HD Audio Challenge - najde sa aspon 7 statocnych?

Obecná diskuze o kvalitě zvuku a možnostech techniky.
Odpovědět
Fidji99
Příspěvky: 830
Registrován: 24 zář 2018 08:43

HD Audio Challenge - najde sa aspon 7 statocnych?

Příspěvek od Fidji99 »

https://www.realhd-audio.com/?p=6713

Viem, ze M Waldrep asi na tomto fore, nie je uplne najpopularnejsia postava, hlavne vdaka jeho jednoznacnemu nazoru na "kable a ich prinos"
Stiahol som, idem pocuvat cez vikend - prve testovacie kolo -> neni to nic "uplne a jednoznacne jasne"
[inac na zaklade jeho clanku o manipulaciach pocas prezentacie Nordostu - davam si na to obrovsky pozor odvtedy- a skutocne - malicka zmena hlasitosti uz cca 0.2 Db je jasne pocutelna ako "zlepsenie zvuku"]

Myslim, ze kazdy, kto je schopny pocut pri opakovanej navsteve po pol roku vplyv zahorenia USB kabla, musi byt schopny rozlisit CD vs Hi-Res aj v garazi, s pustenou cirkularkou :mrgreen:

Dam si cas a teraz cez Velku Noc bude super prilezitost na taketo srandicky. Potom sa podelim s vysledkom, uvidime ake to bude.
Je ochotny sa niekto pridat?
Martin Logan Renaissance 15A, Focus C18+ 13xMCH/Beckersounds subwoofers 8x18in/8*2500W/Purifi&NCore
Trinnov Altitude 32/LINN Akurate&Organik 9.8.7, Sony 4K Laser Screen 124in Panasonic UB9000
Akustika GIK Snake Oil - Isoacoustics, Mogami, Kimber.
Uživatelský avatar
miero
Příspěvky: 390
Registrován: 20 srp 2011 22:15
Bydliště: Praha

Re: HD Audio Challenge - najde sa aspon 7 statocnych?

Příspěvek od miero »

Davnejsie uz skusal som, a rozdiel zatial nepocul som.

Dobre zmastrovany CD format asi bude stacit kazdemu, a zlemu nepomoze ani UltraHD :-)
Ramones
Příspěvky: 565
Registrován: 11 úno 2013 08:48

Re: HD Audio Challenge - najde sa aspon 7 statocnych?

Příspěvek od Ramones »

:angel:
Nekonečný příběh, porovnávání lidských a nadlidských schopností.
Ty uvádíš, že poznáš změnu v hlasitosti o 0,2 db....to by byl také dobrý test, naslepo :cool:
Fidji99
Příspěvky: 830
Registrován: 24 zář 2018 08:43

Re: HD Audio Challenge - najde sa aspon 7 statocnych?

Příspěvek od Fidji99 »

Ramones píše: 06 dub 2020 11:00 :angel:
Nekonečný příběh, porovnávání lidských a nadlidských schopností.
Ty uvádíš, že poznáš změnu v hlasitosti o 0,2 db....to by byl také dobrý test, naslepo :cool:
Ahoj - ano poznam - zhodou okolnosti, som aj mal 2 nahravky tej istej skladby, len bola posunuta 0.25dB hlasnejsie.
Efekt bol presne to, co ludia opisaju - nevnimas to ako hlasnejsie, ale ako "cistejsie stredy a prekreslene vysky".
P.S. Zvysenie hlasitosti sa vnima uplne najlahsie. Tazsie sa rozlisuje jemne stisenie.
0.2Db Blind test.PNG
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Martin Logan Renaissance 15A, Focus C18+ 13xMCH/Beckersounds subwoofers 8x18in/8*2500W/Purifi&NCore
Trinnov Altitude 32/LINN Akurate&Organik 9.8.7, Sony 4K Laser Screen 124in Panasonic UB9000
Akustika GIK Snake Oil - Isoacoustics, Mogami, Kimber.
Ramones
Příspěvky: 565
Registrován: 11 úno 2013 08:48

Re: HD Audio Challenge - najde sa aspon 7 statocnych?

Příspěvek od Ramones »

OK, ale pokud to není výsledkově vždy ve 100%, jsou to tak nepatrné změny, že se pro normální poslech, kde je spousta jiných faktorů, které ovlivňují výsledné vnímání hudby u člověka, nemá s nimi cenu zabývat, leda pro studium vlastních schopností rozpoznávání.
Ramones
Příspěvky: 565
Registrován: 11 úno 2013 08:48

Re: HD Audio Challenge - najde sa aspon 7 statocnych?

Příspěvek od Ramones »

Sinusovy signal danne frekv nema pro hodnoceni hudby, jako celku, vyznam. Test jsem zkousel zatim jen pres bt denon envaya. Dostal jsem se az na 0.1 db a moje mysl si mysli, ze rozdil poznala. Otazka je, zda by byl výsledek stejny, kdyby mi ten test prepinal nejdo jiny. Při poslechu hudby jsou tyto desetinky rozdílu nepostrehnutelne... Pro mne.
V minulosti jsme to kdysi zkouseli naslepo a vysledek byl asi 0.5 db k rozpoznani na 100%.
Ale mozna se najdou sluchari, kteri by rozeznali zmenu i kdyby tam zadna nebyla....
Uživatelský avatar
Frogyman
Příspěvky: 3032
Registrován: 05 lis 2014 22:46
Bydliště: Balkán

Re: HD Audio Challenge - najde sa aspon 7 statocnych?

Příspěvek od Frogyman »

Před časem jsem byl na návštěvě u jednoho konstruktéra a při té příležitosti mi pouštěl prototyp svých beden a chtěl znát můj názor.
Po chvilce poslechu a nervózního poposedávání jsem se omluvil, že se musím ještě chvilku z auta aklimatizovat, protože se mi zdá celé stereo posunuto doleva... A z něj vypadlo že to je v pořádku - na jedné bedně měl zkušebně staženy výšky o 0,5dB. Do té doby jsem netušil, že je něco takového možné poznat... Takže věřím, že i 0,2 poznat lze.
TT:Oracle,Garrard,Technics; TA:Glanz,Graham,FR64S,Thomas Schick; Přenosky:MySonicLab,SPU,Ortofon,Miyajima,Denon; Železo:Brinkmann,SculptureA,Consolidated,EAR,TRON,PRIMARE; Repro:Xavian; BIŽU:GMG,Furutech,AQ,Townshend,VDH,Balkan,Čajna
Ramones
Příspěvky: 565
Registrován: 11 úno 2013 08:48

Re: HD Audio Challenge - najde sa aspon 7 statocnych?

Příspěvek od Ramones »

A ještě tak tušit, jaký je rozdíl v dB mezi posluchačovým levým a pravým uchem...to by bylo divení.

Také jsem zažil párkrát při návštěvě respektovaných hifi studií případy, kdy byly bedny zapojeny v protifázi ...a pohodička, než jsem, trošku nejistě vznesl dotaz nebo když zesilovač měl špatně nastavenou stereo váhu... ale to jsem byl pochválen, že dobře slyším :angel:

Na druhou stranu, až jsem se musel sám sobě smát, jsem doma při experimentování s ustavením beden, celkem spokojeně, asi minutu pak poslouchal, než jsem si řek, "..nejsem debil ? Vždyť to mám pořád přepnuté na MONO" :oops:
Fidji99
Příspěvky: 830
Registrován: 24 zář 2018 08:43

Re: HD Audio Challenge - najde sa aspon 7 statocnych?

Příspěvek od Fidji99 »

Ako vidim, nikto sa nepripoji k testu rozlisovacich schopnosti svojich usi alebo zostavy ....
Nevadi ;-)
Martin Logan Renaissance 15A, Focus C18+ 13xMCH/Beckersounds subwoofers 8x18in/8*2500W/Purifi&NCore
Trinnov Altitude 32/LINN Akurate&Organik 9.8.7, Sony 4K Laser Screen 124in Panasonic UB9000
Akustika GIK Snake Oil - Isoacoustics, Mogami, Kimber.
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: HD Audio Challenge - najde sa aspon 7 statocnych?

Příspěvek od aretax »

Fidji99 píše: 06 dub 2020 09:11 https://www.realhd-audio.com/?p=6713

Viem, ze M Waldrep asi na tomto fore, nie je uplne najpopularnejsia postava, hlavne vdaka jeho jednoznacnemu nazoru na "kable a ich prinos"
Stiahol som, idem pocuvat cez vikend - prve testovacie kolo -> neni to nic "uplne a jednoznacne jasne"
[inac na zaklade jeho clanku o manipulaciach pocas prezentacie Nordostu - davam si na to obrovsky pozor odvtedy- a skutocne - malicka zmena hlasitosti uz cca 0.2 Db je jasne pocutelna ako "zlepsenie zvuku"]

Myslim, ze kazdy, kto je schopny pocut pri opakovanej navsteve po pol roku vplyv zahorenia USB kabla, musi byt schopny rozlisit CD vs Hi-Res aj v garazi, s pustenou cirkularkou :mrgreen:

Dam si cas a teraz cez Velku Noc bude super prilezitost na taketo srandicky. Potom sa podelim s vysledkom, uvidime ake to bude.
Je ochotny sa niekto pridat?
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
aretax
Příspěvky: 3057
Registrován: 01 led 2012 18:34

Re: HD Audio Challenge - najde sa aspon 7 statocnych?

Příspěvek od aretax »

Každý normálne počujúci človek by mal túto zmenu počuť. Zmeny sa najviac prejavia v pásme 800 - 1000 Hz, kde je ľudské ucho najcitlivejšie. To vedie k tomu, že najviac vnímame zmenu v strednom pásme. Táto zmena však ovplyvní celé spektrum. Vnímame to, akoby boli stredy čistejšie, hlasnejšie a viac vystupujú do popredia. Napríklad keď pri stavbe reprobední zmením odpor na výškach tak, že pridám, alebo uberiem napr. 0,5 dB z výšok (cca od 2000 Hz), zvukovo to ovplyvní celú reprosústavu. Aj keď zmena bude lineárna, my ju lineárne počuť nebudeme. S narastajúcimi frekvenciami bude akusticky stále menšia a bude klesať po parabole. Je to dané citlivosťou sluchu. Akusticky sa zmení aj vnímanie stredov a basov. Kto o tomto zásahu nebude vedieť, ťažko zistí, čo sa stalo.
Všeto čo píšem, je iba môj subjektívny názor.
Uživatelský avatar
miero
Příspěvky: 390
Registrován: 20 srp 2011 22:15
Bydliště: Praha

Re: HD Audio Challenge - najde sa aspon 7 statocnych?

Příspěvek od miero »

K tomu testu. Nahravky v CD kvalite su v teste resamplovane na 96/24. Takze menej zavisi na kvalite DA prevodniku.
Odpovědět