznamenal i rozdíly mezi FLACem puštěným v PC a AudioCD puštěným v mechanice.
Většina lidí se ohání jedničkami a nulami, že co je na vstupu, to musí být i na výstupu...

Takže se vás ptám, jestli s tímto poslechem máte nějaké zkušenosti, případně zda se snad opravdu jedná jen o placebo efekt, ale to bych se asi musel hodně mýlit.

Pozn: Poslechové rozdíly jsem zaznamenal u CD-RW 4x zápis, u CD-R MetalAZO 8x zápis a u CD-R SuperAZO 8x zápis.
S tím, že nejkvalitněji vyšlo:
1. CD-RW (hodnoty měřených C1 chyb pod úroveň 10)
2. CD-R MetalAZO (hodnoty měřených C1 chyb nad úroveň 10)
3. CD-R SuperAZO (hodnoty měřených C1 chyb nad úroveň 40)

Měřeno a vypáleno mechanikou Plextor Premium s technologií VariREC.
Pozn: Zvukovou kartu v PC mám ASUS Xonar D2 a sluchátka DENON AH-D2000.

Předem dík za odpovědi.
Uživatelský avatar
Dieter Burmester
Příspěvky: 3299
Registrován: 16 říj 2012 13:19

Re: Rozdíly v poslechové kvalitě vypálených CD

Příspěvek od Dieter Burmester »

Maxx píše:
A) Dokonce jsem zaznamenal i rozdíly mezi FLACem puštěným v PC a AudioCD puštěným v mechanice.

B) Pozn: Poslechové rozdíly jsem zaznamenal u CD-RW 4x zápis, u CD-R MetalAZO 8x zápis a u CD-R SuperAZO 8x zápis.
S tím, že nejkvalitněji vyšlo:
1. CD-RW (hodnoty měřených C1 chyb pod úroveň 10)
2. CD-R MetalAZO (hodnoty měřených C1 chyb nad úroveň 10)
3. CD-R SuperAZO (hodnoty měřených C1 chyb nad úroveň 40)
AdA) ano, to je spravne a normalni

AdB) zajimave, cekal bych to naopak :???:
Dieter Burmester
Uživatelský avatar
lidumil
Příspěvky: 1250
Registrován: 08 lis 2011 10:33

Re: Rozdíly v poslechové kvalitě vypálených CD

Příspěvek od lidumil »

Předpokládám že jsi pálil vše stejnou rychlostí.
Poslouchám hudbu, která se mi líbí, mám to co mám a co jsem ochoten zaplatit.
bh69
Příspěvky: 166
Registrován: 17 říj 2012 08:38

Re: Rozdíly v poslechové kvalitě vypálených CD

Příspěvek od bh69 »

pokud vim, RW se doporucuji a na archivaci, takze asi budou kvalitni ..
Maxx
Příspěvky: 3
Registrován: 15 led 2013 21:01

Re: Rozdíly v poslechové kvalitě vypálených CD

Příspěvek od Maxx »

lidumil píše:Předpokládám že jsi pálil vše stejnou rychlostí.
CD-RW Verbatim 4X nemá vyšší záznamovou rychlost, takže bylo páleno pouze 4x (jen jako testovací vzorek).
Při osmirychlostním zápisu na CD-R mi tato vypalovačka pálí líp než rychlostí 4x.
To jsem si ověřil už u většího počtu CD médií.
Uživatelský avatar
Dieter Burmester
Příspěvky: 3299
Registrován: 16 říj 2012 13:19

Re: Rozdíly v poslechové kvalitě vypálených CD

Příspěvek od Dieter Burmester »

Uz jsem dlouho mimo tuto oblast, protoze opticka media jsou pro mne osobne mrtva, a tak se radsi zeptam. Ta chybovost okolo 40 je obecne moc nebo malo? (v kontrastu s tim RW to vypada samozrejme jako moc, ale ja myslim obecne). Diky
Dieter Burmester
Maxx
Příspěvky: 3
Registrován: 15 led 2013 21:01

Re: Rozdíly v poslechové kvalitě vypálených CD

Příspěvek od Maxx »

Dieter Burmester píše:Uz jsem dlouho mimo tuto oblast, protoze opticka media jsou pro mne osobne mrtva, a tak se radsi zeptam. Ta chybovost okolo 40 je obecne moc nebo malo? (v kontrastu s tim RW to vypada samozrejme jako moc, ale ja myslim obecne). Diky
Co jsem měřil různá originální lisovaná CD, tak měli většinou měřené hodnoty pod 10 nebo lehce nad 10. To se samozřejmě opotřebením a stářím může měnit.
Nevím sice jaké jsou standardy při výrobě lisovaných CD a kolik je povoleno maximálně C1 chyb na audio nosiči ale u nově vypáleného CD si myslím, že hodnoty nad 40 jsou opravdu hodně už při srovnání s tím, jak kvalitně jsou vylisované originálky.

Tady jsem ještě přichystal nějaké obrázky:

Originální CD-ROM AUDIO

Obrázek

Pozn: Na tom konci je pár CU, ale to je jen z důvodu menších škrábanečků na konci CD.


Kvalitně vypálené CD-RW Audio (testovací)

Obrázek

Nekvalitní CD-R Audio

Obrázek
Odpovědět