ROON Nucleus

Diskuze o CD přehrávačích, transportech, DAC, room corrector apod..
Odpovědět
Pytell
Příspěvky: 831
Registrován: 02 led 2011 09:18
Bydliště: Praha

ROON Nucleus

Příspěvek od Pytell »

Chci založit toto téma , neboť jsem si pořídil tento strojek, samozřejmě po poslechu na své sestavě.

Tímto uctivě děkuji Mariánovi, za půjčení a zprovoznění nové mašinky. Jsem ohromen zvukem Qobuz, TIDAL MQA, DSD z interního disku a i internet radií.

Pořídil jsem na doporučení lineární zdroj 19V/5A od Frantíků ( ještě musím zkompletovat kvalitní DC kabel ), trochu jsem si pohrál s kabeláží USB a XLR, nožičky AAI MINI, záslepky nevyužitých HDMI, atd.

Určitě jsou zde zdatnější uživatelé ROON -- pište postřehy, vylepšení z praxe.

V nastavení mají Mytek Bridg, tak se skoro vše nastavilo pro nejlepší zvuk.

Zatím jen dodaný interní disk nestíhá DSD 512, už objednán nový SSD, včera se mi to seklo po upgradu ze strany ROONu.
Yiakubou
Příspěvky: 107
Registrován: 12 črc 2020 22:17

Re: ROON Nucleus

Příspěvek od Yiakubou »

To DSD ti nestiha jakoze to nestiha nacitat lokalni DSD soubory, nebo to nestiha upsamplovat do DSD? Protoze to by pak nebyl nedostatek SSD, ale CPU.

Par tipu:
- nauc se pouzivat filtry a flagy pri prochazeni knihovnou. To pak nabizi celkem zajimave moznosti hledani / browsovani tvoji knihovnou podle ruznych parametru a tebou vytvorenych flagu
- U lokalnich souboru, kdyz na konec nazvu adresare das zavorky - ja pouzivam [], ale myslim ze funguje i () - tak Roon ten text v zavorkach bude vnimat jako verzi toho alba a automaticky to pak ukazuje. Priklad: "Eagles - Hotel California [DCC Compact Classics GZS-1024, US]"
- Takova blbost, ale Roon umi pekne ukazovat co zrovna hraje na displeji. Funguje to na displejich s chromecastem, nebo jenom jako webova stranka v prohlizeci, nebo si muzes poridit nejaky obyc. tablet...
- Roon automaticky identifikuje vsechna alba. U alb co mas ulozene na streaming sluzbach to vetsinou funguje na 100%, ale u lokalnich souboru to muze nekdy blbnout. Pak je dobre vedet, ze vse je mozne manualne upravovat - nazev alba, tracku, poradi, album arty, verze vydani, atd... Nekdy taky staci to album editovat, zvolit polozku identification (ted z hlavy uplne presne nevim kde to tam je) a vybrat treba jinou verzi vydani, kterou ma Roon v databazi a ta uz pak muze sedet. Pro spravnou identifikaci alb Roonem je taky dobry mit u vseho spravna metadata (minimalne artist, track name a album name). Pokud mas nejakou vetsi lokalni sbirku, tak je dobre to do Roonu pridavat po castech a postupne kontrolovat, jestli je vsechno spravne identifikovane a pripadne manualne upravovat.
- Urcite si nastav backup Roon databaze, idealne aby se to ukladalo nekde jinde a jeste si delej druhotny backup i toho. Neni nic horsiho, kdyz ti to cele klekne, nebo treba po nejakem nevydarenem updatu a pak musi Roon vsechno znova identifikovat a vytvorit celou databazi znovu, plus prijdes o vsechna individualni manualni nastaveni
- Bavi me funkce discover - driv to byla jedna z polozek v levem menu, ted je to tak trochu schovane na konci hlavni stranky. Dobry, kdyz nevis co si pustit z tvoji sbirky. Udela to takovy instagram alb, umelcu, zanru, atd. podle toho co jsi zrovna poslouchal, nebo nedavno pridal, nebo to ma nejake vyroci, atd.
Uživatelský avatar
terahera
Příspěvky: 2132
Registrován: 07 říj 2019 13:48
Bydliště: Valašské Meziříčí

Re: ROON Nucleus

Příspěvek od terahera »

Já bych se osobně podepsal pod tohle vyjádření :cool:

viewtopic.php?p=109284#p109284
ProAcResponseD30
CanorTP106VR+KT88,Oppo105DCasea mk2+lineární zdroj,ProJect The Classic Renown tunning,Pioneer PL12D,Canor TP 206+,Canor PH2,EAT Jo No 8,SPU,Furugescu
MCH+:ProAc response center,MA RXFX silver,Primare 30.5
Pytell
Příspěvky: 831
Registrován: 02 led 2011 09:18
Bydliště: Praha

Re: ROON Nucleus

Příspěvek od Pytell »

Yiakubou : vřelé díky za super tipy.

Při přehrávání DSD 512 se po cca. 40 sekundách stopne a přeskočí na další track.

Píše to Audio loading slowly. Hardver problem.

K ovládání používám tablet , ale někdy i PC

S tím ovládání , vyhledáváním, výběrem skladby, interpreta, kapely --- prostě pecka.
Pytell
Příspěvky: 831
Registrován: 02 led 2011 09:18
Bydliště: Praha

Re: ROON Nucleus

Příspěvek od Pytell »

Ještě jsem zapomněl napsat, že Bridge umí jen 256 přes USB, tzn. Nucleus to převede z 512 na 256.
Uživatelský avatar
PavelDosko
Příspěvky: 2552
Registrován: 14 bře 2012 19:59
Bydliště: Olomouc

Re: ROON Nucleus

Příspěvek od PavelDosko »

ano, Roon je na spravu knihoven, hledani hudby a informaci o albu super, bohuzel zvukove to proste neni ono.Zkousel jsem v kombinaci s Euphony, HQP i JPLAY, vzdy po zarazeni Roon zvukova kvalita byla horsi nez bez nej.
neni placka, neni highend
Pytell
Příspěvky: 831
Registrován: 02 led 2011 09:18
Bydliště: Praha

Re: ROON Nucleus

Příspěvek od Pytell »

Tak jsem si pohrál s nastavením, a jsem nad míru spokojený se zvukem. Protože blbnu s kabelami, tak nejlepší zatím v kombinaci XLR a USB stříbro. Také jsem zjistil , že lineární zdroj od Frantíků má samozřejmě fázy na opačné straně ( napadlo mě to ihned , protože mašinky a sítové kabely pro Francouzský trh to mají opačně !!!, už jsem jich předělával stovky kusů ), zkompletován DC kabel pro 19V / 5A z metráže KRAUT osazen Oyaide konektory. Ještě chci vyzkoušet do volného vstupu USB osadit JITTERBUG FMJ. SSD disk už mám koupen , asi o víkendu vyměním.
Fidji99
Příspěvky: 830
Registrován: 24 zář 2018 08:43

Re: ROON Nucleus

Příspěvek od Fidji99 »

Pytell píše: 06 pro 2022 08:42 Tak jsem si pohrál s nastavením, a jsem nad míru spokojený se zvukem. Protože blbnu s kabelami, tak nejlepší zatím v kombinaci XLR a USB stříbro. Také jsem zjistil , že lineární zdroj od Frantíků má samozřejmě fázy na opačné straně ( napadlo mě to ihned , protože mašinky a sítové kabely pro Francouzský trh to mají opačně !!!, už jsem jich předělával stovky kusů ), zkompletován DC kabel pro 19V / 5A z metráže KRAUT osazen Oyaide konektory. Ještě chci vyzkoušet do volného vstupu USB osadit JITTERBUG FMJ. SSD disk už mám koupen , asi o víkendu vyměním.
No myslim, ze sa este len budes cudovat, ked zacnes naozaj ROON vyuzivat na to na co treba. Napr,. na DRC zakladnych nedostatkov miestnosti a reproduktorov.

Uz nebude treba menit kable.
Martin Logan Renaissance 15A, Focus C18+ 13xMCH/Beckersounds subwoofers 8x18in/8*2500W/Purifi&NCore
Trinnov Altitude 32/LINN Akurate&Organik 9.8.7, Sony 4K Laser Screen 124in Panasonic UB9000
Akustika GIK Snake Oil - Isoacoustics, Mogami, Kimber.
Pytell
Příspěvky: 831
Registrován: 02 led 2011 09:18
Bydliště: Praha

Re: ROON Nucleus

Příspěvek od Pytell »

Cituji : Napr,. na DRC zakladnych nedostatkov miestnosti a reproduktorov.

Ano to mě ještě čeká, mám akustiku od Vitvara , myslím a dle měření na 95 % vyřešenou.

Má někdo zkušenosti , jak měření dostat do Nucleus, nebo jestli to potřebuje nějaký speciální SW ?

Děkuji za každé podněty.
Yiakubou
Příspěvky: 107
Registrován: 12 črc 2020 22:17

Re: ROON Nucleus

Příspěvek od Yiakubou »

Pytell
Příspěvky: 831
Registrován: 02 led 2011 09:18
Bydliště: Praha

Re: ROON Nucleus

Příspěvek od Pytell »

Díky za odkaz, super.
parnass
Příspěvky: 201
Registrován: 09 čer 2012 14:26

Re: ROON Nucleus

Příspěvek od parnass »

já používám Nuc (os roon rock) ve skříni Akasa s napájením Farad. zajímalo by mě, jestli tam může být nějakej rozdíl oproti Nucleus… odhaduju, že asi nemůže - ale pokud to někdo zkoušel porovnat, bylo by zajímavý vědět s jakým výsledkem
A: estelon xd - electrocompaniet 800 - emm dv2 - emm ns1 - gmg hammer
B: gauder acona 60 - pass int 250 - meitner ma3 + Sluch: meze emp elite - feliks envy
Yiakubou
Příspěvky: 107
Registrován: 12 črc 2020 22:17

Re: ROON Nucleus

Příspěvek od Yiakubou »

Ciste objektivne v tom rozdil neni. V Nucleusu je taky NUC (nebo nejaka mirne upravena verze), Roon OS je mirne upraveny z pohledu termalniho managementu, jinak je to to same. Samotni zastupci Roonu na ofic. foru psali, ze zvukove mezi tim neni rozdil - zvlast pres ethernet. Pres USB pry nejaky rozdil byt muze, ale to by bylo na delsi diskuzi. Proste pokud si nekdo dokaze dat NUC do pasivni skrine a nainstalovat ROCK, tak dle meho neni duvod kupovat Nucleus a zbytecne platit vic.
Pytell
Příspěvky: 831
Registrován: 02 led 2011 09:18
Bydliště: Praha

Re: ROON Nucleus

Příspěvek od Pytell »

Tak jsem vyměnil v Nucleus původní HD za SSD, a nahrál na něj DSD -- bez problémů nyní funguje.

Uvnitř pasivní skříně -- jedna deska a HD, nic více.

Pořídil jsem si Mikrofon UMIK - 1, tak budu přes víkend měřit a testovat -- kdo si hraje nezlobí.
Gryphon
Příspěvky: 38
Registrován: 19 říj 2022 21:23
Bydliště: Větřní

Re: ROON Nucleus

Příspěvek od Gryphon »

K čemu slouží ten vnitřní disk? Jakým způsobem se na něj něco dá nahrát? Musí ven z přístroje ?
Gryphon Scorpio,Diablo120,Valhalla2,TYR2,Moon 280DM2,EE8switch,Furutech DPS 4.1,Tellurium Q Black Diamond, Audience AU 24 SE ,SOtM sNH-10G/sCLK-EX,Neotech NEET,Roon NUC i7,Genesis One,Fractal,Elac FS249
Pytell
Příspěvky: 831
Registrován: 02 led 2011 09:18
Bydliště: Praha

Re: ROON Nucleus

Příspěvek od Pytell »

Vnitřní disk je pro uložení hudby -- mám od kamarádů např. uložené DSD a nesehnatelné kvalitní FLAC.

Nemusíš ho vyndávat , jen si např. na PC co máš v síti vytvoříš ikona vnitřní disc Nucleus a už poté velmi jednoduše nahráváš.

Poté si ve skvělém SW ROON , vybereš co chceš poslouchat.
Odpovědět