Externí DAC a tablet/smartphone

Obecná diskuze o kvalitě zvuku a možnostech techniky.
Odpovědět
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 923
Registrován: 26 dub 2020 20:19
Bydliště: Praha 18

Externí DAC a tablet/smartphone

Příspěvek od dvader »

Chci se podělit o zkušenost (třeba se bude někomu hodit) a nenašel jsem vhodné vlákno, tak jsem založil nové...

Zkusil jsem rozchodit Cambridge Audio DacMagic Plus jako externí USB DAC k iPadu a iPhonu - částečně ze zvědavosti, jak to bude fungovat, a částečně pro vlastní poslech, když se mi nebude chtít vytahovat MacBooka... Půjde o poslech se sluchátky a u poslechového křesla pro notebook nemám vyloženě místo a vždycky to tam musím nějak operativně udělat.

Pořídil jsem (dle doporučení na webu) originální Apple Lightning to USB 3 Camera Adapter - ten novější, co má i napájení. Protože jsem se dočetl, že některé DAC si berou na USB vstup více proudu a pak iPhone řve, že příslušenství nelze kvůli vysoké spotřebě použít. V tom případě se dá ještě iPhone do nabíječky a vše by mělo fungovat...
Prakticky jsem vyzkoušel, že vše funguje, jak má, a v případě DacMagic Plus i bez nutnosti toho napájení (takže ta starší redukce by asi stačila). Nicméně u novějšího DacMagic 200M to dle webu tento problém má.

Jakmile to zapojím, tak se automaticky zvuk přepne na externí DAC a fungují mi bez problému nahrávky až do 192/24. Zkoušel jsem to zatím pouštět z lokálně uloženého souboru v iPhone (přes standardní aplikaci Soubory) a ze Synology NAS z aplikace DS File. Soubory mám v ALACu, ale není problém nainstalovat nějakou přehrávací aplikaci, která by uměla i FLAC... Ještě chci rozchodit DS Music (tu zatím na NASce nemám zapnutou), protože přes ten DS File mohu spustit přehrávání pouze jednoho souboru a nikoliv třeba celé album.

Funguje to jak se starým iPadem s iOS 12.5.3, tak s iPhone 12 s iOS 14.5.1 (tedy aktuálním).
Ještě chci vyzkoušet jako externí DAC CXNv2, až se k tomu dostanu.

Jak to hraje a jestli slyším rozdíl oproti tomu, když hraju z MacBooka, to budu teprve testovat- teď to bylo jen technické rozchození...
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 923
Registrován: 26 dub 2020 20:19
Bydliště: Praha 18

Re: Externí DAC a tablet/smartphone

Příspěvek od dvader »

Vyzkoušeno úspěšně i s CA CXNv2 - opět není potřeba přídavné napájení.

Dále k NAS:
Ta aplikace od Synology se jmenuje správně DS Audio (nikoliv Music). Ale neumí do DACu posílat data bez konverze, vše se na převodníku tváří jako 44.1/16 bez rozdílu...
Dobře ale funguje aplikace 8player Pro, která vidí NAS v pohodě jako DLNA zdroj a do převodníku posílá to, co z NAS dostane.

Takže teď už zbývá „jen“ poslech. :mrgreen:
tesarpa
Příspěvky: 44
Registrován: 07 led 2020 11:35

Re: Externí DAC a tablet/smartphone

Příspěvek od tesarpa »

Taky jsem zkoušel iPhone s Apple USB adaptérem, ale jako Roon End Point. Fungovalo to, ale zvukově mi to nepřišlo lepší než Raspberry Pi.
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 923
Registrován: 26 dub 2020 20:19
Bydliště: Praha 18

Re: Externí DAC a tablet/smartphone

Příspěvek od dvader »

Taky jsem zvědavý na porovnání…
Na MacBooku hraju přes doporučovanou kombinaci BitPerfect+iTunes.
Odpovědět