Čím mazat ložisko/hřídel gramofonu

Gramofony a jiné analog. zdroje včetně příslušenství kromě phono předzesilovačů.
Odpovědět
T.Hresil
Příspěvky: 38
Registrován: 30 črc 2011 20:02

Čím mazat ložisko/hřídel gramofonu

Příspěvek od T.Hresil »

Zdravím všechny,
možná to tu někde je, ale nenašel jsem, tak zakládám nové vlákno...

Potřeboval bych poradit ohledně namazání hřídele, která drží "subtalíř" a je zasunutá v "pouzdru/šasi" gramofonu.
Poslední dobou mně nastává problém s tím, že během přehrávání desky mně začne hlavní talíř na kterém je deska položená poskakovat a přenoska mně následkem toho poskakuje po desce...
Když sundám hlavní talíř a po uvolnění řemínku vytáhnu subtalíř, tak vidím, že hřídel už je de facto suchá a na 99 % si myslím že to "skákání" je právě kvůli tomu.

Čím je tedy vhodné hřídel namazat?
Samozřejmě, že bych si poradil, ale nerad bych tam napatlal nějakou blbost, kterou pak budu pracně čistit v případě neuspokojivých výsledků.

P. S.: Jen pro info... Jedná se o gramec Tesla NC500
Uživatelský avatar
terahera
Příspěvky: 2132
Registrován: 07 říj 2019 13:48
Bydliště: Valašské Meziříčí

Re: Čím namazat hřídel talíře?

Příspěvek od terahera »

Jen pro info,nemažeš ložisko,což je trestuhodné a nezasloužíš si gramec vůbec poslouchat :cool:
ProAcResponseD30
CanorTP106VR+KT88,Oppo105DCasea mk2+lineární zdroj,ProJect The Classic Renown tunning,Pioneer PL12D,Canor TP 206+,Canor PH2,EAT Jo No 8,SPU,Furugescu
MCH+:ProAc response center,MA RXFX silver,Primare 30.5
Uživatelský avatar
terahera
Příspěvky: 2132
Registrován: 07 říj 2019 13:48
Bydliště: Valašské Meziříčí

Re: Čím namazat hřídel talíře?

Příspěvek od terahera »

A jestli založení tvého dotazu měla být jen recese(což tak vypadá,vzhledem k fóru,kde jsi jej založil),tak se omlouvám za reakci :cool: Je pravda,že vzhledem k době přibývá mnoho majitelů gramofonů,kteří neví ani základy,ale je to cool a pak to tak vypadá,včetně takových dotazů :cool: Nedávno jsem zrovna s podobným defem řešil gramec,nevěděl ani úplný základ,jako že se musí přenoska nějak nastavit......O gramci ani nemluvím.
P.S.Kdo maže,ten jede :lol:
ProAcResponseD30
CanorTP106VR+KT88,Oppo105DCasea mk2+lineární zdroj,ProJect The Classic Renown tunning,Pioneer PL12D,Canor TP 206+,Canor PH2,EAT Jo No 8,SPU,Furugescu
MCH+:ProAc response center,MA RXFX silver,Primare 30.5
aretax
Příspěvky: 3078
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Čím namazat hřídel talíře?

Příspěvek od aretax »

A čo samomazné ložiská, ktoré má dnes väčšina gramofónov?
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
Uživatelský avatar
Dieter Burmester
Příspěvky: 3299
Registrován: 16 říj 2012 13:19

Re: Čím namazat hřídel talíře?

Příspěvek od Dieter Burmester »

To jsou které? Protože jsem ještě neviděl slušnější gramec, ke kteremu by nebyl přibalenej olej na mazání ložiska.
Dieter Burmester
T.Hresil
Příspěvky: 38
Registrován: 30 črc 2011 20:02

Re: Čím namazat hřídel talíře?

Příspěvek od T.Hresil »

terahera:
Tak k tomuto asi nemám ani co napsat...

Pro ostatní - dotaz stále trvá...
T.Hresil
Příspěvky: 38
Registrován: 30 črc 2011 20:02

Re: Čím namazat hřídel talíře?

Příspěvek od T.Hresil »

Tak už jsem odpověď dostal i s rozsáhlou odpovědí na co si dát pozor a neduhy různých typů olejů... Bohužel z jinama, ale kdybych se lépe podíval, tak bych to věděl už včera - moje chyba!

Asi by bylo lepší toto vlákno smazat, když stejnak nic nepřineslo.

Jinak pro terahera: zkusím se polepšit, tak zkus taky...
Uživatelský avatar
Mark Levinson
Administrátor
Příspěvky: 4232
Registrován: 23 pro 2010 12:00
Bydliště: Ostrava

Re: Čím namazat hřídel talíře?

Příspěvek od Mark Levinson »

T.Hresil píše: 16 dub 2023 11:55 Tak už jsem odpověď dostal i s rozsáhlou odpovědí na co si dát pozor a neduhy různých typů olejů... Bohužel z jinama, ale kdybych se lépe podíval, tak bych to věděl už včera - moje chyba!

Asi by bylo lepší toto vlákno smazat, když stejnak nic nepřineslo.

Jinak pro terahera: zkusím se polepšit, tak zkus taky...
Mazat vlákno by bylo škoda, ale s upraveným názvem může posloužit i znalým ke sdílení jaké mazadlo je vhodné či kolik a jak často ložisko mazat apod..
Mark Levinson
T.Hresil
Příspěvky: 38
Registrován: 30 črc 2011 20:02

Re: Čím mazat ložisko/hřídel gramofonu

Příspěvek od T.Hresil »

Mark Levinson:
To jistě ano, to byl také cíl.
Bohužel jsme se tady doposud nic kloudného nedozvěděli...
aretax
Příspěvky: 3078
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Čím namazat hřídel talíře?

Příspěvek od aretax »

Dieter Burmester píše: 16 dub 2023 07:59 To jsou které? Protože jsem ještě neviděl slušnější gramec, ke kteremu by nebyl přibalenej olej na mazání ložiska.
Napr. EAT Forte a Forte S, ProJect Signature a pod. Ložisko tvorí keramická gulička v samomaznom mosadznom puzdre. Mazanie sa nedoporučuje. Aj ja som na tejto báze zostrojil gramofón, t.j. ložisko je keramická gulička v samomaznom bronzovom puzdre. Gulička má bodový styk, čiže mazanie je zbytočné, resp. nie je čo mazať. Bronzové puzdro slúži iba na zachytenie horizontálnych síl a vystredenie taniera. Sily sú tam prakticky zanedbateľné.
Trn ložiska je vysokoleštená oceľ, prípadne iný kov. Okrem bronzového puzdra niektorí výrobcovia gramofónov používajú aj iné materiály, ako napr. teflón, rôzne silikónové materiály, ktoré, ako isto vieš, sa mazať nedoporučuje.
P.S.
Zas je tu Tvoj obligátny, nič nehovoriaci príspevok. Čo tak niečo konkrétne napísať, ak máš čo...
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
efičák
Příspěvky: 661
Registrován: 15 říj 2012 16:32
Bydliště: Ostrava Jih

Re: Čím mazat ložisko/hřídel gramofonu

Příspěvek od efičák »

Dnes sem zjistil, že nalit olej do ložiska nestačí. Nejdříve je nutné vyndat starou špínu a důkladně vyčistit a odmastit. Nový olej vytvořil se starým tuhou emulzi tak hustou, že se zvýšil odpor proti otáčení.
Terahera dal stroj do pořádku, talíř hezky těsní skoro bez vůle a otáčí se dlouho jako násobně těžší gramofony. Nejradeji mám kovové talíře bez stroboskopu, které důstojně uklidňují fortelným zpracováním.
Děkuji za vlákno, naučené se zapomene a spolu to zvládneme. :-|
Zvuk dobrý - všechno dobré
efičák
Příspěvky: 661
Registrován: 15 říj 2012 16:32
Bydliště: Ostrava Jih

Re: Čím mazat ložisko/hřídel gramofonu

Příspěvek od efičák »

Má cenu mazat ložiska v raminku?
Zvuk dobrý - všechno dobré
aretax
Příspěvky: 3078
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Čím mazat ložisko/hřídel gramofonu

Příspěvek od aretax »

V kvalitných zásadne nie !!! Ramienka sú osadené, resp. uchytené v hrotoch (REED napr. používa zafírové hroty) a olej by iba zvýšil odpor a "nachytal" bordel. Ložiská v ramienkach je veľmi dôležité presne nastaviť tak, by nemali vôľu, ale zároveň aby sa pohybovali bez odporu, teda dotiahnuť tak, aby nevznikol odpor pri pohybe.
Pri tých lacných je to jedno - aj tak budú hrať na ...(podľa ich ceny a kvality).
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
Fidji99
Příspěvky: 859
Registrován: 24 zář 2018 08:43

Re: Čím mazat ložisko/hřídel gramofonu

Příspěvek od Fidji99 »

https://www.ebay.co.uk/itm/Linn-LP-12-O ... ect=mobile

Nieco taketo tomu neublizi.(lozisku)
Martin Logan Renaissance 15A, Focus C18+ 13xMCH/Beckersounds subwoofers 8x18in/8*2500W/Purifi&NCore
Trinnov Altitude 32/LINN Akurate&Organik 9.8.7, Sony 4K Laser Screen 124in Panasonic UB9000
Akustika GIK Snake Oil - Isoacoustics, Mogami, Kimber.
Uživatelský avatar
terahera
Příspěvky: 2132
Registrován: 07 říj 2019 13:48
Bydliště: Valašské Meziříčí

Re: Čím namazat hřídel talíře?

Příspěvek od terahera »

T.Hresil píše: 16 dub 2023 11:55 Tak už jsem odpověď dostal i s rozsáhlou odpovědí na co si dát pozor a neduhy různých typů olejů... Bohužel z jinama, ale kdybych se lépe podíval, tak bych to věděl už včera - moje chyba!

Asi by bylo lepší toto vlákno smazat, když stejnak nic nepřineslo.

Jinak pro terahera: zkusím se polepšit, tak zkus taky...
Ano,polepším se :angel: Fakt jsem myslel,že je to recese,tak promiň.Do toho pár kuželek a dopadlo to,jak to dopadlo :angel:
ProAcResponseD30
CanorTP106VR+KT88,Oppo105DCasea mk2+lineární zdroj,ProJect The Classic Renown tunning,Pioneer PL12D,Canor TP 206+,Canor PH2,EAT Jo No 8,SPU,Furugescu
MCH+:ProAc response center,MA RXFX silver,Primare 30.5
Uživatelský avatar
terahera
Příspěvky: 2132
Registrován: 07 říj 2019 13:48
Bydliště: Valašské Meziříčí

Re: Čím namazat hřídel talíře?

Příspěvek od terahera »

aretax píše: 16 dub 2023 06:45 A čo samomazné ložiská, ktoré má dnes väčšina gramofónov?
Mimochodem,tohle je i pro mne překvapující informace.Je pravda,že jsem ještě moc gramofonů neviděl,ale i tak jsem překvapen,že většina gramofonů má samomazné ložiska,asi jsem se k většině ještě nedostal a k tomu,k čemu jsem se dostal,tak se maže
ProAcResponseD30
CanorTP106VR+KT88,Oppo105DCasea mk2+lineární zdroj,ProJect The Classic Renown tunning,Pioneer PL12D,Canor TP 206+,Canor PH2,EAT Jo No 8,SPU,Furugescu
MCH+:ProAc response center,MA RXFX silver,Primare 30.5
aretax
Příspěvky: 3078
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Čím namazat hřídel talíře?

Příspěvek od aretax »

terahera píše: 16 dub 2023 21:39
aretax píše: 16 dub 2023 06:45 A čo samomazné ložiská, ktoré má dnes väčšina gramofónov?
Mimochodem,tohle je i pro mne překvapující informace.Je pravda,že jsem ještě moc gramofonů neviděl,ale i tak jsem překvapen,že většina gramofonů má samomazné ložiska,asi jsem se k většině ještě nedostal a k tomu,k čemu jsem se dostal,tak se maže
Asi si sa dostal k inej väčšine gramofónov, ako ja...
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
Uživatelský avatar
terahera
Příspěvky: 2132
Registrován: 07 říj 2019 13:48
Bydliště: Valašské Meziříčí

Re: Čím mazat ložisko/hřídel gramofonu

Příspěvek od terahera »

Ano,to je pravda :cool: Pak jsem četl tvúj další příspěvek a došlo mi to :cool: Ty píšeš o gramofonech 200tisíc czk a víc,což mi zrovna nepříjde jako segment většina gramofonů,jak jsi napsal v příspěvku o samomazných ložizcích a ve vlákně,kde tazazel ŕeší Teslu :cool:
ProAcResponseD30
CanorTP106VR+KT88,Oppo105DCasea mk2+lineární zdroj,ProJect The Classic Renown tunning,Pioneer PL12D,Canor TP 206+,Canor PH2,EAT Jo No 8,SPU,Furugescu
MCH+:ProAc response center,MA RXFX silver,Primare 30.5
Uživatelský avatar
terahera
Příspěvky: 2132
Registrován: 07 říj 2019 13:48
Bydliště: Valašské Meziříčí

Re: Čím mazat ložisko/hřídel gramofonu

Příspěvek od terahera »

A je pravda,že většina hifistú asi dle tvých měřítek takovými stroji disponuje,žel já mám smúlu na ty druhé :cool:
P.S.Myšleno v měřítku většina,jinak samozŕejmě mí nejbližší takové stroje mají
ProAcResponseD30
CanorTP106VR+KT88,Oppo105DCasea mk2+lineární zdroj,ProJect The Classic Renown tunning,Pioneer PL12D,Canor TP 206+,Canor PH2,EAT Jo No 8,SPU,Furugescu
MCH+:ProAc response center,MA RXFX silver,Primare 30.5
Uživatelský avatar
Dieter Burmester
Příspěvky: 3299
Registrován: 16 říj 2012 13:19

Re: Čím namazat hřídel talíře?

Příspěvek od Dieter Burmester »

aretax píše: 16 dub 2023 17:42 Zas je tu Tvoj obligátny, nič nehovoriaci príspevok. Čo tak niečo konkrétne napísať, ak máš čo...
Ale to se hluboce mýlíš, chtěl jsem vědět, které gramce se nemusí mazat. Ty jsi uvedl příklady a já jsem spokojen.
Dieter Burmester
aretax
Příspěvky: 3078
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Čím mazat ložisko/hřídel gramofonu

Příspěvek od aretax »

Mýliť sa je ľudské...
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
T.Hresil
Příspěvky: 38
Registrován: 30 črc 2011 20:02

Re: Čím mazat ložisko/hřídel gramofonu

Příspěvek od T.Hresil »

Jelikož jsem toto vlákno založil, tak přispěju dalšími informacemi a snad se terahera nebude "šklebit"... :roll:

Tak nevím, pánové...
Dneska jsem byl v Brně ve dvou hodinářství a když jsem chtěl hodinářský olej, tak na mě hleděli, jako bych si ten termín vymyslel.
Prostě tam nic takového prý nemají a ani neznají, tak nevím...
Jinak mně bylo úplně odjinud řečeno, že hodinářský olej = Petrolej = suché mazání.
Nejsem chemik, tak nevím.

A ještě jeden dotaz... Snad mě nikdo neukamenuje...

Když mám tu hřídel hodně špinavou (nevím, čím to předchozí majitel mazal), tak se bojím, že to nepůjde jen tak očistit např. Technoslem, isopropylalkoholem apod. (zatím jsem to nezkoušel)...

Asi je blbý nápad zkusit extrémně jemný smirkový papír řekněme od hrubosti 4000 výše?
Vyšel jsem z toho, že ta hrubost 4000 se údajně používá na leštění světlometů apod., takže té hřídeli by to snad zas tak moc neublížilo. Navíc jsem ho držel v ruce a zkoušel jsem ho třít mezi prsty a zdál se opravdu extrémně jemný...
Uživatelský avatar
terahera
Příspěvky: 2132
Registrován: 07 říj 2019 13:48
Bydliště: Valašské Meziříčí

Re: Čím mazat ložisko/hřídel gramofonu

Příspěvek od terahera »

Určitě né smirkem!Zkus odmašťovač na kotoučové brzdy,koupíš v cykloobchodě
Jinak to mazání ložiska,vůbec se ve tvém případě neboj použít obyčejný olej na šicí stroje
ProAcResponseD30
CanorTP106VR+KT88,Oppo105DCasea mk2+lineární zdroj,ProJect The Classic Renown tunning,Pioneer PL12D,Canor TP 206+,Canor PH2,EAT Jo No 8,SPU,Furugescu
MCH+:ProAc response center,MA RXFX silver,Primare 30.5
Uživatelský avatar
YamahaMan
Příspěvky: 1057
Registrován: 22 říj 2017 20:49

Re: Čím namazat hřídel talíře?

Příspěvek od YamahaMan »

Napr. EAT Forte a Forte S, ProJect Signature a pod. Ložisko tvorí keramická gulička v samomaznom mosadznom puzdre. Mazanie sa nedoporučuje. Aj ja som na tejto báze zostrojil gramofón, t.j. ložisko je keramická gulička v samomaznom bronzovom puzdre. Gulička má bodový styk, čiže mazanie je zbytočné, resp. nie je čo mazať. Bronzové puzdro slúži iba na zachytenie horizontálnych síl a vystredenie taniera. Sily sú tam prakticky zanedbateľné.
Trn ložiska je vysokoleštená oceľ, prípadne iný kov. Okrem bronzového puzdra niektorí výrobcovia gramofónov používajú aj iné materiály, ako napr. teflón, rôzne silikónové materiály, ktoré, ako isto vieš, sa mazať nedoporučuje.

:thumbup:
Súhlas! Tam, kde sa trie keramika s kovom nie je potrebné mazanie. Dokonca to niektorý výrobca vyslovene zakazuje. Taký príklad z úplne inej "branže" - pred rokmi som si kúpil mašinku na strihanie a keramický základ na ktorom "chudí" oceľový nôž. Hľadám olej a olej nikde. Tak pozerám návod a tam to píšu. Preto ak potrebuješ ten olej, skús sa pozrieť aj týmto smerom.

Ps.: môj PJ má v popise: "Ložisko taniera je riešené ako invertný, tj. Mosadzné puzdro je nalisované do tela taniere a na osi otáčania je umiestnená keramická gulička." Tak asi olej nie....
Uživatelský avatar
terahera
Příspěvky: 2132
Registrován: 07 říj 2019 13:48
Bydliště: Valašské Meziříčí

Re: Čím mazat ložisko/hřídel gramofonu

Příspěvek od terahera »

Myslím si,že zakladatel vlákna na jeho Tesle NC500 se keramiky bát nemusí :-?
ProAcResponseD30
CanorTP106VR+KT88,Oppo105DCasea mk2+lineární zdroj,ProJect The Classic Renown tunning,Pioneer PL12D,Canor TP 206+,Canor PH2,EAT Jo No 8,SPU,Furugescu
MCH+:ProAc response center,MA RXFX silver,Primare 30.5
Uživatelský avatar
YamahaMan
Příspěvky: 1057
Registrován: 22 říj 2017 20:49

Re: Čím mazat ložisko/hřídel gramofonu

Příspěvek od YamahaMan »

terahera píše: 18 dub 2023 11:41 Myslím si,že zakladatel vlákna na jeho Tesle NC500 se keramiky bát nemusí :-?
Máš recht ale ten olej na tie strihacie mašinky, ktoré to potrebujú musí byť veľmi dobrý.
Tam sú iné "točky a kmity" ako na kolotoči a mašinky držia veľa rokov.
Uživatelský avatar
YamahaMan
Příspěvky: 1057
Registrován: 22 říj 2017 20:49

Re: Čím mazat ložisko/hřídel gramofonu

Příspěvek od YamahaMan »

https://www.atjims.sk/p/wahl-olej-na-ma ... DsQAvD_BwE

https://www.zoohit.sk/shop/psi/strojky_ ... G8QAvD_BwE

Pár tipov na vyskúšanie. Brat má starú Teslu a ide do toho...
To jeho ložisko 1.x pozná mazanie :crazy:
aretax
Příspěvky: 3078
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: Čím mazat ložisko/hřídel gramofonu

Příspěvek od aretax »

Moje poznatky sú také, že mazaním sa môžu veci aj pokaziť. Keď je olej starší, začne sa lepiť, nachytávať na seba bordel a to je už katastrofa. Treba si uvedomiť, že gramofón má iba 33,3 a 45 ot-/min, teda skoro žiadne namáhanie. To, že má hmotnosť 20 kg (EAT Forte) tiež nič neznamená. Pre nás je to ťažký tanier, ale pre keramickú guličku, resp. jej nosnosť je to skoro nula. Výsledok? Žiadne tepelné namáhanie z dôvodu vysokých otáčok, žiadne namáhanie, čo sa týka zaťaženia, navyše sú tam samomazné klzné ložiská, ktoré zachytávajú iba horizontálne sily (ktoré sa taktiež prakticky rovnajú nule - zabezpečujú iba vystredenie taniera). Ak sú klzné materiály veľmi presne opracované, nech mi niekto reálne vysvetlí, načo mazať? Leda na to, aby sa na mazivo časom nalepil bordel.
Píšem síce iba o jednobodových ložiskách, ale pri zmienených otáčkach to platí aj pre konvenčné radiálne ložiská. Pri rýchlosti otáčania 33,3 a 45ot./min. absolútne nehrozí opotrebenie ložísk a ich odhlučnenie olej nezabezpečí. Čo sa týka odhlučnenia, v dnešnej dobe je možné použiť plastové ložiská, ktoré sú podstatne tichšie a popri parametroch gramofónov majú veľmi veľkú životnosť. Ďaleko dôležitejšia je presná výroba, ako mazanie. Čo sa týka gramofónov Tesla, je to iba nostalgia. Vždy boli na ho.vno. Tie môžu aj plávať v oleji a nič sa na nich nezlepší. Tie nestáli zaveľa ani v čase ich najväčšej slávy. Hociktorý lacný Technics z Tuzexu ich porazil. Sám som vlastnil NC 440. Potom som kúpil Technics a bol som so zvukom niekde inde.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
Uživatelský avatar
terahera
Příspěvky: 2132
Registrován: 07 říj 2019 13:48
Bydliště: Valašské Meziříčí

Re: Čím mazat ložisko/hřídel gramofonu

Příspěvek od terahera »

To furt nemění nic na holém faktu,že zakladatel vlákna musí mazat a keramiku tam prostě nemá :cool: A že ty jsi zvyklej na gramce od 200 nahoru,to fakt nezmění,fakt nic ve zlém :angel:
ProAcResponseD30
CanorTP106VR+KT88,Oppo105DCasea mk2+lineární zdroj,ProJect The Classic Renown tunning,Pioneer PL12D,Canor TP 206+,Canor PH2,EAT Jo No 8,SPU,Furugescu
MCH+:ProAc response center,MA RXFX silver,Primare 30.5
marasten
Příspěvky: 180
Registrován: 06 dub 2015 17:46
Bydliště: Hradec Králové

Re: Čím mazat ložisko/hřídel gramofonu

Příspěvek od marasten »

Pokud by to měl být speciální olej na gramofon, tak co tohle? (nemám vyzkoušeno)
https://www.project-audio.com/de/produkt/lube-it/
Ortofon, Pro-Ject, Audiomat, Lumin, Spendor, NA, VDH, Nordost
T.Hresil
Příspěvky: 38
Registrován: 30 črc 2011 20:02

Re: Čím mazat ložisko/hřídel gramofonu

Příspěvek od T.Hresil »

aretax:
Tak jsem uvažoval i já... Malé otáčky a malé namáhaní = netřeba mazat, proto jsem nic neřešil...

Jinak k historii mého gramofonu...
Kupoval jsem ho před lety (odhaduju tak 10 let nazpět) a vybral jsem si NC500 právě kvůli jeho jednoduchosti.
Gramofon přišel Českou poštou, přežil přepravu, vybalil jsem, zapojil jsem a hrál jsem.
Po nějaké době jsem vyměnil přenosku, ale i tak jsem na tomto gramofonu odehrál za první rok řekněme 20 desek oboustranně a pak jsem ho uložil k hibernaci.
Za posledních řekněme 8 let odehrál tak 3 desky oboustranně, takže asi chápete, že když gramofon používám méně než svátečně, tak asi nepotřebuju "dělo" za desítky/stovky litrů.

Tehdy jsem se o to zkrátka víc zajímal a i jsem pořídil od pana Zatloukala řemínky apod. záležitosti (teď jsem se podíval do e-mailu a bylo to v roce 2012).
Samozřejmě, že za těch víc jak 10 let už jsem spoustu "teoretických moudrostí" zapomněl a teď se objevil problém, když jsem po dlouhé době zkusil pustit desku, tak to řeším...

Ale i přesto, že NC500 je podle někoho na hovno, tak ho vyhazovat nebudu (už pro jeho jednoduchost), ta je prostě geniální...
Tehdy jsem se rozhodoval mezi NC440 a NC500 a ta pětistovka vyhrála právě kvůli té jednoduchosti, která mě oslovila nejvíce.

Takže tolik z mé historie k NC500 = nic závratného a je fakt, že cenově gramofon výrazně pokulhává za zbytkem mé sestavy... ^:)^

P.S.: Začnu tím očištěním, jak nejlépe dovedu a pak se uvidí... :thumbup:
Uživatelský avatar
terahera
Příspěvky: 2132
Registrován: 07 říj 2019 13:48
Bydliště: Valašské Meziříčí

Re: Čím mazat ložisko/hřídel gramofonu

Příspěvek od terahera »

:thumbup: Očisti,fakt pořádně a promaž :cool:
ProAcResponseD30
CanorTP106VR+KT88,Oppo105DCasea mk2+lineární zdroj,ProJect The Classic Renown tunning,Pioneer PL12D,Canor TP 206+,Canor PH2,EAT Jo No 8,SPU,Furugescu
MCH+:ProAc response center,MA RXFX silver,Primare 30.5
HonzaE
Příspěvky: 420
Registrován: 21 úno 2019 22:33

Re: Čím mazat ložisko/hřídel gramofonu

Příspěvek od HonzaE »

terahera píše: 18 dub 2023 21:28 :thumbup: Očisti,fakt pořádně a promaž :cool:
Přesně jak píše terahera. Očistit, namazat. Měl jsem to podobně s Teslou NC 580. Po delší odstávce se talíř nechtěl ani rozběhnout, nešlo pořádně přepínat rychlost. Vyčištění, promazání a nový řemínek vše vyřešilo.
Použil jsem obyčejný mazací tuk na kola. Provedení je trn uložený v mosazném pouzdře.
Konkrétně Tesla NC 500 to má takto:
Y4mBfy3.jpeg
E18Bfl6.jpeg
Ale i přesto, že NC500 je podle někoho na hovno, tak ho vyhazovat nebudu (už pro jeho jednoduchost), ta je prostě geniální...
Myslím že NC500 není špatná, nakonec z tohoto modelu vychází první Pro-Jecty. V upgrade se dá pokračovat dále: předrátování, lepší přenoska, napájecí kabel, slipmat apod. I tady na fóru zmínky o upgrade NC500 najdeš.

Mám NC580, podobné provedení, stejná doby vzniku (1988), jiné ramínko. Mám k tomu i manuály, mohu poskytnout.
S Ortofon OM20 Super a phonem Trichord Dino hraje pěkně.
Pro inspiraci:
NC 580_před.jpg
NC 580_po.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Oppo BDP-105D (EU) Casea mk2+zdroj
Tesla NC580 s Ortofon Super OM20, Trichord Dino MkIII / Aiwa AD-F600
Hegel H200, Denon AVC-A11XV
Magnat Vintage 620, 410, Center 6
kabeláž Sroll, Oehlbach, Audioquest, Supra, Viablue, filtry Supra
tm.watch
Příspěvky: 141
Registrován: 09 říj 2013 15:07

Re: Čím mazat ložisko/hřídel gramofonu

Příspěvek od tm.watch »

T.Hresil: úplně bez obav použij toto:

[url] https://profimodel.cz/cs/maziva/331061- ... wE#331061D [url]
T.Hresil
Příspěvky: 38
Registrován: 30 črc 2011 20:02

Re: Čím mazat ložisko/hřídel gramofonu

Příspěvek od T.Hresil »

tm.watch:
Díky za tip. Velmi rozumná cena na dnešní dobu... Aspoň tak se mně to zdá.

HonzaE:
Krásná foto dokumentace...
Snad se mně tu osu tak vyleštit taky podaří. :thumbup:
tm.watch
Příspěvky: 141
Registrován: 09 říj 2013 15:07

Re: Čím mazat ložisko/hřídel gramofonu

Příspěvek od tm.watch »

Jinak pro fajnšmekry toto:

http://www.pojezdy.eu/eshop/002-maziva- ... -20ml.html

Sám ho používám už řadu let. Je trochu dražší, ale asi to nej co se dá koupit. Jo a pokud to v hodinářství neznají, doporučuju dát své hodinky na servis jinam :thumbup:
Odpovědět