Tonalita zvuku

Šíření zvuku v polechové místnosti, zkušenosti, problémy a jejich řešení apod..
Odpovědět
Booker

Tonalita zvuku

Příspěvek od Booker »

Fidji99 píše: 22 led 2024 10:41 Na zavesy pozor - to casto pokazi viac ako tvrdy odraz. Je tam nepredivtalne spravanie a hlavne to absorbuje skutocne len vysky, cize sa ti zmeni tonalita. A za seba by som dal skor lahku absorpciu, alebo teda kombinovat absorpciu s difuziou, napr lahko naplnenym cilyndrickym difuzerom.
Pochopím změnu frekvenční odezvy v poslechovém prostoru, ale změna tonality? Jako nehudebníkovi mi je tonalita cizí pojem. Chápu to jako kombinaci tónů, které jdou dobře dohromady, tvoříte s nimi hudbu a ta dostává určitý charakter. Pak mi nějak uniká vztah mezi tonalitou a reprodukcí hudby.
blesk666
Příspěvky: 1322
Registrován: 24 bře 2013 22:26

Re: 10Mk

Příspěvek od blesk666 »

Tonalita alebo niekto pouziva aj pojem “farba” (tonalita je asi spravnejsie), je napr zmena so “svetlejsieho”alebo “tensieho” na “ťmavsie” alebo tiez aj ako “plnsie”, (“thin”vs “dark” alebo “full body”) taktiez plati naopak.
Audio PC+Daphile+DRC/Lindemann CD1SE/Chord Dave+Choral stand>Denafrips Athena>PMA PA4-Big Brother>Marten Django XL
230V:VDH,Furutech,NA,Viborg, prepoje:Crystal Cable,Audioquest
Booker

Re: 10Mk

Příspěvek od Booker »

blesk666 píše: 22 led 2024 13:13 Tonalita alebo niekto pouziva aj pojem “farba” (tonalita je asi spravnejsie), je napr zmena so “svetlejsieho”alebo “tensieho” na “ťmavsie” alebo tiez aj ako “plnsie”, (“thin”vs “dark” alebo “full body”) taktiez plati naopak.
Rozumím. V podstatě taková slovní charakteritika výsledné frekvenční odezvy, dle závislosti případných nedostatků nebo preference posluchače.
Díky, za mě už není třeba to dále rozebírat v tomto vlákně.
blesk666
Příspěvky: 1322
Registrován: 24 bře 2013 22:26

Re: 10Mk

Příspěvek od blesk666 »

zmena tonality obecne nemusí byt zaznamenatelna vo frekvencnej odozve (napr ronalita sa meni aj pri pouziti ineho zariadenia alebo SW uprava v zostave, ktoru nepopisuje frekvencna odozva ako napr zmena digitalneho filtra)
Audio PC+Daphile+DRC/Lindemann CD1SE/Chord Dave+Choral stand>Denafrips Athena>PMA PA4-Big Brother>Marten Django XL
230V:VDH,Furutech,NA,Viborg, prepoje:Crystal Cable,Audioquest
Uživatelský avatar
Dieter Burmester
Příspěvky: 3299
Registrován: 16 říj 2012 13:19

Re: 10Mk

Příspěvek od Dieter Burmester »

Booker píše: 22 led 2024 14:49
blesk666 píše: 22 led 2024 13:13 Tonalita alebo niekto pouziva aj pojem “farba” (tonalita je asi spravnejsie), je napr zmena so “svetlejsieho”alebo “tensieho” na “ťmavsie” alebo tiez aj ako “plnsie”, (“thin”vs “dark” alebo “full body”) taktiez plati naopak.
Rozumím. V podstatě taková slovní charakteritika výsledné frekvenční odezvy, dle závislosti případných nedostatků nebo preference posluchače.
Díky, za mě už není třeba to dále rozebírat v tomto vlákně.
Evidentně nerozumíš.
Dieter Burmester
Fidji99
Příspěvky: 859
Registrován: 24 zář 2018 08:43

Re: 10Mk

Příspěvek od Fidji99 »

Booker píše: 22 led 2024 11:32
Fidji99 píše: 22 led 2024 10:41 Na zavesy pozor - to casto pokazi viac ako tvrdy odraz. Je tam nepredivtalne spravanie a hlavne to absorbuje skutocne len vysky, cize sa ti zmeni tonalita. A za seba by som dal skor lahku absorpciu, alebo teda kombinovat absorpciu s difuziou, napr lahko naplnenym cilyndrickym difuzerom.
Pochopím změnu frekvenční odezvy v poslechovém prostoru, ale změna tonality? Jako nehudebníkovi mi je tonalita cizí pojem. Chápu to jako kombinaci tónů, které jdou dobře dohromady, tvoříte s nimi hudbu a ta dostává určitý charakter. Pak mi nějak uniká vztah mezi tonalitou a reprodukcí hudby.
Vyraz "tonality" sa pouziva aj v hodnoteni vernosti reprodukcie, napr. pri hodnoteni reproduktorov. Tuto je k tomu aj teoria. https://www.spinorama.org/

ALe este spat k zavesom -> nejaku dobu som so zavesmi - lahkymi/tazsimi/akustickymi/v 2 vrstvach/natiahnute/navrvstvene experimentoval, preto mam v posluchovke doteraz garnzie na obidovch stranach. VYsledok bol len vzdy len zly, alebo horsi/

Daju sa este prezit, napr, ked sedis proti oknu a mas nejake zaavesy za reprakmi, alebo naopak. Akustiku vylepsia jedine vtedy, ked ich pouzivas vo velmi zivej miestnosti, kde je vyslovene az ozvena [prazdna miestnost, vela okien, tvrda podlaha]. V tvojej miestnosti si myslim, ze to bude krok spat. Ale ved vyskusas, uvidis.
Martin Logan Renaissance 15A, Focus C18+ 13xMCH/Beckersounds subwoofers 8x18in/8*2500W/Purifi&NCore
Trinnov Altitude 32/LINN Akurate&Organik 9.8.7, Sony 4K Laser Screen 124in Panasonic UB9000
Akustika GIK Snake Oil - Isoacoustics, Mogami, Kimber.
Odpovědět